Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, ...)

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 16 Jan 2013, 14:27

ano lenka, je to nieco zive, co ked sa podari zalozit, staci uz len viest = krmit aj roky. vzdy treba kusok nechat pred zarobenim cesta. Ta chladnicka bola spominana koli tomu, ze ak clovek este nepotrebuje piect dalsi,a kvasku by uz mal privela (je pravda ze prebytok mozes darovat kamosom, no ale asi by ich nebolo dost...) tak v chlade kvasinky nejaky cas vydrzia bez krmenia....
podla mna ten odkaz co si dala je dobry, akurat ta hustota neviem - palacinkove cesto je predsa dost riedke...neviem, mne prve 4 pokusy nevysli, dala som 100g muky a 100ml vody, skusala vseliake teploty a pokazilo sa to. 5.x som ho zarobila skor ako cesto, a hned na druhy den bublinky, treti den uz stupal, dobra kysla vona... napada ma, ze moze byt, ze ak neni moznost na 25-30°C, ale menej, trva to dlhsie a tym padom ak je to redsie to splesnie.
ja uz asi rok peciem - vo forme, len posledny mesiac robim pokusy bez, ale mam obavy, ze sa to neda...bud je chlieb prilis zhutneny, alebo (pri redsom ceste) je placka.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 16 Jan 2013, 14:51

lenka, kvasok sa vzdy obnovuje ked z neho pecies. Najprv rozrobis viac kvasku (pridas raznu muku a teplu vodu), nechas nakysnut asi hodinu, potom si z neho odlozis asi 50-100ml na dalsie pouzivanie, a zvysok pridas do cesta namiesto kvasnic, s tym uz normalne pracujes, miesis, nechas nakysnut atd. Niektori ho maju v teple, ale tak nevydrzi dlho, v ladnicke tie 2 tyzdne mam odskusane, ale obvykle ho vyuzijem omnoho skor. Ak viem, ze nepouzijem, ideme prec a pod., tak ho vysusim. Vzdy sa musi rozrobit s raznou mukou, taky si odkladas, ale ten zvysok mozes dat napr. aj do bielej hladkej psenicnej (je z toho vyborne cesto napr. na parene buchty, knedliky). Tina ma pravdu, ze musi byt husty, tie mnozstva su skor orientacne, musi to byt tak huste, aby sa ani po viac dnoch nevytvorila usadenina a oddelena voda, vtedy sa pokazi. Ked vidis, ze sa ti usadza, proste pridas raznu muku a premiesas. Chlieb sa da piect aj na plechu, ale treba hustejsie cesto a je to potom dost hutne, vacsinou pecieme v jenskej mise, tam je potom jedno, ake huste cesto sa podari.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 16 Jan 2013, 19:58

tina píše:no teda artemis...
tvrdila som, ze by to bolo v sucastnosti mozne svojvolne vyvlastnovat nejake pody? si pisala ze by aj tak nebolo dost pody a ja som len oponovala, ze by bolo......
....ja ta tu nebudem hodnotit artemis, nazyvat privlastkami tvoje uvazovanie...naco...nemam potrebu ta ani urazit ani zosmiesnit, naozaj, neverim ze to vedie k mieru, nic dobre to neprinasa, len este horsiu atmosferu

sama som navrhla, ze by bolo lepsie sa bavit konkretne, som jednoznacne za. ;)


však konkrétne, bez vyvlastňovania tina, by nebolo dosť pôdy pre všetkých ľudí tina, tak neklam samú seba. Sama navrhuješ aby sme sa bavili konkrétne, tak som Ti dala konkrétny link, aby si videla, že je sprostosť rátať počet obyvateľov na množstvo ornej pôdy, keď tá im NEPATRÍ. Keby si si radšej v tom linku na ktorý som odkázala, pozrela, koľko ornej pôdy patrí súkromným osobám, potom by sme sa mohli baviť ďalej.

A čo? Aj keby nejak štát rozdal svoju pôdu ľuďom čo by s ňou spravili za predpokladu keby naozaj mali záujem hospodáriť a nie obratom ju predať a prechlastať? No ako by to vyzeralo? Kto by spravil infraštruktúru? Zavedenie elektriny, kanalizácii, príjazdových ciest...Nezdá sa Ti že by časť ornej pôdy padla tomu za obeť keby sa to takto ľuďom rozparcelovalo? Alebo si myslíš že snáď by boli ochotní bývať v zemľjankách a bez elektriny? A polku sezóny odrezaní od sveta kvôli neprejazdnosti poľných ciest?

Toto sú všetko veci ktoré sú ako alternatíva pre malé množstvo ľudí, ale nie je to recept na spasenie sveta, a to preto, niežeby ľudia boli takí masmédiami a politikou otupelí že by to akože radi robili, ale vnucuje sa im aby žili konzumným spôsobom...nie ľudia si to vyberajú sami, lebo človek je tvor pohodlný a volí životnú cestu najmenšej námahy pri najväčšom zisku. A tým práca na poli a život v prírode nie je. Na to sú špeciálne povahy a charaktery ale tých je v populácii málo.

Akože mňa vôbec neštve nijako atmośféra, ani neviem čo máš na mysli, ja sa len musím smiať, lebo toto čo sa tu fantazíruje nemá s možnosťou realizácie v takých celospoločenských rozmeroch a navyše v tak krátkom horizonte (1-2 generácii, čiže možnosti že by sme sa takého niečoho dožili) nič spoločné. Je to nemožné - už len z východiskovej situácie aká je a ako podľa minulých skúseností pomaly prebiehajú zmeny v spoločnosti, kde hlavnú rolu hrá zotrvačnosť.

A áno , neviem teraz ktorej členke odpoviem - jeden človek v prírode škodu nenarobí jednou prechádzkou. Ale zoberme si že by sa do prírody zrazu vybrali všetci čo momentálne opeľujú po víkendoch nákupné centrá.Ťaké davy ľudí by v prírode narobili riadne škody, od vyplašenej vystresovanej zvere, k podupaným rastlinstvám, polámaným kríkom, konárom, porezaných stromov, o odpadkoch´, ani nehovoriac...A naivné je myslieť si, že by tí ľudia sa dopravovali do prírody, do lesa peši, veď oni by tam šli autami!
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 16 Jan 2013, 20:54

artemis, ja mam pocit ze my o voze, ty o koze. Nevsimla som si, ze by tu niekto okrem teba hovoril o tom, ze tymito vecami sa ma riadit cely narod. Proste sa bavime o svojej zalube, ktoru ma len mala cast obyvatelov, a tak na nu treba aj pozerat - kedze je jasne, ze toto nikdy nebude dobrovolne robit ani viac nez 10% a nieto este vacsina ludi. Takisto uplne kazda ina zaluba by mala ine dopady, keby to nebola zaluba par ludi, ale povinnost vsetkych.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 16 Jan 2013, 21:19

ja mam tiez ten pocit. artemis, pisala som o tom, ze dostatok pody na Slovensku pre kazdeho = moznost na dostatok potravin pre obyvatelov Slovenska. Nech ju obraba ktokolvek (kto ma na to chut a moznost) ci stat, druzstva alebo jednotlivci, proste majitelia pody. A hocako vehementne budes oponovat - dovazat sem potraviny cez celu zemegulu nieje ekologickejsie ako ich dopestovat na mieste.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Jan 2013, 22:33

quaxi, tina, tak som vcera zarobila ten kvasok. Trochu ma prekvapila konzistencia, bolo to podla navodu dost huste, nejak to vo mne evokovalo schnucu maltu. Vobec si neviem predstavit, ze by sa v tom mali robit bublinky. Do dneska som nevidela na tom ziaden progres, tak som to len premiesala a dala k radiatoru, v dome mame tak 18 stupnov, asi je to kvasku malo. No uvidim, ci z toho daco bude.

Ja chlieb peciem na normalnom plechu na papieri. Skusala som uz aj v pekaci, konkretne v liatinovom, ma to vyhodu, ze chlieb sa da upiect aj z dost riedkeho cesta, a zda sa mi, ze redsie cesto lepsie v rure napuchne, ze chlieb je taky nadychanejsi. Ale manipulacia mi prisla dost narocna, ten pekac treba najprv poriadne rozpalit v rure, potom ho vybrat a suchnut tam cesto, co je dost problem s tak hebedne tazkym pekacom, ked popritom na rukach natriasam mladsiu a popod nohy sa mi vydatne mota starsia.

Takze som pri peceni na plechu a cesto skladam. Skladanie velmi pomoze hlavne redsiemu cestu, je uzasne, ako kazdym zlozenim cesto meni svoj charakter, stava sa takym nejakym pruznejsim a kompaktnejsim. Sklada sa takto: cesto vyklopim na pomucenu dosku, treba poriadne pomucit, aby sa pri dvihani z dosky nelepilo a netrhalo, to mu dost skodi. Ked je vyklopene, dlanou stisnem lavu tretinu cesta, sfucim teda, co nakyslo, a prelozim to na stred. Ocistim vrch od muky, kolko sa mi len da, a urobim to iste s pravou stranou cesta. Zas oprasim, stisnem a sfucim hornu tretinu, prelozim na stred, oprasim od muky, stisnem a sfucim spodnu cast a prelozim. Potom cesto prehodim, aby to, co bolo dole na doske, islo nahor, a takto ho dam znova kysnut. Prehadzujem ho preto, lebo ked ho budem zase skladat, tak ho z misy vyklopim na dosku, a vtedy bude navrchu to, co som tam pri predchadzajucom skladani naskladala, tie "svy" ci ako to nazvat, dole na doske bude lezat ta hladka cast cesta. Cesto by sa malo vzdy skladat na tu istu stranu, teda hladka strana by vzdy mala ostat hladkou. No, dufam, ze sa to dalo pochopit. Typicky skladam dvakrat, na dalsikrat uz formujem bochnik. Takze kysne to niekolkokrat. Napriklad moj oblubeny v poslednej dobe: zamiesim predcesto, naozaj treba len poriadne premiesat suroviny (drozdie, voda, muka), nemiesit dlho. Necham kysnut 1 - 1,5 hodiny. Primiesam ostatne suroviny (voda, muka, olej, sol), treba len poriadne premiesat a potom miesat mozno este 2-3 minuty, nie viac! Ano, ostane to lepkave, nevabne, ale je dolezite cesto dlho nemiesit, lebo to ubera na vyslednej chuti chleba (co bolo pre mna prekvapive, vzdy som si myslela, ze cim dlhsie sa miesi, tym lepsie, a ze by sa malo zacat odlepovat od misy - chyba!). Necham kysnut a tak po 50 minutach cesto poskladam. Necham zas kysnut asi 50 minut a cesto este raz poskladam. Necham este raz tych 50 minut, vyklopim na dosku, trochu predtvarujem, popritom zase sfucim, co nakyslo. Prikryjem utierkou a tak za stvrt hodinu z toho vytvarujem bochnik, ten dam hned na plech, prikryjem utierkami, zabalim do igelitu a necham kysnut este tak 1,5 - 2 hodiny. Potom odokryjem, urobim do bochnika zarezy, potriem vodou a upeciem.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 16 Jan 2013, 23:00

čo hovoríte na toto? poznáte to? chcela by som to vyskúšať :)
http://varecha.pravda.sk/recepty/domaci ... ecept.html
len by som asi dala klasické droždie... nie sušené.. či?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Jan 2013, 23:01

A paradajky: nechcem zase z komara robit somara, paradajky su v podstate burina, rastie to samo kdekolvek. Tiez sa nam stava, ze nam vyklici niekde na zahrade zatulane semienko, ale na rozdiel od tiny sa mi nezda, ze by tie rastliny boli kvalitnejsie, prave naopak.

Ale co sa nam osvedcilo: pestujeme tyckove, skusali sme aj krickove, ale tyckove su lepsie. Sejem na prelome februara a marca, v poslednej dobe sa snazim pritom drzat aj lunarneho kalendara, na tento rok to vychadza, ze siat by som mala 20.-22. februara. Sejem hned po jednom semiacku do kelimka, semiacka maju vynikajucu klicivost, siat ich viac dokopy a potom jednotit je fakt zbytocna robota. Niekedy v aprili, ked je uz vonku prijemne, priesady otuzujem na terase, velmi im to pomaha spevniet. Treba striehnut predpoved pocasia, a ked hlasia prilis chladnu noc, priesady schovat dnu. K priesadam tiez strkam koliky a privazujem ich, inak mi ich vietor na terase znivoci, byva u nas dost veterno. V maji po zamrznutych vysadit na zahradu, v podstate ako stromceky: vykopat jamu, hodit do nej kompostu, zaliat vodou, vyrobit blatko a do toho zakopat k vysokej tyci priesadu, aspon po klicne listy. Priesadu treba zasadit na juh od kolika, koren priesady tiez stocit na juh, ono sa to sadi takmer po leziacky, byl sa priviaze ku koliku, na jeho juznu stranu. Este velmi pomaha po vysadeni rastlinku obohnat takym plotikom z folie, ze akoby taky minifoliovnik bez strechy, my sme to nikdy nerobili, len posledne leto som to videla u jednej kamaratky u nas na dedine, ktorej to vyrobil svokor, velmi dobre je to, ak mate malo miesta a teda len zopar korenov. A potom uz len dookola polievat, samozrejme iba korene, nie listy, nech sa neurychluje plesen, vylamovat zalistky, a to nemilosrdne - ze ak aj nejaky zabudnuty zalistok nadherne zakvitne, nezlutovat sa nad nim, sklbat, sklbat, sklbat. Vsetky listy, co ozltnu, odtrhat, taktiez tie, co sa dotykaju zeme, odtrhat - kvoli plesni. Ono plesen je osudom kazdej paradajky, treba sa len snazit to oddalovat, co to ide. Paradajky, co nestihame zjest v sezone, zavaram. Netreba ich vobec nicim konzervovat, len zaliat vriacou vodou, po chvili horucu vymenit za studenu, supat a hadzat do poharov, potiskat ich tam, aby v poharoch nebol vzduch, zavriem a sterilizujem 20 minut na 100 stupnoch.

U nas paradajky milujeme vsetci, zvykli sme sadit tak 30-40 korenov, posledne leto sme zasadili 50, a myslim, ze ostaneme pri tych 50-tich.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Jan 2013, 23:07

carodejnica, ano, skusala som, je dobry, riedke cesto a z toho pekne nadychany chlieb, len ta manipulacia s pekacom ma nebavi. Ostala som ja teda pri skladani cesta, je to take prijemne maznanie sa s cestickom. Ano a samozrejme klasicke drozdie, susene je pre amikov, ktori nemaju pristup k cersvemu.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 16 Jan 2013, 23:08

janka píše:carodejnica, ano, skusala som, je dobry, riedke cesto a z toho pekne nadychany chlieb, len ta manipulacia s pekacom ma nebavi. Ostala som ja teda pri skladani cesta, je to take prijemne maznanie sa s cestickom.

akože musí to ísť do takého rozhorúčeného pekáča? inak ja mám len tú jenskú misu ale to by bolo asi o ničom, keď píšu liatinový, nie sklenený..
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 16 Jan 2013, 23:09

že maznanie s cestíčkom ;)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Jan 2013, 23:14

rozhoruceny by mal byt, aby chlieb pekne vyskocil, lebo studeny by sa zohrieval velmi pomaly a chlieb by sa len roztekal, si myslim. Tak to aspon normalne funguje, ze chlieb musi ist uz do dobre rozpalenej pece kvoli tomuto. A asi by stacilo aj jenske sklo, viem, ze sa pekava aj v tom, vsak skus.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 16 Jan 2013, 23:28

quaxi píše:artemis, ja mam pocit ze my o voze, ty o koze. Nevsimla som si, ze by tu niekto okrem teba hovoril o tom, ze tymito vecami sa ma riadit cely narod. Proste sa bavime o svojej zalube, ktoru ma len mala cast obyvatelov, a tak na nu treba aj pozerat - kedze je jasne, ze toto nikdy nebude dobrovolne robit ani viac nez 10% a nieto este vacsina ludi. Takisto uplne kazda ina zaluba by mala ine dopady, keby to nebola zaluba par ludi, ale povinnost vsetkych.


Super. Konečne sme sa dopracovali k tomu, čo som chcela od vás počuť. Krásne si to napísala, z čoho vyplýva, že vlastne my musíme byť radi, že touto záľubou trpí čo najmenej ľudí, lebo ak by to bolo opačne, paradoxne by to pre nás bolo horšie. Už len v tom, že by cena pozemkov a pôdy nielen vo veľkomestách a ich okolí ale i na odľahlom vidieku astronomicky vzrástla, lebo by bol o ňu obrovský záujem a obyčajný smrteľník byuž absolútne nemal šancu. Preto by sme sa nemali zo svojho ekologického slameného piedestálu pohoršovať nad konzumným štýlom života väčšiny ľudí.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 17 Jan 2013, 00:04

neviem najst odkial, ale vo svojich vypiskoch som nasla ze:
"Kvaskove mikroorganizmy potrebuju: bakterie MK htf 20-25°C , kvasinky 24-26 °C a bakterie MK hmf 30-35°C . Najlepsie ked kvasok zazije prestriedanie tychto teplot , bude tak stabilnejsi - bohatsi na rozne kmene - aj chutovo."
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 17 Jan 2013, 00:40

artemis píše:Super. Konečne sme sa dopracovali k tomu, čo som chcela od vás počuť. Krásne si to napísala, z čoho vyplýva, že vlastne my musíme byť radi, že touto záľubou trpí čo najmenej ľudí, lebo ak by to bolo opačne, paradoxne by to pre nás bolo horšie. Už len v tom, že by cena pozemkov a pôdy nielen vo veľkomestách a ich okolí ale i na odľahlom vidieku astronomicky vzrástla, lebo by bol o ňu obrovský záujem a obyčajný smrteľník byuž absolútne nemal šancu. Preto by sme sa nemali zo svojho ekologického slameného piedestálu pohoršovať nad konzumným štýlom života väčšiny ľudí.

Vsak ked ti len o to islo, mohla si sa hned spytat, ja som mala pocit, ze je to z debaty celkom jasne ;-)
Ziaden extrem nie je dobry. Keby sa vsetci ludia odrazu presunuli do bytov, tiez by sa byty stali nezaplatitelne drahe, a zahrady by klesli na nulovu hodnotu (na velku radost ich majitelov). To je predsa jasne, kazda rychla zmena dopytu sposobi problemy v ekonomike, niektore ceny rapidne stupnu, ine klesnu... Prave preto je dobra roznorodost zaujmov, aby zmeny neboli az tak velke a rychle, a ekonomika tym bola odolnejsia.
Naozaj neviem o akom ekologickom slamenom piedestali hovoris, ja myslim ze z debaty o kvasku a orani nijako nevyplyva ze by sme pozerali na ostatnych zhora :mrgreen: Ved sama zijem konzumne, tak preco by som mala na ostatnych rovnako konzumnych pozerat zhora? Proste chcem mat radost z toho, ze sa mi podarilo si niektore veci vyrobit sama, aj ked to bude len obycajny chlieb a par paradajok na balkone...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 17 Jan 2013, 01:44

dajte recept na dobrý chlebík :-) prosím
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 2 mesiace, 23 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod artemis » 17 Jan 2013, 13:52

quaxi píše:Ved sama zijem konzumne, tak preco by som mala na ostatnych rovnako konzumnych pozerat zhora? Proste chcem mat radost z toho, ze sa mi podarilo si niektore veci vyrobit sama, aj ked to bude len obycajny chlieb a par paradajok na balkone...


No vidíš, a ja si myslím, že zase konzumne nežijem, o radosť že sa mi podarí niektoré veci vyrobiť sama stojím len vtedy ak ide o vec originálnu a nenapodobiteľnú, čo sa kúpiť nedá, alebo vynaložené prostriedky neprevyšujú hodnotu ktorú by som musela zaplatiť ak by som obdobnú vec získala klasickým spôsobom - kúpou. Ostatné považujem za mrhanie časom a peniazmi.

Uvediem príklad. V našej záhrade na chate sa predminulý rok darilo jahodám, bez akéhokoľvek väčšieho pričinenia, pretože krásne vyšlo počasie, zrážky boli dostatočné a priam načasované. Mali sme výnos možno dokopy 20 kg. Minulý rok ale to vôbec nevyšlo, pretože bolo v čase jahôd strašne, strašne sucho. Všetko pošlo. Neurodilo sa dokopy ani 300 gramov. Mohla by som síce cestovať do záhrady častejšie polievať, alebo mohla by som vynaložiť prostriedky na umelé zavlažovanie, ale tá investícia by prevýšila hodnotu úrody niekoľkých sezón...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod quaxi » 17 Jan 2013, 15:32

Artemis, ved sa tu ani nebavime o veciach, ktore by vysli drahsie nez v obchode. Domaci chlebik stoji menej nez polovicu z ceny kupovaneho, zeleninu mas takmer zadarmo, este aj ten kvasok vyjde lacnejsie nez obycajne kvasnice, a je omnoho zdravsi... Ja napriklad vela sijem, detom som uz snad 3 roky nekupila ine oblecenie, nez slipy a ponozky, usetrime kopu penazi a este mam aj radost, ze sa mi podarilo nieco vyrobit, a dobre sa zabavim aj pri samotnom procese vyroby. A keby ma to malo vyjst drahsie nez z obchodu, tak proste nakupim, nebudem nasilu vyrabat to, co sa neoplati (preto kupujem spodne pradlo).
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 28 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 17 Jan 2013, 18:55

Aj ja rada sijem , ale vacsinu oblecenia viem zohnat z druhej ruky ani nie za cenu materialu...takze to az tak neriesim, len sem-tam pre radost nieco usijem, upravim. Tiez velmi radi vyrabame nabytok a "restaurujeme" stare veci. Material mame casto od rodiny, znamich (oni uz vedia, ze nemaju hned vsetko vyhodit) Velmi vela starych veci je kvalitnejsich trvacnejsich, aj krajsich, ako tie niektore neve smeliny a vela sa da zohnat napr. z kovosrotu... co vsetko ludia vyhadzuju v akom stave! fakt neskutocne mrhanie...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod janka » 17 Jan 2013, 21:43

Mirkaska, ten link, co dala carodejnica, to je dobry chlebik. Alebo Ti tiez mozem ponuknut moj oblubeny v poslednej dobe:

5 hrncekov muky (hrncek = 1/4 litra)
2 hrnceky vody
1/2 kocky drozdia
2 lyzicky soli
1 lyzica extra panenskeho olivoveho oleja

Muka sa dava psenicna, mozes dat bud ciste obyc. bielu hladku, no mozes zmiesat hladku s celozrnou, ja som skusala 1-2 hrnceky celozrnej, zvysok biela. Cim viac das celozrnej, tym bude chlieb hutnejsi, biela ho robi viac nadychanym. Najviac sa mi asi pozdava 1 hrncek celozrnej a 4 hrnceky bielej.

Postup je ten, ako som popisala vyssie. Najprv z drozdia, hrnceka vody a dvoch hrncekov muky urobim predcesto, po vykysnuti primiesam zvysne suroviny, dvakrat poskladam, necham nakysnut bochnik a peciem najprv 10-12 minut na 230 stupnoch a potom este 45 minut na 190 stupnoch. Nechat ochladnut na mriezke. Ked sa mi zadari hustejsie cesto, staci skladat jedenkrat (jednotlive kysnutia necham trochu dlhsie), ak sa zadari redsie, skladam aj trikrat (s kratsimi kysnutiami), nech lepsie spevnie.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 17 Jan 2013, 23:19

dakujem, budem skúšať
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 2 mesiace, 23 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod tina » 17 Jan 2013, 23:20

Mirkaska, ja len tak jednoducho a nedrzim sa toho striktne:
40 % spaldovej muky + 30 % cz. raznej muky + 30% raznej muky vo forme kvasku (takze sa to da lahko rozpocitat podla toho, aky velky chlieb potrebujes, aj krmenie kvasku...) + voda + sol + trochu jacmen.sladu/cukru (+razca)

Na kilo muky davam tak asi pol litra vody - aj cosi viac - aby to tak akurat drzalo tvar, a k tomu kvasok na vrchole aktivity, ktory tiez prinesie nejaku vodu, kedze nakysnuty je redsi ako cerstvo nakrmeny.
Vsetko premiesat, aby sa spojilo, ale bolo prevzdusnene (kvasinky maju rady vmiesane vzduchove bubliny), vytvarovat bochnik mokrymi rukami a dat ho do mastnej jenskej misy alebo vystlanej papierom na pecenie, zakryt aby nevysychalo, na teple miesto nakysnut (cca 5 hodin), vlozit do rury ozpalenej na 220 a stiahnut teplotu na 200. - piect podla hrubky, kym je ruzovy, prip. skontrolovat vpichnutim spilky...(kto ma rad hrubsiu korku tak v polovici odkryt) vybrat na krajaciu dosku (hrubsikorkovy potriet vodou) a zabalit do dvoch hustotkanych utierok alebo zakryt nadobou vhodneho tvaru a kym nevychladne niecim podlozit, tak sa da aj skladovat...
to skladanie sa zda byt riadna veda! ale idem to skusit, som zvedava na rozdiel...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 18 Jan 2013, 11:29

Aj my kupujeme nabytok bud z druhej ruky, snazime sa restaurovat alebo moj Tomas robi z paliet, kt. mame zadarmo. Moja vysnena kuchyna je tiez z druhej ruky. Bol to bomba kšeft. Postel mame z nadrozmernej palety, v kupelni nam stoji komoda s umyvadlom. Daju sa robit pekne veci http://www.funkyjunkinteriors.net/2011/ ... top-1.html :) Nabytok proste nechceme kupovat.Nikam sa neponahlame. Takto nam to robi velku radost. Mame k nasim veciam vztah, no zaroven, su to len veci, ze ano. :) Momentalne zbieram aj rolky od toaletneho papiera, z kt. urobime bud gulickovu drahu alebo do nich budem sadit semiacka a potom celu rolku dam do zeme. Alebo ak mate plastove flase a chcete sadit rajcinky tak kuk tu http://kidtimes.wordpress.com/2012/03/3 ... turday-17/
Jooooj, kebyze mozem vratit tie roky spat a mohli by sme zacat odznova, tak by sme namiesto domu asi riesili už jurtu alebo prenosny dom vyjde cenovo lacnejsie z druhej ruky. Skoda, že to, čo vieme dnes, sme nevedeli skor. Dakujem za receptiky,idem kupit dnes pre istotu tu sklenenu misu, idem sa do toho pustit.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 24 dní

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 18 Jan 2013, 12:11

Taký recept troška z iných končín, ale inú už ani nejedávame.. (navrch dávam šunku, kukuriciu, čerstvé šampiony, olivy a syr)
http://zena.sme.sk/c/4310008/minipizza- ... i-den.html
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Alternatívny životný štýl (permakultúra, sebestačnosť, .

Neprečítaný príspevokod Norika » 18 Jan 2013, 12:27

lenkaa píše:Aj my kupujeme nabytok bud z druhej ruky, snazime sa restaurovat alebo moj Tomas robi z paliet, kt. mame zadarmo. Moja vysnena kuchyna je tiez z druhej ruky. Bol to bomba kšeft. Postel mame z nadrozmernej palety, v kupelni nam stoji komoda s umyvadlom. Daju sa robit pekne veci http://www.funkyjunkinteriors.net/2011/ ... top-1.html :) Nabytok proste nechceme kupovat.Nikam sa neponahlame. Takto nam to robi velku radost. Mame k nasim veciam vztah, no zaroven, su to len veci, ze ano. :) Momentalne zbieram aj rolky od toaletneho papiera, z kt. urobime bud gulickovu drahu alebo do nich budem sadit semiacka a potom celu rolku dam do zeme. Alebo ak mate plastove flase a chcete sadit rajcinky tak kuk tu http://kidtimes.wordpress.com/2012/03/3 ... turday-17/
Jooooj, kebyze mozem vratit tie roky spat a mohli by sme zacat odznova, tak by sme namiesto domu asi riesili už jurtu alebo prenosny dom vyjde cenovo lacnejsie z druhej ruky. Skoda, že to, čo vieme dnes, sme nevedeli skor. Dakujem za receptiky,idem kupit dnes pre istotu tu sklenenu misu, idem sa do toho pustit.

co je jurta?? tak porad nam :D my s muzom nevieme najst vlastne byvanie, podnajmy a byty na predaj su pre nas drahe..... nas rozpocet je max 25 tis.
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 3 dni

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 36 hostia

cron