Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch?

úspešné dojčenie sa začína už v tehotenstve

Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch?

Neprečítaný príspevokod deli » 25 Máj 2013, 14:30

Pokiaľ áno, zaujímali by ma nasledujúce informácie :

1. Je možné mať doprovod na sále?
2. Je možné priloženie bábätka skin to skin na sále (v prípade spinálnej anestézie)? Pokiaľ áno, ako dlho Vám ho nechali? Bolo možné skúsiť aj prvé prisatie?
3. Previezli Vás po zákroku na JIS alebo na izbu?
4. Kedy najskôr je možný rooming-in?
5. Pokiaľ ste požadovali nadštandardnú izbu, nebol problém ju dostať?
6. Je možné, aby bábätko po pôrode dali doprevádzajucej osobe (pokiaľ s Vami bude ubytovaná na nadštandarde)?
7. Používajú na novorodeneckom (v prípade, že si tam bábätko nechajú) dokrmovanie fľašou, cumlíky aj keby som si to nepriala?
8. Ako je to s pomocou personálu ,čo sa týka "naštartovania" dojčenia?
9. Umožnia po pôrode návštevu laktačnej poradkyne na izbe?
10. Za kým je potrebné ísť s „pôrodným /popôrodným plánom“ týkajúcim sa najmä možnosti čo najskoršieho priloženia bábätka, rooming-inu, nepoužívania fľaše,
cumľov a pod.?
11. Majú na oddelení mrazničku (v prípade, že by som si chcela priniesť vopred odstriekané, zamrazené kolostrum)?

Vopred ďakujem za každú odpoveď.
deli
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Máj 2013, 14:28

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod artemis » 25 Máj 2013, 15:00

Veď priamo požiadaj - najlepšie písomne - samotnú nemocnicu so žiadosťou o informáciu. Máš na to právo. V istej lehote by Ti mali rovnako písomne odpovedať. Nezabudni uviesť presné údaje, meno, adresu, a presne takto definovať o aké informácie Ti ide. Navyše s takouto odpoveďou v ruke, sa Ti nemôže stať, že by Ťa niečo prekvapilo, lebo bude to informácia priamo zo zdroja...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Máj 2013, 15:43

Presne tak, najlepšie je informovať sa priamo na oddelení a pýtať sa veľmi konkrétne - napr. v otázke samoprisatia na pôrodnej sále sa veľmi konkrétne informovať o tom, ako by to malo a mohlo vyzerať - bábätko čo najskôr po vytiahnutí z bruška položené na hrudník matky a ponechané, aby sa samo prisalo k prsníku a ostalo v kontakte s matkou čo najdlhšie, nie na pár minút.
Odporúčam sa inšpirovať aj v tejto odpovedi z poradne dojčenia o. z. MAMILA:
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1219
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Máj 2013, 17:17

deli, ja som bola na Kramaroch, aj ked nie cisarskym, ale co som tam videla, tak po cisarskom boli zeny jednu noc na JIS bez dietata, potom prevoz na izbu a tam po chvili priniesli aj babatko, ak si ho zena chcela nechat, tak jej ho nechali, ak sa na to este necitila, tak vzali na oddelenie (mala som pocit ze nie moc ochotne, este tak prvu noc tolerovali ale inac viac tlacili na to, aby bolo dieta uz s matkou).
Nadstandard sa neda vopred zarezervovat, je tam natresk, maju ho v podstate stale na 100% vytazeny, takze velmi zalezi, ci budes mat stastie, ze v ten den prepustia dost zien, aby si sa tam dostala. Po cisarskom si ale vo vyhode, lebo sa vie den vopred, ze budes mat zaujem, takze mas vacsiu sancu ako po prirodzenom porode. Sprevadzajuce osoby vacsinou nie su ochotni ubytovat, ak je oddelenie plne - prednost maju zeny po porode, a dalsiu osobu ubytuju iba ak by im ta postel mala zostat prazdna.
Veci okolo babatka ries s primarkou novorodeneckeho - je velmi ustretova a hlavne naklonena bondingu, dojceniu a pod., takze urcite sa dohodnete. Zvysok personalu na tom nie je az tak dobre, takze hlavne ak by ti dieta skoncilo na oddeleni, moze dostat aj dudel, flasu - to velmi zalezi od konkretnej sestricky, co bude mat prave sluzbu. V kazdom pripade plati, ze ak nieco odmietas, mozes to napisat do informovaneho suhlasu, co budes podpisovat ohladne babatka, ten je zavazny pre personal.
Ohladne dojcenia - maju tam lakt. poradkynu, ktora aj bola celkom k veci, ale je tam iba v pondelok, stredu a piatok. Medzitym ti ochotne poradi hocikto, ale informacie su roznej kvality, niekto radi dobre, niekto uplne z cesty. Najhorsie su na tom gynekologovia a sestry zo sestonedelia - ti sa tvaria ako majstri sveta v kojeni, ale informacie maju tak 50 rokov stare. Na novorodeneckom vyzera, ze mali nejake aktualnejsie skolenia, lebo radili viac k veci, ale stale o niekolko kategorii horsie, nez ti poradia normalne LP. Vlastnu LP ti na izbu z hygienickych dovodov nepustia, rovnako ako ani ine navstevy (hlavne ze fotografka moze...), ale navsetvy mozes realne prijimat kedykolvek mimo casu vizity v navstevnej hale (na chodbe). Tam je pocas oficialnych navstevnych hodin natresk, ale inokedy nikto, takze aj sukromie sa najde, ale da sa tam iba sediet, polohy v lahu ti teda neskontroluje.

Hlavne sa nehanbi ozvat sa, mas pravo na svoje poziadavky, ale sam od seba ti nikto nevyhovie - treba si vsetko opakovane pytat od vsetkych co vyzeraju, ze s tym mozu mat nieco spolocne. Necakaj, ze sa ta ktokolvek spyta, co si zelas, alebo ze ta vopred upozornia, ak idu nieco robit - to tam vobec nefunguje.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod miriam » 25 Máj 2013, 22:20

Deli, rodila som na Kramaroch sekciou dva razy. Prva sekcia bola neplanovana, v celkovej anesteze, syna mi priniesli na kratke prilozenie na JISku, ale na izbu som ho dostala az po prevoze na izbu na druhy den. Druha sekcia bola planovana. Tym padom som sa snazila zabezpecit si presne tie body, ktore popisujes..napriek tomu sa stali veci, koli ktorym este dnes lutujem, ze som sa rano, kedy sa moj druhy syncek narodil, na tie Kramare odviezla. Precitaj si prosim moje temy viewtopic.php?f=22&t=374 alebo aj tu viewtopic.php?f=15&t=306 ....Drzim palce a ak mozem odporucit, hladaj si inu porodnicu.
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod deli » 27 Máj 2013, 07:54

artemis píše:Veď priamo požiadaj - najlepšie písomne - samotnú nemocnicu so žiadosťou o informáciu. Máš na to právo. V istej lehote by Ti mali rovnako písomne odpovedať. Nezabudni uviesť presné údaje, meno, adresu, a presne takto definovať o aké informácie Ti ide. Navyše s takouto odpoveďou v ruke, sa Ti nemôže stať, že by Ťa niečo prekvapilo, lebo bude to informácia priamo zo zdroja...


Klemka píše:Presne tak, najlepšie je informovať sa priamo na oddelení a pýtať sa veľmi konkrétne - napr. v otázke samoprisatia na pôrodnej sále sa veľmi konkrétne informovať o tom, ako by to malo a mohlo vyzerať - bábätko čo najskôr po vytiahnutí z bruška položené na hrudník matky a ponechané, aby sa samo prisalo k prsníku a ostalo v kontakte s matkou čo najdlhšie, nie na pár minút.
Odporúčam sa inšpirovať aj v tejto odpovedi z poradne dojčenia o. z. MAMILA:
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1219


Dakujem za rady, skusim vsetko podrobne prebrat so svojim gynekologom,ktory tam pracuje a ktoreho by som si chcela zazmluvnit a obratim sa aj na p.primarku z novorodeneckeho.
deli
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Máj 2013, 14:28

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod deli » 27 Máj 2013, 07:56

quaxi píše:deli, ja som bola na Kramaroch, aj ked nie cisarskym, ale co som tam videla, tak po cisarskom boli zeny jednu noc na JIS bez dietata, potom prevoz na izbu a tam po chvili priniesli aj babatko, ak si ho zena chcela nechat, tak jej ho nechali, ak sa na to este necitila, tak vzali na oddelenie (mala som pocit ze nie moc ochotne, este tak prvu noc tolerovali ale inac viac tlacili na to, aby bolo dieta uz s matkou).
Nadstandard sa neda vopred zarezervovat, je tam natresk, maju ho v podstate stale na 100% vytazeny, takze velmi zalezi, ci budes mat stastie, ze v ten den prepustia dost zien, aby si sa tam dostala. Po cisarskom si ale vo vyhode, lebo sa vie den vopred, ze budes mat zaujem, takze mas vacsiu sancu ako po prirodzenom porode. Sprevadzajuce osoby vacsinou nie su ochotni ubytovat, ak je oddelenie plne - prednost maju zeny po porode, a dalsiu osobu ubytuju iba ak by im ta postel mala zostat prazdna.
Veci okolo babatka ries s primarkou novorodeneckeho - je velmi ustretova a hlavne naklonena bondingu, dojceniu a pod., takze urcite sa dohodnete. Zvysok personalu na tom nie je az tak dobre, takze hlavne ak by ti dieta skoncilo na oddeleni, moze dostat aj dudel, flasu - to velmi zalezi od konkretnej sestricky, co bude mat prave sluzbu. V kazdom pripade plati, ze ak nieco odmietas, mozes to napisat do informovaneho suhlasu, co budes podpisovat ohladne babatka, ten je zavazny pre personal.
Ohladne dojcenia - maju tam lakt. poradkynu, ktora aj bola celkom k veci, ale je tam iba v pondelok, stredu a piatok. Medzitym ti ochotne poradi hocikto, ale informacie su roznej kvality, niekto radi dobre, niekto uplne z cesty. Najhorsie su na tom gynekologovia a sestry zo sestonedelia - ti sa tvaria ako majstri sveta v kojeni, ale informacie maju tak 50 rokov stare. Na novorodeneckom vyzera, ze mali nejake aktualnejsie skolenia, lebo radili viac k veci, ale stale o niekolko kategorii horsie, nez ti poradia normalne LP. Vlastnu LP ti na izbu z hygienickych dovodov nepustia, rovnako ako ani ine navstevy (hlavne ze fotografka moze...), ale navsetvy mozes realne prijimat kedykolvek mimo casu vizity v navstevnej hale (na chodbe). Tam je pocas oficialnych navstevnych hodin natresk, ale inokedy nikto, takze aj sukromie sa najde, ale da sa tam iba sediet, polohy v lahu ti teda neskontroluje.

Hlavne sa nehanbi ozvat sa, mas pravo na svoje poziadavky, ale sam od seba ti nikto nevyhovie - treba si vsetko opakovane pytat od vsetkych co vyzeraju, ze s tym mozu mat nieco spolocne. Necakaj, ze sa ta ktokolvek spyta, co si zelas, alebo ze ta vopred upozornia, ak idu nieco robit - to tam vobec nefunguje.


Dakujem krasne za rady, budem sa ich drzat, uricte skusim vopred kontaktovat primarku z novorodeneckeho a nejako zhrnut poziadavky aj do toho informovaneho suhlasu. Vdaka
deli
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Máj 2013, 14:28

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod deli » 27 Máj 2013, 08:01

miriam píše:Deli, rodila som na Kramaroch sekciou dva razy. Prva sekcia bola neplanovana, v celkovej anesteze, syna mi priniesli na kratke prilozenie na JISku, ale na izbu som ho dostala az po prevoze na izbu na druhy den. Druha sekcia bola planovana. Tym padom som sa snazila zabezpecit si presne tie body, ktore popisujes..napriek tomu sa stali veci, koli ktorym este dnes lutujem, ze som sa rano, kedy sa moj druhy syncek narodil, na tie Kramare odviezla. Precitaj si prosim moje temy viewtopic.php?f=22&t=374 alebo aj tu viewtopic.php?f=15&t=306 ....Drzim palce a ak mozem odporucit, hladaj si inu porodnicu.


Ahoj,
velmi ma mrzi, ci mste si so syncekom museli prejst.
Bohuzial ja si takto par tyzdnov pred porodom netrufam zhanat inu porodnicu- na Kramaroch pracuje moj gynekolog, s ktorym som velmi spokojna a chcela by som si ho zazmluvnit, preto som sa rozhodla rodit tam. Snad bude ochotny vsetko ,co moze ovplyvnit on, so mnou prebrat este pred zakrokom..Na Ruzinov, ktory mam sice blizsie som pocula este horsie referencie a Antolska,co som naposledy citala je vraj dost preplnena,dokonca tam fraj aj nejake rodicky museli odmietnut (a ja by som zaroven velmi chcela nadstandard spolu s manzelom aby mi mihol po CR pomahat s malym), navyse som tam nikdy nebola, nikoho tam nepoznam ,tak neviem,ci takto na poslednu chvilu by to bol dobry napad vybavovat.. No a vycestovat mimo BA u mna neprichadza do uvahy, som na rizikovom, musim lezat, okrem navstev lekarov nemam povolene vychadzky, takze napr. cestu do a z BS este pred porodom by som asi nezvladla :(
Tak musim dufat, ze to na Kramaroch zvladneme a ze budeme mat stastie..
Este raz dakujem za odpoved.
D.
deli
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Máj 2013, 14:28

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod miriam » 27 Máj 2013, 09:56

Deli, ja Ta samozrejme nemozem odhovarat, ja som mala tiez xy dovodov, preco som sa nakoniec na Kramare aj po druhy krat vratila.Pri prvom tehotenstve som tam lezala medzi 30 a 36 tyzdnom tehotenstva, takze som mala tak trosku aj pocit, ze to tam poznam a dohodnuteho som mala priamo prednostu, takze aj to vo mne umocnilo doveru, ze veci na ktorych sme sa dohodli, budu dodrzane. O to vacsi sok bol, ked som sa tesne pred zakrokom dozvedela, ze nic z dohodnuteho neplati, lebo prakticky na to ani nemaju kapacity. Rovnako by som sa nespoliehala na nadstandardnu izbu, kde mozes byt spolu s manzelom, ta byva vacsinou plna a je tam tlacenka, zrejme sa tam dostanu len protezovane mamicky...Inak toto ja osobne nevidim ako az taky zavazny problem, po porode som tuzila hlavne byt s malym a nepostradala som az tak velmi manzela- stacila navsteva. Ani pomoc mi nebolo treba..Hlavny problem, co na Kramaroch maju je, ze nedokazu pri sekcii zaistit bonding a podporit kontakt matky s dietatom..
BS je naozaj daleko, mne este davali tip Trencin..
Drzim palce, nech vsetko dopadne dobre a nech si spokojna !Kedy mas vlastne termin ?
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod deli » 27 Máj 2013, 10:26

miriam píše:Deli, ja Ta samozrejme nemozem odhovarat, ja som mala tiez xy dovodov, preco som sa nakoniec na Kramare aj po druhy krat vratila.Pri prvom tehotenstve som tam lezala medzi 30 a 36 tyzdnom tehotenstva, takze som mala tak trosku aj pocit, ze to tam poznam a dohodnuteho som mala priamo prednostu, takze aj to vo mne umocnilo doveru, ze veci na ktorych sme sa dohodli, budu dodrzane. O to vacsi sok bol, ked som sa tesne pred zakrokom dozvedela, ze nic z dohodnuteho neplati, lebo prakticky na to ani nemaju kapacity. Rovnako by som sa nespoliehala na nadstandardnu izbu, kde mozes byt spolu s manzelom, ta byva vacsinou plna a je tam tlacenka, zrejme sa tam dostanu len protezovane mamicky...Inak toto ja osobne nevidim ako az taky zavazny problem, po porode som tuzila hlavne byt s malym a nepostradala som az tak velmi manzela- stacila navsteva. Ani pomoc mi nebolo treba..Hlavny problem, co na Kramaroch maju je, ze nedokazu pri sekcii zaistit bonding a podporit kontakt matky s dietatom..
BS je naozaj daleko, mne este davali tip Trencin..
Drzim palce, nech vsetko dopadne dobre a nech si spokojna !Kedy mas vlastne termin ?


To je fakt riadne naprd, ked cloveku nieco slubia a potom to nedodrzia..Nechapem..Tak bud narovinu poviem, ze toto a toto sa neda (resp. neurobime), nech vies co mozes cakat ale taketo zavadzanie len vedie k zbytocnemu sklamaniu a rozcarovaniu,neviem co tym moze kto sledovat..Takto je to pre mamicku naozaj velmi neprijemne..
Ja mam vyskocenu platnicku, takze asi ani ten Trencin nezvladnem, som rada,ze vydrzim sediet v aute,ked ma manzel vozi po lekaroch po Blave..Kvoli tomu som vlastne chcela aj ten nadstandard, ak by problemy s nou trvali aj po porode, lebo momentalne mi nikto nevie povedat,kedy to prejde/neprejde..
Navyse som kedysi mala robenu lumbalnu punkciu a aj napriek tomu,ze som dodrziavala vsetky preventivne opatrenia mala som neskutocne postpunkcne bolesti hlavy ,ze som 3 dni nemohla vstat z postele..(ale snad sa to tentokrat nezopakuje, vtedy ma pichali na 4. ci 5. pokus,tak mozno to bolo aj tym)..
Ale pisala mi (na ine forum) mamicka ,ktora rodila na Kramaroch koncom minuleho roka, ze jej babo najprv hned po vybrati ukazali a po osetreni aj prilozili na prsnik a nechali nejakych 15 minut (tak si vravim,ze lepsie ako nic)- samozrejme muselo mat dobre APGAR skore..tak skusim napisat na to novorodenecke ako by mohol prebiehat ten prvy den,ked budem na JIS..aj ked zrejme ani na to sa spolahnut nebude dat..
termin mam zaciatkom jula (teda podla PM),konkretny na CR som este nedostala,neviem kolko vopred sa dava..
deli
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Máj 2013, 14:28

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod quaxi » 27 Máj 2013, 13:15

deli, ja tiez mam v okoli mamicky, ktorym tam gyndosi naslubovali a nesplnili, takze pozor na to, radsej nech ti pekne vsetko podpisu a aj tak si to este napis do inf. suhlasu. Ten inf. suhlas bol najlepsi sposob, ako ich postavit do pozoru :-)
Planovane sekcie byvaju obvykle 10-14 dni pred terminom, hlavne podla toho, ako sa to lekarovi hodi a ci nie je zrovna natresk. Ked budes mat termin sekcie, skus si na novorodeneckom zistit, kto bude mat vtedy sluzbu a dohodni sa priamo s tou lekarkou. Tiez moze byt dobry napad ak chces okolo porodu 1-2 veci, na ktorych ti velmi zalezi, nalepit si na tehuknizku ten nalepovaci post-it papierik, kde to heslovite napises.
O tej tvojej skusenosti s postpunkcnymi bolestami si sa uz bavila s lekarom? Totiz po takychto skusenostiach anesteziologovia casto radsej daju celkovu anestezu. Ale to ti urcite povedia vopred, poslu ta na konzultaciu do anest. ambulancie a tam to preberiete.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod deli » 27 Máj 2013, 14:23

quaxi píše:deli, ja tiez mam v okoli mamicky, ktorym tam gyndosi naslubovali a nesplnili, takze pozor na to, radsej nech ti pekne vsetko podpisu a aj tak si to este napis do inf. suhlasu. Ten inf. suhlas bol najlepsi sposob, ako ich postavit do pozoru :-)
Planovane sekcie byvaju obvykle 10-14 dni pred terminom, hlavne podla toho, ako sa to lekarovi hodi a ci nie je zrovna natresk. Ked budes mat termin sekcie, skus si na novorodeneckom zistit, kto bude mat vtedy sluzbu a dohodni sa priamo s tou lekarkou. Tiez moze byt dobry napad ak chces okolo porodu 1-2 veci, na ktorych ti velmi zalezi, nalepit si na tehuknizku ten nalepovaci post-it papierik, kde to heslovite napises.
O tej tvojej skusenosti s postpunkcnymi bolestami si sa uz bavila s lekarom? Totiz po takychto skusenostiach anesteziologovia casto radsej daju celkovu anestezu. Ale to ti urcite povedia vopred, poslu ta na konzultaciu do anest. ambulancie a tam to preberiete.


Dakujem za rady.
Este sa spytam na ten informovany suhlas- ten mi daju predpokladam pri prichode do nemocnice a svoje poziadavky si tam mozem dopisat alebo si mam nejaky papier pripravit uz vopred?
Ohladne postpunkymch problemov som sa este s nikym neradila, ale ak by bol dovod na celkovu len riziko,ze ich budem mat znovu,tak ich radsej, najma kvoli babatku, vydrzim..Na konzultacii na anesteziol. ambulancii som este nebola, tak uvidim co povedia..
deli
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Máj 2013, 14:28

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod artemis » 27 Máj 2013, 16:10

deli píše:...Este sa spytam na ten informovany suhlas- ten mi daju predpokladam pri prichode do nemocnice a svoje poziadavky si tam mozem dopisat alebo si mam nejaky papier pripravit uz vopred?
Ohladne postpunkymch problemov som sa este s nikym neradila, ale ak by bol dovod na celkovu len riziko,ze ich budem mat znovu,tak ich radsej, najma kvoli babatku, vydrzim..Na konzultacii na anesteziol. ambulancii som este nebola, tak uvidim co povedia..


Neviem, či Ti to budú chcieť dať podpísať pri príchode do nemocnice, viem že bývajú také "rutinné zvyklosti" ale je to nie v súlade so zákonom, lebo podpísať by to mal pacient až PO TOM, čo bol reálne informovaný lekárom, teda mu bol informovaný súhlas aj REÁLNE poskytnutý, pretože ak niečo také podpíšeš a niečo sa stane na Tvoju ujmu zdravia alebo v Tvoj neprospech, dokázať, že Ti to bolo poskytnuté pro forma, čiže že si v skutočnosti informovaná nebola, ani si súhlas s ich úkonmi nedala, BUDE ZA TAKÝCH OKOLNOSTÍ NEMOŽNÉ, RESP. VEĽMI ŤAŽKÉ. Dávaj pozor na všeobecné formulky v informovanom súhlase ako "súhlasím so všetkým" bola som "o všetkom" informovaná...atď, také by soom nepodpisovala v žiadnom prípade. A nejde o hocičo, ide o TVOJE ZDRAVIE AŽ DOKONCA ŽIVOT, ani v banke, ani u notára by si nepodpísala predsa nejaký bianko papier aj keby išlo len o 1000 euro napríklad. Takže VEĽKÝ POZOR na to, nenechaj sa vydierať sestričkou ak ťa to bude nútiť predom podpísať...Tvoja odpoveď môže byť sladkým hlasom, že v poriadku, dajte to sestrička hneď navrch chorobopisu aby sa na to nezabudlo, ale podpisovať budem, až budem naozaj reálne lekárom o všetkom informovaná, okrem toho potrebujem i ja sa s ním porozprávať. Nemusíš sestričke vešať na nos nejaké Tvoje želania písomne naformulované, Tvojim partnerom na informovaný súhlas je podľa zákona lekár, ak sa niečo týka i zdravotných sestier, predsa to bude priložené v Tvojom chorobopise (kópiu si daj podpísať a opečiatkovať, ak Ti to odmietnu, môžeš im povedať, že v tom prípade to ideš odniesť do nemocničnej podateľne, ako žiadosť a tam to oraziť musia)

Pokiaľ ide o Tvoje požiadavky, personál ich musí rešpektovať do tej miery do ktorej nepresahujú napr. materiálne , kapacitné vybavenie nemocnice (čiže napríklad nemožno žiadať pôrod vo vode, keď nemajú na to uspôsobené oddelenie atď...a takisto, Tvoje požiadavky nemusí personál rešpektovať ak by išlo o také, ktoré by boli v rozpore so záchranou života alebo by dokázateľne mohli spôsobiť ohrozenie Tvojho života a dieťaťa...

Priprav sa duševne, najlepšie je pred rozhovorom,, si všetko čo chceš povedať a opýtať sa napísať si na papierik v bodoch, aby keď budeš v strese, si na nič nezabudla, ak Ti niečo nebude sedieť v tom, čo Ti kto bude dávať podpisovať, a nebude ochota to z ich strany zmeniť, prípadne by sa správali ultimatívne, s kľudným svedomím, časti textu, alebo pasáže s ktorými nesúhlasíš prečiarkni perom, ku tomu daj značku napríklad nesúhlasím a podobne.
Z vlastnej skúsenosti viem, že človek u lekára, v nemocnici, má pocit, že treba všetko všetko rýchlo, rýchlo odpovedať, rýchlo sa niekam položiť, rýchlo to, rýchlo hento...oni človeka akoby chceli naháňať a dostať do časovej tiesne aby ani nemal čas rozmýšľať...pýtať sa...skús to neprijať - nie si povinná odpovedať, reagovať hneď...vezmi si čas...rozmýšľaj chvíľu, kým povieš áno, alebo nie, kým niečo urobíš alebo neurobíš k čomu ťa vyzvali...

V prípade nejakých nepríjemných situácii s personálom, hraničiacich s konfliktom nemusíš sa cítiť previnilo a trápne "že robíš iba problémy" oni to vedia veľmi krásne dávať najavo, keď chcú, nech ťa to netrápi, veď ich tiež netrápi, ako sa manipulatívne (myslíte si že ste tu jediná? Mńa čakajú i iní pacienti, zdržujete ma, čo čakáte od slovenského zdravotníctva, viete aký mám plat?, toto keby všetky pacientky boli ako Vy a prevracia oči dohora... a podobne) chovajú k Tebe...

Ale to sú len katastrofické scenáre, mysli pozitívne, správaj sa podľa možnosti suverénne, nedaj najavo strach (to oni vedia vycítiť a potom sa správajú k pacientovi horšie, lebo psychologicky vycítia, že majú navrch), síce nečakaj nič extra ľudské alebo nejaké hlboké pochopenie...a la telenovely z lekárskeho prostredia...ale keď sa Ti pošťastí a natrafíš na fajn ľudský personál, aspoň budeš milo prekvapená.

Nič, uzavriem to tak, že fakt našteluj sa pozitívne ale buď pripravená, nenechaj sa zaskočiť ;)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod quaxi » 27 Máj 2013, 18:11

na Kramaroch to robia tak, ze kazdy ma ist ku p. Jandovej na pohovor o porode a to beru akoze informovanie. Kto nesiel, ma smolu, nic viac mu aj tak nepovedia. Ta pani ti narozprava nieco uplne ine, nez aka je realita, navyse nehovori o rizikach a inych moznostiach, co je v rozpore so zakonnymi poziadavkami na informovanie pacienta. Po prichode do nemocnice ti daju podpisat papier v zmysle bola som informovana o vsetkom, suhlasim so vsetkym, hotovo. Vyhrazky ze ta vyrazia z nemocnice (nesmu...), ak nepodpises. Je velmi realne, ze ak budes chciet toto spravit zazmluvnenemu lekarovi, odmietne ti zmluvu. Toto je ale IS ohladne teba a porodu. Na dieta dostanes podpisat dalsi papier, tam to uz mali podrobnejsie rozpisane, prisli s tym na izbu niekedy v prvy den, nechali cas na precitanie, vysvetlili, proste uplne iny pristup. Napr. ked som tam bola s dcerou, este bolo ockovanie proti TBC, bolo to tam aj napisane, tak som povedala lekarke ze ja to nechcem davat hned, ale az o 6 tyzdnov, tak ona to tam sama dopisala uplne bez nejakych blbych reci ci ksichtov. Ohladne sekcie sa zvykne podpisovat este dalsi papier - suhlas so sekciou, to neviem ako vyzera. V kazdom pripade mas pravo svoj suhlas kedykolvek odvolat, zmenit, takze pokojne ak si aj neskor spomenies, mozes si to vypytat a mali by ti to poskytnut na prepisanie. Ak mas 1-2 poziadavky, tak to staci dopisat do tych papierov, co ti daju oni, ak mas poziadaviek viac, bude mozno lepsie si tie dokumenty vopred vypytat na domov, alebo si doma vytlacit par kopii prilohy k IS a tam dopisat ze neplatne bez prilohy.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Máj 2013, 19:14

quaxi píše: Ak mas 1-2 poziadavky, tak to staci dopisat do tych papierov, co ti daju oni, ak mas poziadaviek viac, bude mozno lepsie si tie dokumenty vopred vypytat na domov, alebo si doma vytlacit par kopii prilohy k IS a tam dopisat ze neplatne bez prilohy.


Možno lepšie by bolo nepísať "neplatné bez prílohy" lebo to môže byť sporné - skôr by som napísala: neoddeliteľnou súčasť tvorí príloha XY zo dňa ZZ.ZZ.ZZZZ. Na prílohe XY mať uvedené, že je to kópia, ktorej originál je v rukách menovanej pacientky (alebo naopak že je to originál, ktorého potvrdená kópia je v rukách pacientky).

V zásade ak existuje nejaká tam "pani Jandová" tak práve jej podpis by mal figurovať na tom ich súhlase... opakujem, nech nikomu to nie je trápne namietať takéto praktiky, veď evidentne im nie je trápne zjednodušovať ( a protizákonne!!!!) si svoju robotu. Ich prípadné argumenty o zbytočnom papierovaní absolútne neobstoja, vec zdravia a života je tak dôležitá, že na to nesmie byť škoda ani času ani papiera. Keby to bolo v ich záujme tak si na tom potrpia, ale je to v záujme pacienta, a to im nevyhovuje, lebo každé "lajstro" navyše môže "ohroziť" ich nedotknuteľnosť a nezodpovednosť. Ak tvrdia že sú "zodpovední", predsa nemôže byť problém jasne zadefinovať hranice tej zodpovednosti i písomne.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod quaxi » 28 Máj 2013, 20:35

ta pani Jandova je nemocnicna psychologicka, a este aj pracuje na inom oddeleni, takze jej podpis je uplne irelevantny. Predsa sa nebude takou prizemnou cinnostou, ako informovanie pacienta, zaoberat nejaky veledolezity lekar - to oni vobec neuznavaju. Treba mat podpis od osetrujuceho lekara alebo jeho nadriadenych, pripadne razitko z podatelne. Vsetko dvojmo a ked nutia nieco podpisat, tak pekne pravdivo napisat, ako to je (napr. lekar XX sa mi vyhraza vyhodenim z nemocnice pocas rozbehnuteho porodu, tvrdi ze blablabla, zatajuje rizika apod., preto odmietam proceduru Y).
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 28 Máj 2013, 23:08

Porodom sa az tak velmi dobre nerozumiem, na to su skor dobre duly. Viem vsak, ze je lepsie, ak je porod uz rozbehnuty a dieta je na svet prichystane ako ked je CS planovana. Toto by som si urcite od kompetentneho nechala urcite dobre vysvetlit (mozno aj Magdal tu z fora by vedela) a radsej by som doktora nezazmluvnila. Je to podobne ako pri normalnom porode, cim viac planovania, tym je to menej dobre pre dieta.
Tiez neviem, preco je planova sekcia, ci je to naozaj nevyhnutne. V tomto smere mam dobre referncie na Trencin, ze pokial je mozne, idu radsej normalnym porodom. MInimalne by som sa tam isla popytat - viac hlav, viac rozumu.

Co sa tyka vyskocenej platnicky a dojcenia - mam skusenosti, ze toto moze narobit dost velku sarapatu pri dojceni, lebo obzvlast v prve dni sa mamicka nevie dat do polohy dobrej na dojcenie, ale lezi skor na boku, resp. ma len zopar poloh, kde sa citi dobre. Odporucala by som nacvit si dojcenie aj v inych polohach ako klasickych - ak mas zaujem, ozvi sa mi na SS a posli mi e-mail. Jednak to mozme prejst cez Skype a tiez by som sa pokusila urobit zopar fotiek s babikou a poslala by som ti ich
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Rodili ste v poslednej dobe cisárskym rezom na Kramároch

Neprečítaný príspevokod artemis » 29 Máj 2013, 10:48

quaxi píše:ta pani Jandova je nemocnicna psychologicka, a este aj pracuje na inom oddeleni, takze jej podpis je uplne irelevantny. Predsa sa nebude takou prizemnou cinnostou, ako informovanie pacienta, zaoberat nejaky veledolezity lekar - to oni vobec neuznavaju. Treba mat podpis od osetrujuceho lekara alebo jeho nadriadenych, pripadne razitko z podatelne. Vsetko dvojmo a ked nutia nieco podpisat, tak pekne pravdivo napisat, ako to je (napr. lekar XX sa mi vyhraza vyhodenim z nemocnice pocas rozbehnuteho porodu, tvrdi ze blablabla, zatajuje rizika apod., preto odmietam proceduru Y).


Ano quaxi, presne ako píšeš, ja aj dúfam, že čím ďalej tým mladšia generácia nebude mať problém nebáť sa presadzovať si svoje, my sme boli vychovávaní v strachu pred autoritami, vštepovaná nám (hlavne ženám) bola poslušnosť...rovnako naša spoločnosť stále vníma lekárske autority nezdravo, ako keby lekár bol nejaký čarodejník, vkladáme sa mu slepo do rúk a očakávame zázraky a na druhej strane akoby to nepatrilo k dobrému tónu, ak sa ozveme, bojíme sa, že sa strápnime, že bude konflikt, že nás vysmejú, že ich urazíme, keď si povieme svoj názor...jediné riešenie je také ako píšeš, normálne zoči voči im pomenovať ICH problém...oni totiž nečakajú "tú drzosť" že by pacient si dovolil napísať pravdu - "lekár sa mi vyhráža že ma vyhodí z nemocnice, že ma neošetria a pod." :D , a čo je najlepšie, ono to zafunguje okamžite ;)

Stále rozmýšľam v čom to je, že obyčajní jednoduchí ľudia nemajú problém s presadzovaním svojich záujmov, a spôsobné, distingvované, slušné, vzdelané dokonca vysokoškolsky ženy, nechajú v roli pacientky na seba nakričať, nabrýzgať, tolerujú neúctivosť personálu. Zažila som to na vlastné oči pred XX rokmi, bola som na izbe s jednou cca 45 ročnou pacientkou, riaditeľkou odboru nejakých zahraničných záležitostí v čomsi, kdesi, proste vysokopostavená osoba...každé ráno telefonovala z automatu na chodbe do práce a sekretárke dávala kadejaké príkazy čo má ten deń vybavovať...no a potom došla ožratá sestrička, naziapala na pani riaditeľku, že jej ide robiť výter, že kde bola...ešte jej to i necitlivo urobila...pomýlila si dokonca otvor...strčila jej to inam kam mala...a pani riaditeľka nič...ani slovo...pretrpela, nechala si ešte raz vynadať a bolo (no a potom na druhý raz nakričala na sekretárku do telefónu :evil: ).
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1


Späť na Tehotenstvo a pôrod

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron