Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, ...)

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 08 Dec 2012, 14:24

Artemis, škoda, že si nevidela tento dokument (išiel nedávno na STV2) - http://www.csfd.cz/film/317296-der-schein-trugt/ o ktorom píšem vyššie, alternatívne ekonomické systémy existujú... mne sa to ťažko vysvetľuje, nie som ekonóm, ale tam to bolo veľmi pekne vysvetlené ako to funguje a podstatou je decentralizácia menového systému, lokálne meny..
Proste musíš sa odosobniť od toho ako funguje svet, lebo ten nefunguje dobre, treba zmeniť celú paradigmu, všetky peniaze a moc je sústredená do pár rúk, nie som síce privŕženec konšpiračných teórií, ale na teórii Bilderberg group je veľká časť pravdy.
Počula si o revolúcii na Islande http://www.jozefkurty.blog.sme.sk/c/275 ... ia.html...?
Osobne si myslím, že čím viac bude takýchto dobrovoľných, sebestačných komunít, tým lepšie...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 16:00

Carodejnica, keď budem mať čas tak si ho pozriem. Tuším aký je scenár a o čom to je. Ale uvedom si, že to , prečo nejako funguje a ako funguje nie je samotným systémom ale tým aká je podstata psychiky ľudí, más, davov, spoločenstiev, že ten systém akceptujú, resp. ho zaviedli. Je naivita myslieť si, že ak prišijeme somárovi krídla bude vedieť lietať.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 08 Dec 2012, 17:44

artemis píše:Prečo práve slamenom domčeku? Uvedomujete si baby čo je to slamená strecha na samote? Aké otrasné riziko? Prečo ignorujete súčasné materiály ako napr. pálená škridla, či iné tašky, snáď nie kvôli romantickej estetike? Sú strešné systémy, ktoré majú výborné vlastnosti a spľňajú požiadavky tých horľavých tried...atď. nebudem sa rozpisovať už, viete čo myslím.

Viac nestiham, tak zatial len tolko: slameny dom je taky, co ma zo slamy steny, nie nutne aj strechu (slamenu strechu ani nechcem, je to prilis narocne na udrzbu). Baliky slamy vznikaju ako odpadovy produkt, su strojmi zlisovane natolko, ze sa daju pouzit aj ako nosne steny na nizsi dom (2poschodovy), alebo sa ako nosny zaklad pouzije drevena konstrukcia a slamene baliky len ako vypln. Je to velmi lacne, a pritom ma vyborne tepelnoizolacne vlastnosti (omnoho lepsie nez hruby mur so zateplenim, ktory vyjde financne niekolkonasobne drahsie). Pri spravnej omietke ma rovnaku poziarnu odolnost, ako betonova stena, a nehrozi ani hmyz a hlodavce. Ak sa dobre zaizoluje voci vlhkosti, vydrzi cez 100 rokov. Jedina nevyhoda je, ze do takej steny sa neda nasrobovat napr. polica - tam, kde ma byt nieco nasrobovane, treba podlozit drevo, alebo ak mas drevenu konstrukciu, tak ju mozes pouzit.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 18:15

quaxi: jaj taký si myslela, dom zo slamy, nie zo slamenou strechou. Na to, že to vyjde iba údajne o 5 percent lacnejšie než bežná stavba, ma to veľmi nepresviedča. A koľko vydrží tá omietka v takom dome? Tiež 100 rokov? ;)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 08 Dec 2012, 18:42

artemis, veď to, treba začať od seba ;)

a domy zo slamy sú super :)
http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-zvl ... stavba_web
http://www.asb.sk/architektura/stavby-a ... -5544.html

No ešte som chcela k tejto téme, no ja to mám také všelijaké... bývam na dedine, v svojpomocne prerobenom (nedorobenom) starom dome, kúpili sme ho veľmi lacno, lebo je tu nevysporiadaný pozemok, no bol to risk, ale býva sa fajne, tak raz uvidíme, či to vyšlo... do budúcna plánujem byť aspoň v niečom sebestačná - snívam o skleníčku s vlastnými paradajkami...
Kúrenie máme vyriešené duálne - kachlami s teplovodným výmenníkom, je to super na prechodné obdobie, až dnes sme slávnostne spustili kúrenie plynom. Drevo kupujeme z píly, orezy, vyjde to celkom lacno.
Veľmi mi chýba niečo ako predaj z dvora, a to bývam na dedine a mám s tým problém... :(

Inak v takej sebestačnej komunite by bolo fajn bývať, tiež by sa mi páčilo, ako píše tina, niečím prispieť do spoločného... len na to musia byť dvaja, môj muž je však vedec - zoológ, veľa chodí do terénu a pracuje na počítači, konkrétne sa venuje satelitnej telemetrii medveďa ;) , je rád, že ako tak urobil obývateľným tento dom, vzťah však k takejto práci nemá... no a čo sa mňa týka, tak tiež nie som nejaký expert na ručné a manuálne práce - :( rada však varím, a viem robiť dobre s PC, kamarátom som zvykla robiť "udržiavacie" práce na PC - aktualizáciu anitiviráku, nejaké inštalácie, čistenie disku a podobne. :)

Inak medzi také svetoznáme komunity patria amiši (no tam by mi tie počítače boli na dve veci), alebo kibuce v Izraeli - ale tam som počula, že mladí to dosť odmietajú a že aj tak tam platí, že všetci sú si rovní a niektorí rovnejší...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 20:07

carodejnica, čo mám začať od seba? No povedz nech som múdrejšia.

A na nevysporiadané pozemky bacha, zatiaľ v tomto štáte ešte stále platí nedotknuteľsnosť vlastníctva, takže ak ste si postavili dom na cudzom pozemku, a to ešte i vedome, raz sa Vám môže stať že Vás dajú súdne vypratať a odstrániť stavbu na vlstné náklady ;)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 08 Dec 2012, 20:42

artemis, hruba stavba praveze vyjde o dost lacnejsie. Si vezmi taky balik slamy - je to riadne velke a stoji bezne pod 1,50E, nahradi ti peknych par tvarnic alebo par desiatok tehal, ktore nie su zrovna lacne, navyse take baliky slamy vznikaju pri kadzej dedine, takze si ich budes aj dovazat z mensej vzdialenosti nez klasicky stavebny material a casto je prave dovoz uz v cene balikov. Klasicku stavbu navyse este potrebujes zateplit, toto nie. A setris dost na prevadzke, kedze mas lepsie izolujuce steny. Omietka samozrejme nevydrzi 100 rokov, ale jej trvacnost je porovnatelna s trvacnostou beznej omietky (a cena nizsia). No a nakoniec aj likvidacia takeho domu je lacnejsia, takze ak raz bude stary, bude ti menej znizovat hodnotu pozemku. Neviem, kolko to vychadza naozaj, lebo nas sa to bude tykat najskor tak o 10 rokov, ale tych 5% by som tipla ze usetris, ak si to nechas spravit na kluc (cim sa oberies o celu srandu zo stavania), ale pri svojpomocnej stavbe je to urcite viac v porovnani so svojpomocnou klasikou. V dome mozes mat normalne vsetky vymozenosti modernej doby, alebo si ho zariadis nejako viac prirodne a skromne - ako sa komu hodi. Pri pouziti na chalupu (co by som rada ja) je vyhoda, ze omnoho lepsie zvlada ak nie je trvalo obyvany.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 20:45

quaxi smiem sa spýtať, či si už Ty niekedy niečo svojpomocne stavala? Pretože my áno, a vieme čo to všetko obnáša, a to sme obaja oproti bežným ľuďom dovolím si povedať, veľmi, veľmi manuálne zruční, a vôbec to nie je také jednoduché, ako sa môže niekomu zdať.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 21:24

carodejnica píše: a domy zo slamy sú super :)
http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-zvl ... stavba_web
...


150.000 CZK? To je cca 6.000 eur. To si si ale čarodejnica neprečítala celý článok, pretože tam píšu že tento ekologicky zameraný človek, čo mu so stavbou pomáhalo 30 dobrovoľníkov študentov atď. chce dom po dokončení predať za pol milíona CZK čo je v prepočte cca 20.000 euro. Hm...

No to chcem vidieť toho somára čo si kúpi takúto chatku (to nie je dom) za 20.000 euro z odpadu - nič proti stavebným materiálom, ale ako som už povedala my sme už svojpomocne tiež stavali a to konkrétne chatu, tiež o rozlohe 25 m2 s obytným podkrovím, s betonovým fundamentom, klasickými tehlami, plastovými oknami, strechou tondach, s riadnym zateplením, opakujem svojpomocne, v tom čase so studňou bez čerpadla, so sťaženým prístupom na pozemok, bez príjazdovej cesty, všetko manuálne vyťahané, vyvláčené...po sobotách, po nedeliach, po dovolenkách...ale nestálo to viac ako 20.000 euro (čo máme spočítané, tak okolo 16.000), takže ja uprednostním materiály, na ktoré mám záruku, spoľahnem sa na osvedčenú konštrukciu, čo nefušoval nejaký študent, vôbec ale vôbec nevidím nijaký prínos ani inšpiráciu v tom konkrétnom linku čo si dala - iba ak - že by sme to chceli speňažiť - tak už viem že si mám zapýtať minimálne 60.000 eur.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 08 Dec 2012, 22:25

artemis neboj sa, vedela som do čoho ideme, trvalo rok, kým sme sa rozhodli, že to kúpime, mám to skonzultované s dvoma nezávislými právnikmi a s vedúcou stavebného úradu ;)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 08 Dec 2012, 22:51

carodejnica píše:artemis neboj sa, vedela som do čoho ideme, trvalo rok, kým sme sa rozhodli, že to kúpime, mám to skonzultované s dvoma nezávislými právnikmi a s vedúcou stavebného úradu ;)


Veď ja Ti to neberiem, je to vaša vec...pomaly začínam rozmýšľať, či som spravila dobre, že som tu na tomto fóre vstúpila do tejto diskusie...vôbec neviem vlastne čo ste tu všetko za ľudia...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 08 Dec 2012, 23:33

Artemis, mam skusenosti a nie s jednou stavbou. U nas je to celorodinny konicek, takze teraz ked mame "konecne" vsetko hotove, sa uz nudim a vymyslam, co by sa kde dalo spravit :-D Ale napriklad ku zahradkarceniu vobec nemam vztah, zahrada je pre mna prijemny relax tak raz za mesiac, ale robit tam castejsie by ma nebavilo.

tina píše:... Ja vlastne hladam alternativu, ako nemusiet robit od nevidim do nevidim z nutnosti pracu co ma az tak nenaplna, alebo s nou vnutorne nesuhlasim, len za holu existenciu a toto sa mi zda dobry sposob, ako byt slobodnejsim a moct robit tie ine veci

Otazka je, ci pokusy o sebestacnost, permakultura a pod., znamenaju ze nebudes musiet robit od nevidim do nevidim. Napr. len okolo pestovania zeleniny, ovocia, obilia, je kopa prace. K tomu mozno nejake zvierata, ak nie ste vegetariani (alebo uz len z dovodu, ze sa lahsie spenazia). Prace okolo domu, opravy, vyroba pracovnych nastrojov, oblecenia... Zhananie potrebnych veci bez penazi, studium co ako robit, to tiez zaberie dost casu. No a niecim si predsa len treba zarobit aj nejake peniaze, to bude dalsi cas. Ja som minule natrafila na blog http://www.poddracimkamenem.cz - fascinovalo ma, co vsetko robia, ale po chvili som dospela k nazoru, ze to musi byt omnoho narocnejsie nez bezne zamestnanie.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 08 Dec 2012, 23:55

artemis píše:Veď ja Ti to neberiem, je to vaša vec...pomaly začínam rozmýšľať, či som spravila dobre, že som tu na tomto fóre vstúpila do tejto diskusie...vôbec neviem vlastne čo ste tu všetko za ľudia...

Nehnevaj sa artemis, ale čo si chcela povedať tým, že čo sú to za ľudia?!
Všimla som si, že ty automaticky za každým vyjadrením hľadáš nejakú záludnosť, troška optimizmu do života...
Nikoho som neokradla, ani nechcem okradnúť. Nemusela by som ti to vysvetľovať, je to zamotané, ale v skratke, pozemok je nevysporiadaný, lebo sa tam viedol jeden súdny spor vo veci vydržania...
Fakt nehľadaj za každým zlodejinu... :(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 09 Dec 2012, 00:07

carodejnica, toto je posledný príspevok čo sem píšem. Želám Vám pokojné sny. Presne toto som si myslela, že máte problém s vydržaním. Držím Vám palce, aby dedičia Vám boli ochotní ten pozemok predať...pretože ak Vám ho nebudú ochotní predať, ale dajú Vás na súd, budete mať neskutočné problémy, pretože žiadny zákon v SR nemôže prinútiť vlastníka pozemku aby ho predal. Zbohom. Našim známim trvalo neskutočných 11 rokov, kým sa im podarilo taký súd vyhrať. A aby som Ti nekazila optimizmus do ďalšieho života, nepoviem či to boli vlastníci pozemku alebo vlastníci nehnuteľnosti na danej parcele.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 09 Dec 2012, 00:25

Ďakujem, že mi držíš palce. Aj tebe pokojné sny.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 09 Dec 2012, 13:41

carodejnica, konecne som dopozerala (na4x) ten film Záhadný svet peňazí a oplatilo sa, dik! :) z tade - co si poslala link - som to nevedala pozriet, ale nasla som to tu: http://www.mojevideo.sk/video/17310/zah ... enazi.html

mne sa pacil aj Inside Job: http://tvvoxvictims.com/video/8A65H8HWN ... -cz-dabing (je to o pricinach svetovej financnej krizy, ... ako funguje financny svet)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 09 Dec 2012, 16:49

Dík, tina pozriem. :)
Zaujímavá stránka na FB - https://www.facebook.com/prezijeme?ref=stream
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 10 Dec 2012, 10:19

Dlho som to nevedela nájsť, lebo som si nevedela spomenúť ako sa to volalo, ale dnes sa mi zadarilo, videla som v telke zaujímavú reportáž o jednej rodine, ktorá každé svoje dieťa vychováva k nejakému remeslu. Žijú na takej farme, majú tam rôzne akcie pre verejnosť... Poznáte to?
Pečú si tam chleba, chovajú zvieratá, pestujú všelijaké plodiny...
http://www.abeland.sk/index.html
http://baby-web.topky.sk/clanky/a3588-A ... esiel.aspx
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod oscarka3 » 10 Dec 2012, 11:23

neviem či ste videli film: mysli globálne , jednaj lokálne. je super, je od režiserky filmu Nádherná zelená. dobrý je aj dokument: prečo chudoba. dávali ho nedávno na stv
oscarka3
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 19 Okt 2011, 17:41

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod oscarka3 » 10 Dec 2012, 11:29

veľa zaujímavých filmov nájdete aj tu: http://spotter.tv/index.htm
oscarka3
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 19 Okt 2011, 17:41

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 10 Dec 2012, 12:00

carodejnica, poznam abeland, je to tuto v nedalekej dedine. Ale pokial viem, tak ich to nezivi, funguju do velkej miery ako vikendova atrakcia pre turistov s malymi detmi.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0


Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 10 Dec 2012, 14:01

Janka, ja som pochopila z tej reportáže, že tam normálne bývajú a fungujú, že ich to živí.... hm...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 10 Dec 2012, 17:17

janka píše:carodejnica, poznam abeland, je to tuto v nedalekej dedine. Ale pokial viem, tak ich to nezivi, funguju do velkej miery ako vikendova atrakcia pre turistov s malymi detmi.

ako myslis nezivi janka? - nejaku zahradu vidim ze maju, aj zvierata, ryby,, osobne som tam nebola, len z fotiek a pisaneho usudzujem - maju tam toho nastavaneho hodne, viac ako potrebuje jedna rodina, takze mozno ten nadbytok financuju z vikendoviek... asi chcu priblizit tento ziv.styl inym, nebyt sami... a mozno dostali na to grant, nevidim v tom dokaz, ze ziju z tych vikendoviek, ak si to tak myslela... ale aj keby, vidi sa mi to vporiadku ako sposob obzivy. inak napisane maju, ze vstupne je dobrovolne...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 10 Dec 2012, 18:16

oscarka3 píše:neviem či ste videli film: mysli globálne , jednaj lokálne. je super, je od režiserky filmu Nádherná zelená.

oscarka, neviem to pozriet, s cz titulkami je to uz vsade "odstranene" :?, ci ?...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 63 hostia

cron