RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

debata o všetkom a pre všetkých

RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 15 Jan 2013, 13:39

Ahojte, ja teda moc nečítam knihy s výchovnou tématikou, nebaví ma to, ale keďže mám dcérku v období vzdoru, tak som (v snahe vyriešiť niektoré situácie "správne"), siahla po knihe, ktorá je tak všeobecne odporúčaná ako základ - "Rešpektovať a byť rešpektovaný".
A som v nadšení, pretože je fakt vynikajúca a riadiť by sme sa ňou mali nielen pri výchove detí, ale aj v medziľudských vzťahoch.

Zistila som, že mnohé veci pri dcérke robím intuitívne v súlade s ňou. Napríklad som vyslovene neznášala, keď moja svokra malej vždy hovorila, keď nebudeš poslúchať nebude ťa mať nikto rád (alebo mamička, babička a dokonca už aj Ježiško (!) ju nemal mať rád, keď neposlúcha), no ja som vždy oponovala, že mamička ju bude mať vždy rada, len keď bude zlá, bude mamička smutná... (no je tam citové vydieranie, ale stále lepšie ako že ju nebudem mať rada).

A na Mikuláša dostala klasicky kopy čokolád, cukríkov, sladkostí, džúsikov, atď. zo škôlky, od učiteľky, dedinského Mikuláša.... a tak som jej navrhla, že nech si to dá do krabičky, že môže spapať jednu sladkosť denne po obede, a že si môže sama každý deň vybrať čo chce (krabičku má po ruke v skrinke, kedykoľvek ku nej prístup)... super fungovalo a funguje, krabičku vyjedá dodnes, a ešte stále sú tam nejaké cukríky. :)

Teraz neviem, ako mám vyriešiť ranné vstávanie do škôlky a večerné ukladanie do postele. To je proste boj.
Večer nie a nie ísť spať, a ráno nie a nie vstať. Pritom najmä ráno, nie je niekedy čas vyjednávať, lebo v škôlke musí byť o ôsmej. Keď budem mať viac času, popíšem, ako to vyzerá, ale máte nejaké rady a tipy, ako to robíte vy?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod quaxi » 15 Jan 2013, 15:00

Vecer sa mi celkom osvedcilo nastavit kuchynsky budik na cca 10min., nachystam synovi pyzamo, zubnu kefku a len mu poviem, ze treba aby sa prezliekol, umyl si zuby a vybral si rozpravku na citanie, skor nez zazvoni budik. Ak to nestihne, tak rozpravku vyberame my, on ma radsej ked si moze sam vybrat, takze ho to celkom aj motivuje. Po rozpravke mu necham zasvietenu lampicku, ze si moze este citat a sam si zhasne, ked bude chciet spat, len nech nerobi hluk (kvoli dcere, ktora zaspava vedla). Niekedy si cita 2min., niekedy aj vyse hodiny, ale vzdy ho necham tak, zasahujem iba ak robi hluk, ale to sa mu uz nestava.
Rano - vybavili sme si, ze mozeme do skolky doviezt do 8.30 :-D a aj to ledva stihame. Pri budeni ho vacsinou motivujem ranajkami, moze si vybrat z viacerych moznosti, podla toho co mame, a na to sa tesi, tak vstane. A tiez mame dohodu, ze ked vsetko stihne a este zostane cas, moze si vybrat hracku, ktoru si vezme do skolky - ak zdrzuje, tak to nestiha a ide bez hracky.
Ono to asi nie je prilis RBR ale funguje :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod hysterka » 15 Jan 2013, 19:04

Mne na výchovu dosť pomohla kniha: 5 dní, ktoré zmenia vaše dieťa - niečo ako RABR, len zjednodušené a účinné.
Večer, keď nevymýšla, čítame rozprávku a keď vymýšľa, tak je bez rozprávky. Ale musím povedať, že takých večerov je málo.
Ráno mi nejak neriešime, lebo dcéra je od malička ranovstaj, tzn. vstáva o 5-5,30... ešte pohrá, potom vyberáme tričko do školky a riešime sponky a účes :D no cica :D
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 21 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod Miroslava » 17 Jan 2013, 11:49

Moja mala bude mat len dva a pol roka, ale stale sa snazim s nou jednat akoby som chcela aby jednali somnou a skoro stale na to myslim. Snazim sa vysvetlovat (hoci som bola sfuknuta na tomto fore, ze zle jednam so svojou malou) ale nase zasady su:
1. davam vediet s predstihom co sa bude diat a to ma viacere fazy, prva zacina rano v posteli, ked sa mala koji, rozpravam jej co planujeme na den, potom pri ranajkach kam pojdeme, pri obede...atd. Ale asi hodku pred odchodom ju upozornujem na vacsie a vacsie konkretnosti (idime von,obklecieme si gate, potom "skafander" tak volame overal...) pretoze ona sa rada citi ako astronaut a hrame sa objavovanie planet a mesiacov vonku
2. dostava na vyber od jedla cez oblecenie sposob dopravy (chces ist v nosici, po nozickach...) az po samotne aktivity
3. ked spravim chybu, ospravedlnim sa jej akoze "jaj prepac, zabudla som, ze ti na tom zalezi... nabuduce to skusime lepsie..." a naozaj to funguje. Obcas jej pripomeniem, no minule sa nam to nepodarilo, ale dnes sa to to pacilo?...
4. zaspavanie je aj u nas problem a tuto napisem opat nieco kontroverzne: v zivote som malu nedala plakat ci vyplakat pred spankom, ale poucila som sa od weisbluthmetod, ze je treba sledovat naozaj jemnucke priznaky unavy a dat dieta spat velmi skoro, potom to ide aj bez placu ( ked som nepostrehla prvu unavu aj na prsniku mrncala, alebo ho odmietala,ze ona sa chce hrat) no a ked nam to nefunguje, pustam hudbu (Ryuichi Sakamoto Solitude u nas funguje velmi dobre hlavne vecer) zaspime kym skonci skladba.
5. casto sa pytam mozeme, si pripravena...
6. ked nefunguje, davam jej oblubene hracky, zvieratka za priklad a ona ho nasleduje
7. uz fakt vysoky stupen nasilia je, ze jej hrozim, ze obleciem Aliho (nas biely zajacik) vezmem von Aliho a on mi pomoze nakupit...bla bla (naposledy mi zahlasila, ze "Ali sa nemoze obliect, lebo nieje clovek a on ma kozuch, mama, ty tomu nerozumies?..." tak toto prestavam pouzivat :-)

Toto vsetko ale aj tak to nepredide na 100% zachvatom zlosti, mala sa zlosti tak raz za hodinu.

Dievcata na tomto fore ma poucili, ze je treba pouzivat menej slov, tak sa o to snazim, teda pouzivam jednoduhsi jazyk.
Miroslava
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 23 Apr 2012, 11:40
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 25 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Jan 2013, 00:21

Mala som teraz naraz pozicanu knihu RABR a zaroven Ako hovorit aby nas deti pocuvali. RABR som precitala asi tri strany a uz som ju nedocitala, lebo medzitym som sa pustila do AKo hovorit... a ta bola uplne super. RABR ma sice super myslienky, ale bola to sama teoria. Ako hovorit... bolo od prvych viet konkretne, s prikladmi najprv pre nas, aby sme si to vedeli predstavit a hned aj s prikladmi ako to urobit, co sa dalo hned aj aplikovat. Knizku som si ankoniec aj kupila, lebo som zistila, ze to nie je na jedno citanie, ale je to prakticka prirucka, ktoru si treba z casu na cas otvarat.

Mimochodm, existuje viacero dielov - pre skolu, pre tinedzerov, pre surodencov. Tu pre skolu chcem dokonca kupit niekolko ks a dat do skoly ( teda nie z mojich penazi, ale zo ZRPS) a prip. skusim i do skolky.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 19 Jan 2013, 00:44

JankaMich píše:Mala som teraz naraz pozicanu knihu RABR a zaroven Ako hovorit aby nas deti pocuvali.

Myslíš toto http://www.martinus.sk/knihy/autor/Adele-Faber/ ?
Len v slovenčine sú vypredané... ale mne to nevadí. ;)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Jan 2013, 02:07

ano, presne to. Vidis a mne to prave dnes z Martinusu prislo. Ked pozries nizsie, najdes to po cesky. Ake dsi das vyhladat autorku, najdes tam i dalsie jej knihy
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 20 Jan 2013, 01:26

možno to ešte bude v niektorých menších kníhkupectvách na nete. na jednej stránke som ale čítala, že slovenský preklad nie je nič moc, že je dosť slabý. ty si janka spokojná?
poznáte knihu Päť jazykov lásky pre deti od Gary Chapman a Ross Campbell? aká je?
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 24 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 20 Jan 2013, 01:45

kniha ako hovoriť aby nás deti počúvali v čestine sa dá stiahnuť aj na uložto.sk (zatial len sťahujem, tak dúfam, že to bude OK)
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 24 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod shira » 20 Jan 2013, 16:03

objednané, som zvedavá :-)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Jan 2013, 16:57

carodejnica píše: ...
Teraz neviem, ako mám vyriešiť ranné vstávanie do škôlky a večerné ukladanie do postele. To je proste boj.
Večer nie a nie ísť spať, a ráno nie a nie vstať. Pritom najmä ráno, nie je niekedy čas vyjednávať, lebo v škôlke musí byť o ôsmej. Keď budem mať viac času, popíšem, ako to vyzerá, ale máte nejaké rady a tipy, ako to robíte vy?


Podľa mňa quaxi to robí dobre, to je dobrý príklad. Z ďalšej nemenovanej M........ by som si príklad zase vo všetkom nebrala.

My nemáme s týmto problém, pretože si myslím a aj to praktizujem, že vzťah dieťa rodič nie je rovnocenný a ani nemôže byť, pokiaĺ ide o povinnosti ktoré treba splniť ako rodičovi tak i dieťaťu, a tým je napr. čistenie zubov, kvalitný spánok, chodenie do škôlky, školy atď. Tam to nikdy nebude o diskusii.

Rovnako nemá význam dieťaťu rozprávať čo bude, čo príde, čo sa bude robiť, lebo tak malé dieťa nemá predstavu o dianí do budúcna ani nevie odhadnúť čas, ani časové úseky, ktoré na to treba.

Zaobstaraj pekný detský budíček (my taký máme) vysvetli dieťaťu ako to funguje, že to ráno začne vyhrávať, keď je čas vstať do škôlky. Deň vopred nachystať si veci na oblečenie (nech sa ráno nestráca s tým čas), keď vstane, nech má nachystané rańajky (to my tiež robíme, a motivuje to k vstávaniu tiež)

My vstávame o 6:40 a máme celých 30-35 minút aby sme sa obriadili, najedli, obliekli a vychystali z domu. 7:10, najneskôr 7:15 vyrážame. Od septembra minulého roku sme len 2 krát prišli neskoro...raz preto lebo nám zastavil budík a druhý raz, lebo sme sa vrátili ešte kakať...

A čo sa týka večerného ukladania sa do postele. Zastávam názor, že dieťa 4-10 ročné má spať aspoň 10-11 hodín a preto v pracovné dni treba byť dieťaťu v posteli už okolo 19.30, najneskôr o 20.00. Žiadna vyjednávačka, ignorovať scény, ostať kľudný, opakovať ako gramofónová platňa čo treba robiť. Vysvetliť, že tie pravidlá sme nevymysleli my, že to je záležitosť školky, že aj my dospelí musíme poslúchať (no a nie je to pravda? Nedáš decko do školy a naháňajú Ťa, nejdeš do roboty a vyhodia Ťa), že jednoducho to tak je v živote a hotovo. Ak má byť dieťa rovnocenné - tak mu kľudne môžme povedať, že vlastne ono je najviac privilegované, že ono musí robiť najmenej, že oveľa viacej povinností má mama a tata. A kľudne ak už je tak rozumovo vyspelé mu možno povedať, že to nerobí pre nás, že to čo od neho vyžadujeme je pre neho, že jeho telíčko potrebuje spať...To isté s umývaním zubov. Nie pre nás si ich umýva, ale pre seba. Fuj aké sú škaredé žlté zuby, fuj aké sú škaredé pokazené zuby...ľudia majú zuby a tie treba umývať. Bez diskusie.

U nás funguje rozprávka na dobrú noc z knižky, taká maximálne na tri-štyri strany.

Vážne neviem viac ako by som poradila. Pokus o robenie scén treba ihneď zatrhnúť, lebo potom sú to k ničomu nevedúce vyjednávačky, čo je iba strata času, a neuvedomíme si to, ale dieťa si nad nami potvrdzuje iba moc, čo my považujeme potom za rovnocenný vzťah...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod hysterka » 20 Jan 2013, 19:10

Súhlasím s Artemi, je to boj o moc. Scény a záchvaty vzdoru treba riešiť. Mám veľmi pomohlo, keď sa začala jedovať, tak ju proste ignorovať, odísť do vedľajšej izby, nechať ju vypeniť. Keď stratila publikum, už ju to tak nezaujímalo. Teraz už sama povie, že sa ide do izby upokojiť, po chvíli príde a povie, prepáč, obíjmeme sa sa a je po probléme. A hlavne teraz už podobne stavy riešime tak raz za mesiac.
Je z nej už rozumné dievčatko dá sa s ňou pekne dohodnúť.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 21 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 20 Jan 2013, 23:05

shira píše:objednané, som zvedavá :-)

zohnala si niekde slovenskú verziu?
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 24 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 20 Jan 2013, 23:06

Mirkaska píše:kniha ako hovoriť aby nás deti počúvali v čestine sa dá stiahnuť aj na uložto.sk (zatial len sťahujem, tak dúfam, že to bude OK)

je tam len päť strán, takže nič. nepoužitelné. idem objednať aj ja.
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 24 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod Miroslava » 21 Jan 2013, 14:29

Artemis,
ta nemenovana M...... som ja?Ak ano, co mozem robit lepsie, co robim nevhodne?
Vopred dakujem za feedback.
Miroslava
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 23 Apr 2012, 11:40
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 25 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod artemis » 21 Jan 2013, 22:21

Miroslava píše:Moja mala bude mat len dva a pol roka, ale stale sa snazim s nou jednat akoby som chcela aby jednali somnou a skoro stale na to myslim. Snazim sa vysvetlovat (hoci som bola sfuknuta na tomto fore, ze zle jednam so svojou malou) ale nase zasady su:
1. davam vediet s predstihom co sa bude diat a to ma viacere fazy, prva zacina rano v posteli, ked sa mala koji, rozpravam jej co planujeme na den, potom pri ranajkach kam pojdeme, pri obede...atd. Ale asi hodku pred odchodom ju upozornujem na vacsie a vacsie konkretnosti (idime von,obklecieme si gate, potom "skafander" tak volame overal...) pretoze ona sa rada citi ako astronaut a hrame sa objavovanie planet a mesiacov vonku
2. dostava na vyber od jedla cez oblecenie sposob dopravy (chces ist v nosici, po nozickach...) az po samotne aktivity
....... no a ked nam to nefunguje, pustam hudbu (Ryuichi Sakamoto Solitude u nas funguje velmi dobre hlavne vecer) zaspime kym skonci skladba.
...
7. uz fakt vysoky stupen nasilia je, ze jej hrozim, ze obleciem Aliho (nas biely zajacik) vezmem von Aliho a on mi pomoze nakupit...bla bla (naposledy mi zahlasila, ze "Ali sa nemoze obliect, lebo nieje clovek a on ma kozuch, mama, ty tomu nerozumies?..." tak toto prestavam pouzivat :-)
....
Toto vsetko ale aj tak to nepredide na 100% zachvatom zlosti, mala sa zlosti tak raz za hodinu.


Miroslava, prepáč, v minulosti si na mňa dosť zle reagovala, keď si dobre pamätám, preto som Ti už nechcela hovoriť do týchto záležítostí a preto som Ťa priamo neoslovila...ale tak keď sa pýtaš čo robíš nedobre, tak podľa toho čo píšeš, zbytočne dcéru zaťažuješ rozprávaním čo plánuješ, čo bude, čo sa chystá...to tak malé dieťa absolútne nezaujíma a ani nechápe, ak sa Ti zdá, že pozorne načúva, tak to len preto, lebo ju baví a páči sa jej Tvoj hlas, tvoje rozprávanie, ale obsah je pre ňu nezrozumiteľný, hmlistý... Treba s tak malým dieťaťom jednať štýlom tu a teraz to jest prežívať prítomnosť...to je spôsob ako sa efektívne učiť dieťaťu komunikovať... takto ona má svoju myseľ, Ty svoju...

Čudujem sa, že jej ponúkaš na výber také veci ako jedlo či oblečenie, Tebe sa to môže zdať ako núkanie slobody ale neuvažovala si nad tým, že to naopak môže značiť aj zvýšenie psychickej záťaže pre dieťa, nemusí to pociťovať pozitívne, môže to byť iba stres, že sa má rozhodnúť v niečom, čo samo nevie ešte dobre určiť...A ruku na srdce, moja o niekoľko rokov staršia dcéra dodnes neprejavuje záujem o to, čo si oblečie, hoci by som bola rada, jednoducho móda a šaty ju ešte stále nezaujímajú, stále len hračky...neviem si dosť dobre predstaviť, ako Tvoja 2 a polročná si vyberá šaty...

A s tým spánkom, no povedzme, že máš také špeciálne dieťa že Ti zaspáva pri Ričim Sakamotovi, ale možno by Ti zaspala aj pri hociakej inej pokojnej hudbe... Vieš, toto že zdôrazňuješ (v téme vzťahová výchova-áno, nezabudla som) aký má Tvoj dcéra osobitý hudobný vkus, niečo to naznačuje...vieš, tak malé dieťa prejaví záujem o každú fajnú melódiu...myslím že väšina ľudí by súhlasila so mnou, že to záviselo hlavne od Teba čo jej púšťaš a nie na nej. Ale tak dobre...chceš byť osobitá, to je pekné...len...sama si v bode 7 naznačila, že všelijakými trikmi Ťa malá aj tak "preserie" (moje slovo)...chceš ukázať ako je inteligentná, veď fajn, ona aj hádam je, tak ale potom tá Tvoja posledná veta, citujem "Toto vsetko ale aj tak to nepredide na 100% zachvatom zlosti, mala sa zlosti tak raz za hodinu" znie dosť hrôzostrašne v celom kontexte (aj jej povahy) - a to, nehnevaj sa vyzerá na masochizmus z Tvojej strany, že jej robíš otroka a sluhu, a že si jej tie záchvaty dávno nebola zarazila. Čiže to o čo sa snažíš, že rovnocenný vzťah, to teda zďaleka asi nebude.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 22 Jan 2013, 00:38

Mirkaska - pozicane som to mala po cesky, objednala som to po slovensky. Zatial som sa k tomuto dielu nevratila, takze slovencinu posudit neviem.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 22 Jan 2013, 00:48

Ďakujem všetkým za reakcie (nestíham akosi sa viac rozpisovať), mnohé triky aj ja používam...tak zatiaľ len rýchla reakcia...

Artemis, napríklad ja mám 3,5 ročnú dcéru a používam bežne a s úspechom pri nej popis toho, čo plánujeme robiť - teda nejaké používanie času - ako aj rozhodovanie, rovnako ako Mirka.

Napr.
Jasné, že malé dieťa nevie pochopiť niektoré časové pojmy, ako napríklad za hodinku a podobne, ale moja malá má rada rituály, napr. vie, že spinkať sa ide po správach, teda okolo 19:40, kedy končia správy na STV, kým sú správy spolu upratujeme a ja jedným okom a uchom počúvam, skončia správy a bez reptania sa ide spať, píšem síce v úvodnom príspevku, že mám s tým občas problém a všimla som si, že je to vtedy, keď nie som dôsledná... napríklad, raz som jej ktorýsi piatok dovolila byť dlhšie hore a potom trvalo pomaly týždeň kým sme sa dostali do normálu... pre toto sú možno rána horšie, lebo je rozospatá, mrzutá - ale páči sa mi nápad s novým pekným detským budíčkom, ktorý by sme išli aj spolu kúpiť... :)

....alebo keď sa tešila na Vianoce, nevedela sa dočkať, tak sme krúžkovali dni v stolnom kalendári a počítali koľko krát sa musí ešte vyspinkať, aby boli Vianoce... jej to vyhovuje mám dojem, že takto jej život dostáva nejaký - napadá ma len české slovo - "řád"... :D

......Alebo sa mi pri nej osvedčilo, ak ju čakalo niečo nepríjemné, napr. vyšetrenie u lekára - tak ju na to pripraviť, že ideme tam a tam, ale že to bude síce nepríjemné, ale potom si pôjdeme do obchodu kúpiť omaľovánku a spolu ju doma vyfarbíme...

..... takže minimálne postupnosť úkonov (typu "rýchlo musíš ísť spinkať, lebo keď sa vyspinkáš, pôjdeme ku babičke") si myslím, že také veľké dieťa už chápe, teda moje určite...

Rovnako rozhodovanie, vždy ju nechávam rozhodovať vo veciach primeraných jej veku, teda ružové, alebo fialové tepláčky - to si nachystáme rýchlo pred spaním, je naučená si veci vyberať - robí to rada, neviem prečo by ju to malo stresovať (praktizujeme to odkedy chodí do škôlky, teda od 2,5 roku), a bola som prekvapená, keď som to nakoniec čítala aj v knihe, o ktorej je táto diskusia, že rozhodovanie je vhodný nástroj, ako učiť dieťa mať vlastný názor už od malička.

Ja mám skôr problém v tom, že niekedy neviem reagovať na také veci, že "mama nemám ťa už rada" - presne v takej nejakej vypätej situácii, keď potrebujem aby niečo rýchlo urobila, lebo sa ponáhľame, alebo potrebujem "riešiť" menšie dieťa... ale tu sa mi celkom osvedčilo najnovšie práve podľa knihy RBR, že popíšem, čo cíti, ale že musí ísť teraz tam a tam, lebo to a to... teda napr. "viem, že sa hneváš, ale mali by sme tu mať poriadok"... no už sa mi viackrát stalo, že za 5 minút prišla s tým sama, že "maminka už ťa ľúbim, nehnevaj sa".. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod zigi » 22 Jan 2013, 15:42

Ja by som tymto iba chcela podporit Miroslavu, uz davnejsie som chcela napisat, ale nestiham. Mne sa naopak jej postoj a sposob vychovy velmi paci. To je presne to, co si ja predstavujem pod vychovou s respektom a o tom cele RABR je. Respektovat nazor a osobite potreby dietata aj ked mozno nevyhovuju tomu, co si my prave predstavujeme, alebo by sme ocakavali. Samozrejme to nie je o benevolentnosti a nerespektovani alebo nenastavovani hranic, ale ked viem, ze dieta ma radsej taku a taku farbu, nebudem ho nutit nosit ine len preto, ze mne sa to paci, nebudem ho nutit citat knizky, ked viem, ze radsej beha, nebudem silou mocou pustat muziku, co sa paci mne, ked viem, ze bude tancovat na ludovky...pisem velmi narychlo a mozno by ma napadli lepsie priklady, keby som mala cas. POdla mna je uzasne, ze Miroslava popri vsetkych starostiach, ktore ma a pri takej temperamentnej dcerke (viem ake to je, moja je tiez taka, tiez mava zachvaty zlosti velmi casto) dokaze zachovavat repektujuci a nie autoritativny sposob yvchovy. Tiez sa mi sa nepaci, ked sa konverzacia s dietatom obmedzuje len na strohe suche informacie, prikazy, co kedy a ako treba urobit, ked sa uplatnuje mocensky pristup a vola rodica sa presadzuje len z pozicie mocnejsieho bez toho, aby sa zaujimal o nazor dietata. Ved presne o tom je aj tato tema, RBAR mocensky autoritativny sposob vychovy uplne odmieta a tu sa objavuju rady ako si rodic musi presadit svoje a ako ma v podstate vnucovat svoju volu a nazory dietatu. Naozaj sa nechcem nikoho dotknut, ja som vlastne velmi neskusena matka a vela a stale sa ucim a preto som ani nemala v plane sa zapojit do diskusie, ale prislo mi velmi luto, ze Miroslava je za svoju uzasnu snahu odmenena skor kritikou. Ja nie som nejaka skusena matka, mam len jedno dieta a k tomu mladsie ako tie vase, ale moja dcerka je tiez od narodenia veeeeelmi temperamentne dieta a trvalo mi naozaj velmi dlho, kym som pochopila, ze je ina ako ostatne deti, ze musim polavit zo svojich ocakavani a ze najlepsie urobim ak ju nebudem porovnavat s inymi a nebudem pocuvat rady inych mamiciek a babiciek typu "nenechaj si so sebou mavat, musis sa vediet presadit, musi Ta posluchat". Nie preto, ze by ma ich nazor nezaujimal, to nie, rada si necham poradit od skusenych, ale bohuzial som zistila, ze taketo rady mi naozaj nepomozu. Skratka niekedy je lepsie nechat to na intuiciu, ta moja mi hovori, ze mam pocuvat svoje dieta a zaujimat sa o jeho nazor....myslim, ze Miroslava to citi rovnako.
Tym nechcem povedat, ze ostatne maminy s inym nazorom to robia nutne zle, ale skratka kazdy si najde vlastnu cestu, ktora mu vyhovuje....
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod Miroslava » 22 Jan 2013, 17:17

Artemis,
dik za feedback. Ak ste pochopili, ze zle reagujem na Vas, je to chyba, iste komenty sa ma mohli dotknut (rovnako ako inych diskutujucich) ale nieje to dovod na take nemenovane pomenovanie, citila som sa velmi trapne a mrzi ma to stale, fakt sa na tomto fore po tomto citim horsie ako na MK. Ale ked sa ma niektore komentare dotkli, z casti ste trafili klincek po hlavicke, alebo ste klepli tak mimo, ze .... :mrgreen: Mate na moj vkus trosku konfrontacny styl diskutovania, aled ked to pomohlo co i len jednej mamke, ma to opodstatnenie. Viac sa ma dotkli komenty, ze sa moje decko neciti milovane a ...
Co sa tyka Vasich postrehov k predposlednemu komentu o mojej vychove, mam dojem, ze podcenujete deti, alebo mozno vychadzate z Vasej osobnej skusenosti s Vasim dietatom.
Kazdopadne, kazde dieta potrebuje mat pocit, ze nieco moze ovplynit a nieje babika v rukach rodicov s ktorymi musi bojovat o moc; skusala som aj ja moju malu obliect co najpraktickejsie do mnou vybranych veci a spustilo to jej zlost. Mozno ste si predstavili, ze mala stoji pred plnym satnikom, nevie co si obliect a to ju stresuje. Nevysvetlila som to dokladne, ma svoju policku v ktorej ma len par veci a z nich si vyhbera a kombinuje (2 nohavicky, 2 pancusky, teplaciky, nohavice, saty, tielko a 2 tricka) to si kombinuje a fakt to u nas funguje lepsie, ako ked nemala na vyber. (Kazde 3 dni stare veci operiem a dostava novu zostavu).
Hudbu pocuvame podla spolocneho vyberu, tiez z limitovanej ponuky (Spievankovo, Bambulka, Sakamoto, Lindy Hop, Swing, mix klasiky....) Ten zosmiesnemy Rici je posledna instancia ked nefunguje nic.
Chapem, ze je to dilema medzi tym, spravit dieta spokojnym a matkou spokojnou, ale nieje to o otroctve ci masochizme. Naozaj je tazke vychovavat dieta, hoci len s lahkym postihnutim (a neviem, ako to potom zvladaju mamky co maju tazsie postihnute dieta ako ja)
Este ma zaujalo, ako by ste Vy zarazili zachvaty zlosti? Poradte prosim aj ine mamky. (Odputanie pozornosti, eliminovanie spustacov uz aplikujem)

Carodejnica,
aj ja som skoro odpadla, ked mi mala povedala "Nelubim mamu". Ja som jej povedala, ze ju aj tak lubim a budem lubit, spytala som sa jej, co jej vadi na mame, odpovedala podla situacie (raz ze jej davam cizmicky a ona chce topanky, inokedy ine...tak som vysvetlila preco) a povedala som jej, ze ci sa zlosti, ona ze ano. potom prisla, ze lubi mamu. (Ale medzi tym som si aj poplakala, pretoze ma to bolelo). Ked sa mala zlosti, zvyknem jej povedat, ze ju lubim aj nazlostenu, aj ked nieco vyvedie. Dnes sa ma spytal, tak vylejem vodu, bacnem Aliho... len som povedala, ze budem mat robotu a Aliho to bude boliet, ale sa sa stale lubime. Asi sa deti potrebuju uistovat, ze su stale lubene, aj ked vyvedu koninu.
Miroslava
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 23 Apr 2012, 11:40
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 25 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod quaxi » 22 Jan 2013, 21:19

Ad rozhodovanie deti - pozrite sa na dospelakov, tiez je jeden rozhodny, druhy nerozhodny, nemozeme teda cakat od deti, ze budu vsetky v tomto smere rovnake. Na jedno dieta to bude super metoda, druhe tym bude prilis zatazene - vtedy treba respektovat tuzbu dietata po nerozhodovani. Kazda matka si to svoje dieta pozna natolko, aby po par pokusoch vedela povedat, ktora moznost im viac vyhovuje.
Ad upozornovanie vopred, co sa bude diat - ja myslim, ze deti by mali vediet, aky nasleduje program, ale samozrejme primerane veku, u dvojrocnych nema vyznam vymenovat viac nez nasledujuce 2-3 cinnosti.
Ad "nelubim mamu" - az mi padla sanka, ze taketo vety od 2-3 rocnych deti niekto berie vazne :-D na to si pockajte do puberty... Spomente si kolkokrat ste si s kamaratkami v skolke ci na ZS hovorili, ze "ja sa s tebou nehram" a "uz sa s tebou nebavim" a pod. - toto je presne to iste. Ako vazne ste to vtedy mysleli, ako dlho vam to vydrzalo? Mozno aj pol dna? :mrgreen: Ja tieto reci ignorujem (a ze ich ma krpec dost), max. poviem, ze ho lubim aj ked on mna nie. Jeho to drzi tak 3 minuty, tak nevidim dovod to nejako riesit.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 22 Jan 2013, 23:39

Quaxi, a nie je možné, že tá nerozhodnosť dospelých vyplýva z výchovy? Že neboli naucení od malička riešiť nejaký výber? Ja sama som nerozhodna a stve ma to, nechcem, aby bola naďa, taká, bola by som rada, ak by toto pomohlo k tomu, aby vedela jasne formulovať to, čo chce.
Samozrejme, vo všetkom prihliadam na jej vek.
Mňa ani tak nestve, že mi povie, že ma už nelubi, je mí to jasne, že to je len mrak, pride-odide, ale nechcem to úplne ignorovať. (sory, za chyby, píšem z mobilu)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod quaxi » 23 Jan 2013, 10:21

Ja myslim, ze zaklad je skor povaha a vychovou to mozes kusok posunut jednym alebo druhym smerom, ale rozhodneho cloveka na nerozhodneho (alebo naopak) neprevychovas - teda samozrejme kym hovorime o beznej vychove, nie nejakych traumach. Ved kolko je surodencov takych, ze jeden rozhodny a druhy vobec - a toto je zrovna vec, v ktorej mavaju rodicia rovnaky pristup ku vsetkym detom. Casto je to tak, ze z rodicov jeden je rozhodny a druhy menej, a zalezi aj na tom, s ktorym z nich sa dieta viac identifikuje, ktoru z tychto rol na seba preberie v dospelosti. Mne je blizsie nechat dieta rozhodovat viac, nech si to trenuje, len netreba zabudat ze ho to moze neprimerane zatazovat. To samozrejme nehovorim o vybere z dvoch triciek ;-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod hysterka » 23 Jan 2013, 11:20

Miroslava,
nam na zachvaty zlosti, ked bola dcera mensia, pomahalo objatie, ked uz je vacsia jednoducho poviem, vidim, ze si nahnevana, ked sa upokojis, tak prid za mnou a odidem do vedlajsej izby.
Toto u nas funguje, aj vcera prisla zo skolky, a jedovala sa na mladsieho brata, vsetko mu trhala z ruk. Tak som zobrala maleho a povedala jej: ked sa upokojis a budes sa chciet s nami hrat, tak prid. Chvilu trucovala, potom prisla, zobrala syna za ruku, pod uz sa mozes so mnou pohrat.

Syn je mensi, ten sa este tolko nejeduje. Ale napriklad vzdy sa jedoval, ked som ho obliekala teraz v zime von, proste oteplovacky, sveter, ciapka - no rev... tak som mu zacala pri tom spievat... Tomasko oblec sa, Tomasko oblec sa - len taku vymyslenu pesnicku :D
tak uz pri tom neplaceme, len mi vzdy povie - mamina, spievaj :D

S tym rozhodovanim, treba deti nechat rozhodnut o veciach, ktore mozu - oblecenie do skolky, sponky, ci si da caj alebo vodu... proste primerane veku. Ale som toho nazoru, co je treba je treba. Ked musime ist na nakup, tak proste musime, lebo nebudeme mat co jest...

Inak ja som dlho riesila dcerin negativizmus, ona tazko prijima nove veci, vsetko je niee. Nova rozpravka na pocuvanie, nieee - potom ju presvedcim, nech to aspon skusi a je dobre. Neviem, ci z toho vyrastie, alebo je to povahova crta.

Miroslava, ak sa mozem spytat, ake postihnutie ma tvoja dcera?
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 21 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod artemis » 23 Jan 2013, 15:31

Miroslava, ja len vždycky pozriem do hlavičky že koľko rokov má dieťa tej ktorej. A keď vidím, že dotyčnej dieťa nemá ani dva roky ale rozpráva sa s ním ako keby malo päť rokov ak nie dospelé, tak je mi to fakt smiešne (Teraz to nie je o Tebe, Ty máš dcéru a málinko staršiu). Ja nemôžem Ti dať rady na základe osobných skúseností že ako si poradiť so záchvatmi zlosti, pretože moja dcéra kým nenastúpila do škôlky v 3 rokoch bola ako anjel. Nebolo dňa čo by plakala, nebolo dňa čo by bola chorá, nebolo dňa, čo by sa v noci zobudila, nebolo dňa čo by sa neusmievala a nesmiala. Nebolo dňa čo by trucovala, nebolo dňa čo by sa zlostila, vo všetkom neuveriteľne otvorená a pozitívna ku okoliu. Neviem či to bolo aj mojim pričinením, (tak kľudne si môžem namýšľať) alebo jej povahou.

Ale skúsenosť so "zlými" deťmi z okolia mám. Pri mne sú po niekoľkých dňoch síce nie ako baránky, ale poslúchajú na slovo. A nemyslím si že to funguje na báze toho, že majú zo mňa strach. Nechám ich robiť veci, čo im ich rodičia nedovolia (napr. dovolím im zašpiniť sa, váľať sa po zemi, nenútim jesť, ale v zásadných veciach som prísna a dôsledná) Tým pádom je tých príkazov oveľa, oveľa menej a snáď aj deti sa v tom potom lepšie orientujú.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron