Ako stanovujete dietatu hranice...?

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod janka » 09 Feb 2013, 23:04

Ako som bola u nasich, tak som sa dostala k televizoru a videla som par minut aj z tej relacie Pestunka, ci ako sa to vola. Bol tam chlapec, snad sedemrocny, a zaujalo ma, ze stale u neho riesili take tie zachvaty zlosti ake vidam aj u Michalky. S ucitelkou v skolke som sa raz o tom rozpravala, ze by sme to radi z Misky nejak vymlatili (v prenesenom zmysle slova, samozrejme!) a ona, ze to netreba riesit, ze dieta z toho vyrastie. No z tej relacie mam dojem, ze moze aj nevyrast, tak teraz neviem. Mozno ide hlavne o to, nepodporovat ich, ale my normalne fungujeme tak, ako radila aj pestunka, teda nejake kriziky nedavame, skor ide o tu komunikaciu s dietatom.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Feb 2013, 16:10

janka to je strašne milé s tým divadielkom.
bože prečo ja som taký dramatický antitalent..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod luludi » 10 Feb 2013, 19:27

Janka: zmanazovat spanok cez den je stale narocna zalezitost, ale pracujem na tom, doslova :) Zacali sme sa hravat na ticho - pocuvat ticho vonku, ticho v byte, ticho v kupelni a tak podobne - lebo som obcas rozmyslala, ze ci vobec chape, co od neho chcem, ked ho ziadam, aby bol potichu. Pekne to funguje pri dverach - ked nimi ide tresnut, tak ho rychlo vyzvem, aby mi ukazal, ako sa ticho zatvaraju dvere a podobne. Ale ked chyti zachvat kricania, tak nepomaha nic :mrgreen: Zaroven sa snazim, ked je mala hore a v dobrej nalade robit s nim, co najviac hlucnych aktivit, nech sa vyburi a nasledne mu ponuknut kludnu aktivitu, aby mala pospala aspon trosku, ale v zasade plati, ze doobedu musime ist na milotkin prvy spanok vonku - za kazdeho pocasia, obedny spanok maju spolocny - sice trva aj polhodinu az tristvrte, kym obaja zaspia, ale v zasade potom este cca 2 hodinky pospia a ku veceru ich zase berie manzel na hodinu az hodinu a pol vonku, aby mala spala. Risko, sice potom ide spat az okolo jedenastej vecer, ale kym nie je vonku teplejsie, zatial to neriesim a nechavam ho spavat aj cez den.

U nas na riskove zachvaty velmi pomohlo to, ze nevstava sam - tesne pred zobudenim sa s milotkou nasackujeme rychlo spat do postele a ked vstane, tak ho dlho hladkam a mojkam a podobne - to iste po obednom spanku - a tie jeho zachvaty zmizli, ak sa obcas nejaky vyskytne, tak ho ignorujem, lebo inak sa vie vyturovat do nepricetna :twisted:

Teraz, ked ma milotka 4 mesiace, tak ho konecne prechadza opat-babatkovska-faza a je ochotny sa sam krmit, pomaly sa mi ho dari davat aj na nocnik (co po milotkinom narodeni razne odmietal, dokonca musel byt prebalovany na jej prebalovaku), zase je ochotny chodit vonku bez kocika po svojich. Je to narocne obdobie plne zmien, obcas sa pytam sama seba, ci som toto naozaj ja chcela :D :D :o
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 12 Mar 2013, 00:50

dovolíte v rámci výchovy, aby vaše deti mohli skákať do mlák a blata teraz v jarnom období? my z každej prechádzky prídeme mokrí a celí špinaví. na jeseň sa nám podarilo dcéru presviedčať a vysvetliť jej to, že do mlák nie. ale teraz na jar to už neakceptuje. hlavne ked videla kamoškinu dcéru, ktorá to viac menej má dovolené, tak už ani ja nedokážem zastaviť tú moju dcéru. :-)
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod janka » 12 Mar 2013, 01:00

Mirkaska, ano, dovolim, ale vtedy, ked sme uz na ceste domov a blizko domu, takze je v tom mokrom len kratko a za chvilu sa doma urychlene prezlecie do sucheho.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 12 Mar 2013, 09:40

Velakrat beriem malu cielene von,nech sa vyskace a vybeha v mlakach - oblecena v nepremokavom.. Ak sa tulame vonku,je u nas pravidlo,ze ak nema gumaky,do mlak sa nejde - akceptuje to.
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 27 dní
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 12 Mar 2013, 09:43

Mirkaska, setri si nervy a dovol vsetko co mozes ;-) Ja som synovi este ked bol maly usila z PULu nepremokave nohavice a bundu, k tomu dostal gumaky, a mohol skakat do mlak kolko chcel. Samozrejme nemam stroj na zatavenie svov, takze trosku to cez svy presiaklo, ale vzdy 100x lepsie nez ked si sadne do mlaky v teplakoch. Sada nepremokaveho oblecenia je uz odvtedy najdolezitejsia cast nasho satniku, akonahle je vonku mokro, nahodim do toho obe decka a ide sa. A potom to ani neperiem - naco, ked by som ich obliekla do cisteho a o 2min su rovnako spinavi, ako pred opratim :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 12 Mar 2013, 09:55

Mirkaska, u nás je to ako píšu baby- navlečiem nepremokavý komplet a ide sa :D Tiež ho ani neumývam. A myslím, že občas tým robíme presne takú službu iným maminám, ako si písala ty o kamarátke :) Ale nevidím dovod, aby si malá nepobehala po blate, ked má z toho takú radosť a oživenie prechádzky. Inak presne chápe, že ak je v inom odeve, tak po kalužiach sa nebehá.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod artemis » 12 Mar 2013, 18:41

V podstate, ako píšu dievčatá, záleží od odevu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ono sme tu myslím takí otvorení ľudia, že nikomu nevadí, že dieťa blbne v mlákach a blate, myslím to ako že hľadieť na slušnosť - patrí sa to, nepatrí sa to :mrgreen: nájdu sa veru inde takí experti, hlavne staršia generácia :mrgreen:

Ale ide čisto o tú materiálnu stránku: topánky za veľa peňazí, premočia sa a zgecnú, oblečenie tiež, pranie,čistenie, stojí to kopu času, energie ľudskej aj elektrickej... :mrgreen: - takže, ÁNO, nech sa blatí a kaluží pokojne: len treba tomu prispôsobiť oblečenie tak ako to popísané je v príspevkoch :)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 13 Mar 2013, 00:10

len sa bojím, že ked bude v nevhodnom odeve, tak ju nepresvedčím. dnes sa blatila, máme novostavbu domu bez upraveného okolia a trávy, tak je blata požehnane. :-) dakujem
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod Norika » 13 Mar 2013, 10:31

ja mam obavy , co to bude v skolke...davate do skolky detom tiez nahradne oblecenie?? u nas mamicky ani moc nedavaju, co mi vravela sestra, deti behaju v tom, v com prisli do skolky... :-/
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod Amosa » 13 Mar 2013, 10:49

Norika, u nas v skolke sme dostali doporucenie zadovazit dietatu nepremokave nohavice do dazda (+gumaky, ale tie ja nedavam). Ked idu von, tak im to ucitelky navlecu na oblecenie. Inak ja po prichode do skolky prezliekam do teplakov, kvoli pohodliu dietata.
Amosa
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 23 Jan 2013, 23:06
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 22 dní
Rokov: 10 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod Norika » 13 Mar 2013, 11:18

v interieri ano, len ten exterier...date dietatu nove rifle, a ono ich na skolskom dvore zoderie?? u nas mamicky nemozu obliect do stareho, lebo to by znamenalo, ze nemaju na nove..pride mi to chore...to fakt sa neda dat dietatu 1 oblecenie na cestu do a zo skolky, 1 do vnutra a 1 na von?
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 13 Mar 2013, 12:22

Norika a to čo je blbosť, že nemôžu obliecť do starého? Ja dám malej rifle, to má na cestu (vozíme ju autom, je to vo vedľajšej dedine), ak je vonku blato rovno jej obujem gumáky, nie tenisky, v šatni sa prezlečie do teplákov a papučiek... v zime mali navonok do exteriéru oteplováky, to mala stále v skrinke, teraz, keď nie je sneh, oblečú jej navonok tie rifle (inak v extrémnom počasí - dážď- sa nechodí u nás v škôlke von), no a ak sa zablatí, ide sa domov v teplákoch :), na druhý deň dám druhé gate a prvé doma operiem... má asi trojo nohavíc, tak to obmieňam, z toho dvojo je zdedených a jedny nové - jasné že jej dávam aj nové, veď to má na nosenie a zodratie a za staré sa nehanbím... každopádne závisi od teba čo jej necháš v skrinke...
btw. naša akceptuje nevhodné oblečenie alebo obuv, vie, že v kalužiach sa môže cápať len v gumákoch.. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod hysterka » 13 Mar 2013, 13:30

Norika, naozaj nechápem, prečo by malo dieťa behať po preliezkach na škôlkárskom dvore v nových rifliach. Dcéra chodí do školky v teplákoch alebo legínach, v zime mala v šatni oteplovačky, teraz nepremokavé šuštáky. Keď treba tak si to na von oblečú. Do školky chodí do vedľajšej dediny, takže ju vozíme autom. Rifle do školky ani veľmi nenosí, nám rovno povedali, že najlepšie sú teplákové súpravy, veď tie deti sa hrajú, lepia, maľujú, behajú, cvičia... a tie rifle nie sú práve pohodné.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 13 Mar 2013, 14:03

Ja davam do skolky oblecenie, ktoreho mi nebude luto, ak ho znici. Stare teplaky, kludne aj zastopkane, zaplatane, vyrastene, tricka nevypratelne okydane. Vzdy davam take oblecenie, aby nemusel riesit vela kusov, takze v zime dostane spodky a tricko, na von si na to da mikinu a overal. Ked je mokro, tak namiesto overalu ma nepremokavy komplet. V tom, co ma mat oblecene v skolke na von, ide aj do skolky a zo skolky. Rifle mal v skolke za 1,5r asi 3x, aj to len take, co som mu presila z mojich starych deravych, nove rifle som mu este nikdy nekupila, malokedy to pouzivame, tak sa to ani neoplati kupovat. V skrinke ma nahradne oblecenie dovnutra.
Inac syn ma asi vsetkych spoluziakov zo strednej vrstvy, vacsinou jedinacikov, do ktorych rodicia "investuju", ale vacsina oblieka do skolky podobne ako my, ziadne otrcanie najdrahsich handier, skor veci ktorych nie je skoda.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod Norika » 13 Mar 2013, 14:07

neviem, sestra mi povedala, ze vela mamiciek sa v nasej MS stazuje, ze deti nosia donicene veci zo skolky, z behania po dvore...aj neter chodieva v leginach casto, ale chlapci leginy nenosia, ak uz len o to ide ....zima je kapitola sama o sebe, samozrejme ze oteplovaky....ale mna skor trapi to obdobie jari a jesene....nas skolka caka od septembra, takze sa na to pripravujem..a ja som zo sestrinho rozpravania pochopila, ze ak dieta pride do skolky v niecom, v com moze behat aj po vonku,cize stare oblecenie, tak uz ostatne mamicky posudzuju...lebo doma davame detom fakt star veci, ktore mozu zaspinit roztrhat... "nove" pre mna neznamena nove, vcera kupene, ale nieco co je do mesta, do kostola, aby ste ma chapali... ak ak dam taky kus oblecenia a maly to za tyzden znici, tak kde by sme sa dostali takto....asi len prehanam, uvidim,ako to je v praxi...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 13 Mar 2013, 14:39

Ved nech posudzuju, ked im to stoji za to. Uvidis, ze nebudes jedina s "horsim" oblecenim a mozno sa viacere rychlo pridaju, ked uvidia, ze nebudu sami.
Jar a jesen je pomerne jednoducha - dam teplaky a v tych je cely den, aj von, aj dnu. Ak je mokro, tak dam spodky alebo uzsie teplaky, na ktore sa daju navliect nepremokave gate. A ked je tak teplo, ze by mu v tomto bolo teplo, tak ma dnu teplaky a na von sa prezlecie len do tych nepremokavych.
Este sa nam osvedcil softshell, to hreje asi ako teplaky, ale je to ciastocne nepremokave, neprefukave, priedusne. Z toho som mu usila dvojo nohavic a ked je napr. na jar po dazdi, tak su velmi prakticke. Aj v zime, ked pod to das leginy. Nosi ich aj na korculovanie (ladove). Ale dnu do triedy sa potom musi prezliekat, lebo by sa usmazil. Pri siti ma jedny vysli asi na 7E, takze nie zrovna lacne, ale je to prekvapivo odolny material a zatial ich neznicil (prve uz nosil 2 roky syn a teraz dcera a stale su fajn).
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Mar 2013, 20:49

a odkial ten softshell mas?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 13 Mar 2013, 21:47

teraz ho uz maju aj u nas v metrazi, ale inac detivbavlnke.sk
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod artemis » 13 Mar 2013, 22:01

Norika píše:v interieri ano, len ten exterier...date dietatu nove rifle, a ono ich na skolskom dvore zoderie?? u nas mamicky nemozu obliect do stareho, lebo to by znamenalo, ze nemaju na nove..pride mi to chore...to fakt sa neda dat dietatu 1 oblecenie na cestu do a zo skolky, 1 do vnutra a 1 na von?


Choré je dať dieťaťu do školky nové rifle :mrgreen: My sme chodili do školky v najväčších handrách obodratých a nik krivo nepozeral, mala som skôr pocit, že iné deti chodia ešte viac dogabané :mrgreen: Aj učiteĺky nám vždy vraveli, že netreba deti parádiť, že keď dáme drahé šaty, že nepreberajú záruku, že to dieťa nedotrhá, či nezašpiní :lol:
Čo sú toto vo vašich končinách za móresy...asi čím zapadlejší kraj, tým viac sa ľudia hrajú na hollywood :D
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 13 Mar 2013, 22:11

mne to pomaly pripomina tie dedinske zvyky, ked sa dietatu od narodenia dava Sunar, len aby mamicka ukazala, ze na to ma, a moze dat dietatu "to najlepsie" :x
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron