Senovka grécka a benedikt lekársky - kedy u Vás zaúčinkovali

debata o všetkom a pre všetkých

Senovka grécka a benedikt lekársky - kedy u Vás zaúčinkovali

Neprečítaný príspevokod pizik » 16 Mar 2013, 17:17

Milé maminky, chcela by som sa Vás opýtať ak máte skúsenosti s užívaním byliniek Senovky gréckej a benediktu lekárskeho vo forme kapsúl, kedy po začatí užívania u Vás zaúčinkovali? Ďakujem :)
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky - kedy u Vás zaúčinko

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Mar 2013, 17:54

Skúsenosti pri väčšine mamičiek sú pomerne dobré (preto bylinky odporúčame). Dôležité pre to, aby bylinky mali šancu fungovať, je riešiť príčinu, prečo je tvorba mlieka znížená. Toto je niečo, čo sa veľmi líši od mamičky k mamičke a nevypovedá to o účinnosti byliniek.
Preto je kľúčové neužívať bylinky ako jedinú formu riešenia problému s dojčením, ale brať ich ako pomocnú ruku, ktorá pomôže v čase, kedy je tvorba mlieka znížená a kým majú šancu zabrať opatrenia, ktoré riešia príčiny, pre ktoré sa tvorba mlieka znížila. Preto je toto nesmierne dôležité riešiť v osobnom kontakte s poradkyňou. Niekedy je ťažké zvrátiť sekundárne zníženú tvorbu mlieka - bylinky zaberú, ale nie natoľko, aby bolo možné dieťa výlučne dojčiť. Máme aj iné prostriedky, ako zvýšiť tvorbu mlieka a dôležité je tiež vedieť, že toto prechodné obdobie sa dá po 4. mesiaci vykryť príkrmami a tým sa zbaviť umelého mlieka na dokrmovanie - prejsť teda na dojčenie a príkrmy, ktoré nahrádzajú to, čo z hľadiska materského mlieka chýba a de facto dojčiť tak, ako každá iná mamička. Dojčenie je omnoho viac než len materské mlieko, stojí za to dojčiť, aj ak matka nemá dostatok mlieka. Ale, aby som zdôraznila to, čo som povedala na začiatku - dôležité je osobné poradenstvo s poradkyňou a úprava príčin, ktoré tvorbu mlieka znížili. Toto väčšinou stačí na to, aby sa bylinky či iné prostriedky na tvorbu mlieka užívali krátkodobo a bolo možné sa vrátiť k výlučnému dojčeniu bez nich.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky - kedy u Vás zaúčinko

Neprečítaný príspevokod pizik » 16 Mar 2013, 20:51

Klemka všetko čo si napísala si plne uvedomujem. Problém je v tom, že sme boli s drobcom v nemocnici kvôli chorobe a tomu, že veľmi málo papal. Odmietal prsník aj fľašu a vôbec akýkoľvek spôsob chovania. Po všetkých tých stresoch sa mi samozrejme veľmi znížila tvorba mlieka. Teraz chvalabohu prsník poväčšine neodmietne, ale pekne saje mliečko iba necelú minútu, čo je veľmi málo a potom už len dlho dlho dudluje. Vystriedam pri kojení oba prsníky, ale vidím, že mu to nestačí. V spánku si cmúľa ručičky, v "odgrgávacej polohe" mi cucká plece. Neviem ako popri tom ako krátko saje z prsníka docieliť aby sa mliekotvorba zas poriadne naštartovala a mohol sa poriadne napapať.
Ešte by som ku všetkému napísala, že bola u nás laktačná poradkyňa, malý sa vcelku pekne prisal aj pekne sal mliečko. Lenže v tej priečnej polohe sa mi malého podarí priložiť tak dvakrát denne. Potom ho už chovám poväčšine v spánku poležiačky kedy prsník neodmietne, práveže by bol na prsníku stále, ale to len dudle a sem tam niečo cucne.....
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky - kedy u Vás zaúčinko

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Mar 2013, 21:00

V takom prípade je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka a spôsob, ktorý na to používaš, by mal byť účinný pri väčšine mamičiek, je v podstate bezcenné zisťovať, ako účinkujú bylinky pri iných mamičkách, pretože podstatné je, ako to vyzerá u Teba... V Tvojom prípade, ak by sa zdalo, že je potrebné urobiť ešte viac, by stálo za to pridať k tomu ešte aj domperidón, keďže už ste po šestonedelí a môže byť vhodný prostriedkom pre zvýšenie tvorby mlieka. Poraď sa s poradkyňou osobne.
Ak malinký takto pije, ako popisuješ, je to potrebné vyhodnotiť s poradkyňou a určiť ďalší postup. Ak skutočne na prsníku málo pije, tak potrebuje momentálne aj dokrmovať na prsníku cievkou, hneď ako na prsníku prestáva piť a začína sať bez pitia a ani stláčanie prsníka (ktoré Ti poradkyňa pravdepodobne tiež odporúčala) už nespôsobuje, že by dieťa pilo viac mlieka. Dokrmovanie pomôže, aby bábätko získavalo potrebné množstvo mlieka a pritom môžeš s poradkyňou pracovať na zvýšení tvorby mlieka, na postupoch, ktoré povedú k častejšiemu dojčeniu a dokrmovanie bude možné odstrániť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky - kedy u Vás zaúčinko

Neprečítaný príspevokod pizik » 16 Mar 2013, 21:09

Problém je v tom, že ani stláčanie nepomáha a dokrmovanie prostredníctvom cievky mi malý odmieta. Akonáhle mu dám cievku do pusinky začne sa zlostiť a od prsníka sa odťahuje. Možno aj preto, že si toho mliečka potiahne málo je posledné dva dni stále na prsníku, dudluje o dušu, spí popri tom....mňa už bolia bradavky čo je fakt stále na prsníku. Nieže by mi to vadilo, som rada, že prsník neodmieta, len ma trápi že sa nemôže poriadne napapať...
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: Senovka grécka a benedikt lekársky - kedy u Vás zaúčinko

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Mar 2013, 21:34

Toto je zvláštne a ťažko sa mi to hodnotí, keď som to nevidela... popros o návštevu prípadne ešte inú poradkyňu...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron