Aka antikoncepcia?

debata o všetkom a pre všetkých

Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod babiola » 27 Jún 2012, 15:41

podelte sa prosim o riesenia ako sa chranite, ked babatko nechcete... HAK uz do mna nikto nedostane, hoci som to brala niekolko rokov. prirodzene metody ma velmi lakaju, ale ta pokulhavajuca spolahlivost...alebo nie? aj pri nepravidlenom cykle? dakujem!!
babiola
 

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Jún 2012, 22:37

symptotermalna metoda :) spolahliva ako HAk, a aj pri nepravidelnom cykle ... ja odporucam len to
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Ludka » 27 Jún 2012, 23:11

Ahoj :)

pri spravnom a presnom pouzivani prirodzenych metod, ak zena neriskuje a rozumie svojmu telu, moznost otehotnenia je na velmi vysokej urovni. Pearlov index hovori ze je to 0,4 otehotneni na 100 zien za rok. Takze, hm...ako to povedat, spolahlivost nepokulhava, po vacsine, a co poznam pripady je to nepozornostou a nedoslednostou pouzivatela. :) ale to je ako pri HAK, tam tiez nikto nezaruci na 100% pri pouzivani ze neotehotnejes. 100% ochrana neexistuje. Vlastne ano, abstinencia, alebo kastracia.
Existuju publikacie , ktore sa daju kupit na www.lpp.sk kde najdes knihu s priruckou, aby si sa to naucila pouzivat. nie je to tazke, ja takto fungujem 12 rokov, plus vyucujeme pary, ktore maju o to zaujem :) niekde tu na fore, by mala byt k tomu aj tema ;))

ludka
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 28 Jún 2012, 08:26

Babiola, som na tom podobne, cely zivot som bola na HAK, dokonca aj pri dojceni prveho syna, teraz cakam na MS (naposledy vo februari 2008), aby som si mohla zacat sledovat cyklus a hlien ...
Andrejka este spominala aj nejaky mikroskop na sliny, najblizsia podporka je 18.7., tak mozeme o tom pokecat.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 7 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Norika » 28 Jún 2012, 09:30

tamoulik píše:Babiola, som na tom podobne, cely zivot som bola na HAK, dokonca aj pri dojceni prveho syna, teraz cakam na MS (naposledy vo februari 2008), aby som si mohla zacat sledovat cyklus a hlien ...
Andrejka este spominala aj nejaky mikroskop na sliny, najblizsia podporka je 18.7., tak mozeme o tom pokecat.

ale tie sliny vedia zaregistrovat kedy ma zena ovulaciu , nie?? no zena je sice plodna 2 dni, ale par je plodny 7 dni, kedze spermie dokazu prezit 5, niekedy aj viac dni, takze na ten mikroskop by som sa nespoliehala az tak
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 28 Jún 2012, 10:24

My sme fungovali pred plánovaným otehotnením tak, že do ovulácie kondómy a po ovulácii už nič. Tiež som si merala bazálnu teplotu. No a teraz som zvedavá, kedy sa vráti cyklus, keďže od 19.9.2010 zatiaľ nič. :D ale ani mi nechýba... HAK u mňa už doživotne nehrozǐ, keďže som prekonala trombózu. Ináč každý lekár sa pýtal, či beriem HAK, keď som ležala v nemocnici, takže asi s tým majú zlé skúsenosti.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 13 dní

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 28 Jún 2012, 19:13

Norika píše:symptotermalna metoda :) spolahliva ako HAk, a aj pri nepravidelnom cykle ... ja odporucam len to


A ja mam vdaka spolahlivosti tejto metody svojho prveho syna. Nelutujem, ale viac sa na nu nespolieham :mrgreen:
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod babiola » 28 Jún 2012, 23:27

baby vdaka za odpovede!!

ku symptotermalnej....norika tam treba merat teplotu kazdy den v rovnakom case a po niekolkyh hod spanku? ci to je len fama...
ja neviem, ci dokazem byt tak disciplinovana.... :?

quaxi to je rozkosne :))) ako sa to stalo, ze to zlyhalo?
ja si vravim, ze cas testovat prirodzene metody je pred druhym babatkom 8-)

tamoulik presne, ten mikroskop ma velmi zaujal, ale to co pises norika ma tiez napadlo, ze ja potrebujem predsa vediet par dni pred ovulaciu, ze sa blizi. ale baby hovorili, ze na tom funguju. nemate s tym niekto skusenost? a vraj sa treba naucit odciatavat co tam mas vidiet...mikroskopovanie mi neslo uz na zakladke, to si pamatam jak dnes :lol:

ludka a dik za link! pojdem popozerat.
babiola
 

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod babiola » 28 Jún 2012, 23:32

baby vdaka za odpovede!!

ku symptotermalnej....norika tam treba merat teplotu kazdy den v rovnakom case a po niekolkyh hod spanku? ci to je len fama...
ja neviem, ci dokazem byt tak disciplinovana.... :?

quaxi to je rozkosne :))) ako sa to stalo, ze to zlyhalo?
ja si vravim, ze cas testovat prirodzene metody je pred druhym babatkom 8-)

tamoulik presne, ten mikroskop ma velmi zaujal, ale to co pises norika ma tiez napadlo, ze ja potrebujem predsa vediet par dni pred ovulaciu, ze sa blizi. ale baby hovorili, ze na tom funguju. nemate s tym niekto skusenost? a vraj sa treba naucit odciatavat co tam mas vidiet...mikroskopovanie mi neslo uz na zakladke, to si pamatam jak dnes :lol:

ludka a dik za link! pojdem popozerat.
babiola
 

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Norika » 29 Jún 2012, 09:00

A ja mam vdaka spolahlivosti tejto metody svojho prveho syna. Nelutujem, ale viac sa na nu nespolieham :mrgreen:[/quote]
ako napisala o par prispevkov vyssie Ludka, väčšinou ide o nepozornost uzivatela, tak nezhadzujte to na nespolahlivost metody...dokonca hodila tam aj cisla....

ide tu hlavne o umenie abstinencie v plodnom obdobi. kym sa clovek nauci presne urcit plodne obdobie, tak ta abstinencie trva aj cosi dlhsie...a ked clovek potom siaha po inych praktikach, aby si skratil to cakanie na 100%-ne neplodne obdobie, nie je to potom chybou STM...

a kto je veriaci, vie, ze dieta je dar od Boha, takze nech sa snazi ako chce, clovek mieni, Pn Boh meni :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 29 Jún 2012, 09:42

Norika píše:ako napisala o par prispevkov vyssie Ludka, väčšinou ide o nepozornost uzivatela, tak nezhadzujte to na nespolahlivost metody...dokonca hodila tam aj cisla....

ide tu hlavne o umenie abstinencie v plodnom obdobi. kym sa clovek nauci presne urcit plodne obdobie, tak ta abstinencie trva aj cosi dlhsie...a ked clovek potom siaha po inych praktikach, aby si skratil to cakanie na 100%-ne neplodne obdobie, nie je to potom chybou STM...

a kto je veriaci, vie, ze dieta je dar od Boha, takze nech sa snazi ako chce, clovek mieni, Pn Boh meni :D


"milujem" taketo reci - zakazdym ked niekomu poviem, ze nam tato metoda zlyhala, prva reakcia je rovnaka. A uplne mimo.
My sme sa to rok ucili sledovat, riskli sme to jeden jediny krat, ked som si bola ista ze podla vsetkych parametrov mam 13 dni po ovulacii a den pred menzesom. Moja lektorka neskor videla tie zaznamy a povedala, ze by ich vyhodnotila rovnako, ze mam naisto neplodne dni. A podarilo sa (kedze niekolko tyzdnov pred ani potom nebola prilezitost, je uplne jasne ze som otehotnela prave vtedy). Gyndr. mi tvrdil, ze u niektorych zien moze silny emocionalny zazitok vyprovokovat ovulaciu, na mna by to sedelo. Ale ini ludia hovoria, ze to nie je mozne, ze ovulacia nenastane len tak... netusim. Nam to objektivne zlyhalo. Nakoniec, 0,4% zlyhani znamena, ze jedna zena z 250 sa na to nemoze spolahnut. A to nie je zas az tak malo, aby boli zlyhania metody automaticky pripisovane nedisciplinovanemu pouzitiu (ak je na SK povedzme milion zien v plodnom veku, a vsetky by to na 100% dodrziavali, mali by sme este stale 4000 tehotenstiev rocne). Mne ani plne kojenie nefungovalo, mala som plnu plodnost 4 tyzdne po porode (obidvakrat). Ine, oficialne podstatne menej spolahlive metody, nam bezpecne funguju, aj ked vsetko pouzivam s vedomim, ze to nie je istota na 100% a keby daco, dieta samozrejme prijmeme. Ja som velmi stastna, ze to takto dopadlo, ale na tu metodu sa viac nespolieham.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod babiola » 29 Jún 2012, 22:29

quaxi to neber nijak v zlom....vidno, ze mas tuto temu paradne zmaknutu... :) podelis sa s nami o nejake prakticke rady ako na to prosim? :)

aj norika? ja viem, ze sa to da nacitat, ale mna fakt zaujima ako to funguje v realite u vas baby...

diiiik
babiola
 

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 30 Jún 2012, 11:50

babiola, ked druhe aj tak chcete, a zlyhanie vas nebude az tak trapit, tak je to naozaj idealny cas na skusanie.
STM si treba najprv nastudovat teoreticky a minimalne jeden mesiac sledovat nanecisto (ak nemas pravidelny cyklus tak radsej aj viac), teda robit vsetky zaznamy, potom priblizne ked dostanes menzes, tak si to vyhodnotit - ci ti uz je jasne, ktory signal co znamena. Az ked si si ista, ze vies jednotlive signaly svojho tela spravne interpretovat, potom to skusas uz naostro. Je to vsak dost intimne, nemam chut to tu rozpisovat verejne, navyse ja som to len sledovala, stale som sa bala na to spolahnut, a ked sme sa konecne odhodlali, tak to tak dopadlo... :-D Pre mna to bolo fajn v tom smere, ze som mala nepravidelny cyklus, ale vdaka tomuto som vzdy vedela, kedy dostanem menzes. No potom sa mi uz nehcelo to sledovat, ked som vedela ze viac sa na to nemozem spolahnut, a teraz pri dvoch detoch si uz ani neviem predstavit, ako by som rano este merala teplotu, ked po mne decka lozia, asi by mi zapichli teplomer do krku :-D Viem ze viacere zeny z okolia kvoli meraniu teploty pri detoch uz od tejto metody upustili, niektore presli na bilingsa - tam sa sleduje iba hlien, ak ho mas jednoznacny, usetris si pracu a je to stale pomerne spolahlive.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 30 Jún 2012, 14:15

Existuje ešte stránka http://www.fertilityfriend.com/ . Tam sa dajú zapisovať teploty aj hlien. Vyhodnotí ti, kedy si asi mala ovuláciu. Ja som ju používala pred otehotnením, aspoň som mala prehľad v grafoch. No a neviem, či to meranie teploty funguje, aj keď sa malý často budí a dojčí nadránom. Pred meraním by mala žena spať aspoň 4 hodiny. Tak či sa tam ráta aj to dojčenie v polospánku. Ja by som ináč odprisahala, že mám cyklus aj teraz pri dojčení, len nekrvácam.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 13 dní

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 30 Jún 2012, 16:49

boze este ze chcem vela deti. toto budem riesit az o 10 rokov :-D :-D :-D aspon dovtedy budeme moct vyhodnotit tu na fore uspesnost tej ktorej metody ;-)
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 6 dní

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Norika » 30 Jún 2012, 19:44

quaxi píše: a teraz pri dvoch detoch si uz ani neviem predstavit, ako by som rano este merala teplotu, ked po mne decka lozia, asi by mi zapichli teplomer do krku :-D ..
:D :D :D

ja meriam rano o 5:40, ked este dieta spi :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 01 Júl 2012, 09:53

Paulinaz, aj ja chcem veľa detí, ale najprv chcem dokončiť školu. :-D Inak keby som nebrala lieky na riedenie krvi, pri ktorých sa nesmie (nemalo by sa) otehotnieť, tak tiež veľmi antikoncepciu neriešim. :mrgreen:
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 13 dní

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Lucifera » 01 Júl 2012, 14:38

My sme zas pouzili metodu opacne :) vsetci nas strasili, ze sa o dieta pokusali aj rok a priatel je strasne netrpezlivy. Tak ja som 1 mes vsetko sledovala a nasledne na prvy sup mame Dominika :) tiez som na zapisovanie vyuzila fertilityfriend.com
Obrázok užívateľa
Lucifera
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 18 Mar 2012, 22:31
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 12 rokov, 3 mesiace, 9 dní

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod TIA » 01 Júl 2012, 14:58

Jeej, super, ze ste dali link na fertility friend, som to minule hladala a nevedela som si spomenut ako sa to volalo. Ja som si tam tiez robila zaznamy par dni. Asi 10-12 dni som furt mala cez 37, tak mi to nedalo a kupila som si test a bol pozitivny :D , tak uz som potom nemerala. Ale teraz by som to tiez chcela skusit ked nabehnem na cyklus zase niekedy. Ci ma zmysel to sledovat aj teraz? Tiez neviem kedy by som merala, my vstavame tak 5:30-6:00, tak by som si kvoli tomu musela extra natiahnut budika :evil:
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Ludka » 05 Júl 2012, 19:32

quaxi mohla by som vidiet tie zaznamy?? velmi by som to chcela vidiet, pre prax a mozne doucenie sa. Plus poslala by som zaznam k nam do Ligy, kde taketo zaznamy studujeme a posielame do USA do centraly. Posli mi ho na ludmilabencova@yahoo.com
Je dost mozne ze slo o predmenstruacne krvacanie a preto si otehotnela. Videl to niekto z Ligy par paru? Bola si na kurze, alebo si len samouk? Ktora lektorka ti to vyhodnocovala? Bol to niekto od nas z Ligy? Ja to totiz vyucujem, tak ma to dost zaujima...snad chapes, pretoze takymto tvrdenim, mozes zneistit vela zien, ktorym to funguje. Mne to spolahlivo pri nepravidelnom cykle funguje 12 rokov.
Jedine ze prislo ku genitalnemu kontaktu pocas plodnych dni tzv pettingu vid clanok nizsie a tak ste otehotneli
http://lpp.sk/index.php?option=com_cont ... Itemid=152

Hovorit, ze to nie je spolahlive....... mno antikoncepcia ako taka je tiez "vysoko spolahliva nie je, podla tvojich slov", pretoze Perlov index ukazuje 0,4 otehotneni na 100 zien za rok. To znamena 4 otehotnenia. Nie ako si pisala ty ze 250 zien, neviem aky udaj pouzivas, ale Perlov index je dany. A to nehovorim o tom ze 30% interupcii na Slovensku je vdaka zlyhaniu antikoncepcie, takze to bude urcite vyssie cislo, ako 0,4. Rovnaky index ma Symptotermalna (STM)
Dokonca Perlov index pri prerusovanych suloziach, kondomoch je velmi velmi vysoky, dokonca 32 otehotneni na 100 zien pocas 1 roka pri prerusovanom styku.
Ako som uz spominala 100% metoda neexistuje, jedine abstinencia, alebo kastracia. Nic ine spolahlive na 100% nie je.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Norika » 05 Júl 2012, 21:46

takze nieco take ako ovulacia z emocialneho zazitku neexistuje? :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Ludka » 05 Júl 2012, 23:07

Dve ovulacie pocas jedneho cyklu neexistuju. Jedine vtedy, ak je to do 24 hodin. Preto su dvojvajecne dvojicky napr. Ale zeby si mala ovulaciu na 12DC a 25DC NEMOZNE.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 06 Júl 2012, 11:52

Ludka, bolo to uz takmer 5 rokov dozadu, takze asi pochopis, ze zaznamy doma nedrzim ;-) skusim ti to rozpisat trochu do SS, nechcem verejne.

Co sa tyka Pearl indexu, je to v %, cize ak podla teba STM ma PI 0,4%, znamena to rocne 0,4 zlyhani u 100 zien, cize 4 z 1000 = 1 z 250. Ale co som pozerala, takuto idylicku hodnotu 0.4 neuvadzaju nikde, neviem odkial ju mas, skor sa uvadza 0,6-1,2. JE to stale malo oproti inym metodam, aj ked zrovna s prerusovanym stykom by som to neporovnavala :-D Navyse su dve verzie PI - bud sa rataju iba ti, co metodu dodrziavaju spolahlivo, alebo vsetci (aj ti co to flakaju). Neda sa porovnavat dve metody tak, ze pri jednej beries spolahlivych uzivatelov a pri druhej aj flakacov. Napr. kondomy maju pomerne vysoku spolahlivost, ak ich pouzivas poctivo. HAK je na tom +- rovnako ako STM, zalezi od druhu, su aj o dost spolahlivejsie, ale to su vacsinou tie, co sa davaju jednorazovo na dlhu dobu, tie bezne su na tom rovnako ako STM.

Co sa tyka tej ovulacie - existuju aj cykly s 2 ovulaciami, nas na to upozornovali na kurze, tak neviem ako to ze ty ako lektorka o tom nevies? Moj cyklus nikdy nevyzeral na 2 ovulacie, ale pravdepodobne vtedy raz sa to stalo, inac si to neviem vysvetlit. Gyndr mi hovoril o tom, ze ovulku mohol vyvolat silny emocionalny zazitok - na toto mi vsetci zastancovia STM hovoria, ze je to blbost, ale preco to podla laikov je nemozne a podla medicinsky vzdelaneho cloveka nie? Komu mam skor verit, tomu co ma vzdelanie, alebo laikovi? Hlavne ked som taky emocionalny zazitok naozaj mala asi 12h po tom styku (co lekar netusil). On hovoril, ze su zeny, ktore su na to nachylne, tym zenam taketo metody potom mozu pomerne lahko zlyhat, ostatnym nie.

Pre mna nie je tehotko nejaka strasna hrozba, takze aj povedzme 5% nespolahlivost je este uplne v pohode. Problem je, ze STM ma u mna zatial 100% nespolahlivost, takze sa neda pouzit :-D Keby som mala noz na krku, ze nesmiem otehotniet, kvoli nejakej chorobe alebo niecomu inemu, tak by som asi kombinovala viacero metod. HAK je pre mna neprijatelna jednak kvoli potratom a jednak kvoli zdravotnym rizikam.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Norika » 06 Júl 2012, 12:55

quaxi píše:Ludka, bolo to uz takmer 5 rokov dozadu, takze asi pochopis, ze zaznamy doma nedrzim ;-) skusim ti to rozpisat trochu do SS, nechcem verejne.

Co sa tyka Pearl indexu, je to v %, cize ak podla teba STM ma PI 0,4%, znamena to rocne 0,4 zlyhani u 100 zien, cize 4 z 1000 = 1 z 250. Ale co som pozerala, takuto idylicku hodnotu 0.4 neuvadzaju nikde, neviem odkial ju mas, skor sa uvadza 0,6-1,2. JE to stale malo oproti inym metodam, aj ked zrovna s prerusovanym stykom by som to neporovnavala :-D Navyse su dve verzie PI - bud sa rataju iba ti, co metodu dodrziavaju spolahlivo, alebo vsetci (aj ti co to flakaju). Neda sa porovnavat dve metody tak, ze pri jednej beries spolahlivych uzivatelov a pri druhej aj flakacov. Napr. kondomy maju pomerne vysoku spolahlivost, ak ich pouzivas poctivo. HAK je na tom +- rovnako ako STM, zalezi od druhu, su aj o dost spolahlivejsie, ale to su vacsinou tie, co sa davaju jednorazovo na dlhu dobu, tie bezne su na tom rovnako ako STM.

Co sa tyka tej ovulacie - existuju aj cykly s 2 ovulaciami, nas na to upozornovali na kurze, tak neviem ako to ze ty ako lektorka o tom nevies? Moj cyklus nikdy nevyzeral na 2 ovulacie, ale pravdepodobne vtedy raz sa to stalo, inac si to neviem vysvetlit. Gyndr mi hovoril o tom, ze ovulku mohol vyvolat silny emocionalny zazitok - na toto mi vsetci zastancovia STM hovoria, ze je to blbost, ale preco to podla laikov je nemozne a podla medicinsky vzdelaneho cloveka nie? Komu mam skor verit, tomu co ma vzdelanie, alebo laikovi? Hlavne ked som taky emocionalny zazitok naozaj mala asi 12h po tom styku (co lekar netusil). On hovoril, ze su zeny, ktore su na to nachylne, tym zenam taketo metody potom mozu pomerne lahko zlyhat, ostatnym nie.

Pre mna nie je tehotko nejaka strasna hrozba, takze aj povedzme 5% nespolahlivost je este uplne v pohode. Problem je, ze STM ma u mna zatial 100% nespolahlivost, takze sa neda pouzit :-D Keby som mala noz na krku, ze nesmiem otehotniet, kvoli nejakej chorobe alebo niecomu inemu, tak by som asi kombinovala viacero metod. HAK je pre mna neprijatelna jednak kvoli potratom a jednak kvoli zdravotnym rizikam.


ako mozu potom pouzivat STM veriaci manzelia, ktori si naozaj nemozu dovolit tehotenstvo, napr lebo by hrozila smrt matky alebo dietata?
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Aka antikoncepcia?

Neprečítaný príspevokod Ludka » 06 Júl 2012, 16:10

su dve metody vypoctu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pearl_Index?oldid= tu najdes aj vzorec.
0,4 uvadza nemecka studia z roku 2007
http://www.lpp.sk/index.php?option=com_ ... Itemid=128
plus ak pre porovnanie stale i ked vezmem obycajnu wikipediu
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison ... ol_methods
metody STM maju 1,8 - 0,6
kondom 15-2
alebo studie tu:
http://www.lpp.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=68

Ovulacia ak naozaj prebehne, zacne posobit zlte teliesko, pretoze vylucuje progesteron LH. Vajicko ak sa neoplodni, pride do maternice, zanikne a spolu s nim i zlte teliesko, ktore opat spusta menstruaciu ak oplodneniu nedojde, pretoze dostane signal ze HCG hormon nie je.
Ak dojde k oplodneniu, zlte teliesko udrziava tehotenstvo pokial tuto funkciu neprevezme placenta.
Fyziologicky 2 ovulacie nie su mozne, to by si zakazdym MUSELA mat menstruaciu. Hormony, ktore proste su po ovulacii, nemozu spustat dalsiu ovulaciu. progesteron to nedokaze, to su tak vysoke hladiny, ze to proste nejde. Ale toto nie je mozne zistit, ak si zena nemera teplotu, pretoze prave to zvysenie teploty sposobuje zlte teliesko-progesteron. Toto sa proste nemoze udiat v tele zeny 2x. To proste nie je fyziologicky mozne. Existuje jedine zdvojena ovulacia do 24 hodin po tej prvej.
Co sa moze stat je ze telo sa nabudi na ovulaciu, ale z nepochopitelneho dovodu sa to pozastavi, a potom opat ju spusti po nejakom case, ale to opat, ak si zena robi tabulky tak to zisti, pretoze teploty pri ovulacii su dole vdaka estrogenu. Opat prichadza 6 nizkych teplot....potom vystupi, cely proces prebieha standartne. A kedze sa to stalo na 13 den po ovulacii kedy si otehotnela, a nahodou si nemerala teplotu po zdanlivej ovulacii, lebo si si myslela ze uz je po, tak si otehotnela. Plus je potrebne pozorovat aj dlzku lutealnej fazy. Raz za cas sa to proste stane, najma pri navrate plodnosti, alebo po chorobe. A najma ak krvacanie, ktore je je slabe, trva len par dni a nie je standartne dlhe. To moze byt vdaka ovulacii, pretoze aj taketo krvacanie moze byt signalom ovulacie.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron