výchova detí v minulosti

debata o všetkom a pre všetkých

výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Apr 2011, 16:19

ahojte, mám na vás také dve nezvyčajne otazky :D obcas rozmyslam aj nad tym, co by ma nemuselo trapit.... :-D
1. ako sa vychovavali deti v minulosti?? su o tom nejake knihy?? je mi jasne, ze sa dojcili, nosili, spali pri rodicoch, bolo to pre ne lepsie ako dnes...ale ma zaujimaju aj nejake pikosky a detaily....kde deti kupali, ake plienky mali????

2. a otazka z nabozenstva, mozno bude niekto vediet odpovedat :D ze ci Panna Maria dojcila Jezisa?? :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod akdarka » 20 Apr 2011, 16:39

ty si hviezda! ze ci Panna Maria dojcila :lol: odpadnem! ale v dobrom zmysle :D som zvedava na odpovede, budem sledovat...ak ti nikto neodpovie, tak sa opytam na krste co budeme mat v juni farara! :lol: :lol: :lol:
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod leelo » 20 Apr 2011, 16:48

norika, podla toho aku vzdialenu minulost myslis ;) precitaj si napr. Jean-Jacques Rousseau - Emil alebo O vychove. dost drsne, btw.
potom su tu este tieto velmi zaujimave clanky, co annag uz pradavno davala do fora:
http://www.praktickagynekologie.cz/pdf/pg_04_03_05.pdf
http://www.praktickagynekologie.cz/pdf/pg_04_04_05.pdf

no a Panna Maria - zobrazenie Madonny s dietatom byva vselijake - zahalene is s odhalenym prsnikom. tazko povedat, co to hovori o dojceni. asi to vypoveda skor o dobe, kedy socha/malba vznikla. ako uvidis v tych clankoch - dojcenie zazivalo vekmi rozne vzostupy a pady na spolocenskom rebricku :)
snad som ti trochu odpovedala...
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Apr 2011, 18:33

som to myslela tak, ze ked to je Panna Maria, by mala byt vzor vo vsetkom pre zeny, tak dufamze dojcila aspon tri roky, mrzelo by ma, ak by bola aj ona ovplyvnena dobou, a dojcila kratko, alebo podobne (ak sa v tej dobre vyskytlo nieco proti dojceniu)....neviem, ci ma chapete :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Apr 2011, 20:35

leelo,citam zatial prvy dokument.....ved to sa vobec nezmenilo nic!! a ja som myslea,ze to len dnesne zeny su take, ze v minulosti vsetci dojcili jedna radost a ssa docitam, ze slachta nedojcila, aby si nepokazila prsia....a ze az do stredoveku si mysleli, ze kolostrum skodi a davali ho vypit psom....a ze deti spali v postielke,aby sa neprilahli :( normalne ma to trocha sklamalo, som dufala, ze aspon vtedy zili prirodzene.....idem citat dalej

a pisali aj o madone :) ze krestanstvo je zastanca dojcenia,mohlo sa dojcit aj v kostole
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Apr 2011, 20:45

to je uplne rovnake,ci stredovek ci sucastnost...len dojky nahradilo UM......a citam,ze i vtedy ludia bojovali za to,aby sa dojcilo,no aspon sa nasli taki jednotlivci.....joj ludstvo ma sklamalo :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Apr 2011, 22:25

dufamze nevadi, ze som z toho vytvorila clanok na MK a FB :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod Ludka » 20 Apr 2011, 23:17

Norika, odpoviem ti aspon na tu otazku ci Panna Maria dojcila. Ano dojcila Jezisa :) v tej dobe, to bolo jedine, ako mohlo dieta prezit, plus existuje kostol ci jaskyna blizko Betlehema a vola sa Jaskyna Mlieka....podla legendy ked Jezis bol na uteku do Egypta pred Herodesom, pokial Maria dojcila Jezisa v tej jaskyni, padla kvapka mlieka na zem a ta zafarbila zem na bielo. Pokial ja viem, su tam aj reholnicky, ktore sa modlia za ludi, ktori nemozu mat deti :)
http://www.sacred-destinations.com/isra ... grotto.htm
plus podla knihy od Marie Valtorty - Evanjelium ako mi bolo odhalene Maria dojcila Jezisa, minimalne 2 roky :) staci?? :D
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod leelo » 20 Apr 2011, 23:20

ja som sa dost zhrozila z tychto clankov, ked som si uvedomila suvislosti - ako napr. dojka opusti, odstavi vlastne deti a ide k bohacom zarobit. hrozne! dovtedy som brala dojky ako historicke postavy, o ktorych pise hocikto, aj Shakespeare, ako o samozrejmej veci. ktovie co sa stalo potom s tymi detmi dojok :cry:
no a tie "struky oslic" - tiez dost naturalna predstava. o ludstve ako takom som iluzie nemala ;) dojcenie bolo odjakziva a stale je opradene mytmi.
v 2.casti pise ta pani doktorka vlastne skusenosti, ako zachranovala deti v porodnici pred smrtou. to mi pripomina zazitky zo slovenskych porodnic - sestry nevedia pomoct mamickam s dojcenim, dieta sa neprisaje, zaspi s placom hladne, bludny kruh... sestricky vlastne tym, ze mu potom, ked sa zobudi, strcia flasu s um, kryju same seba a svoju neschopnost. pri dnesnej urovni poznatkov o dojceni a moznosti skoleni, ktore ma personal porodnic, je to fakt katastrofa.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod leelo » 20 Apr 2011, 23:22

Ludka, to je super! o Mliecnej jaskyni som citala raz davno v cas. Zivot. ale clovek pozabuda vsetko :)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod Norika » 21 Apr 2011, 07:27

a vedeli by ste mi povedatm ako riesili prebalovanie??? aj menstruaciu napr, to ma uz davnejsie zaujima.
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: výchova detí v minulosti

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 22 Apr 2011, 00:27

Potom, co som precitala Koncept kontinua (o indianoch zijucich v pralese a prirodzenom sposobe zivota, kde je dieta v neustalom fyzickom kontakte), sa mi aj idealne predstavy o dojceni na Slovensku z historie mierne pokrivili, nehovoriac o tom, co sa dialo v stredoveku vo vyssej spolocnosti. Drevena koliska, zavesna koliska, plachietka na trojnozke uprostred pola, cumlik v mede, makove odvary, nadherne uspavanky - napriek tomu, ze sa tu zrejme dojcilo a nosilo viac ako inde, uz doslo k odklonu od prirodzeneho sposobu. Niet div, ze ked prisli moderne kociky, tak sa babo len prelozilo z kolisky tam. Mam taku osobnu teoriu, ze k odklonu od dojcenia prislo s obliekanim sa. Akonahle mame prsnik zahaleny, uz to dojcenie nie je take automaticke ako niekde v Afrike.
A otazka prebalovania? Citala som, eskimaci pouzivali tusim tuleniu kozusinu. U nas asi podobne materialy ako dnes pre eko latkovky - platno a vlna ako nepremokavy material. Ale hlavne - boli hlinene dlazky, urcite dlho s plienkami nebehali. Staci pozriet do romskej osady - male deti behaju s holymi zadkami - teda aspon kym je pekne. A zasa mame rovnaky problem ako pri dojceni - obliekanie sa kvoli zime, takze bezplienkova metoda u nas vymizla.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron