Očkovanie proti ovčím kiahňam

debata o všetkom a pre všetkých

Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod lucia37 » 05 Nov 2012, 17:03

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na radu ohľadom očkovania proti ovčím kiahňam. Mám dve dcéry, jedna má 4 a druhá 17, ani jedna z nich nemala ovčie kiahne. Pani doktorka mi odporučila očkovať obe, nad očkovaním mladšej ani neuvažujem, no pri tej staršej to vraj môže byť nebezpečné, ak ich dostane v tehotenstve či podobne. Čo odporúčate? :)
lucia37
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 05 Nov 2012, 16:57

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod Marika » 05 Nov 2012, 18:38

Sú ľudia, ktorí očkovaní neboli a aj tak nemali kiahne.Mladšiu určite by som neočkovala A staršiu neviem. Skúsila by som protilátky vyšetriť.
Marika
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 21 Máj 2012, 20:35
Počet detí: 4
1. dieťa: Dominik-15r
2. dieťa: Miriam-14r
3. dieťa: Lucinka uz v nebi
4. dieťa: Michaela
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 28 dní
Môj status: ...byť sám sebou a nebyť sám...

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod shira » 17 Nov 2013, 22:01

Nedali by ste zaočkovať škôlkára proti kiahňam, v prípade, že ich ešte nemal a je možné, že ich dostane- ja som kiahne už mala ale som tehotná- aký vplyv by mali kiahne na mňa alebo neskôr- na malé dieťa do 1 roka?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Nov 2013, 00:32

Nie som odborník na túto tému, ale mám knižku od Dr. Hirteho, ktorý píše vzhľadom k nemeckým reáliám, budem citovať:
"Ovčie kiahne sú neškodným detským ochorením, ktoré je vyvolané vírom Varicella-Zoster. Vo väčšine prípadov majú OK mierny priebeh a u 99,99%prípadov prebehnú bez akýchkoľvek komplikácií. Až donedávna sa takmer všetky deti prirodzeným spôsobom nakazili, čo im zaisťovalo doživotnú imunitu. Aj mladiství, u ktorých OK zdanlivo neprebehli, boli spravidla imúnni - pravdepodobne vďaka tomu, že prekonali veľmi miernu, skrytú formu tohto ochorenia (Bouilianne 2001). Od tej doby, čo sa očkovanie zaviedlo ako štandardné doporučované očkovanie, to už spravidla neplatí.
Pokiaľ sa OK nakazí tehotná žena medzi 13. a 20. týždňom tehotenstva, dochádza približne u 2% žien ku kongenitálnemu varicelovému syndrómu plodu s možným poškodením mozgu, vývojovou deformáciou, poškodením zraku, prípadne k úmrtiu plodu. Medzi 21. týždňom tehotenstva až do doby pôrodu už OK pre dieťa nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo, riziko komplikácií však hrozí u tehotných žien.
Ďalšie ohrozenie pre nenarodené dieťa predstavuje koniec tehotenstva: pokiaľ matka ochorie 4 dni pred pôrodom, dieťa je infikované cez pupočnú šnúru veľkým množstvom víru a do niekoľko dní po pôrode sa u neho rozvinie ťažké ochorenie OK. V týchto prípadoch je úmrtie 10-20%. Podaním lieku Aciclovir, ktorý dokáže vírus potlačiť, prípadne dávkou imunoglobulínu OK, je možné toto riziko u novorodenca výrazne znížiť.
Pokiaľ si tehotná nie je istá, či OK prekonala, je behom tehotenstva vhodné otestovať hladinu protilátok. Asi 95% všetkých plodných žien je dnes ešte stále chránené dostatočnou hladinou protilátok proti OK z prekonaného ochorenia. Pokiaľ je test na protilátky negatívny, je možné riziko ochorenia po kontakte s OK výrazne znížiť okamžitým podaním imunoglobulínu."
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 1 deň
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 18 Nov 2013, 00:57

Shira, ak si mala kiahne, mas protilatky a mala by si byt tym padom chranena. Avsak nic nefunguje na 100 % a aj u ludi, ktori kiahne prekonali boli pozorovane 2, dokonca 3x. Najma ak bol priebeh prveho ochorenia mierny. Tvoje protilatky IgG prechadzaju placentou a mali by chranit babatko pred infekciou.
Rizika su vysoke u zien, ktore neprekonali kiahne a su tehotne. Priebeh kiahni pocas gravidity je zvacsa komplikovanejsi. Okrem toho infekcia v prvom trimestri moze prejst na plod a v malom percente sposobit malformacie. Najvacsie rizika sa ale popisuju v suvislosti s infekciou novorodencov, kde novorodenecka virusova pneumonia ma vysoku umrtnost. Ale tam je dake okno, ze ak matka dostane kiahne tesne pred porodom alebo par dni po nom a prenesie sa virus na dieta este predtym ako matka vytvori protilatky. To okno najvyssieho rizika trva len par dni a popisuje sa u matiek s prvoinfekciou, ktore nemali este IgG. (V uvode ochorenia sa tvori len IgM, ktore ale neprechadza cez placentu).
V kazom pripade, ak si mala kiahne, mas IgG, tak ho bude mat i babo, najskor cez placentu, potom cez MM, takze tieto katastroficke scenare by sa ta nemali tykat.

Ja som sa o to zaujmala presne ako ty v tom case a z presne z tych istych dovodov. Napriek vsetkym tym predpokladom, ze MALI by, a tak, somale podlahla tlaku okolia a dala som dieta cielene zaockovat tesne pred vstupom do kolektivu. Priznam, ze aj moje antiockovacie informacie boli vtedy na podstatne nizsej urovni, ako teraz. Viem len tolko, ze by som to teraz riesila skor tak, ze by som starsie dieta cielene nechala ochoriet pred planovanou 2. graviditou. Ved v skolke pravidelne visia plagaty, ze niekto ma kiahne, tak by som sla na navstevu.

Ja som sa vtedy velmi zlakla, lebo som takmer z prvej ruky sledovala pripad mojej kamaratky, ktorej 2 starsie deti (vtedy 4 a 2 roky) dostali kiahne presne tesne pred terminom porodu. Jej bolo potom napriek tomu, ze dojcila, odporucene starsie deti izolovat. Tak deti odcestovali s tatinkom k babicke. Na dlhe tyzdne, lebo mladsia Bola pocas porodu len v inkubacnej dobe, ktora je u kiahni ale dost dlha, max. tusim az 21 dni. A dcerka sa jej az po tej dlhej dobe vysypala, opat treba cakat do odpadnutie poslednej krusty, dalsie 2 tyzdne. Takze 2 rocne dieta 5 tyzdnov bez mamy, z toho 2 chore.....
Rozmyslal som vtedy, ci sa tomu nedalo vyhnut dakym staovenim IgG u matky, neviem, ci sa to vobec robi.....
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 5 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 18 Nov 2013, 01:21

Pritom boli vsetky tieto drasticke preventivne opatrenia mozno uplne zbytocne, a dieta bolo skutocne chranene materskym IgG.... Napriek tymto predpokladom ziadny pediater ale pravdepodobne neodporuci styk infekcenj osoby s novorodencom, lebo umrtnost novororeneckej kiahnovej pneumonie je 30 %.

Zaver: Matke s IgG by sa stat nemalo nic a ani jej babatku. Ide o to, ako sa vieme, resp. vies na to spolahnut.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 5 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod quaxi » 18 Nov 2013, 12:04

shira, ako baby pisali, kiahne su nebezpecne u tehotnej iba ak nema imunitu, co takmer naisto mas (su na to testy, mozes si dat spravit, len si to budes musiet zapaltit), a potom pre novorodenca, ak neziskal imunitu od matky. Novorodencom sa myslia prve 4 tyzdne, nie rok. Ak matka prekonala kiahne, dieta ziskava cez placentu protilatky, ktore mu stacia priblizne prve 2-4 mesiace. Vtedy ma len malu sancu sa nakazit kiahnami a ak sa nakazi, ma lahsi priebeh. Materske mlieko neposkytuje dostatocnu ochranu. U deti nad 4 tyzdne je priebeh lahky, uvadza sa dokonca ze priemerne lahsi nez u starsich deti, rizika takmer ziadne.
A este jeden tip - vysoke davky vitaminu C mozu chorobu dost zlahcit. Ale... my sme boli dat cielene nakazit obe deti a od toho dna som im podavala vitamin C, asi 2g denne, aby uz v case vypuknutia choroby nemali deficit. Vysledok bol, ze neochoreli. Skoro ma porazilo, lebo to bol uplne idealny termin. Boli s dietatom ktore malo chorobu asi treti den, takze vysoko infekcne, hrali sa spolu v byte asi 4h, pricom sa aj hryzli, pili z jedneho pohara, skakali po sebe a dost vela sa po sebe valali, bolo to v lete, takze oblecenie skoro ziadne, dobry kontakt koze s kiahnami... Sanca na nakazu je 90%, keby sa nakazilo aspon jedno dieta, druhe to uz od neho snad chyti, no nezadarilo sa a mam pocit, ze ten vitamin C tomu asi dost pomohol.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 16 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod shira » 18 Nov 2013, 17:16

Ďakujem za info, chvalabohu kiahne som mala, na Zš, neviem kolko som mala rokov. ale hádam mi to postačí.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Nov 2013, 23:22

Tak vyzera, ze prave sme schytali kiahne :lol: vobec netusim kde a kedy. Obe decka sa v priebehu dna vyhadzali, ale vyrazky su take divne, nevyzeraju rovnako ako tie na obrazkoch z netu. Skor ako take miniaturne stipance od komara, niektore su iba zacervenane miesto na nom pluzgierik velkosti hrotu ihly. Dcera ma iba na rukach, syn na nohach a okolo pasu. Decka nemali teplotu, len trochu kaslu. Myslite, ze to moze byt este nieco ine ako kiahne?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 16 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 26 Nov 2013, 10:24

Quaxi,

na hlave a vo vlasoch si nic nenasla?
Tie vyrazky sa casom menia, moznosa ti bude neskor bude zdat podoba evidentnejsia. ( Ak su to kiahne.)
V ustach nemaju nic?

Ta kiahnova vyrazka je najskor cerveny fliacik, potom tmavne, urobi da na nom pluzgierik, okolo ktoreho je cerveny okraj. Potom sa obsah pluzgiera skali, pripadne praskne a vyschne, urobi sa chrasta.
Je to nieco z toho?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 5 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Nov 2013, 10:46

Za noc pribudli asi 3ks (vcera pocas dna kazdemu okolo 20ks). Najskor cerveny fliacik asi 3mm, potom kustik vystupuje nad kozu, ale farbu nemeni, na niektorych sa spravi akoby pluzgierik, ale je taky miniaturny, ze neviem zistit, co je v nom. Potom rovnako velka chrasticka. Vacsinu rozskrabu a potom to vyzera ako klasicky rozskrabany stipanec od komara. Niektore su bez farby, iba mini hrbolcek. Nemaju ostre ohranicenie. Asi to sedi, len som z fotiek mala dojem, ze byvaju vacsie a hnisavejsie, aj ked sme boli v lete chytat kiahne, tak to dieta ich malo skoro 1cm velke, ale nejako podrobne som ich nepozerala, tak neviem.
Na hlave nic, kazdy ma 3ks na tvari a inac na hlave nie. Dcera ma asi 20ks na rukach, syn ma 2ks na hrudi, asi 6ks okolo pasu a inac iba nohy.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 16 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 26 Nov 2013, 11:26

Tak Vam drzim palce, nechto rychlo prejde. Snad su to kiahne a mate to absolvovane.
Hnisave to je len ked sa to druhotne infikuje.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 5 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Nov 2013, 11:35

tak uz sa synovi spravili 3ks aj na kraji cela medzi vlasmi :-) a lekarka mi na fotky povedala, ze to je ono :-) sa vytesujem, lebo takto si to odbavim kym som na RD a deti kvoli tomu nevymeskaju zo skoly.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 16 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 09 Dec 2013, 22:28

Quaxi, tak ste uz teda v pohode? Odpadla posleda chrasta?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 5 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod quaxi » 10 Dec 2013, 00:01

Uz sme zdravi :-) Nove sa nerobia uz od minuleho piatku, zaschli hned dalsi den, este som ich ale nechala dalsi cely tyzden doma, lebo mali zopar rozskrabanych. Dcera si stale rozskrabava jednu chrastu na lici a syn este ma 3ks zbytky chrast po niekolkonasobnom opatovnom rozskrabani. Ale lekarka mi na to povedala, ze to uz nema ako byt infekcne, dala aj potvrdenie, takze dnes uz siel prvykrat do skolky a ja som si konecne vydychla - potrebujem im doma tajne usit zopar vianocnych darcekov, tak snad to este stihnem :-) Tie vitaminy (B+C) velmi pomohli, po prvom vyhadzani a zisteni choroby som im ich nasadila a odvtedy trvalo 4 dni, kym sa prestali tvorit vyrazky a bolo ich malinko, dcere dokopy za ten cas pribudlo 6ks a synovi 11ks. Nemali ziadnu teplotu ani nijako nevyzerali choro, akurat dcera mala svoju standardnu nadchu, ktoru ale ma takmer stale, lebo ma v nose nejake usidlene bakterie a akekolvek oslabenie sa prejavi nadchou. Tiez ich rychlo prestalo trapit svrbenie, tie co maju rozskrabane, maju len preto, ze dcera to ma na zlom mieste (blizko ust, takze sa jej to obcas rozprple o jedlo a tym padom sa to nevie zahojit) a syn si chrasty doslova pestuje, aby ich mohol jest :mrgreen: Nove, co pribudali pri podavani vitaminov, si uz ani neskrabali, takze za par dni zmizli. Teraz cakame, ci to chytili aj sestrine deti, boli sa u nas nakazit a zajtra to budu 2 tyzdne, takze by sa to pomaly mohlo prejavit.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 16 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 10 Dec 2013, 22:28

Quaxi, akou formou sa Ti prosim ta dari dat do nich velke davky vitaminu C?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 5 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod quaxi » 10 Dec 2013, 23:25

tabletky s prichutou :-) mali sme nejake 600mg a nejake 250mg, volam to "vitaminove cukriky", takze to chcu uz len preto, ze su to cukriky :-D Davala som tie dva dokopy, takze 850mg naraz (deti maju 12 a 17kg), 4x denne, k tomu raz za den sumive C 500mg, co je zase velmi atraktivne ako to sumi + je to sladke pitie, co im je vzacne, lebo bezne sa u nas nevyskytuje nic sladke na pitie. Bkomplex im az tak nechutil, ale to mali ako podmienku - najprv zjedia nechutny cukrik a potom dostanu dva chutne :-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 16 dní

Re: Očkovanie proti ovčím kiahňam

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 14 Dec 2013, 23:33

Sumive prilezotostne su ochotni vypit i nasi, ale tie tabletky teda nejdu. Pozerala som obsah tych tabliet v tejto davke, tak ako atrakcia su tam umele sladidla. Shira, ak sa smiem spytat, tak je predpoklad, ze umele sladidla Ti zuby neohrozia? Ocakavala by som, ze menej ako sacharoza, ale su vzhladom na chrup bezpecne? Lebo ked im mam 8 x denne podavat cucat cukrik, zaliat to sdalsim sladkym humusom, tak som tam, kde som bola so sirupmi proti kaslu.
Quaxi, prosim, nechap to ako kritiku Tvojej megaC liecby. Ja som vdacna za Tvoju odpoved, lebo vlastne hladam daky kompromisny sposob, ako dopravit do deti vitC a sucasne neohrozit chrup. U dospelych je to lahsie.
Mna totiz postupne dost nastrasili tie pribehy dievcat z tem o pokazenom mliecnom chrupe. Teda, zatial mame vsetky zubky v poriadku, ale pod vplyvom skusenosti inych mamiciek a deti, preventivne opatrenia stale pritvrdzujem a som v tomto ohlade uzkostlivejsia.
Este by som sa Ta dovolila spytat, Quaxi, ci si nepozorovala, ze boli deti trosku nabudene, ba az excitovane pocas podavania vysokych davok vit C. Sestra totiz, ked to prevadzala na synovcovi, mala ten dojem. A okrem toho sa jej cely vysypal. Ale to podla mna nie je jasne, ci to nebolo koli prebiehajucemu virusovemu ochorenia, ktore prave tymi vysokymi davkami C chcela liecit.....

Asi by sme mali presmerovat tuto konverzaciu do temy vit C, ktoru nedavno Shira ozivila. Dik.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 5 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron