dotaznik o dojceni pre otcov

debata o všetkom a pre všetkých

dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod philkarin » 05 Mar 2012, 23:38

Dobry den, mile kojace maminy!
Som studentkou 4. rocnika psychologie a v ramci mojej diplomovky pracujem na temu "pohlad otcov na dojcenie". Vypracovala som za tym ucelom dotaznik pre oteckov, vdaka ktoremu by som sa chcela dozviet viac o ich pocitoch a nazoroch. Prostrednictvom Vas, dojciacich mamiciek, sa teda obraciam na tatinov, ktori by boli ochotni venovat trochu casu mojmu dotazniku. Len doplnim, ze sa jedna o porovnavaciu studiu medzi Francuzmi a Slovakmi. Ak otecko Vasho drobca suhlasi, poslite mi prosim odpoved a ja Vam zaslem dotaznik na Vasu osobnu adresu. Vdaka. :) Karin
philkarin
 

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod Norika » 05 Mar 2012, 23:40

jeej, to by ma zaujimali vysledky, mohla by si ich potom sem zverejnit? :))
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 12 dní

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod philkarin » 06 Mar 2012, 10:27

Jasne Norika. Len si bude treba trochu pockat, lebo dipolomovku obhajujem v septembri. Mam doma dve male resetule a pracujem, tak sa k tomu dostanem az ked to odovzdam. Pekny den
philkarin
 

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod luciole » 06 Mar 2012, 10:38

nas ocino sa rad zucastni :)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod misulik » 06 Mar 2012, 13:36

ahoj, aj mne ho môžeš poslať, manžel rád vyplní :)
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 5 dní

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 06 Mar 2012, 15:01

aj mne mozes poslat :)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 3 dni

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod Anna » 06 Mar 2012, 17:47

Aj mne ho pošli, nepýtala som sa ho, ale snáď nebude proti...tak ma len napadá, či sme tá správna náhodná vzorka, lebo ak by sa hodnotil štatistický výsledok tejto skupiny, bol by neobjektívny, tendenčný...ale to vlastne nie je moja vec, rada pomôžem pri výskume.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 11 dní

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod kinsi » 06 Mar 2012, 18:56

Aj mne pošli :D
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 1 deň
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 26 dní

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod Mata28 » 06 Mar 2012, 20:13

Aj mne mozes poslat :-)
Mata28
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:09
Bydlisko: okres Prešov
Počet detí: 1
1. dieťa: Tamarka
Rokov: 14 rokov, 25 dní
2. dieťa: Kristinka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 25 dní

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod TIA » 06 Mar 2012, 20:18

Aj ja by som to dala rada muzovi vyplnit, ale on je Chorvat, tak to by sme Ti pokazili vzorku :D .. tesim sa na vysledky..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod mimuka » 06 Mar 2012, 21:23

aj my si prosíme dotazník :)
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 13 rokov, 17 dní

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 06 Mar 2012, 22:42

Aj mne pošli. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 24 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod luludi » 07 Mar 2012, 11:53

posli aj nam, dakujeme :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 3 dni
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod Norika » 07 Mar 2012, 14:45

aj naam....alebo na nick murtagh rovno
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 12 dní

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod didulka » 07 Mar 2012, 16:46

Aj nas tata vyplni...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod philkarin » 07 Mar 2012, 22:47

Ahojte,
to je uzasne prekvanie, ten vodopad odpovedi som necakala! Vdaka! Skusim pripojit k tejto sprave dotaznik, hadam si ho budete moct stiahnut. Ak to nebude fungovat, tak Vam to poslem kazdej osobne. Este raz vdaka, aj Vasim ochotnym muzom. Pekny vecer Karin
philkarin
 

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 07 Mar 2012, 23:33

Poslala som vyplneny :goodjob:
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 14 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 15 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 6 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Mar 2012, 04:25

Ja vidím v tom dotazníku určitý problém s reprodukovaním výsledkov... ak znesieš trochu kritický pohľad, Karin...
Myslím si, že aj bez výsledkov tohto dotazníka je zrejmá jedna vec - nežijeme v spoločnosti, v ktorej je dojčenie normálne, je normou. Tu je normálne kŕmiť dieťa umelým mliekom z fľaše, prsník sa už desiatky rokov nevníma ako prostriedok na nasýtenie dieťaťa, tobôž nie staršieho ako rok a už vôbec sa nevníma v širšom kontexte starostlivosti o dieťa, pretože to je to, čo dojčenie v konečnom dôsledku poskytuje - starostlivosť o dieťa. Prsník sa vníma takmer výlučne ako sexuálny symbol.
Tým je ovplyvnený pohľad celej spoločnosti na prsník, na dojčenie. Ak otec dojčeného dieťaťa vidí každodennú starostlivosť o dieťa spojenú s dojčením, je možné, že jeho pohľad na dojčenie sa postupne trochu znormalizuje, takže niektorí otcovia budú odpovedať na otázku, či im prekáža dojčenie svojho dieťaťa na verejnosti odpovedať, že nie, pretože už si zvykli. Toto si myslím, že sa dá dosť dobre predpovedať aj bez dotazníka...
Mnohé otázky z dotazníka odrážajú znova to, že dojčenie sa jednoducho nevníma ako normálne - napr. otázky o tom, či sa partner necíti odstrčený, či má naňho partnerka dosť času, či nemá negatívne pocity, či sa necíti byť vylúčený, či nie je ochudobnený o možnosť kŕmiť dieťa (v tomto samotný dotazník ukazuje, že nevníma dojčenie ako to, čo reálne dojčenie je - teda niečo omnoho viac, než len kŕmenie). Výsledky týchto otázok sú takisto podľa mňa závislé od toho, nakoľko bol partner schopný prijať dojčenie ako normu, prípadne od toho, nakoľko mu vzťah s jeho manželkou supluje okrem potreby partnerskej lásky aj časť lásky materskej, ktorú od manželky prijímal.
V dotazníku sa mi asi najviac nepáčia otázky, ktoré naznačujú odpovede, ktoré sú však v skutočnosti mýtmi - otázky ohľadom zmeny poprsia partnerky, či jej príťažlivosti - dnes je už jednoznačne dokázané, že dojčenie na vzhľad prsníkov nemá žiadny vplyv, to, čo po narodení dieťaťa mení ich pevnosť a vzhľad, súvisí s tehotenstvom) alebo otázky, ktoré samy podsúvajú normu kŕmenia fľašou - má dojčenie nejaké nevýhody, výhody. Dojčenie nemá žiadne výhody (ani nevýhody). Dojčenie je jedinou normálnou starostlivosťou o dieťa, nič iné ľudské mláďatá počas evolúcie nezažívali. V súčasnosti sa môžeme rozhodovať medzi dojčením a niečim iným, ale to neznamená, že ide o dve rovnocenné možnosti. Výhody alebo nevýhody sa môžu porovnávať len oproti norme. Ak je normou dojčenie, je nemožné hovoriť o jeho nevýhodách ani výhodách.
Ako výstup z tohto dotazníka vidím odpovede, ktoré sú už dnes známe, možno by bolo jednoduchšie a zaujímavejšie celú túto tému spracovať podľa dostupnej literatúry, na samotnej stránke Mamily (www.mamila.sk) si v tomto smere stačí preštudovať časť materiálov potrebných pre štúdium budúcich poradkýň a dá sa o tejto situácii urobiť dosť komplexný obraz. Nemyslím si, že práca, ktorá má byť výstupom tohto dotazníka, ako taká nebude dobrá, práve naopak, myslím si, že každá práca, ktorá upozorní na to, že v našej spoločnosti nie je niečo v poriadku s dojčením a poukáže na reálne dôkazy prečo to tak je a navrhne riešenia, ako to postupne meniť, je mimoriadne dôležitá. Len mám pocit, že forma výskumu sama vychádza z nedostatočného vnímania skutočného dôvodu, pre ktorý je naša spoločnosť inde a to bude ovplyvňovať interpretáciu výsledkov...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod didulka » 08 Mar 2012, 09:43

Ja som zvedava, co chlapi popisu.
Inak co sa tyka zmeny poprsia a pritazlivosti... Minule mi mm povedal, ze uz prsia nevnima tak, ako predtym. A to nie len tie moje. :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod Norika » 08 Mar 2012, 10:36

velke LIKE klemka....aj vdaka tebe som uz davnejsie pochopila, co znamena ze dojcenie je norma...lebo samotne spojenie mi nic nevravelo....

a jedna techn poznamka....myslim, ze "kojenie" je cechizmus...spisovne sovensky je to dojčenie
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 12 dní

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Mar 2012, 11:37

didulka píše:Inak co sa tyka zmeny poprsia a pritazlivosti... Minule mi mm povedal, ze uz prsia nevnima tak, ako predtym. A to nie len tie moje. :-D

Didulka, ale presne o tom to je. Akonáhle sa mení pohľad človeka na dojčenie smerom k tomu, že dojčenie je normou, prestáva vnímať prsníky ako niečo sexuálne, postupne mení pohľad na dojčiace sa dieťa s kúskom prsníka ako na inú časť tela, ktorú bežne vidieť, napr. ruku alebo nohu... Mnohé spoločnosti, v ktorých sú ženy nútené byť úplne zahalené a vidieť im môžu byť len oči, sú súčasne spoločnosťami, kde je normou dojčenie. Takéto ženy nesmú ukázať líce, ale prsník môžu kdekoľvek na ulici, ak chcú nadojčiť dieťa komplet celý vytiahnuť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod philkarin » 08 Mar 2012, 16:06

Ahoj Klemka,
voci kritike nemam ziadne vyhrady, posuva dopredu... Mrzi ma, ze mi cas nedovoli odpovedat obsiahlejsie, skusim len rychlo. Zijem uz 16 rokov vo Francuzsku - tu dojci 56% zien, 80% z dojcenych deti nie su kojene viac ako 3 mesiace, co je malo. Dlzka materskej dovolenky je len 10 tyzdnov!!! casto odradza zeny pri ich rozhodnuti dojcit. Ako vidis, napriek tomu, ze situacia na Slovensku sa Ti zda nepriazniva, ta francuzska je daleko horsia. Francuzsky, ktore dojcia viac ako 3 mesiace su casto pokladane za mimozemstanky. Sama som tu odkojila moje dve dcery (8 mesiacov) a videla som, ake je to problematicke oponovat pediatricke, ktora Ta nabada, aby si presla na umelu stravu alebo prikrmovala. Ale podme k muzom. Dotaznik som teda vypracovala z pohladu francuzskej spolocnosti a ver mi, ze napriek tomu, ze sa Ti zda, ze otazky su zvlastne alebo nevhodne, vacsina z nich ma svoje opodstatnenie. Porovnavam pohlad francuzov a Slovakov a tak kvoli objektivnosti musim pouzit rovnaky dotaznik napriek tomu, ze niektore otazky sa mozu zdat banalne na Slovensku. Pises, ze by som sa mala inspirovat literaturou dostupnou pre buduce poradkyne. Neviem ale akym sposobom by mi literatura mohla zdostupnit emocie a nazory otcov kojenych deti?? V mojej praci ide cisto o pochopenie psychologickeho rozpolozenia otcov kojenych deti a ver mi, prestudovala som celosvetovu odbornu literaturu a okrem 3 studii v Quebecu som nic nenasla. Je samozrejme, ze ako dojciace matky neposudzujeme vyhody a nevyhody dojcenia, lebo je pre nas prirodzene ako dychanie. Ale to je nas pohlad. Mna zaujima muzsky pohlad a bola by si isto prekvapena, co vsetko odpovede prezradia o muzskom podvedomi. Nemienim v ziadnom pripade nabadat muzov na akukolvek polemiku ohladom dojcenia, ani podporovat "myty" (to vobec nie je ucelom mojej prace), ale jednoducho chcem umoznit muzom, aby sa mohli na tu temu vyjadrit. To, ze nedojcia predsa neznamena, ze necitia alebo nemyslia. Zena je maminou niekolko mesiacov pred narodenim babatka - vie o nom, lebo ho citi a nosi ho vo svojich predstavach. Z muza sa "narodi" otec, az ked vezme drobca do ruk po prvy raz, zeny maju teda naskok. Zena ma navyse privilegium nakrmit dieta a to moze viest muza k pocitom frustracie. Z vlastnych skusenosti viem, ze v obdobi dojcenia my zeny nie sme vzdy dostatocne vo forme, ked prekrocime prah spalne. Chapu nas a akceptuju, ale to neznamena, ze s nami vo vsetkom suhlasia. Nechcem byt advokatom medzi zenami a muzmi, chcem im dat slovo. Len tolko. Neviem, ci si ma pochopila. Je to komplexne a na dlho. Ale polemika ma tesi. Pekny den Karin
philkarin
 

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod TIA » 08 Mar 2012, 22:37

Uplne suhlasim s Klemkou. Informacie na stranke Mamily su vynikajuce a urcite by Ta v Tvojom vyskume posunuli dalej. Niektore otazky v Tvojom dotazniku su s podsunutou odpovedou a smerujuce k mytom o dojceni, teda ta posledna urcite, o poprsi, ktore ma znova "patrit" manzelovi :D. Z toho sa navodzuje dojem, ze dojcenie je taka par tyzdnova, max. par mesacna zalezitost a potom sa vsetko vracia do normalu. Pri dlhodobom dojceni, ktore trva par rokov (v priemere 3-4), by sa otecko nacakal :D a kdezto este keby bolo viac deti :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .

Koncipovala si otazky pre oteckov, ktorych zeny dojcia par mesieacov..? Dotazovanych Francuzov si tiez hladala na fore o dojceni, kde sa najdu aj normalne dojciace zeny (teda take, ktore dojcia niekolko rokov)? Na tomto fore su prevazne mamicky, ktore dojcia dlhodobo a planuju dojcit az do prirodzeneho odstavenia dietatka. Takze tak ako poznamenala Anna, budes mat skreslene vysledky. Preto by mozno bolo dobre sa na to pozriet ocami Mamily a zostavit dotaznik z pohladu normalneho dojcenia..

Velmi drzim palce, aby si nasla vela ochotnych vyplnovacov a aby Ti vysli zaujimave vysledky..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 08 Mar 2012, 23:34

S knazom v Piestanoch som tak nahodne rozoberali problemetiku predmanzelskeho spoluzitia, ako mladi nechcu vstupovat do manzelstva, viazat sa a ako velmi casto je dovodom na manzelstvo dieta (ale vlastne ani to uz nie). Trosku nacrtol i to, ze zeny i po porode by mali mysliet na manzela, nielen na dieta a najst si nanho cas... Tu som zacala mierne oponovat a dospeli sme k tomu, ze by som mala robit v ramci pripravy pripravy na manzelstvo pripravu na dieta a dojcenie :D .

O co vlastne ide. Dnesny svet je naozaj plny hlavne erotiky a skutocny zmysel zivota - rodina sa straca. Dvaja ludia by sa mali stat manzelmi nie preto, aby nemuseli dodrziavat predmanzelsku cistotu (ozaj je to tak nemoderne?) a uzivat si jeden druheho, ale preto, aby zalozili rodinu. I taka zdrzanlivost pred manzelstvom je velmi dobra skuska - ked to vydrzia teraz, ked su vasnivo zamilovani, snad to potom zvladnu i potom, ked sa narodi dieta a muz bude musiet byt trpezlivy a cakat na vhodnu prilezitost - bez toho, ze by ziarlil na dietatko. Taktiez dieta na spolocnej posteli - ked budu chapat, ze dieta je ich prirodzenou sucastou, tak im nebude prekazat ani vtedy, ked bude spinkat vedla nich, ked oni zrovna spat nebudu :love: .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 22 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod philkarin » 09 Mar 2012, 00:42

Mamilu poznam a uznavam, ze prinasa vela zaujimavych informacii o dojceni, ale ziadnu o pohlade nan zo strany muzov. Citujem: "MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí." Ide mi predsa o psychologicku analyzu vnimania muzov pri dojceni a to mi Mamila nemoze spristupnit. Mamila berie do uvahy frustraciu matiek, je take tazke pochopit, ze muz moze taktiez pocitovat frustraciu, aj ked z inych dovodov? Skreslene vysledky mat nebudem, lebo vzhladom na to, ze muzi udavaju v dotaznikoch vek a dobu dojcenia, vytvaram podskupiny podla doby kojenia a budem ich vyhodnocovat podla toho. Chapem, ze mate vyhrady k formulacii niektorych otazok, ale bolo by to na dlho, tak to nerozvediem. Co sa tyka poslednej otazky, mas pravdu, zistila som, ze som spravila preklep - namiesto "patrila" som pouzila "patrilo". Opravim to. Slovo sa teda nevztahuje na poprsie, ale na zenu. Takze o ziadny myt nejde. Otazka by mohla zniet: "tesite sa na to, ked dieta uz nebude spat v manzelskej posteli?" Ale ja radsej citam medzi riadkami, tak sa casto dozviem viac ako v slovach. Dakujem za reakcie.
philkarin
 

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia