Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, ...)

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Jan 2013, 14:44

janka píše:tina, neviem poradit, aj manzela som sa pytala, tiez nevie. Ale teda by ma zaujimalo, ako je to naozaj s tymi starymi dobrymi odolnymi odrodami, ci ony neboli odolne v tych starych dobrych casoch, a ze sa preto teraz nepestuju, lebo uz mame cosi lepsie. Ze ci ta tuzba po navrate k starym odrodam nie je len nejaky romanticky sentiment. Poznas niekoho, kto stare odrody pestuje? Myslim osobne, nie nejakeho teoretika na webe. U nas sused (no, sused, o 10 domov dalej byva) je manik do pestovania stromov, a on mi praveze hovoril, ze sa mu oplaca pestovat uplne nove odrody a dokonca nove druhy ovocia, lebo to tu este nema skodcov, co by to nicili.


Staré dobré odrody, to je podľa mňa humbuk, pretože napríklad, čo ja mám skúsenosť s marhuľami a slivkami, tam treba zainvestovať do kvalitných rezistentných odrôd proti chorobám. Pretože tie choroby rastlín a stromov skutočne sa zdokonaľujú, mutujú a keď mi napríklad svokor minule tvrdil, že marhuľa nemôže mať šarku, že to je choroba sliviek, tak v podstate chudák žil v svojej pravde, ale nepochopil, že naposledy bola pravdivá niekedy pred 40 rokmi keď si osvojil túto informáciu. Šarka bola prvýkrát pozorovaná na slivkách niekde na balkáne začiatkom 20.storočia, potom sa rozširovala do európy, a potom niekedy okolo roku 1980 už ju mali i marhule a najnovšie to napáda dokonca i čerešne...ten vírus neustále mutuje, takže preto treba tie nové odrody. Tá šarka je riadna sviňa, neexistuje na to liek, to treba normálne ten strom vyrezať-zlikvidovať a spáliť aj s koreňmi.

Čo si budeme hovoriť, treba poriadne zvážiť čo si dá človek do záhrady, napríklad ja nie som nadšená odrodami ktoré sľubujú napr. obrovské ovocia...to dáva tušiť potrebe väčšej starostlivosti.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 20 Jan 2013, 18:51

Janka Mich., dik za tip, tam by sa oplatilo aj ist! :)
Mirkaska ja som uz mala spaldovu muku od roznych vyrobcov a nezda sa mi rozdiel, na "bielu" som este nenatrafila, je taka?

tak som si urobila poriadok v pojmoch, aspon dufam ;) ( http://www.thefreedictionary.com/hybrid a dalsie stranky) a vyslo mi z toho ze:
hybrid (krizenec) je organizmus, ktorý je potomkom geneticky odlišných rodičov a moze byt bud: 1. medzi dvoma roznymi odrodami (plemenami pri zvieratach) u toho isteho druhu, alebo 2. medzi dvoma druhmi "vzdialene krizenie" (napr. u zvierat osol (= somar + kobyla) ,, prva generacia - F1 hybrid - vykazuje sice vyborne vlastnosti, ale casto je sterilny, nevie sa rozmnozit (a ak aj, je tazko vypocitatelne, ake bude mat vlastnosti dalsia generacia)
ak som to dobre pochopila, je to vlastne manipulacia s genmi, aj ked nie technikou genoveho inzinierstva ( GMO - geneticky modifikovany organizmus, coho sa doslova bojim)
neviem, mne sa to nezda uplne prirodzene (ale zas prirodzenejsie ako GMO)... ja by som to radsej nedala do svojej zahrady, nielen koli odkazananosti to stale kupovat, radsej by som sa drzala tych prirodzenejsie slachtenych odrod, starych alebo krajovych odrod, co su vysledkom slachtenia, ake robili uz nasi predkovia - ze najuzitocnejsie, najkrajsie a najzdravsie plody, semena, clovek uchova pre dalsie rozmnozovanie.
ten problem marhul (a ineho ovocia), urcite je to dost o tom, ze to trhaju nezrele... no pre mna su tie nase 6 rocne marhule, co uz odumieraju, dost sklamanim (aj ked boli chutne) a dovodom na zohnanie starsej odrody
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Jan 2013, 19:26

Lenže dostávame sa k ďalšiemu problému, pomenovať, čo je to stará, alebo staršia odroda...no vie to niekto definovať? Čo to značí slovo predkovia? Ide o našich starých, prarodičov, či praprarodičov? Akú máme záruku, ak by sme tie "staré odrody" dokázali identifikovať, že práve ony boli, sú najlepšie?

Okrem toho neznamená vždycky že hybrid je sterilný, že sa nedokáže rozmnožiť. Nie som síce biológ ale toľko viem, že hybrid je niečo čo má iba v jednej generácii sľubované vlastnosti...to jest napríklad že nejaká kvetina ktorá má úžasné farby dosiahnuté krížením...má ich iba ona, ale keď ten kvet ďalej rozmnožujeme už tie farby nie sú tie isté...Pri jednoročných rastlinách to nemusí byť vôbec zlé, tie hybridy.

Napríklad viem zo skúsenosti, vrátim sa k tej šarke marhúľ a sliviek, že špeciálne starí ľudia ani nevedia o čo ide, neuvedomujú si aká nebezpečná je tá choroba...oni len vidia svoju starú slivku, marhuľu, na ktorú majú spomienky, ku ktorej majú vzťah, vôbec im nevysvetlíš, že dôvod prečo opadávajú plody predčasne tkvie práve v šarke, vymýšľajú, že to pre zlé ovzdušie, pre zlé počasie a bla bla, a že nevadí, veď pozbierame a necháme aj tak dozrieť, nechcú vidieť, že tie plody sú menej sladké, povedia, že nevadí, veď do lekváru budú dobré, aj tak tam ide k tomu cukor, nevadí im že sú skrz na skrz dužiny kostrnkové ako starý kaleráb, nie, to je príroda, vravia, to vy ste mladí zvyknutí na všetko 100 percent umelé a dokonalé zo supermarketu povedia. A potom keď to človek vyrúbe, lebo nechce aby sa nakazili ďalšie stromy, je ten najhorší na svete, necitlivec čo nemá vzťah k prírode a starkí budú smútiť za svojou chorou slivkou... :x V niektorých krajinách to podlieha hláseniu, a keď niečo také človek neodstráni zo záhrady sa to pokutuje, prípadne mu nabehne obecná čata a zruší mu to bez debaty.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Jan 2013, 19:32

tina píše: ...
ten problem marhul (a ineho ovocia), urcite je to dost o tom, ze to trhaju nezrele... no pre mna su tie nase 6 rocne marhule, co uz odumieraju, dost sklamanim (aj ked boli chutne) a dovodom na zohnanie starsej odrody


no neviem, ja bežne selektujem jablká hrušky tak že ešte úplne malinké odtrhávam a nechávam len najkrajšie plody, to by znamenalo, že robím stromu zle? Ale veď to sa musí robiť, nemôžem napríklad nechať 2 3 jablká tesne vedľa seba aby sa dotýkali, to automaticky sa tam nanosí hmyz, pokazia sa, začervia, špeciálne to treba robiť hlavne keď my teda nestriekame... Dôvodov prečo marhule odumierajú môže byť dosť veľa. Nemusí to byť len preto že je to nová odroda...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 20 Jan 2013, 21:05

tina, to fakt niekto niekde tvrdil, ze F1 znamena geneticky modifikovane?! Tipujem to na nejaky permakulturny zdroj, ktory sa snazi skutocnost vykreslit horsou, aka je, aby sam vyzeral lepsie a spasonosnejsie.

Neviem, ci geneticky modifikovane osivo len tak kupis niekde v zahradkarstve, ale teda nikdy som sa po tom nezhanala, takze neviem naisto. Myslim, ze sa to dost sleduje, ze co a kolko a kde sa pestuje. A keby sa take osivo aj bezne predavalo (o com teda silne pochybujem), urcite to bude jasne oznacene. Je to predsalen vazna vec, ved to vsetci vieme.

Takze Mirkaska, paradajky normalne kup F1 hybrid, ja tiez kupujem F1 hybridy, plody zbieram az do mrazov, dari sa mi ich dostatocne uchranit pred plesnou. Sterilne nie su, rastie v pohode aj dalsia generacia, akurat uz nemaju taky vynos, artemis to pekne vysvetlila. No ale ved nie je to financne taka palka kupit si kazdu sezonu jeden sacok semiacok, ze by som si to nemohla dovolit :lol: Urcite ze by to bolo take uslachtilejsie pestovat si vlastne semeno na dalsi rok, oproti tomu je kazdorocne kupovanie si novych semien take trochu "konzumne zahradkarstvo", no ale niekedy to uslachtile zahradkarcenie nestoji za to. Zas porovnavat F1 s genetickymi manipulaciami je tak trochu demonizovanie skutocnosti.

Zhanat stare odrody kade-tade s presvedcenim, ze to je to prave a spravne do mojej zahrady, ved je to stare a osvedcene, to mi tiez pride nepochopitelne. Ved ked chcem prisposobit svoje zahradkarcenie lokalnym podmienkam, tak proste hodim rec so susedmi cez plot a dozviem sa, ze broskyniam sa tu nedari, radsej treba zasadit marhulu, pripadne upozornim kamaratku, co sa sem na Zahorie pristahovala z Liptova a zaklada si po troche zahradku, ze do tej brokoline nech sa ani nepusta, ze z toho nic poriadne nebude, lebo na rozdiel od Liptova tu zijeme takmer na polopusti. O tom je podla mna prisposobovanie sa lokalnym podmienkam, ze sa tu nebudem snazit pestovat rododendrony a azalky (ved to tak nadherne kvitne! V katalogu tak uzasne vyzeraju!) ako nasa suseda, a nosi im stale specialnu zeminu, a aj tak to len zivori, nadrie sa ako blb a nic poriadne z toho.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Jan 2013, 21:52

Janka mňa najviac nadchla myšlienka prírodných záhrad a v tom duchu sa snažím moju záhradu ...hm...aké mám dať sloveso? Dotvárať? Upravovať? Vieš čo myslím...

Také niečo sa ale nedá urobiť v zástavbe rodinných domov, kde má každý malé záhradky a nahustené domy... Chápem, že v takých prípadoch majitelia túžia po súkromí a obostavajú sa vysokánskymi nepriehľadnými 2 metrovými plotmi...a aby bola disharmónia dokonalá, keď je všetko hotovo, posledné slovo pri voľbe farby fasády má manželka, ktorá prstom ukáže na vzorkovník a potom krajina svieti jedovato fialovými, ružovými, zelenými, ultražltými domami...strechy gýčové, mediteránske vzory, čo do našich končín absolútne sa nehodia...

Proste ja tŕpnem aby v mojom blízkom okolí také niečo nevyrástlo, že to budem mať dennodenne na očiach... ale to hovoríme o estetike...nie o rastlinách a stromoch...ale vlastne to súvisí...za ten istý gýč považujem preto všetky tie napodobeniny čínskych a japonských záhrad, sedliacke baroko (to sú tie relikvie - staré mlynské kolá, chomúty, a časti vozov naaranžované pred domami alebo pozavesované ako ozdoby, alebo ešte horšie renesančné biele sošky, fontánky...) je to všade a je to ako mor...kto ma pozná vie ako moja duša trpí... :mrgreen: a tak isto gýčovo sa dajú posadiť aj tie rastliny...kvety...brrrr

No a čo sa týka rastlín, ja uznávam len rastliny, ktoré sa vyskytujú na okolí, resp. znesú podmienky, ktoré my máme, jednak aj čo sa týka kvality a zloženia zeme, ako i klímy... Výnimku tvoria okrasné črepníkové rastliny, ktoré sa dajú v lete von a ktoré môžu byť aj exotickejšie (napr. oleander)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 20 Jan 2013, 22:53

ja idem radsej praktizovat... :)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 20 Jan 2013, 23:14

artemis, ze "sedliacke baroko", dobry pojem. My tomu hovorime "podnikatelske baroko", ale to skor uz na tie sosky, fontanky, domy s nemoznymi vezickami na nemoznych miestach, prekomplikovanymi strechami... skratka to najhorsie zufalstvo, co sa da vidiet. Ale presne rozumiem, co myslis tym sedliackym barokom, to povazujem este za taku soft verziu nevkusu. Nasi susedia si bohuzial tuto jesen vymalovali dom na kriklavo zeleno. S hrozou som sledovala, ked to malovali, nechapala, ze toto naozaj myslia vazne. No a co potom, ked sa ta rozziarena suseda nadsene opyta "co ty na to? dobre, ze?"

Prirodna zahrada by bola super, ale na to naozaj treba vacsi priestor, to my nemame, mame len normalnu dedinsku zahradu, taku akuratnu, nie ani stiesnena, ale ani nic rozsialne. Nastastie byvame medzi starousadlikmi, takze dvojmetrove betonove ploty sa nekonaju. Je to omnoho prijemnejsi pocit, ked je taky rozhlad do daleka, a kludne sa porozplavas aj so susedmi cez dva-tri ploty. Ale je to tak akurat, co stihame ako-tak obrobit.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 20 Jan 2013, 23:16

tina a co ides take zahradne praktizovat, teraz v noci v januari? Este som sa zabudla opytat na ten kvasok: ako poznam, ze je dobry? Ze sa to nejak nepokazilo? Skusala som ho ochutnat a bolo to poriadne kysle, to je tak v poriadku?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 20 Jan 2013, 23:21

lenkaa, to video, co si sem dala, som zacala vtedy pozerat, trochu skepticka, lebo v mnohych na tomto fore propagovanych videach som sa uz sklamala, no toto vyzeralo zaujimavo. Pozrela som si prvych asi 10 minut, a ze teraz si to idem pozriet dalej, ale zmizlo z youtube, skoda :( Nevies cirou nahodou, ci sa nachadza aj niekde inde?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 21 Jan 2013, 00:31

no, tak som tu uz asi jedina, co este nespi, a bavim sa tu sama so sebou, ale tak este doplnim k teme: nahodne som si vygooglila tento clanocek:
http://daughterofthesoil.blogspot.sk/20 ... hould.html
a pise konkretne o paradajkach, ze tam sa teda hybrid rozhodne neoplati, lebo ide o samoopelivu rastlinu (tak sa tomu hovori po slovensky? samoopelive kontra cudzoopelive? uz mi ta terminologia nejak vypadla z hlavy od cias ZS) a pri tych sa efekt F1 hybridu ani velmi nekona. Tak uz som z toho jelen. Ked nam nahodou pri paradajkach vyrastla F2 generacia, tak jaksi nic moc to nebolo, ale zas ani to nedostalo taku starostlivost, aku sme davali F1 generacii. V clanku pise, ze setrite si peniaze, odlozte si semienka. No zas tie ceny, co uvadza za F1 hybrid, su nehorazne, u nas je to oproti tomu takmer zadarmo. Tiez podla diskusie za clankom sa mi zda, ze je naozaj ten clanok napisany trochu tendencne. Asi skusim cielene vypestovat zopar rastliniek F2 generacie, dat im poriadnu starostlivost spolu s F1-kou a uvidim. Inak sa asi pravdu nedozviem.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 21 Jan 2013, 10:48

lenkaa píše:quaxi, Ok jurta koli sukromiu asi nie. My sme staviali skoro 5 rokov dom, kym sme sa do neho nastahovali. Kebyze viem na zaciatku, ze to bude trvat tak dlho, tak hladam ine riesenie. :) Takze vsetku energiu sme sustredili uz na nasu stavbu. Ale v mojom okoli poznam ludi kt. riesili aj moznost takehoto ubytovania, no nakoniec sa dali do mobilneho ubytovania. Ved skuste si dat mobilne domy do vyhladavnia. Daju sa kupit aj pekne moderne aj z druhej ruky lacnejsie, kt. sa daju pekne opravit. Myslim, ze to je fajn alternativa, ak je pozemok.

lenka, a ake maju s tymi domami skusenosti? My mame jedneho znameho, co ma takyto dom ako chatu, a hovoril ze trvalo byvat by v tom nechcel, lebo v lete sa to priserne prehrieva, pritom ho ma pod stromami, v zime zase ked tam ide na vikend, tak za kurenie zaplati tolko co v panelaku za tyzden a to ma byt trojnasobnu plochu oproti tomuto domceku... On ma tiez nejaky z druhej ruky, mozno uz aj dost stary, takze uz ich mozno vedia robit lepsie, neviem. My sme tam boli par krat a hlavne mi vadil hluk, steny nic neizoluju a pocujes aj to co sa deje na ulici. A aj priestorovo to je pre trochu menej narocnych, napr. uz dve skolopovinne deti, ked potrebuje kazde svoj pracovny stol a trochu miesta pre seba, k tomu aj nejake skladovacie priestory (napr. sportove potreby), pripadne miesto na pracu z domu, na to tych 30-40m2, co maju najvacsie taketo domy, sotva postaci. Ako riesenie na prve roky, prechodne pocas stavby a pod. to moze byt dobre, ale namiesto domu pre dlhodoby zivot kompletnej rodiny si to moc neviem predstavit.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 16 rokov, 2 dni
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 1 deň

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 21 Jan 2013, 14:23

janka píše:lenkaa, to video, co si sem dala, som zacala vtedy pozerat, trochu skepticka, lebo v mnohych na tomto fore propagovanych videach som sa uz sklamala, no toto vyzeralo zaujimavo. Pozrela som si prvych asi 10 minut, a ze teraz si to idem pozriet dalej, ale zmizlo z youtube, skoda :( Nevies cirou nahodou, ci sa nachadza aj niekde inde?


janka, ja to mam stiahnute, teraz to davam na ulozto.sk, hm..neviete je ulozto.sk zadarmo pre ludi kt. si chcu odtial stiahnut? ja si uz nepamatam. Tak ale davam to zatial tam.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 21 Jan 2013, 17:41

quaxi, ano su aj celorocne :) pokial viem, su spokojni. Kupovali z druhej ruky a aj upravovali, pridavali izolaciu, dokonca riesili piecku, co sa mi zdalo divne.
Ja som vyrastala v bytovke 64m2 s dvoma starsimi bratmi. Dokopy 5clenov a jeden pes. V dospelosti sme si uz isli na nervy :) A rano na zachode sme poculi susedov kazdy prd :lol: Rovnako je na tom,co sa zvuku tyka aj montovany dom.
Teraz sme 5 rokov byvali 124m2 s mojimi rodicmi, 4clenov + moj drobec len 2 roky v dvojposchodovom dome a isli sme si este viac na nervy. Pravda je, ze ja som uz byvala vselijak. V anglicku boli casy ked som bola rada, ze niesom na ulici. Vela ludi v USA aj v Holandsku žiju v mobilných domoch celorocne a žijú. Veľa rodin sa pomesti aj na menšej ploche ako 44m2 pretoze nemaju ine moznosti. Nehovorim, ze mobilny dom je luxus, ale ja by som ho len tak nezavrhla. Nie je to zvyk take nieco vidiet na Slovensku. Vela ludi odsudzuje aj spominane montovane domy, kt. su rychlo postavene ale mega drahe. Dokonca aj itong ti odsudia a povedia ti tehla je tehla :)
Co sa energii týka, zalezi tiez od izolacii a sposobe vykurovania. Aj my sa pojdeme teraz zblaznit v dome z uctu za energie, pretoze sme plne elektrifikovany a este nemame dvojhodiny na slabu a silnu prevadzku. Nejdem nikoho presviedcat, ze by danu vec mal robit tak, ci onak. Nemam patent na vsetko, len som chcela povedat, ze kebyze viem, ze budeme staviat 5rokov uz dopredu, tak by som zvazila to, ci pojdeme do stavby tehloveho domu svojpomocne. Najviac ma mrzia vztahy, kt. su tak dlhým spolocným spoluzitim velmi nastrbene a to je dovod preco to za to nestalo a to je aj dovod, koli kt. by som isla aj do ineho riesenia. Je lepsie byvat v stiesnených podmienkach a byt sebestacni ako mat vela miesta s ludmi navyse.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 21 Jan 2013, 17:42

Janka, vypadava mi internet, na to uloz to sa mi to nepodarilo dat. Skusim to vyriesit s muzom a dam vediet, co sme vymysleli.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 21 Jan 2013, 23:32

lenkaa píše:
janka, ja to mam stiahnute, teraz to davam na ulozto.sk, hm..neviete je ulozto.sk zadarmo pre ludi kt. si chcu odtial stiahnut? ja si uz nepamatam. Tak ale davam to zatial tam.


som mimo témy, ale ako sa dá stiahnuť video z youtube?
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 2 mesiace, 27 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 22 Jan 2013, 00:17

Mirkaska píše:som mimo témy, ale ako sa dá stiahnuť video z youtube?

rôzne, ja napr. používam doplnok k firefoxu https://addons.mozilla.org/sk/firefox/a ... oadhelper/
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 19 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 22 Jan 2013, 09:41

ja pouzivam free youtube download
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 22 Jan 2013, 13:55

lenka, ja sa na tie mobilne domy pozeram asi trochu inac, jednak pre mna jediny vazny dovod, preco by som chcela dom, je viac miesta, a dvak kvoli tomu, ze nemam rada zmeny bydliska. Ked uz raz vyriesim byvanie, chcem to mat hotove aspon na 30 rokov, a pri malom dome (kludne by mohol byt aj murovany, ide o priestor) by som sa stale bala, ze nam po chvili prestane stacit - a potom styridsiatka na krku, a mam riesit hypoteku na vacsie byvanie, prerabky a pod. - na to som leniva :-D Aj ked vlastne s mobilnym domom by fakt nebol problem pristavit vedla druhy pre pubertakov, ked sa uz do prveho nepomesti cela rodina, kdezto nas byt nenafuknem a mozno to budem coskoro lutovat.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 16 rokov, 2 dni
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 1 deň

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 22 Jan 2013, 17:27

To, ze hovorime o mobilnom dome neznena, ze nemoze byt usadeny na jednom mieste aj par generacii. Ked mlada rodina riesi bytovu otazku v podobe domu ci priestrannejsieho bytu, tak ide vacsinou o zadlzenie sa na cely zivot. Pri inom rieseni by sme sa asi zadlzili menej. Ono su aj rizika v tom, ze tu istu hypoteku nebudeme moct splacat napr o 20 rokov. To budem mat po 45ke a uz mozno nebudem taka atraktivna pre zamestnavatelov. Takze rizika su aj v tomto pripade :)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 24 Jan 2013, 00:20

múku, čo z nej pečiete hclieb, je špeciálna na chlieb? napr. v lidli majú nejaké múky na chlieb, to sú tie?
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 2 mesiace, 27 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 24 Jan 2013, 00:40

Mirkaska, nie, ziadnu specialnu nedavam, len obycajnu hladku a kombinujem s celozrnou. Existuje aj "chlebova muka", to je nejaky typ hladkej muky, tusim T650 sa oznacuje, je tam myslim viac lepku nez v beznej hladkej, aj som ju parkrat kupila, ale nejaky zasadny rozdiel nevidim. A aj nejake chlebove zmesky existuju, to som ale nikdy neskusala.

No, mne uz dozrel kvasok, tak pomaly sa chystam na prvy kvaskovy chlieb. Potom ked sa kvasok uchovava v chladnicke, to sa on treba aj nejak starat, ze napriklad ho kazdy den premiesat a tak?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 24 Jan 2013, 21:09

miesat netreba, len keby si videla, ze sa usadza (hore sa oddeluje voda), tak si odlozila prilis riedky, niekedy staci zamiesat (ak sa usadil az po viac dnoch), alebo ak sa usadza rychlo, pridat muku a premiesat, pripadne uplne rozrobit.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 16 rokov, 2 dni
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 1 deň

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 27 Jan 2013, 19:31

Tak ste ma navnadili, ze uz mam moj prvy 8dnovy kvasok:-) potrebujem ale radu od skusenej pekarky z kvasku, aku vyslednu konzistenciu ma mat cesto pred upecenim? Dnes som skusila zamiesit, kyslo 6 hod (muka, voda, kvasok - krasne vybehlo na dvojnasobok), potom som pridala muku, sol a vzniklo mi z toho pevne cesto - gula a vobec sa mi to nezda. Neviem co dalej, tak mi tam teraz stoji a ja cakam:-) :-)
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod oscarka3 » 28 Jan 2013, 11:49

fíha, ale ste sa rozbehli. dočítala som, tak sa hlásim k nerýľovačom. nerýľujeme asi 3 roky a zem je úžasná. na kyprenie a prerezanie koreňov burín používam ploskorez.
semená starých tradičných odrôd sa dajú objednať aj od českej firmy gengel.
oscarka3
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 19 Okt 2011, 17:41

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia