Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

debata o všetkom a pre všetkých

Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

Neprečítaný príspevokod mia » 16 Okt 2012, 14:56

Ahojte maminky, chcem sa opýtať, ako sa hrávali alebo čo robili cez deň Vaše deti, keď mali tak 1,5 až 2 roky... malá je posledný mesiac už úplne unudená, skúšam ju zabaviť všelijakými aktivitami, ale mám pocit, že ju nič nezaujíma... stále by len skákala a behala (napr. okolo lampy :D ), rozhadzovala veci okolo seba, ale žiadna zmysluplná aktivita ju nevie zaujať, a mne už aj dochádzajú pomaly nápady... :( skúste dať nejakú inšpiráciu (či už na nejakú aktivitu alebo hračku), budem sa tešiť na akýkoľvek príspevok... :) veľmi pekne ďakujem
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 16 dní
Rokov: 9 rokov, 4 mesiace, 13 dní

Re: Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 16 Okt 2012, 16:22

:) super tema, Tobik dnes zapichoval sparatka do sitka a ked ho omrzelo sitko, tak ich daval spat do krabicky, lenze to mu neslo a tak sa rozculoval. Dnes sa aj kupal pol hodku doobeda a mal prelievacie aktivity a ja som aspon umyla kupelnu (teda okrem vane) Inak robi rad to, co robim ja, Ked utieram prach, tak dostane vlastnu handricku a utiera tiez. Ked zametam, tak zameta tiez. Rad polieva kvety (teda zem je casto poliata tie ale co uz) Pacia sa mu peniaze, rad ich vytahuje z penazenky a dava ich naspat. Oprasila som aj pokladnicku, nech vhadzuje peniaze tam, ale to mu moc nejde a straca pritom trpezlivost. Taktiez rad vklada sklenene gulicky do absolutkovej flase. Dalsia novinka je, ze sa mu uz konecne pacia nalepky, cize lepime na papier co sa da. Detske nalepky kt. som mala v zasobe su uz minute, tak som vytiahla farebne pasky, nastrihala ich a aj tie sme polepili. Momentalne ma nic ine nenapada.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 19 dní

Re: Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

Neprečítaný príspevokod quaxi » 16 Okt 2012, 18:10

V prvom rade, neber to tak, ze ty si doma na to, aby si nonstop zabavala dieta. Dieta si vie najst zabavu aj same, ale musis ho nechat, dat mu na to priestor. Akonahle sa niecim sama zabava, a nie je to uplne likvidacne alebo nebezpecne, tak ju nechaj, pozoruj, co ju zaujima, ona sa uci aj tym, ze spravi 30 koleciek okolo lampy a nasledne vyhadze obsah piatich suflikov, aj ked sa ti to tak nezda (a samozrejme je to riadne otravne potom upratovat). Rada skace? nemate vhodny pruzinovy matrac, kde by sa jej dobre skakalo? Chce behat? fajn, co najviac vonku, po byte sa s nou mozes tiez nahanat. Vyhadzuje sufliky? Vsetko co sa vyhadzovanim neznici, nachystaj do roznych krabic, pradloveho kosa, pristupnych suflikov a pod., sufliky do ktorych fakt nesmie ist, zabezpec poistkou (da sa pouzit aj pevna lepiaca paska) - a moze vyhadzovat, kolko sa jej paci.
Zober si ju k sebe na domace prace - moze s tebou umyvat dlazky, varit, nakladat pracku a vesat pradlo, vysavat, utierat prach... Deti taketo veci velmi bavia, aj ked tie prace potom vyzeraju vselijako a aj dlho trvaju.
U nas velmi oblubene su napr. rozne hudobne nastroje (papierova rolka s par kamienkami, ryzou, zaviazane v tenkom platne, zvonceky, mala zatvaracia sklenena nadobka s kamienkami, pokryvky na hrnce... vsetko co vydava nejaky zvuk), plastelina (vygugli si domacu plastelinu, spravis doma takmer zadarmo a ked ju aj zje, nevadi to), pokusy s roznymi materialmi (napr. do misky nachystam staru muku, ryzu, cestoviny, strukoviny, ona sa v tom kadejako hrabe, presypa, nakoniec proste povysavam), hra s vodou (rozne misky, lavor s vodou, kyblik, poharik, lievik, sitko... a samozrejme vela handier, alebo dat hrat do vane), carbanie po stene (na tej je nalepeny velky papier), prstove farby... Vela sa pohra s autickami - tlaci ich po byte, zacina trochu aj na odrazadle, este ma skakacieho kona, na tom sa vela vyskace, samozrejme stavebnice, vkladacky, velmi oblubeny je vozicek, s ktorym tu vecne beha, naklada a vyklada veci. Tiez je dobra zabava na dost dlho, nahadzat do velkej krabice kopu veci, ktore este nevidela - od mapy po zosivacku, vsetko co neznici. To vydrzi skumat dost dlho. Ja obcas pretriedim hracky, vzdy maju decka k dispozicii asi tretinu hraciek a ostatne odlozim, ked sa okukaju, tak to zase vymenim, takto su hracky vzacnejsie a viac sa s nimi hraju.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 23 dní

Re: Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

Neprečítaný príspevokod akdarka » 16 Okt 2012, 19:18

Baby napísali veľa fajn nápadov. Ja len pridam linky na úžasné stránky
http://www.montessoridoma.cz/
http://rustspolecne.cz/

Je ich veľa aj v angličtine, daj si do Google :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

Neprečítaný príspevokod TIA » 16 Okt 2012, 21:23

Uplny suhlas s quaxi, ze netreba moc riesit a vymyslat a aj vyborne napady popisala. My sme na tom tak, ze pri domacich pracach asistuje odkedy sa vedela stvornozkovat, takze teraz ju uz moc vesanie pradla a zametanie nebavi, to uz ma okukane. Manzel pred troma mesiacmi sklepal par starych dosak a spravil jej taku malu plosinku so sikmou castou (nic ukazkove, navrchu je laminat co nam ostal od prestavby, ale posluzi), vtedy ju hrozne bavilo chodit dolu kopcom, tak jej to spravil aj na doma a este ju to furt drzi. Chodi hore dole, cez schodik, nieco si tam vynesie a potom zase spat a tak. V izbicke na hranie som pred par dnami vymalovala jednu stenu tabulovou farbou a je to super. Kreslime kriedami a aj mala sa uz zapaja, robi tam ciarky. K tomu samozrejme kresli aj po ostatnych stenach :D. Rada sa hra aj s ceruzkami, nosi ich v ruke, uklada na rozne miesta a potom zase zbiera. Okrem toho ju bavi aj to vylievanie (o prelievani este nemoze byt rec :D ) a hry s mukou a cestovinami a tak - je z toho strasny bordel, ale mne to nevadi, to patri k tomu. Rada cita knizky, tak uz rozmyslam, ze budem potrebovat nove, lebo tieto uz mame tiez vsetky prezrete. To behanie okolo lampy je zlate a nieco podobne mame aj my, niekedy, ked robim nieco v domacnosti, tak sa ona tak zabava, ze si najde nejaku trasu a beha po nej furt dokola, k tomu si nieco brblosi pripadne chodi od jednej steny k druhej a kresli po nich. Podla mna je to tiez hra, ktorou sa nieco uci a je to ok. My sme skoro cely den vonku, chodime rozne, rano aj na nakup, tak beha pomedzi regale v obchode, alebo na ihrisko, alebo vybehneme niekde do nejakeho olivoveho haja a tam behame po trave a zbierame kvetinky (tu je este stale dost teplo tak sa da).

V zasade si myslim, ze Ti mala sama naznaci co ju zaujima, ci je to prave to behanie, alebo ina aktivita a to jej potom mozes dopriat v nejakej podobe. Zmysluplna aktivita je presne to, co ona sama chce robit, tak sa moc netrap a nechaj ju behat a skakat :)..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

Neprečítaný príspevokod shira » 16 Okt 2012, 21:38

náš je tak trochu samorast, nechávam ho čo najviac, nech sa hrá sám. ked chce aby som sa zapojila, dá to najavo... nechávam ho robiť čo chce, neriešim.. naháňačka okolo nejakej veci v strede obývačky je obľúbená, beháme dokola a hrozná sranda, inak prelieza všetko, čo sa dá, skáče, domáce práce s ním nerobím, na to nemám vobec čas.. tie potrebujem porobiť rýchlo, kým malý napr. pozerá zvieraciu rozprávku (každý deň pozerá niečo, máme také obdobia, že jedna rozprávka ide každý večer niekolko dní aj týždňov, potom zrazu chce vymeniiť, alebo stiahnem niečo nové - neriešim..) máme zvieraciu mániu, knižky -leporelá s obrázkami zvierat majú veľký úspech, veľa musím kresliť zvieratá, to má rád, on si popri tom tiež čmára, už pozná farby, čo ma prekvapilo, rád má aj dokumenty o zvieratách. celkom u nás fičí aj lego. inak hračky moc nie.. rád sa prple s drobnými vecami, prelieva veľmi precízne, skladá, okrem rozhadzovania už aj upratuje, čo ma veľmi teší. aktivity striedame podľa toho,čo chce..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 22 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

Neprečítaný príspevokod mia » 16 Okt 2012, 21:58

jeej, ste strasne zlate :-) dakujem pekne za napady :-) a predovsetkym rady... ;) zrejme to niekedy fakt velmi riesim, a snazim sa jej stale robit program (casto mam totiz pocit, ze ked som s nou doma, tak by som s nou mala aj robit nieco "zaujimave", tiez ma trosku hnevalo, ze vobec nema zaujem o knizky, ale tak nemusi byt kazdy taky knihomol ako ja :D )... skusim to brat "volnejsie"...
este k tym aktivitam - doteraz ked bolo pekne, tak sme boli skoro stale vonku, tak to bolo lepsie, len teraz prichadza skarede pocasie, napr. dnes cely den u nas prsalo, ci skor lialo, tak je to uz tazsie... vela veci sme uz skusili, a ako pise TIA, pri domacich pracach mi asistovala odkedy stvornozkuje, takze to ju uz velmi nebavi... pred tyzdnom som urobila aj domacu plastelinu, zabavilo ju to na 5 minut a potom uz zase utekala skakat na postel :D ale mam ju odlozenu, tak vyskusame zase o par dni... nalepky u nas tiez velmi ficali, ten napad s lepiacou paskou je super, to urcite vyskusam ;) posledne dni ju celkom chytilo aj vhadzovanie gombikov do pokladnicky, len to vzdy skonci tak, ze nakoniec su gombiky vonku z pokladnicky a porozhadzovane po celej izbe :D tie dve stranky poznam, aj z nich dost cerpam... presypanie a preliavanie zatial u nas bez zaujmu... :( ta plosinka je tiez super napad, skusim poprosit manzela, to by sme mohli nejako zvladnut a malej by sa to urcite pacilo... rovnako ako stena natrena kriedovou farbou :)
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 16 dní
Rokov: 9 rokov, 4 mesiace, 13 dní

Re: Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 17 Okt 2012, 15:05

lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 19 dní

Re: Čím zabaviť dieťa (1,5-2 roky)

Neprečítaný príspevokod tina » 17 Okt 2012, 17:12

Mne sa osvedcilo kazdu pracu, co musim spravit, zacat robit ovela skor, aby sme sa stihli s tym aj zahrat... Ucim sa tak aj ja uplne odznova uzit si vsetky cinnosti ako prijemne, hrat sa da so vsetkym...dieta casto da veciam novy rozmer, nezatazeny a casto z uplne ineho uhlu... Ja som sa v detstve od rodicov naucila brat pracu ako nutnu neprijemnost, so vsetkym sa nahlit...no ja by som chcela naucit aj seba aj svoje deti viac prezivat skutocnost tu a teraz, a ze svet je krasne miesto a vsetko sa da robit s radostou... :)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron