Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, ...)

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod shira » 19 Feb 2013, 23:39

janka píše:shira, a co by sa stalo, keby som sliepky na par dni zanedbala, ze by som im napriklad nasypala do zasoby? Napriklad aj zahradu kludne nechame cez leto tyzden-dva len tak sebe samej napospas, ak niekam cestujeme. Neprospeje jej to, samozrejme, ale prezije to, akoze netreba sa vzdavat zahradkarcenia, ak chce clovek obcas niekam na niekolko dni odcestovat. Ze ci aj so sliepkami to tak nie je.

vidím, že uvažuješ rovnako ako ja :D :D neviem, moji rodičia boli hrozne zodpovední, všetko muselo byť tip-top, aj zvieratá, dvor, záhrada, dom..ale ja som už celkom vyliečená
snáď tu poradí niekto,kto to skúsil, mne osobne sa tiež zdajú sliepky celkom samostatné.. týždeň dva je samozrejme veľa, ale víkend by hádam zvládli :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 1 deň
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 23 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Feb 2013, 02:20

janka píše:shira, a co by sa stalo, keby som sliepky na par dni zanedbala, ze by som im napriklad nasypala do zasoby? Napriklad aj zahradu kludne nechame cez leto tyzden-dva len tak sebe samej napospas, ak niekam cestujeme. Neprospeje jej to, samozrejme, ale prezije to, akoze netreba sa vzdavat zahradkarcenia, ak chce clovek obcas niekam na niekolko dni odcestovat. Ze ci aj so sliepkami to tak nie je.


Nie je janka, so sliepkami, vôbec s úžitkovými živými tvormi , to tak nie je ako s tvormi divými a už vôbec sa to nedá porovnať so záhradou, ktorú môžeš aj na dva-tri týždne nechať napospas :)

Kto má hospodárske zvieratá, musí im zabezpečiť každodennú starostlivosť, to viem nie z vlastnej skúsenosti ale od príbuzných, ktorí to tak praktizujú a nevedia si predstaviť, žeby nechali hospodárstvo čo len na jediný deň bez prítomnosti aspoň jedného človeka.

Nikdy nevieš čo sa môže prihodiť, treba kontrolovať bezpečnosť ohrád, oplotenia, príbytkov zvierat, aby nevnikol nejaký predátor zvonka, zviera sa môže nejakým nešťastným pohybom zakliesniť trebárs, môžu sa zraniť, náhle ochorieť atď atď. a to treba všetko priebežne sledovať. Dobrý hospodár má aj akýsi vzťah k zvieratám aj keď sú úžitkové a nedalo by mu odísť už len z obavy aby sa zvieratám niečo neprihodilo a oni bez pomoci taký dlhý čas trpeli...tak som si to aspoň vypočula kedysi...napríklad si pamätám ako moja prastará mama priam žila so sliepkami, v ich čas stávala a rovnako i chodila spať, niekedy bolo treba s kohútom porobiť poriadok, zatvoriť ho, inokedy nejaká sliepka mala problém so znesením vajca, to bola normálne veda...atď...atď...

Zvery v klietkach ako papagáje, škrečky, morčatá a v akváriách ryby a podobne to je niečo iné, to sú divé zvery, ktoré človeka nepotrebujú, naozaj dokážu vydržať niekoĺko dní ak sa im potrava dá do dávkovačov...ale toto tu je o inom.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 20 Feb 2013, 10:28

Nam znama co chova sliepky vysvetlovala, ze sliepkam ked das zradlo, tak ho cele hned vyzobu. Ked im das davku na tyzden, tak ju zjedia prvy den a potom hladuju. Vikend by vydrzali, ale uz po jednodnovej hladovke niektore aj tyzden nemaju vajcia, a naviac su potom medzi sebou agresivne. Osobnu skusenost nemam, tak mozno je to blbost.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 24 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Feb 2013, 19:10

quaxi píše:Nam znama co chova sliepky vysvetlovala, ze sliepkam ked das zradlo, tak ho cele hned vyzobu. Ked im das davku na tyzden, tak ju zjedia prvy den a potom hladuju. Vikend by vydrzali, ale uz po jednodnovej hladovke niektore aj tyzden nemaju vajcia, a naviac su potom medzi sebou agresivne. Osobnu skusenost nemam, tak mozno je to blbost.


Asi nebude to blbosť, pretože rovnako fungujú i psy (na rozdiel od mačiek). Psy sú schopné obžrať sa až im črevá prasknú´a zdochnú. Sliepka je naozaj v tomto tieý "sprosté" zviera, navyše to treba ráno vypustiť a večer zavrieť do kurníka...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 20 Feb 2013, 21:01

janka píše:Mikaska, ja sadim do kelimkov od jogurtu, ale do tych velkych, snad pollitrove su. Zospodu prederavim a poukladam kelimky na misku, to davam tie hranate, co sa davaju pod hranty, je to sikovne na parapety. Do kelimku dam zeminu len tak do polovice, mozno kustik viac, potom urobim prstom dieru, tak zo 2cm hlboko, tam hodim semiacko a zahrabem. Spociatku zeminu vlhcim len rozprasovacom, lebo sa bojim, aby prud vody to semiacko nevyplavil (mozno sa obavam zbytocne a len si to zbytocne komplikujem, ktovie), polievat treba kazdy den urcite, urdziavat zeminu vlhku. Ked vyklicia (to trva fakt len par dni), polievam uz zospodu, ze do misky nalievam vodu. No a tu tam nalievam vzdy, ked vyschne, a poriadne. Paradajky maju radi mokru zem, ale len zem, listy treba udrziavat suche. Ked priesady podrastu, tak dosypam zeminu do kelimkov, aby boli viac zahrabane - to preto jej na zaciatku davam len tak menej. Priesady pestujem na juznych parapetoch, tam sa im vyborne dari.


ešteman otázku ohľadom zeme. kedže som neplánovala sadiť, neodložilam si žiadnu na jeseň. a teraz je všetko zamrznuté. asi musím nejakú kúpiť. akú?
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 2 mesiace, 19 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 21 Feb 2013, 00:16

ad zvierata - niet nad dobrych susedov. My teda sliepky nemame, len psa a vdaka susedom mozme odist i na tyzden prec. Vecer ho zavru, rano otvoria a daju nazrat. Sliepky by nemali byt hadam narocnejsie.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 8 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 21 Feb 2013, 22:24

Mirkaska, ja som vykopala dnes zo zahrady, najprv som myslela, ze z toho nic nebude, ale podarilo sa mi prerazit cez zamrznutu vrstvu a potom to uz slo. Vlani som ju aj sterilizovala, toho roku nie, nestihala som akosi, tak uvidim, co z toho bude, ale paradajky to snad zvladnu. Ked som kupovala zeminu na priesady, tak som kupovala zahradnicky substrat, ale ked robim tych paradajok tak vela, tak mi to prislo zbytocne drahe, tak tie uz do kupovaneho nedavam.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 22 Feb 2013, 11:21

my máme pol metra snehu. :-) myslela som, že sa niečo roztopí, ale dnes znovu sneží.
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 2 mesiace, 19 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Mar 2013, 22:57

momentálne som odveci, ale pekné.. nejako mi z tohoto vychádza, že táto kríza je dobrá vec.. http://pospisil.blog.sme.sk/c/322100/Pr ... senie.html
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 1 deň
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 23 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Norika » 13 Mar 2013, 19:42

dnes som objavila nieco, z coho som fascinovana aj skepticka zaroven...mama ma jednu knizku, ktoru som dlho bez povsimnutia obchadzala, dnes som ju otvorila... Zdravie z lekárne sv. Hildegardy (Reinhard Schiller)... trochu pri citani mi to prilo ako zo stredoveku, ved ono to vlastne aj je...Sv. Hildegarda zila v 12. storoci...v knihe su rozne recepty a navody na liecenie beznych znamych chorob. Knihu spisal nemecky lekar R. Schiller, ktory sam praktizuje tieto Hildegardine odporucania.
Ako prve som si zo zvedavosti otvorila akne. Tak tam bolo liecenie pomocou ametystu. Olizat... Takze ma chapete, preco som skepticka, prvy krat pocujem o niecom takom...liecenie pomocou drahych kamenov .Hildegarda tiez veli chvali spaldu...co je v dnesnej dobe oblubena BIO surovina, nie?

Kto by mal skusenosti s touto knihou a Sv. Hildegardou vseobecne, budem rada, ked sa ozve.
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 30 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 13 Mar 2013, 22:09

Norika píše: ....Ako prve som si zo zvedavosti otvorila akne. Tak tam bolo liecenie pomocou ametystu. Olizat... Takze ma chapete, preco som skepticka, prvy krat pocujem o niecom takom...liecenie pomocou drahych kamenov...


Tak v tomto prípade to môže fungovať ako placebo...ale viem si predstaviť, že pri miernej depresii by ma taká liečba drahokamami vedela veľmi vzpružiť - napr. dostať do daru briliantové náušnice :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 18 Mar 2013, 15:41

Nemate niektora zaujem o semiacka tekvice hokkaido? Odlozili sme si z tekvic, ktore nam min. rok vyrastli, ale je ich dost vela, tak mozem poslat. Z takychto odlozenych nevyrastie original hokkaido, ale take trosku mensie a nie uplne oranzove, niekedy su aj so zelenymi pasikmi alebo zvonka zelene a vnutri oranzove, ale stale velmi dobre (hlavne pri cene za original semiacka...). Nase deti sa za tym idu potrhat, chuti im polievka aj pecena tekvica, davam to ku raznici, do ciganskej, obcas ako prilohu nameisto zemiakov, mrazim pyre a to pridavam na zahustenie do roznych omacok... Ak by ste chceli, tak mi poslite sukromnu spravu s adresou.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 24 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 20 Mar 2013, 12:40

Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 30 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 11 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 20 Mar 2013, 12:43

Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 30 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 11 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 22 Mar 2013, 22:51

Táto zahradka nemá chybu a tiež sa neryluje. :-)
http://m.leva-net.webnode.cz/products/p ... a-ljadova/
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 30 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 11 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 24 Mar 2013, 21:08

carodejnica, ta zahradka toho rusa - vyzera to vyborne, akurat sa obavam, ze to funguje akurat v takej klime ako on popisuje, ze ma, ze zaplavy vody na zahrade po dazdoch. Inak podla mna take vyvysenie zahonov musi prispiet k presychaniu pody. Co u nas na zahorskej polopusti by nebolo ktovieco.

Ale pozicala som si prave dnes od kamarata nejaku knizku o ekozahradkarceni, vychadza to z permakultury, tak pre zaujimavost, ze ci tam najdem nejaku alternativu ohladne organizovania zahonov pre suchsie podnebia. Tak som zvedava, ci sa nieco uzitocne docitam.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Mar 2013, 22:15

Mne zas bolo podozrivé, že sa ten človek ani na jednej fotke neusmeje, pri takej úrode by som mala ústa od ucha k uchu...ale keď janka píšeš že je to rus, tak to čiastočne vysvetľuje, tí sa ešte nenaučili byť šoumenmi... :D
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 13 Apr 2013, 23:33

Janka, chcela by som sa ťa opýtať niečo ohladom priesad paradajok. Sadila som začiatkom marca, sú už dosť veľké, lebo to mám v teplej miestnosti. V poslednej dobe som si všimla, že niektoré mali na listoch vyčnievajúce bodky, hrbolčeky - akoby sfarbené do žlta. Už som nejaké listy odtrahala, ale stále sa to objavuje aj na dalších. postupne list začína žltnúť. Dúfam, že to nie je pleseň už na priesadách... :-(
dakujem ti
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 2 mesiace, 19 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 17 Apr 2013, 21:47

Mirkaska, prepac, ze som sa neozvala hned, ja ten internet nejak moc nestiham, dokonca ani e-mail si uz necitam kazdy den. Neviem, ci je to plesen, prekvapuje ma, ze by bola uz na priesadach. Oni tie listy nemusia byt uplne zelene, prave naopak, hlavne ked ich dam otuzovat, tak sa zvyknu tak vselijak sfarbit, hlavne zilky sa zvyraznia, aj tak akoby ostali plastickejsie, vselijake hrbolcekove, mne to pride, ze to praveze spevneju a zmocneju. Musela by som vidiet. Plesnive su take ubohejsie, postupne zltnu - taka bledozlta neduziva farba - hnednu az scerneju a zoschnu, a uz od zltej fazy maju cierne bodky. Je mozne, ze len trochu preschli, mne sa to tiez stane, ked neporiadne polievam, ze spodne listy to uz nerozchodia. Ako polievas? Treba polievat tak, aby si podla moznosti nezafrkala listy, to aj potom uz na poli si treba davat pozor. Potrebuju vela vody, ale na korene, rozhodne nie na listy, tie sa treba snazit udrzovat suche.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 18 Apr 2013, 13:19

Zakladáme malú farmu rýchlo a ľahko :)

Obsahom tohto článku nie je budovanie rozsiahlej farmy na podnikateľské účely, ale malej rodinnej „farmičky“ ktorá vám popri práci na čerstvom vzduchu a dennom kontakte so zvieratami umožní získať vlastné kvalitné potraviny – mlieko, mäso a vajíčka. Najjednoduchšie je začať chovom hrabavej hydiny: sliepok, moriek a perličiek. Tento článok bude teda o nich.

http://www.poctivepotraviny.sk/magazin/ ... malu-farmu
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 30 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 11 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Kandy » 18 Apr 2013, 22:28

Janka, prosim ta, ako zvyknes otuzovat paradajky? Ja som tie svoje bez rozmyslania strcila na slnko, ako sa oteplilo a spalili sa im listy. Asi by som mala otuzovat pomalsie, ci tie nove listy uz budu zvyknute na take ostre slnko? Rada by som sa dozila aspon nejakych cervenych paradajok. A paprikam sa stalo to iste, ze im starsie listy zhoreli.
Inac som na terase zacala pestovat redkovky, hrasok a kalerab. Mrkva mi zatial nevyrasila, tak neviem, mozno z nej nic nebude. Skusam, ktore rastlinky zvladnu teplu juznu stranu.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 8 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 18 Apr 2013, 23:17

janka píše:Mirkaska, prepac, ze som sa neozvala hned, ja ten internet nejak moc nestiham, dokonca ani e-mail si uz necitam kazdy den. Neviem, ci je to plesen, prekvapuje ma, ze by bola uz na priesadach. Oni tie listy nemusia byt uplne zelene, prave naopak, hlavne ked ich dam otuzovat, tak sa zvyknu tak vselijak sfarbit, hlavne zilky sa zvyraznia, aj tak akoby ostali plastickejsie, vselijake hrbolcekove, mne to pride, ze to praveze spevneju a zmocneju. Musela by som vidiet. Plesnive su take ubohejsie, postupne zltnu - taka bledozlta neduziva farba - hnednu az scerneju a zoschnu, a uz od zltej fazy maju cierne bodky. Je mozne, ze len trochu preschli, mne sa to tiez stane, ked neporiadne polievam, ze spodne listy to uz nerozchodia. Ako polievas? Treba polievat tak, aby si podla moznosti nezafrkala listy, to aj potom uz na poli si treba davat pozor. Potrebuju vela vody, ale na korene, rozhodne nie na listy, tie sa treba snazit udrzovat suche.


listy zltnú a schnú. v podstate sme ich asi s dcérou polievali zle. totižto kým vyklíčili, tak sme rozprašovačom, aj s malou aby sa zabavila. no a potom ona polievala stále rozprašovačom, lebo sa jej to páčilo. neskôr sme začali polievať fľašou, ale chce aj ona a tak to bolo určite aj po listoch. totižto, ja som si neurobila dierky na všetkých kelimkoch, raz som išla siať druhú várku a tak narýchlo a nečakane s malou a zabudla som , že nemám dierky. preto sme ich museli polievať zhora. joj, taká som z toho nešťastná, lebo mi to teraz vyjde navnivoč!!! všetko obtrhať, čo je napadnuté? pomôže to? neviem...
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 2 mesiace, 19 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 18 Apr 2013, 23:17

Kandy, tak ako ty, vystrcim von, na juznu terasu :? To akoze vsetky listy zhoreli? A nepolievala si na listy? Hlavne ked na ne svieti prudke slnko, tak vtedy ak polejes listy, tak si koledujes o zhorenie, to vseobecne, nie len pri paradajkach, preto aj zahrady sa polievaju podla moznosti az vecer. Paradajky by to mali rozchodit, to je v podstate burina, normalne ma prekvapuje, kolko s tym mate problemov... Ale vlastne nase prve paradajky tiez neboli nic moc, ked si tak spominam... styri korene, z ktorych sme obrali zopar plodov.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 18 Apr 2013, 23:23

Aha, Mirkaska, tak to asi bude plesen, mrzi ma to :( Poobtrhaj, tie listy uz rastline nic dobre neprinesu. Inak mozno je to s tym rozprasovanim zbytocna namaha, ja som teraz rozprasovanim poliala len na zaciatku, raz ci dvakrat, aby sa pekne prevlhcila zem od povrchu, potom som zacala polievat odspodu do misiek, a pohoda. Aj zeminu som dala len taku priamo z pola, nesterilizovala som ako vlani, nebol cas, a pohoda. Akurat tam rastie viac burin, no paradajky su od sameho zaciatku vacsie ako buriny, tak nie je problem to cistit.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Kandy » 19 Apr 2013, 08:00

Janka, nezhoreli všetky, iba tie staršie listy. Mladé lístky to v pohode rozchodili. Tam bol asi problém aj s teplotným šokom, prepolievaním plus ostré slnko. Teraz mi už rastú zasa krásne. Polievať sa snažím mimo listy navečer. Mne to pripadá, že paradajky majú radšej suchšiu zem ako mokrú. Ale tak učím sa pomaly, hádam sa mi napriek chybám čosi urodí. :-)
Zem z poľa je možno ešte lepšia ako z obchodu. V tej mojej boli od začiatku smútivky, takže mám všade zapichané žlté papieriky, nech sa nepremnožia a nezožerú mi tie ich larvy všetko.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 8 dní

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia

cron