UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

debata o všetkom a pre všetkých

UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod tina » 05 Dec 2012, 13:57

pokračovanie z témy: viewtopic.php?f=12&t=791
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod quaxi » 05 Dec 2012, 14:31

Super, takze nadviazem na to, co Tina pisala.
Som presvedcena ze system vzdelavania ide proti prirode (proti prirodzenym (najefektivnejsim) mechanizmom ucenia sa, tak ako zdravotnictvo ide proti prirodzenemu porodu a dojceniu,,,

a teda by sme mohli zacat tym, aky je prirodzeny mechanizmus ucenia, ako sa da v praxi realizovat.
Mna tiez zaujima, ci je mozne tymto sposobom dosiahnut take vzdelanie, ake je potrebne v dnesnej beznej praxi.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod tina » 05 Dec 2012, 22:08

no, asi sa caka ze zacnem...
s tym dufam vsetci budu suhlasit, ze pri uceni je najlepsie zapojit cim viac zmyslov a mat vnutornu motivaciu - aktivitu, a mat moznost realne to zazit - skusit,, no ale co je nejlepsie je, ked to clovek sam objavi a robi, lebo vtedy to pochopi hlbsie a zapamata si to lepsie, skoro navzdy. takze za menej casu a energie ma z toho ovela viac, ako ked mu to niekto druhy len vysvetluje. (preto by asi ucebnice mali prist na rad az vtedy, ak nieco nieje mozne zazit v realy, nie?)
no napriklad cudzi jazyk: ked sa ako deti dostaneme do anglickej komunity, tak ani nevieme ako, naucime sa anglicky. V dospelosti to uz ide tazssie, ale tiez sa tak da jazyk zvladnut ovela prijemnejsie, ako v skole: ucit sa slovicka, citat a prekladat texty, pocuvat nahravky ci ucitelku a konverzovat so spoluziakmi nejakym vnutenym sposobom - otazka-odpoved . a toto je si myslim podstata celeho.
prirodzene mechanizmy ucenia su podla mna napodobnovanie, experiment , rozhovor(diskusia), ... vsetko to, co robi dieta prirodzene uz od malicka - hra sa (vynucuje si hru) - a tym sa uci, same od seba... ( ja verim ze hrou sa najlepsie uci aj dospely clovek, aj ked to nevidno a neboli...)
prirodne narody sa stale takto ucia a naucia sa vsetko potrebne, a vraj je toho dost vela, aj ked sa to modernemu cloveku nezda, maju rozsiahle botanicke znalosti,, viem, zijeme inak ako oni - nemame vsetky podnety takpovediac poruke okolo seba, nezijeme v komunitach ale separovane a nevieme vsetci vsetko, preto aj vznikla skola...lebo ked rodicia vedeli len gazdovat, ale nie citat pisat a pocitat, tak tazko by sa to dieta naucilo..., tak ako dnes ked su poniektori len v praci alebo pred telkou, tak by sa naucilo este menej. preto aj vznikla ta debata o potrebe zmenit zivotny styl, ked clovek chce prevziat zodpovednost za vychovu a vzdelavanie svojich deti.

dalsie problemy: natlak ("deti by sa same od seba nic nenaucili"), nezohladnovanie individualnych senzitivnych obdobi a tempa, rozdelenie do tried podla veku, znamkovanie, fixny rozvrh a prilis rychle striedanie predmetov, sedenie v lavici, ...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod magdal » 05 Dec 2012, 22:16

Osobne ma zaujímava waldorfská pedagogika, a toto mi hovorí z duše
http://www.sophia.sk/diplomoveprace/ped ... a-tolsteho

Som za to ,aby štát finančne prispieval na vzdelávania, za širšiu možnosť výberu a podporu súkromných škôl, za domáce vzdelávanie, súkromných učiteľov, za väčšiu zodpovednosť rodičov, učiteľov, žiakov a škôl...za rozmanitosť...
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod quaxi » 05 Dec 2012, 23:44

Prirodne narody maju velku vyhodu v tom, ze ich vedomosti sa vlastne vsetky daju ukazat. Dieta odmalicka vidi, ktore byliny mama zbiera pri chorobe, ktore sa nejedia, lebo su jedovate, ako ulovit ktore zviera... Nepochybujem ze tymto sposobom sa da ziskat obrovske mnozstvo znalosti uplne "bezbolestne".
Ale rozmyslam, ako takymto co najprirodzenejsim sposobom ukazat detom tie veci, ktore potrebujeme my? Naprikald ten cudzi jazyk - niekto moze ist do cudziny, alebo ma rodic take znalosti, ze jeden rozprava na deti cudzim jazykom a druhy slovensky, a dieta sa to prirodzene nauci. Ale ak nemam ani jednu z tychto moznosti, co mi zostava? Pustat mu telku (asi aby to bolo efektivne, tak na par desiatok minut denne) v cudzom jazyku? Alebo cakat, ci o to nezacne mat zaujem same od seba?
Teraz mame s tym peknu skusenost, syn ma v skolke anglictinu - na 1h tyzdenne im tam chodi ucitelka zo ZS (jeho MS patri oficialne pod ZS, tak ucitelke takto doplnili uvazok a dali nam to zadarmo). Syna to velmi zaujalo, lebo vidi, ze my casto citame veci v anglictine, manzel ma bezne pracovne telefonaty v AJ, na dovolenke sme to pouzivali... a jeho to tak chytilo, ze som bola velmi prekvapena, hocikedy sa na nieco spyta, ako sa to povie po anglicky, alebo ked vidi nieco, co uz vie pomenovat, tak to povie po anglicky (samozrejme vyslovnost nic moc, ale ved to sa spravi), pocita uz iba po anglicky... Uvidime, ako dlho mu to nadsenie vydrzi, ale snad sa takto s prirodzenym zaujmom nauci co najviac :-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod magdal » 06 Dec 2012, 23:31

Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Dec 2012, 06:02

tina k tomu čo si napísala 5.dec.21:08 :

ale to všetko čo si popísala, to by malo byť normálne v škole, to nemusí byť alternatívna škola. Stačí ak je v triede nie viac ako 15 žiakov a učiteľ čo má patričný prístup. To čo si popísala, ja pod tým nerozumiem žiadnu alternatívu, to je a malo by byť úplne normálne. Môžem povedať, že v našej škole to tak aj na 95 percent funguje.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Dec 2012, 06:09

magdal píše: Som za to ,aby štát finančne prispieval na vzdelávania, za širšiu možnosť výberu a podporu súkromných škôl, za domáce vzdelávanie, súkromných učiteľov, za väčšiu zodpovednosť rodičov, učiteľov, žiakov a škôl...za rozmanitosť...


Ja som za to, aby štát prispieval na vzdelávania, ktoré majú v živote aj neskôr pracovné uplatnenie. Štát zložený z umelcov, právnikov, psychológov a doktorov nik neuživí. Štát by mal podporovať učňovské školy, remeslá, zatraktívniť rôzne manuálne povolania, starať sa o svojich občanov tak, že nastaví aby aj tieto sociálne skupiny nedostávali žobrácke platy, aby vyžili. Podľa mňa cesta tade nevedie, že bude štát produkovať 70 percent akademikov, ktorí nenájdu uplatnenie. Okrem toho, vždy keď niečo štát začne podporovať, veľká väčšina peňazí sa ešte len na polceste ku adresátovi rozkradne. To je veľmi zlá cesta -štátne podpory. Ľudia by mali mať naopak dosť finančných prostriedkov na to aby si vymoženosti vedeli zaplatiť sami. A o to by sa mal štát starať, aby umožnil ľuďom žiť a pracovať dôstojne, nie za žebrácke platy.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Dec 2012, 11:24

quaxi píše:Prirodne narody maju velku vyhodu v tom, ze ich vedomosti sa vlastne vsetky daju ukazat. Dieta odmalicka vidi, ktore byliny mama zbiera pri chorobe, ktore sa nejedia, lebo su jedovate, ako ulovit ktore zviera... Nepochybujem ze tymto sposobom sa da ziskat obrovske mnozstvo znalosti uplne "bezbolestne".
Ale rozmyslam, ako takymto co najprirodzenejsim sposobom ukazat detom tie veci, ktore potrebujeme my? ....

quaxi, napada ma este tretia moznost - mat aj priatelov, co hovoria anglicky... No ak rodicia nemaju ani jednu takuto moznost co sme spomenuli, alebo ju nechcu hladat, tak asi ostava len ucenie formou skoly (normalnej ci domacej) Ale ani to by nebol snad az taky problem, ze sa to dieta nauci cez nejake kvalitne rozpravky, filmy. (poznam rodinu, kde obe deti sa takto naucili jazyk)
inak toto je celkom zaujimava vec, uz davnejsie nad tym rozmyslam - ze filmove umenie...spaja sa tam obraz, zvuk (najdominantnejsie zmysly), pohyb, cas... sice to ma deleko od realneho zazitku, ale zda sa mi to ohodne lepsie ako "ucitel vysvetluje"... dali by sa takto vsetky predmety obsiahnut, len by bolo treba dost takych filmov vyrobit,, mozno sa vam to bude zdat somarina, ale viem si zivo predstavit napriklad dejiny..., alebo prirodne vedy, zemepis...

quaxi píše:... Uvidime, ako dlho mu to nadsenie vydrzi, ale snad sa takto s prirodzenym zaujmom nauci co najviac :-)

ten prir. zaujem - prajem nech vydrzi cim dlhsie...no zial v skole aka je dnes, si ho udrzi len velmi malo deti (podla mna tak malo, ako malo si udrzi dojcenie pri flaske a cumly :) )
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Dec 2012, 13:09

ja si pamatam z detstva serial Bol raz jeden zivot - pamatate sa? Chodilo to v telke, ked som bola na prvom stupni, a na prirodopise ked sme preberali ludske telo, som uz vdaka tomu vsetko vedela. Pekne vysvetlene zakladne principy, pre dieta lahko pochopitelne, vsetko aj vidi, takze si to lahko predstavi. Take nieco aj z inych predmetov by nebolo odveci - tam, kde staci zakladny prehlad, by to urcite postacilo.
Jazyky - moj muz sa tiez naucil komplet nemcinu z televizora. Anglictinu - asi 2r zaklady v skole a zvysok z citania knih a pozerania filmov. Lenze jemu to ide lahko, je z bilingvalneho prostredia, a takym ludom sa jazyky ucia omnoho lahsie. Aj syna mame kvazi bilingvalneho (ak sa to tak da nazvat, kedze manzel je vecne v praci a je s nim 1/2h denne, takze ten kontakt s druhym jazykom je minimalny), v podstate sa o bilingvalnu vychovu snazime prave kvoli lahsiemu zvladaniu jazykov. Tak mozno preto ho aj ta anglictina tak zaujala. On este nie je ani predskolak, tak skola ho este nejaky cas nebude deformovat :-)
No rozmyslam aj nad inymi sposobmi, predsa len, obmedzit vzdelavanie iba na cumenie telky by nebolo to prave a vo vacsom rozsahu ani zdrave. Pisat a citat vacsina deti tuzi vediet, same sa o to snazia, to by nemal byt problem. Ked uz vie citat, pri dostatocnom citani si lahko zafixuje gramaticke javy, zaklady slohu (aj ked to mozno nebude vediet pomenovat, tak ako sme sa to ucili my, ale to je predsa v beznom zivote zbytocne). Vacsina deti ma nejake zaujmy, o ktorych si bude s radostou citat, hladat informacie, a ten predmet lahko zvladne. Ale co ostatne predmety? Taka matematika je celkom potrebna aj na vyssej urovni nez +-*/ (napr. vediet si zratat dosah danovej reformy na svoj plat, zratat ci ma poistovak nechce osmeknut a pod). Potom tiez veci, ktore bezne patria ku vseobecnemu rozhladu (fyzika, chemia, dejiny, literatura, umenie, zakady prava, ekonomie...) ale asi nikto nema prirodzeny zaujem o vsetky z nich.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Dec 2012, 15:07

quaxi, ved prave tu sa ukazuje ta nevyhoda sucastneho zivotneho stylu (prilis uzka specializacia rodicov) a vyhoda toho stylu co sa mi paci (vsestrannejsie zameranie) zivot rodiny v takom domceku ako som opisovala, v nejakej komunite, by dokazal pokryt vascinu potrebnych podnetov pre "vseobecny rozhlad" podla mna. Na samote si to neviem predstavit.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 13 Dec 2012, 12:26

Zaujal ma tento clanok tak ho davam aj sem http://www.uspesnaskola.sk/preco-je-fin ... -na-svete/
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod miriam » 15 Apr 2013, 21:39

mozno by to mohlo niekoho zaujimat, tak davam link na tuto krasnu akciu sem : http://www.radisdetmi.sk/
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 16 Apr 2013, 16:17

Potrebujeme vlastne tie učebnice? Nie je nám lepšie bez nich? http://www.ucimeprezivot.sk/video/zahod ... jme-knihy/
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod magdal » 27 Apr 2013, 07:42

zaujímavá akcia v B.Bystrici, Radi s deťmi, 3.5. až 4.5.2013
http://www.radisdetmi.sk/

budem tam viesť besedu o pôrodoch v sobotu 4.5.2013 od 17.00 hod. ;)
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Sep 2014, 11:24

Tak toto ma uplne zarazilo, co si o tom myslite?
http://www.profesia.sk/praca/embasys/O1847051

Hľadáme tvorivú, entuziastickú a zodpovednú učiteľku/ľa 1 stupňa ZŠ. Kvalifikovaný učiteľ bude vykonávať domáce vzdelávanie homeschooling 4h denne Pondelok - Piatok. Musí byť schopný sa zameriavať na osobnosť dieťaťa, trpezlivosť, vytvoriť mu vnútornú motiváciu k učeniu. Kandidát musí mať radosť z práce s deťmi, zodpovednosť, spoľahlivosť, diskrétnosť, flexibilitu, kreativitu. Požadujeme občasnú výpomoc v domácnosti (upratovanie, čistenie) podľa požiadaviek zamestnávateľa, sprevádzanie dieťaťa do/zo škôlky. Pozícia je vhodná aj pre absolventa s kvalifikáciou ucitelstvo pre 1 stupeň ZS, alebo dôchodcu- ucitela 1 stupňa ZS.
Ponúkaný plat (brutto): do 180 EUR/mesiac
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 04 Sep 2014, 21:18

Ani sa tak nezamyslam, ci je homeschooling realny alebo nie, ale nad tym, ako tu degradovali ucitela. 4hodiny - a kde je zapocitany cas na pripravu? Vodenie ineho dietata do skolky, pomoc v domacnosti ... Dokonala sluzka pre vsetko. Ale musi adekvatne vzdelanie a este mat dokonaly sposob vychovy (bodaj by nie, asi aj ditko bude pekne kvietko po rodicoch). A to vsetko za puhych 180e brutto (vsak predsa uci len jedno dieta) v Bratislave.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Sep 2014, 21:50

Ano, to bolo presne prve co ma napadlo. Pre dieta chcu dokonale vzdelanie, dokonaly pristup, cistu domacnost, full servis, a ako si vazia toho cloveka, co im to ma zabezpecit? Normalne ma prekvapilo, ze niekto je tak mimo reality, ze sa toto nehanbi zverejnit.

Inac uz 3 dni mame doma maleho skolaka :D Zatial je stastim bez seba, uz si vydrankal aj pobyt v druzine a dnes manzelovi usiel, aby mohol ist aspon od parkoviska do skoly sam. Zo skoly si pamata iba prestavky, zvysok ho nejako netankuje :mrgreen:
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod snežienka » 04 Sep 2014, 22:10

Mne napadlo, ze ci nie je chyba v inzerate a nemali na mysli: 180 eur za tyzden? A ostatna pomoc a la babysitter zvlast platena.
Hm, naplnou "prace" mi to cele vsak vyznieva: babysitter needed... :?
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 19 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod artemis » 05 Sep 2014, 09:37

quaxi píše:Tak toto ma uplne zarazilo, co si o tom myslite?
http://www.profesia.sk/praca/embasys/O1847051

Hľadáme tvorivú, entuziastickú a zodpovednú učiteľku/ľa 1 stupňa ZŠ. Kvalifikovaný učiteľ bude vykonávať domáce vzdelávanie homeschooling 4h denne Pondelok - Piatok. Musí byť schopný sa zameriavať na osobnosť dieťaťa, trpezlivosť, vytvoriť mu vnútornú motiváciu k učeniu. Kandidát musí mať radosť z práce s deťmi, zodpovednosť, spoľahlivosť, diskrétnosť, flexibilitu, kreativitu. Požadujeme občasnú výpomoc v domácnosti (upratovanie, čistenie) podľa požiadaviek zamestnávateľa, sprevádzanie dieťaťa do/zo škôlky. Pozícia je vhodná aj pre absolventa s kvalifikáciou ucitelstvo pre 1 stupeň ZS, alebo dôchodcu- ucitela 1 stupňa ZS.
Ponúkaný plat (brutto): do 180 EUR/mesiac


A spolocnost ake honosne nazvoslovie ma, a pracovisko v BA, no hanba. Ze ich hanba nefackuje taky plat ponukat. Samozrejme ze to myslia na mesiac, sak polovicny uvazok, citajte dobre, vhodne pre absolventku (rozumiem: atraktivna baba co sa nazdava ze cez zverene ditko sa dotane k prachacovi tatkovi do pozornosti a prijmy potecu aj za ine sluzby) alebo uvitaju aj dochodkynu (rozumiem: vitalnu pani, co zije z vdovskeho dochodku navyse a prenajmu druheho bytu, co sa nudi a berie to ako spestrenie denneho programu, lebo na posedenia s ostatnymi dochodcami v cakarni u lekara este nedozrela, za peniaze navyse v tomto "zamestnani" si dopraje 3x mesacne kadernika ). Je to na zaplakanie. Nechcem vediet co si vypyta tato sukromna skola od rodicov ako skolne a takito chudaci zamestnanci mozu chodit po zobrote. Na to mam len jedno: fuj. Som tak rozculena ze ani neviem kolko to vychadza na hodinu...3 eur? Strasne.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Sep 2014, 10:25

Ak zapocitas 1 hodinu denne na pripravu (pri uciteloch musis - ale neviem ci toto "zamestnavatel" tusi) je to cca 100 hodin mesacne.
Mimochodom, ak mas zivnost, tak odvody odvadzas bez ohladu na vysku prijmu a v tomto pripade je to viac ako samotny "plat".
Tak kolko to vychadza na hodinu?
Ale ktovie, mozno sa niekto pomylil a ma tam byt 1800 eur/mesiac.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Sep 2014, 10:28

Este mala oprava - je mozne, ze "zamestnavatel" plati odvody zvlast. To by bolo lepsie, tych 1,8eur na hodinu by to bolo. Aspon na tu kadernicku.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod artemis » 05 Sep 2014, 14:31

JankaMich píše:Este mala oprava - je mozne, ze "zamestnavatel" plati odvody zvlast. To by bolo lepsie, tych 1,8eur na hodinu by to bolo. Aspon na tu kadernicku.

Tak toto je normalne vykoristovanie. Prave z toho dovodu si myslim, ze by mala byt na Sk uzakonena minimalna mzda a to aspon 10 eur Brutto na taketo kvalifikovane prace, lebo toto co sa uz deje je neslychane.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod quaxi » 05 Sep 2014, 15:41

Ake kvalifikovane prace, ved oni chcu vlastne aupair a sluzku :mrgreen: Ak je to 180 brutto ako zamestnanec, malo by to znamenat ze ucitelke zostane asi 150 v cistom, cast odvodov plati ona a cast zamestnavatel. Ak by to robila na zivnost, pri takejto sume nepresiahne limit na socialne odvody (takze sa jej praca ani nebude ratat do dochodku), zacvaka z toho 55E zdravotnej poistovni a zostane jej na 1 kavicku na kazdy pracovny den :evil: Co mam v BA zname, ktore potrebovali aupairky ku detom, tak standardna suma na cca 7h denne bola 20E na ruku (nacierno), ale aupairka nerobila nic v domacnosti, aj jedlo pre dieta aj pre seba mala vopred nachystane. Tito potrebuju stempel ku ziadost o domace vzdelavanie, takze sa to asi neda robit nacierno a ucitelke dat celu sumu na ruku.
Silne pochybujem, ze na toto niekoho najdu, lebo v BA nie je nudza o brigady a v podstate nikto za ne neponuka pod 2E za hodinu, najst brigadu za 3,50 na hodinu nie je problem. No udivuje ma ze niekto si vymysli domace vzdelavanie a potom ho takto oceni. Presne ako Janka napisala, pravdepodobne ide o problemove dieta a snahu vyhnut sa problemom v skole. Problemy presunieme na chuderu ucitelku a kedze su ucitelia zle plateni a toto je vlastne poluvazok :mrgreen: tak by nam za 180E mala ruky bozkavat.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: UČENIE - alternatívne školy, domáca škola, unschooling

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Sep 2014, 12:32

quaxi. Este som rozmyslala, ze najst nejaku somaricu, to asi uz ten inzerat rata s tym, ze kandidat vie ako to chodi... to sme iba my tu asi take sproste poctivky :mrgreen: . Asi sa to samosebou rozumie, ze to je iba oficialny plat a na ruku dostane pani este od tych rodicov nieco, nieco ako casnici, kadernicky atd...tiez to ma minimalny plat a zije z trinkgeltov.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron