Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, ...)

debata o všetkom a pre všetkých

Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, ...)

Neprečítaný príspevokod tina » 05 Dec 2012, 13:44

pokračovanie z témy: viewtopic.php?f=12&t=791
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Miroslava » 05 Dec 2012, 13:48

Drzim palce. Rada sa o tejto teme dozviem. Budem pravidelnou citatelkou.
Miroslava
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 23 Apr 2012, 11:40
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 24 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 05 Dec 2012, 17:49

Osobne si myslím, že toto je tá správna cesta k vyriešeniu globálnej krízy (či už ekologickej, morálnej, ekonomickej a podobne - pretože kríza v súčasnej dobe zasahuje celé spektrum spoločnosti).
Problémom pri konkrétnych riešeniach sa javí napríklad aj to, ako presťahovať celú Petržalku niekam na kopanice.. :(

Inak veľmi zaujímavé je sledovať, ako sa sebestačnosť stáva nielen súčasťou dobrovoľného životného štýlu (rada spomínam na jednu staršiu knihu Hany Librovej - Dobrovoľná skromnosť), ale napríklad ako sa čoraz častejšie objavuje v súvislosti s tzv. survivalizmom (teda prežitie po kolapse). Sledujem to len veľmi zbežne, ale je to zaujímavé.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Norika » 05 Dec 2012, 19:10

tina, mohla by si prosim uviest na zaciatok temy nejake informativne linky?? clovek, ktory narazi po prvy krat na tuto temu, sa mu asi nebude chceit citat tamtu diskusiu, aby vedel, o com je rec....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 05 Dec 2012, 20:14

carodejnica, no prave... dost vela ludi si uz zacina mysliet, ze nas zivotny styl a vlastne cely tento system je trvalo neudrzatelny,, ako funguje moderne polnohospodarstvo, ekonomika, vlastne takmer vsetky sfery zivota. ved vsetko so vsetkym suvisi a navzajom sa ovplyvnuje... a tak vymyslaju "trvalo udrzatelne systemy" , niektori koli idealom, ini sa boja krizy a chcu sa chytro stat cim viac nezavisli.

norika, mas pravdu
permakultura = trvaloudrzatelna kultura (spojenim slov permanent agriculture) - prve snahy boli v polnohospodarstve, ale postupne sa to rozsirilo aj na byvanie, energeticke zdroje a ostatne oblasti zivota, zacali s tym nezavisle od seba Bill Mollison, Sepp Holzer a Masanobu Fukuoka (a este vela dalsich co sa nezviditelnili :D)

tu je stranka co nedavno vznikla: http://permakultura.sk/permakultura/pri ... mollisona/ , su tam v skratke popisane principy

ak niekto radsej knihy, tak od spominanych troch autorov:
http://www.martinus.sk/?uItem=133847
http://www.martinus.sk/?uItem=130348
http://www.martinus.sk/?uItem=129019

a napr. video-dokument od Mollisona: http://www.youtube.com/watch?v=RhDoP4BOTAE (dost dlhe, ale ma to tri casti...) , mozno su aj kratsie, ved niekto dufam este prida, je toho uz dost vela na nete...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod magdal » 05 Dec 2012, 22:06




VĎaka Tina za tieto témy, dobrý nápad, osobne sa Ťa chcem zastať v tom,že nemám dôvod neveriť Ti, čo si písala ohľadne financií. Nečítala som potom všetky príspevky až tak podrobne a je fajn,že si takto vyčlenila témy.
Poznám pár ľudí, kt. sa zaoberajú permakultúrov, pár ľudí, kt. sa tak snažia žiť, odišli z mesta, spravili si domy...
napr. http://www.alter-nativa.sk/
http://www.ved.sk/
http://karpatskypecuch.org/
na weboch občas sledujem zaujímave projekty ekologických domov
http://bydleni.idnes.cz/dum-ze-slamy-cy ... ektura_web

Osobne bývame v paneláku v meste, držím place všetkým, kt. sa rozdodnú odísť z mesta a z vlastných síl sa o niečo snažia. Uvítala by som prepijenie s takýmito ľuďmi, aby som si ako mestský človek mohla kúpiť napr. dobrú zeelninu a ovocie, príp, ďalšie veci od ľudí, kt. tým žijú. Určite vzniknú viaceré komunity, ľudia viacerý sa snažia, vznikajú rôzne trhy ako napr. v ZA Malý trh http://www.stanica.sk/2012/12/14/maly-trh-4/ Bolo by fajn spájať sa a pomáhať si navzájom.
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *


Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod magdal » 06 Dec 2012, 23:31

Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 06 Dec 2012, 23:54

shira píše:podľa mojho názoru by človek, ktorý mieni takto žiť z vlastného rozhodnutia, nemal mať nárok od štátu na nijaké dávky ani poistenie. mal by byť samoplatcom. je pekné začať od seba, takže ked sa na to pozrieme, ak by sme všetci sa rozhodli takto žiť, kam by sme došli? alebo sa podme spoliehať, že tí pracujúci sa nám na dávky a poistenie poskladajú..štát nie je osoba rozdávajúca peniaze, pracujúci ľudia poskytujú tieto peniaze. aj pre tých, ktorí pracovať odmietajú-nepotrebujú. Pokiaľ niečo na kolene doma vyrábam, dochovám, dopestujem a idem to predať, pričom zaplatím si predajné miesto, príslušné odvody a dane, tak potom ok..

suhlasim, ked dobrovolne bez zamestnania (neplatitel socialneho) - tak potom ziadne poberanie davok v hmotnej nudzi, nezamestnanosti, ... no je to na kazdeho svedomi. (inak, mne to pride trochu propaganda, ze kolko sa mina zo statneho vreca na zneuzivatelov socialneho systemu... velke ryby ukradnu cez korupcie asi ovela viac.)


Jean Pain, francuzsky inovator, uz v nejakych 70tych rokoch vypracoval system zuzitkovania bioenergie z kompostu a pokryl tak 100% energetickej potreby svojej domacnosti. (teplom z kompostu ohrieval vodu, metanom generoval elektrinu, varil na nom, pohanal svoje auto) :)
http://www.youtube.com/watch?v=JHRvwNJRNag
http://burlingtonpermaculture.weebly.co ... garden.pdf
vsetky organicke latky ked sa rozkladaju, produkuju bioplyn, (aj odpad v zumpe...), len zial je to asi proti zaujmom energetickej lobbi, inak si neviem vysvetlit, preco sa to uz bezne nevyuziva.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Dec 2012, 05:24

tina píše:suhlasim, ked dobrovolne bez zamestnania (neplatitel socialneho) - tak potom ziadne poberanie davok v hmotnej nudzi, nezamestnanosti, ... no je to na kazdeho svedomi. (inak, mne to pride trochu propaganda, ze kolko sa mina zo statneho vreca na zneuzivatelov socialneho systemu... velke ryby ukradnu cez korupcie asi ovela viac.)


svedomie už veľké množstvo ľudí dávno nemá, alebo ho ani nikdy nemali, takže by som sa na to veľmi nespoliehala. Okrem toho aj to je o svedomí - tá myšlienková úvaha - že prečo by som neukradol 3 jablká, keď iní kradnú miĺióny, že? Pekne si to vystihla tina, ja si myslím, že spoločnosť je demoralizovaná, a to neviem či permakultúra a sebestačnosť by dokázala vyriešiť.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Dec 2012, 05:52

carodejnica píše:Osobne si myslím, že toto je tá správna cesta k vyriešeniu globálnej krízy (či už ekologickej, morálnej, ekonomickej a podobne - pretože kríza v súčasnej dobe zasahuje celé spektrum spoločnosti).
Problémom pri konkrétnych riešeniach sa javí napríklad aj to, ako presťahovať celú Petržalku niekam na kopanice.. :(


Ja si myslím pravý opak. Hovorila si o globálnej kríze. Tam nejaké Slovensko nehrá nijakú rolu. Esami sú Čína, Amerika, Rusko. Tam môžeme zabudnúť na nejaký dobrovoľný zvrat týmto smerom. Politika a ekonomika sú v každom štáte úzko prepojené. Ak by nastala nejaká psychóza napríklad, že by sa rozhodli ľudia žiť dobrovoľne týmto spôsobom, všetko, ale všetko krachne. Padnú ekonomiky, padne obchod, padnú sociálne systémy. Ale to je len chiméra. A okrem toho jednoducho ani žiadny štát toto nikdy nebude podporovať, štát potrebuje čo najviac zamestnaných aby mohol inkasovať dane. Prečo už aj západné štáty podporujú ženy (kde bolo donedávna normálne, že boli ženy v domácnosti a muž uživil rodinu) aby šli do zamestania? Rozširujú sieť škôlok, jaslí, masírujú mozgy vo vysokolesklých magazínoch že emancipácia, kariera, nezávislosť...no áno, lebo štáty zistili, že aj od zvyšných 50 percent obyvateľov (t.j.ženy) možno žmýkať dane, keď sú v pracovnom pomere, čo je potom dvojnásobný príjem do štátnej kasy. Koľko obratu a ziskov tvorí len obchodovanie s tovarmi...veď keby ľudia začali žiť hromadne takým skromným štýlom, 90 percent obchodov by mohlo zatvoriť, podniky, továrne, by skrachovali, podnikatelia by skončili na ulici, štát by mal prázdnu kasu - žiadny prílev daní, DPH. Z čoho by platil štátnych úradníkov, policajtov, sudcov, učiteľov, lekárov... všetko by bolo súkromné a za cash. To je ilúzia si myslieť že také niečo by sa dalo realizovať hromadne. Môžme sa baviť o tomto v rámci nejakej bizarnosti, ale tento popisovaný životný štýl, ak k nemu dôjde raz hromadne, tak k nemu dôjde po nejakej strašnej globálnej ekonomickej a prírodnej katastrofe , a to budú ľudia k tomu prinútení, určite to nebude dobrovoľné. A budú to sprevádzať javy ako korupcia, zrútenie nám teraz známych politických systémov (návrat k feudalizmu?), žiadne sociálne istoty, nič, chaos, konflikty až vojny. A to ešte sme nehovorili a africkom kontinente...nehovorili sme o tom, ako budú expandovať arabi, a čo bude robiť čína...veď už teraz pomaly všetko čo sa vyrába a predáva je made in china
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Dec 2012, 11:51

artemis píše: A čo budú robiť o 20 rokov? ...
Predpokladám že takú vymoženosť doby ako dôchodkové poistenie, či dokonca privátne životné poistenie oni neuznávajú...veď aj z čoho by to nakoniec platili, že? Tak potom čo? ?

veru, bali by sme sa sa spolahnut na stat, na dochodok... aj preto sa snazime vybudovat si cim vacsiu sebestacnost! :)
(nas ciel: maly nizkoenergeticky-pasivny domcek pravdepodobne zo slamy (alebo kombinacia s "Earthship", spojeny s malym sklenikom orientovanym na juh co by zaroven vykuroval dom, vlastna voda ohrievana jednoduchym slnecnym kolektorom(nemyslim fotovoltariku) a okolo permakulturna lesozahrada- prirodny ekosystem zlozeny hlavne z trvaliek...)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Dec 2012, 13:51

Artemis, na dedinach mnohi ludia pracuju okolo domu aj davno po 80tke. Sama mam v rodine 90tnika s neliecenou rakovinou, po niekolkych tazkych urazoch, ktory ma na zahrade taku urodu, ze ju musi rozdavat medzi celu rodinu a vsetkych znamych, aby sa to pojedlo. A to mu tam vobec nikto nechodi pomahat (on je na to strasne haklivy a nikoho tam nepusti, ani len jeho manzelku) a samozrejme absolutne nepouziva chemiu, hnojiva a pod.
Ano, moze sa stat nieco, vdaka comu sa nebude dalej dat udrzat povodny zivotny styl - ale ved zmena je vzdy mozna, a koniec koncov, stat sa to moze uplne kazdemu, aj nam. Kto sa rozhodne pre takyto zivot, musi na to mysliet a nejako sa zabezpecit sam (co samozrejme zvysuje naklady), alebo to risknut a mozno na stare kolena lutovat. V sucasnom systeme ma minimalne narok na pomoc v hmotnej nudzi, a na bezplatnu zdravotnu starostlivost (pokial je poisteny), takze od hladu neumrie.

tina, drzim palce, ja tuzim po slamenom domceku ako chalupe (s moznostou prezit tam dochodok). Uvidim, ci si nanho do toho dochodku nasetrime :-D Ten Jean Pain ma zaujal - oni fungovali tak, ze presne ten odpad, co rodina vyprodukuje, im aj staci? Nemal k tomu pridany aj odpad z lesa? A tiez mam pocit, ze to je velmi narocne na priestor, co moze byt jeden z dovodov, preco sa to neujalo.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod magdal » 07 Dec 2012, 14:27

http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/962- ... ke-energie

Rozhovor s Filipem Procházkou, majitelem domu bez přípojky elektrické energie
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Dec 2012, 14:28

quaxi píše:Kto sa rozhodne pre takyto zivot, musi na to mysliet a nejako sa zabezpecit sam (co samozrejme zvysuje naklady
niesom si ista, ved zratajme, kolko priemerny clovek zaplati do poistovni...(a kolko z toho sa mu vrati) a dalsia vec ze mnohi sa nakoniec ani nedoziju dochodku, a dochodkovy vek stale posuvaju a znizuju taxu... mne toto pride ovela neistejsie... ako mat nezavisle pasivne-nizkoenergeticke byvanie, skromne potreby a vlastnu energiu zo slnka, vody, vetru, ci bioplynu...
na dom aky mam na mysli praveze netreba az tak vela setrit, je ich vela typov a nemam teraz cas hladat linky.....
quaxi píše:Ten Jean Pain ma zaujal - oni fungovali tak, ze presne ten odpad, co rodina vyprodukuje, im aj staci? Nemal k tomu pridany aj odpad z lesa? A tiez mam pocit, ze to je velmi narocne na priestor, co moze byt jeden z dovodov, preco sa to neujalo.

on mal hlavne odpad z lesa (drevenu drt) a velky pozemok, ale ide o to, ze odvtedy uz vela ludi v jeho metode pokracovalo a vynasli efektivnejsie sposoby hlavne zo zumpy... da sa najst toho vela na internete, ibaze o tom malokto vie...(v skole to samozrejma neucia) a malokto ma cas to hladat
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Dec 2012, 14:42

rozmyslam, ze by bolo super, keby sme skusili cim strucnejsie sa vyjadrovat, kedze vsetky tu mame velmi male deti a tym padom veeeeelmi malo casu... mozno by mali chut aj ini sa pripojit, len nestihaju, tak aby mali aj moznost... ;)

to hromadne a rychle preorientovanie sa ludi k skromnemu zivotnemu stylu iste nehrozi, pokial nepride katastrofa... skor by som sa bala opaku, ze zmena moze byt len velmi pomala.
artemis píše:...A okrem toho jednoducho ani žiadny štát toto nikdy nebude podporovať, štát potrebuje čo najviac zamestnaných aby mohol inkasovať dane. ...

ano, prestne tak, ale to predsa nevadi, stat moze vselicomu zabranit, ale tomuto podla mna nie...
artemis píše:... 90 percent obchodov by mohlo zatvoriť, podniky, továrne, by skrachovali, podnikatelia by skončili na ulici, štát by mal prázdnu kasu - žiadny prílev daní, DPH. Z čoho by platil štátnych úradníkov, policajtov, sudcov, učiteľov, lekárov... všetko by bolo súkromné a za cash....

a v com by to vadilo, ak by 90% vsetkeho menovaneho krachlo? ja to vnimam ako pozitivum.
(k velkovyrobe: v civilizovanych krajinach vznika na jednu tonu produktu 30 ton odpadu! pisu to seriozne zdroje,,,... a tak by sa dalo pokracovat aj o ostatnom)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Dec 2012, 15:32

tina píše: a v com by to vadilo, ak by 90% vsetkeho menovaneho krachlo? ja to vnimam ako pozitivum.
(k velkovyrobe: v civilizovanych krajinach vznika na jednu tonu produktu 30 ton odpadu! pisu to seriozne zdroje,,,... a tak by sa dalo pokracovat aj o ostatnom)

zjednodušene povedané- nejako mi z tohoto vyplynulo, že o čo by sme sa mali starať- iba sami o seba, aby sme boli sebestační- tada mali čo jesť, neviem, nejako mi uniká zmysel.. alebo by niekto niečo aj vyrábal, zamestnával, produkoval, predával, alebo ako? ale pri tomto to všetko začalo a teraz vidíme kde sme, všetkého je nejako nadbytok ale neviem ako by bola zrejmá hranica, koľko už je veľa, čo je efektívne a čo nie.. čím menej potrebujeme, tým menej potrebujeme aj prácu a pomoc ostatných ľudí, nepotrebujeme kaderníčku, nepotrebujeme opravára, kuchára, reštauráciu... takže by ani neboli, tak neviem, či by potom nič nebolo, a čo s mestami, s fabrikami.. nikto by to zadarmo ani nezlikvidoval, len by zostali ruiny..neviem celé je to divné, ked sa nad tým zamyslím.. skor mi je bližšie nejaké roky odmakať, odpracovať, v tom, čo ma baví, odovzdať svoje "know how" ďalej, posunúť mladším a odobrať sa na pokojné miesto a tak v kľude a primeranom hmotnom zabezpečení so svojimi koníčkami dožiť.
podľa mňa sa nedá, aby celý svet takto žil, kapitalizmus zažíva krízu ale sú zatiaľ iba dohady, čo ho vystrieda a bude to trvať snáď stáročia. závisí to od toho, čím sa ľudia nasýtia a po čom budú bažiť.. stále viac ľudí vrstvy sa nasycuje a odchádza do prírody žiť, známi boli v holandsku na dlhšie a tam už vraj chvalabohu hypermarkety krachujú, ľudia sa vracajú k nákupom v malých obchodíkoch, ale treba na to vyššiu životnú úroveň, lebo v malom je to drahšie ako vo veľkom. Tak je možné, že sa nasýtime postupne všeličoho, niekto skôr, niekto neskôr.. Ja som človek na jednej strane skromný a na druhej zase neskutočne pohodlný, nie som otrokom hmotného statku ale naopak míňam hlavne na to, ako si uľahčiť a spríjemniť život, takže tri kusy oblečenia mám na 5 rokov ale večeru chcem gurmánsku :mrgreen:
tina pozerala som niektoré odkazy ohľadne permakultúry- vy žijete týmto štýlom? niekto vám s tým pomáhal, radil alebo si to nejako postupne sami budujete a učíte sa sami na sebe? mne to prišlo hrozne zložité, celá veda.. a zase mi nejaký obchodný duch nahovára že toto by isto niekto vedel využiť, ako taký módny ťah, týmto sa zaoberať- akože vymyslíme a zariadime pre vás permakultúru, nájdeme vám vhodné miesto pozemok, postavíme, zasadíme a vy sa už len nasťahujete a budete obhospodarovať s minimálnymi nákladmi pre život - a zase za toto "know how" by sa dalo nechať si slušne zaplatiť. ja by som si teda na toto netrúfla sama, určite tam musí byť kopa úskalí, ktoré človek "z bežného života" neodhadne.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Dec 2012, 16:21

ano, toto sa ani mne nepaci, ze zas sa nasli spekulanti, co chcu na tom zarobit, ako v kazdej oblasti zatial... my vam to urobime a vy len uzivajte... ale kto si to moze takto dovolit? bezni ludia urcite nie... a dalsia vec ze to naburava filozofiu celej tej veci - sebestacnosti a synergickeho efektu vsetkeho - teda ked si nieco dam urobit, tak uz az taky sebestacny niesom, a tym pridem o moznost prirodzenou cestou nieco naucit seba a svoje deti... takze asi to znie sialene, ale ano, snazime sa velmi vela robit sami a mame plany takto pokracovat, aby sme sa dopracovali k takemu byvaniu o akom snivame. Nechcem tu odhalovat sukromie viac ako ostatni, len tolko, ze napriklad pri vyrobe vodnej turbinky pred asi 5 rokmi sme sa naucili z matiky a fyziky ovela ovela viac, ako si len zopakovali +-*/ a mame plany vyrobit dalsie veci, a dufam deti budu moct byt pri tom.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Dec 2012, 16:34

za par dni bude v Bratislave festival: http://permakultura.sk/permakultura-v-meste/
-uz sam Mollison (aj vo videu co som posielala lin) riesil to, ako sa da zit v meste permakulturne...
proste nemyslim, ze by mali vsetci odist na lazy, ved by sme sa tu asi ani nezmestili... praveze mesta by sa mohli premenit na zive miesta
inak aj Hana Librova, o ktorej pisala carodejnica, byva v Brne, ale ma zahradny domcek, ci daco take.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 07 Dec 2012, 16:34

Je veľmi reálne, že ak dôjde k nejakej zmene, tak to nebude dobrovoľné ale dôsledok nejakej katastrofy.
Smutné je to, že alternatívne systémy by mohli fungovať na základe decentralizácie, veľmi odporúčam aj tento dokument.
http://www.csfd.cz/film/317296-der-schein-trugt/
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Dec 2012, 22:52

shira píše:zjednodušene povedané- nejako mi z tohoto vyplynulo, že o čo by sme sa mali starať- iba sami o seba, aby sme boli sebestační- tada mali čo jesť, neviem, nejako mi uniká zmysel.. alebo by niekto niečo aj vyrábal, zamestnával, produkoval, predával, alebo ako?

viem si predstavit vela roznych sposobov zivota na sposob permakultury, kazdy by sa mohol specializovat do takej miery, aka mu vyhovuje...ked niekto je kadernik alebo spisovatel a nema velmi vztah k manualnym pracam, tak si to zadovazi od tych, co takto ziju, pestuju, vyrabaju, za svoju cinnost... a tym ten system podpori, stane sa jeho clankom... Ja vlastne hladam alternativu, ako nemusiet robit od nevidim do nevidim z nutnosti pracu co ma az tak nenaplna, alebo s nou vnutorne nesuhlasim, len za holu existenciu a toto sa mi zda dobry sposob, ako byt slobodnejsim a moct robit tie ine veci ... ale ktovie, mozno sa svet vyvinie do niecoho, co si teraz ani nevieme predstavit a ovela lepsieho.

vlastne dufam, ze sa aj cez tuto temu dostanem k dalsim uzitocnym info co mi mozno unikli, nejake skusenosti uz mame so stavbou, zahradou, turbinkou, slnecnym kolektorom na ohrev vody(nie fotovoltaricky), s bioplynom zatial nie :mrgreen: , ale hladame, citame...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 02:55

quaxi píše:... ja tuzim po slamenom domceku ako chalupe (s moznostou prezit tam dochodok). Uvidim, ci si nanho do toho dochodku nasetrime...
Prečo práve slamenom domčeku? Uvedomujete si baby čo je to slamená strecha na samote? Aké otrasné riziko? Prečo ignorujete súčasné materiály ako napr. pálená škridla, či iné tašky, snáď nie kvôli romantickej estetike? Sú strešné systémy, ktoré majú výborné vlastnosti a spľňajú požiadavky tých horľavých tried...atď. nebudem sa rozpisovať už, viete čo myslím.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 03:10

tina píše:

ano, prestne tak, ale to predsa nevadi, stat moze vselicomu zabranit, ale tomuto podla mna nie...

a v com by to vadilo, ak by 90% vsetkeho menovaneho krachlo? ja to vnimam ako pozitivum.
(k velkovyrobe: v civilizovanych krajinach vznika na jednu tonu produktu 30 ton odpadu! pisu to seriozne zdroje,,,... a tak by sa dalo pokracovat aj o ostatnom)


Tina, prepáč, dúfam že nebudeš vnímať môj názor ako znevažujúci, ale Ty si nikdy neštudovala asi ekonómiu, nemáš ani poňatia, veď Ty si jeden fantasta! No čo si myslíš, veď keď štát nebude mať dosť daní, nebude kasírovať DPH, ekonomika sa zrúti, veď to je koniec systému ktorý nám zabezpečuje akú takú stabilitu v živote. Nadávame na konzum atď, ale veď sa pozri ako to vyzerá v Afrike, deti s vypučenými bruškami, žiadna lekárska starostlivosť, občianske vojny, svojprávie, mačety...bože, veď to by sme takto skončili.

A ak by sa našlo skutočne ešte zopár múdrych hláv, ktoré by to nechceli dopustiť, tak myslíš že čo? Že nechali by právny stav a zákony také ako dnes? Kdeže? Zmenila by sa úplne celá štruktúra, politický systém demokracia ako poznáme dnes by padol, prišla by nová totalita, prvé čo by spravili by vyrobili by nový zákon o daniach, prinútili by vás vstúpiť späť do systému ale iným spôsobom, zaťažili by vás takými daňami z nehnuteľností, že by ste nestačili šmykať to platiť, prinútili by vás odovzdávať kontingenty, tak ako v 50 ych rokoch v ČSSR, boli by ste prinútení robiť jak múrovatí, odovzdávať štátu slepice a ovce, ktoré by ste ani nemali, lebo by Vám to nariadili, a keby ste nedopestovali toĺko čo by Vám nariadili, jednoducho by Vás zatvorili do basy a váš majetok skonfiškovali a dali ďalším zo stotisícov v poradí čakajúcim bezzemkom... Veď len počet obyvateĺov nebude stačiť na to, aby každý mal kúsok zeme čo by ho živila. Bože veď sa zobuďme z toho naivného sna.

Najdlhšie zo všetkých systémov v dejinách ľudstva trvala otrokárska spoločnosť, a my k nej spejeme znova, najprv cez konzum, až zničíme životné prostredie, a až po tom páde sa bude začať dať znova. Je úplne jedno aké ja mám ideály aké máš Ty ideály, možno sú úplne totožné, ale ver mi davy a masy ľudí sa správajú sebadeštrukčne, do posledného konca, nenastane žiadne také ako DOBROVOĽNÝ hromadný návrat k prírode, ľudstvo je v celosti šialené.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 03:26

shira: pekne si vypichla jeden aspekt: "starajme sa sami o seba" je to skutočne hlboké...totiž kritika súčasnej spoločnosti totiž spočíva aj v poukazovaní na egoizmus, cocooning...a nie je v slove sebestačnosť niečo podobné ak nie rovnaké? Dnešná spoločnosť je založená na detailnej kooperácii. Ako ozubené kolečka čo do seba zapadajú....

Človek žijúci v paneláku vie byť neskutočne sebestačný, nemá nároky dokonca ani na priestor, neničí prírodu, lebo do nej ani nechodí, mali by sme ďakovať nákupným centrám, lebo v ďaka nim sa príroda v okolí miest regeneruje, neničia a neznečisťujú ju húfy návštevníkov z mesta. Koľko ľudí tým že konzumuje umelohmotné potraviny, granule, polotovary, chemicky ošetrené sajrajty, šetrí skutočne prírodu? Koľko pôdy, koľko prírodných hnojív, koľko energie by bolo treba, keby všetci ľudia chceli žiť zdravo? Keby sa všetci vybrali žiť do prírody zničili by ju! Keby nebolo v stredoveku zopár morových epidémii, ktoré na čas riadne zdecimovali populáciu, nebolo by dnes v Európe jediného lesa.

To kto ničí globálne prírodu sú čína, Amerika, Rusko! Ja neviem či niekto vôbec tu vie, aké prísne ekologické zákony má Nemecko, ako dbá na ochranu prírody, to isté aj iné eu štáty už začali.

Prečo my vieme uvažovať len z extrému do extrému? Extrémny konzum a extrémna skromnosť? Prečo keď sa snažím žiť v miere niečo medzi tým, som neprijateľný pre tých aj pre tých? Prečo v jednom vidíme len to zlé a v druhom len to dobré?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 03:48

tina píše:... Ja vlastne hladam alternativu, ako nemusiet robit od nevidim do nevidim z nutnosti pracu co ma az tak nenaplna, alebo s nou vnutorne nesuhlasim, len za holu existenciu a toto sa mi zda dobry sposob, ako byt slobodnejsim a moct robit tie ine veci ... ale ktovie, mozno sa svet vyvinie do niecoho, co si teraz ani nevieme predstavit a ovela lepsieho...


S týmto sa úplne stotožňujem. Moje hľadanie alternatívy má ale úplne iné dôvody, a to preto, lebo jeden výchozí bod je iný. V našej rodine robí síce manžel od nevidím do nevidím, ale tá práca ho baví a napĺňa. Keby sme boli konzumentami ako bežní ľudia v súčasnosti, nevyžili by sme.

Bojovali by sme, ako píšeš, o holú existenciu, t.j. mali by sme plné izby haraburd, plné bachory, plné hlavy exotických zážitkov z dovoleniek, plné skrine značkových oblečení, a ubolené nohy z chodenia po nákupných centrách a otŕčanie sa pred susedmi z novými kachličkami a batériami v kúpeľni, skrátka opakujem, bojovali by sme o holú existenciu týmto novodobým štýlom. Žili by sme v neustálom dobiehaní materiálnej úrovne, predbiehaní sa, porovnávaní sa s ostatnými, večne nespokojní atď.

Možno sa budeš čudovať tina, ale možno žijeme rovnako skromne ako vy, s tým rozdielom, že našu rodinu živí klasická práca, zamestnanie.

Na čom pracujem, a z akých pohnútok: pracujem na tom, aby som mohla žiť v prírode, bez cudzích vplyvov okolia, neobmedzovaná, neobťažovaná civilizáciou, s možnosťou kedykoľvek sa zapojiť ak mám chuť a znovu sa stiahnuť do svojho súkromia. Aby sme žili, čo najpraktickejšie, najlacnejšie a pokiaľ ide o obydlie čo najkvalitnejšie (trvácnosť materiálov) realizované, z nízkymi prevádzkovými nákladmi, so záhradou s možnosťou dopestovať si čo to. Odmietame konzum a obklopujeme sa len vecami ktoré nevyhnutne potrebujeme k nášmu životnému štýlu.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron