RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

debata o všetkom a pre všetkých

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod artemis » 23 Jan 2013, 15:48

carodejnica píše:
Mňa ani tak nestve, že mi povie, že ma už nelubi, je mí to jasne, že to je len mrak, pride-odide, ale nechcem to úplne ignorovať. (sory, za chyby, píšem z mobilu)


Tak ja som na toto ale háklivá. Pretože ako inak sa naučí dieťa, že povedalo niečo, čo svojim významom je tak závažné, že dospelého to dokáže zarmútiť? Ako inak sa naučí chápať závažnosť toho čo vysloví, ak mu to len tak prejde akoby sa nič nestalo? To dieťa, ak nemá vyrásť citovo chladný jedinec, sa musí naučiť, že slová "už ťa neľúbim" vedia byť zraňujúce ako meč.

Je rozdiel keď si povedia deti v škôlke že už nie sme kamaráti a na druhý deň sa všetko zabudlo. To je v poriadku. Ale je niečo iné ak nám ide dieťa hovoriť že už nás neľúbi. Povie to v zlosti. Aj to je v poriadku. Ale nie je v poriadku, ak si to nevšímame, alebo to zľahčujeme.

Potom keď také deti vyrastú aj v dospelosti dovolia ľuďom aby ich slovne zraňovali, oni budú slovne zraňovať, partnerovi nadávať, alebo si nechajú nadávať. Budú to považovať za normálne. A dá sa s tým síce žit, ale nie je to vôbec kultúrne a na úrovni.

Normálne je, naučiť dieťa že sa má ovládať v tom, že nemá vypustiť na rodiča vetu že ho už neľúbi. Treba vysvetliť dieťaťu že to je tak závažná a vzácna vec, že to sa len tak nevraví. Vyše trojročné to už vie pochopiť. Kľudne môže mať dieťa skúsenosť s takouto citovou záťažou, že sa nahneváme, zosmutnieme, že mu povieme ako nám tým ublížil. Kľudne. Je to dobré pre formovanie jeho svedomia.

Mne to dcéra urobila len raz. mala niečo pred 4 rokmi. Povedala som jej aká som nahnevaná a zároveň smutná, že čo vypustila z úst. Najprv stále drzá. Potom zaskočená, potom scéna, plač, trpela, ľutovala seba a ktovie čo ešte sa jej v mysli odohrávalo. Po pol hodine prišla a ospravedlnila sa sama. A zasa všetko v poriadku.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod quaxi » 23 Jan 2013, 17:11

artemis, ja sa na to pozeram tak - dieta v prvom rade bude v dospelosti robit to, co videlo doma. Nase deti taketo reci nemali kde pocut, vyrastaju s tym, ze vidia ze do vztahu to nepatri. Silne pochybujem, ze ak teraz nezasiahnem, bude dieta v dospelosti kecat partnerovi ako ho neznasa, lebo navaril zly obed :mrgreen: Ak to ignorujem, mam okamzite pokoj, ak to odmenim pozornostou (co je aj akekolvek vysvetlovanie), bude to moj krpec pri svojej povahe skusat este tak sto krat. Ignoraciou ziskam to, ze ho to prejde rychlejsie a nemusim reagovat nikdy nijako.
Ten tvoj postoj sa mi inac tiez pozdava, ale ja som toho nazoru, ze taketo veci ak detom nedojdu same, staci objasnit vo vyssom veku, kedy je uz omnoho lepsie vyvinuta empatia a celkovo maju vacsiu sancu pochopit, preco sa to nerobi.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod artemis » 23 Jan 2013, 18:35

quaxi píše:artemis, ja sa na to pozeram tak - dieta v prvom rade bude v dospelosti robit to, co videlo doma. Nase deti taketo reci nemali kde pocut, vyrastaju s tym, ze vidia ze do vztahu to nepatri. Silne pochybujem, ze ak teraz nezasiahnem, bude dieta v dospelosti kecat partnerovi ako ho neznasa, lebo navaril zly obed :mrgreen: Ak to ignorujem, mam okamzite pokoj, ak to odmenim pozornostou (co je aj akekolvek vysvetlovanie), bude to moj krpec pri svojej povahe skusat este tak sto krat. Ignoraciou ziskam to, ze ho to prejde rychlejsie a nemusim reagovat nikdy nijako.
Ten tvoj postoj sa mi inac tiez pozdava, ale ja som toho nazoru, ze taketo veci ak detom nedojdu same, staci objasnit vo vyssom veku, kedy je uz omnoho lepsie vyvinuta empatia a celkovo maju vacsiu sancu pochopit, preco sa to nerobi.


asi bude pravda niekde uprostred. Ja naozaj nie som psychológ, že by som vedela povedať, čo má a čo nemá vplyv, ja len tak ako to cítim a svojim rozumom myslím. Jasne že tam asi hrá najväčšiu rolu povaha dieťaťa, ale pre mňa je naozaj veľmi dôležité že či to čo robíme alebo nerobíme vyplýva z toho že vieme že sa to nemá, že sa to nesmie alebo že sa naopak to vyžaduje, alebo že sami sme s tým stotožnení....neviem príklad....ale tak asi v tom zmysle, že nejaký muž aj má napríklad v sebe agresivitu ktorú by vedel a chcel prejaviť, ale si uvedomuje, že mu to zákon ani spoločenské normy nedovoľujú aby trebárs udrel ženu, tak preto to neurobí, lebo sa bojí možných dôsledkov (hoci si myslí svoje) a na druhej strane, že aj keď má muž v sebe agresivitu, ktorú by vedel a chcel prejaviť, ale neurobí to preto nie z dôvodu, že je to aj tak zakázané a je za to postih, ale neurobí to hlavne z dôvodu, že mu to jeho vlastné svedomie nedovolí.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 27 Jan 2013, 22:08

Carodejnica,
k tomu rannemu boju mam malu radu od susedky. Dala mi ju, ked som sa jej tiez poztazovala, ze je moja starsia dcerka rano nekonecne pomala. Nejde ani o samotne vztavanie, ako o umyvanie, obliekanie.... Zaujma ju vsetko ine, len nie to, co by bolo skutocne treba. A odvtedy ju nesurim, nezlostim sa a neopakujem.... Nebudes vcas oblecena? Nevadi, pojdes tak, ako si - v pyzame. Strcime ta do oteplovaciek a hotovo. Pani ucitelke v skolke vysvetlim (Je velmi kooperativna a chapava). No u nas to zafungovalo vyborne, staci len nacrtnut tento scenar a uz su pancusky oblecene....A obe s na tom smejeme.
Vela uspechov

Mamamima
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod janka » 08 Apr 2013, 21:08

quaxi, som ti vdacna za ten tip s budikom na vecerne prezliekanie do pyzama. U nas to uz prekracovalo hanice mojej aj manzelovej trpezlivosti, vecer co vecer, to Michalkine nekonecne odmietanie, ze ona sa nejde prezliekat a "prezlec ma ty" pricom sa hra dalej a ma nas v pazi a podobne, skratka ona ma casu more. Tak sme zaviedli budik, ze ak to stihne, bude vecer rozpravka, ak nie, ide sa spat bez rozpravky. Taka blbost, a take zazraky to urobilo s vecernym ukladanim, ze len oci otvaram. Teda aspon zatial je uplne fascinovana, ze aha stiham to v stanovenom case, ze si sama pyta hodinky aj na ranne obliekanie, aj ked sa ide von, tak obliect sa. Zatial sme nemuseli prikrocit k vynechaniu rozpravky, uvidime, ako to pojde, ked fascinacia touto novotou opadne. No aspon na nejaku dobu mame s vecernym preziekanim vystarane.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod chomka » 15 Máj 2013, 11:24

Mamky davam do pozornosti kurz RABR v kosiaciach. Budu to dva vikendy 22.6-23.6 a 31.8-1.9. Od 9:00-16:00 intenzivny kurz. Bude to v materskom centre delfinik, laborecka 2, kosice, pri OC galeria. Cena je 142 eur a treba sa nahlasit mailom na daniela.choma@gmail.com.
Viac o seminari tu.
https://www.facebook.com/events/176351955845610/
chomka
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 18 Jan 2012, 18:53

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 15 Máj 2013, 12:10

jojo. škoda, že taj ďaleko a je to aj dosť veľká suma, padla by celá materská... :?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 15 Máj 2013, 12:12

Moja referencia na kurz: Koho zaujima RABR a ma moznost sa zucastnit, urcite odporucam.. Lektorka je vyborna a kurz je prinosom nie len vo vztahu k dietatu,ale aj k dospelym osobam :goodjob:
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 18 dní
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 15 Máj 2013, 12:16

carodejnica píše:jojo. škoda, že taj ďaleko a je to aj dosť veľká suma, padla by celá materská... :?


Zvyknu byt aj v ba, ja som bola 4x sobota,nie takto cely vikend a mala som zlavu - pre matky na rodicovskej,vtedy to bolo aj uvedene v poznamke kurzu. Ale uz neviem o kolko menej som platila (cca 20-30e?,fakt neviem)
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 18 dní
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 15 Máj 2013, 15:44

No ja som z okolia ZA a 20-30€ by šlo. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 25 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: RBR v praxi - rady, tipy, návody, triky :)

Neprečítaný príspevokod chomka » 16 Máj 2013, 11:29

Tych 20-30 eur by bola zlava, nie cena kurzu ;-)
chomka
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 18 Jan 2012, 18:53

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron