Čo prináša dojčenie mamičke

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod luciole » 08 Júl 2011, 22:51

Takmer v každej téme rozoberáme, čo prináša dojčenie dieťatku a v mnohých popri tom aj to, čo pri dojčení cítime/zažívame my mamy. Napadlo mi preto zhrnúť to na jednom mieste a podeliť sa navzájom o to, čo nám dojčenie prináša. Verím, že toho bude veľmi veľa krásneho a hádam poslúži aj ako inšpirácia pre budúce mamičky :) No dúfam, že sa podelíme aj o ťažšie, možno vyslovene negatívne pocity, ak také budeme pri dojčení zažívať.

Za seba môžem povedať, že dojčenie mi prináša zatiaľ len samé pozitíva:

- neopísateľne krásny pocit, keď na mňa to moje krásne bábo vyvaľuje očká s prskom v puse, ručičkami si ho drží a nožičkami sa mi opiera o stehná alebo brucho
- presvedčenie, že s mliečkom dostáva to najlepšie, čo môže z hľadiska výživy aj "nevýživy"
- pohodové spanie, lebo zatiaľ nepoznáme "tradičnú" schému: bábo sa rozplače, rozsvietime, vyberieme z postieľky, nakŕmime, prebalíme, utíšime, zhasneme, spíme niekoľkokrát za noc. Hanka spí s nami a v noci sa len preberie, "zafuní" a pomrví sa, dostane prsko, cucne si a spí ďalej, ani neotvorí oči
- schopnosť utíšiť zatiaľ takmer v každej situácii - keď je mrzutá, unavená, zľakla sa, prsko zatiaľ nezabralo len na tzv.večerný plač, kt. mala cca v 2 mesiacoch, no u nás trval 1 večer
- samozrejme mliečko k dispozícii kdekoľvek a kedykoľvek

... na ďalšie si možno ešte spomeniem, resp. pribudnú časom, keďže máme zatiaľ len 4 mesiace :)

Ale rada by som ešte pridala takú úvahu, ktorá ma viedla k založeniu tejto témy. Pozerala som na malú pri dojčení (viď. prvá odrážka :D ) a rozmýšľala som o nás, čo sa stretávame na tomto fóre, všetky tak pro-dojčiaco naladené, bojujeme za dojčenie, za každú cenu prekonávame všetky problémy, užívame si to...že ako to, že "iné" mamy si to tak neužívajú. Najmä tie, čo zažili aspoň chvíľu dojčenie, necítili to, čo my? Pocity súvisia s vylučovaním hormónov, im sa nevylučovali? Prečo sa mnohé mamy snažia dojčenia zbaviť, čím sa líšime? Mňa osobne dojčenie dojíma, prežívam obrovskú lásku k môjmu dieťatku, ozaj si ho užívam a z mnohých príspevkov na tomto fóre súdim, že aj iné mamy tu prežívajú to isté. Ak by som musela predčasne skončiť, bola by som hrozne, hrozne nešťastná. Tak prečo sa ženy dobrovoľne vzdávajú toho krásneho, čo dojčenie prináša?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod Norika » 09 Júl 2011, 00:01

ako uz bolo mnoho krat povedane: nedojci jedna matka, dojci cela spolocnost....takto ti teda odpoviem na poslednu otazku....zeny nemaju vzor v dojceni....stretavaju sa s rovnakymi problemami, s akymi sa stretla nejedna z nas uspesne dojciacich, no vyberaju si riesenia, ktora vymyslela tato spolocnost...tym chcem povedat, ze zeny ktore chceli a planovali dojcit s tym skoncili preto, lebo si zvolili zlu cestu,ako tie problemy vyriesit....tot je silna reklama a propaganda UM, nedojciace zeny v rodine, atd...to je moj nazor....
a k tomu este jedna vec, ze dojcenie by mohlo byt pre kazdu zenu krasne uz od zaciatku, ak by sa vsetko robilo tak,ako to nariadila priroda....ak by sa rodilo tak, ako sa ma, ak by sa robilo po porode to co sa ma...prve prisatie, neustaly kontakt skin to skin, atd...zeny by tak nemuseli riesit ziadne problemy, lebo by ani ziadne v drvivej väčšine nenastali.....no kedze zasahujeme do prirody uz pocas porodu, vytvara sa retazec.....

a co mne dojcenie prinasa??
tak zacnem od zaciatku....este ked som sa nan moc nezameriavala, bola som len partyzdnova mamicka :D , dojcenie mi prinasalo utechu v tom, ze nemusim sa babrat s UM...ja som hrozne lenivy clovek, a ked som zistila, ake je dojcenie jednoduche, chcela som sa za kazdu cenu vyhnut UM, ani som nevedela, ako steriilizovat flase, ake UM, no nechcelo sa mi s tym brabat :D totiz, to bolo este v case, ked som predpokladala, ako my sestry povedali, ze v 3 mesiacoch nebudem mat mlieko....no potom som zistila, ze to samozrejme nie je pravda....stacilo mi uvedomit si, ze MM je dokonale, a tak som uz nic neriesila....nechala som to na prirodu..cele dojcenie....teraz mi je aj hlupe rozpisovat, v com je pre mna dojcenie dobre.....pretoze dojcenie NIE JE dobre.....teraz to uz viem, aj som na to bola upozornena :D...dojcenie je NORMALNY a jediny normalny sposob vyzivy a kontaktu matky s dietatom....
je normalne, ze sa v noci dojcime, a ze sa pri tom aj normalne vyspim :D lebo je to tak, a tak to aj ma byt....
je normalne, ze mam pokojne a spokojne dieta.....lebo tak to ma dojcenie aj zariadit....

takze pre mna dojcenie znamena nieco, na co sa mozem spolahnut, a viem, ze tym nic nepobabrem...lebo ako mlada maminka som mala samozrejme ze velky strach, nic som nevedela....vsetko nove, co som sa musela chytro naucit, bolo pre mna tazke, napriklad latkove plienky :D ale v dojceni, vzdy som sa dozvedela jednu vec, a hned mi padol kamen zo srdca...napriklad dojcenie na poziadanie...nemusela som sa trapit nejakym casovanim /aj ked to som ja nikdy nerobila/, a uplne nakoniec dodam, ze ako dojciaca mamicka som ziskala velku sebadoveru, ze som dobra matka....tym nechcem povedat, ze tie mamicky co nedojcia, su zle, ale viem, ze JA som to spravila ozaj dobre, ked som sa dala tvrdohlavo na dojcenie, a som na seba pravom hrda! takze aj ked som clovek dost labilny a bojazlivy, co sa tyka vychovy deti, dokazala by som sa vklude obhajit a stat si za svojim.....toto dalo dojcenie mne :)
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 09 Júl 2011, 08:14

Aby som sa nevyhla teme, mne dojcenie prinasa uzasnu satisfakciu, ked vidim, ako vytahujem tricko a maly az pisti od radosti, otvara usta a rukami sa natahuje za prsnikom, ked sa pricucne a slastne na mna pozera poprotim ako sa dojci, pribera nadmieru, ako si vytvarame pevne puto medzi nami, je to iba nasa chvilka a s nikym inym sa o to nedelime, mozno trochu egoisticke a na tie chvile niekedy ziarli aj manzel a samozrejme je to strasne pohodlne, v noci sa pri mne zacne mrvit, ja sa len otocim, drobec sa pricucne, niekedy ani neviem, kedy pusti, dokonca niekedy ani neviem, ze som dojcila a malokedy viem povedat, kolkokrat Samko v noci papal. A cez den mozeme ist kamkolvek, na akokolvek dlho, nic nepotrebujem okrem plienok a nahradneho oblecenie, no proste absolutna sloboda.

A teraz Luciole k tomu, preco niektore mamicky nedojcia. Asi to bude dlhsia uvaha a skor vlastne skusenosti. Ked sa mi narodil v 2008 prvy syn, mala som vsetko nastudovane o tehotenstve, porode, ale nic o dojceni, brala som to ako uplnu samozrejmost (aj ked nikto v rodine dlho nedojcil), ved mam velke prsia, tak mlieka bude aj na rozdavanie. Nikdy som nepocula o LP, dlhodobom dojceni atd. Rodila som s epiduralkou, maly bol spavy, nevedel sa prisat, sice sa to s pomocou nejako podarilo, ale uz druhy den som mala krvave bradavky, mlieko sa rozbehlo az na 4. den, ale dojcila som. Tomasko bol dost placlive dieta a pripisovali sme to tomu, ze vecer mam uz malo mlieka, tak UM bolo pre istotu kupene (nastastie mu nikdy nechutilo a nechcel ho) a cumlik na dennom poriadku. Coskoro sa mi pod jednou bradavkou spravila hrcka, na ktoru sa mi nevedel prisat, tak som si 5 mesiacov mlieko z jedneho prsnika odsavala a davala mu z flase, z druheho dojcila. Az ked mal pol roka, sa konecne chytil a hrcku mi sam vytiahol. Na klobuciky sa mi nikdy nechcel chytit, skusala som aj tie. Uzila som si niekolkokrat upchate mliekovody so zapalom a teplotami, vzdy som to nejako sama rozchodila. Bradavky boli krvave skoro tri tyzdne, niekedy som pri dojceni plakala. Prezila som kvasinky na bradavkach. Druhy mesiac maly strajkoval, kedze dostaval kazdy den flasu s MM. Ja som bola ale dost tvrdohlava a flasu dostal, az ked vytiahol zdravy prsnik a trvalo 3 tyzdne, kym sme dospeli do stadia, ze mu nerobilo problem vytiahnut prsnik a zaroven byt na flaske a cumliku. V 9. mesiaci flasku odmietol uplne. Nastastie do 1. roka ma okolie v dojceni velmi podporovalo a ja som bola hrda, ze napriek vsetkemu a vdaka svojej tvrdohlavosti dojcim na poziadanie, spavam s malym v posteli. Po roku akoby utalo a vsetci zacali na mna tlacit, ze to uz je chore a malemu uz nedavam ziadne ziviny. A kedze sme zacali uvazovat o druhom dietati a ovulacia nikde, tak v 17. mesiacoch som sa rozhodla dojcenie ukoncit, co doteraz velmi lutujem, Tomasko plakal za prsnikom a ja plne prsia schovane, aby ich nemohol chytit ani vidiet, hroza. Po dvoch mesiacoch som aj otehotnela a vtedy som akousi prozretelnostou nasla info o prednaske Jack Newmana v BA na internete a tie 2 dni poznacili moje smerovanie, co sa tyka dojcenia. Minuly rok som si spravila kurz, tento rok skusky a stala sa zo mna LP. Vo februari sa mi narodil Samko, vdaka kurzu a radam Gabiky duly som mala skvely porod, prirodzeny bez akychkolvek zasahov (sice po hadke s doktorom, ale co uz), ziaden oxytocin, epiduralka, dotepanie pupocnika, dieta na mne po porode, po 75 min samoprisatie, nadherny pocit a odvtedy sme stale spolu,prsia plne na druhy den, chodil sa na mna pozerat sestricky a lekarky ako na exota. Dojcenie je od zaciatku bezproblemove (trosku znicene bradavky, kedze mal prvych 24h prirastenu uzdicku na jazyku a nevedel sa spravne prisat), doma ziadna flaska, cumlik, klobuciky, a hlavne ja som si ista v tom, ze robim vsetko spravne a ked je spravny aj zaciatok, tak bolest, strach, stres tu nema miesto. Zacala som satkovat, nosim skoro cely den, kedze aj druhy je dost narocny a sam nevie byt ani chvilku, zacali sme latkovat, bezplienkovat, spavanie spolu je samozrejmost. Teraz to viem porovnat, a je mi luto, ze prveho som akosi zanedbala. Chcela som vyskusat tandemove dojcenie, ale teraz uz starsi nechce sa chytit. A co na mna okolie? Ja ze ked vsetci uvidia, co robim, tak budu nadseni, ze takto je to spravne a dockala som sa len toho, ze tak toto robit nidy nebudem, ze ako sa nicim, preco si vsetko komplikujem, ze som otrokom malemu decku atd. Nastastie ma okolie netrapi a dokonca som viac zacala nosit aj starsieho, skinujeme, kupeme sa spolu, niekedy spime vsetci traja v manzelskej posteli. A su to tie najkrajsie chvile.
A skusenosti ako LP za tych par mesiacov mi otvorili oci a nikdy by som nesudila ziadnu matku, ktora da UM. Vacsina prichadza z porodnic z krvavymi ragadami, prisatie mizerne, cumlik, flaska, klobucik na dennom poriadku, ved v porodnici im to odporucili, kazda ma doma kupene UM, ved vecer dieta place a teda je hladne, a ked dame UM konecne zaspi, este som nebola u mamicky, ktora by s dietatom spala, satku mala jedna maminka, ktora citala Koncept kontinua, nosit chce malokto, ved dieta bude rozmaznane a zvykne si na to, maminky, ktore vazia svoje babatka ako o dusu, pred dojcenim z jedneho prsnika, z druheho, zapisuju o ktorej dojcili, ako dlho, z ktoreho prsnika............zial vplyv spolocnosti je enormny a vztahova vychova, nosenie, dojcenie na poziadanie apod sa vidia ako nieco nenormalne...a kto chce vytrcat z radu? Kazda matka chce pre dieta to najlepsie, a bolest, stres, strach, natlak okolia, ze UM nikoho este nezabilo, ze MM nestaci, je slabe, ze dieta zle pribera, place, donutia matku siahnut po UM v domneni, ze je to to najlepsie. A matiek, ktore bojuju, kontaktuju LP je stale malo, lebo bud sa o nas nevie, alebo to mamicka vzda prilis skoro. A niekedy mozeme radit, kolko chceme, niektore mamicky sice dojcit chcu, ale nase rady ich obtazuju (ved cumlik neskodi, nosit nebude, spat s dietatom tiez nie, dojcit stale je unavne, ved ma aj ine povinnosti, dojcit v satke zavrhne tiez hned)...
Pardon, som sa rozpisala, ale v poslednom case som mala vela mamiciek, ktore sice dojcit chcu, ale vsetky rady mi znegovali a akosi ma to zdeprimovalo...ale LP nemoze chciet viac ako mamicka a akosi to vo mne bublalo.
Dolezite je byt hrda sama na seba, som presvedcena, ze je to ta spravna cesta, tesim sa na dlhodobe dojcenie, prirodzene odstavenie a dokonca ako budem odolavat okoliu a ich mudrym radam.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod etnicka » 09 Júl 2011, 10:32

luciole dakujem za tuto temu, ked budem mat viac casu, tiez sa rozpisem :)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod etnicka » 09 Júl 2011, 11:00

Takze co prinasa dojcenie mne? Hlavne hrdost, sebavedomie, dobry pocit z toho, ze robim pre svoje dieta to najlepsie a ze vdaka mne je take zdrave, stastne, spokojne, mudre, dokonale :).

A teraz z trochu ineho sudka: Po porode som mala tazku poporodnu depresiu. Obcas mi dojcenie robilo obrovsky psychicky problem. Mala som pocit, ze dieta mi ublizuje, ze ma vysava, tie pocity boli velmi neprijemne, az nieco ako sexualne obtazovanie. Vadil mi hoci aj dotyk, alebo plac. Tazko sa o tom pise, ale myslim si, ze nie je dobre, ze tato tema je stale tabu. Tym, ze o tom budem hovorit, mozno pomozem inym zenam, ktore maju rovnake pocity a nevedia, co s nimi, nemaju sa komu zdoverit.
Pred cca. 2 rokmi, ked sa moj syn narodil, prevladal taky nazor, ze ak ma zena poporodnu depresiu alebo "laktacnu psychozu", je to preto, ze dojci. Urcite ste uz pocili, ze "udrelo jej mlieko do hlavy". Z nejakeho mne neznameho dovodu sa za depresie vinilo dojcenie. Pritom ja viem, ze za moje depresie mohli zasahy do porodu mojho syna, s ktorymi som nebola stotoznena a nasledne neprijemne spravanie niektorych ludi pocas sestonedelia, ktore podkopavalo moju sebadoveru ako matky. Takze klasicke riesenie problemu poporodnej depresie znelo "odstavit, nasadit antidepresiva a bude po problemoch". Toto pre mna neprichadzalo do uvahy. Vedela som, ze lieky len potlacaju symptomy, ale neriesia pravu podstatu a prestat dojcit som nehodlala ani omylom. Vedela som, ze to musi ist aj inak. Povedala som si, ze dojcit proste budem a ze si problemy vyriesim sama. Verim, ze clovek si vytvara svoju realitu vlastnym zmyslanim a myslienka je ta najsilnejsia hybna sila vo vesmire. A tak som sa s tym pasovala. Trvalo to dlho a vobec to nebolo lahke pre mna ani mojho manzela, ktory sa ma chudak snazil pochopit a pomoct, ako vedel, ale myslim, ze ani ten najcitlivejsi muz toto pochopit nedokaze.
Po dvoch rokoch mozem povedat, ze som depresiu prekonala vlastnymi silami a som na seba za to velmi hrda. Dojcenie bola vzdy jedna z veci, ktora ma drzala nad vodou. Aj v tych najtemnejsich chvilkach, ked som uz necitila vobec nic (depresia je ako emocionalna smrt), som sa mohla pozriet na svoje dieta a uvedomit si, ze je take dokonale, ako je, vdaka mojmu dojceniu, vdaka mne. Aj ked som o sebe mala velmi nizku mienku a mala som pocit, ze nestojim za nic, toto bolo nieco, na co som mohla byt aj vtedy hrda. A teraz viem, ze ked clovek naozaj chce, vsetky problemy sa daju prekonat. Je to tazke, ale o to lepsie sa potom citime, ked si mozeme povedat, ze sme to prekonali sami. Teraz viem, ze to najdolezitejsie na svete je, co ja citim, moj vnutorny hlas. Ked ho pocuvam, vsetko ide dobre. Je mi uplne jedno, co si mysli okolie. Viem, ze pre svoje dieta robim to najlepsie a to je vsetko. O to v zivote ide. Takze toto prinieslo dojcenie mne :).
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod estterka » 09 Júl 2011, 15:19

mne dojcenie prinasa jednu obrovsku ulavu pri cestovani domov. leteli sme dvakrat,este nepapala prikrm a bolo to perfektne. nemusela som stresovat co mi na letisku na kontrole dovolia zobrat co nie(horucu vodu atd),ziadne flasky,nic. vacsinu letu mi prespala na prsniku.a poto doma tiez pohoda,aj ked uz sme zacali s prikrmom,tak hocikde mozem ist a vzdy mame mlieko so sebou:)
rovnako zboznujem,ako sa na mna s pozitkom pocas dojcenia pozera:) taktiez nepoznam co je to prebdena noc,hannah spi rovnako s nami a tiez sa len zamrvi,dam jej prsnik a spime dalej,ja sa vyspim celkom aj pocas dna pri nej,ked si cucka v posteli a mame "siestu".
vseobecne ma to naplna,ze sa dojcime :)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod miriam » 09 Júl 2011, 22:19

krasna tema a dojimave pribehy..pre mna je dojcenie velmi velmi dolezitym pilierom materstva, niecim, co sa neda ani slovami opisat..nedokazem si ani vo sne predstavit, ze by som si nemohla svoje dietatko privinut k prsniku, pride mi to ako uplne automaticke, instiktivne, spravne a prirodzene..preto sa tiez casto cudujem preco ma dojcenie taku slabu podporu a preco s nim aj mamy, ktore do toho pol roka dojcili vylucne, prastia cim skor sa da..dovody zien, ktore poznam z mojho okolia, boli zvacsa zalozene na tom, ze ich uz dojcenie obtazovalo, vycerpavalo, bali sa, ze sa dieta na prsnik namota a mali predsudky voci uz vacsim detom na prsniku, chceli si uz poriadne povyrazit z kopytka, ano aj take mamy sa najdu, co sa uz chcu ist poriadne zabavit, opit sa, zafajcit si :) alebo im jednoducho prislo, ze si splnili svoju povinnost, pol roka je predsa postacujuce a teraz rychlo odstavit..stretla som sa uz aj s takym nazorom, ze od urciteho veku ma byt dieta samostatne a ze proste uz nema cakat, ze mamin cecek mu bude za chrbtom..aj mna sa uz ludia pytaju, ze ci ESTE kojim a to ma maly len 10 mesiacov..ok, som viditelne tehotna, cize im zrejme pripadam ako z inej planety, ked sa takto "necham tryznit" este aj v tehotenstve :D nuz, evidentne, to, co dojcenie prinasa nam tu, maminam na tomto fore, sa u tychto ludi NEDOSTAVILO..zial..a smutne je, ze tejto neochote dojcit dlhsie nahravaju neraz aj odbornici, myslim pediatrov..vedela by som vymenovat xy pripadov, kedy sami odporucaju mamam dieta odstavit..ale radsej sa nebudem rozculovat :
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod estterka » 09 Júl 2011, 23:58

etnicka,velmi ti fandim,ze si aj v tazkom obdobi dokazala najst silu sama v sebe prekonat to:) perfektne!!
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod didulka » 10 Júl 2011, 14:42

Co dojcenie prinasa mne? Okrem toho, co uz bolo vyssie spomenute, vdaka dojceniu setrim muzovi nemalo penazi. :-D
Naozaj si ani neviem predstavit zarabat UM. Hlavne ked bola dcerka mensia. Zobudila sa a hned pytala cecok. Keby som jej musela zarabat mlieko, tak by sa chuderka uplakala. Dojcenie je velmi pohodlne.
Preco niektore nedojcia? Moja kamaratka mi to vysvetlila. Zevraj ona si moze robit co chce a kedy chce. Nemusi sa prisposobovat dietatu. Moze ist na cely den na nakupy do Auparku bez maleho. Tak isto moze ist na dovolenku bez maleho, lebo sa o neho moze hocikto starat. Jedna mamicka mi dokonca povedala, ze dojcenie je strata casu.
Ja vzdy tvrdim, ze ked moze dojcit zena, ktora neporodila dieta, tak moze dojcit kazda. Treba len chciet. A vela zien naozaj nechce.

etnicka si silna, ze si to prekonala. Ja som mala tiez po porode depresiu a trvalo mi nejaky ten tyzden, kym som si na Saru zvykla. Nie ako ine mamy, ktore porodili a hned milovali svoje dieta nadovsetko. Ale u mna to bolo urcite sposobene cisarakom.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod luciole » 10 Júl 2011, 15:14

dakujem, ze pisete do tejto temy, je to uzasne citanie, som strasne rada, ze sa tak ujala :)

etnicka, naozaj silny pribeh, aj ja sa pripajam k tvojmu fanklubu ;)

a didulka, presne tohto som sa bala, ze zeny dojcenie vnimaju aj tak ako tvoja kamaratka, ako nieco obtazujuce a obmedzujuce. Skoda, ale naozaj si ani ja netrufam niekoho sudit. Len tych deticiek mi je luto :(

Ja som napriklad tiez zazila, aka som nenahraditelna. Este straasne davno, ked malinka nebola na svete sme si ako naivni skororodicia kupili listky na Stinga, ze snad takmer 4-mesacne babo bez nas snad 3-4 hodky vydrzi a tak vecer uz bude predsa aj tak spat :) Aaaaa hadajte co? Dieta nespalo ani nahodou (momentalne ma cas zaspavania az okolo 22h, nech robime, co robime), takmer 2 hodky sa nechala zabavat dvomi "babysitterkami" kym neprisiel cas, ze uz bola unavena a prilis dlho uz aj mliecko nedostala...Tak po 5. skladbe mi dosla prva sms-ka, ze babo nechce pit a iba strasne place (skusali sme cievkou po prste, ze snad takto to raz zvladne, ako novorodenec sa tak naucila pit z prska a lyzickou, ale nechcela nic), to som prestala vnimat vsetko okolo seba a cez prestavku utekala pekne domov :dojcenie: A co na to Hanka? Ked som ju zobrala na ruky, hned bol klud a hoci uz musela byt strasne hladna, lebo tak dlho (mimo spanku) bez mliecka nikdy nebola, len sa na mna divala a divala a usmievala...potom si cucla, ale rychlo hned zase prestala a dalej sa len divala, akoby sa chcela uistit, ze som naozaj stale tam :) Na vlastnej kozi som tak zazila, ako strasne stresuje babatko nepritomnost mamy a hrozne moc ma tento pokus mrzi. Ale sme nadalej nerozlucitelne, tak snad to nezanecha nasledky ;)

PS. Ak by chcel niekto vediet, za ako dlho sa da prejst pesi trasa zimny stadion - rozhlas (pyramida), tak da sa to zvladnut za cca 10 min. :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod etnicka » 10 Júl 2011, 15:48

dakujem za uznanie :)

didulka pravdepodobne to bolo cisarskym. Ako si sa dostala z depresie?
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod etnicka » 10 Júl 2011, 15:51

luciole pekny pribeh s koncertom :)))) ja som si inak v tehotenstve tiez naivne myslela, ze ked mi skonci materska, pojdem do prace. Vobec mi nenapadlo, ze 4 mesacne babo este budem dojcit skoro nonstop :)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod didulka » 10 Júl 2011, 20:59

etnicka asi po tyzdni ma obliala taka blazenost a radost. Som sa na Saru pozrela a povedala som si, ze ju milujem najviac na svete. Mozno mi z toho pomohlo aj to, ze som na nu bola hned od zaciatku sama. Ziadna babka, manzel nemohol zostat doma. Takze sme boli len ja a ona.
No tie stavy po porode boli uplne peklo. Necitila som nic. Bola som taka prazdna. Cele 3 noci som preplakala. Neda sa to dobre popisat... Nemala som mlieko, nemohla som sa o saru starat, mala som bolesti, zabudali mi ju nosit. Najhorsie bolo to, ked som si predstavila, ako niekde place, sama a nikto ju nevezme do ruk. Potom ked mi ju doniesli, nevedela som, co s nou. Vzdy len spala. A po par minutach mi ju zobrali. Do toho stale tie ukrutne bolesti. V hlave uplny chaos.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 10 Júl 2011, 21:18

Luciole, ja som robila rekordy na trase Trnavske Myto - Podunajske Biskupice, maly mal 2,5 mesiaca, s maminou sme isli na Lucnicu, Samko ostal s tatinom a bracekom, mliecko pekne odstriekane. Mna sice muz nechal na predstaveni do konca, potom ale zufalo pisal, ze maly uz 3h nic nevypil, nechce ziadnym sposobom a uz zufalo place...domov som prisla v rekordnom case, akoby aj sofer autobusu tusil. co sa deje, skoro ani nezastavoval na zastavkach :) doma som nasla starsieho pred telkou v tme sameho a hladneho, tatino aj Samko od vycerpania zaspali, ked som mu dala v spanku prso chytil a nepustil skoro 30 min, vacsinou sa napapa za 5 min. Odvtedy sme sa nerozdelili ani na minutu a k tym nakupom v Auparku, ak sa spominalo...vcera sme boli 3h nakupovat v Avione, Samko v Manduce, ked chcel, papal za chodu, ked som chcela skusat tricka, take, v ktorych mozem dojcit v Manduce (nasla som superne v Orsay), Samka mi podrzala ochotna predavacka...vycikal sa na zachode...takze vsetko sa da, aj nakupovat a dieta pritom neobmedzuje!!
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod luciole » 10 Júl 2011, 22:22

tamoulik, ja som skusala to dojcenie v manduce a islo to! sice este musim nabrat prax, lebo sa mi zdalo, ze mam vsetko povolene na maximum a mala je stale strasne vysoko, som jej dvihla prsko hore, ale vy tu viacere v manduce dojcite a aj vacsie deticky, takze asi este mam niekde rezervy :) Orsay je super tip, ja som v piatok bola aj v Brendone a BabyLande, ci ako sa to vola a uuuuplne, ze nic nemali, zase som zostala bez jedineho tricka. Uz som aj rozmyslala, ze budem musiet este raz zatat zuby a pobehat "normalne" obchody, ked v specializovanych nic nemaju, ved niekde musim nieco najst :( vid nas pokus na foto aj ked sa zrovna odtiahla, ale tak nejako sme sa pokusali :)
Prílohy
manduca.JPG
(92.96 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod didulka » 10 Júl 2011, 22:45

luciole keby som moju malu dala hentak do nosica, tak sa zblazni. Ona chce byt len tvarou odo mna a pozerat sa na svet. Inak u nas nosi manzel malu v nosici. Aj na nakupy. :-D Zvyknu na neho cudne pozerat ludia.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod luciole » 10 Júl 2011, 23:00

didulka, nas drobec sa rad nosi...ja sice preferujem satku, no neviem ju este moc dobre uviazat a ked su take horucavy, manduca mi pride aj trochu vzdusnejsia. No u nas tiez nosi aj ocinko, len po vonku ja, lebo on nesie nakupy :D v satke/manduce takto chodievame v sobotu rano na trh. Ale po byte ju zvykne v manduce uspavat :)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod didulka » 10 Júl 2011, 23:09

Co sa tyka satkovania, som nedoverciva... Nebudem sem vnasat moje negativne nazory k tomu, kedze toto forum je pozitivne ladene.
My sme kupili takyto nosic... Do pol roka sme nosili horzontalne.
http://cybex-online.com/site/uk/baby-ca ... rstgo.html
A odkedy vnima svet, tak nie je ochotna nosit sa tvarou ku mne.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 14:40

ahoj didulka, pozrela som ten nosic, tvarickou od seba na bruchu dietatko neodporucaju nosit psychologovia z dovodu, ze ked ma prilis vela podnetov, ktore este nedokaze spracovat, nemoze sa schovat k maminke. Ak sa chce pozerat na svet, lepsie je ho nosit bud na boku, alebo na chrbte, lebo pekne vidi a ked toho ma dost, schuli sa k maminke a ma pokoj.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod didulka » 12 Júl 2011, 15:24

etnicka a neplati to pri mensich detoch? Lebo moja mala je potom cudne dieta. Este ani raz neprejavila v nositku tvarou odo mna nespokojnost. Nespokojna je, ked ju z neho vyberame. :-)
Inak je normalne, ze moja dcera sa nechce maznat ako ine deti? Ked pocuvam o detoch, co visia na mamach, tak mi je to cudne. Nikdy som nic podobne nezazila.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod akdarka » 12 Júl 2011, 15:26

nechcem sa hlupo pytat ale nepisala si nahodou o "vyplakani" v inej teme, ze odvtedy ti spi? (ak si zle pamatam tak velke prepac :-) ) zeby suvis? a to vobec neber, ze rypem. iba ma to napadlo...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 15:26

didulka, ono je to trosku zlozitejsie. Detickam, ktore su nosene tvarickou od mamy, sa casto stava, ze v nosici vyzeraju spokojne, ale potom vecer maju problem zaspat, su velmi nepokojne, mrzute a rodicom nenapadne si tieto dve veci dat do suvislosti. Ako ste na tom Vy? Kolko ma Tvoja dcerka mesiacov?
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 15:30

ano, nechanie dietata vyplakat na toto vplyva. Moze to viest k poruche priputania a ta sa prejavuje aj tak, ze sa dieta netuli. Da sa s tym este pracovat, pomohlo by velmi nosenie v satke, ale tvarickou k Tebe. Toto je prave pripad, kedy zabera pevne objatie podla pani Dr. Prekopovej.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod didulka » 12 Júl 2011, 15:39

akdarka mas pravdu, to som bola ja... No, nieco na tom bude...
etnicka Sara bude mat rok. Je pokojna az moc. Usmievava, nezvykne sa ani jedovat. Mamicky v parku mi zavidia, ze mam take pokojne dieta. A zaspava tak, ze ju dam do postele a zaspi... Je to velmi stastne babo.
U nas satka nepripada do uvahy. Fyzioterapeutka to vzhladom na problemy s chrbticou v manzelovej rodine neodporuca.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo prináša dojčenie mamičke

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 15:41

didulka a nad manducou si nerozmyslala?
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Ďalší

Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron