Trauma z pôrodu

úspešné dojčenie sa začína už v tehotenstve

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 03 Okt 2011, 22:12

Ahojte, tak aj ja mám o čom písať.

Tak najskôr mi v prvý deň okolo 14:30 odtiekla plodová voda, letela som do pôrodnice. Ihneď mi nasadili ATB - kvôli možnej infekcii keďže bol porušený plodový obal (tak mi to vysvetlil Dr.). Tak sme čakali do rána, nič sa nedialo, nič som necítila, žiadne kontrakcie. Otvorená som bola na 1cm. Ráno o ôsmej mi dali oxytocín, tak som tam bola s kontrakciami asi do tretej, dovolili mi sedieť na fitlopte a hojdať sa, celkom to bolo fajn, podľa toho merača, čo meria kontrakcie, som údajne mala už dosť silné (ku koncu už asi aj každé 2 - 3 minúty), ale neviem, zdalo sa mi to v pohode, keďže medzi kontrakciami som si mohla oddýchnuť (keby to bola nepretržitá bolesť, bolo by to na figu). Potom doktor zistil, že som otvorená na 3 cm, takže zase nič. Dali mi nejaké lieky na zmäkčenie krčka a mohla som ísť na izbu. Zase do rána sa nič nedialo, tak ráno sme zase nabehli na oxytocín. O pol dvanástej doktor zistil, že stále len na 3 cm, tak nariadil akútny CS - kvôli dieťaťu, ak už odteká plodová voda, tak môže byť ohrozené.
Mala som sa rozhodnúť pre epidurál, alebo celkovú - ale ja som bola po tých dvoch dňoch taká vystresovaná, chcela som len zaspať a mať po tom. Uvedomujem si, že som v tomto smere zlyhala, ale v tej dobe som možno nevedela, že prvé chvíľky majú až taký význam. Malú mi doniesli po niekoľkých hodinách na JISku, na prvé priloženie, ale len tak cez perinku. Potom mi ju začali nosiť po tých troch hodinách, ale ja som bola tak mimo, že mi to aj vyhovovalo - poctivo priznávam. Jednak som bola mimo fyzicky, príšerne ma bolel rez a jednak psychicky, udrela na mňa popôrodná depka. Ja som nevedela, čo mám s tou malo robiť, ako ju chytiť, držať, nič som necítila, žiadnu lásku, nič, pripadala som si ako v čudnom sne, nič sa mi nedarilo, bradavky som mala krvavé, keďže som ešte nemala to správne know - how. Malú mi sem tam prikŕmili z fľaše a bolo mi to jedno. Ja viem, znie je hrozne, keď to píšem a teraz aj po sebe čítam, ale vážne som to tak cítila, správny výraz je, cítila som sa taká vyprázdnená a zdesená, z toľkej zodpovednosti. Ani sa mi nechcelo ísť domov, vyhovovalo mi, že tam v nemocnici niekto stále je preberie za mňa onú zodpovednosť. Ku koncu som ju mala aj pri sebe, ale aj mi ju brávali preč.
Odišla som vyplašená, ako to zvládnem, pri prvom samostatnom kúpaní sa mi triasli ruky... ale veľmi mi to osamostatnenie pomohlo sa naštartovať. Za pár týždňov sa to doslova utriaslo, aj láska prišla ;) , aj dojčenie sa pekne rozbehlo - ja som totiž odišla z pôrodnice s pokynom dojčiť každé tri hodiny a malá schudla, našťastie moja detská lekárka bola v tomto super, okamžite mi kázala dojčiť na požiadanie - aj polohu sme si našli :) - ale to všetko vďaka internetu, annag a jej poradni na modrom koníkovi, ktorú som hltala po večeroch. :dojcenie:

Ešte celkové dojmy z pôrodu. Bavila som sa o tom potom neskôr s lekárom (už neviem s ktorým, či ešte s tým pôrodníkom, alebo mojou lekárkou), povedal, že v dávnej minulosti nepostupujúci pôrod a odtečená plodová voda končili takmer vždy úmrtím žien i nenarodených detí, jednak kvôli infekcii, a jednak sa to proste zaseklo a museli v záujme záchrany aspoň dieťaťa urobiť CS, pri ktorom vždy žena zomrela (nevedeli zabezpečiť sterilné prostredie a podobne, hovorím o 19 storočí a skôr). Nepostupujúci pôrod inak vraj začína byť veľmi častou diagnózou v súčasnosti, či už kvôli zvyšujúcemu veku prvorodičiek (ja som mala 34) alebo kvôli celkovej degenerácii populácie (akokoľvek to môže znieť kruto, ale už dávno vďaka medicíne neexistuje u človeka tzv. prírodný výber). Takže neviem, čo je na tomto pravda, ale ja som celkovo veľmi spokojná, proste si myslím, že lekári ma zachránili, neviem, čo by sa dialo, keby som zostala doma, či by sa to nakoniec rozbehlo, keby som použila nejaké prírodné prostriedky, či babské recepty (horúci kúpeľ, umývanie okien, alebo čaj z malinových listov), ale poviem úprimne, riskovať by som to nechcela... Neviem, do akej miery som mohla ovplyvniť popôrodnú depku, som rada, že som sa nakoniec z toho elegatne dostala - dcéra ma z toho vytiahla, papuľka moja malá krásna... 8-)

Je veľká pravdepodobnosť, že aj druhé tehotenstvo (ak bude - dúfam) dopadne rovnako, tento rok som mala 36, nepostupujúci pôrod sa zvykne opakovať.. :? Viem, že ak mi lekári naplánujú cisársky rez, tak ich jednoducho počúvnem.... avšak jednu vec sa však teším, že ak budem mať viac času na psychickú prípravu (budem vedieť dopredu, že ma čaká CS), tak si určite vyberiem epidurál, skúsim prvé priloženie ešte na sále, a keďže som už matka - stará harcovníčka, tak aj s tou depkou nejak vybabrem... 8-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Okt 2011, 23:59

carodejnica,no vies,mne tie atb nedali a ani mi porod dva dni nevyvolavala,az potom zacali a tiez sme skoncili sekciou a vidis aku infekciu dostala hannah kvoly tomu,ze mi zabudli dat atb,az jej to tachykardiu srdca brala a story o helikoptere na piaty den a rozsirenej oblicke si tu asi zahliadla :(
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Okt 2011, 00:24

estterka, uffff, neviem, nejak som to nezachytila - tak to ma mrzí :(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 04 Okt 2011, 08:07

Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 04 Okt 2011, 09:32

ja som mala neplánovanú sekciu, kvoli nepostupujúcemu pôrodu. Môj vnútorní pocit mi hovorí, že keby mi neboli podali medikamenti tak by to možno bolo inak. Druhé chcem rodiť prirodzene. Kecala som nedávno v centre s maminkou čo takto rodila asi 3 mesiace dozadu vo Vrchlabí v ČR. Viem, že porodiť prirodzene po cisárskom je len do 70% úspešnosť ale chcem to zažiť. Chcem vidieť ako sa mi narodí dieťa. Nechcem to prespať. :-)
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 5 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 04 Okt 2011, 10:03

tamoulik: presne s týmto súhlasím. Keby som rodila doma alebo v známom prostredí alebo by som mala so sebou muža, ktorého mi v NZ zakázali v prvej dobe pôrodnej čo je priam do neba volajúca trauma, že nemôže byť s Vami Váš partner a nechá Vás v hnusnom nemocničnom prostredí, zavrú mu dvere pred nosom a Vy od prvej chvíle čo sa tam rozkukáte niekde hlboko pocítite, že sa ide na Vás konať veľká krivda.
Keby som bola vedela o dule, tak si ju na 100% beriem k pôrodu. Keby som vedela, že sa budem cítiť tak strašne sama v čase pôrodu tak idem len do nemocnice, kde môže byť od začiatku so mnou blízka osoba.
Správanie sestričky, ktorá mi jasne vysvetlila, že nemôžem kričať keď ešte nie som otvorená len na 2 prsty. Primára, ktorý ma vyšetril tak ako keď gazdiná vyberá drobky zo zmrazenej kury.
A keď som prvý krát videla muža po pôrode. Začala som revať ako malé decko. Namiesto toho aby som ho vítala s veľkým úsmevom so synom v rukách.
Takto úžasne sa rodí u nás. V čase pôrodu sa citiť ako posledná handra.
Verím v to, že to nepriateľské prostredie v ktorom rodíme ma v 90% za následok nepostupujúci pôrod, žena sa nevie uvoľniť a poddať sa tomu pôrodu. Ani mačka neporodí v psačej búde.
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 5 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Okt 2011, 11:34

gabika, tak to ma mrzí, že máš také skúsenosti... :(
Ja neviem, ja som mala indikovaný tiež nepostupujúci pôrod, ale mám opačnú skúsenosť, ja by som po odtečení plodovej doby nevydržala doma ani minútu, do nemocnice ma prijali okolo 16tej a do rána som mala kľud, pohodu, sama na izbe, muž na telefóne, časopisy, telka, neviem, bála som sa (strach z neznáma), ale necítila som nepohodu... vpodstate u mňa do rána do ôsmej nenastali žiadne kontrakcie (teda nejakých 17 hodín sa nič nedialo), len zo mňa stále tiekla plodová voda, keď som sa postavila aj riadne prúdom... potom si uvedomujem, že som bola v strese, ale netrúfam si odhadnúť, do akej miery to malo vplyv na nepostupovanie pôrodu... pretože horšie to bolo až na ten tretí deň.... každopádne neviem, čo by som robila doma bez liekov (ATB) a bez pomoci :(
Proste som stotožnená a zmierená s tým, že doma by som asi zomrela a možno aj dcéra, teda aspoň tak mi to bolo vysvetlené. A s prístupom lekárov a personálu som maximálne spokojná (rodila som v Ružomberku).
Tým samozrejme nechcem povedať, že mám niečo proti prirodzeným pôrodom doma - práve naopak, len nie vždy je to možné a čo sa mňa týka, asi by som mala veľký strach...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod didulka » 04 Okt 2011, 12:58

vejula nie, Sara mala nakoniec uplne normalnu hmotnost. 3640g a 50cm
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod Ludka » 04 Okt 2011, 16:49

Mile mamicky, musite sa bit za svoje prava! nenechajte si diktovat to, co je "norma" pre nasich lekarov. Ak nie vy, je tam na to manzel, aby o vas bojoval, a nedal SA!

ak pocuvam, ako mnohe matky, si zazmluvnuju lekarov, rodia pred terminom, len ked ma lekar sluzbu je mi velmi smutno. a musim povedat, ze v mnohych pripadoch su to prave mamicky, ktore ich k tomu dotlacia! ak sa clovek dozvie, ze pocas leta je 50% cisarskych a to len preto, pretoze im je to jedno len nech to urobi ten ich lekar pred dovolenkou!

Prosim maminy, robte osvetu medzi tehulkami!!!! tak to proste nema byt, porod pride sam, neprespite urcite tuto udalost...verte mi...doverujte svojim instinktom.....
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod Ludka » 04 Okt 2011, 16:52

online porod si mozete pozriet i na webe
http://mashable.com/2011/09/30/live-streamed-birth/
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Okt 2011, 19:14

Ludka, to je hrozné, čo píšeš o tých doktoroch a dovolenkách, sa mi ani veriť nechce.. :(

Chcela som spýtať, stále nad tým premýšľam, ako som si prečítala celú túto diskusiu a pozrela ten článok - "Odborníci ve světě: Při porodu v nemocnici riskujete" , myslíte si, že nepostupujúci pôrod je výlučne záležitosťou psychiky a prostredia? Presne tam v tom článku totiž popisuje môj prípad, že sa žena neotvárala ani niekoľko hodín po odtečení plodovej vody, chlapík píše, že ak by sa to stalo doma, tak by pôrod prebehol bez komplikácií.
Stále sa mi to mele v hlave, chcela by som zažiť aj ja prirodzený pôrod, ale človek je teraz na pochybách, pretože má strach. Zostať doma po odtečení vody a čakať? Nezostať doma? :( Človek sa môže zmýliť a daň za omyl je príliš vysoká.. :(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod vejula » 04 Okt 2011, 20:13

ja osobne by som doma po odtečeni vody nezostala, keby sa porod nespušťal
Inak si ma tym trochu zarmutila že nepostupujuci porod sa zvykne opakovať. Som mala taku nadej že druhe porodim normalne. Jednoznačne si nenecham vodu prepichnuť a pojdem do nemocnice neskôr. Ako aj prvy krat by som šla neskôr ale bala som sa kvôli streptokokovi

OZaj to som sa chcela spytať, že ked žene zistia streptokoka, vtedy musia dať pred pôrodom ATB inak by sa dieť mohlo nakaziť. Viem že potom by mohlo dieťatko dostať aj zapal pluc alebo očiek a neviem čo všetko... Druhy raz by som do nemocky aspon rada prišla neskôôr ale zrejme zas budem mať toho streptokoka, a to je potom podla mna risk keby mi nestihli dať tie ATB, i ked moje iluzie o tom že to pojde neviem ako rychlo sa už davno rozplynuli i tak sta trocha bojim to nezobrať do uvahy
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 9 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 14 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 04 Okt 2011, 20:26

Ludka: presne si mi to zobrala z úst.

čarodejnica: heh, že čo sa tu podozvedáš... :-)

pred týždňom rodila známa, tiež rodila plánovane s vyvolávačkou... lebo vtedy vychádzala jej lekárke služba... a tak isto druhá rodila v lete, tiež dohodnutý termín lebo lekár išiel na dovolenku. Takže toto je, že 100% realita.

Teraz je tehotná moja veeeeeeeeeľmi dobrá kamarátka a snažím sa jej predostierať tieto informácie... lenže neviem ako na to, lebo ja som držka a zase nechcem tlačiť na pílu. Málo tehuliek uverí dokým nezažiju. Tie ružové okuliare. Aj ja som mala. A potom už nič.. len vitaj v klube. :mrgreen:
No nič musím schladiť hormón. :goodjob: :dojcenie:
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 5 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 04 Okt 2011, 20:30

to so streptokokom by zaujímalo aj mňa. Čo potom ženy čo rodia doma alebo inde vo svete a žiadne antibiotiká im nie sú podané.
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 5 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 04 Okt 2011, 20:36

Uz neviem kde som citala, ale ze tie antibiotika ani netreba, ze niekedy sa nedavali, ale neviem to nicim podlozit, len som niekde citala, mozno Ludka bude vediet. Ale ani kvoli nim sa netreba do porodnice ponahlat, ja som mala streptokoka pri obidvoch porodoch, pri druhom mi dali antibiotika 2min pred tlacenim a hned ako dotiekli, asi ze za minutu, lebo som uz skoro rodila, tak mi hned dovolili tlacit.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod Petra » 04 Okt 2011, 20:55

Neviem, urcite je to o nastaveni psychiky. Ja ako neskusena /neinformovana/naivna prvorodicka, som viacmenej absolvovala vyvolavacku a mam na porod uprimne dobre spomienky, aj ked skoncil sekciou. Dovera v lekara, ze vsetko ide ako ma ma naplnila spokojnostou a ostatne som neriesila ani vlastne neriesim. Lebo asi keby som sa v tom zacala rypat, tak ho dodatocne zaskrtim :-) :-) :-)
Petra
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Andy
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Cestu si najdem, alebo spravim" (Hannibal)

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod AdaK » 04 Okt 2011, 21:04

carodejnica - antibiotika po odteceni plodovky musia podavat preto, ze ked zenu vaginalne vysetruju, tak ju mozu nakazit, proste uz dieta nie je tak chranene, keby zenu po odteceni plodovky nikto nevysetroval - ako je tomu doma, ak sa zena nevysetruje sama, tak je riziko infekcie mimoriadne nizke
co sa tyka streptokoka, je to trosku komplikovanejsie - za prve, v case vysetrenia nemusi mat zena stretptokoka premnozeneho ale v case porodu ano, vtedy to uz nikto nesleduje a antibiotika jej nikto nepodava
naopak - v case vysetrenia moze byt zena pozitivna ale do porodu sa moze v pohode preliecit a antibiotika su tym padom zbytocne, treba mysliet na to ze streptokok je v tele bezne pritomny, napr. v rakusku ho preliecuju pred porodom neantibioticky
co sa tyka nakazy - keby sa zenam pausalne neprerusovali plodove obaly - tej ktorej neprasknu same, tym ich najneskor tesne pred vytlacenim babatka prepichnu, nehrozila by ziadna nakaza, dieta je v sterilnom prostredi, kym k tomuto zakroku nedojde, je uplne prirodzene narodit sa s neporusenymi plodovymi obalmi, prepichuju sa kvoli tomu aby sa porod urychlil, statisticky to porod urychli max. o patnast minut
po sekcii je vzdy dobre skusit druhy porod prirodzene,s pontanne, sanca je vzdy, aj po dvoch sekciach, argument ze uz ste jednu sekciu mali, spravime vam ju znova by mamicky nemali brat, nemali by sa nechat vystrasit a hned lihat na stol, prirodzene su indikacie na sekciu, ak ma zena zavaznu diagnozu pre ktoru nemoze rodit prirodzene, tak je jasne ze bude vsetky svoje deti musiet porodit sekciou,a le ani nepostupujuci predchadzajuci porod by nemal byt v ziadnom pripade indikaciou na sekciu
Obrázok užívateľa
AdaK
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 20 Sep 2011, 14:10
Bydlisko: BA, Podunajské Biskupice
Počet detí: 2
1. dieťa: Al
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Izi
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
Môj status: Je úžasné pomáhať ženám s dojčením, je úžasné sledovať jedinečnú komunikáciu matky so svojim dieťaťom...

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod AdaK » 04 Okt 2011, 21:07

este k tomu streptokoku - mnoho deti ho chyti v porodnici, ale nie od matky, ale personalu, inych pacientov, ak k tomu dojde je dobre zistovat aky presne kmen to je, hlavne ak matku preliecovali antibiotikami, porovnanim sa da zistit ci je to rovnaky kmen ako ma matka, alebo je povodcom niekto iny
Obrázok užívateľa
AdaK
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 20 Sep 2011, 14:10
Bydlisko: BA, Podunajské Biskupice
Počet detí: 2
1. dieťa: Al
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Izi
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
Môj status: Je úžasné pomáhať ženám s dojčením, je úžasné sledovať jedinečnú komunikáciu matky so svojim dieťaťom...

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 04 Okt 2011, 21:28

Presne, mam kamaratku, ktora streptokoka nemala a dieta bojovalo 3 tyzdne so streptokokom v nemocnici...
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 26 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 27 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Okt 2011, 21:33

gabika78 píše:pred týždňom rodila známa, tiež rodila plánovane s vyvolávačkou... lebo vtedy vychádzala jej lekárke služba... a tak isto druhá rodila v lete, tiež dohodnutý termín lebo lekár išiel na dovolenku. Takže toto je, že 100% realita.

:o :evil: ako nechápem to fakt?! neviem, ja som sa s tým nestretla, moje kamošky zväčša išli do pôrodnice kedy bolo treba... no choréééé :evil:

vejula píše:Inak si ma tym trochu zarmutila že nepostupujuci porod sa zvykne opakovať.

AdaK píše:ale ani nepostupujuci predchadzajuci porod by nemal byt v ziadnom pripade indikaciou na sekciu

Mne povedala lekárka, že je to už aj vekom (mám 36 rokov), hovorila niečo o "lenivej" maternici a že je to vysoko pravdepodobné, že sa to zopakuje, ale aj nemusí hm, hm .... no a pri pri mojom druhom tehotenstve (ktoré žiaľ skončilo v 9tt missed abort), mi povedala, že ma budú brať automaticky akože na sekciu, ale s tým, že ak sa začne pôrod prirodzene, tak samozrejme aj prirodzene prebehne, tam ide skôr o predoperačné vyšetrenia a podobne... Myslím, že by som sa nedala "ukecať" na to, že "termín máte 29.9 a ak dovtedy neporodíte idete na sekciu", to je blbosť, to som sa hore v mojom príspevku zle vyjadrila, skôr som to myslela tak, že budem mať v hlave zadné vrátka, že ak teda bude tá sekcia nevyhnutná - čo teda nechám na lekárov (toto si asi netrúfam nejak spochybňovať), tak si dám epidurál a nebudem už taká s prepačením "priposratá" :lol: - iný výraz ma nenapadá - a že sa nedám uspať... 8-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod Norika » 04 Okt 2011, 21:42

carodejnica, ja som rodila 18 rocna, myslis ze to bolo vekom, ze nepostupoval?? do porodnice som prisla o jednej v noci a s ciastocne tecucou plodovoui vodou...o piatej som uz nemala ziadne kontrakcie, a to len kvoli tomu,ze som nemohla mat manzela pri sebe a ze boli na mna hnusni...cely cas co som rodila mi bolo hrozne do placu,aj som si chcela poplakat,ale nemohla som,lebo ziapali po mne, ze tym skodim babatku ....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 24 dní

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod AdaK » 04 Okt 2011, 21:43

tak potom pri sekcii spinal, planovane sa s epiduralom nerodi
aj ked by bolo jasne ze bude nutna sekcia, ak to nie je kvoli aktualnej nudzi plodu, tak je vhodne pockat na spontanny zaciatok porodu a dopriat dietatku trosku casu, hlavne kym je vsetko v poriadku, hlavne monitory neindikuju nejake problemy s dietatkom, dieta totiz potrebuje mnoho hodin aby sa pripravilo na porod, napriklad pluca potrebuju na posledne pripravy pred prvym nadychom az 700 minut, dietatku toto vsetko aj napriek sekcii ulahci prichod na svet a poporodnu adaptaciu
aj na druhy porod sa proste clovek musi svedomito pripravit a najst si najlepsie uz voprad dostatok psychickej podpory :)
Obrázok užívateľa
AdaK
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 20 Sep 2011, 14:10
Bydlisko: BA, Podunajské Biskupice
Počet detí: 2
1. dieťa: Al
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Izi
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
Môj status: Je úžasné pomáhať ženám s dojčením, je úžasné sledovať jedinečnú komunikáciu matky so svojim dieťaťom...

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod AdaK » 04 Okt 2011, 21:47

norika, lekari to neradi pripustaju - hladaju skor nejaky technicky problem v celom procese, ktory mozu napravat liekmi a zasahmi - ale pravda je taka ze v absolutnej vacsine pripadov je to v psychike zeny, cudzie, neprijemne prostredie, neznamy personal, neprijemne ukony, separacia, neodstatok psychickej podpory, to vsetko zenam zastavuje porodny proces, alebo ho robi vyrazne bolestivejsim, vlastne to nie je porod samotny na ktory potom spominame v zlom a bojime sa toho, ale to prostredie a okolnosti do ktorych nas nazenu, ved prichod dietata je vzdy radostna a uzasna udalost, len si ju treba prezit za inych okolnosti
Obrázok užívateľa
AdaK
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 20 Sep 2011, 14:10
Bydlisko: BA, Podunajské Biskupice
Počet detí: 2
1. dieťa: Al
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Izi
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
Môj status: Je úžasné pomáhať ženám s dojčením, je úžasné sledovať jedinečnú komunikáciu matky so svojim dieťaťom...

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Okt 2011, 22:06

Norika, ja neviem vravím ti, čo povedali mne, ja som nemala kontrakcie žiadne a voda zo mňa tiekla prúdom... ale to čo sa stalo tebe, je otrasné, tam je úplne jasné ako ťa zdrvili, moja... :cry:

Adak - vôbec netuším aký je rozdiel medzi epidurálkou a spinálom :?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Trauma z pôrodu

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 04 Okt 2011, 22:07

Ja mam za sebou dve sekcie,obe v spinale a nebudem rozoberat ako to traumaticky na mna posobilo...
Skor som chcela povedat,ze netreba zase po sekcii mat dalsiu sekciu,ale lekari sa priklanaju k druhej sc len preto aby predisli komplikaciam.
Ja som chcela 2.porod spontanny,dohodla som si dulu k sebe,ale v 38tt ma prekvapila nahla bolest a to sa mi zacala trhat predosla jazva...ak by som isla rodit prirodzene,tak som mrtva...moj gyn.to so mnou riesil od zaciatku a v nem.mali viac pripadov,kedy po sc nastala ruptura maternice,takze je prirodzene,ze niekedy nieje vhodne riskovat...ja som nakoniec rada,ze vsetko je uplne v poho a druhu sc som prezila lepsie ako tu prvu...
A ten streptokok co sa nachadza v posve je normalny "obyvatel"posvy az ked sa premnozi sposobuje tazkosti,za norm.okolnosti sa nelieci a tie antb.sa podavaju len preventivne.
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 23 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 16 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

PredchádzajúciĎalší

Späť na Tehotenstvo a pôrod

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron