vitamín C

debata o všetkom a pre všetkých

vitamín C

Neprečítaný príspevokod mimuka » 02 Jan 2013, 22:05

Ahojte, prosím o radu aký vitamín C dávate detičkám (ak dávate)...naša Sárka už je znova chorá, tak som sa rozhodla, že jej budem dávať Cčko...no v lekárni mali iba toto pre deti - http://www.generica.sk/produkty/vitamin ... ml...potom iba nejaké multi...neexistuje nejaké samotné Cčko bez všetkého toho okolo??
Čo dávate vy?? vďaka
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 30 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod Norika » 03 Jan 2013, 00:07

2x asi som skusala cecko z dm drogerie...teraz uz nedavam...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod mia » 03 Jan 2013, 00:25

ja davam to cecko z dm... norika, preco ste prestali davat...?
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 12 dní
Rokov: 9 rokov, 4 mesiace, 9 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 03 Jan 2013, 00:31

Cebion si neskusala?
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Jan 2013, 00:38

Ja dávam C z DM a tolerujeme ho dobre, lepší je však askorbat sodny (C salt z nutri.com) . DM-kove neutralizujem soda bikarbonou (1diel soda bik. na 4diely C)
Pozri si knihu http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Ja to vidim takto v globale na imunitu: D vitamin (cez manof-a, on objednáva z fy swanson) zazvorove caje, veľa ovocia, zeleniny, na pitie cista voda...sladkosti, sladke napoje znižujú imunitu.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod quaxi » 05 Jan 2013, 23:22

mimuka, ked si v lekarni pytas nieco pre take male deti, tak ti ponuknu iba veci s velmi malym obsahom vit.C, pretoze oni rataju ze davka pre taketo dieta je okolo 50mg na den. Ak chces davat vyssie davky, tak normalne kup dospelacky, napr. ten z DM, alebo cokolvek ine, a davaj podla svojho uvazenia. Cim menej pridavnych latok, tym lepsie. Ja davam ten cisty z DM, rozpustam to do pitia a nie je problem.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod luciole » 05 Jan 2013, 23:37

Co znamena neutralizovat vitamin C? Naco to treba? Ja pouzivam tiez ten z DM. A askorbat sodny je co? Chemia mi nikdy nesla ;-)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod akdarka » 05 Jan 2013, 23:42

Prečítaj si knihu čo som dala link. Vyber podľa názvu kapitoly, ktore ťa zaujímajú...budes mat komplexne info
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Jan 2013, 18:23

akdarka píše:....DM-kove neutralizujem soda bikarbonou (1diel soda bik. na 4diely C)


Prečo práve tento pomer? Si chemička? Nemalo by sa to pomerovať s ohľadom na molárny objem? Takisto ten postup neutralizácie...ako to robíš? Tá reakcia môže prebehnúť za nevhodných podmienok, napríklad nedodržaním postupnosti, alebo rýchlo a potom je nebezpečné, že sa to zvrtne do formy ktorú ľudské telo nevie vstrebať. Mňa v škole chémia nadchýnala, ale považujem sa za laika, ja by som si takto chemicky experimentovať netrúfla.

PS: podľa linku čo si dala, tak neutralizovanie sa robí pri injekčnom podávaní, pri užívaní bežných dávok orálnou cestou to vôbec nie je potrebné.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod akdarka » 06 Jan 2013, 20:37

Luciole, Nie je nutne neutralizovat. Autor knihy však písal o tom (nie v knihe, s autorom som komunikovala mailom), ze pri vysokých peroralnych dávkach je možnosť (nemusí to tak byt a tie dávky čo davame deťom nie sú extra vysoké) ubytku niektorých minerálov z tela. Pri dietati je vyhoda, ze je to menej kysle. C-cko však ja dávam len pri chorobe/riziku choroby. Celoročne preventívne nedávam.
Kvalitnejšiu kys.askorbovu ma fy Kulich pharma- ochotná lekaren by to vraj vedela objednať. Zatial som neskusala. Sodny bikarbonat (hydrogenuhlicitan sodny čiže soda bikarbona) sa dá dostať vo farmaceut.kvalite tiez.
Rozmyslam, ze objednam z Nutri.com ten C-salt ale zatiaľ ma odrádza cena.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Jan 2013, 20:41

Neviem si predstaviť ako by mohol vitamín C v nadmerných dávkach spôsobovať úbytok nejakých minerálov z tela. Skôr si viem predstaviť, že pri vysokých dávkach je to záťaž na žalúdok (kyselina) a preto to neutralizovanie.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod Norika » 06 Jan 2013, 22:24

akdarka píše:Luciole, Nie je nutne neutralizovat. Autor knihy však písal o tom (nie v knihe, s autorom som komunikovala mailom), ze pri vysokých peroralnych dávkach je možnosť (nemusí to tak byt a tie dávky čo davame deťom nie sú extra vysoké) ubytku niektorých minerálov z tela. Pri dietati je vyhoda, ze je to menej kysle. C-cko však ja dávam len pri chorobe/riziku choroby. Celoročne preventívne nedávam.
Kvalitnejšiu kys.askorbovu ma fy Kulich pharma- ochotná lekaren by to vraj vedela objednať. Zatial som neskusala. Sodny bikarbonat (hydrogenuhlicitan sodny čiže soda bikarbona) sa dá dostať vo farmaceut.kvalite tiez.
Rozmyslam, ze objednam z Nutri.com ten C-salt ale zatiaľ ma odrádza cena.

A pomaha to,ked sa dava pri chorobe?nie je uz neskoro?lebo to,ze som citala nazor,ze to treba brat preventivne,pocas choroby narazovo dany uz nepomoze
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod akdarka » 06 Jan 2013, 22:58

Chorý este maly veľmi nebol. Jemu davam c ked sme v kontakte s chorym, ked ma nahodou sople. U neho sa spolieham hlavne na zivotospravu ( žiadne kupovane sladkosti, sladene vody, veľa ovo a zel - klasika.), v zime vit D swanson, otuzovanie (v dome neprekurovat, nenaobliekat príliš)...u dospelakov nasadenie C pri prvých priznakoch u nas pomáha.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod Zuzana » 10 Jan 2013, 03:14

Co sa tyka vitaminu C, je to vitamin rozpustny vo vode, neuklada sa v organizme - jeho pripadny nadbytok sa vyluci mocom. Jedine u citlivych ludi by mohlo nadmerne uzivanie sposobovat problemy.
Zuzana
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 06 Jan 2013, 19:16

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod quaxi » 10 Jan 2013, 10:48

artemis píše:Neviem si predstaviť ako by mohol vitamín C v nadmerných dávkach spôsobovať úbytok nejakých minerálov z tela. Skôr si viem predstaviť, že pri vysokých dávkach je to záťaž na žalúdok (kyselina) a preto to neutralizovanie.


Velmi nadmerna davka sposobi hnacku. Pri tom sa samozrejme nestihnu vstrebat ani mineraly ktore prijal v jedle, a ak by niekto ani po tejto skusenosti neprestal s nadmernymi davkami a fungoval by tak dlhodobo, moze unho nastat nedostatok mineralov. Ale to je skor teoreticka moznost, neviem si predstavit ze by niekto pri neustalych hnackach pokracoval s nadmernymi davkami.

Ja tiez nedavam bezne, len pri chorobe, alebo kontakte s chorym. Napr. v lete sme boli ubytovani s detmi, ktore dostali siestu chorobu, tak som davala mojim deckam, ktore ju este nemali, asi 2g vit.C denne, rozdelene na mensie davky v priebehu celeho dna, ako prevenciu pred zlym priebehom choroby. A nakoniec ju vobec nedostali, aj ked zvysne deti ano.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod shira » 13 Dec 2013, 20:22

artemis píše:Prečo práve tento pomer? Si chemička? Nemalo by sa to pomerovať s ohľadom na molárny objem? Takisto ten postup neutralizácie...ako to robíš? Tá reakcia môže prebehnúť za nevhodných podmienok, napríklad nedodržaním postupnosti, alebo rýchlo a potom je nebezpečné, že sa to zvrtne do formy ktorú ľudské telo nevie vstrebať. Mňa v škole chémia nadchýnala, ale považujem sa za laika, ja by som si takto chemicky experimentovať netrúfla.

PS: podľa linku čo si dala, tak neutralizovanie sa robí pri injekčnom podávaní, pri užívaní bežných dávok orálnou cestou to vôbec nie je potrebné.

:-) pomer je dosť jedno, menej sódy, viac kyseliny, všetká sóda sa spracuje na neutralizáciu, zvyšok vit.C zostane tak ako je, nemusí to byť presne vypočítané, že všetky molekuly do jednej ti zreagujú. je to úplne jednoduchá reakcia kys.+zásada, vznikne pri tom sodná soľ, za vzniku CO2 a vody, čoho je navyše, zostane nezreagované. akáže postupnosť- však zamiešaš a hotovo. nemá sa to kam zvrtnúť, a rýchlo to zreaguje tak, ako ono chce. Vraj askorbát sodný je vhodná forma tak potom ok.. v megadávkach je to naozaj problém prijať čisté :-(
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod quaxi » 15 Dec 2013, 02:12

quaxi píše:tabletky s prichutou :-) mali sme nejake 600mg a nejake 250mg, volam to "vitaminove cukriky", takze to chcu uz len preto, ze su to cukriky :-D Davala som tie dva dokopy, takze 850mg naraz (deti maju 12 a 17kg), 4x denne, k tomu raz za den sumive C 500mg, co je zase velmi atraktivne ako to sumi + je to sladke pitie, co im je vzacne, lebo bezne sa u nas nevyskytuje nic sladke na pitie. Bkomplex im az tak nechutil, ale to mali ako podmienku - najprv zjedia nechutny cukrik a potom dostanu dva chutne :-)


Mamamima píše:Sumive prilezotostne su ochotni vypit i nasi, ale tie tabletky teda nejdu. Pozerala som obsah tych tabliet v tejto davke, tak ako atrakcia su tam umele sladidla. Shira, ak sa smiem spytat, tak je predpoklad, ze umele sladidla Ti zuby neohrozia? Ocakavala by som, ze menej ako sacharoza, ale su vzhladom na chrup bezpecne? Lebo ked im mam 8 x denne podavat cucat cukrik, zaliat to sdalsim sladkym humusom, tak som tam, kde som bola so sirupmi proti kaslu.
Quaxi, prosim, nechap to ako kritiku Tvojej megaC liecby. Ja som vdacna za Tvoju odpoved, lebo vlastne hladam daky kompromisny sposob, ako dopravit do deti vitC a sucasne neohrozit chrup. U dospelych je to lahsie.
Mna totiz postupne dost nastrasili tie pribehy dievcat z tem o pokazenom mliecnom chrupe. Teda, zatial mame vsetky zubky v poriadku, ale pod vplyvom skusenosti inych mamiciek a deti, preventivne opatrenia stale pritvrdzujem a som v tomto ohlade uzkostlivejsia.
Este by som sa Ta dovolila spytat, Quaxi, ci si nepozorovala, ze boli deti trosku nabudene, ba az excitovane pocas podavania vysokych davok vit C. Sestra totiz, ked to prevadzala na synovcovi, mala ten dojem. A okrem toho sa jej cely vysypal. Ale to podla mna nie je jasne, ci to nebolo koli prebiehajucemu virusovemu ochorenia, ktore prave tymi vysokymi davkami C chcela liecit.....

Asi by sme mali presmerovat tuto konverzaciu do temy vit C, ktoru nedavno Shira ozivila. Dik.


Ok, tak presuvam :-)

Otazku zubov, cukru a kadejakych pridanych sajrajtov v tych tabletkach som riesila tiez. No povedala som si, ze vzhladom na atopicky ekzem deti, ktory je pri ovcich kiahnach dost na obtiaz, bude lepsie, ak budu mat lahsi priebeh, aj za tu cenu, ze budu mat tych par dni taketo humusy. Normalne totiz vit.C nedavam, mavaju 3-4ks ovocia denne a to si nahovaram ze staci. Niekedy im sprtnem do vody, salatu, alebo nejakeho jedla, ak sa to hodi, ale to davam ten cisty praskovy. Nakoniec islo vlastne o 4 dni, akonahle sa im vyrazky nerobili, dostavali uz iba 2x denne 250mg a o par dni ani to. Mali sme Bkomplex bez akychkolvek sladidiel, ten im nechutil, ale zjedli ho. Vit.C bol s umelymi sladidlami, aj sumak. Takze cukor vlastne ziadny, zuby by to nemalo ohrozit, ale ja sa tych umelych sladidiel bojim viac nez cukru :-) Ale zase umele sladidla v takych mnozstvach snad neskodia (inokedy sa im striktne vyhybame), tie tabletky su malicke, takze tam toho snad nie je moc vela.
Nabudeni boli tak ako obvykle - neviem posudit, co z ich nabudenosti bolo sposobene tym, ze sme sedeli doma, a co vitaminom, ale nezdalo sa mi, ze by boli horsi nez obvykle. Ale urcite je to mozne, resp. velmi lahko sa moze stat aj to, ze takto zaposobia zrovna niektore z tych pridavnych latok v tabletkach.
Ak by si chcela podavat vyssie davky dlhodobo, tak mozno pozri tabletky Jamieson, neviem ake maju zlozenie, ale tie si mnohi chvalia. Ja som nikdy nenatrafila na nejaku detsku verziu a dospelacke su hrozne velke, aj ja sama mam problem to prehltnut, takze detom to nechcem riskovat. No mozno by vam vyhovovali.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Dec 2013, 00:27

Ja Jamieson mam, 1000mg. Zlozenie: kyselina askorbova 1000mg, pridavne latky su z prirodnych surovin, ziadne umele farbiva, chutove alebo konzervacne latky. Napisane je, ze je to 360 pure.

Su to sice velke tobolky, ale nemam problem ich nozikom rozdelit na mensie. Najmensej staci dat na stvrtinky. Najviac problemov s tym ma paradoxne najstarsia, tej som to este lyzicou rozdrvila na prasok a dala vypit vo vode.

Inak pekne ochranne je napisane, ze jedna tableta je 1250% odporucanej dennej davky a nizsie je uvedene ze denna davka sa nesmie presiahnut. :D
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod quaxi » 16 Dec 2013, 11:00

Janka, nevadi detom, ze ked to prerezes, tak na tom reze to ma hnusnu chut? Tie tobolky su akoby niecim potiahnute, alebo je to len lisovanim, ale normalne nie su az take zle, len na tom reze to citit. Teda mala som ich asi pred 4 rokmi, tak mozno uz su aj ine a stalo by to znovu za pokus. Mna vtedy uplne odradili, ledva som to balenie spotrebovala, ta velkost je hrozna. Potom som ich radsej rozpustala do vody, ale to mozem rovno dat DMkovy prasok, aspon sa lahsie rozpusti a je lacnejsi.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod shira » 16 Dec 2013, 18:21

JankaMich píše:Inak pekne ochranne je napisane, ze jedna tableta je 1250% odporucanej dennej davky a nizsie je uvedene ze denna davka sa nesmie presiahnut. :D

to je milé :) :) :)
ano Jamieson sa mi zdá byť fajn, len cenovo - asi je to drahšie :roll:
Umelé sladidlá nespôsobujú kaz. Čo spôsobujú v tele ďalej, neviem. Myšlienka by mala byť tá, že umelé sladidlo spôsobí síce sladkú chuť, čím oklame chuťové bunky, ale viac sa v tele do ničoho nezapája a vylúči sa z tela von. Ako to reálne funguje, som neskúmala - umelé sladidlá nepoužívame, ak v liekoch sú, tak potom v nevyhnutne potrebný čas.
U nás má úspech práškové Céčko zamiešané s trochou sódy ako poradila Akdarka - pre dieťa zaujímavý proces, ako to šumí a malý z toho vypije pomerne dosť, je to len trochu kyslé.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Dec 2013, 01:22

Cenovo neviem porovnat, uz davnejsie sme nekupovali, dost dlho nam ta jedna velka pixla pre vsetkych vydrzala.

Ale napadlo ma jeden z najchutnejsich vitaminov C - sipky. Nase deti ich miluju. Dokonca u najstarsej to bol uplne prvy nemliecny prikrm :-). Teraz ked boli mrazy, su pekne makkucke. Pre decka z nich vytlacam lekvarik, sama si ich davam do ust cele a vypluvam len zrniecka. Ked sipku odtrhnem, lekvarik vytlacim z miesta, kde boli odtrhnute a dam im to obliznut. Potom vytlacim dalsiu, atd. Je to uplne cistucke, bez chlpkov. No, pravdu povediac, uplne cistucke je to pre nich, ja mam potom obvykle mierne zaspinene prsty :-).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod quaxi » 18 Dec 2013, 10:07

JankaMich, uplne si mi pripomenula detstvo :) Nase decka im este neprisli na chut, vzdy nas pozoruju ako vyjedame, obcas ich to aj zlaka ochutnat, ale potom sa zatvaria kyslo :-( Ale pamatam si z detstva, ze mi to tiez najprv nechutilo, tak dufam ze aj im to casom zachuti. Ja si ich doteraz vytlacam, nemam rada tie jadierka v ustach.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 18 Dec 2013, 10:42

Quaxi, Janka, dik za info. Shira dik za odpoved.
Nasim dievkam zachutili dake tablety, tie su len 120 mg a sumaky. Ale nemam potrebu to do nich pchat preventivne, ide mi skor o pripad chorob a potom vysokodavkovanu liecbu. Tie skutocne vysoke davky som do nich zatial nedostala.
Mali su este kojeni a predpokladam, ze v MM je dost vit C, ved je to mala rozpustna molekula, to by mohlo dobre prechadzat v zavislosti od hladin v plazme. Janka, co myslis? Moj najlepsi zdroj vit C je kysla kapusta zo suda z vlastnej produkcie, co si doprajem teda hojne. Velka to je s plaisirom, mala trosku, chlap samozrejmä upne tuhy, ako vacsinou, ked sa jedna o vitaminy alebo vlakninu.
Inak sipkovy jeme casto lekvar a caj. Nevedela som, ze aj tak priamo z krika sa da.... Rychlo skusim. Ja inak na jesen velmi rada jem hloh. Deti tiez skusaju. Ten ma tiez velmi vela vit C.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod shira » 18 Dec 2013, 21:25

Šípky v tejto podobe som nemala nikdy rada, stále tam cítim tie chĺpky. bohužiaľ s kyslou kapustou u nás je to ešte horšie, žiadna kyslá kypusta nesmie prekročiť prah nášho domu :twisted: najviac u nás idú citrusy, so zeleninou je to bieda. celkovo mám teraz divné chute - skôr nechute, nie som schopná nejako extra variť a chystať nejaké jedlo, tak si občas dám aspoň céčko. aspoň že ovocie mi chutí.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Dec 2013, 00:24

Po roku je obsah vit C v MM este vyssi ako dovtedy. Ponuka jednoducho kryje vyssi dopyt.
Hloh som este nejedla, rada skusim.
Shira - tie sipky preto takto vytlacam a nesupem alebo nieco ine, prave preto, lebo by tam bolo citit chlpky. Treba vyberat pekne tlste kusky, aby to islo lahko.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 19 hostia

cron