vitamín C

debata o všetkom a pre všetkých

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 26 Jan 2014, 00:35

Tak som Vami inspirovana skusila cisty vitamin C v praskovej forme. Velmi dobre je to do caju s medom, miesto citronu - tak sa da do tela dostat prijemnou formou i velka davka. OKrem toho si spominam, ako sme kedysi v skole stanovovali obsah vitaminu C vo vselijakom ovoci a zelenine a v citrone bolo prekvapivo malo. Tak mi az tak nevadi zivy citron nahradit syntetickym vitaminom.
A sucasne som pochopila, preco ho treba neutralizovat. :-) Tie vysoke davky rozpustene vo vode su inak tak kysle, ze sa to neda pit.
Inak som rozmyslala, ze k tej strate niektorych mineralov by mohlo pri dlhodobom nadmernom pouzivani dojst oblickami. Oblickami sa totiz "nepotrebny" vitamin C vylucuje a kedze je to kyselina, ktora vo vode rozpustena sa meni na negativne nabity ion (askorbat), ten moze so sebou strhavat kladne iony (K+, Na+). Kratkodobo tie straty nebudu vyznamne, ale ak by to trvalo dlho, moze sa vytvorit deficit. Ale to som si len vymyslela.
Este som sa ale v tej suvislosti chela spytat, ci ste skusali vyuzit tu kyslost vitC v tej praskovej forme pri priprave jedal alebo salatov. Napriklad moja mama neznasa ocot, tak ci jej mam frcnut do sosovice a fazulovice do taniera lyzicku vitC. Alebo zalievku na salat (davam horcica, korenie, sol, ol.olej, citron), ze ci tam supsnem miesto citronu opat vitC. ???
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 13 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 5 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 5 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Jan 2014, 18:56

Ja som par krat vyuzila vitamin C namiesto chybajuceho citrona, to celkom ide. A vlastne bezne ho pridavam do caju namiesto citrona. Ale tam kde ma ist vyslovene ocot to nesedi, chutovo sa to nehodi (ku takej tlacenke s cibulou :-D ). Do salatov mi to nejako nepasuje, ma to taku umelu pachut a v kombinacii s cerstvym ovocim ci zeleninou to je ako past na oko :-) Akurat v mrkvovom je znesitelny. No ja som strasna fajnovka na chut, takze mozno budes mat lepsie skusenosti. Do polievky som neskusala.
A este je dobry do domaceho chleba - pridas asi 1/3 cajovej lyzicky do cesta (z 1/2kg muky) a chlieb lepsie nakysne. Vysoke teploty ho vsak nicia, po upeceni z neho nezostane asi nic.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 24 dní

Re: vitamín C

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 26 Jan 2014, 23:38

Jejda, ze som to necital pred par hodinami! Chleba je uz upeceny, aj bez Ccka. Ale skusim do dalsieho. Dik za radu.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 13 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 5 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 5 dní

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron