Ako stanovujete dietatu hranice...?

debata o všetkom a pre všetkých

Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod mia » 20 Jan 2013, 22:17

Ahojte, v poslednej dobe riesim v sebe dost casto otazku, AKO stanovit dietatu hranice, resp. ci to, ako to robime, je spravne...

Myslim si, ze netreba diskutovat o tom, ze hranice treba stanovit, ide vsak o to, ako sa to robi... doteraz sme to vacsinou robili tak, ze veci, ktore boli nebezpecne alebo ktore sme nechceli, aby dieta chytalo, sme jednoducho "odpratali" tak, aby ich dieta nemohlo dostat / dociahnut. ak som napr. chcela, aby malá po návrate z vonku nebehala po celom dome obutá, tak som jednoducho pred odchodom zavrela dvere vo vstupnej chodbe, aby ked sa vratime, "musela" ostat v tejto jednej miestnosti, pricom som stale komentovala, co robime "ked prideme zvonku, vyzujeme sa, vyzlecieme a umyjeme ruky..." a pod... jednoducho sme pripravili prostredie na to, aby sme nemuseli riesit krik, ze nieco chce, a nemoze, resp. ze nepocuva, ked sa jej nieco povie.
ak malá nechcela ist, kam sme potrebovali, tak sme ju jednoducho zobrali na ruky a isli a pod... poslednych par mesiacov sa jej uz aj snazime strucne povedat dovod, preco ju berieme, preco to nema chytat... no stale mam pocit, ze vysvetlovanie dovodov 2-rocnemu dietatu akosi nema vyznam, ze jednoducho nechape, preco nema robit nieco, o co prave javi zaujem... a tak volime radsej taktiku "pod, ukazem ti nieco zaujimavejsie"... slovicko "nesmies, nemozes" pre nasu malu nema akosi ziadny vyznam, absolutne na neho nepocuva. tak sa snazim rozpravat vo vseobecnosti, napr. "jedlo sa nehadze na zem" a pod., no stale mam pocit, ze ta nasa vychova je akasi bezuspesna...
ako to riesite, resp. ako ste to riesili u Vas...?
dakujem pekne
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 22 dní
Rokov: 9 rokov, 3 mesiace, 19 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 21 Jan 2013, 12:35

mia, a preco sa ti zda vasa vychova bezuspesna? Prevencia aj odputavanie pozornosti su velmi ucinne.
V takomto veku este naozaj dovody nemaju velky vyznam, mozes povedat velmi jednoducho dovod (napr. tam je bumbac, bobo, pali, zima, spina,...) ale vacsie vysvetlovanie dieta vobec nechape.
Mne sa dost osvedcila zasada 3x a dost - na kazdu vec ktoru z nejakeho dovodu nesmie, poviem NIE/NONO, ak sa da, zdoraznim gestom (napr. jemne odsunutie predmetu, ale tak, aby zostal v dosahu). Ak dieta neprestane same, tak po tretom upozorneni fyzicky znemoznim robit nespravnu vec, cize bud odlozim dany predmet, alebo odsuniem dieta, chytim mu ruky, zavriem dvere a pod. Takto dieta dostane priestor, aby same prestalo, uci sa ze nie vsetko, co ma v dosahu, moze lubovolne pouzivat. Napr. to zhadzovanie jedla bolo aj u nas oblubene, vzdy som par krat upozornila, potom vzala tanier a jedenie skoncilo, behom mesiaca sme dosli do stavu, ze nezhadzuje a sama mi poda tanier ked uz nechce jest. Samozrejme niekedy treba zasiahnut hned. V situaciach kde je okamzita spatna vazba a nie je to nebezpecne, mozes nechat nech si dieta same okusi, co sposobi jeho cinnost, ale akonahle nie su nasledky okamzite, dieta v tomto veku si ich neda do suvisu, tam je to zbytocne skusat.
Dobre je tiez ponuknut nahradnu cinnost tak, aby dieta mohlo robit to co chce, ale tak aby nenarobilo skodu. Napr. chce hadzat pohare z kuchynskeho stola, tak namiesto sklenenych poharov jej das lopticky. Chce sa radsej hrat s poharmi? Tak ich das na koberec a das jej do nich nieco na presypanie. Tymto sa eliminuje cast hysakov po zakaze cinnosti.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod mia » 21 Jan 2013, 20:10

quaxi, velmi sa tesim, ze si odpovedala... krasne si to popisala, tak nejako to citim aj ja. preco sa mi zda, ze je bezuspesna? pouzivam tiez podobne na niektore predmety NIE / NONO, ked nepocuvne, vezmem ju alebo predmet prec - a akosi by som cakala, ze nabuduce, ked poviem opat NIE / NONO, ze bude vediet, ze to nema robit / chytat... ale to akosi u nas nefunguje. jednoducho malá bude skusat a skusat, aj ked vie, co pride potom. napriek tomu, ze sa snazime byt v tomto dosledny - ze vzdy ked povieme NONO, tak aj musi nasledovat reakcia (predmet alebo ona prec) - nasa malá si z toho akoby robila srandu a v konecnom dosledku mam pocit, ze slovicko NONO je pre nu len hra na macku a mys...
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 22 dní
Rokov: 9 rokov, 3 mesiace, 19 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod artemis » 21 Jan 2013, 21:52

quaxi to pekne popísala, mia, si si istá, že pri marení tých činností, že nielen gestikulácia ale aj výraz tváre máš náležitý? Treba si tú "dramaturgiu" nacvičiť v zrkadle, ak nie si si istá ako sa tváriš pred dieťaťom. Treba sa tváriť patrične situácii :mrgreen:

Síce aj niektorí ľudia dospelí nevedia vraj rozoznať a rozpoznať čo ktorý výraz tváre znamená, dosť im to sťažuje život, vraj to pochádza z detstva, že sa to nejak zle naučili, resp. nenaučili.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 21 Jan 2013, 22:19

mia, taketo male deticky este nemaju taku pamat ako dospeli, takze samozrejme nebudu reagovat tak, ze toto mi minule zakazali, tak to teraz vobec nespravim. Casto staci, ze sa nejaky detail zmeni, a dieta ani nerozpozna zakazanu situaciu, ak je zaujate, vobec si nespomenie... No a stale chcu skumat, ked to minule rodic prekazil, skusia co to spravi teraz. Az casom, dlhsim opakovanim (moze to trvat mesiace) si zvyknu, ze dana vec sa nerobi - cize ak aj nerobia nieco zle, nerobia to preto, ze si navykli, nie preto, ze by chapali zakaz, k tomu pride az neskor, okolo 4r, ked uz sa skutocne da vysvetlit co to sposobi, a dieta si potom bude vediet aj same odvodit spravnu reakciu v podobnych situaciach. Deti si okamzite spolahlivo zapamataju iba veci, ktore su spojene so silnou bolestou alebo emociou, napr. ked spravi nieco, coho sa dospelak hrozne zlakne - hned sa zlakne aj dieta a taku vec tak skoro nespravi. Na tomto funguju tie kvazi dobre vychovane deti, ktore prve 3-4 roky vzorne posluchaju, lebo ich rodicia za kazdu prkotinu zmlatia - spoja si to so strachom a potom posobia uzasne vychovane, ale vlastne sa len boja, akonahle trosku vyrastu, budu o to horsie.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod mia » 21 Jan 2013, 23:10

dakujem quaxi, zrejme je to tak, ako pises :-) obcas sa stane, ze som "mierne" zneistena okolim (teda lepsie povedane mojimi rodicmi)a ich komentarmi, aku mame neposlusnu dceru... ja sama som bola vychovana tak ako pises v zavere (co teda nie je sposob, ako chcem svoje deti vychovavat samozrejme). a kedze v mojom okoli nepoznam nikoho, kto by "praktizoval" ten sposob vychovy, ktory sa nam paci, je potom tazke pre nas samotnych objektivne zhodnotit, ci sa nam to aj dari... preto je fajn, ze sa mozem o tom aspon takto porozpravat, resp. citat vase skusenosti a nazory...
skusim si vyskusat v zrkadle aj ten vyraz tvare :-D ale v principe ste ma trochu ukludnili... :-)
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 22 dní
Rokov: 9 rokov, 3 mesiace, 19 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod artemis » 21 Jan 2013, 23:26

quaxi píše: Deti si okamzite spolahlivo zapamataju iba veci, ktore su spojene so silnou bolestou alebo emociou, napr. ked spravi nieco, coho sa dospelak hrozne zlakne - hned sa zlakne aj dieta a taku vec tak skoro nespravi. Na tomto funguju tie kvazi dobre vychovane deti, ktore prve 3-4 roky vzorne posluchaju, lebo ich rodicia za kazdu prkotinu zmlatia - spoja si to so strachom a potom posobia uzasne vychovane, ale vlastne sa len boja, akonahle trosku vyrastu, budu o to horsie.


To máš pravdu, že deti si tieto veci nezapamätajú na prvý raz, ani nie na tretí raz...

No nemyslím si, že by to fungovalo až tak jednoznačne. To či dieťa má strach, alebo je vychované sa predsa dá pozorovaním rozoznať.

Okrem toho ak mater jačí a vrieska jak zmyslov zbavená, len preto že na ňu vyskočí susedov psík, pričom sa psík iba chce hrať, tak garantujem, že nielen do 3-4 rokov, ale až do dospelosti bude mať jej dieťa čo toho bolo svedkom panický strach zo psov. A v podstate to ani nie je strach čo rodičia zasadia dieťaťu do duše, to sa dá hovoriť skôr o traumách.

To, že 2 ročné dieťa sa bojí imaginárneho bubáka, logicky 6 ročné sa ho už báť nebude, iba sa na tom zasmeje, lebo už lepšie pozná svet, a ak niekto tú fintu praktizoval, dajme tomu... ale s bitkou a traumatizovaním to naozaj je úplne zle, ak to niekto robí, to potom je obeť to dieťa, nielen že rodičovi sa to vráti...

Treba si uvedomiť iba túto podstatnú vec: Tak malým deťom chýba akákoľvek predstava o smrti. Vôbec nevie čo to je, a ako ľahko ku nej môžno prísť zranením, úrazom atď, a ak nie k smrti tak skaličeniu atď, netreba rozpisovať, hovoríme teda, ako si dobre povedala, nevie rozpoznať ani dôsledky.
Aj pre toto všetko deti z nášho pohľadu (teda objektívne) neuvážene riskujú.

Pokiaľ ide ale o strach - on nie je dobrý, ale ani úplne zlý - je jednou z najtlmivejších reakcií -pri strachu sa narušujú duševné schopnosti, zhoršuje sa orientácia v priestore ako i v samotnej situácii. Niektoré situácie vyžadujú aby človek strach prekonal, inak prehrá. Strach u človeka má však aj ochranný význam. Je len málo dospelých ľudí, ktorí nemajú strach. A u tých nie je isté, či je to nedostatkom IQ - potom si vážnosť situácie ani uvedomovať nemôžu.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod vejula » 22 Jan 2013, 17:11

tak ja mam tiež problem, ale môj maly bude mať už 3 roky aveeeelmi dobre vie, čo nemôže na čo sa hnevam. Napriek tomu to robi i po niekolkonasobnom upozornovaní.
Napr dnes som malu položila k takemu farebnemu vankušiku, lebo sa jej velmi pači a zbožnuje ked si môže po nom šmatrať. A dominko začal po tom vankušiku skakať. hned som skrykla nech okamžite prestane, že jej ubliži, vôbec ma nepočuval a po vzati maleho z vankušika nan opätovne vyliezol a robil to iste. Ja som už aj trochu na neho nahnevana, že mi toto robi. A velmi dobre vie, prečo to nesmie robiť, a že sa na to hnevam, a že tym ohrozuje kristinku, a napriek tomu mi to robi naschval. _A to je len jeden z príkladov. Je toho strašne vela. odšrobovava žiarovky zo stolnych lamp, zastavuje vodu do pračky, ked sa perie, robí všetko nema. A fakt je vo veku, že velmi dobre vie, že to robiť nema, že sa na to hnevame, že bud môže ubližiť sebe kristinke alebo niečo drahe pokaziť - napr tu pračku. Vôbec neviem ako na neho isť, skušala som po dobrom aj po zlom, nič nezabera :(
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 22 Jan 2013, 21:53

vejula, moj zase v tom veku pustal pracku a umyvacku (prazdnu) a vypinal ju pocas programu. Nam pomohlo, ked som mu vzdy zdoraznila, ze on pusti pracku, ked bude treba (prve razy som mu aj hned nalozila aby to mohol hned pustit), vzdy som ho na to zavolala, nech aj nasype prasok, nastavi program, a pusti to on. Kedze u nas idu 1-2 pracky a 1-2 umyvacky denne, tak si prisiel na svoje a prestalo ho to bavit. Tu vodu by si ho mohla bravat, nech ju vzdy pusti ked pustas pracku, a potom zase vypne. Na tu lampu - nemate nejaku lampu, ktoru by si mu dala na dosah a nechala ho, nech si tam srobuje ziarovky? Pri babatku by sa dalo ho poslat na chvilu do inej miestnosti, ak svojim spravanim vyslovene ohrozuje babatko. Ale to treba vzdy opatrne, aby to nebral ako preferenciu babatka. Moze to tiez robit z nudy, ak uz prilis vystraja, je nacase vytiahnut nejaku aktivitu, co ho zaujme. Pri 2mesacnom babatku je aj dost mozne, ze takto chce ziskat pozornost, o ktoru prisiel po porode, je samozrejme, ze teraz sa mu nemozes venovat az tak vela ako predtym a asi ani nie tak vela, ako by si zelal. Preto moze ako prevencia pomoct, ak sa mu budes viac venovat vtedy, ked mas zrovna prilezitost.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod vejula » 23 Jan 2013, 19:29

ahoj quaxi, vdaka za odpoved. Vieš presne toto robim. Napr perie len Dominko, ja len nasypem prašok, ale tie nastavenia, už ho ani nemusim kontrolovať, všetko pekne nastavi presne ako ma a pusti prať... A vela veci robime spolu... Ale jeho aj tak bavi robiť všetko naopak. Dnes to už ale važne prehnal a dostal po ritke. Viem, že to nieje spravne. Ale tak zakusol kristinke do palčeka, chudiatko plakala velmi. A musi vedieť že to nesmie. Spravil to zrejme preto, že som držala kristinku, on chcel cicik a som povedala, že neskôr, že teraz mam malu. Tak si uplne v pohode len tak lahol vedla mna, akoby nič, a malá ako mala spustenu ručičku tak jej ju chytil a zakusol. Ešte teraz tam ma otlačene dva zuby a to sa to stalo na obed.
Fakt neviem ako sa zachovať v takychto situaciach. Snažim sa mu venovať, chodim s nim von, dnes sme boli bobovať, včera v materskom centre sme sa hrali, každy den sa snažim s ním niekam vypadnuť. aj doma sa mu myslim venujem, no ano, zrejme je to menej ako do narodenia dcerky. Teraz je so starkou vonku na bobach zas. Aktivitu ma, nemyslim, že by sa nejako nudil, to on zrejme ani nedokaže. Neviem čo robiť. Dnes bola u nas kamaratka so synom vo veku Dominika a nič mu nechcel požičať. Všetko čo chytil ten kamarat tak mu začal trhať a škrečať. Rozmyšlam, kde robim chybu :-( Snad len zle obdobie. Rozmyšlam či ho od septembra nedať do škôlky. Velmi som nechcela, ale teraz sa mi zda, že asi potrebuje ešte viac podnetov ako mu poskytujem ja, že možno by mu tam bolo lepšie. Ale neviem, zas sa bojim aby z toho nemal traumu. Vôbec neviem odhadnuť, že či je ten typ dieťatka, pre ktoreho by bola škôlka prospešna či naopak
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod artemis » 23 Jan 2013, 20:07

vejula nič nerobíš zle, to je príroda synak Ti žiarli na súrodenca. V prírode sa malé prasce navzájom aj pozabíjajú aby odstránili konkurenciu. Takže malá s tým palcom ešte dobre obišla, ale z nášho pohľadu je to hnusné, no on len robí čo mu kážu pudy. To isté s chránením si teritória - vlastníctva. Netreba nútiť tak malé deti aby požičali hračky. Ak ide návšteva, treba im povedať, nech si zoberú nejaké vlastné hračky zo sebou. Potom deti pristúpia aj čiastočne na dočasný "výmenný obchod". :)

Aj na ten vankúšik žiarlil. To je jasné. Len ho daj do tej školky. Len to treba urobiť tak aby to bral nie že je odstrčený (lebo keď teraz žiarli, tak bude mať tendenciu to tak pochopiť) , ale musíte to urobiť tak aby si myslel že je to veľká výsada navštevovať školku. Treba to narafičiť tak, aby akože sa vy dvaja rodičia rozprávate že ho dáte do školky, a že Kristínku tam nezoberú, že riaditeľka povedala, že iba také veľké deti ako je on tam berú, že on už toho vie veľa, a že ste smutní že nemôžu ísť obaja do školky, že Kristínka bude závidieť a plakať že nemôže do školky a podobne a bla bla. A narafičte to tak aby to on všetko počul a vnímal to, akože to je veľká odmena môcť chodiť do školky. Ja by som to robila takto.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod artemis » 23 Jan 2013, 20:14

vejula píše: ..... Je toho strašne vela. odšrobovava žiarovky zo stolnych lamp, zastavuje vodu do pračky, ked sa perie, robí všetko nema. A fakt je vo veku, že velmi dobre vie, že to robiť nema, že sa na to hnevame, že bud môže ubližiť sebe kristinke alebo niečo drahe pokaziť - napr tu pračku. Vôbec neviem ako na neho isť, skušala som po dobrom aj po zlom, nič nezabera :(


Ale keď zamkneš kúpeľnu, tak to by zabrať malo ;) Ja som nikdy nedovolila aby dcéra bola v kúpeľni čo i len sekundu osamote. Si zober len, že necháš fén v zástrčke položený niekde a on to schytí a pustí na to vodu z kohútika a môžeš chystať pohreb.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Jan 2013, 14:18

mne malý zrejme pokazil dotykový displej na pračke, čo stálo potom 400e. takže, u nás je max. voľnosť, ale čo nechcem aby robil, musím zatvoriť, zamknúť, odložiť a tak- ak to neurobím a malý spôsobí nejakú škodu, nie je za to on potrestaný, ale je to moja chyba. vejula, mne sa tak vidí, že to je na škôlku, on už potrebuje širšie obzory. ked naháňal kotnú sučku na motorke, zobrali sme mu motorku. v zápätí ju dostal späť s tým, že "nono naháňať hava" ak to skúsil, zase išla motorka preč. niekedy aj 5 krát po sebe.. ak nemal náladu "na poslúchanie" radšej som zatvorila sučku do pokojného prostredia. na mojom vidím, že fungujú len priame zákazy, pri čine, žiadne vysvetľovačky, musí proste pochopiť konkrétnu situáciu. používam 2-3slovné vety, vo väčších sa stráca, to úplne vidím..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod vejula » 24 Jan 2013, 17:30

artemis, tak ja fen ani nemam doma, takže v poho.. toho sa nebojim. Ale zamknutie kupelne počas prania by mohlo byť riešením. Vdaka ;) A s tou škôlkou super napad - myslim, ten rozhovor s mm ako si opisala, by podla mna mohol zABRAť. Dnes ked sme sa boli doobeda bobovať, tak tam boli aj detičky z škôlky s p. učitelkami, tak som ho už pomaly začala namotavať

shira, ono vieš, môj maly bude mať už 3 roky a velmi dobre rozumie všetkemu. Podla mna je to už vek, kedy by som mohla od neho očakavať aku taku pozitivnu reakciu na moje nenaročne požiadavky... Myslim to tak, že neviem či je riešenie to, že povykladam z jeho dosahu všetko čo môže pokaziť, lebo to by ani nebolo možne. Navyše ma aj hneva, že hračky hadže o zem, všetko kazí. A tak ma to mrzí. A vidim, že to robi tak, aby som to ja videla, nerobi to zavretý v izbe, ale príde predomna a ešte sa na mna pozrie a treskne o zem. Proste čista provokacia. Zas nieje taky maly aby každy jeho prešlap bola moja vina, lebo som mu to nechala v dosahu. Ale tak tvoj maly je ešte menší, tak možno preto to tak inak vnímame.
A čo robí velmi často, aj dnes to spravil, prišli sme z vonku pekne sme sa napapali, ešte som mu naliala džusik do pohara dala mu do ruky, on sa na mna pozrel poharik v sekunde otočil hore dnom. Jeho to proste velmi bavi, napriek tomu, že sa nahnevam. Dokonca možno preto to robi, aby som sa nahnevala. Ach nechapem vôbec tej jeho logike
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 24 Jan 2013, 21:05

vejula, samozrejme sa neda vsetko odpratavat, ale veci, ktore su fakt nebezpecne alebo prilis drahe, je lepsie este dat mimo dosah.
Na to nicenie hraciek - ak to robi vyslovene preto, ze tebe to vadi, a inac hracky nekazi - nepomohlo by to uplne ignorovat? Lepsie hracky schovat, nechat mu take, ktorych ti je menej luto, a ked ich nici, tvarit sa, ze nic nevidis a naschval sa ist venovat babatku, alebo nejakej svojej praci, ktora ho extra nudi...
Je mozne, ze on nevie, co myslis tym, ze sa hracky kazia. Prisiel uz niekedy o nejaku oblubenu hracku tak, ze ju znicil?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Jan 2013, 10:05

vejula píše: ... Proste čista provokacia. .... Jeho to proste velmi bavi, napriek tomu, že sa nahnevam. Dokonca možno preto to robi, aby som sa nahnevala. Ach nechapem vôbec tej jeho logike

ano presne si to vystihla. toto zaručene funguje, vždy sa na to chytíš, on to vie. viem, že to vyznie možno nereálne, ale čo najviac tieto prejavy ignorovať... jemu sa páči práve to, že vyvolá v tebe reakciu, emócie, "záujem" aj ked v negatívnom zmysle. toto je vzdor, žiarlivosť, všetko v jednom, všetko je to veľmi prirodzené a normálne.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 26 Jan 2013, 01:47

vejula píše:Dnes bola u nas kamaratka so synom vo veku Dominika a nič mu nechcel požičať. Všetko čo chytil ten kamarat tak mu začal trhať a škrečať.

čo sa týka požičiavania hračiek, u nás je to tiež hrôza. :cry: a to nemáme ani súrodenca ;)
Emka vôbec nechce požičať hračky kamarátom, všetko berie, čo má ten druhý, plače. Keď sa spomenú mená týchto detičiek, jej reakcia je hneď - nepožičiam ani hračky, ani plastelínu , ani Paulínke, ani Laurinke, ani Danielkovi,.... No na druhej strane, keď sme my u nich, je všade prvá a ešte si nárokuje na ich hračky. Jedine so sesternicami sa vie hrať, požičia, ale akonáhle je unavená, tiež začne - to je moje, nepožičiam. Ja som z toho veľmi nešťastná. V poslednej dobe sa to zhoršuje. Keď dám niečo mame, otcovi, napr. som im niečo kúpila, a berú si to od nás domov, hneď začne plakať, že to je jej. Takisto nechce, aby si niekto obliekol moje veci (napr. rukavice). Vôbec sa jej to nepáči.
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 24 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod shira » 26 Jan 2013, 09:14

?? ja tiež automaticky nepožičiavam vlastné veci ľuďom, čo prídu na návštevu ;) deti majú k hračkám silný vzťah a toto je tiež prirodzené. Nám sa podarilo naučiť tomáška aspoň "toto nie je tvoje, nechaj" aby nebral všetkým všetko, ale sám si zobrať taktiež nenechá :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Jan 2013, 15:04

Mirkaska, vsetky deti prechadzaju takymto "lakomym" obdobim, jedno dlhsie, druhe kratsie. Okrem prirodzeneho egoizmu to suvisi aj s tym, ze dieta nevie ze ta hracka sa mu vrati, boji sa ze o nu uplne pride. Nechape, ze je to rovnake ako ked si same poziciava, z jeho pohladu je to uplne ina udalost. Darmo budes vysvetlovat, musi mu to docvaknut samemu. Ak nechce poziciavat, je lepsie to respektovat, a potom ked nahodou pozicia (hoc aj tebe), mozes jej zdoraznit, ako ste sa pekne zahrali a dobre bavili vdaka tomu, ze ti to pozicala a teraz jej to uz vracias, lebo to patri jej... Keby povedzme este nevedela chodit, tak ju tiez nenutis, ked este nevie poziciavat, preco to nejako riesit?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod luludi » 26 Jan 2013, 16:13

ahojte zienky,

nas risko (2 a pol roka) zacal v poslednej dobe stracne kricat, proste cely den za mnou chodi a vresti a vresti, po pol dni, ked uz mna hlava boli a mala place, lebo potrebuje spat a nemoze, uz stracam sudnost a zacinam byt na neho neprijemna. Nepomaha take, ze stisim hlas az sepkam, nepomaha zmena cinnosti a prostredia, proste nic. :(
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 25 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 01 Feb 2013, 14:49

Čo hovoríte na výchovné rady v relácii "pestúnka"? aj tam často hovoria o stanovovaní hraníc. a tie tabuľky s krížikmi a trestami?
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 24 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 01 Feb 2013, 15:40

Mirkaska akurat vcera som to trochu pozerala a tiez som sa chcela opytat to co aj ty :) inak ja na tom nevidim nic zle, prave sa mi paci, ze deti netrestaju nasilim,ale vyslovene su potrestane az ked porusia vopred stanovene pravidla a tiez ,ze vedia aky trest ich za to caka... dava to logiku. a tie kriziky, to je asi dost motivacne ;) Budem rada ked sa vyjadri viac mamiciek...a co si myslite v akom veku je mozne zacat s niecim takym?
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 10 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod shira » 01 Feb 2013, 17:23

mne sa to praveže velmi páčilo, pestúnky sa na rozdiel od niektorých matiek chovajú k deťom pekne, stanovujú hranice motivačnou formou. ľahko sa teoretizuje a kritizuje, ale naozaj vznikajú situácie, kedy treba rázne zakročiť a nie vždy ma napadá správna reakcia, hlavne v afekte.. páči sa mi aj to, že kladú dôraz na prejav emócií, pochvalu a pozitívnu motiváciu. niektoré časti ale už po ukážkach nie som schopná pozerať- zdá sa mi neuveriteľné, že matka ktorá nonstop jačí, nadáva a ponižuje svoje deti, sa čuduje, že sa správajú hrozne..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 01 Feb 2013, 18:21

Luludi, aj moj je hlucny, hrozne, a nepotesim ta, je to kazdym rokom len horsie. Najblizsie bude ticho az ked sa odstahuje :-D A mladsiu to velmi inspiruje, strasne rada sa s nim prekrikuje. Nastastie on zacal byt hlucny este skor nez sa narodila, tak je odolna a nikdy ju to nerusilo.

A co dobre radili v tej relacii? nemame telku, tak netusim co je to zac.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Ako stanovujete dietatu hranice...?

Neprečítaný príspevokod janka » 09 Feb 2013, 22:57

luludi, ako sa dari s tym krikom a spankom? Neprispela som vtedy, lebo u nas to vyzeralo podobne, ze Adelka sa kvoli Michalke mala problem vyspat, a nic som s tym nenarobila. Zlepsilo sa to, ked Michalka zacala chodit do skolky, a tak sa Adelka konecne mohla aspon doobeda vyspat. Ja som sa s tym zmierila, ze proste nestacim na vsetko, nie je v mojej moci zabezpecit aj mladsej taky luxus, aky mala starsia, a naucila som sa prilis si to nevycitat. Pocula som uz aj taku teoriu, ze dieta sa do troch rokov proste poriadne nevyspi, skoda je to nejak moc riesit, a celkom sa s tym stotoznujem. Len sa snazim, aby boli co najlepsie vyspate, vramci moznosti.

A este som si spomenula: na Vianoce sme Michalke dali divadielko, nielenze je to uzasna hracka, ale tie babky v nom maju aj zazracnu moc. Dnes, ked sme mali problem Misku prehovorit prezliect sa do pyzama, tak manzel chytil Marieku (babku) a ta akoze rozpravala, ze je uz unavena, prezlecie sa do pyzamka, umyje si zubky blablabla, Michalka uznala, ze je to dobry napad a o chvilu bola v posteli. Ked upratuje hracky, Jezibaba ju chvali, ako jej to pekne ide a to mas vidiet, ako hrdo ich uklada. Predvcerom docmarala voskovkou dlazku v kuchyni, tak som jej nakazala si to po sebe pekne poumyvat, k tomu som jej doniesla Janka a Marienku a ti ju obdivovali, ako jej to krasne ide, ako je to pekne docista - vzdy som ich zavesila tak, aby mali akoze dobry vyhlad, ja som si robila svoje a Michalka snad polhodinu drhla dlazku a vysvetlovala Jankovi a Marienke, ako a co robi, fakt to po sebe umyla. Tak sme sa s manzelom chcechtali, ze my sme uz u nej ako autority uplne odpisani, zato co povie Jezibaba, to je ako pismo svate. Mozno vyskusaj nieco podobne u vas, chlapec je uz dost velky, bezna rutina domacnosti ho uz nudi.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia

cron