Som nestastna zo skolky

debata o všetkom a pre všetkých

Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod janka » 27 Feb 2013, 22:17

Pre Michalku bola skolka super vec, ked tam v auguste zacala chodit. Konecne mala spolocnost, ktoru uz nutne potrebovala, od zaciatku tam chodila rada, a dodnes chodi, ani jeden den nebol problem, ze by nechcela ist. Akurat ja zacinam byt z nej dost nestastna.

Najprv klasika - choroby. Napriek mojej silnej viere v jej zdravie zacala byt kazdu chvilu chora, trva to doteraz. Asi si kazde dieta tym musi prejst, takou tou imunizaciou, no predsalen som cakala, ze sa nejak po par mesiacoch otrasie, ved je stale aj dojcena, to predsa pomaha, hovorila som si. No nie, doma sa vylieci, ide do skolky a do tyzdna zase nieco chyti. Tak trochu ma to stve aj kvoli peniazom, chodi totiz do sukromnej skolky, kedze do statnej ju pre nedostatok miesta nevzali. A my naozaj nemame penazi na rozhadzovanie. Neviem, kde je chyba, predtym byvala zdrava, chodievala som s nou vela von, otuzila bola, neprekurovali sme doma, vzdy som sa snazila varit zdravo. Teda nie som ziaden zdravo-bio-extrem, ale tiez nemyslim, ze moja kuchyna je uplne cukrovo-tukovo-chemicke zufalstvo.

Potom sladkosti. Ide o sukromnu skolku, penazi maju teda viac nez statna, a vrazaju to do sladkosti, ktore tlacia do deti. Michalke sme obcas nejaku sladkost dopriali, ale v rozumnej miere podla mna, navyse som si davala zalezat na tom, aby nedostavala sladkosti za odmenu, nech si k nim nevytvori zbytocne pozitivny vztah. Dost ma teda rozcarovalo, ked som zacala tusit, kolko sladkosti deti v skolke dostavaju, to som fakt necakala, a nastvalo ma hlavne, ze tam sa deti sladkostami motivuju. Bohuzial som sa o tychto moresoch z nejakych dovodov dozvedela az dodatocne, vacsina mamiciek o tom vopred vedela, boli ucitelkami o tom upovedomene, ze deti tam budu "vychovavane" aj tymto sposobom. Vysledok sa dostavil, doma mam s Miskou kvoli sladkostiam nezhody na dennom poriadku, a tiez vidim, ako sa snazi jest aj take sladkosti, ktore nikdy nejedavala, lebo jej proste nechutili, no teraz ich do seba chce tlacit, lebo proste uz ma zadratovane, ze je to nieco pozitivne. Na druhej strane, keby som aj vopred vedela, ze sa tam takto zaobchadza so sladkostami, neviem, ako by som zareagovala. Povedat, ze nesuhlasim, aby sa moje dieta takto motivovalo, tak to by som ho vyclenila spomedzi ostatnych deti, z toho by nic dobre nebolo. Riesenim by bolo akurat nedat ju do tej skolky, lenze ona skolku uz zufalo potrebovala.

Dalsia vec, co ma stve - suslanie. Skolka je sukromna, zamerana teda na deti vo veku od dvoch do troch rokov, vdaka prispevku od statu, co dostavaju pracujuce mamicky na taketo dieta. Znovu - sakra som si davala zalezat na tom, aby sa na Michalku nesuslalo, naozaj aj zacala rozpravat velmi pekne a cisto. Odkedy je v skolke, susle viac a viac. Ked je nejaku dobu doma (kvoli chorobe, pre co ine), trochu sa jej rec vycisti, no akonahle ide do skolky, hned po prvom dni susle, akoby sykavky ani neexistovali. Ked ju na to upozornim, ze to a to sa vyslovuje inak, tak sa to pokusi po mne spravne zopakovat, no mam dojem, ze jej to uz ani nejde, "s" je nieco medzi "š", "s" a "f".

Tiez zistujem, ze s tymi detmi ani velmi nechodia von, to staci, ked padne par kvapiek, a uz akoze prsi a von sa nejde, alebo prilis fuka, alebo je prilis zima, skratka vyhovorka sa najde. Kebyze nechodim po Misku naobed peso a hodinu neslapeme domov krizom takmer cez celu dedinu, tak fakt len sedi vnutri na zadku, a to je pripad vacsiny deti, co tam su. Parkrat som sice tuto zimu nadavala, ist po nu taku dlho cestu s babatkom v snehovej fujavici, no ako zistujem tieto fakty, vravim si, vdaka za to.

Som z toho nastvana cim dalej tym viac, normalne mam chut tu skolku zusit, no neviem, co robit namiesto toho. Michalka je bohuzial zufalo extrovertny spolocensky clovek a spolocnost, aku ma v skolke, velmi potrebuje, neviem ako inak jej to zabezpecit. Nasa dedina je voci mamickam s detmi dost lahostajna, nie je tu v podstate ani detske ihrisko. Ked som sa snazila len dohadovat si nejake stretnutia s mamickami podobne starych deti, Miska to mala rada, no bolo jej to malo. Ja som bohuzial skor samotarsky clovek, v tychto veciach som dost nesikovna, fakt neviem, co s nou, kde inde najst spolocnost takto starych deti, ved vsetky su v skolke. Ci myslite, ze to cele len prilis dramatizujem? No je mi z toho do placu, ked zistujem, ako vsetko, o co som sa snazila, vychadza navnivoc. Buduci rok ju tam uz nedam, jednak na to financne nebudeme mat (toho roku to zatiahlo kocikove a materske na mladsiu) a tiez sa mi zda, ze jej to uz nic neprinesie. Aj ked chodia tam aj dve-tri starsie deti (5-5 rokov), no fakt nechapem, ze ich tam rodicia davaju. Tak len dufam, ze od septembra bude mat miesto v statnej. S chorobami to bude asi to iste, no aspon s tymi sladkostami a suslanim sa to snad znormalizuje.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Feb 2013, 22:34

ak sa nechces dohovorit s ucitelkou, a ak by ani to nepomohlo, tak len hladat inu skolku...co tak v meste, kde robi tvoj muz? Ja teraz podavam 3 prihlasky, do 3 miest, lebo netusim, kde budeme v septembri....takyto pristup by som skor cakala v obycajnej skolke, lebo tam ti mozu povedat , ze ak sa ti nepaci, chod inde..v sukromnej by mali byt zhovievavejsi, nie? Ked uz clovek tolko pkati....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Feb 2013, 00:24

Janka toto sa až zle číta, ako ma to hrozne mrzí čo sa Ti deje, lebo vieš že Ťa mám rada, ver tomu, že nedramatizuješ, ten opis je taký aký je...aj ja by som to tak vnímala.

My sme tiež prakticky do 3 rokov neboli chorí - a potom to začalo. Priprav sa na to, ak budete chodiť do školky do konca, že budete 2 roky chorí v kuse. Nespomenula si, že by si aj Ty chorľavela, tak nech Ťa uteší aspoň to...lebo ja som to skoro vždy schytala o Týždeň neskôr ako to dcéra domov zo školky doniesla, že som ochorela ako sviňa...zápal pľúc,...bronchitis, kašle kadejaké, infekty, o angínach ani nehovorím...

Takže tým chorobám, to sa nevyhneš...

...ale ostatné...no to je sila...to je naozaj zlé, to by nemalo byť...chápem, že nechceš a nemôžeš riešiť...viem aké je to s ľuďmi hlavne na dedinách...ale predsa...nejaké kontroly predsa mali by byť súkromných školok - pod dohľadom úradov...písať listy a sťažnosti Ti ale asi krátkodobo ani dlhodobo nepomôže, spravidla ak sa niečo rozhýbe a zmení, pomôžeš iba tým čo tam budú chodiť roky po vás...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod zigi » 28 Feb 2013, 01:01

Tak toto by rozcarovalo aj mna. Hanku planujem zapisat do skolky od januara a par som ich uz obehala,aj niekolko sukromnych a priznam sa, ze som nad sukromnou skolkou uvazovala hlavne kvoli strave (aj ked na nu nemame, takze by sa na skolku minala zelezna rezerva). V tom som videla jedno z hlavnych pozitiv, ze detom zvytocne nedavaju pit sladke farebne vody, ale len cistu vodu a varia zeleninove jedla, celozrnne cestoviny, ryzu natural, na desiatu a olovrant celozrnne pecivo a ovocie a zelenina...taketo suroviny som v jedalnom listku v statnej skolke nenasla... Keby som potom zistila, ze dieta v skolke motivuju sladkostami, tak by ma porazilo! Janka velmi Ti rozumiem, od sukromnej skolky clovek automaticky ocakava viac, aj samozrejme preto, ze za to dost priplaca. To, co popisujes, sa asi zmenit celkom neda, ale mozno sa da vysvetlit ucitelkam, ze si nezelas, aby sa dieta odmenovalo sladkostami. Lebo zobrat Michalku zo skolky, ked sa jej tam paci, asi nie je dobry napad...a predpokladam, ze vozit do Blavy by sa Ti ju tiez neoplatilo. Kamoska ma podobny problem so synom, stale je chory a ona je presvedcena, ze prave kvoli cukru, ktory v skolke dostava v piti a sloadkostiach...skoro kazdy den ma niekto meniny, narodeniny, tak deti nosia do skolky sladkosti a rozdavaju. Vysvetlila preto ucitelke, ze ma oslabenu imunitu a ze by mal obmedzit cukor, aby mu sladke nedavala, a pomohlo. On to znasa dobre a nestazuje sa, ale on je celkovo pohodak, neviem, co by povedala Miska, keby vsetci dostali nieco sladke a ona nie :mrgreen:
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod quaxi » 28 Feb 2013, 11:25

janka, choroby zavisia hlavne od toho, ake chore decka su ucitelky ochotne prebrat. V sukromnych skolkach je na to vzdy vacsi tlak, aby preberali aj zjavne chore deti. Lenze nesmu, skus na nich zatlacit, aby to nerobili, ved keby si im tam poslala inspekciu, tak z toho maju pruser. Minimalne si vyhadaj, ze pocas choroby neplatis skolne - to by ich mohlo viac motivovat. Ale bohuzial toto je vec, na ktoru sa stazuju mamicky snad vo vsetkych sukromnych skolkach - vacsina rodicov tam je pracujucich a ti chcu radsej, aby skolka brala aj chore deti. Minimalne kvoli chorobam je lepsia statna skolka, tam si ucitelky rady ulahcia pracu tym, ze neprevezmu ani zdrave dieta, co ma len trosku soplikov.
Strava - v statnej nebude sice ukazkova, ale aspon tych sladkosti je menej. Ja by som povedala, ze sladkosti sa netreba az tak bat, pretoze ide hlavne o zvyk - akonahle prejde do inej skolky, kde takyto blby zvyk nebude, tak na to velmi rychlo zabudne. Ked ich ani nemavate doma, nehrozi ze by bola v buducnosti zavislacka na sladkostiach len preto, ze v detstve stravila rok v zlej skolke. Urcite by som skusila sa o tom porozpravat s vedenim skolky, ale pred dcerou by bolo mozno lepsie to neriesit vobec - nech z toho nespravis zakazane ovocie, ktore chuti najlepsie. Nakoniec je tam len pol dna, tak zatial toho nestihne tolko pojest... Pripadne mozes skusit presvedcit ucitelky, aby jej aspon cast sladkosti davali do skrinky, nech ich nezje hned - tak nebude mat pocit ze o nieco prisla a o obsah skrinky sa uz postaras podla svojho uvazenia. No a samozrejme urcite hladaj inu skolku, je uz dost velka, tak snad ti ju vezmu od septembra do statnej, aspon niekde v susednych dedinach by sa nedalo? a dovtedy to uz nejako prezijete...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod miriam » 28 Feb 2013, 12:57

Ahoj Janka, tema ma velmi zaujala, nakolko nas o 2 tyzdne caka zapis do skolky a sama som zvedava, ako to cele bude prebiehat- aj ked nastup bude az v septembri. Paci sa mi nadhlad quaxi, ale ja osobne by som mala z tych sladkosti rovnako zly pocit, ako Ty. Myslim si, ze je to od uciteliek minimalne velmi neprofesionalne, uplacat deti sladkostami a priamo ci nepriamo ovplyvnovat ich stravovacie navyky. Ved uz len to, ze pises, ze mate teraz koli sladkostiam doma boje, svedci o tom, aky to ma vplyv. Ako rodic, ktory navyse za skolku plati, kedze je sukromna, mas pravo vediet, co Tvoja dcera v skolke dostava jest a preco dostavaju deti take mnozstvo sladkosti. Ucitelky si zjavne zlahcuju pracu, zabudaju ze su v predskolskej institucii a nie na Mikulasskej party. Je dost mozne, ze keby si sa sla stazovat, bola si by prva, pretoze dalsim xy rodicom toto vobec nevadi. My sme mali minule navstevu a kamaratka priniesila mojim chlapcom take tie cokopiskoty so zele, kazdemu jedno balenie. Jej 2,5 rocna dcera si jeden vypytala a verte neverte, nakoniec ich zlupla oboje, cele, sama(!!!).. Urcite je jasne, ze mne neslo o to, ze ich zjedla "mojim synom", ale o to, ze do seba vpratala tolko cukru..Synom by som z tych piskotov dala ochutnat, ale vydrzali by nam hadam mesiac..kamaratka sa ale len usmievala, ze jeeej, ako jej to chuti..
Ja mam zial casto pocit, ako mame ako rodicia urcite naroky, predstavy a pod tlakom okolia z nich polavujeme, mavneme rukou, ze to hadam nie je az take strasne, ze sa tomu dietatu nic nestane. Myslim ale, ze ten prvy pocit, ktory sa dostavi, ked s niecim nesuhlasime, je ten spravny. Ja osobne nateraz som rozhodnuta, ze ked sa nam nieco nebude pozdavat, syna zo skolky vezmem, ostatne som doma este s mladsim, nejako by sme to uz len zvladli..Janka drzim palce, ak by si sa rozhodla ist za pani ucitelkami na pokec :)
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Feb 2013, 19:55

quaxi píše: Ja by som povedala, ze sladkosti sa netreba az tak bat, pretoze ide hlavne o zvyk - akonahle prejde do inej skolky, kde takyto blby zvyk nebude, tak na to velmi rychlo zabudne....


Nie je pravda, nemusí na to zabudnúť....k jedlu, teda aj sladkostiam si človek pestuje od detstva aj emocionálny vzťah. To, čo robia v jankinej školke motivovanie detí sladkosťami - to môže napáchať veľké škody v budúcnosti na jej dieťati keď už Janka nebude mať už vôbec vplyv na jej stravovanie. To dieťa si môže zafixovať, že s konźumáciou sladkostí nesúvisí si iba ich vychutnanie na jazyku, ale i príjemné pocity z akceptovania v spoločnosti, chvála, atď... a v dospelosti sa môže vyžrať...nebude mať k sladkostiam nezávislý postoj...môže si nimi začať vynahrádzať frustráciu, neúspech atď...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod janka » 28 Feb 2013, 21:08

Vdaka, dievcata, za reakcie a povzbudenia, vidim, ze nie som az taka divna, ked mi taketo veci vadia. Lebo pri ludoch, co bezne stretavam v dedine, sa citim ako nejaka extremistka, co svojmu dietatu nic nedopraje. Tie sladkosti ma teda zeru dost, tak sa mi zda, akoby to pre vacsinu ludi bol zakladny vychovny prostriedok. Chcete dieta k niecomu motivovat? Slubte mu cukrik, to je akoze uplne normalna vec. Alebo prideme na navstevu, no a co Miska, das si keksik? Preco places Miska, tu mas cokoladku, daj si! Prisli sme vas pozriet, aha, Miska, co sme ti doniesli, balik gumovych medvedikov. Nechaj nas na pokoji, Miska, tu mas taketo lizatko (zabav sa tym)... fakt zufalstvo. Ked zasiahnem, tak to napravaju ze nejake jablcko namiesto tej cokoladky... ok, no tak ked fakt musia do dietata nieco tlacit, preco to jablko nebola prva volba? Naozaj ma to hneva nielen kvoli tomu, ze dieta do seba dostava takto plno chujovin, ale trapi ma aj to, ako si k tym sladkostiam buduje nezdravy vztah. Pevne verim, quaxi, ze sa to trochu da do poriadku, ked pojde do statnej skolky, ale tiez som nazoru ako artemis, ze ta psychologicka skoda sa bude napravat horsie.

Ale naspat k skolke. Oficialne staznosti neviem, ci by zafungovali, lebo formalne to ani nie je skolka, je to len takzvane detske centrum s rezimom materskej skoly. Cize zrejme sa ich nebudu tykat vsetky pravidla, ktore musi splnat normalna skolka (ano, oni maju nejake predpisy na stravu, hygienu a tak). Davat ju do skolky niekde mimo nasu dedinu je nad nase logisticke moznosti. Rano by ju sice manzel po ceste do prace mohol zaviezt, ale bol by problem ju potom vyzdvihnut. Museli by sme kupit druhe auto, no a to som si nie ista, ci by sme uzivili dve auta (poistky, servis). Takze sme v zufalej situacii, ze tu mame v podstate jedinu skolku, statnu, voci ktorej mam spustu vyhrad, ale neostava mi ine, len dufat, ze tam v buducom roku Michalku vezmu.

Prva myslienka je, ze sukromna skolka by mala ponuknut viac nez statna, no to moze platit len v pripade, ked ponuka prevysuje dopyt. Tu v okoli Bratislavy je to uplne naopak, a poriadne, skolok je zufalo malo a deti vela, takze sukromnej skolke staci, ze existuje, a bude mat deti dost, o viac sa snazit nemusi. Ja som ani od tej skolky viac necakala, mozno prijemnejsi pristup uciteliek, ale o strave viem, ze ju vozia zo statnej skolky - v dedine je len jedna vyvarovna, ta vari pre skolku, skolu aj pre dochodcov, niet si velmi z coho vyberat. Take nieco, ze obehnem si viac skolok a vyberiem, co je pre moje dieta najlepsie, to je pre mna cira fantazia. Takto pred rokom som zartovala s kamaratkami tu na dedine, ze by sme si kludne mohli zalozit vlastnu skolku pre nase deti, a nemali by sme o klientelu nudzu, urcite by sa este zopar dalsich zaujemcov naslo. Fakt to stoji za uvahu, no da sa to asi realizovat len ked nemam este dalsie babatko na starost, ja sama som uz v lete bola na pokraji sil, ked som mala cely den na krku svoje dve deti.

Este by som rada upozornila tie, co uvazujete o sukromnych skolkach - dalsi problem u nas je, ze detom nedavaju nejak vela pit. Neviem ci im len nestihaju ponukat, alebo im schvalne "nestihaju" ponukat, aby sa im deti nepocikavali (spominala som, ze maju vela 2-3 rocnych), tak ma suseda upozornila, ze jej vnuk si tam vlani vykoledoval oblickove kamene, nech aspon v horucavach pribalujem Michalke nejaku vodu. Tak som to aj v lete zacala robit, no ucitelka, co je zaroven aj majitelkou, ked to videla, na mna tak trochu vyletela, ze co si myslim, ze ved oni davaju detom pit. Pritom som to fakt nemyslela v zlom, vedela som, ze Miska pijava vela. Tak som to potom riesila tak, ze ked som po nu naobed prisla, zavreli sa za nami dvere skolky, strcila som jej do ruky flasu s vodou, vypila hltavo aj pol litra, aj tak potom este par hodin necikala.

Tiez som nazoru, ze v sukromnej skolke je to s chorobami horsie nez v statnej, lebo ved rodic si povie, platim si to, tak mi predsa dieta nebude sediet doma, potrebujem chodit do prace a zarabat na tu skolku. Skolne je bohuzial fixne, majitelka nie je naklonena dohode, ze platit len tolko, kolko dieta v skolke bude. Vrati mi akurat peniaze za stravu vo vymeskane dni, no skolne je samozreje vyssia polozka. Takze tadialto cesta nevedie. Skusim sa s nou aspon porozpravat este na temu tych sladkosti, aj ked sama nemam presnu predstavu, ako by malo vyzerat vysledne riesenie. Miska nie je z takych tych pohodovych deti, s ktorymi by sa dalo lahko dohodnut, ked bude vidiet sladkosti u inych deti, bude chciet tiez, hlavne ked je to este podfarbene takym tym moralnym podtonom, ze je to nieco super, odmena, ocenenie, to mi na tom pride fakt zle. Mozno by sa dalo chciet, nech to aspon nenapadne v jej pripade obmedzuju, ale nakolko mi vyhoveju, to sa bohuzial ani nedozviem. To celkom verim, ze budem prva, co sa postazuje, ved ostatne mamicky s tymi sladkostami uz vopred suhlasili, vlastne mnohe riesia horsie problemy, akoze dieta im kazde rano place, ze nechce do skolky, alebo sa v noci budi s nocnymi morami (ktore sa zacali skolkou - asi to nebude nahoda).

Miriam, ja som tiez Misku davala do skolky s tym, ze ak bude problem, ide naspat domov, ved som doma s mladsou. No mala som skor na mysli problemy typu, ze tam nebude chciet chodit. Teraz, keby islo iba o moj nazor, tak uz tam nechodi, uz som fakt vytocena z toho. No ona tam chodi strasne rada, ked nadhodim, ze by tam uz nemala chodit, tak je jej az do placu. Jedna kamaratka mi dnes hovorila, ze mam skusit ist sa popytat do statnej, ci by Misku nevzali uz toho roku, ona je presvedcena, ze ano, ze ved ked len na doobedie... vraj sa im tam zmenila riaditelka a s tou novou je podstatne rozumnejsia rec (ta predtym, to bola naozaj riadne neochotna harpia) ... lozko pre nu nepotrebuju, len ju tam prifaria k bande a je. No neviem, skusim to, ale obavam sa, ze ked su plni, tak si plni, oni na to tiez maju myslim nejake predpisy, kolko deti moze mat jedna ucitelka na zodpovednosti.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod Norika » 28 Feb 2013, 21:14

za opytanie nic nedas... ja by som rada sla aspon na brigadu,ale tiez mi ho nikde nevezmu, lebo je plno, a to mame v dedine dve budovy skolok...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod quaxi » 28 Feb 2013, 22:57

Janka, na jednej strane teraz hrozi, ze si sladkosti spoji s niecim prijemnym, na druhej strane napr. ak by si povedala ucitelkam nech jej nedavaju, ona uvidi ze ine deti maju a bude po tom tuzit, sladkosti sa jej spoja s nenaplnenou tuzbou a to ti z vlastnej skusenosti poviem, ze je 100x horsie - ja s tym bojujem uz 10 rokov, postupne som kvoli tomu nabrala a schudla uz okolo 30 kil, a stale som len na zaciatku nekonecneho boja. Treba vychadzat z tych moznosti, ktore mas, a z nich vybrat pre teba najmensie zlo, moznost ze ucitelky osvieti a prestanu davat sladkosti, alebo ze sa ostatni rodicia zhodnu ze si to nepraju, je nerealna. Idealna skolka neexistuje a cim vyssie naroky mas, tym menej budes kdekolvek spokojna - bud ti vyhody skolky stoja za to, alebo nie... Je zbytocne sa tym trapit, ak sa to neda zmenit.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod Kandy » 01 Mar 2013, 16:09

Och, no toto sa fakt zle číta. :-( Držím palce, nech sa ti podarí aspoň niečo vyriešiť. Ja by som sa tiež sťažovala, aj na to pitie. :evil:
Myslím, že táto zima bola veľmi bohatá na ochorenia dýchacích ciest. Kým som chodila s Maťkom na konzultácie do školy, tak býval chorý asi v rovnakých intervaloch ako Miška. Tak si viem predstaviť, že je to na nervy. Ja som na tom v detstve bola rovnako, ale môj zdravotný stav sa stále zhoršoval. Tak som išla na rok k starým rodičom, preliečila som sa a už to bolo v tej škôlke potom lepšie.
Tiež som uvažovala, že dám Maťka o rok do škôlky, ale asi to prehodnotím. Predsa len v Bratislave sú ihriská plné detí od jari do jesene, aj staršie sa tam nájdu, lebo ak je mamička na materskej, tak dieťa nikam nezoberú.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod artemis » 01 Mar 2013, 16:36

quaxi píše:Janka, na jednej strane teraz hrozi, ze si sladkosti spoji s niecim prijemnym, na druhej strane napr. ak by si povedala ucitelkam nech jej nedavaju, ona uvidi ze ine deti maju a bude po tom tuzit, sladkosti sa jej spoja s nenaplnenou tuzbou a to ti z vlastnej skusenosti poviem, ze je 100x horsie

Ano, tiež svätá pravda s tou nenaplnenou túžbou...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod janka » 01 Mar 2013, 21:40

quaxi, artemis, ano, to prave nechcem, aby Michalka bola v skolke v situacii, ze ostatne deti dostanu sladkosti a ona nie, to mi je od zaciatku jasne, ze to nie je dobre riesenie. Lenze co potom mozem chciet? Tak mi to vychadza, ze nema ziaden vyznam o nieco sa v tomto smere pokusat. Ma zmysel majitelke hovorit, ze tieto metody sa mi nepacia? To akoze by som jej len povedala svoj nazor, a co z toho? V skolke sa nic nezmeni, nanajvys sa zhorsia medzi nami vztahy. Vsak uz to ma zaskocilo, aka bola podrazdena, ked som Michalke v lete pribalovala flasku s vodou, a to som ani nikoho nekritizovala. Tak akoze to nechat plavat a vytrimat do leta a dufat, ze sa to potom s tymi sladkostami da na poriadok? V statnej skolke take maniere nie su, tam na to nemaju peniaze.

Kandy, no ved ide o to, doliecit dieta. Len kedy je dieta doliecene? Aj ostatne baby: kedy davate dieta naspat do skolky? Ked uz nema teploty? Ked uz nema sople? Ked nema farebne sople? Kamaratka dava deti do skolky, ked si je nabeton ista, ze je chlapec zdravy, cize jej sa uprimne uz javi zdravy, tak ho este tyzden necha doma, nech je to fakt naisto, takze doma je tak tri tyzdne. A do tyzdna od nastupu ho ma doma s dalsou chorobou. Ale ked sa dieta aj dolieci, tak este nie je tak odolne, aj ked je zdrave, tak to este chvilu trva, asi aj tyzdne, kym je imunita naspat utuzena. Kto nechava dieta tak dlho doma? Nikto. Bola som sa vcera prejst do statnej skolky (riaditelku som bohuzial nezastihla) a na nastenke mali zaujimavy oznam pre rodicov: ze neberu dieta, ktore zjavne nie je zdrave, vymenovane boli priznaky nezdraveho dietata:
- ma silny dusivy kasel
- ma mohutne a zelene sople
- den predtym malo teplotu nad 38
- ma koliky, hnacky
- ma hlisty ci ine parazity
a podobne
Moj ty boze, tak o takychto detoch niektori rodicia uvazuju, ze su dost zdrave do skolky. Cize dieta, ktore pokasliava, ma poriadne sople, ale len zlahka sfarbene, sa povazuje za zdrave. Fakt som trapna, ked som si Misku nechavala doma, uz len ze sa mi nezdala ok, ani teploty este nemala, proste som len na jej spravani videla, ze nie je v poriadku, ved ju poznam, teploty sa jej rozvinuli mozno na druhy-treti den. A potom bola doma, kym jej sople nepresli. Az som ju uz poslala do skolky, v podstate na jej vlastne a na manzelovo naliehanie, nech to neprehanam, hoci som mala dojem, ze este by to chcelo upevnit to zdravie. Bolo by to mozno ok, keby skolka nebola plna chorych deti, lenze dovediete tam dieta po chorobe, s tym, ze si mozno nie ste iste, ci je uz dostatocne vystrabene a zmocnene, a privita vas vesela ucitelka, ze ale ved nevadi, ved my tu vsetci odrhame a soplime, akoze zaradi sa pekne, hm.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod Kandy » 01 Mar 2013, 22:31

Ja mám z celej tej "imunizácie" taký blbý pocit. Manžel niekde čítal, že po každej chorobe ostane v organizme nejaká diera. A nie je dobré zbytočne dieťa vystavovať chorobám. Tak ako, chápem, že rodičia iných detí musia ísť do práce, aby mohli platiť účty, ale nie je to vôbec fér voči zdravým deťom, ktorých rodičia musia chodiť tiež do práce. :-( Som si naivne myslela, že deti, ktoré kašlú a tečie im z nosa do škôlky nechodia. Asi by som mala vytriezvieť. Osobne dúfam, že moje deti ušetrím od škôlky.
A k tým sladkostiam ako odmeny a pitnému režimu, viem si predstaviť, ako by tam manžel naklusal a ešte k tomu podal sťažnosti na príslušné úrady. Tu ide o zdravie dieťaťa, vtedy idú dobré vzťahy bokom...
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod quaxi » 01 Mar 2013, 23:07

V mnohych krajinach je bezne davat do skolky aj uplne chore deti, staci aby sa tam vladali presunut (aj to autom). Prve dni ked horuckuje, tak zostane doma, a potom aj s ATB veselo do skolky. U nas je skor zauzivany opacny extrem, niekolkotyzdnove doliecovanie a spamatavanie z choroby, ale pravdupovediac nevidim v tom velky zmysel. Dospelak tiez nezostane na PN 3 tyzdne kvoli jednemu dnu s horuckou...
Ja to beriem tak, ze dieta nejde do skolky, ak by mohlo byt infekcne. Teda ak malo den predtym teplotu, zacina mu choroba - kasle, sopel. Ale ked teplota prejde a ziadne ine priznaky nie su, dalsi den po dni bez teploty uz ide. Takisto ked este trochu sopli, kasle, ale je to uz len taky dozvuk choroby a tato faza uz nie je infekcna, tak ide. Ja mam alergika, takze sople a kasel u nas nie vzdy znamenaju chorobu, rozoznam to spolahlivo podla inych priznakov a stavu ekzemu, a s alergiou tiez ide do skolky, aj ked navonok by sa mohol zdat chory. Ma aj drazdive crevo a prezenie ho z vela druhov jedla, ale vacsinou iba raz, tak to tiez ignorujem a ide do skolky, naopak po infekcnej hnacke by som urcite nechala doma minimalne tyzden od poslednych priznakov - taketo hnacky su vacsinou nakazlive este nejaky cas po skonceni choroby. Napr. dcera je vyslovene soplavy typ, ma trvale osidlenie nosa nejakou bakteriou a k tomu tiez alergiu, takze vsetko sa jej prejavuje nadchou, ktoru ma takmer stale, tie sople od nej nikdy nikto nedostal, inac je zdrava, ale sople vyzeraju obcas hrozne. Kludne by som ju dala do skolky, pretoze viem ze to nie je infekcne (este nechodi). V takomto stave sme sa stretavali aj s malymi babatkami, kamosky boli upozornene ale nemali s tym problem. Nasa lekarka hovori ze 5. den uzivania ATB uz dieta naisto nie je infekcne a moze ist do skolky, to som este neskusala, ale keby som pracovala a nemala kam dat deti, tak by som to asi spravila.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 02 Mar 2013, 20:43

u nas v skolke to funguje so sladkostami ako odporucala Quaxi - daju ich do skrinky a ej to na uvazeni rodica. Druha vec je, ze je to statna skolka, takze sladkosti su tam len z menin a narodin spoluziakov.

Ak ti mozem poradit ku stazovaniu sa (nieco som musela absolvovat toho roku i ja). SKus najst aspon jednu inu mamicku, co ta podpori a chodte tam spolu. Takto by to vyznelo, ze ty si jedina, ktorej to vadi. A este druha vec - pokial mas nieco konkretne, ako cukriky, malo tekutin alebo malo vychadzok - tak uplne idealne je podporit pisomnou staznostou. Musi to byt doporucene - taku postu musia registrovat a zaoberat sa nou.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 03 Mar 2013, 01:02

Nestíhala som reagovať obe deti boli choré, ale sledujem túto tému. Moja Naďa chodí do dedinskej škôlky, kde je však dokopy asi 10 detí, lebo je malinká dedinka...

1) Sladkosti - u nás v škôlke sú sladkosti na dennom poriadku (furt má nejaké dieťa meniny a narodeniny a donesie sladkosti), úprimne - neviem koľko toho v škôlke poje, ale ja som s Naďou stanovila pravidlo "jedna sladkosť denne" (občas aj dve, hehe - proste sladkosti patria k detstvu, a vlastne aj k životu - ja mám heslo "všetko s mierou", takže ku káve milujem kúsok čokoládky), no a tak minule údajne už sama odložila cukrík do skrinky, lebo že má doma s maminkou pravidlá, takže podľa mňa celé je to tom, skúsiť jej to doma nejak vysvetliť, ono to nejde zo dňa na deň, ale raz na to príde.....myslím si, že neuchrániš dieťa od toho s čím sa stretne, alebo môže stretnúť - nevhodná strava, nevhodný film, nevhodná partia, ale môžeš dieťaťu dať návod, ako sa s tým vysporiadať... nejaké vnútorné normy a pravidlá... neviem, to nejak tak múdro napísať... :-)

2) Chodenie vonku - u nás v škôlke je to tak, údajne sú to normálne nejaké hygienické normy, že za dažďa, pri teplote POD -10st. a pri teplote NAD 30st. sa nesmie chodiť vonku, tak neviem, skús sa na to spýtať... ale naše deti chodia vonku často, možno aj preto, lebo ich je máličko a učiteľky nemajú toľko roboty s obliekaním :-D - teraz majú nové ihrisko na školskom dvore, tak sa už tešia na jar, ako budú vystrájať...

3) Choroby - tak ja mám úžasnú skúsenosť s dojčením, som to tu už kdesi písala.. Naďa chodila od januára 2012 do škôlky, v apríli som ju prestala dojčiť, za tieto 4 mesiace nebola ani raz chorá... v priebehu mesiacov máj a jún bola chorá asi 3, alebo 4 krát, a viac sme boli doma ako v škôlke :-( ... potom boli prázdniny, nejak sa zotavila či čo, a od septembra do teraz, t.j. v priebehu 7 mesiacov, bola chorá len 2x (v októbri a teraz)...

No a ešte k chorobám, neviem, ako u vás, ale ja - odkedy mám deti, tak 7dňovú riedku vodnatú nádchu bez teploty a kašľa nepovažujem za chorobu. Kým som bola v práci, tak do škôlky chodila aj s nádchou - teda ak mám byť presná, tak to bolo len raz, práve v júni, pretože od júla som išla na MD a potrebovala som v ukončovať v práci veci, tak som ju dala do škôlky aj soplavú, a vtedy mi učiteľka hovorila, že s tým nemajú problém... ale odkedy som na MD, tak si ju samozrejme nechávam doma, to bol vlastne ten prvý prípad v októbri, a teraz mala aj horúčku, takže sme už tým dupľom boli doma... a ešte som chcela napísať, že kým užívala ATB, tak do škôlky nešla, ale ani som neotáľala s návratom do škôlky, takže ak napríklad dobrala ATB v utorok, tak v stredu, resp. vo štvrtok išla do škôlky... ale proste chápem, že mnoho zamestnávateľov, proste OČRky neuznáva a pri prvej príležitosti takéhoto zamestnanca vyhodí, takže pokiaľ nemá dieťa teploty, tak v tom nejaký problém nevidím, horšie je a čo sa mi ani samej nepáči, keď som počula prípady, ako rodič dal učiteľke ATB, nech dá dieťaťu v nejakú presnú hodinu.. no neviem, neviem... to je už divné...

Každopádne u mňa pozitíva škôlky stále prevyšujú negatíva, je v kolektíve, má kamarátov, naučila sa veľa básničiek a pesničiek, veľa tvoria, majú angličtinu, folklórny krúžok.... a nezabudnem na prvú besiedku na deň matiek a recitovali básničku "toto je kytička, z malého hájička, pre teba mamička, kus môjho srdiečka", a ona tam stála s vrkôčkami a v šatôčkach.... som revala ako blázon.. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod Anna » 03 Mar 2013, 11:37

So sladkosťami je problém všade....aj nás v škôlke privítali cukríkmi a to som ešte ostala prekvapená, že Maťo cukrík docmúľal, lebo dovtedy všetko hltal, keďže to nepoznal, nie že by sme mu nedopriali, ale je skôr veci, ktoré chutia aj nám a sklovité cukríky fakt doma nemávam....ja si si stále myslím, že 80% populácie je bohužiaľ jemne povedané nerozumných, snažím sa jemne mamičky nejak presviedčať a tiež učiteľky, faktom však je , že nezje našťastie ani celé Kinder vajce/ mne ponúkne vždy väčšinu-pre mňa výhoda/, takže rozumná miera mala úspech, ale neviem, čo bude v budúcnosti, či ho ozaj v škôlke nenaučia jesť aj tie najhoršie sajrajtky....skúsenosť z rodiny: sesternica dáva deťom do školy veĺa zeleniny a tiež tmavší chlieb/Slatinský/- deti sa pýtajú, či sú choré a tiež či sú zajace, keď jedia toľko šalátu /zase sme pri tom nešťastnom percente neinformovaných, určite to z domu nepoznajú/, ale za to medovníky skoro bez cukru a tuku zo špaldovej múky im zjedli v triedach všetky...dokonca jedna mamka si pýtala recept, keďže o špalde v živote nepočula/recept sa nemení, iba "obyč. múku" nahradíš celozrnou špaldovou/, takže dá sa, ja som stále za to, aby sa v škole deti učili zdravému život. štýlu a tiež zdravému financovaniu domácnosti...derivácie a podobné nezmysly do praxe nech sa učia na vysokej....Štatisticky v mojom obvode- zo 67 detí do 5 rokov iba 10detí netrpí zubným kazom....úplná katastrofa, v súčasnosti už iba hygiena bohužiaľ nestačí/ spulužiačka v KE už vŕtala svojim dvom dievčatám, tretia má našťastie iba rok- napriek dokonalej hygiene/, pracujeme aj so stravou, lebo väčšina si myslí, že sladkosti kazia zuby, ale bohužiaľ ostávajú prekvapení, keď zistia, že vlastne pre zuby svojich detí nerobia vôbec nič a vlastne ani pre seba...S chorobami v škôlke zatiaľ nemám skúsenosti.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod artemis » 03 Mar 2013, 19:43

Ešte ak môžem povedať, tak u nás v školke to nebolo tak hrozné so sladkosťami...síce boli cca 15 x do roka narodeniny, že doniesli tortu maminky, ale inak hneď na začiatku nám povedali, že okrem toho žiadne sladkosti do školky nech deti nenosia, a že ani oni im tam nedávajú a nebudú dávať. Takisto ak sa stalo, že náhodou dostali skadetade (Mikuláš, nejaké reklamné akcie a podobne), tak to museli dať do ruksačika, a nech sa páči, kto chce nech si zje doma...proste v našej školke sa sladkosti netolerovali...

...no a ešte s tými chorobami...mne to až tak nevadilo, že CHORÉ DETI...lebo je to aj dobré na imunitu...na prvom rodičovskom nám bolo povedané, že za chorobu sa považuje všetko kde je teplota a dieťa očividne malátne a sklesnuté...inak nádcha, soplíky, kašle a podobné, pokiaľ nie je teplota, nie je považované za chorobu a kľudne možno do školky chodiť...my sme to i tak brali...keď toto bolo a nebola teplota, do školky sme chodili....
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod janka » 03 Mar 2013, 21:04

carodejnica, tak ak to tam mate 10 deti v skolke a sladkost je na narodeniny a na meniny, tak to vychadza tak jedna sladkost na dva tyzdne. Keby to tak bolo (nech je to aj jedna sladkost kazdy tyzden), tak nepoviem ani pol slova. Lenze zda sa mi, ze je to u nas podstatne horsie. Ked ma niekto narodeniny, tak nielenze je sladkost, ktoru donesie to dieta, to ucitelky este urobia akoze oslavu, kde aj oni donesu hrbu sladkosti a deti vyzieraju jedna radost. Aspon tak nejak to vypadlo z Michalky, ked som sa s nou raz o tom rozpravala. Michalka sice fabuluje jedna radost, ale tak aspon trochu viem odhadnut, kedy sa jej da verit. No a najviac ma stve, ze sa sladkosti pouzivaju ako vychovny prostriedok. Zarazilo ma, ako velmi sa zmenil Michalkin vztah k sladkostiam velmi skoro po tom, ako zacala do skolky chodit. Zrazu sa v jej hrach objavovali cokoladky, keksiky, cukriky... co predtym nebyvalo. Ked sme sli do obchodu, zrazu chcela nakupovat len kvanta sladkosti, hoci dovtedy krasne spolupravovala pri nakupovani jablk, hrozna, cibule, peciva... Trochu ma to zaskocilo, no vravela som si, ze to ma asi z toho, ako sa hravaju ostatne deti. My sme Miske sladkosti nebranili, poznala ich uz z domu, no mala k nim rozumny vztah, dala si, ked bola prilezitost, a ked jej prestalo chutit, nechala tak. Sladkost bola take prilezitostne prijemne potesenie. No potom som ju videla, ako to do seba tlaci a tlaci a tlaci, bola schopna jest vsetky sladkosti, co videla. Telefonovala som jednej kamaratke, co tam ma tiez chlapca, ze co ona o tom vie, tak ona, vraj ju na to upozornovali, ze tam sa bude trochu "pracovat" so sladkostami, vraj ci je to ok. Tak som bola prekvapena, ci s tym suhlasila, tak ona, ze ano, ze so mnou absolutne suhlasi, ze by ju to malo trapit a mala by to riesit, ale ze nema sil, ma ine problemy. Jej chlapec bol vraj beztak vzdy zatazeny na sladkosti, starsi ten bol v tomto rozumny, dalo sa s nim dohodnut, no mladsi (ten je v tej skoke co aj Miska) si to vzdy velmi vyzadoval, riesit to unho ona nevladze. Potom som zapocula Michalku, ako si rozprava popri hrach o cukrikovych odmenach a podobne, no a to ma stve najviac, ze ona uz ma sladkosti spojene s ocenenim, so spolocenskou akceptaciou. Ano, je pravda, carodejnica, ze je dolezite dat dietatu navod, ako sa s okolitym svetom vysporiadat, lenze treba prihliadat na vek dietata, trojrocne dieta je prilis male na to, aby si uvedomele vedelo s niecim takymto poradit, a skolka by mu mala pomahat aspon tolko, ze v nej nebude taketo zdeformovane prostredie. A tiez Miska nie je ten typ, ze vysvetlime si nejake pravidlo, trochu nacvicime, a funguje podla neho, ona praveze velmi tvrdo skusa, nakolko toto pravidlo plati a ako lahko sa da porusit.

Joj, ale som sa rozpisala, no stve ma to. Myslim, ze o tom hodim s majitelkou rec. Nejdem zatial uvazovat o staznostiach, nebudem ani tlacit na to, ze podme to nejak vyriesit, len sa pokusim vyjasnit si s majitelkou situaciu. V decembri mi doslo, ako to tam asi vyzera, no uz som to nestihala nijak riesit, lebo potom bola Michalka stale chora, obe deti mi horuckovali odusu. Vdaka za nazory, vsak mozno poreferujem, ako som dopadla. Len neviem, kedy to budem riesit, neviem naisto, kedy pojde Miska do skolky, bola teraz chora, stale nie je v poriadku a sama sa velmi do skolky netaha, co normalne tam chodi velmi rada.

quaxi, ako si pisala, ze to pred Miskou riesit nemam, tak ono je to tazko, lebo ona si aj doma zacala pytat sladkosti v omnoho vacsej miere ako predtym, a to mam co robit? Ked to doma obmedzujem, tak uz to je riesenie, lebo ved ona sa pyta, ze ale preco? tak jej vysvetlim, ze je to zle na zubky, zle na brusko, ze ju to oslabuje a je z toho chorlavejsia, ze je to len taka pochutka, nie poriadne jedlo. A to uz pre nu moze vyzerat ako zakazane ovocie.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 03 Mar 2013, 21:06

Mňa ešte napadlo k tým sladkostiam, tiež si myslím, že zakázané ovocie najviac chutí, a proste s tými sladkosťami dieťa do styku raz príde, to by sme museli žiť v sklenenej klietke ... mne sa ohromne osvedčilo a vymyslela som to prvýkrát pri poslednom Mikuláši (Naďka dostala toho kvantum od kadekoho), taká krabica so sladkosťami, ku ktorej má dieťa prístup a ponechá sa mu rozhodovanie o tom, že ktorú sladkosť si dá, pri zachovaní pravidla 1 sladkosť denne.
Véééľmi dlho sme tú krabicu mali a Naďa fakt k tomu pristupovala zodpovedne a teraz uvažujem, že to znova zavediem, s tým, že nech si tam nosí všetky sladkosti zo škôlky, nejak tú krabicu spolu pomaľujeme a tak, proste vymyslím nejakú takúto somarinku, som zvedavá, čo na to povie.. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 03 Mar 2013, 21:16

janka píše:carodejnica, tak ak to tam mate 10 deti v skolke a sladkost je na narodeniny a na meniny, tak to vychadza tak jedna sladkost na dva tyzdne. Keby to tak bolo (nech je to aj jedna sladkost kazdy tyzden), tak nepoviem ani pol slova.

Telefonovala som jednej kamaratke, co tam ma tiez chlapca, ze co ona o tom vie, tak ona, vraj ju na to upozornovali, ze tam sa bude trochu "pracovat" so sladkostami, vraj ci je to ok. Tak som bola prekvapena, ci s tym suhlasila, tak ona, ze ano, ze so mnou absolutne suhlasi, ze by ju to malo trapit a mala by to riesit, ale ze nema sil, ma ine problemy.

No tam je to tak, že vždy donesú kopu sladkostí a oni to nejedia naraz, ale postupne, lebo muž minule hovoril, že malá na fajront, keď po ňu prišiel, vždy chodila k učiteľke vypytovať cukrík.... tak neviem, ako to majú...
Ale "pracovať" !!! so sladkosťami, to je už nad moju mieru chápania a tolerancie.. :evil:
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod janka » 03 Mar 2013, 21:18

joj, carodejnica, to ti zavidim, ze sa s Tvojou Nadou da tak uzasne dohodnut. Uplne suhlasim, ze dieta sa s tym raz stretne, prave preto Miska poznala sladkosti uz aj pred skolkou, zakazane ovocie to nebolo. Snazila som sa, aby si k nim nasla rozumny vztah, aj sa to podla mna podarilo, no skolka to zmenila tym, ze tam sa sladkosti pouzivaju ako vychovny prostriedok. Hovorim, viac nez to, ze ich jedava, ma stve, ze si k nim vytvorila taky nezdravo pozitivny vztah, ze je schopna do seba ladovat aj to, co jej predtym nechutilo, aj teraz vidim, ze jej to az tak nechuti, ale tlaci to do seba a tlaci :(
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod artemis » 03 Mar 2013, 22:21

Janka, pekne trefne si to nazvala, že zdeformované prostredie...je mi jasné, že i deti majú také žracie etapy, že by ládovali do seba sladkosti jedna radosť...ja som dosť za také radikálne odstrašujúce príklady...neviem či som to už niekde i radila, že treba nechať dieťa sa raz tak obžrať sladkosťami až mu z toho príde poriadne, ale poriadne zle, bruchabolenie a ono nech si to potom poriadne zapamätá - neľutovať, povedať vidíš, to máš z toho...jajajajaj maminka, prejde mi to? Prejde jasne, ale vidíš ako to je...Ver janka, že po takomto zážitku ak aj znova bude mať príležitosť sa obžrať sladkosťami, stačí len pripomenúť, že pamätáš ako Ti bolo zle? A dieťa síce pobrble,pomrzúti ale sa predsa zahaltuje. No a u nás veľmi odstrašujúce funguje aj pripomienka veľa sladkostí sa rovná zubné červíky v puse...A ja viem, síce by človek mal akceptovať rôznorodosť u ľudí ale tučnotu a obžerstvo proste neakceptujem, a pekne krásne ukážem aj na tučných ľudí a deti či obrázky, fotky tučných detí, že pozri aké je to škaredé a nezdravé a choré...Zároveń samozrejme poučím, že to si môžeme my povedať medzi sebou, ale pred ľuďmi to nehovoríme, lebo by to zranilo ich city..a nijako by sme im tým nepomohli, že to každý musí o svoje telíčko sám sa starať, musíme normálne papať, rovnako aby nebol človek ani príliš chudý tiež poviem (to kvôli , božeuchovaj - anorexii)...takže tak...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Som nestastna zo skolky

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 03 Mar 2013, 23:17

jasne, ze vzajomna rozumna dohoda je najlepsia.

Pisomna staznost je preto, lebo sa s nou musia zaoberat. A nikto ti na dalsi rok nepovie, ze na toto sa nikto nestazoval. Aj pisomna staznost sa da formulovat dostatocne jemne a empaticky.

Este mozes skusit oslovit pedagogicko-psychologicku poradnu o ich nazor na dany problem. Myslim, ze tam su rozumni ludia a s nazorom odbornika sa budes obhanat lahsie ako so svojim.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron