dve deti s relatívne malým odstupom

debata o všetkom a pre všetkých

Re: dve deti s relatívne malým odstupom

Neprečítaný príspevokod kinsi » 23 Okt 2013, 06:42

Ja som si kedysi myslela, že keďže malý vie spať v Manduce, že je to všetko OK, že nie sme celé dni doma, lebo sa vyspí na mne. Ale zistila som, že spánky v Manduce sú akoby neplnohodnotné v porovnaní so spaním v posteli. A ešte je aj dosť rozdiel, či spí v Manduce napríklad v lese (tam sa aj 2hodiny nezobudí) , alebo niekde , kde je ruch. On naoko spí všade rovnako, ale nie je to tak. Včera sme boli najskor čosi vyše hodiny v lese, ale hneď ráno, čiže z toho spal len asi 20min, potom sa zobudil, lebo som ho dala do auta a šli sme do zoo.Tam sme boli neuveritelných 5,5hodiny a z toho spal tak 1x2hod.Keď sme došli domov lozil, hral sa von na tampoške s Kristi (ona okolo neho skáče a on sa nadhadzuje a rehoce :)) a už o pol siedmej bol uplne hotový a zaspal mi na rukách, tak som ho dala do postele, lenže o 10 min bol hore a spal len ak som pri nom ležala (on má normálne zavreté oči, dudle prst, ale ak sa začnem dvíhať, sadá si aj on...), tak som ho vzala a klasika absolútna nepoložiteľnosť a následne ani nespanie do asi 23:00 :( pričom zíval a miestami aj mal zavreté oči, ale nespal.
No uvidíme dnes, program zas nabitý - ráno so psami, potom 3hodiny lesný klub s malou, potom 2hod nič a následne tanečná malej...Ale tak aspoň štvrtok skúsim nejaký relax - nejakú dlhú prechádzku v kľude, kde by sa poriadne vyspal.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: dve deti s relatívne malým odstupom

Neprečítaný príspevokod quaxi » 23 Okt 2013, 08:42

kinsi, aj ja som mala vzdy taky dojem. V nosici sa dieta vyspi, ale nie tak dobre, ako v posteli. Asi je to rovnake ako v autosedacke - ze za jazdy tam dieta nevie upadnut do hlbokeho spanku. U nas bolo uplne jedno, ci sme boli v lese, alebo na nejakom rusnom mieste, spanok bol vzdy len kratky a plytky a nasledne este 2-3 dni nespavost aj doma - od unavy to nevedela dospat.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: dve deti s relatívne malým odstupom

Neprečítaný príspevokod reanda » 23 Okt 2013, 10:49

kinsi, ja byt tvoje dieta, tak ma odrovnas :mrgreen: :D

moj maly sa zas v satke vyspi lepsie, ako ked je polozeny niekde a to aj keby som lezala pri nom.. v satke spi dlhsie a po zobudeni je ovela spokojnejsi
ale my nemavame nabity program
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: dve deti s relatívne malým odstupom

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 23 Okt 2013, 11:12

Kinsi,

dostala som do daru, ked sa mali narodili publikaciu od Dr. Weisslutha (am. pediater, kt. skuma a publikuje o detskom spanku). Nemozem ju odporucit ako celok alebo filozofiu, lebo ak by sa clovek podla nej choval, tak za tyzden odkoji. (Odporuca ucit deti v 3m prespavat noc a nechat plakat). ALE, co mi absolutne sedelo a sa osvedcilo, je potreba spanku v jednotlivyych vekovych obdobiach dietata, jeho denne rozlozenie a par zasad. To, co pises ty aj Quaxi, mi to stale len potvrdzuje. Ci zu sa tyka Matuska alebo Kristinky.
On napriklad hovori: 1) Planok plodi spanok. Odpocinute a vyrovnane dieta Ti lepsie zaspi. Ten mechanizmus ty asi poznas, nechcem Ta urazit, udavam len pre uplnost. Na unavu, ak sa spanok nedostavi, reaguje telo nespecificky ako na kazdy iny stres: kortizol, adrenalin. Takze dieta unavu prekona, je v nabudenom stave, no a to ho uz tak lahko neuspis. A ak sa ti to podari, zvacsa len na kratko, lebo stresove hormony este ucinkuju, takze sa bude budit, nachvilu mozno fici, ale potom je unavene, umrncane.....Na nasich detoch to sledujem vzdy a presne ako pise Quaxi, ak sme vynechali denny spanok (skutocne len vynimocne), tak mali otrasnu noc. To je uplna zasada u nas. Teda, oni sa sice budia casto, neratam presne, ale snad tak 7 - 10x kazde precitne za beznu noc. ALE, ked cez den nespali, tak asi 20!!! a nedaju sa tak rychlo ukludnit, najma chlap mrnci a poplackava.
2) Spat davat dieta pri prvych znamkach unavy, ked zu opakovane ziva, pretiera si oci, zu moze byt neskoro, nastartoval sa hore spominany mechanizmus, uspat do hlbokeho spanku moze byt zu narocnejsie.
3) Pravidelnost. Ja som snad nebola tak aktivna, ako ty, lebo pocet deti mi to nedovoloval, ale aj tak sme 2 x denne na ihrisku, v parku alebo na vylete. Plavaren, cvicenie tiez. My sa napriklad ale vraciame vzdy spat domov. Aktivity outdoor su cca od 9: 30 do 12:00, Potom poobede, ked sazase vyspia. Zasada je sa dobre doma vyspat, inak si to nik neuzije, mam 2 umrncane, starsiu ani nepocujem, nie to sa este jej venovat, alebo dakam cestovat
Odosielam neulne, bojim sa, ze by sa mi tento Elaborat vymazal.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: dve deti s relatívne malým odstupom

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 23 Okt 2013, 13:35

4) Kvalita dennych spankov. Presne, ako to pise Dr. W, som odsledovala na mojich 2 probantoch, ze najkvalitnejsi a najdlhsi je prvy denny spanok. V priebehu dna su potom dalsie spanky vzdy kratsie a nepravidelnejsie. Neviem, kolkokrat za den Ti maly spi, mne v Tom veku spavali 2 x denne. Ale aj ked este spavali ako babatka 3x denne, Prvy spanok bol najdlhsi, napr. 2 hod, dalsi 1 hod, a podledny 45 min. Ten sa neskor skracuje, az sa uplne stratil. Ked spali uz 2 x, tak prvy trval 1,5 hod, druhy 45 min. Vzdy bolo stale vacsi problem ich uspat do toho 2. spanku, ako do prveho. Preto ja som to riesila tak, ze prvy sme boli doma, to zaspali pomerne lahko a spali dobre sami v postielke, na ten druhy sa slo do koca na prechadzku, ked som mala pomoc, tak do nositiek. A to mi vonku nevadilo, kedy zaspali a kolko spali. Oddychli si. Nebolo to zu tak rozhodujuce pre kvalitu celeho dna, ako ten prvy dlhy spanok.
Ja som akekolvek outdoorove aktivity a zabavy vzdy podriadila spankovemu rezimu deti. Inak sa to aj tak neosvedcilo, lebo nik si neuzil zabavu, ked boli deti umrncane.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: dve deti s relatívne malým odstupom

Neprečítaný príspevokod kinsi » 23 Okt 2013, 14:06

Mamamima, my sme mali tiež vždy cez obed pauzu a celkom sme ju dodržovali poctivo - ale to je presne ten problem, čim som tu začala - prestalo sa mi dať uspať malú a tak som ho chcela vypustiť a mala prišla na to, že spanie byť nemusí a tak teraz ju už ťažko uspím, aj keby malý spal...Jediný deň , kedy spí je streda, lebo jej vždy poviem, ze ak sa vyspí, pojdeme na tanečnú, ak nie, tak že nepojdeme, lebo by nevládala tancovať a doteraz to 100% fungovalo, do minuty spí, aj keby malý po nás tancoval. Takže ono je to už teraz asi i ten problém, že malej sa spať ísť jednoducho nechce.
Ja viem, že možno máme aktivít až moc, ale ja to robím aj pre seba, ja som dosť aktívny človek, mňa ničnerobenie uplne hubí, aj také tie rutinné a hlavne kludné veci. Ja by som nemohla nikam nechodiť :( a povedzme robiť dačo v záhrade, ja to proste nedokážem sa prinútiť...Stále musíme mať nejaký program, lebo inak som pre zmenu mrzutá ja :) a teraz hlavne, ked malá i tak nechce spať a malý spí nepravidelne, tak "prestávku" ani nie je kam naplánovať.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron