dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

debata o všetkom a pre všetkých

dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod vejula » 23 Jan 2013, 19:40

Ahojte dievčata. Zakladam tuto temu, a rada by som vedela vaš nazor na to či dať dieťatko v tomto veku do škôlky napriek tomu, že som doma na materskej.
Môj synček je velmi živý, potrebuje vela aktivít, vela podnetov, doma dosť vystraja. Ale tiež ma vôbec nepočuva, uplne ma ignoruje, ba priam robí veci presne naopak ako ho požiadam. Rozmyšlam o tom, či by bolo vhodne ho dať do škôlky.
Či by sa tam naučil trošku prijimať autoritu, ked ja ho to naučiť nemôžem. Tiež sa rad, hra a je tam vela detičiek. Ale stale mam z toho strašny pocit v bruchu ked si to predstavím. Neviem nejako odhadnuť či by plakal bezomna, či by to pre neho boola trauma. Možno by si aj pekne zvykol a ja sa bojim viac ako treba, alebo to vychadza z toho, že ja som škôlu znašala velmi velmi zle, nenavidela som ju.
Podla čoho zistiť, či je už dieťa pripravene na príchod do škôlky?
Vdaka za každy radu
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 23 Jan 2013, 19:49

Ahoj vejula, moja dcérka chodí do škôlky od 2,5 roka, ale to len preto, lebo som v tej dobe chodila do práce, teraz som na MD, ale v škôlke je stále, jednak (a klamala by som, keby to tak nebolo), mám o starosť menej a tým pádom viac času na chalana, a jednak proste vidím, že jej to prospieva, že potrebuje deti a kolektív, ja nikdy nemám šancu sa jej doma venovať toľko, čo sa jej venujú učiteľky - chodí do malej dedinskej škôlky, kde je 10 detí, ty si zo ZA tak vieš, kde je Nezbudská Lúčka :), veľa tancujú, spievajú, hrajú sa, tvoria, teraz sa idú mať folklórny krúžok a aj angličtinu... .atď... len zase je pravda, že ja som nemala až takú dilemu, keďže tam chodila už do januára a vyslovene sa v septembri tešila na kamarátov... pravda je aj to, že to pre teba a malého zrejme nebude zo začiatku nebude ľahké, adaptácia a tak... ale zase podľa mňa to stojí za to.. toľko moja skúsenosť.. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod artemis » 23 Jan 2013, 19:58

Ja som dcéru dala do škôlky v o veku 3 rokov aj napriek tomu že som "bola doma", nechcem napísať slovo nepracovala, lebo aj doma sa pracuje :mrgreen:

Podľa mňa by aj minimálne 1 rok škôlky mal byť povinný pre všetky deti (v niektorých krajinách to aj tak je)

Dávala som ju prvý rok na 3 hodiny doobeda a potom už na 4 až 4 1/2 hodiny a to úplne stačilo. Trieda bola zmiešaná, keď tam prišla v troch rokoch bola najmladšia, a keď odchádzala v šiestich bola najstaršia. Veľmi to prospelo, môžem len odporučiť. Mali úžasnú učiteľku, bola to pedagogička akých asi po Zemi nechodí často, tak v tom sme mali šťastie.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod Anna » 23 Jan 2013, 21:52

Vejula, ja sa neviem dočkať škôlky, ja už neviem ako si oddýchnuť,dnes ráno mu zapnem Spievankovo/aby sme pripravili s manželom rańajky/ a on mi povie:"Nechcem to pozerať, slnko je predsa guĺaté, zvieratká nie sú ozajstné a chlapček sa vyliahne z oranžového vajca, to predsa nie je možné."Videl to dvakrát...A potom utekám do roboty, v aute furt ľutujem manžela...Skôr riešim škôlku, kde môže byť do 16.00-16.30,lebo bohužiaľ väčšinou nútia rodičov vyberať deti skoro...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 23 Jan 2013, 22:38

Ja som dala Jakubka do skolky o rok neskor ako mohol ist, cize uz mal skoro 4roky. A teda len preto, ze 2 tyzdne pred nastupom do skolky, sa mi narodila Zinka a nebolo pre mna zvladnutelne chodit s nim na druhy koniec mesta pesi a este aj s malym babatkom do skolky, kam ho prijali. A potom som nakoniec za ten prvy rok, aj ked zo zaciatku bol narocny bola rada. Utriaslo sa to, a medzitym sme sa prestahovali a nasli blizsie skolku. A teda uz do nej chodi druhy rok. A som rada, lebo doma by som mu nevedela najst taky program, takto si aspon na chvilu oddychnem a sme si vzacnejsi. Ako je par dni doma, ze chory, alebo maju prazdniny, je to horsie, aj ja som nervoznejsia, lebo oni dvaja spolu su pohroma :) A ked sa cely den skoro nevidia, tak aj oni dvaja su jeden pre druheho vzacny :)
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 11 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod shira » 23 Jan 2013, 22:58

ani ja sa neviem dočkať škôlky.. vidím, že by mu to už dobre padlo. možno si nejaké dni odplačeme ale to nie je pre mňa dôvod, nebude prvý ani posledný, uvidíme ako bude... v škôlke sú aktivity, ktoré doma nevieme poskytnúť, tam sa určite nejako zaujme. vidím to podľa seba, že ked s malým nie som doobeda, veľmi sa na neho teším, mám na neho "nervy" celé poobedie, nevadí mi že chodí spať neskoro, som schopná sa mu intenzívnejšie venovať a viac si to užívam- manžel ktorý je s ním od rána, už zďaleka nemá tolko energie. ked budeme obaja chodiť z roboty a obaja sa na neho budeme takto tešiť, bude to fajn
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 23 Jan 2013, 23:04

ja planujem skolku od 3,5roka, pripadne od 4.roku. ten rok este snad dam :-D
vejula, jedine vyskusat...a vzdy ho mozes nechat doma keby to uplne nefungovalo :)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod Amosa » 23 Jan 2013, 23:31

Ahoj Vejula, Ja som dcerku dala do skolky ked mala 2,5 roka. Zijeme v zahranici, tak som chcela, aby si zvykala na jazyk. Dalsi dovod bol, ze mame malo prilezitosti stykat sa s inymi detmi a ona reagovala na deti s nadsenim a zaujmom. Samozrejme som spociatku mala obavy, ale atmosfera v skolke a pristup uciteliek ma velmi prekvapil. Tunajsi system je velmi dobry, cely proces adaptacie prebieha pozvolna, nenasilne, dcerka spociatku chodila len na hodinku. Nikto nikoho do nicoho nenuti, kto nechce spat/jest nemusi, pripravenych je vela aktivit a v skolke vladne slobodny duch. U nas prebehlo vsetko uplne bez slziciek, dcerka sa tam tesi. Je ale pravda, ze v skolke travi iba doobedie, na obed si ju beriem domov. Co ti mozem doporucit je, zacat s malym komunikovat o skolke. Rozpravat sa o nej, chodievat tam na prechadzky,..
Amosa
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 23 Jan 2013, 23:06
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 23 dní
Rokov: 10 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod vejula » 24 Jan 2013, 17:32

jeej dievčata, ani neviete ako ste ma potešili svojimi reakciami. Velmi pekne dakujem za vaše skusenosti. Tak som sa rozhodla, že to od septembra vyskušame, už som ho dnes začala tak nadchynať pre škôlku, ked sme sa sankovali na kopci s deťmi zo škôlky. Tak sand to bude dobre. Ozaj neviete, kedy sa podavaju prihlašky? Už vo februari tušim, že?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod didulka » 24 Jan 2013, 18:24

My neplanujeme dat Saru tento rok do skolky. Mozno od buduceho roka tam pojde. Do statnej mi ju nezoberu a ani mi nevyhovuje strava. A nechce sa mi zbytocne platit skoro 400 eur za skolku, ked budem doma. Vymyslim jej aktivity a chcem sa dohodnut s nejakou sukromnou skolkou, ci by tam nemohla chodit na niektore kruzky. Ved aj tak sa platia zvlast. Pekne by som ju tam odprevadila, zatial by som mladsiu kocikovala a potom by som si ju vyzdvihla.
Teraz chodime na pohybovky a tvorive dielne. Este nejaky jazyk a ked sa nedohodnem so skolkou na kruzkoch, tak ju dame na hudobnu.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 24 Jan 2013, 20:33

vejula, ja som mala uplne rovnaku dilemu. Syn sa ku detom prilis nemal, skor sa ich bal, nehral sa s nimi, ostatne by nebol problem - bol zvyknuty byt s inymi ludmi, dobre znasal cudzie prostredie. Prihlasku som dala, ale brala som to tak, ze ho asi aj tak nevezmu a keby nahodou ano, tak este uvidim, ci tam pojde. Nakoniec ho ale vzali a za ten polrok, kym zacala skolka, sa tak zmenil, ze som ho tam uz davala uplne bez obav. Zacal vyhladavat deti, hrat sa s nimi, a hry bez deti prestali byt zaujimave. Dospelaci mu uz nestacili, s detmi v jeho veku sme mali sancu byt tak 2x za mesiac, tiez sa nam narodilo druhe dieta a nemala som sancu vlacit novorodenca spolu s 3rocnym kdesi po kruzkoch, aby bol s detmi, ktore zjavne zacal potrebovat. Do skolky nastupoval takmer 3,5 rocny a nemal jediny problem, sam si po par dnoch vypytal, aby som ho tam nechavala aj poobede.
Prihlasku urcite daj, este nemas iste prijatie, a keby ho aj prijali a ty si to rozmyslis, vacsina skolok ma dost dlhy zoznam nahradnikov, takze si to mozes kedykolvek rozmysliet, a jeho miesto urcite bez problemov zaplnia. Prihlasky sa davaju vo februari, presny termin maju napisany na skolke, prihlasku ti da riaditelka v skolke a tam ju aj odovzdas. Niekde sa da aj stiahnut z netu, mozes pozriet aj na stranke zriadovatela skolky, co je pravdepodobne vasa obec, resp. mestska cast.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 29 Jan 2013, 14:04

toto riešim teraz aj ja... príp. to budem riešiť. Mám možnosť nastúpiť do roboty a neviem sa rozhodnúť či ísť alebo ostať s malým doma. Neviete ako je to so škôlkou? od kedy berú detičky ak je už bez plienky a pekne sa pýta a vie ukázať čo potrebuje príp. povie aj keď síce ešte s detskou hatlaninou - nie celkom čisto. Zobrali by mi ho do škôlky, alebo je na to presne stanovený vek?
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 16 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 29 Jan 2013, 14:26

gabika, do skolky je mozne umiestnit dietatko uz od 2,5 roka. Bez plienky a trochu samostatne. Stravu vraj dokrmia ak je treba, obliect pomozu. Aspon takto to bolo vysvetlene mne v skolke, kde chodi teraz syn. Ked som sa pytala ci by bolo mozne umiestnit aj malu.
Taketo dieta, ktore vsak nema este tri roky, sa pocita za dve.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 11 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 29 Jan 2013, 14:36

gabika, vsetko zalezi od toho, aka je situacia vo vasej lokalite. Ak obec nema jasle, tak moze zriadit jaslickovu triedu v skolke a tam mozu ist deti od 2 rokov. Tie su malokde, skor na dedinach sa sem-tam najdu. Do vacsiny skolok beru az od 3r, alebo tak 2-3 mesiace pred tretimi narodeninami. Ale v mnohych mestach je problem dostat do skolky dieta mladsie ako 3,5-4r. Sukromne skolky beru vacsinou od 2r.
Vacsinou su poziadavky ze musi byt odplienkovane, ale napr. na obedny spanok su casto ochotni davat plienku (ak sa do nej nevykaka). Dieta sa musi vediet samostatne najest aspon lyzicou, napit z bezneho pohara, umyt ruky, zakladne obliekanie a samozrejme komunikacia. Presne ti povedia uz v skolke, a najviac aj tak zalezi od konkretnej ucitelky.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod shira » 29 Jan 2013, 15:31

No my máme napr. problém aj v našej dedinskej škôlke, totiž uprednostniť musia dieťa staršie alebo také, ktoré má v škôlke súrodenca. takže my sme síce plánovali dať ho od septemra (2r. 9 mes.) ale je to veľmi otázne. v poslednej dobe sa rodí nejak veľa detí. skúsime aj škôlku v susednej dedine, neviem ako bude.. ked mi niekto povie že "dobre vybrať škôlku" aby bola vhodná pre dieťa.. no- budem rada, ak sa vôbec niekde umiestni. nie som si istá, kolko manžel ešte vydrží :D
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 29 Jan 2013, 15:36

Vejula, ja som dala Tomina do skolky mesiac pred 3. narodeninami, Samko mal vtedy 7 mesiac a bolo to pre mna vykupene, kedze Samkp bol velmi narocne dietatko.
Tomaskov skolke nikdy nezaplakal, akurat sa musel naucit na obed spat bezo mna, ale aj to po case zvladol a mal vynikajucu pani ucitelku. Skolku som nikdy nelutovala.
Od minuleho oktobra uz robim, od decembra na plny uvazok, Samko je asi ako tvoj maly, vo februari bude mat 2 roky. Doteraz sa pri nom strieda moj manzel a moja mama, od marca po dovrseni druheho roku nam ho vzali do jednej sukromnej skolky (hned vedla statnej Tomaskovej), kde normalne beru od 2,5 roka, ale tym ze som skoro dala ziadost a tym ze bol od roka bez plienky cez den aj v noci (kedze bol bezplienkovany) a on je celkom samostatny (sam sa snazi papat, vyzliect sa a je motoricky dost popredu, tym ze ho taha starsi), tak nam ho vzali uz od dvoch rokov priamo do skolky. Sice bude najmensi, bude medzi 3-4 rocnymi detmi, ale aspon ho budu tahat. A ked dovrsi tri roky, planujem ho dat do statnej ku Tomaskovi.
Drzim palce.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 7 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod artemis » 29 Jan 2013, 17:55

shira píše:No my máme napr. problém aj v našej dedinskej škôlke, totiž uprednostniť musia dieťa staršie alebo také, ktoré má v škôlke súrodenca. takže my sme síce plánovali dať ho od septemra (2r. 9 mes.) ale je to veľmi otázne. v poslednej dobe sa rodí nejak veľa detí. skúsime aj škôlku v susednej dedine, neviem ako bude.. ked mi niekto povie že "dobre vybrať škôlku" aby bola vhodná pre dieťa.. no- budem rada, ak sa vôbec niekde umiestni. nie som si istá, kolko manžel ešte vydrží :D


Ono človek si to prečíta, počuje, zdá sa to celkom normálne, ten ich argument, ale...keď sa nad tým človek zamyslí...je to diskriminačné...a neviem, neviem, ak by to niekto napadol...či by neskončili aj s nejakou pokutou. Ak je niekde väčší počet záujemcov ako ponuka, tak jediné kritérium by malo byť, že sa robí riadny poradovník, a kto je v poradovníku zapísaný prv, ten by mal mať prednosť.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 31 Jan 2013, 22:40

Vejula,

popredny cesky detsky psycholog , zial ospravedlnujem sa mu, ze teraz si neviem spomenut na meno, sformuloval raz cosi v tom zmysle, ze skolku si vymysleli deti, jasle rodicia. Principialne isto nerobis nic zle, ak dieta vo veku okolo 3 rokov davas do skolky.
Drzim palce pri zvykani
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: dať 3 a pol ročné dieťa do škôlky?

Neprečítaný príspevokod vejula » 03 Feb 2013, 00:18

dakujem dievčata za odpovede. Takže my už mame škôlku zajednanu, len potrebujeme odporučanie od detskej lekarky. Snad nam ho v utorok da napriek tomu, že sa chystam malej odmietnuť zakladne očkovanie. . Maly vie už takmer všetko sam, snad ešte s obliekaním mu treba pomôcť, ale to snad doseptembra vyladime.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron