bum-bum mania

debata o všetkom a pre všetkých

bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod tina » 08 Sep 2012, 19:12

Nas maly je velmi rad s detmi, ale v spolocnosti ineho dietata akoby mal pokusenie ublizovat: snazi sa popackat dieta, stlacit mu daco, alebo sa tiskat k nemu, nohou stupit, vtisnut hracku do ust, alebo dokonca hodit ju nan....ale hlavne to buchanie. Akurat sme uz dlhsie u jeho rocneho bratranceka a nemoze ostat ani na chvilku bez dozoru. Nepomaha nono, ani vysvetlovanie, ze to boli, ze sa to nerobi. Ani to nepomaha, ked sa bratranec rozplace, skor naopak akoby ho to o to viac bavilo, testovat aka bude reakcia.
Robia to aj ine deti? Mate niekto podobne skusenosti? Co robit? poradte
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod Norika » 08 Sep 2012, 20:38

my mame skusenost, ze maly rad stopne druhe dieta....minule sa stalo, ze chlapcek mladsi od neho sa az ro zplakal....ja potom neviem,ako mam reagovat, som zmätena...tiez neviem, ci to robi len z velkej nudy
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 24 dní

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod tina » 08 Sep 2012, 21:02

no prave, aj ja som zmatena, on vie, ze robi zle, vidim to na nom, len si nevie pomoct.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod katka » 08 Sep 2012, 21:30

http://www.naomialdort.cz/oznameni/kdyzbatolatakousou
pekny clanok o agresivite batoliat- mozno sa tam najde nieco uzitocne aj pre vas :)
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 14 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 30 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod tina » 09 Sep 2012, 12:18

dakujem Katka :)
s vecami som to uz vyskusala, ked zacne buchat do nabytku - stopnut ho a dat mu nieco, do coho moze - a funguje to. Len akosi sa mi nedari toto aplikovat v pripade ineho dietata, to sa mi nezda vhod, ponuknut mu na otlkanie babiku, neviem. A bavi ho skumat ziveho tvora, pricinu-nasledok, takze... Naomi Aldort sa mi velmi paci, len pre mna uvadza malo prikladov, oproti napr.RABR. Fakt by mi pomohlo asi len vidiet tu teoriu v praxi, zazit v reali nejake vhodne reakcie matiek :lol:, lebo tie co mam nalepene na sebe z detstva su typu krik a bitka, a k tomu mam odpor. Asi aj preto som na zaciatku, ked to urobil prvy krat, nebola dost razna, a tak s tym pokracuje.
Rozmyslala som, ze je mozno frustrovany z toho, ze odkedy sme tu, stale ho niekto napomina, aby bol tichsie, lebo Matko spinka, aby skusil cikat kakat do nocnika ako Matko a podobne, od starkej dostal uz viac krat aj po zadku.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod Norika » 09 Sep 2012, 12:43

je to s okolim tazke...kym prijme nase myslienky o vychove, asi to bude trvat do casu,kym my same nebudeme starymi mamami :D...dnes maly v kostole nikoho nestoppol, nestihol sa natolko nudit, ale zas, bolo tazke prenho pochopit, ze nemoze brat druhemu dietatu hracku, ak sa s nou prave to druhe dieta hra a nechce mu ju dat
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 24 dní

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod katka » 09 Sep 2012, 13:24

Ja sa tiez este iba ucim od Naomi, novemu sposobu reagovania na dieta a na svoje a jeho pocity... je to uzasne ako to funguje, nase vybuchy zlosti u dcerky aj maleho su uplne o inom, odkedy som prestala popierat ich momentalne pocity. Co sa tyka agresivity ja mam velmi mierumilovne deti, az prilis :) co tiez nie je dobre, lebo su to castokrat strach a nizka sebadoveru co im brani, nie laska k bliznemu :)
Ale ja by som mozno pri dietati co rado zapara do inych skusala doma co najviac uspokojit jeho potrebu toho drsnejsieho fyzickeho kontaktu os zivym tvorom (rodic, surodenec)- myslim divoke nahanacky po dome, "bitky s rodicom", zapasenie na posteli a pretlacanie, natahovanie atd. Ale toto je vlastne dolezite aj u utiahnutych deti a u tych mozno este viac ako u tych ostatnych.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 14 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 30 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod luludi » 09 Sep 2012, 23:18

Priznam sa, ze Naomi Aldort mam sice precitanu, ale v porovnani s RABR mi chybaju konkretne riesenia situacii, urcite je to podnetna kniha a zaujimavy pristup, len ho zatial neviem realizovat v normalnom svete. :) Aj ked uz dlhsie sledujem tento blog http://rustspolecne.cz/2011/09/at-se-deje-co-se-deje/ a mam pocit, ze autorka ide tiez cestou NA a dost uspesne :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 14 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 09 Sep 2012, 23:50

katka vdaka za odkaz na clanok... to si presne na nas problem trafila s tym hryzanim... moj krpec nas strasne hryzie, cim je unavenejsi, tym viac... ale aj tak vlastne ani neviem, co by som mala zmenit, ako by som to v praxi mala riesit :( clovek si mysli, ze ako skvele to svoje dieta vychovava a potom pridu take (a isto nas este kopec dalsich caka) prejavy agresivity, ze som z toho hotova a nechapem preco to robi... potom mi naozaj napada aj to, ci tou vztahovou vychovou ho iba nerozmaznavame...
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 30 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod katka » 10 Sep 2012, 13:17

Za seba mozem povedat, ze ja vnimam Naomi tak, ze ona nedava doraz na to co a ako urobit v tej ktorej situacii. Ona sa snazi ukazat iny pohlad na to co sa deje, vnutri rodica a dietata a nabada nas rozmyslat preco sa to v nas deje...Mne osobne jej sposob uvazovania prinasa slobodu. A to je pre mna nieco nove a som uplne nadsena ze mozem byt slobodna a nemusim sa spravat podla nariadeni a postupov niekoho ineho. Je to uzasne, ze ked som sa oslobodila od ocakavani, predsudkov, narokov na seba aj dieta, prestala som potlacat a popierat svoje pocity, prisla sloboda a ja intuitivne prichadzam na to co mam robit...
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 14 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 30 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod luciole » 10 Sep 2012, 13:52

jjjulia, ja myslim,ze vztahova vychova je v tom nevinne, prave naopak, verim,ze sa nam v dobrom vrati vsetko, co takto do deticiek vkladame. Za seba vsak musim povedat, ze casto si nie som ista, ci dobre rozlisujem medzi tym, co je respektovanie a co je uz anarchia, resp. kde je ta hranica. Myslim,ze problem je ten, ze my sami sme nevyrastli v respektujucej vztahovej vychove, ale v prikazoch, zakazoch a bezmyslienkovitej poslusnosti (aspon ja teda urcite). Vnimam ako velke stastie, ze sa vo mne prebudilo vsetko to prirodzene a moje dieta vyrasta uplne inak a aj mna to vnutorne velmi oslobodilo. Na druhej strane je to zlozite, lebo nad tou prirodzenostou musim najskor dobre porozmyslat, precitit vsetko, snazit sa najst suvislosti... neviem aj, ci nepisem velmi chaoticky, ale hadam chapete, co chcem povedat ;) Doteraz bola prirodzenost naozaj bezproblemova, reagovat na potreby babatka bolo jednoduche. No teraz cim viac sa zacina moj maly cloviecik prejavovat ako samostatna jednotka a zaroven sa pusta do interakcie s inymi detmi, tak je to pre mna cim dalej tym zlozitejsie. Na ihriskach vidim kopu rodicov, ktori svoje deti vychovavaju "tradicne". Za vsetko na nich kricia, vsetko im zakazuju a na druhej strane prikazuju, ako co maju robit, pod chvilou nejake dostane po zadku... najlepsie asi, aby sa sposobne hojdali na hojdacke, alebo sedeli v pieskovisku a hrali sa len s vlasnym kyblikom, neadajboze sa niekam rozbehnut, alebo preosievat piesok vyssie, ako 2 cm nad zemou...vtedy som este stastnejsia, ze som si vybrala tuto cestu, hoci je zlozitejsia. Potlacit v dietati uplne vsetku prirodzenost je mozno jednoduchsie, no nemenila by som...
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 14 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 11 Sep 2012, 17:14

Katka to znie zaujimavo co pises o knihe Naomi Aldort. Ako sa ta kniha vola? Zaujalo ma hlavne to, ze sa nemusis riadit radami ineho a ze to tak nejako intuitivne vycitis,ze co by si mala robit. naozaj to cloveka oslobodzuje. zvlast v tejto dobe, ked sa docitas a dopocujes od kazdeho nieco ine...
Luciole hej aj ja verim, ze nase deti nam to v dobrom vratia a ze sa vztahova vychova pozitivne znasobi,ale ked mi rupnu nervy, tak mi vselico napadne. Kazdopadne ono to nie je ani tak o vztahovej vychove, ale o vychove ako takej, pretoze byt 24 hodin s malym dietatom, podla moznosti co najlepsou mamickou, k tomu este dobrou gazdinou a usmievavou manzelkou... no to je naozaj narocne samo o sebe. Zvlast my teraz rekonstruujeme dom, na poli je kopec prace, doma treba stale nieco urobit... a casto proste aj chcem nieco,ale neda sa mi.maly uz v nosici nevydrzi,asistovat mi pri vsetkom nemoze a ani ho dlho nebavi jedna cinnost... Ale uvedomujem si,ze to je proste len na nejaky cas takto a ono sa to zase ukludni... len treba vydrzat :D
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 30 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod tina » 13 Sep 2012, 10:31

tak som sa nakoniec poradila s jednou znamou (psychologickou) a uz mi je to cele jasnejsie, aj co robit..., citim ze trafila do cierneho, no... moja intuicia mi velmi nepomohla, asi bude trvat, kym ju vyhrabem spod nauceneho zmyslania-citenia a reakcii. Ale nevadi, to moje materstvo, aj ked sa citim miestami jak najneschopnejsia mat na svete, mi tusim velmi pomoze vo vsetkych najdolezitejsich sferach... Vzdy to bolo o tom, ze sice kopec casu, ale nie a nie najst to prave, comu ho venovat, nic neprinasalo ten ozajstny pocit naplnenia, teraz presne naopak! kluc zapadol a zrazu tolko uzasnych bran sa otvorilo, predtym tolko som hladala, a nic, a teraz zrazu narodi sa dieta a ...nestacim sa divit ... neviem co skor! :lol:
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod TIA » 13 Sep 2012, 12:42

Tina, niekedy, ked si citam Tvoje prispevky, mam pocit, ze sme dvojicky :D, tento posledny prispevok uplne vystihuje aj moje pocity. Po narodeni malej zrazu vselico zacalo davat zmysel, do seba zapadat...a tie otvorene svety.. no parada!!! :goodjob:
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod tina » 13 Sep 2012, 13:08

Tia, podobne :D ... zrazu vsetko do seba zapada... !
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: bum-bum mania

Neprečítaný príspevokod katka » 13 Sep 2012, 13:09

jjulia- Odporucam tuto stranku www.naomialdort.cz ,
tento rozhovor
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1000 ... mi-aldort/
a keby ta to oslovilo, kniha sa vola Vychovavame deti a rosteme s nimi.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 14 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 30 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron