Pupočníková krv

úspešné dojčenie sa začína už v tehotenstve

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 19 Jan 2012, 18:37

Ako je to s dotepaním pupočníka pri cisárskom reze? To je asi nemožné, však?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Jan 2012, 00:43

To by som sa opytala niekoho kompetentnejsieho, napr. porodnika alebo duly.
Pokial viem, sekcia je zlezitejsia otazka sama o sebe, optimalne pri sekcii je nastartovat porod niekolko hodin pred sekciou, aby sa uz babatko zacalo chystat na svet mohlo napr. kontrakciami vytlait vodu z pluc. Vsetko ma svoju ulohu a babatko, ktore je vytiahnute z bruska nepripravene. moze mat rozne problemy. KLasicky je napr. upchavanie slznych kanalikov. Odhadujem teda, ze aj moznost dotepania pupocnika bude suvisiet s prebiehanim porodu pred sekciou.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod venus » 20 Jan 2012, 10:54

v zahranici normalne, u nas neviem... http://www.youtube.com/watch?v=m5RIcaK9 ... r_embedded
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 22 Jan 2012, 12:53

Ja som mala sekciu - akútnu, a stále nad tým rozmýšľam, že či je to možné aj v tomto prípade.
Lebo čím viac o tom čítam, tak nechápem, prečo to tí doktori vlastne nečakajú na dotepanie, či je to fakt len o biznise?
Inak ešte jeden článok, dala ho Ľudka na FB.
http://mediaetika.longtail.sk/?p=10195
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 23 Jan 2012, 00:32

tiež som názoru, že pupočník by mal dotepať... a potom v ňom už asi neostane žiadna krv pre Eurocord. :mrgreen:
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 23 Jan 2012, 00:35

halo.. a ten článok... čo hodila šarodejnica... veď to písal niekto z Ceptry a ja som pochopila..., že to je jedna riť s EUROCORDOM. :-(
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod magdal » 16 Máj 2012, 07:56

O dotepani pupocnika http://www.naturalchildbirth.org/natura ... abor04.htm
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 708.x/full

penny simkin, autorka knihy Partner u porodu nazorne vysvetluje co sa stane ak priskoro odstrihneme pupocnu snuru...

http://www.youtube.com/watch?v=W3RywNup ... r_embedded


Opodstatnenost ponechania pupocnika dotepat po narodeni dieta, vedecky clanok v British Medical Journal.
http://www.bmj.com/content/343/bmj.d7157?tab=full
Svedski vedci porovnavali dve skupiny deti - tie, ktorym bol preruseny pupocnik v niekolkych sekundach po narodeni a tie, ktorym bol preruseny po viac ako 3. minute od narodenia. Vysledky ukazuju vysoky rozdiel v hodnotach zeleza v krvi deti, skupina kde sa neprerusil pupocnik prirychlo vykazala o 45% vyssie hodnoty zeleza v krvi dietata (hned po narodeni sa to neukazalo, ale az po kontrolnom vysetreni u 4-mesacnych deti). Zelezo je okrem ineho (tvorba hemoglobinu) dolezite pre optimalny vyvoj mozgu, psychomotoricky a mentalny vyvoj deti.

nebezpecie okamziteho prerusenia pupocnika ...

http://www.prirozeny-porod.eu/nebezpeci ... pupecniku/


a video z STV , kde hovoria aj lekari z onkologie a hlavny odbornik pre MZ SR pre hematologiu...v podstate o tom,ze by nepouzili na uzdravenie dietata krv odobratu z pupocniku, kvoli indentickym kmet.bunkam, kt. maju "zakodovanu" chorobu,,,, takze vzdy sa hlada iny darca.... nieco v tom zmysle.....
http://www.stv.sk/online/archiv/reporte ... 0&id=45736
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod vejula » 25 Máj 2012, 08:33

baby ja som bola presvedčena že dotepať pupočnik treba. Ale tento nazor ma trochu zneistil. čo si o tom myslite? JE to okopirovane z ineho fora

...dotepanie pupočníka je nezmysel, dieťa pri tom dostáva nadmerné množstvo krvi, ktorá normálne patrí k placente a tým má preťažený krvný obeh a okrem toho neskor má nadmerný rozpad červených krviniek, čím trpí častejšie žltačkou, podľa štúdii je ideálne prerušiť pupočníkovú šnúru do pol minuty po porode plodu.

http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne ... porod.html
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod TIA » 25 Máj 2012, 08:44

vejula píše:baby ja som bola presvedčena že dotepať pupočnik treba. Ale tento nazor ma trochu zneistil. čo si o tom myslite? JE to okopirovane z ineho fora

...dotepanie pupočníka je nezmysel, dieťa pri tom dostáva nadmerné množstvo krvi, ktorá normálne patrí k placente a tým má preťažený krvný obeh a okrem toho neskor má nadmerný rozpad červených krviniek, čím trpí častejšie žltačkou, podľa štúdii je ideálne prerušiť pupočníkovú šnúru do pol minuty po porode plodu.

http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne ... porod.html


A to podla akych studii? Pozri linky co dala Magdal. Mne pripada logicke skor to, ze ak to priroda tak zariadila, ze sa ta krv z placenty vracia babatku, tak by sa to nemalo umelo prerusovat len preto, lebo sa lekari ponahlaju dat dietatko prec od maminky na meranie, vazenie a umyvanie..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod kinsi » 25 Máj 2012, 08:54

S tou prírodou je to síce otázne - videla si niekedy rodiť sučku? Tá prerušuje pupočník okamžite, ihneď ako šteňa vytlačí a ona sa chová ozaj "prírodne", ako jej pud velí. Ale fakt je ten, že u nej je možné, že v tej dobe pupočník už netepe. Zaujímavé by bolo vedieť ako sa pri porode chová opica. Mne príde tiež logickejšie nechať pupočník dotepať i keď samozrejme s tou žltačkou je to tiež pravda - vzniká rozpadom hemoglobínu, čiže čím viac krviniek, tým viac rozpadnutého hemoglobínu, ale či može byť tento faktor klinicky významný netuším, snáď len ozaj pri nejakej zásadnej krvnej inkompatibilite, teraz som o tom počula prvý raz.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod kinsi » 25 Máj 2012, 09:07

Kto chce- tu je celkom pekné zhrnutie štúdií ohladom dotepania pupočníku http://apps.who.int/rhl/reviews/CD004074.pdf . Píše sa tam, že skutočne zvyšuje riziko žltačky a nutnosti fototerapie, ale sam autor v zavere konštatuje, že tento fakt nie je dostačujúci k "odobreniu" tohto postupu - skorého podviazaniu pupočníku :
"Randomized controlled trials show that most healthy newborn babies somehow adjust, but findings like increased bilirubin levels are
insufficient justification for promoting continued use of the obstetric clamp."
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod vejula » 25 Máj 2012, 09:11

asi ano, len ja som dosť taky ustrachany človek, a tiež ma každa nova informacia nahloda. Preto sa pytam na vaš nazor, čo si o tom myslieť
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod TIA » 25 Máj 2012, 09:13

TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod vejula » 25 Máj 2012, 09:13

kinsi vdaka za odpoved
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod kinsi » 25 Máj 2012, 09:24

TIA, dakujem za link, opička nechala pupočník intaktný až do porodenia placenty :) Chudinka, ako ju tam rušili a nakúkali, aspoň pri porode ju mohli nechať trošku v klude.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Pupočníková krv

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Máj 2012, 10:18

kinsi píše:Kto chce- tu je celkom pekné zhrnutie štúdií ohladom dotepania pupočníku http://apps.who.int/rhl/reviews/CD004074.pdf . Píše sa tam, že skutočne zvyšuje riziko žltačky a nutnosti fototerapie, ale sam autor v zavere konštatuje, že tento fakt nie je dostačujúci k "odobreniu" tohto postupu - skorého podviazaniu pupočníku :
"Randomized controlled trials show that most healthy newborn babies somehow adjust, but findings like increased bilirubin levels are
insufficient justification for promoting continued use of the obstetric clamp."

Pochopenie problematiky novorodeneckej žltačky si vyžaduje podrobné naštudovanie si tejto problematiky. V stručnosti možno povedať, že neexistujú žiadne priame dôkazy o tom, že bilirubín spôsobuje akékoľvek zdravotné poškodenie, existujú jednoznačné dôkazy, že hladiny bilirubínu nižšie ako 342 umo/l neohrozujú zdravie donosených a zdravých novorodencov a nenašli sa žiadne dôkazy o tom, že by hladiny vyššie ako 342 umol/l ohrozovali zdravie donosených a zdravých novorodencov. Dotepanie pupočníka je fyziologická norma, riziká predčasného podviazania pupočníka sú dobre zdokumentované. Samotný fakt, že dieťa získa "viac krvi" pri dotepaní pupočníka, neznamená, že bude mať zvýšené hladiny bilirubínu. A ono navyše nezíska "viac krvi", získa krv, ktorá mu patrí, pupočníková krv je krv dieťaťa. Ak ju nezíska, prináša to so sebou viaceré riziká.
To, čo je na žltačke z pohľadu dojčenia asi najdôležitejšie je, že hladiny bilirubínu sa zvyšujú (a toto zvyšovanie nie je fyziologické, nie je normálne), ak bábätko neprijíma dostatok kolostra v prvých dňoch po pôrode, pretože sa urobí mnoho krokov, ktoré znemožňujú, aby dojčenie bolo prirodzené a bezproblémové hneď od prvého dňa. Toto je najčastejší dôvod, pre ktorý sa v našich podmienkach stretávame s liečbou novorodeneckej žltačky u väčšiny novorodencov. Bilirubín sa totiž v rámci svojho metabolizmu vylučuje stolicou a pokiaľ dieťa neprijíma dostatok kolostra, bilirubín ostáva stáť spolu so smolkou v črevách a pri styku s črevnou sliznicou sa spätne vstrebáva do krvi a navyšuje tak hladiny bilirubínu v krvi o ten bilirubín, ktorý už mal z tela odísť. Preto to, na čo je potrebné sa zamerať je - urobiť všetky preventívne opatrenia vedúce k tomu, že dojčenie bude od začiatku bezproblémové (prirodzený pôrod bez rutinných a preventívnych zásahov, samoprisatie po pôrode, fyzický kontakt dieťaťa s matkou aj po príchode na oddelenie šestonedelia, ideálne koža na kožu, pri prvých znakoch záujmu o dojčenie, dieťa prikladať, naučiť sa ešte pred pôrodom, ako mu pomôcť pri dojčení získať v prvých dňoch dostatok kolostra priečnou polohou, v ktorej sa dosahuje najjednoduchšie správne prisatie a ako mu pomôcť získať ešte viac kolostra stláčaním prsníka (detaily je možné si naštudovať na stránkach www.mamila.sk), výdatnosť dojčení ovplyvňuje aj fyzický kontakt dieťaťa s matkou aj mimo dojčenia - ideálne je, ak dieťa spí v kontakte s matkou a nie je zabalené v zavinovačke, aby sa mohlo zobudiť vtedy, keď potrebuje, a samozrejme - neohrozovať správnosť prisatia umelými náhradami prsníka - cumlíkom, fľašou, klobúčikmi.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Predchádzajúci

Späť na Tehotenstvo a pôrod

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron