Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie???

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod tina » 04 Dec 2012, 11:59

neviem kto vsetko cita este tuto temu a vsimol si to....ale udial sa tu jeden velmi zaujimavy fenomen! ked niekto s koho nazorom sa stotoznujeme picha do tych, co maju ten odlisny "pomyleny" nazor, tak si to ani nevsimneme, (popripade mozno len na okamih v kutiku duse, ale hned to aj ospravedlnime ako opodstatnene),, no ked raz sa stane, ze oponent pichne nas, tak uz to boli, uz je to primitivizmus... to mi len dokazuje, ze clovek sa vie vzit vascinou len do toho, co sa ho osobne tyka a ze vlastna bolest je vzdy najvacsia. ak mam byt teda otvorena, tak artemis , mna sa tvoj styl akym si vacsinou reagovala na vsetko, s cim nesuhlasis, dotkol vela krat (a myslim ze napr. Tiu tak isto) a vhanal ma do obrany a boja s tebou, co som vsak jednoznacne nechcela hrat, takze nasledovala rezignacia a chut vykaslat sa na temu aj forum,,, pre mna su proste tvoje reakcie na iny nazor vzorom nekonstruktivnej komunikacie, ze tade cesta nevedie. takze ano, som za zmierenie, mam zaujem debatovat a nemam problem s opacnymi nazormi - pokial uz sa bude diskutovat s uctou a respektom, s ohladom na dostojnost druheho cloveka... a nie ako na spominanom mk.

A ze rozmyslanie o tom, ako by sa to v nasej krajine dalo zariadit inak, je utopisticke snivanie, ci na smiech? neverim ze zmenu treba cakat zhora. praveze treba sa o nu osobne zasadit. treba zacat od seba tak, ze nepodporovat to s cim nesuhlasim (aby to nemalo odbyt) a rozvijat to s cim suhlasim, hoc len na vlastnom piesocku.. ale jasne, ze keby som mala teraz prvaka a zili by sme sposobom zamestnanie-peniaze-nakup, tak by som nestihala viac, ako aspon vyber ucitela a snahu o cim lepsi domaci vplyv, ale nastastie mame este 4 roky.
co sa tyka clanku, ano ano, ved aj ja samozrejma suhlasim, ze ucitelka napriek snahe bola dost mimo, lenze nesuhlasim ze to stoji hlavne na ucitelovi,, je tam toho ovela viac co ucitel v nasom skolskom systeme neovplyvni a co velmi zavazi u kazdeho dietata, ale nechcem sa opakovat... Som presvedcena ze system vzdelavania ide proti prirode (proti prirodzenym (najefektivnejsim) mechanizmom ucenia sa, tak ako zdravotnictvo ide proti prirodzenemu porodu a dojceniu,,, a pokial sa v tomto nepochopime, tak nema zmysel tahat debatu dalej.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod akdarka » 04 Dec 2012, 13:13

Stotožňujem sa s tinou a tým aj s tiou. Vôbec sa mi nepáčil štýl artemis , veľa pichlavej irónie až zhadzovanie názoru oponentov. Ani som sa kvôli tomu nezapojila.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 2 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 13:35

tina píše: pre mna su proste tvoje reakcie na iny nazor vzorom nekonstruktivnej komunikacie, ze tade cesta nevedie. takze ano, som za zmierenie, mam zaujem debatovat a nemam problem s opacnymi nazormi - pokial uz sa bude diskutovat s uctou a respektom, s ohladom na dostojnost druheho cloveka...


Vo všetkej úcte a rešpekte, voči Tvojej osobe, ako inak nazvať Tvoje tvrdenie, že vyžijete z menej ako 327 eur mesačne, než klamstvom? Je to len Tvoja skromná póza? Tina, stačilo aby si bola vtedy úprimná sama voči sebe. Ja neskupinkárčim, nemám problém sa kriticky vyjadriť aj ku najbližším kamarátom, netvorím tandemy ja tebe ty mne, hor sa do boja proti "nepriateľovi". Nemám nič proti Tebe ani voči TIA, veď aj bordel a chaos máte v dome tiež rovnaký ako ja, takže čo.

tina píše: ...Som presvedcena ze system vzdelavania ide proti prirode (proti prirodzenym (najefektivnejsim) mechanizmom ucenia sa, .....a pokial sa v tomto nepochopime, tak nema zmysel tahat debatu dalej.


Toto je podľa Teba koštruktívny vzor komunikácie? :mrgreen:

Poznámka pre ostatných: možno je problém v tom, že každá rozumie pod slovom alternatíva-alternatívne školstvo niečo iné.
Ja rozumiem pod tým pojmom učiteľov polobláznov, mimozemšťanov, deti kvetov vstalé z hrobu, s vychcaným školským menežmentom čo má konto na Kaymanských ostrovoch. Školy ako tá z Valley - nestoja za reč - lebo nikto z nás (prepáčte ak sa náhodou mýlim) by si aj tak nemohol dovoliť platiť školné 900 eur mesačne na dve deti.

Všetko to základné (nie nákladné) čo tu pretriasame ako individuálny prístup k žiakovi, nedržanie sa zúfalo osnov za každú cenu, rešpektovanie žiaka, jeho osoby, uvoľnenie sa z úzkoprsosti v prístupe učiteĺa, v podstate to, čo hovorí i ten učiteĺ Dávid Kralik, čo ho spomenula Janka, atď. to sú normálne veci, ktoré nie sú alternatíva, ale jednoducho sú to normálne veci, ktoré by sa mali diať, ale sa nedejú lebo ľudia v štátnych štruktúrach sú skostnatení, učitelia zle vyškolení, osobnosti poznačené totalitou z čias komunizmu. To sú všetko veci, ktoré by sa dali bez nejakých enormných dlhodobých finančných nákladov zmeniť. Rovnako, je úplne normálne a nie alternatívne aby v triede nebolo viac ako 20 žiakov. To by bolo nákladnejšie, ale aspoň viac učiteľov by dostalo robotu, bolo by viacej tried.

Toto musia ľudia na Slovensku pochopiť, že tu nejde o nejakú novú alternatívu, že to čo si predstavujeme ako by malo fungovať je úplne normálne, nenormálny je stav, ktorý sa označuje v súčasnosti za normálny.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 13:38

akdarka píše:Stotožňujem sa s tinou a tým aj s tiou. Vôbec sa mi nepáčil štýl artemis , veľa pichlavej irónie až zhadzovanie názoru oponentov. Ani som sa kvôli tomu nezapojila.


Bohužiaľ nemám vypozeraných 2000 dielov telenoviel aby som sa vedela vyjadrovať jemnocitnejšie. Sorry. To je nie útok na Teba (božeuchovaj) to je iba suché konštatovanie.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod tina » 04 Dec 2012, 13:52

artemis, ty si naozaj myslis, ze zivobitie stoji len na peniazoch? :)
mozno sme sa zas len nepochopili, ale ano, naozaj som presvedcena, ze kym nebudeme mat vyjasneny zaklad, tak dalsia debata povedie len k dalsim a dasim nedorozumeniam, no... co je na tom nekonstruktivne, hm?
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 14:06

tina píše:artemis, ty si naozaj myslis, ze zivobitie stoji len na peniazoch? :)
mozno sme sa zas len nepochopili, ale ano, naozaj som presvedcena, ze kym nebudeme mat vyjasneny zaklad, tak dalsia debata povedie len k dalsim a dasim nedorozumeniam, no... co je na tom nekonstruktivne, hm?


Čo je to za otázka? Počkaj, myslela si živobytie. Aha, Vám niekto niečo dáva zadarmo? Alebo barter? Veď to sa ráta tiež na hodnotu, na peniaze.

Skús si ešte raz prečítať čo si napísala, že ak neprijmeme Tvoj názor že súčasné vzdelávanie je proti prírode tak ďalej nebudeš debatovať. To je nie konštruktívny vzor. Lenže - pojem "súčasné vzdelávanie" je tiež veľmi široký, Ty si nedefinovala nič konkrétne. Pre mňa je to nič neznamenajúca veta, lebo sa jej nedá rozumieť.

Napríklad Hitler sľuboval Nemcom, že vyrieši židovskú otázku. Nepovedal ako, a verejnosť to nezaujímalo, stačilo, že vyrieši. No a potom ako mnohí boli z toho hotoví keď po vojne vyšlo verejne najavo, ako to robil. Nehľadaj v tomto paralelu tina, nie, to je len príklad, ako vznikajú "nedorozumenia".
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod katka » 04 Dec 2012, 14:31

Artemis pise:
Čo takto sa uzmieriť, vyjasniť si postoje aby nedochádzalo k nedorozumeniam....

Chcelo by to trosku vlastnej sebareflexie Artemis.
Nikto neziada po tebe utlocitne frazy, ale kolko si ty uz tu toho (nielen) na adresu Tiny popisala divnych narazok (napr. nemoralne kradnutie dreva, klamanie v otazkach financii, zatajovanie dani, ucitel nacierno...atd,atd), bez akehokolvek - sorry, mylila som sa, z tvojej strany.... Naozaj sa divim, ze Tina ma tolko sebaovladania a nenapisala ti uz davnejsie na to nieco ostrejsie...
Nemyslim si, ze debata sa tu zvrhla po tom co sa spomenula N. Aldortova (ta sa minochodom spomenula hned v prvej reakcii na Miroslavu). Ale akonahle do akejkolvek debaty vstupi niekto so stylom "vsade som bol, vsetko som videl, vsetko viem", a diskusiu zmeni na poucovanie a zosmiesnovanie, nie je uz o com debatovat..... a to je skoda.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 21 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 6 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 14:42

Katka, nehnevaj sa na mňa, si ma mierne šokovala, ale ja som na adresu tiny nepísala že nemoralne kradne drevo, zatajuje dane, má ucitela nacierno, to bola iba všeobecná úvaha o tom, že sa dá aj tak žiť. A že sa tak žiť dá, sú denne toho plné správy.

Jediné čo som Tine vytkla je, že neviem ako nazvať jej výrok inak ako klamstvom, ak tvrdí že vyžijú z 327 eur mesačne.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Dec 2012, 14:53

Ja sa teda moc do debaty nezapájam, na mňa je moc "psycho" (bez urážky, len sa smejem), aj keď niekedy si myslím, že by som pri 3,5 ročnej dcére v období vzdoru rýchlokurz psychológie jednoznačne potrebovala, aj by sa mi šikla dáka kniha naštudovať.... ale o inom som chcela.

Ja asi rozumiem o čo ide v tomto "konflikte", artemis skrátka nejde do hlavy, ako môže tina vyžiť z XY peňazí, a stále to tu nejak rezonuje, nehnevaj sa artemis, mne to príde tak trochu ako závisť, a nečudujem sa tine, že nemá dôvod ti to nejak vysvetľovať a skladať účty

Nevieš, možno žije na lazoch v Záježovej, pestuje zemiaky, kapustu, majú doma kravu a kozu.. jej muž vyrába nábytok a za jednu skriňu dostane od suseda chleba na jeden mesiac.. majú studňu, vlastnú vegetačnú čističku, jediné čo platia je elektrina a internet. Ľudia ktorí takto žijú naozaj nepotrebujú peniaze a ver mi že takí sú (napr Juro Lukáč z LZ VLK) .. proste to nerieš, ja by som na tininom mieste toto obvinenie z klamstva tiež prešla mlčaním... ja neviem, možno ak by si zvolila iný tón, povedzme jéééj tina, to je super, aj ja chcem, poraď know how.... ale tina, klameš, nikto nevie vyžiť z XY €.... vidíš ako to zneje?? :)

No a keď sme už pri tých peniazoch, tak sa mi zase páči artemidin názor, čo sa týka elitárstva na alternatívnych súkromných montessori a iných školách, či škôlkach .. možno v zahraničí nie sú tak tie poplatky citeľné, ale u nás áno, takže si to nemôže dovoliť ktokoľvek... takže si tiež myslím, že tí alternatívni pedagógovia by mohli viac tlačiť na kompetentných rôznou formou (petícia, občianske združenie a podobne), aby sa niečo zmenilo, namiesto toho však končia v týchto súkromných školách, že? No zase je iné, ak existuje v rámci nejakej komunity (povedzme v Záježovej) miniškolička, kde učí rovnako nadšená učiteľka, tak už sme zase pri tom nadšení...

Inak som dcéra učiteľky :D sama som učila krátku dobu, takže tak trocha do toho vidím, že mnohí učitelia proste vyhoria a povedzme si, ten plat je fakt biedny... nie všetci žijeme v tej Záježovej.. :) Je to také ako keď had žerie vlastný chvost... :(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 14:55

katka píše:vsade som bol, vsetko som videl, vsetko viem", a diskusiu zmeni na poucovanie a zosmiesnovanie, nie je uz o com debatovat..... a to je skoda.


áno tak Ti to pripadá? Oslovila som ťa niekedy? Chcela som Ti niekedy nanútiť moje rady? Čo si podráždená? Kto koho zosmiešňuje? Mám si ja robiť niečo z toho že mi tu tina a TIA podsúvajú mamonárstvo, hoci tomu tak nie je? Kto je tu ultimatívny (výrok:pokiaľ neprijmete môj názor nebudem debatovať)? Vsade som bol vsetko som videl vsetko viem tvrdí napríklad skôr pani Aldortová a nie ja. Ja môžem len povedať, že za svoj život som zažila toho dosť, aj zlého aj dobrého a mám isté skúsenosti. Keby som mala o 25 rokov menej tak tu tiež snívam krásne sny.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 15:06

carodejnica píše: Ja asi rozumiem o čo ide v tomto konflitke, artemis skrátka nejde do hlavy, ako môže tina vyžiť z XY peňazí, a stále to tu nejak rezonuje, nehnevaj sa artemis, mne to príde tak trochu ako závisť, a nečudujem sa tine, že nemá dôvod ti to nejak vysvetľovať a skladať účty

Nevieš, možno žije na lazoch v Záježovej, pestuje zemiaky, kapustu, majú doma kravu a kozu.. jej muž vyrába nábytok a za jednu skriňu dostane od suseda chleba na jeden mesiac.. majú studňu, vlastnú vegetačnú čističku, jediné čo platia je elektrina a internet. Ľudia ktorí takto žijú naozaj nepotrebujú peniaze a ver mi že takí sú (napr Juro Lukáč z LZ VLK) .. proste to nerieš, ja by som na tininom mieste toto obvinenie z klamstva tiež prešla mlčaním... ja neviem, možno ak by si zvolila iný tón, povedzme jéééj tina, to je super, aj ja chcem, poraď know how.... ale tina, klameš, nikto nevie vyžiť z XY €.... vidíš ako to zneje?? :)


Závisť je to posledné... :mrgreen: jasne že nemá dôvod skladať účty...lebo zrejme to ani nie je jej silná stránka. Fúkla do étewru hlášku že vyžijú z menej ako 327 euro, ale nedokáže povedať ako. Čarodejnica úprimne ak má kravu a kozu, potrebuje veterinára aspoň raz za čas, potrebuje priestory kde ich ustajní, tie niečo stáli, postavenie, či udržiavanie hospodárskeho dvora - alebo vyčaruješ prútikom? To sú peniaze. Že manžel vyrába nábytok a dostane za to chleba...ok, ale to je hodnota za hodnotu, to predstavuje tiež istú peňažnú hodnotu. Z čoho vyrába ten nábytok? Tak musí kupovať materiál, pánty atď. míňa elektrinu a opotrebováva náradie, vynakladá osobný čas - to sú v tom tiež peniaze, cena práce, čo stálo navŕtanie studne? spomenula že majú terénne auto, kde je suma za minimálne zákonnú poistku? Náklady na benzín? Predpokladám , že niekedy aj potrebujú lieky...a čo ročné platenie daní z nehnuteľností? Platenie si zdravotného poistenia? Proste je ešte milión položiek čo som nespomenula (odvoz smetí, koncesionárske poplatky atď.)a tie sú na pleciach aj takýchto ekologicky žijúcich ľudí , nie čarodejnica ja nikomu nezávidím , naozaj ver mi, len sa mi nepáči ak niekto zavádza.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod katka » 04 Dec 2012, 15:08

pre mna su proste tvoje reakcie na iny nazor vzorom nekonstruktivnej komunikacie, ze tade cesta nevedie. takze ano, som za zmierenie, mam zaujem debatovat a nemam problem s opacnymi nazormi - pokial uz sa bude diskutovat s uctou a respektom, s ohladom na dostojnost druheho cloveka

...Tina to vystihla, ja nemam viac k tomu co dodat...
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 21 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 6 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 04 Dec 2012, 15:24

Artemis, asi nevieš nič o živote v Záježovej inak by si nenapísala to, čo si napísala :) Hoď do gúgla...
Samozrejme nevtrdím, že tina tam žije, ale mňa prvé napadlo toto, lebo tam všetko funguje formou výmenného obchodu, a čo ty vieš, možno veterinárovi vyrobil jej muž nábytok do chalupy??? A proste to už nerieš... :)

http://zivot.azet.sk/clanok/12128/ako-n ... chodu.html
http://www.sme.sk/c/4110716/zajezova-ak ... rodou.html
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Dec 2012, 16:06

tina píše:neviem kto vsetko cita este tuto temu a vsimol si to....ale udial sa tu jeden velmi zaujimavy fenomen! ked niekto s koho nazorom sa stotoznujeme picha do tych, co maju ten odlisny "pomyleny" nazor, tak si to ani nevsimneme, (popripade mozno len na okamih v kutiku duse, ale hned to aj ospravedlnime ako opodstatnene),, no ked raz sa stane, ze oponent pichne nas, tak uz to boli, uz je to primitivizmus...

Uz som v tejto debate riadne stratena, takze mozno som mimo. Ale ten primitivizmus som napisala ja, tak mam pocit, ze reagujes na mna, preto ti odpovedam.
Ak ta niekto niekedy v debate urazil, mala si reagovat hned, alebo vobec. Nie vybublat az o x stran a dni neskor, ked uz je debata uplne o inom a cast citatelov (vratane mna) ani netusi, co ta to vlastne zoziera. Co chces povedat tou druhou vetou? Ja nemam pocit, ze sme tu nejake skupinky s rovnakymi nazormi bojujuce proti sebe, raz suhlasim s jednym, potom s druhym, popravde si ani vobec nepamatam, kto si kedy co myslel a s kym som kedy suhlasila ci nesuhlasila. Podla teba, ak niekto, s koho nazorom som niekedy nahodou suhlasila, urazi niekoho ineho, tak mam do toho zasahovat, aj ked sa ma to vobec netyka? Mne sa to nezda vhodne, radsej odpovedam len na to, co sa ma tyka, a nie sa miesat do sporov druhych ludi, ktori si ich spokojne mozu riesit sami. To, co tu napisala vcera Tia, som okomentovala preto, ze mi z kontextu vyplyvalo, ze sa to mozno ma tykat aj mna (kedze som na jednu z nou spominanych tem pisala par prispevkov predtym) - ale kedze ten prispevok bol fakt odveci, tak nie je jasne, o kom a o com mal vlastne byt :mrgreen: mozno nam to este objasni...

Ja navrhujem, aby sme pre lepsi prehlad zalozili novu diskusiu o vzdelavani, kedze sme tu uz riadne mimo povodnej temy (ktora bola celkom inspirativna a tato debata o skolach ju zabila). Mna by velmi zaujimalo to prirodzene ucenie, ake ma vyhody a uskalia v dnesnej dobe, pre koho je vhodne, pre koho nie. Ak zaroven bude zaujem, mozeme zalozit temu o alternativnom zivotnom style, pretoze asi cast nedorozumeni vznikla z toho, ze niektori sa tu na vsetko pozeraju z pohladu bezneho zivotneho stylu, a niektori z pohladu alterniativy - moze to byt tiez celkom inspirativne, precitat si, ako sa da fungovat aj inac nez klasicky.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 25 dní

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod luludi » 04 Dec 2012, 16:14

quaxi píše:Uz viackrat tu odznelo, ako detom vsetko vysvetlujete a pod. - ja som presne tak postupovala pri prvom synovi, vysvetlit dosledky, ukazat, myslela som si, ako dobre to robim a cudovala sa, preco to ma napriek tomu tak strasne na haku? A potom preslo par rokov, a ked mal cca 4 roky, uvedomila som si, ze konecne na nom vidim, ze chape, co mu hovorim. Predtym to nechapal, ale ja som to nechcela vidiet, mala som pocit ako super chape, lebo on bol schopny viest na tu temu cely rozhovor bez toho, aby tusil o com je rec. A tak som si konecne priznala, ze som to cely ten cas robila uplne zle :mrgreen: Raz som nasla jeden tip, ako detom vysvetlovat, zakazovat, upozornovat, davat pokyny - mozete pouzit maximalne o jedno slovo viac, ako je vek dietata, cize 2rocnemu 3 slova (rataju sa vsetky vety dokopy). Dlhsie vysvetlovanie je neucinne, dieta ho nechape.
A tiez sa tu casto spominaju prirodzene dosledky. Male dieta pomerne rychlo pochopi prirodzene dosledky typu neobliekla som sa a vonku mi bola zima. Ale akonahle mu musite dosledky vysvetlovat, lebo ich same nevidi, nebude to vobec ucinne - nepochopi ich. Napr. bola spomenuta situacia: dieta robi neporiadok - mamicka musi upratovat - strati cas a potom sa nemoze ist von. To je uz velmi komplikovane a pochopilo by to dieta mozno 3,5rocne, ak vobec. Dieta nema pojem o case, nechape, ze cas sa da "minut", ved ono ma vzdy casu dost. Navyse ked napr. nejde von, alebo sa s nim nezahrate, ono si nevie predstavit, ze v tom istom case mohlo robit nieco ine, ako prave robi, nevie ze o nieco prislo a tak mu to vobec nechyba. Takze vlastne len pocuje, ze splietate nejake komplikovane vety a nechape, kde je chyba, ked sa mamicka popri tom hundrani s nim tak pekne hra na upratovanie izby.


quaxi dakujem za tento prispevok, velmi,velmi mi pomohol, u nas je situacia teraz ovela pokojnejsia :love:
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 14 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 19:29

carodejnica píše:Artemis, asi nevieš nič o živote v Záježovej inak by si nenapísala to, čo si napísala :) Hoď do gúgla...
Samozrejme nevtrdím, že tina tam žije, ale mňa prvé napadlo toto, lebo tam všetko funguje formou výmenného obchodu, a čo ty vieš, možno veterinárovi vyrobil jej muž nábytok do chalupy??? A proste to už nerieš... :)

http://zivot.azet.sk/clanok/12128/ako-n ... chodu.html
http://www.sme.sk/c/4110716/zajezova-ak ... rodou.html


Nie carodejnica, aj keď som o týchto ľuďoch nič konkrétne nevedela, iba počula, stále trvám na tom, že ani oni nemôžu vyžiť s menej ako 327 eur mesačne jedna rodina. Je to absurdné. Ak aj tvrdíš že všetko funguje výmenným obchodom, teda bartrovým obchodom - stále počíta sa príjem a výdaj na hodnotu-peniaze a to sa jasne že zarátava do mesačných nákladov. Nemôžem predsa povedať, že žijem zadarmo, keď za svoju prácu nedostanem síce peniaze ale hmotný tovar, jedlo a podobne. Stále je tam investovaná moja práca - jej hodnota sa dá vyčísliť - ušetrí sa akurát daň, takže štát by skrachoval, keby ľudia takto žili. To je pre politiku úplne absurdný model ako na krízu - rachlo by to okamžite, a ja by som kľudne do toho šla, keby tam v tom regióne neboli tak ponižujúco nízke platy. Ak si skutočne niekto myslí, že mňa zožiera závisť za nejakých pre 327 eur, tak len toľko k tomu že tá suma v našej rodine nestačí ani na pokrytie mesačných nákladov na havarijné poistky a benzín.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 19:35

katka píše:...Tina to vystihla, ja nemam viac k tomu co dodat...


No mala by si katka dodať ospravedlnenie, že si ma obvinila že kydám na tinu že kradnú drevo a podobne, to by si mala dodať. Ale vieš čo, ja nepotrebujem omluvy...od teba nie.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 19:46

quaxi píše:Ja navrhujem, aby sme pre lepsi prehlad zalozili novu diskusiu o vzdelavani, kedze sme tu uz riadne mimo povodnej temy (ktora bola celkom inspirativna a tato debata o skolach ju zabila). Mna by velmi zaujimalo to prirodzene ucenie, ake ma vyhody a uskalia v dnesnej dobe, pre koho je vhodne, pre koho nie. Ak zaroven bude zaujem, mozeme zalozit temu o alternativnom zivotnom style, pretoze asi cast nedorozumeni vznikla z toho, ze niektori sa tu na vsetko pozeraju z pohladu bezneho zivotneho stylu, a niektori z pohladu alterniativy - moze to byt tiez celkom inspirativne, precitat si, ako sa da fungovat aj inac nez klasicky.


Áno quaxi, o tom som písala, že vlastne nemáme zadefinované v debate, čo kto pod alternatívou vôbec rozumieme...a úprimne, ja už pomaly aj strácam chuť debatovať, pretože si pripadám ako fackovací panák, čakala som vecnú debatu a nie také zlizkosti, na jazyku med a v srdci jed. Nič primitívne si nenapísala. Iba pre primitíva je každý primitív. Skritizovala som elitárske školy na Západe a už som tu pre nejedných chudera čo závidí. Ako to skutočne nemusím počúvať, keď už dôjdu argumenty, tak zrazu vyjdu slimáky z búdky a slinia, že som namyslená, všetko videla všade bola...fakt úbohé.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod TIA » 04 Dec 2012, 22:44

tina píše:neviem kto vsetko cita este tuto temu a vsimol si to....ale udial sa tu jeden velmi zaujimavy fenomen! ked niekto s koho nazorom sa stotoznujeme picha do tych, co maju ten odlisny "pomyleny" nazor, tak si to ani nevsimneme, (popripade mozno len na okamih v kutiku duse, ale hned to aj ospravedlnime ako opodstatnene),, no ked raz sa stane, ze oponent pichne nas, tak uz to boli, uz je to primitivizmus... to mi len dokazuje, ze clovek sa vie vzit vascinou len do toho, co sa ho osobne tyka a ze vlastna bolest je vzdy najvacsia. ak mam byt teda otvorena, tak artemis , mna sa tvoj styl akym si vacsinou reagovala na vsetko, s cim nesuhlasis, dotkol vela krat (a myslim ze napr. Tiu tak isto) a vhanal ma do obrany a boja s tebou, co som vsak jednoznacne nechcela hrat, takze nasledovala rezignacia a chut vykaslat sa na temu aj forum,,, pre mna su proste tvoje reakcie na iny nazor vzorom nekonstruktivnej komunikacie, ze tade cesta nevedie. takze ano, som za zmierenie, mam zaujem debatovat a nemam problem s opacnymi nazormi - pokial uz sa bude diskutovat s uctou a respektom, s ohladom na dostojnost druheho cloveka... a nie ako na spominanom mk..


Velmi vystizne a trefne.
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 04 Dec 2012, 23:25

A veľmi farizejské TIA. Tvárite sa urazene a dotknuto, ale si tiež jedna z tých čo ste ma obvinili medzičasom už z minimálne 5 smrteľných hriechov : pýcha, lakomstvo (mamona, honba za peniazmi), závisť, hnev, obžerstvo (konzumné správanie) Už chýbajú len 2: smilstvo a lenivosť...tak hor sa aj do toho :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod janka » 05 Dec 2012, 00:47

tina píše:neviem kto vsetko cita este tuto temu a vsimol si to....ale udial sa tu jeden velmi zaujimavy fenomen! ked niekto s koho nazorom sa stotoznujeme picha do tych, co maju ten odlisny "pomyleny" nazor, tak si to ani nevsimneme, (popripade mozno len na okamih v kutiku duse, ale hned to aj ospravedlnime ako opodstatnene),, no ked raz sa stane, ze oponent pichne nas, tak uz to boli, uz je to primitivizmus...

nevidim na tomto fenomene nic pozoruhodne. Je to predsa normalne, ze sa snazim uviest veci na pravu mieru, ked sa mi zda, ze niekto pise nieco, s cim zasadne nesuhlasim a co sa ma dotyka. A ked niekto, kto pise nieco, s cim v podstate suhlasim, vystupi proti inemu cloveku, nevidim dovod situovat sa do pozicie samozvaneho obhajcu. Ocakavam, ze sa dotycny pokusi obhajit sam, ved on vie najlepsie, co chcel povedat. Nebudem mu podsuvat moje myslienky, povazujem ho za dostatone schopneho. Budem sa branit, ked niekto vystupi proti mne. A ci sa budem branit rozumnymi argumentami alebo obvinenim druhej strany z primitivizmu, to je uz na kazdom z nas, co si vyberieme. Ja som sa vzdy snazila o to prve.

tina píše:to mi len dokazuje, ze clovek sa vie vzit vascinou len do toho, co sa ho osobne tyka a ze vlastna bolest je vzdy najvacsia. ak mam byt teda otvorena, tak artemis , mna sa tvoj styl akym si vacsinou reagovala na vsetko, s cim nesuhlasis, dotkol vela krat (a myslim ze napr. Tiu tak isto) a vhanal ma do obrany a boja s tebou, co som vsak jednoznacne nechcela hrat, takze nasledovala rezignacia a chut vykaslat sa na temu aj forum,,, pre mna su proste tvoje reakcie na iny nazor vzorom nekonstruktivnej komunikacie, ze tade cesta nevedie. takze ano, som za zmierenie, mam zaujem debatovat a nemam problem s opacnymi nazormi - pokial uz sa bude diskutovat s uctou a respektom, s ohladom na dostojnost druheho cloveka... a nie ako na spominanom mk.

Tiez som uz parkrat mala chut vykaslat sa na toto forum, pisala som sem, pretoze mi na tomto fore zalezalo, mala som ho rada. No ked mi je naznacene, ze diskutujem na urovni MK, tak mi je to trochu luto a stale vaham, mozno tu tiez kazim uroven. Mimochodom, trochu mi to tu tiez uz smrdi elitarstvom: "My nie sme take tlachajdy ako na MK, my sme cosi viac."

Artemis si naozaj servitku pred hubu nedava, to uznavam aj ja, ale s obsahom suhlasim. Na jej prispevkoch je podla mojho nazoru trochu neprijemne, ze oponenta tlaci k velmi konkretnym vyjadreniam, no to je na druhej strane dost prospesne, ba nevyhnutne pre vyjasnenie si nazorov, nielen pred druhymi ale aj pred sebou samym. Inak sa ostaneme len vznasat kdesi v nejakych neurcitych vzdusnych zamkoch.

tina píše:A ze rozmyslanie o tom, ako by sa to v nasej krajine dalo zariadit inak, je utopisticke snivanie, ci na smiech? neverim ze zmenu treba cakat zhora. praveze treba sa o nu osobne zasadit. treba zacat od seba tak, ze nepodporovat to s cim nesuhlasim (aby to nemalo odbyt) a rozvijat to s cim suhlasim, hoc len na vlastnom piesocku.. ale jasne, ze keby som mala teraz prvaka a zili by sme sposobom zamestnanie-peniaze-nakup, tak by som nestihala viac, ako aspon vyber ucitela a snahu o cim lepsi domaci vplyv, ale nastastie mame este 4 roky.

No, moj skromny nazor je, ze za styri roky spolocnost nezmenis, az taka hrba casu to zas nie je. Inak ja sa Ti nesmejem, jasne, ze zit sa da vselijak. Akurat netusim, ako sa Ti dari ist za svojim snom, lebo vela o tom, ako zijete, neviem. Chapem, ze je to Tvoje sukromie, ktore si mozno chces nechat pre seba. Potom ale nemozes svoj zivot davat za priklad.

tina píše:co sa tyka clanku, ano ano, ved aj ja samozrejma suhlasim, ze ucitelka napriek snahe bola dost mimo, lenze nesuhlasim ze to stoji hlavne na ucitelovi,, je tam toho ovela viac co ucitel v nasom skolskom systeme neovplyvni a co velmi zavazi u kazdeho dietata, ale nechcem sa opakovat... Som presvedcena ze system vzdelavania ide proti prirode (proti prirodzenym (najefektivnejsim) mechanizmom ucenia sa, tak ako zdravotnictvo ide proti prirodzenemu porodu a dojceniu,,, a pokial sa v tomto nepochopime, tak nema zmysel tahat debatu dalej.

Mne sa praveze stale podvrdzuje, ze v OBROVSKEJ miere kvalita vzdelavania stoji na ucitelovi. Do velkej miery su zrejme zvazovani osnovami, ale aj vramci nich maju velke moznosti. Tym vzdelavanim v sulade s prirodou myslis nieco v style Sudbury Valley? Neviem... ako najprv ma to dost oslovilo, priznam sa. O tej skole viem to, co napisal Peter Gray, precitala som si veci z tej slovenskej stranky o unschoolingu, viac som jeho texty nehladala, pise podla mna velmi tendencne, vedela by som napisat litanie o svojom pohlade na to, co pise, no nechcem vyzerat, ze trpim samomluvou :D Potom som patrala po vyjadreniach absolventov. A zarazila ma jedna vec (teda okrem toho, co som uz popisala): ak sa ti ludia nieco naucili, myslim take, co potrebovali neskor k svojmu povolaniu, tak sa to naucili az po skole. Spominali, ze museli dost makat, aby dohnali ostatnych. V Sudbury Valley si v podstate len pestovali sebavedomie a komunikacne schopnosti. (No, tie komunikacne schopnosti urcite nie su na skodu, my ostatni smrtelnici to mame v opacnom garde, vid tato debata :D )
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Dec 2012, 01:57

Sledujem trochu tuto temu, som v obraze. A urcite co som si vsimla a co ma mrzi, ze toto forum, ktore ju urcene primarne dojceniu, sa dostava pri komunikacii o niecom inom do sporov a co potom skusene mamicky moze odradit od celeho forumu.

Stanovisko za mna - viem si skvelo predstavit, ako sa da zit v Zajezovej, asi tam mam i nejakych byvalych priatelov a dokonca mi by mozno nebolo vobec proti srsti tam byvat, asi mi chyba prilezitost a odvaha. Na druhej strane viem pochopit i otazky Artemis, aj take myslenie poznam a viem pochopit. Jedna vec je vsak sa prijat niekoho nazor a respektovat ho a druha vec je neprijat a odsudit ho, lebo sa s nim neviem stotoznit. Toto podla mna do diskusie nepatri.

Artemis, mozem otazocku, tak na nadviazanie na spolocnu nit? Dcerku si dojcila? Mas pekne spomienky? Kebyze mas moznost v buducnosti, chcela by si (znova) dojcit?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 16 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 05 Dec 2012, 01:59

Janka ty máš úžasnú schopnosť vidieť veci z rôznych uhlov, mám veľmi rada tvoje príspevky. B-) neviem inak mne sa nezdá divne, že sa ti ludia z tej školy nieco naucili až praxi, to je normálne nie? Mňa napr. VS naučila to, že som ziskala prehľad vo svojom obore (ochrana prírody) až v praxi som nadobudla detailné zručnosti. Neviem si nič iné predstaviť ani v alternatívnom školstve, ako by to fungovalo?

Artemis, nechcela som ťa uraziť, mrzi ma to, ak to tak cítiš, ja som mala len dojem, že si moc tlačila na pílu v pripade tiny, v jednom z tých článkov píše chlapík že 5 členná rodina v ich komunite vie vyžiť z 50€ na hlavu a mesiac, nemám dôvod tomu neveriť, rovnako ako verím tine.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 05 Dec 2012, 02:06

Sme tu inak dosť off topic a ja som akože moderátor :-D ale nie sme na už spomínanom Mk,kde vládne priam diktatúra......, :-D môže sa inak založiť samostatná diskusia o školstve ale ja píšem z mobilu tak sa mi to horšie realizuje. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Su deti vychovavane vztahovou vychovou naozaj kludnejsie

Neprečítaný príspevokod artemis » 05 Dec 2012, 02:34

carodejnica píše: Artemis, nechcela som ťa uraziť, mrzi ma to, ak to tak cítiš, ja som mala len dojem, že si moc tlačila na pílu v pripade tiny, v jednom z tých článkov píše chlapík že 5 členná rodina v ich komunite vie vyžiť z 50€ na hlavu a mesiac, nemám dôvod tomu neveriť, rovnako ako verím tine.


Jooj carodejnica, nie, nič Ťa nemusí mrzieť...neurazila som sa :D si v pohode... proste mňa to nepresvedčilo, aj keď viem že si fajn, predsa nemôžem veriť tomu že 5 členná rodina v ich komunite vie vyžiť z 50 eur, aj keď by som sa rada spoľahla na Tvoju vieru fakty nepustia.

Dôkaz: tí ľudia priznali, že používajú elektrinu. Ak tvrdia, že minú napríklad len 50 eur (v starých peniazoch á 1500 Sk) za rok nutne to musí byť klamstvo, pretože každý zákazník okrem odberu elektriny platí elektrárňam pevnú mesačnú zložku tarify za jedno odberné miesto a to je pri produkte D1 (nízke mesačné odbery) aktuálne 1,3179 eur za mesiac čo činí 16,549 eur za rok a to ešte elektrinu ani nečapovali. Ak odpočítame tú sumu z 50 ostane nejakých 33,5 eur na skutočnú spotrebu elektriny, no a tá suma ani nestačí na zaplatenie ročnú prevádzku malej chladničky triedy A++ A to ešte páni ani nesvietili. Svietia petrolejom? Aj to treba zaobstarať. Alebo vyrýbajú svojpomocne sviečky? Hádam vyrábajú svojpomocne aj vosk a knôty? Alebo žeby moderná fotovoltaika? A kde vziať na ňu 20 000 eur?
Ďalej, aj keď nemajú televízor, od roku 2008 platí zákon, že platí koncesionárske poplatky každý kto je odberateľom elektriny. Je to najodpornejší zákon síce, ale smola. Platiť musia a to je mesačne cca 4,50 eur. Ďalej, odvoz smetí, nutne musia mať. Síce niečo môžu dať do kompostu, niečo zrecyklovať, ale nutne smeti vzniknú. To nie je tiež zadarmo. A čo spravia keď sa pokazí alebo zlomí zub? Z čoho to zaplatia? Ďalej dôležitá položka zdravotné poistenie, ak nie sú zamestnaní, platia si ho sami-samoplatcovia. To tiež je minimálne okolo 24 euro na osobu mesačne. Ach jaj, čarodejnica, a mohla by som pokračovať ešte na tri strany slohu. A ty ešte stále veríš?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 15 hostia

cron