Ako pomoct mamickam dojcit?

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Apr 2011, 11:12

na MK je tema o Trstenskej nemocnici....ja aj niekolko zien sme sa tam stazovali, ako nam nepomohli s dojcenim atd, az tam prisla aj jedna doktorka z novorodeneckeho....snazila sa nam situaciu vysvetlit z ich pohladu....ja si s nou pisem IP a poprosila ma, aby som jej dala info, co nam vravia na kurzoch, ci si to nemoze najst na nete, a co sa mne nepacilo, ze jej sa nikdy ziadna mamicka nestazovala....proste ma zaujem o to, ako maju lepsie mamickam pomahat....tak som jej napisala siahodlhu spravu, ale najprv som to dala skontrolovat Annag, neze jej tam poslem nieco chybne....a sak poznate moje neokreasen vyjadrovanie laktacnej poradkyne :-D takze ma to tesi, juj :) ze sa tak nemocnicny personal snazi
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Murtagh » 25 Apr 2011, 11:52

akdarka: to aj mna akurat napadlo, ci by sa dojcenie nemohlo propagovat cez tv, radio, billboardy....ale neviem ako by na to reagovali ludia...ci by neboli pohorseny abo co...
Murtagh
Administrátor
 
Príspevky: 110
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:39
Počet detí: 0
Môj status: Pokúsim sa pomôcť annag aby tu mala všetko čo potrebuje...

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Apr 2011, 11:58

murtagh ale najlepsia propagacia je, ked mamicka dojci na verejnosti :-P :-P :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Murtagh » 25 Apr 2011, 12:22

Norika píše:
> murtagh ale najlepsia propagacia je, ked mamicka dojci na verejnosti :-P
> :-P :-D

jasne len tak zo dna na den zacnu vsetky mamicky dojcit kde chcu ne?? sak to by verejnost nerozdychala uz vobec...
Murtagh
Administrátor
 
Príspevky: 110
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:39
Počet detí: 0
Môj status: Pokúsim sa pomôcť annag aby tu mala všetko čo potrebuje...

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod janka » 25 Apr 2011, 13:18

akdarka, Murtagh, podla mna ludia by si zvykli, kedy zacali dojcenie vidavat na bilbordoch, v tv, v skutocnosti. Rozne vyzyvavo oblecene slecny propagujuce auta, pivo a cojaviemco este posobia omnoho drazdivejsie nez matka dojciaca svoje dieta. Skor sa bojim, ze by tu reklamu nemal kto zalpatit, lebo na dojceni nikto nezaraba, na rozdiel od vyrobcov UM, vsak to su strasne peniaze, co z toho ryzuju.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Apr 2011, 13:31

a nemoze mamila poziadat o dotaciu z EU??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Murtagh » 25 Apr 2011, 14:56

janka: ja som myslel zeby to pohorsovalo hned teras keby sa vzalo napr 50 zien a zacalo by dojcit...keby to slo pomaly, ze najprv bilboardy, potom radia, tv a nakoniec by si ludia uvedomili ze to nieje nic zle tak by to uz brali... a co sa tyka tych dievcat propagujuce auta, a ine reklamy, ziadna z nich tam nevytahuje prsnik ako ked treba dojcit aby sa nan mohlo dieta prisat... vies a na reklamy s modelkami su uz vsetci zvyknuty ale si vezmy keby si ty chcela nakojit, niekto by sa na teba pozeral, vsetci by teba osocovali ze pohorsujes spolocnost a este aj toho dotycneho za uchyla... aspon podla mna :D ( ja pisem iba svoje nazory ako to podla mna bezi v zivote, takze ak mate iny nazor sem s nim :D rad sa poucim)
Murtagh
Administrátor
 
Príspevky: 110
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:39
Počet detí: 0
Môj status: Pokúsim sa pomôcť annag aby tu mala všetko čo potrebuje...

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Apr 2011, 15:06

spolocnost je zvratena.....modelka je bezna a dojciaca matka je pohorsujuca, no pekne.....ale po tom, co som precitala historiu dojcenia, nielen tato spolocnost, ale aj cele ludstvo je rovnake :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod leelo » 25 Apr 2011, 17:29

Akdarka, ty si mala na mysli Mirandu Kerr - manzelku Orlanda Blooma, ktora pustila do sveta ako 1.agenturnu fotku po porode toto:
http://www.mirror.co.uk/celebs/news/201 ... -22863924/

citala som o tom uz v zime, ked to bolo aktualne a aj teraz som si prebehla ten clanok z Mirroru. nemyslite si, ze za to zozala ovacie. reakcie boli burlive a okrem pozitivnych bolo obrovske mnozstvo negativnych commentov. ako modelka Victoria`s Secret nikomu neprekazala, ked sa odhalovala, ale ako dojciaca matka, to uz je ina kava ;)
ja sa napr. vovec nedivim, ze je dojcenie take kontroverzne v kazdej dobe. vyplyva to uz z jeho povahy a z povahy ludstva ako takeho. pohlad na dojcenie naopak vzdy velmi vystihuje dobu, v ktorej sa viaze. a da sa pochopit, ze napr. na zac. 20.stor. s rozvojom zenskeho hnutia sa zeny chceli "oslobodit" aj v jeto oblasti.
co nechapem, je dnesna doba, kedy su vedcke poznatky a celkovo nase povedomie uz na takej urovni a nezatazene stredovekymi predsudkami. mame vsetky moznosti a ajtak to vyzera akoby sme si z kazdeho storocia pred nami vyberali to najhorsie. tato doba je zvlastna, ale urcite zaujimava.
este som si v tom clanku vsimla jednu vec, ktoru zaznamenavam bezne: nedojciace mamy sa stazuju na odsudenie verejnostou, ale takisto dojciace to pekne schytavaju za dojcenie na verejnosti. mozno je to ten isty clovek, ktory sa zhnusi nad dojcenym dietatom a za rohom potom nechapavo kruti hlavou, ked vidi matku ako krmi dieta z flase a prehlbuje v nej pocit viny vycitavymi otazkami. asi si netreba az tak pripustat okolie/verejnost, ale robit podla svojich materskych instinktov.

Norika, to co pises o porodnici a doktorke, ktora sa ti ozvala, je jedna velka pravda - mamicky sa radsej vyzaluju na nete a kamaratkam, ale nemocnicu opustaju bez feedbacku. je to nasa chyba, ze sa nestazujeme a tym straca nas hlas na sile. annag uz sama na to velakrat upozornovala, ze my-mamicky mame vsetko v rukach.
takze drzim ti palce v tvojej vybornej iniciative!
ja som mala porodnicu, kde sa mi vsetci az prilis miesali do zivota. bolo to super v starostlivosti o babo, v pomoci pri dojceni, ale vadilo mi napr., ze kazdy den za mnou chodila stanicna a nutila ma prezliect sa z nocnej kosele do niecoho domaceho - teplakov a mikiny. mne to strasne vadilo, lebo jednak mi to bolo nepohodlne sediet v tom v posteli a dojcit a zaroven som sa z tych poporodnych hormonov strasne potila. bolo mi fajn v nemocnicnej nocnej koseli, ktoru som si obliekala otvorom dopredu a mala som ju vzdy pripravenu na dojcenie. no personal mal predstavu, ze sa nemam citit ako pacientka, ale ako doma. oni to mysleli dobre, ale ja som sa necitila ako pacient. citila som sa ako na dovolenke v hoteli a nechcela som sa tak strasne potit. ked mi to prizvukovala uz 3.den, tak som sa rozplakala a povedala som jej, ze mi to vadi a nech mi s tym da pokoj. bola dost chladna, uplne ma prebodla pohladom, ale zobrala to a asi dala aj pokyn aj podriadenym, kedze uz to nikto predo mnou nespomenul.
takze aj takyto "problem" som riesila :?
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Murtagh » 25 Apr 2011, 23:17

pokial poznate nejake stranky o dojceni (okrem stranok annag a MK) napiste ich sem, rad sa pozriem na to co tam je, najlepsie nejake diskusie :-)
Murtagh
Administrátor
 
Príspevky: 110
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:39
Počet detí: 0
Môj status: Pokúsim sa pomôcť annag aby tu mala všetko čo potrebuje...

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod janka » 26 Apr 2011, 15:48

Tak mi to nejak neda pokoj s tym konikom. Mamciky, co ste zacali pravidelne chodit na toto forum, prestali ste tym definitivne prispievat na MK? Nejak sa mi zda, ze na MK si dali pokoj s propagaciou UM, dudlikov, flias apod, odkedy odtial mamila "stiahla" svoje poradkyne.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod janka » 26 Apr 2011, 15:57

Murtagh, moje oblubene citanie o dojceni su zamyslenia profesorky Dettwyler (pod riadkom "Kathy's commentaries"):
http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html
Clanok o spani som si aj pisomne prelozila do slovenciny, rada by som ho aj niekde zavesila, nech si ho moze precitat co najviac mamiciek, hlavne tie, ktorym sa tazsie luska anglictina. Ak by vzniklo nejake to forum "Predstavte sa nam", ze by sme si tam mohli davat aj nejake clanky, tak napriklad tam (ak by to bolo copyrightovo v poriadku).
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Murtagh » 26 Apr 2011, 16:35

Janka, ja som annag aj navrhoval aby sme toto forum upravili este tak aby sa tu dali aj clanky pridavat no ona je za to ze kazda poradkyna uz svoju stranku ma a davat to na jedno miesto by uz nemalo zmysel abo take nieco proste, nesuhlas... a tu kategoriu predstavte sa nam vytvorim, hlasovanie dopadlo celkom dobre podla mna :D a sak kto nechce vytvarat si tam novu temu nemusi...
a este som chcel, tie stranky som chcel na to ze ci by nahodou nevymenili bannery abo inkonky alebo aspon nieco aby sme uputali aj zeny ktore len citaju clanky a v nich sa snazia najist riesenia a nechodia ani na MK... aby zacali chodit sem... cim viac ludi tym viac rieseni...
Murtagh
Administrátor
 
Príspevky: 110
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:39
Počet detí: 0
Môj status: Pokúsim sa pomôcť annag aby tu mala všetko čo potrebuje...

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Apr 2011, 10:05

Janka - v prvom rade chcem uviesť na pravú mieru, že Mamila svoje poradkyne odnikiaľ nestiahla ani im nenakázala odísť z fór v rozpore s Kódexom. A to napriek tomu, že každá poradkyňa sa zaviazala členstvom v Mamile, že bude Kódex dodržiavať a preto sme každá jedna (mňa nevynímajúc) prispievaním do fór, portálov či časopisov v rozpore s Kódexom nielenže porušovali Kódex ale aj priamo porušovali stanovy Mamily.
Mnohé poradkyne si však uvedomili, že toto nie je správne a preto samé a dobrovoľne urobili tento krok, ktorý by mali urobiť všetci, čo chcú, aby spoločnosť prestala podporovať nedojčenie.
A je celkom jedno, či MK momentálne je v súlade s Kódexom, takmer 3 mesiace Kódex vážne porušoval a z reakcie na odchod Annag sa nedá usudzovať, že by sa rozhodli zmeniť svoj názor. Prečo by som mala podporovať čítanosť takého portálu? Sú tu aj slušné portály či fóra (okrem tohto napr. Ukulele či Mamatata), ktoré by tiež mohli mať vyššie zisky, ak by im tieto veci boli ukradnuté, ale pochopili, prečo je Kódex dôležitý a prečo je potrebné hľadať iných sponzorov, hoci to majú zo začiatku tým pádom ťažšie, ako pohodlné portály ako MK, či Rodinka (ktorá mimochodom teraz porušuje Kódex takmer každý deň).
Jani čo sa týka toho prekladu - aby si to niekde mohla uverejniť, potrebuješ povolenie od Katty Dettwyler.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod janka » 27 Apr 2011, 15:25

Klemka, ospravedlnujem sa za nepresne vyjadrenie ohladne odchodu poradkyn z MK, vdaka, ze si to vysvetlila. Pozrela som sa zbezne aj na tie fora, co spominas, ukulele a mamatata, no a teda nejak prilis zivo nevyzeraju. Verim, ze to nie je dosledok iba toho, ze sa rozhodli nepodporovat nedojcenie. Ak aj ostanu v tomto cisti ako lalie, ale nik ich necita, tak je to cele dost zbytocne. Dufam, ze tu sa to rozbehne lepsie, zatial to vyzera nadejne, naozaj drzim palce.

Spomenula som si na svoje zaciatky s dojcenim. S dojcenim samotnym som nastastie nemala problemy, ale vsetko ostatne bolo zleee (som si myslela). Miska len plakala a nie a nie spat, nie a nie sa nechat zlozit z ruk. Nasla som vtedy na webe nejake ceske poradne v dojceni, snazili sa radit aj vseobecnejsie, ze ako zvladnut babatko. No nejak vela utechy mi nepriniesli. To bolo len, ze "trojmesacne dieta sa uz ma vediet zabavit same", "musite naucit spat v postielke", "dbajte, nech vam nezaspava na prsniku, nech si nevytvara nespravne asociacie", "dajte dudel" - ano, od poradkyn v dojceni! Aspon trochu som sa snazila drzat tych rad, nastastie k dudlu a k flasi nedoslo, no teraz mam dojem, ze som si to zbytocne cele stazovala, mala som naplno vyuzivat dojcenie, ved nam to slo. Az neskor som narazila na annagin blog a priniesol mi vela ulavy. Teraz si vravim: esteze Miska bola babatko, ktore velmi dobre vedelo, co potrebuje a chce a nedala sa len tak opit rozkom. (Koniec sentimentalnej vsuvky).

Katty Dettwyler som parkrat pisala ohladne prekladu, ale neozvala sa mi. Jej stranka vyzera nejaku dobu bez apdejtu. Nasla som, ze jej zistili rakovinu prsnika, tak mozno vtedy odisla z univerzity, ktovie. Snad by som mohla kontaktovat jej pracovisko... Ale asi je to bezpredmetne, ked to zatial verejne nejdem nikam zavesit.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Apr 2011, 15:48

Janka, v pohode ;)
Vidíš aké múdre bábätko máš ;) Vďaka za sentimentálnu vsuvku, každý z nás má asi nejakú traumu na duši, čo robil "zle" a mohol inak, keby... a aj to je dôkaz toho, že spoločnosť nie je prodojčiaca.
Česká "škola" sa naozaj líši v mnohých veciach, napr. aj v tolerancii cumlíkov, alebo napr. správne prisatie má byť symetrické atď. Mňa presvedčil dr. Newman, nielen preto, že má skutočné výsledky, ale najmä - stačí, aby ho človek sledoval či už na videách, na konferenciách alebo osobne, keď pomáha mamičke - oni tie jeho postupy totiž skutočne fungujú. Tam nie je o čom - prídeš k mamičke, ktorej bábätko je prisaté symetricky (má v prsníku aj noštek, bradavka smeruje do stredu úst) a dôvod návštevy je nepriberanie bábätka - vidíš, že bábo takmer nepije, upravíš prisatie na "newmanove" asymetrické a bábo tak prehĺta, že až, naučíš to mamičku a do pár dní volá, že dieťa krásne priberá. Alebo máš poradenstvo u mamičky, ktorá má bolestivé bradavky - upravíš polohu na "newmanovu" priečnu, podarí sa správne asymetrické prisatie a mamička sa čuduje, že to vôbec nebolelo. Toto boli veci, ktoré mňa jednoznačne presvedčili a primäli k tomu, že keď už to raz viem, nemala by som si to nechať pre seba, ale robiť poradenstvá. :)
Portál Ukulele začína a Mamatata tiež veľmi nežije, to je fakt. Ale to sa môže a dá zmeniť. Ja si dobre spomínam, ako kedysi nebol známy MK a všetci chodili na Rodinku a potom - zrazu sa na Babetku objavovali coraz castejsie diskusie, ze preco to tu zaspalo a kam vsetci zmizli a MK mal v tom case vysoku citanost. Nebolo to nahodou aj popularitou temy o dojceni? A tym, ze tam mamicky nasli spravne a potrebne informacie pri problemoch s dojčením?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 02 Máj 2011, 21:22

Ahojte, tak toto bolo zaujímavé čítanie. Mimochodom teším sa koľké známe tváre tu vidím z MK... :lol: som rada, že tu používame rovnaké profilové fotky... ;) Ja tam chodím máločo, hlavne už len do súkromnej témy júnoviek 2009...

No ale k veci, zaujímal by ma váš názor na to, ako správne reagovať na mamičku, ktorá dojčila, ale prestala, lebo mala "málo mlieka". Vysvetlím situáciu. Stretla som minule jednu známu s asi 5 mesačným chlapčekom, prišla reč na dojčenie a povedala, že prestala dojčiť lebo malému nestačilo, že dojčila 3,5 mesiaca. A že hrozne chcela dojčiť, ale že to nešlo. :( Učebnicový príklad nezvládnutého rastového šprintu v 3 mesiacoch. :( Absolútne som však nevedela taktne zareagovať, len som niečo zašemotila, že to sa stáva a tak, lebo som na nej videla, že je nešťastná, ale chcela by som niekedy v budúcnosti vedieť, čo mám povedať. Aby vedela, čo má robiť pri druhom dieťatku... akurát ma štve, že ma mohlo napadnúť sa spýtať, či kontaktovala nejakú laktačnú poradkyňu... ale evidentne to sama nemala chuť rozpitvávať... poradíte nejaké "triky"? :)

Ešte k tomu, čo píše Klemka a Janka k uverejneniu preloženej verzie článku od Katty Dettwyler.
Klemka píše:
Jani čo sa týka toho prekladu - aby si to niekde mohla uverejniť, potrebuješ povolenie od Katty Dettwyler.
janka píše:
Katty Dettwyler som parkrat pisala ohladne prekladu, ale neozvala sa mi.

Dievčatá dovolím si s Vami nesúhlasiť. článok je verejne dostupný na internete. Ak by Janka pri preloženom článku uviedla zdrojový článok, domnievam sa, že by autorský zákon neporušila. Môj muž často publikuje rôzne odborné zoologické články, a tiež mi potvrdil, že by to tak malo byť ako hovorím. Zrejme iné by však už zrejme bolo, ak by to dala niekde do tlače, zborník a podobne. Takže ja by som sa na ten preklad aj s radosťou pozrela. ;)
(btw. Janka mi ho posielala na MK do IP, je dobrýýýýý) :lol:
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Máj 2011, 21:33

Carodejnica, ja som niekedy ine mamicky, ktore nezvladli dojcenie a nerobili co sa ma, zvladala velmi tazko. som sa a hadala, a diktovala im, co robit..... uz sa nad to viem povzniest, aj ked mam mrle v zaludku....ked ja som taka aj v inych veciach, ze mam trocha problem akceptovat iny nazor :-D este aj v horoskope mi to vyslo, co som ho citala raz za uhorsky rok, a mi to dnes alebo vcera aj mama povedala, ze len co ja poviem, je sväte....
tak ale k dojceniu, vytaca ma to......stalo sa mi, ze som mala zapal, ozvala sa mi jedna baba na MK, ze si prave robi kurz, ze co mam za problem, ze mi chce pomoct....
o mesiac na to, pridem po vikende na MK kuknut co nove, a ona ma status, ze ma malo mlieka, ake UM dat, alebo nieco podobne, akob mi facku strelila.....laktacna poradkyna, a takto....ale bolo mi jasne uz pred tym, ze ona si kurz u mamily nerobi.... som len revala, nestastna zo vsetkeho,, lebo to som vtedy akurat uverejnila aj tie clanky o UM, a vsetci ma zjazdili jak sa len dalo.....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod janka » 03 Máj 2011, 11:43

Carodejnica, to sa mi nezda, ze by to slo len tak, aj K Dettwyler ma na svojej stranke akusi copyrightovu formulku, ze nesirit bez povolenia. Skusim kontaktovat jej posledne pracovisko a nieco vyzistit, a potom by som preklad ponukla napriklad na ukulele alebo tak nejak. Pripadne aj dalsie clanky by som rada skusila prelozit, mne sa jej clanky velmi pacia.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod janka » 04 Máj 2011, 10:54

Tak som nasla adresu K Dettwyler, z ktorej sa mi ozvala, suhlasi s publikovanim prekladov na webe, hura!
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 04 Máj 2011, 11:21

janka, super. Rada si precitam:-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod luludi » 04 Máj 2011, 13:34

janka to je skvele :) tesiiiim sa velmi :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Máj 2011, 17:10

janka píše:
> Carodejnica, to sa mi nezda, ze by to slo len tak, aj K Dettwyler ma na
> svojej stranke akusi copyrightovu formulku, ze nesirit bez povolenia.
> Skusim kontaktovat jej posledne pracovisko a nieco vyzistit, a potom by som
> preklad ponukla napriklad na ukulele alebo tak nejak. Pripadne aj dalsie
> clanky by som rada skusila prelozit, mne sa jej clanky velmi pacia.

Aha, tak to je jasné, ak ponúkneš preklad nejakému webu na uverejnenie (kde prípadne za to môžeš dostať aj honorár), tak to je iné kafe. Navyše ak tam má pani Dettwyller nejakú takúto formuláciu o nešírení bez povolenia, tak to je tiež o inom, nevšimla som si to tam. Ja som myslela taký prípad, že uverejníš preklad na osobnom webe, čo blogu, alebo tu v príspevku - s prelinkovaním na pôvodný článok - to by malo byť podľa mňa ok. Ako som písala, manžel si na toto dosť potrpí, on hodne publikuje vedecké - aj populárne zoologické články a aj fotografie, takže je v problematike autorských práv zbehlý.

A som rada, že sa ozvala, to je super. :lol:
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Máj 2011, 17:20

Už to tam vidím, je to na samom spodku - http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html
The contents of these pages may be printed out for personal use. Further distribution is prohibited.
(ale netýka sa to len printovej verzie?, lebo potom mi príde zakázané aj to, že keď sem hodím link - tak to tiež vpodstate šírim, nie?)
Dosť nešťastne naformulované, podľa mňa... ale vpodstate je to jedno, nemusím to rozpitvávať, hlavne že sa ozvala, a že súhlasí.. :D

Inak medzi rečou, veľmi pekne a jasne to má urobené Jack Newman - http://www.nbci.ca/index.php?option=com ... &Itemid=17 :D
All of our information sheets may be copied and distributed without further permission on the condition that it is not used in ANY context that violates the
WHO International Code on the Marketing of Breastmilk Substitutes (1981) and subsequent World Health Assembly resolutions.
Vpodstate, informačné listy môžu byť distribuované bez ďalšieho súhlasu za podmienky, že nie je použitý v nejakom kontexte, ktorý porušuje
WHO na Medzinárodný kódex marketingu materského mlieka. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Norika » 04 Máj 2011, 22:22

chcela si napisat marketingu nahrad materskeho mlieka, ci? :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

PredchádzajúciĎalší

Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron