Poporodne depresie

úspešné dojčenie sa začína už v tehotenstve

Poporodne depresie

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 02 Apr 2012, 19:12

Teraz som v spravach zachytila smutnu spravu o prvorodicke kt. spachala 3.den po porode samovrazdu. Je mozne aby mamicka, kt. zazije samoprisatie a je neustale v kontakte s babatkom zazivala poporodne depresie? Strasne ma tato sprava nahnevala!!! :evil: Preto nepozeram spravy a celkovo TV moc nemusim!!!
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 14 dní

Re: Poporodne depresie

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Apr 2012, 19:29

v ktorych spravach??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 24 dní

Re: Poporodne depresie

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 02 Apr 2012, 19:52

Co začínajú o 19tej bud joj alebo markíza.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 14 dní

Re: Poporodne depresie

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Apr 2012, 21:09

bohužiaľ, možné sú aj mnohé horšie veci.. v správach zároveň odznelo, že spomínaná rodička mala už predtým psychiatrickú diagnózu. porod a hormonálne zmeny sposobili prepuknutie psychózy, ktorá sposobí, že žena nevie, čo robí. laktačná psychóza može ale vzniknúť udajne aj u žien, ktoré boli predtým v poriadku. psychóza a depresia je veľký rozdiel, psychóza je veľmi závažné ochorenie. ani samoprisatie, ani neustály pobyt s bábätkom túto diagnózu nevyliečia. naopak, kontakt psychotickej matky s dieťaťom môže byť nesmierne nebezpečný.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Poporodne depresie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 02 Apr 2012, 23:56

Len na doplnenie Shiry - nemalo by sa hovorit laktacna psychoza, ale akutna psychoza. Tyka sa totiz aj zien co nedojcia a moze byt aj dlhsom casovom horizonte od porodu. Tiez poznam jednu mamicku so psychozou, ktorej sa to prihodilo v 5tich mesiacoch babatka pri pohodovom dojceni a starsom dietatku. Ine ako lekar nebolo mozne.

Spravy som nevidela, ale priklanam sa tu skor k poporodnej depresii, ktorej naozaj nepomaha separacia matky od dietata, neuspechy pri dojceni a slabej podpore okolia. Tam uz trosku skusenosti mam, ze naozaj tesny fyzicky kontakt, pohodove dojcenie a dobra podpora robia zazraky.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 3 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Poporodne depresie

Neprečítaný príspevokod magdal » 03 Apr 2012, 12:33

Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Poporodne depresie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 03 Apr 2012, 23:04

moze co? V uvedenom clanku sa pise o poporodnej depresii, co ako aj Shira pise, je ine ako psychodza.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 3 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Poporodne depresie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 04 Apr 2012, 08:12

Ozaj je nutné si uvedomiť, že poporodná depresia a poporodná psychóza je niečo úplne iné. Často sa to, bohužiaľ, v laickej verejnosti zamieňa. "Laktačná" psychóza je v podstate nie úplne správne označenie pre puerperálnu psychózu, čiže psychozu, ktorá vznikla v poporodnom období, pracovný, nesprávny a oficiálne nepoužívaný (v medzinárodnej klasifikácii chorob neuvedený) názov laktačná jej zrejme prischol z dovodu, že v poporodnom období ženy dojčia, resp. aspoň v minulosti takmer všetky dojčili a tak sa automaticky predpokladal priamy súvis. Shira má pravdu, pri pravej psychoze žena nie je schopná racionálneho chovania, trpí, často absurdnými, bludmi, argumentami nevyvrátitelnými (napr. dieťa je malý satan, ktorý prišiel zničiť svet) a celkom určite nemože byť vystavená blízkemu kontaktu s dieťatkom, ani ponechaná sama. Pamatám si ale zo stáží, že nám psychiatrička rozprávala, že dnes sa už verí tomu, že nie je vhodné, či dokonca nutné, umelo ukončiť laktáciu, ale ak to situácia dovoluje, je pre liečbu prínosom, ak sa ponechá matke možnosť dieťa ďalej pod dohľadom dojčiť. Táto choroba može postihnúť v poporodnom období rovnako i ženy , ktoré nedojčia.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 7 dní


Späť na Tehotenstvo a pôrod

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron