Ako pomoct mamickam dojcit?

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Máj 2011, 15:28

Namornik, k tym LP - za seba ti mozem povedat, ze sa snazim odpovedat kazdej jednej mamicke a prist okamzite ako sa da. Ak nahodou nemozem, skusim zavolat inej (nastastie uz je nas v okoli viac) a vybavit, aby prisla ona - pokial mozem, nenecham to na mamicku, aby zhanala niekoho ineho. Ale naozaj nie vzdy sa to da. Ako LP nemozeme posobit proti poziadavkam porodnice, takze i ked sa mozno zda, ze mohla prist, tak tam zrejme nejake obmedzenie bolo. Kazdopadne tu na fore je nas viac, co Ti urcite radi pomozeme aspon na dialku, ked na osobnu navstevu nemas chut.
Namornik, si na tom o kus lepsie nez som cakala. Tebe momentalne staci pozhanat cievku CN01 (v zdravotnickych potrebach, od najblizsej LP alebo kludne odo mna, bez problemov poslem). To je zaklad na dokrmovanie UM na prsniku. Cievku vytiahni zo sacka a odstrhni vrchnacik. Prichystaj si UM, daj ho do malej flasky od UM, daj tam cumel a urob don dierku. Cievku vloz hrubsou castou do flase a prestrc cez dierku. Flasu si vloz najlepsie medzi prsia do podprsenky a suplementor je prichystany na pouzitie. Dalej postupuj podla http://dojcenie.wordpress.com/som-zufal ... ako-a-cim/
Na zvysenie tvorby mlieka je v tvojom pripade optimalne pouzit Costi (na predpis a lacnejsie - cca 1e na den) alebo Motilium (to iste ako Costi, bez predpisu ale drahsie, cca 4-5e na den). Podrobnejsie najdes na http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... -laktacie/
AK chce mozes mi aj zavolat na Skype: Janka_mich
Drzim Ti velmi palce, lebo napriek zlemu zaciatku mas velku snahu o dobry koniec :goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 3 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod leelo » 20 Máj 2011, 16:45

JankaMich, teraz som si vsimla tvoju otazku. poradenstvo bolo zo Slovenska, nadialku, od Annag.
Az teraz vidim, aku velku motivaciu som mala. asi az prilis velku, lebo u mna neexistovalo take, ze skusim dojcit a ked to nepojde, dame UM. navstevovala som predsa predporodny kurz, vybrala som si porodnicu, kde som vedela, ze mi pomozu a studovala som si stranku mamily - dojcenie pojde a ked nie, vyskusam najprv vsetko ine okrem UM.
po porode moja motivacia este vzrastla, lebo som videla, ako krasne sme s malym zohrati, ako nam dojcenie zapada do denneho rytmu, ako krasne spinka, nosime sa v satke. lenze od 3.mesiaca prestal maly priberat a ja som skusala vsetko mozne a nic nezaberalo. obuli sa do toho lekari a ti nas uplne paralyzovali smrtelnou diagnozou, nasledovala hospitalizacia, vysetrenia, ktore dopadli dobre, ale maly stale nepriberal a ja som uz dokrmovat musela, este ma obvinili, ze som psychopat a chcem svoje dieta dojcit, hoci nemam mlieko. mlieko bolo a ja som vedela, ze sa tvori na zakl. dopytu, ale nastal kolotoc: nadojcit, pripravit mlieko, dokrmit z flase, vyvarit flase a cumle... medzitym maly znovu pytal prsnik - no o nervy. navyse maly po UM strasne plakaval, aj hodinu. asi ho bolelo brusko z tych objemov, co mu tiekli cez flasu.
potom prisla annag so suplementorom, cim sa mi mierne ulavilo, zaroven maly uz priberal (jasneze, vieme, na co je urcene UM), ale stale som citila, ze to nie je ok. totiz, na suplementore vdaka stupnici vidim, kolko vypije. a jemu trvalo 20ml aj hodinu a stale sa tvaril, ze je akoze hladny. potom sme s annag prisli na to, ze ma prirasteny jazycek. v nemecku sa to nekontroluje! prave v sulade so sloganom: VED SKUSITE DOJCIT A KED TO NEPOJDE, DATE UMELE MLIEKO...cisty marketing vyrobcov UM. bolo hrozne uvedomit si, ze moje dieta vdaka tejto masinerii riadenej marketingom umelej vyzivy hladovalo!
ked sa uzdicky nekontroluju, tak sa ani nestrihaju, takze bol problem najst lekara, co by nam to spravil. ale vdaka nemeckej laktacnej lige sme ho zohnali.
este nejaky cas mi trvalo, nez som sa dostala k plnemu dojceniu, ale ten rozdiel v tom, ako sa prisaval, bol citelny hned po zakroku. odvtedy sme si uz len obaja uzivali dojcenie a vsetky jeho vyhody, vlastne az doteraz.

Namornik, tak ako pise JankaMich - napriek zlemu zaciatku je tu snaha o lepsi koniec... ja som mala podobne otrasny porod ako ty, ale postupy v porodnici boli ine - povzbudzujuce a podporujuce moju vazbu so synom. to je velmi dolezite. pomohli mi ziskat sebavedomie a vyrovnat sa s "bolackami".
ty si este na zaciatku, mas malicke babo, mozes ho na prsnik vratit uplne. sanca tu je a velka.
ked sa ja s odstupom casu na to pozriem, tak prave dojcenie a uspokojenie z neho mi pomohlo na vsetko zle okolo porodu a hlavne na to priserne obdobie neskor zazracne zabudnut. dodnes ma hreje pocit, ze som nieco dokazala. a vobec neprehanam, ked poviem, ze sa to neda so ziadnym studijnym ani pracovnym uspechom porovnat. viem, nemas rada pateticke reci, ale to moje usilie muselo byt tak velke a hovorim o nom tak vazne prave preto, ze dnesna doba nam dojcenie velmi stazuje. nestaci chciet, hazdu nam polena pod nohy. nastastie su tu moderne poznatky a fungujuce postupy napravy, ktore sa oplati nasledovat. mne to iste za to vsetko stalo.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Máj 2011, 22:11

Namornik, psychická podpora je pre matku nesmierne dôležitá, pretože nezažije počas pôrodu pocit, že dieťa zvládla porodiť sama, po pôrode nezažije samoprisatie bábätka, ktoré je mimoriadne dôležité aj pre matku v tom, že získa zážitok - upokojila som svoje dieťa, nasýtila som ho a uspala som ho - dokážem sa oňho postarať, a nezažije príjemné a jednoduché dojčenia hneď v pôrodnici. Navyše s pocitmi, že nie je dobrá matka, ktoré z nedostatku takýchto zážitkov prirodzene plynú, si nevie poradiť, je tým zaskočená, na materstvo sa väčšina mamičiek teší, pripravuje, sú presvedčené, že budú dobré matky. A tu majú dieťa, ktoré neustále plače, nevedia ho upokojiť, nevedia ho nadojčiť, dojčenie ich bolí, nesmú ho kúpať, nesmú ho mať v posteli, aby mu neublížili, nevedia, ako ho chytiť (lebo aj táto schopnosť sa nastavuje v prvom rade prirodzeným pôrodom a prirodzenou situáciou po pôrode). Ale - samotná psychická podpora je v situácii, keď ide napr. o mamičku, ktorej sa neprisáva bábätko alebo bábätko stráca príliš veľa hmotnosti nepostačujúca. Samotná ochota dojčiť a snaha urobiť pre to všetko, ak človek nepozná správne a účinné postupy, ako to dosiahnuť, nemusí stačiť.
Takže aj na Tvoje otázky by som sa snažila pozrieť nie tým, že budem dokazovať, že kolostrum tam matka má, tým, že jej budem žmýkať prsníky, pretože ak to neurobím šikovne (schopnosť odkvapkať kolostrum je otázkou šikovnosti, nie dostatku mlieka v prsníku), nezískam nič len nejakú kvapôčku - dve alebo ani to nie a matke podrazím posledné zvyšky sebavedomia, keď ju presvedčím, že tam "fakt nič nie je". Takejto mamičke treba ukázať priečnu polohu pri dojčení, ktorou sa najjednoduchšie dá dosiahnuť správne asymetričké prisatie na prsník, ukážem jej priamo ako vyzerá, keď bábätko pije na prsníku (a tým ju presvedčím, že kolostrum je a že je ho dostatok) a kedy saje naprázdno (a vysvetlím jej, prečo je aj takéto satie mimoriadne dôležité) a naučím ju rozlíšiť, či bolo dojčenie dostatočne výdatné z hľadiska príjmu kolostra. Jediný dôkaz o dostatočnosti tvorby mlieka môže poskytnúť pozorovanie dojčenia - a ak bábätko priložíme správne a pomôžeme mu tak dosiahnuť správne prisatie, získa dostatok kolostra a ak viem rozlíšiť pitie od satia naprázdno, je to aj krásne vidieť. Napr. video o samoprisatí od indického UNICEFu - môžeš si ho pozrieť na www.breastcrawl.org - je na ňom krásne vidieť, ako bábätko pije kolostrum. Toto je jednoznačný dôkaz, že táto matka mala dostatok kolostra hneď po pôrode. A že podstatou nie je zistiť, či ho viem odkvapkať z prsníka, ale či ho dieťa pije a ak nie, pomôcť mu kvalifikovaným zásahom ho získať.

Leelo - spomínaš, že stačí 1 kvapka spočiatku - práve keď si odborne pozrieš to UNICEFácke video, musí byť jasné a zrejmé, aký mýtus je toto o tých "pár kvapkách" kolostra - toto bábätko nádherne prehlta, takto sa nedá prehĺtať 1-2 kvapky kolostra. Keď si pozerám spätne svoje video samoprisatia nášho synčeka - pije plnými dúškami už pár minút po pôrode. Funkčná kapacita žalúdka čerstvého bábätka je asi 10 ml. To je viac než pár kvapiek :D

Namornik a toto ako som to rozpísala vyššie by inak naučila poradkyňa pri dojčení aj Teba pri osobnej návšteve. Chápem, že si sklamaná, že si nedostala pomoc vtedy, keď si o ňu mala záujem. Nemôžem obhajovať poradkyne, s ktorými si hovorila, ale napr. sama za seba - dokiaľ som mala malé dieťa, nebolo vždy možné prísť, s batoľaťom sa poradenstvá robili ťažko, takže len bez neho, navyše si poradenstvo človek nemôže naplánovať, keď mamička volá, väčšinou potrebuje pomoc veľmi rýchlo, nemôže čakať ani jeden deň častokrát a ja som nebola vždy schopná nájsť varovanie pre malého, nehovoriac o tom, že do istého veku sa od neho nedalo odísť na dlhšiu dobu a poradenstvo je zriedkakedy kratšie ako dve hodiny... Mnohé poradkyne robia túto prácu zadarmo alebo len za preplatenie cestovných nákladov, fakt to nie je jednoduché prísť kedykoľvek... Tak nám to skús prepáčiť a skús pre dojčenie svojho dieťatka premôcť negatívne pocity a ešte raz si niekoho zavolať. Ak sa dieťatko prisáva, naozaj treba len zlepšiť polohu, prisatie (a tam je kopec malých technických detailov, ktoré sa nedajú naštudovať cez net), stláčať prsník počas dojčenia a naučiť sa rozpoznať pitie od satia naprázdno. Ak s poradkyňou uvidíte, že je pitia málo aj napriek stláčaniu, naučí Ťa dokrmovať cievkou, ktorú tu JankaMich spomínala priamo na prsníku, k tomu môžeš podporiť tvorbu mlieka podľa odporúčania poradkyne a potom je vysoká šanca, že čoskoro cievku úplne odstrániš a budeš len dojčiť. Nestojí to za to?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 21 Máj 2011, 00:36

Leelo, si presne ta super mamina, kvoli ktorej dostava poradenstvo iny rozmer. :goodjob: Uz chapem, preco Annag mala na konikovi samostatny pripevok len pre podakovania (to bolo tusim prvy raz, co som sa s nou na internete stretla)
Si zaroven aj odpovedou, ktoru niekedy dostavame pri poradenstve - co za to? A ja - dufam, ze raz budete radit aj vy (zvlast pri tych narocnejsich pripadoch)
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 3 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod leelo » 25 Máj 2011, 08:06

JankaMich, dakujem :D kazdy den som virtualne dakovala Katke, ze mozem dojcit.
aj v tych diskusiach bolo pekne vidno, ako prisli bezradne cerstve mamicky a o par mesiacov uz ony radili tym menej skusenym. tato kontinuita je velmi dolezita a bolo ju u nas potrebne znovuvytvorit po rokoch temna. narody, kde je dojcenie normou, to maju jednoduchsie.
co za to? hmm, najlepsie by bolo, keby poradenstvo preplacala poistovna a vy by ste sa nim mohli zivit. v nemecku to scasti tak je, iked podla mna LP tu zdaleka nemaju tolko klientiek.

Klemka, tych mytickych par kvapiek nam demonstrovali na predporodnom kurze na malej gulicke, objem mozno 15ml, s tym, ze s takymto zaludockom sa narodi babatko. mna osobne to dost ukludnilo. predstavovala som si totiz aj scenare, ze sa mi dieta narodi predcasne, pojde do inkubatora a ja v tom strese neodsajem viac ako par kvapiek.
aj moj syn pri samoprisati pil, aspon si to tak vybavujem. iked moje samoprisatie malo znaky industrializovanej krajiny, kedy porodna asistentka stale maleho stelovala. akoby sa ona niekam ponahlala. ale hodnotim to ako super, psychicky ma to nakoplo a navyse - navrhli mi to oni, ja som vtedy ani nevedela, ze si mozem take nieco vyziadat. nerodila som totiz v BFH. tu je malo BFH porodnic, ale vsetky sa snazia dodrziavat ich postupy.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Máj 2011, 12:15

Leelo, OK, ak sa 15 ml chápe ako pár kvapiek, tak potom je po pôrode v prsníkoch matky pár kvapiek kolostra. Je dôležité matke k tomu vysvetliť, že tých "pár kvapiek" je presne toľko, koľko dieťa potrebuje a dávať mu viac je pre neho rizikové a nevhodné.
Aj ja obdivujem Tvoj boj za dojčenie :goodjob:
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 25 Máj 2011, 12:37

mna tak retrospektivne zaujima nasledovne (casto nad tym uvazujem) - maleho som neustale prikladala v porodnici (nikto fundovane neporadil, nepomohol), vzdy ma sestricky zhucali, ze preco nechavam maleho hodinu na prsniku ved mi znici bradavky...krpec sa nevedel poriadne prisat (male ustocka otvaral) ale zaujimave, ze ragady som nemala (je toto bezne, ci zriedkave?). prsia sa mi "nenaliali" ako vsetkym spolubyvajucim na izbe a bola som z toho nestastna! takto spatne dufam, ze kolostrum maly vypil ( no asi sa nevyparilo, vsak?) vo stvrtok sme prisli z porodky a v sobotu prisiel "pozitivny vichor" weroni (LP) a naucila ma upravovat prisatie, dokrmovat cievkou (maly schudol), odstriekavat atd. kedze nic z tohto nepomahalo, ani motherlove kapsule tak sme nasadili costi a to konecne zabralo. ako som sa tesila flakom na tricku od mlieka :-) po necelych 2mes som costi vysadila (postupne, opatrne) a odvtedy ziadny problem nastastie :-) skoda, ze nie vacsina mamiciek "bojuje" o dojcenie...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod vejula » 31 Máj 2011, 13:02

namornik- neviem či tu ešte chodiš ak ano chcem ti napisať že sa ma tvoj pribeh velmi dotkol... Muselo to byť skutočne ťažke a maš pravdu že kto to nezažije ten nepochopi. mne sa tiež risoval ťažky a dlhy porod ale teda u mna to skončili nakoniec cisarskym, no pravdupovediac ked som si v tych bolestiach predstavovala kolko hodin to ešte bude trvať (lekari ma na to pripravovali) tak som myslela že asi umriem, že nechapem ako to všetky ženy dokažu prežiť. Je fakt že človek pri silnej fyzickej bolesti prestava vnimať aj take veci čna ktorých im inak nesmierne zaleži....Bola to neskutočna bolesť a podla tvojho prispevku som pochopila že si v tych bolestiach bola ovela dlhšie ako ja a že navyše si sa velmi roztrhala. Fakt klobuk dole že vebec dieťatko dokažeš chytiť a pohladiť, lebo vela žien ktore prežiju taku hrôzu ma silne poporodne depresie. Ty si podla mna ohromna bojovnička, to nehovorim len tak važne si to myslim. To ako si sa ku všetkemu zodpovedne postavila, už pred porodom... mna ani len nenapadlo sa zaujimať pred porodom o dojčenie. Ty mi možeš byť v tomto prikladom. Ale ja som mala šťastie od boha lebo to proste išlo. Ale ty si to všetko musiš krvopotne vybojovať. Chcem ťa len povzbudiť. Nevzdaj to, určite ešte možeš pekne kojiť. Poviem ti mam kamaratku ktorej sa 2 krat stalo že nemala niekolko dni vôbec žiadne mliečko ani len kvapku, ale bola taka ista bojovnička ako ty a dokazala to rozkojila sa za každym, ina by to vzdala a ona odsavala stale prikladala. A maly bude mať 14 mesiacov a krasne sa doteraz koja. Takže hlavu hore, ak maš ešte kusok sily nevzdaj to stoji to za to. uvidiš pokial ti ide čo i len troška mliečka to znamena že dojčiť možeš nieje tam žiadna fyziologicka pričina prečo by si nemohla, je to všetko o psychike o tom čo si prežila ako si strašne chcela a sklamalo ťa že to nešlo. To dievča o ktorom som pisala je aj tu na fore, tak ak by si mala zaujem možeš sa s nou spojiť....
Ešte raz klobuk dole pred tak zodpovednymi a milujucimi mamičkami ako si ty :) ak si to prečitaš prosim ozvi sa
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 9 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 14 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 26 Aug 2011, 22:13

A co take mamicky ako ja, chcem dojcit, ale proste sa uz druhy mesiac trapime a mlieka je stale menej a menej, mala sa trapi, ja sa trapim, ked vidim aka je hladna. Starsi syn tym trpi lebo ho stale odhanam nech ma necha lebo sa snazim dojcit. Aj som kontaktovala LP az 3, ale nic mi neporadili, aby sa to upravilo.
Chcem dojcit, ale ked nie je mlieka, budem rada, ked sa mala nauci pit mlieko z flase a konecne sa naje. Ma vyznam trapit dieta hladom.
Kto podpori take mamicky ako ja co roboa vsetko preto aby dojcili, ale nejde to. Ked to citaju mamicky, kt. jednoducho nedojcia lebo to nejde, nie ze nechu, dostanu akurat tak depku!!!!
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 4 mesiace, 15 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 21 dní

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Aug 2011, 07:14

Beatrixi, je mi veľmi ľúto, že sa trápiš s dojčením a že sa nedarí stav zlepšiť ani po poradenstve s poradkyňami.
Čisto len k Tvojej otázke, k tomu, čo píšeš do tejto témy - čítala si moje predchádzajúce príspevky? Nedojčí matka, dojčí celá spoločnosť. To, ako zasahuje do začiatku dojčenia, to, ako celá spoločnosť vníma dojčenie, ako do dojčenia zasahujú rôzne veci, ktoré mnohí nevedia, že s dojčením súvisia - používanie cumlíka, zavinovačky, spanie bábätka mimo matky v noci či cez deň, málo fyzického kontaktu počas dňa... atď. Toto všetko dokáže ohroziť dojčenie natoľko, že pre mnohé mamičky je veľmi náročné dojčiť. Súčasne si ale spoločnosť uvedomuje, že dojčenie je dobré a vyvíja na matky tlak, že by dojčiť mali. Je veľmi kruté a nespravodlivé vyvíjať na matky takýto tlak a súčasne nerobiť nič pre to, aby matky mohli zažiť prirodzený pôrod bez rutinných a preventívnych zásahov, samoprisatie bábätka po pôrode, aby neboli podporované v intenzívnom kontakte, ideálne koža na kožu s bábätkom v prvých dňoch po pôrode, aby bábätká nedostali počas pobytu v pôrodnici cumlíky, fľašu alebo klobúčiky a aby matkám nikto nepomohol s dojčením už v pôrodnici a ďalej, aby ich okolie, najmä rodina podporovali v dojčení na požiadanie a neohrozovaní dojčenia rôznymi praktikami, ktoré sú v našej spoločnosti bežné... kde je v tomto matka a jej vina za nedojčenie?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod katka » 28 Aug 2011, 13:26

Beatrixi mas krasnu dcerku :) Mnohe z nas co tu na forum chodime a piseme, sme dojcenie prveho dietatka z roznych dovodov nezvladli, takze vieme pochopit ake stresy asi prezivas. Nie sme ziadne kojace supermatky, odsudzujuce tie mamicky co nekoja. Prave naopak, chceme si navzajom pomahat a povzbudzit sa, aby sme vydrzali co najdhsie, lebo sme pochopili ze kvoli dojceniu a MM stoji za to bojovat. Uprimne ti prajem aby si s nejakou kvalifikovanou LP nasla polohu na kojenie, ktora vyriesi vas problem s prisatim a produkciou mliecka. Nech si mozes uzivat v klude svoje deticky a bez stresov ;)
Klemka ja cim dlhsie sa zaoberam kojenim a vsetkym dookola toho, mam pocit vacsej a vacsej depresie. Asi to beriem prilis citovo ale ked citam forum a stranku Annag kde sa stale vynaraju nove a nove mamicky, zufale, pomylene zlymi informaciami, bez pomoci a podpory pri dojceni, pediatri su uplne mimo a este podrazaju nohy a sebavedomie uz aj tak znicenej mamicke a nutia dokrmovanie flasou, vyhrazaju sa nemocnicou...ufff kde na to beries silu aby si znova a znova odpovedala na tie iste otazky a pomahala na vsetky strany? Naozaj klobuk dole a velka vdaka vsetkym trpezlivym ochotnym poradkiniam pri dojceni.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 14 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 30 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Aug 2011, 18:06

Katka, ďakujem :) Uvedomujem si, že celý ten súčasný nepriaznivý stav s dojčením súvisí v podstate s jednou a tou istou vecou - s nastavením spoločnosti na normu kŕmenia z fľaše. Aj zdravotníci sú súčasťou tejto spoločnosti a bohužiaľ sa aj v tomto ukazuje, o čom norma spoločnosti je, dojčenie nie je len kŕmenie materským mliekom, ale ak ho takto vnímame a nechtiac negatívne ovplyvňujeme podľa tohto predpokladu už v pôrodnici začiatok dojčenia, výsledkom je, že mnohé mamičky do materstva vstupujú s podlomeným sebavedomím a s problémami s dojčením a ich riešenie je o to komplikovanejšie, že matkinu predstavu o materstve formovala od narodenia norma spoločnosti, ktorou nie je dojčenie a to nepriamo ešte existujúce problémy s dojčením vyostrí. Preto má zmysel pomaly s tým niečo robiť - školiť zdravotníkov o dojčení, pomáhať mamičkám ešte v tehotenstve pochopiť, o čo ide, po pôrode ich pozývať do podporných skupín, pomáhať im s problémami s dojčením a šíriť tieto informácie ďalej. Mne dáva veľkú silu to, že informácie o dojčení od dr. Newmana sú skutočne sila, úžasne fungujú a mne osobne pomohli k tomu, aby som zažila nádherný pôrod, samoprisatie po pôrode a nekomplikovaný začiatok dojčenia vďaka tomu a verím, že mamičky, ktoré pochopia ešte pred pôrodom, že to všetko môže byť inak, to môžu zažiť tiež.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 31 Aug 2011, 21:04

Katka dakujem, je to nasa babika.
Jedno uznavam, v porodniciach sa dojceniu velmi nevenuju, keby uz tam na tom popracovali a viac sa venovali mamickam po tejto stranke, urcite by to bolo prinosne. Ich len zaujima ci mate mlieko a to je tak vsetko, cest vynimkam. Ale klasicka vyhovorka, je ich na oddelni malo, platy ziadne, preco by sa snazili. Ja som bola tiez hlupa a to mam dve deti, ze som sa pri druhom neopytala nech mi skontroluju prisatie a pritom som vedela, ze mozem mat problem. Ale uz s tym nic nenarobim.
Tak som skusala doma LP a tiez mi teda velmi neporadili. Aj ked nechcem znevazovat ich pracu, urcite mnohym mamickam pomohli, mozno menej scitanym ako ja lebo nastudovane to teda mam, len skoda, ze prax je ina. V mojom pripade som sa rozhodla, ze si sama budem LP a ked to nezvladnem,dam tu flasu, ktoru vy dost odsudzujete. Je pravda, ze ked tu cita clovek rozne prispevky a vidi ako to mnohe mamicky nakoniec zvladli, nastartuje to aj jeho. V podstate aj mna. Povedala som si, ze to este skusim a flasu som zatial odlozila bokom aj UM.
Vlastne som pochopila, ze na tomto fore, kt. je o dojceni nemozem hladat pripady, ked mamicka nedojci a dava flasu. Mne len ide o to, aby LP proste, ked uz je taky pripad uznali, ano nejde to, mlieka je malo treba prikrmit a nie hust stale do tej mamicky, ze musi dojcit, ze to musi ist. Mne sa nepaci, ze radsej treba dieta nechat vyhladovat len nech sa produkcia obnovi. Niekto jednoducho moze mat toho mliecka menej, preco potom mnohe mamicky beru domperidon, ano mozno je to zlym prisatim, ale co ked sa to babo nevie lepsie prisat. A niekto sa nerozkoji vobec, je to len chyba tej mamicky alebo sestriciek, ze nepodporovali to dojcenie? Nemyslim si.
Jedna LP povedala, ze NUTRILON je liek, ano v podstate je, ale ked mamicka uziva domperidon, tiez dava dietatu liek aj ked v mizivych davkach, tiez to nie je prirodzene dojcenie.
Kazdopadne dojcenie je super, ked je bezproblemove a ked to ide. Urcite je to najlepsie, co moze matka dat svojmu dietatu.
Keby som nemala problem s dojcenim ani neviem ako funguje praca LP a ze mnohe to robia aj zadarmo, klobuk dole.
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 4 mesiace, 15 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 21 dní

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 31 Aug 2011, 21:13

Beatrixi, a ty máš osobnu negativnu skúsenosť, že LP radila dieťa nedokrmit ak je problém s produkciou? Fuuha, to je nepríjemne. Mne LP ukázala ako dokrmovat cievkou na prsniku a vôbec neodsudila, že som musela dávať UM, kedže som nebola schopná odsavat. Zdoraznovala iba formu podavania - nech je maly na prsniku. Trapili sme sa pár týždňov ale ide to teraz uz bezproblemovo našťastie.
Držím TI každopádne palce nech uz nemusíš siahnuť po UM! :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod janka » 31 Aug 2011, 23:39

JankaMich, vdaka za tip, skusim sa po niecom takom na okoli poobzerat.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 01 Sep 2011, 08:08

Beatrixi, to je práve to zúfalstvo - pri dodržaní krokov podpory správneho začiatku dojčenia by personál nemocnice mal omnoho menej práce s problémami s dojčením. Matku by stačilo podporiť v prirodzenom pôrode bez rutinných a preventívnych zásahov, v tom, aby bábätko strávilo v kontakte koža na kožu minimálne prvé dve hodiny a v rámci tohto času sa dieťa doplazilo k prsníku a samo sa prisalo, pričom takéto deti sa prisajú správne a správne prisatie je kľúčom k bezproblémovému dojčeniu. Personál by mal podporovať matku v kontakte koža na kožu a v nepretržitom telesnom kontakte s dieťaťom počas celej doby pobytu v pôrodnici. Všetky tieto kroky by personál nestáli ani minútu práce navyše. Jediné, čo by pre dojčenie personál mal spraviť je, že by sa matke mala vyškolená zdravotníčka venovať pri prvom dojčení na oddelení šestonedelia, v rámci ktorého jej skontroluje a prípadne pomôže upraviť polohu a prisatie a naučí matku, ako rozlíšiť, či dieťa pije alebo saje naprázdno, poučí ju o dôležitosti pitia aj satia naprázdno a naučí ju, ako rozoznať, či dieťa pri dojčení vypilo dostatok kolostra a aké ďalšie znaky má matka sledovať (cikanie, kakanie).
Toto je jediné, čo by personál nemocnice ohľadom dojčenia mal robiť. Potom by mu ostali už len skutočne zriedkavé prípady, kedy je dojčenie komplikované pre nejakú objektívnu príčinu, nie pre niečo, čo sa "vyrobilo" zasahovaním do dojčenia. Nemocnice, ktoré sú skutočne baby-friendly v zahraničí, v skutočnosti potom prepúšťajú personál, pretože "nemá čo robiť". Naši zdravotníci strávia neskutočné množstvo času riešením komplikácií s dojčením, ktorým by sa väčšinou dalo úplne predísť - napr. bolestivé bradavky, či prsníky matky, neprisávajúce sa bábätká, zisťovanie výdatnosti dojčenia nevedeckými metódami, ako vážením pred a po dojčení, riešenie nepriberajúceho bábätka dokrmovaním fľašou, komplikácie pri nebriberaní bábätka, ako sú hypoglykémia či novorodenecká žltačka, už samotné používanie zavinovačiek, ktoré škodia bábätku aj dojčeniu ako takému - koľko času stojí, kým sestrička na novorodeneckom rozbalí zo zavinovačky 20 bábätiek a zase ich zabalí späť...
Ešte k poradkyniam, skutočne mi je ľúto, že si u nich nenašla správnu pomoc a podporu. Mrzí ma to, mnohé poradkyne sú tesne po získaní certifikátu a dobrú poradkyňu robí aj prax, jedna vec je mať informácie, druhá vec je odhadnúť, s akou matkou čo riešim a ako tie informácie podať. Žiadna poradkyňa by však nemala ponúkať pomoc, ktorá by zahŕňala odporúčanie vyhladovať bábätko, ak náhodou dojčenie po odchode poradkyne nebude fungovať. Ak sa Ti toto stalo, prosím nahlás to vedeniu Mamily, nech sa to môže prešetriť. Našou povinnosťou je pomôcť matke s dojčením a ak je problém s dojčením rozsiahlejší, do času, kým dieťa nemôže byť znova výlučne dojčené, jej pomôcť pracovať na tvorbe mlieka a medzičasom zabezpečiť, aby dieťa bolo optimálne živené. Sú prípady, kedy prídem k mamičke, ktorá má v dôsledku problému s dojčením zníženú tvorbu mlieka, samozrejme, že jej nemôžem odporučiť, aby vylúčila všetko umelé mlieko a nechala dieťa len na prsníku, z ktorého vidím, že pije málo a ona sama si odstrieka len malé množstvá svojho mlieka! Pri správnej prevencii problémov by sa toto vôbec nemalo stať, lenže prevencia sa v našich podmienkach nekoná a tak mnohé matky zavolajú a ich problém je skutočne rozsiahly a nedá sa riešiť tak, že budem čakať, čo bude. To, čo uvádzaš, sa poradkyni nesmie stať a ak sa to stalo, bolo by skvelé, keby si to oznámila Mamile, aby sa daná poradkyňa mohla doškoliť, už len preto, že takto môže ohroziť bábätko inej mamičky.
Ešte jednu vec by som chcela vysvetliť - my sme poradkyne pri dojčení. To znamená, že máme certifikát pre riešenie dojčenia, pre podporu matky od tehotenstva až po prirodzené odstavenie a pre riešenie problémov, ktoré sa medzičasom môžu vyskytnúť. Ak sa matka rozhodne pre niečo iné, ako dojčenie, poradkyňa jej v tomto bode už nemôže radiť, lebo na to nemá certifikát. Nie je to o tom, že poradkyňa odsudzuje matku, ktorá prejde na fľašu, ale jednoducho jej odborne nemá čo povedať, pretože na toto nemá certifikát. Jej právomoci sú v zmysle dojčenia. Napr. ja mám mamičku, ktorá si vypočula moje odporúčania a nesedeli jej s jej predstavou o materstve, o tom, ako to chce mať ona. Upozornila som ju, že to môže viesť k problémom s dojčením, zobrala to na vedomie a bez problémov sa mi ozvala, keď sa tie problémy skutočne vyskytli. Nebola ochotná riešiť ich postupmi, ktoré som jej odporučila, napr. dokrmovanie cievkou po prsníku sa jej nechcelo robiť, ja som to akceptovala, upozornila som ju na riziká používania fľaše, napriek tomu sa ona rozhodla, že bude dokrmovať fľašou, ja som v takom prípade prešla na inú výhybku - snažila som sa jej poradiť postupy pre túto konkrétnu situáciu, ktorú by som si síce ja ako matka nezvolila a o ktorej viem, že nie je pre dojčenie úplne bezpečná, ale musím predsa akceptovať rozhodnutie matky a pomôcť jej v rámci možností - takže teraz táto mamička trochu dojčí, trochu fľašuje, ja jej radím čo so znižujúcou sa tvorbou mlieka, aké iné veci môže posilniť, aby dojčenie vydržalo dlhšie - napr. začala nosiť dieťa v Manduce a spoločne spia atď. a ona aj ja vieme, že sa tu pravdepodobne dlhodobé dojčenie nepodarí, ale akceptujem jej rozhodnutie a bez akýchkoľvek problémov jej radím v ramci "jej možností". Ale to je diametrálny rozdiel oproti tomu, že mnohé mamičky očakávajú, že poradkyňa im poradí, aby prestali dojčiť, alebo aby prešli na fľašu, keď to "nejde". Toto jednoducho my nemôžeme, môžeme to možno povedať ako súkromné osoby, ale ako poradkyňa na toto jednoducho nemám certifikát. Rovnako ako nemám certifikát na to, ako dieťa predčasne odstaviť. Neviem odborne, ako toto poradiť, pretože poradkyňa neradí, ako dieťa odstaviť. Neviem, či mi rozumieš.
Chcem tým všetkým povedať, že poradkyňa by Ti nemala poradiť, že máš občas použiť fľašu. Ale Ty ako matka máš právo si túto možnosť vybrať a informovať o tom poradkyňu a potom v rámci týchto možností môžete spolu riešiť iné veci, ktoré sa budú týkať dojčenia - napr. tvorbu mlieka, ktorá je používaním fľaše ovplyvnená, prípadnú infekcie bradaviek, či prsníkov, ktoré sa pri používaní fľaše vyskytujú častejšie a pod.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Beatrixi » 03 Sep 2011, 09:44

Klemka dik za siahodlhy prispevok, ano rozumiem ti, co pises, vsetko je pravda, a vlastne aj ja som ta mamicka, ktora sa so vsetkym co vy radite nestotoznuje, ale to je moj problem. Mne ta cievka tiez velmi nejde, takze sa mi nehce s nou robit, radsej dam flasu.
Mozno som zo zaciatku nechapala poslaniu LP alebo som si ho predstavovala inak. Mozno som cakala tu vetu, ano dajte flasu, mozno aby sa mi ulavilo. Je jasne, ze vy to nemozte doporucit, ked to ohrozuje dojcenie. Uz som bola zufala, tak som bola nahnevana na cely svet.
Teraz sa tyzden dojcime bez prikrmov, flase, az sa to bijim napisat, hadam to vydrzi co najdlhsie. Keby to zostalo takto je to super.
Este raz dik.
Obrázok užívateľa
Beatrixi
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 16 Aug 2011, 16:28
Bydlisko: BA Karlovka
Počet detí: 2
1. dieťa: Samuel
Rokov: 17 rokov, 4 mesiace, 15 dní
2. dieťa: Evka
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 21 dní

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod vejula » 04 Sep 2011, 09:01

Beatrixi, som z toho velmi šťastna. Už bude len lepšie. Moc vam držim palčeky
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 9 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 14 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 04 Sep 2011, 20:03

Beatrixi, výborne. Teším sa s Tebou! A držím palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod luciole » 17 Nov 2011, 18:56

Kocky, nechcem otvarat novu temu, tak davam sem. Poznate, prosim, nejaku overenu poradkynu pre BA - Petrzalku? Zajtra idem k jednej mamine, co jej dali v porodnici klobuciky (lebo s nevystupenymi bradavkami dojcit nemoze :evil: ), dojci kazde 3 hodiny atd., vysledok je, ze jej ubuda mliecka a uz hrozi prikrmovanie (napriek vsetkemu jej totiz maly za mesiac a pol od narodenia pribral kilo a pol, takze to je super, podla mna). Kedze som uz vo svojom okoli znama podporou a propagaciou dojcenia, dala jej na mna kamaratka telefon. Slubila som, ze ju pridem pozriet, podporit, porozpravame sa o dojceni, skusime babo prilozit bez klobucika a uvidime, ako to pojde. No ja poradkyna este nie som a urcite mi chyba este veeeela vedomosti i skusenosti, tak by som jej rada niekoho spolahliveho odporucila. Dakujem :)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 14 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 17 Nov 2011, 20:38

Luciole, v Petrzalke poznam Mirku Haskovu, to je ta, co radila v MC s viazanim satiek. Skuste zavolat jej.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod leelo » 17 Nov 2011, 20:40

luci, ja mam z ba skusenost s Andrejkou Kvintovou, bola uplne perfektna. ona je tusim Podunajske, ale nemyslim, ze by laktacne mali ba nejako rajonizovanu.
viem, ze ma male babatko a uz v tehotenstve posielala mamicky za nasou Tamoulik.
osobne z bratislavskych laktacnych poznam uz roky Danku Skuhrovu a mam ju velmi rada. ona mi neradila.
vyber mas velky, podla mna su skvele vsetky! :)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod leelo » 17 Nov 2011, 20:41

tamoulik, sme sa tu vyskytli naraz:D
takze mate bratislavu rozdelenu?
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 17 Nov 2011, 20:45

Leelo, ani nie ze rozdelenu, ale nam s detmi sa tazsie chodi po celej Bratislave, ja napr teraz chodim iba do Biskupic, Vrakune, max Ruzinov, manzel ma v tom prilis nepodporuje, takze ked je dusno, tak vsetko posielam bud Andrejke, alebo Danke, prip Alenke Kolesarovej, Andrejka napr nechodi cez vikendy a tiez sa jej vzdy neda, kedze Alino byva chory a nie vzdy je v skolke, Danka je velmi flexi, kedze chodi autom aj mimo BA a vlastne po celej BA a napr Mirka Haskova je tiez vyborna a je v Petrzalke, takze tam maminy nasmerujem vzdy na nu a ona zase na nas, ak su mamicky blizsie k nam prip ked ma ona chore deti.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Ako pomoct mamickam dojcit?

Neprečítaný príspevokod leelo » 17 Nov 2011, 20:57

tamoulik, dakujem uz mi je to jasne. clovek si ani neuvedomi, ze to je akoby vase povolanie, vyzaduje logistiku, ale oficialne nie, takze nemate nan automaticky vytvorene vsetky podmienky..
ja fakt obdivuhodne, co robite. v nemecku by ste si za toto mohli pytat od 60e/hod.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

PredchádzajúciĎalší

Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron