Som nestastna zo skolky

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 03 Mar 2013, 23:20

artemis, mám kamarátku, ktorá je obézna kvôli zdravotným problémom, takže rozhodne by som deti neučila, že výzor človeka je dôležitý a pozri na tých tučných ľudi.. :-(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Mar 2013, 10:50

Janka, ked sa na to tej tvojej znamej mamicky pytali, ci suhlasi, tak asi predsa len vedia, ze to nie je uplne v poriadku - nedalo by sa to nejako vyuzit? Pripadne sa jej spytaj, ci by nesuhlasila, aby si ju aspon spomenula, ked sa tam prides pobavit s riaditelkou, ze tato mamicka s tym tiez nie je nadsena, nech to nevyzera, ze si jedina. Este lepsie, keby sla s tebou.
Ja netusim, ako vytvorit spravny vztah ku sladkostiam. Sama som bola v tomto smere vychovana nevhodne vzhladom ku svojej povahe. Pritom moja sestra, vychovavana uplne rovnako, ma ku sladkostiam zdravy vztah, na jej povahu taky styl sadol. Lenze kto vie vopred odhadnut, co by bolo zrovna na jeho dieta najlepsie, a nespravi nikdy chybu? Niektore veci si budu musiet tie nase deti v dospelosti doriesit same. Moj syn tiez pyta sladkosti casto, ale my ich nemavame doma (kvoli mne), takze vacsinou sa mu ani neda vyhoviet a kludne mu ukazem prazdnu krabicu na sladkosti, ze tam nic nie je, a ze aj ja by som si rada dala, ale nie je co. Do obchodu chodim vacsinou bez neho, aby to nedrankal. Obcas ked ide so mnou do obchodu, moze si vybrat jednu malu sladkost, a tu si moze aj sam rozhodnut, kedy zje. Tiez mu samozrejme vselico vysvetlujem, ako svaliky rastu zo zdraveho jedla a z vela sladkosti rastie tucne brucho a potom nevladze behat a pod., ale najviac nanho zaposobilo, ked sme sa nahodou stretli s obeznym kamaratom, zrovna sme jedli zmrzlinu a ten kamarat mu hovoril, ze on pojedol vela zmrzliny a teraz ma take velke brucho az je z toho chory, a uz vobec nemoze zmrzlinu, ani ine sladkosti, aj mu to brucho ukazal, a tvaril sa strasne nestastne, ako by si tiez dal taku zmrzlinu, ze ma velku chut a nemoze...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Mar 2013, 12:08

carodejnica píše:artemis, mám kamarátku, ktorá je obézna kvôli zdravotným problémom, takže rozhodne by som deti neučila, že výzor človeka je dôležitý a pozri na tých tučných ľudi.. :-(


Čarodejnica, nepochopili sme sa. Po prvé, výzor človeka JE dôležitý, je iba pretvárka ak niekto tvrdí, že NIE JE. Možno som to nenapísala jasne, ale samozrejme, že dieťaťu poviem, že je to CHOROBA aj keď samozrejme neviem,či dotyčná alebo dotyčný je naozaj chorý (1 percento prípadov) alebo sa obžiera (99 percent prípadov).A opakujem, vysvetlím, že si to musí naozaj nechať pre seba, a áno toto je pretvárka, ale iného druhu, to jest, že naučím dieťa aby v tomto svete nemalo problémy, tak ako niektorí za svoju úprimnosť a pravdovravnosť majú.

Po druhé: neakceptujem zvrátenú filozofiu importovanú z Ameriky, že človek je povinný akceptovať a tolerovať a "nediskriminovať" obéznych ľudí - a teraz myslím na také veci ako že americké súdy rozhodli, že pokiaľ nebolo na hamburgeroch označenie že koľko majú kalórii tak je mcdonald zodpovedný za tučnotu žalobcu, (ktorý ich v "dobrej viere" že sú nie veľmi kalorické pojedol denne 15 kúskov)... a musí mu zaplatiť odškodné...alebo že od tučného nesmú aerolinky pýtať peniaze za 2 letenky ale iba za jednu (aj napriek tomu, že sa na 1 miesto sedadla nezmestí),...

Populácia tučnie, vyžiera sa, vyžierame svoje deti do obezity (viď škôlky ako napr. táto jankina) a my chodíme okolo po špičkách, pomaly lekárom zakážeme ľuďom povedať pravdu do očí, že majú zdravotné potiaže z tučnoty... ľudia sa na takého lekára urazia, čo im povie že by mali schudnúť...

Nie, nie som povinná akceptovať obezitu a podporovať obezitu detí, a nehanbím sa za to, keď namotivujem dieťa ku správnemu stravovaniu odstrašujúcim príkladom obézneho ale i anorektického človeka.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Mar 2013, 14:32

Oki, artemis, tak v tomto kontexte to chápem a maximálne súhlasim - videla si tento dokument? http://www.csfd.cz/film/166969-super-size-me/ , ale čo sa týka všeobecného názoru, či je výzor dôležitý, tak to si moc nemyslím, skôr som toho názoru, že na výzore a prvom dojme fakt nezáleží a častokrát mýli ... taký rýchly príklad - mala som kamošku na škole, holá hlava, náušnice všade, dlhé sukne - taká hipie :-) a bola to baba čo skončila s červeným diplomom, perfektný človek, ktorého si dodnes nesmierne vážim, no keď kukneš do parlamentu koľko je tam gaunerov a zlodejov v oblekoch a bielych golieroch... :-) Takže ja moje dieťa neučím, že výzor je dôležitý.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Mar 2013, 15:05

Carodejnica, mnohi ludia sice dokazu prekonat prvy dojem, a dat cloveku sancu, aj ked sa im vyzorovo ci imidzovo (to su dve rozne veci - ty uvadzas priklady z oblasti imidzu) nepozdava, ale kolko je takych? Uz na babatka a male deti sa vo vyskumoch ukazalo, ze ak su pekne, dostavaju od rodicov aj od okolia viac pozornosti a nehy, nez tie skarede, su povazovane za lepsie... A to ide o vlastne deti! Aki su potom ti ludia ku "skaredym" cudzim? Ludia sice vo vseobecnosti vedia, ze vyzor o povahe a schopnostiach nic nehovori, ale realne sa casto riadia prave prvym dojmom a skaredsi ci tucnejsi clovek ani nedostane sancu ukazat, aky je - a s tym treba ratat, naco ucit deti, ze to tak nie je, ked realita je ina, takmer kazdy ich bude posudzovat podla toho, ako vyzeraju.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Mar 2013, 15:28

šarmantní, výreční, elegantní, atraktívni a pekní zločinci vraj štatisticky tiež dostávajú nižšie tresty (hlavne tam, kde fungujú poroty). Toto platí o všetkých oblastiach života, naozaj - speváci, herci, politici (najmä), ale i manažéri, ľudia v službách...atď...atď...je to taká ľudská prirodzenosť...hlavne muži posudzujú ženy podľa zovňajšku, čo si budeme hovoriť...je to tak...to neznamená, že s tým súhlasím, že je to správne...ale určite dieťaťu chcem vštepiť, že na výzore záleží...lebo bude žiť v tejto spoločnosti...imidž to je úplne iná vec...to je umenie..., to je predsudok si myslieť že dievča s pankáčskym účesom je hlúpe a nemá na diplom...to sú také názory starých babiek, to poznáme...ale...ja som mala na mysli iné...stav keď si človek nedbanlivosťou, pohodlnosťou, náruživosťou, neláskou k sebe....proste je tam vela faktorov privodí ťažkú obezitu, a namiesto toho aby sa spamätal a pokúsil sa niečo robiť (trebárs mu to bude trvať aj celý život, snažiť sa znížiť svoju váhu) pre svoje zdravie, nie - on to prijme ako NORMALITU, a bude požadovať aj od druhých aby sa pred ním tvárili, že jeho stav je úplne normálny...Ako voľbu životného štýlu to akceptujem...lenže oni do toho zaťahujú aj svoje nevinné deti, vykrmujú ich, nedoprajú im pohyb (veď sami sa ledva hýbu) a stiahnu ich so sebou dolu...proste niektorí si to - čo nikdy sami neboli tuční - ani nevedia predstaviť, aký je to život, nedokázať sa zohnúť a zašnurovať si topánku, nemôcť si sadnúť s dieťaťom na hojdačku, lebo by potom už z nej nevstali, nie to ešte niekam vyliezť, či športovať...nezmestiť sa za volant a byť odkázaný na rozvoz od druhých...Aby si niekto nemyslel, že aký som odľud, že si myslím, že by všetci mali byť ako ukážkoví herci, nie...to vôbec nie...ani pár kilo nadváha nie je problém, ale keď už človek naozaj sa vyžerie, že je obmedzovaný v bežnom živote, tak to je najfatálnejšia chyba prijať ten stav a zmieriť sa s ním a považovať ho za NORMÁLNY. To som mala dievčatá na mysli.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod janka » 13 Mar 2013, 21:37

Progress report s nasou skolkou: s majitelkou sukromnej som este nebola, lebo Misku mam uz treti tyzden doma. Ma stale lahke sople, a povedala som si, ze kym sa do skolky sama nebude tahat, tak ja ju tam tiskat nebudem, nech sa radsej doma poriadne prelieci a tiez nech si odvykne od sladkosti a privykne na normalnu stravu. Asi trikrat Miska rano aj hlesla nieco o tom, ze ide do skolky, aj sme ju zacali chystat, ale potom ju to preslo, nechcelo sa jej, takze nesla. Bolo zaujimave, ako sa jej menil apetit pocas tychto dni. Spociatku nechcela nic poriadne jest, nanajvys tak suche rozky - vzdy cestou zo skolky sme sa totiz zvykli zastavit v obchode, tam sme kupili rozky a Michalka cestou domov jeden zjedla. No netusila som, ze je to jej obed, ucitelky mi tvrdili, ze v skolke pekne jedava, potom neskor som sa uz o to az tak intenzivne nezaujimala, mala som za to, ze ma upozornia, ak sa jej jedenie zhorsi. No naspat, jedavala teda rozky a stale si pytala sladkosti a na veceru sme casto varievali puding, gris... skratka akceptovala len sladke vecere. Postupne zacala jedavat poriadne jedlo, menej a menej sa dozadovala sladkosti, dokonca si prisla pytat susene ovocie, ked mala chut maskrtit - to som jej predtym sama zvykla nukat ako alternativu ku keksikom, cokoladkam a spol. Teraz sa uz sama dozaduje, ze chce "tu polievocku zo zemiacikov, co sme mali vcera" a "ano, uvarme cicerovu, ja mam rada cicer". Uz davno si nepytala cokoladu ani puding. Podla mna do nich museli v skolke bud tlacit strasne kvanta sladkosti alebo k nim budovat extremne pozitivny vztah, sama by som neverila, ze dva-tri tyzdne poriadnej domacej stravy urobia taky zazrak.

Dnes som bola poobede s Miskou v statnej skolke, chodi tam na vytvarny kruzok, tiez tam dlho nebola, az dnes sa rozhybala, ze uz chce ist. Ucitelka, co vedie kruzok, je zaroven novopecenou riaditelkou, tak som s nou hodila rec ohladne prijimania Michalky do skolky, a ze ak by ju zobrali, ci by tam nemohla chodit uz pred letom, ked je to len na doobedie. Tak ze jasne, ze ona sama ma v triede prave nejake miesto, ktore by jej mohli dat, ved ju uz poznaju (vytvarny kruzok plus chodila som ju socializovat na ich destke ihrisho v minulom skolskom roku), vedia, ze je to uplne pohodove dieta, ziadne problemove spravanie, tak co hovorim na nastup od prveho aprila. Samozrejme beriem to, este to musia vydebatit s vyssim sefom, ale neocakavaju problem. Takze vyzera to, ze mozem dat goodbye sukromnej skolke a presunut Michalku do statnej. Som stastna ako blcha, dufam, ze sa ziaden zadrhel neobjavi.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod artemis » 13 Mar 2013, 22:05

Dobrá správa, držím palce, nech to tak i ostane :goodjob:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod kinsi » 15 Máj 2013, 20:26

Janka, ako si spokojná so štátnou školkou?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Máj 2013, 23:52

janka, super, že sa veci niekam pohli. my sme od septembra tiež prijatí do škôlky (do normálnej dedinskej), som zvedavá.... samozrejme mám obavy, ale verím, že to dobre dopadne.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Máj 2013, 23:06

kinsi, som spokojna so statnou, nemam vyhrady. Miska sa k fascinacii sladkostami nevratila, ani k suslaniu. Nosi odtial domov sice take sposoby, ze na nas zacne stekat a rozkazovat takym doraznym tonom, az sa v duchu smejem, lebo uplne cez to pocujem tie ucitelky, ako tam obcas sekiruju tie deti. Tak to jej musim dookola davat najavo, ze na nas toto nefunguje. Ale celkovo mam z tej skolky podstatne lepsi dojem nez zo sukromnej, kde chodila predtym. Tam to bol cele take nejake umele, nabubrale, take hranie sa na nieco, ze "my sme lepsi, my sa k detom spravame respektujucejsie" (a kam to dospelo - k uplacaniu sladkostami), ale v tejto statnej je atmosfera taka spontannejsia, prirodzenejsia, uvolnenejsia. Vsak som zvedava, co budem hovorit o polroka :D
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron