dotaznik o dojceni pre otcov

debata o všetkom a pre všetkých

dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod philkarin » 09 Mar 2012, 00:57

Niektore z Vas ma spravne upozornili na to, ze kojenie nie je po slovensky spravne, tak som ho v texte opravila. Aj v poslednej otazke bol maly preklep.
Ale ak uz Vase polovicky vyplnili dotaznik v starej verzii, vobec to nevadi.
Prílohy
dotaznikSK.doc
(37.5 KiB) 203 krát
philkarin
 

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 09 Mar 2012, 09:28

Ja mám tiež pár poznámok k dotazníku. Na začiatok sa spýtam, mala si ho konzultovaný so sociológom?
Takto, aby som to vysvetlila. My sme kedysi robote (ochrana prírody) robili niekoľko rokov tiež jeden prieskum, dotazník sme mali konzultovaný (robila ho moja predchodkyňa) a pri tej príležitosti som vtedy čítala pár návodov ako robiť takýto prieskum. Chcem zdôrazniť, že sa tým pádom samozrejme nepasujem na odborníka, v žiadnom prípade.

Mne sa zdá hrozne dlhý (manžel, keď to zbadal a zistil, že nekrúžkuje, ale musí písať, tak povedal, že sa mu ho nechce vypĺňať, mrzí ma to :? ), čo som si ešte aj ja všimla, presne ako Klemka, niektoré otázky navádzajú vopred na odpoveď, a tiež si dosť dobre neviem predstaviť vyhodnocovanie, keďže odpovede sú opisné.

No, možno je to iný typ dotazníkov, to je pravda, ale my sme ten náš mali koncipovaný tak, aby jeho vypĺňanie bolo komfortné, netrvalo viac ako 5-10 minút (mali sme len nejakých 20 otázok, vrátane tých, čo majú za úlohou zistiť vek, pohlavie respondenta) a odpovede sa dali krúžkovať (ľahšie sa vypĺňa, lepšie a presnejšie sa vyhodnocuje), prípadne dať pár doplňujúcich otázok k odpovediam.

Napr. pri otázkach typu "Aký názor má Vaša blízka rodina na dojčenie?" by stačilo dať nasledovné možnosti 1) pozitívny 2) neutrálny 3) negatívny 4) neviem
A dala by som možno doplňujúcu otázku, pretože by ma zaujímalo, z čoho pramení takýto postoj: ak negatívny prečo?

To je len v skratke toľko, znova chcem povedať, že naozaj nie som odborník na sociologické prieskumy, možno je toto iný typ prieskumu, a dúfam, že sa nehneváš.
Inak je to super nápad a tiež by som rada videla výsledky.. 8-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 8 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 20 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod philkarin » 09 Mar 2012, 10:47

Niet preco sa hnevat. Este raz - nejde o sociologicky prieskum, studujem klinicku psychologiu a dotaznik som samozrejme prebrala s veducou mojej diplomovky a ta nemala ziadne vyhrady. Nemozem pracovat so "zakruzkovanymi" odpovedami, lebo robim analyzu diskurzu (vyber slovnej zasoby, sposob vyjadrovania, vplyv vedomia a podvedomia, rozpor medzi otazkami,...) Na to potrebujem slova a to samozrejme vyzaduje cas a uplne chapem, ze na to niektori muzi nemaju chut, ani cas. Dotaznik obsahuje viacero otazok informacnych ako "aky ma Vasa rodina nazor na dojcenie?", ktore pre mna maju len statisticku rolu a nepotrebujem ich rozvijat. Maju len pomocny charakter a tak nevidim dovod, preco vyplnujuceho zatazovat. V dotazniku mi ide rozbor pocitoveho vnimania na zaklade citovaneho textu a v tom smere otazky zodpovedaju mojej potrebe. Ak ides s dietatom k psychologovi, asi by si bola riadne prekvapena, keby dal Tvojmu drobcovi kruzkovat odpovede s predlozenymi odpovedami, nie? Co sa tyka dlzky dotazniku... Zrealizovala som par priamych rozhovorov s muzmi, ktorych deti su kojene tak, ze som sa viac-menej drzala otazok dotaznika a bola som prekvapena, s akym entuziazmom rozpravaju o svojich emociach, lebo doteraz sa o ich pocity nikto nezaujimal! Niketorym bola aj hodina malo. Je normalne, ze dotaznik vyvolava reakcie. Tesi ma to. Pekny den karin
philkarin
 

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 09 Mar 2012, 10:55

Hej, už rozumiem, to máš pravdu, je to niečo iné. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 8 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 20 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod Klemka » 09 Mar 2012, 10:56

Karin, ja to skôr vnímam tak, že otcovia sú jednoducho tiež v tom istom kole - v tej istej spoločnosti, ktorá už nevie ako normálne dojčenie vlastne vyzerá. Ono problém je, že vidíme len ten dotazník, nevieme, s akými výskumnými zámermi sa dotazník vytváral a možno celá práca bude koncipovaná inak a môže byť zaujímavé mať aj výsledky tohto dotazníka. Napr. keby práca smerovala k tomu, že popíše ako v rozvinutých krajinách nahradila dojčenie norma kŕmenia fľašou a že toto ovplyvňuje aj otcov a možno zaujímavé by bolo, ak to z dotazníkov tak vyjde, že vo Francúzsku, kde možno očakávať, že bude situácia ešte horšia ako u nás, je vnímanie dojčenia otcami viac z pohľadu normy kŕmenia fľašou ako u nás a rozobrať dôvody, pre ktoré to tak môže byť - napr. aj dĺžku materskej dovolenky, ktorá jednoznačne u nás sprístupňuje dlhodobé dojčenie lepšie než pre francúzske matky. Možno by to mohol byť podnet pre francúzsku vládu, aby zvážila predĺženie materskej dovolenky, spolu s informáciou, o tom, ako už mierny nárast v počte dojčených detí dokáže do rozpočtu krajiny ušetriť množstvo peňazí, napr. viď posledné riadky tohto článku Mamily http://www.mamila.sk/post/tak-kedy-baba ... esiaci-78/). Ale to sú len také návrhy :) Samozrejme, že je zaujímavé spracovať túto problematiku aj z hľadiska vnímania otcov. Držím Ti palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Mar 2012, 01:20

Ja pridam skromny prispevok ku ulohe otca. Tiez mnohokrat vidim, ze otcovia sa pri babatku niekedy nevedia zaradit.
Ked idem na poradenstvo ku malinkemu babu, tak jedna z prvych veci je, ze babatko sa vyzlecie a ulozi na mamicke na hrud (pokazka na pokozku). Je to dobre vzdy, ale pri problemoch este navyse doporucim, aby podla moznosti mohla byt mamicka takto 24 hodin. A tu prichadza na rad tatino - aj jemu moze byt babatko takto polozene na hrud, zatial co si mamicka moze porobit nevyhne veci. Zdoraznim, aku uzasnu pomoc mamicke poskytnu, ked mozu vlastnym telom robit babatku postielku a kludne si mozu pri tom pozriet ten futbalovy zapas :) . Taktiez sa snazim vyzdvihnut dolezitost ich pomoci mamicke - tym, ze sa o nu staraju a podporuju ju v dojceni, robia veeelmi vela (jedna nasa poradkyna robila tiez nejaku studiu, z ktorej vyslo, ze na dlzke dojcenia nema vplyv vzdelania matky, ale otca ano).
Karin, ak ti to pomoze, velmi pekne je ukazana zmena postoja otca, ked je nuteny zacat sa intenzivnejsie o dieta - v teme Pracujuce mamicky.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 17 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 18 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Mar 2012, 08:37

v tomto musím pochváliť môjho manžela- rada spomínam na situáciu, ako som prišla z práce a on mi nadšený hovorí: vieš na čo som prišiel? že ked uspávam tomáška musím si ho dať na holé telo, potom zaspí, inak nie... ja som sa len usmiala a hovorila som, že toto je veľmi osvedčený sposob pri dojčení a uspávaní. ked dieťa je priamo na koži, chová sa ináč... moj muž bol nútený zmeniť "otcovský postoj" omnoho skor, než som šla do práce. ked mal malý 2 mesiace, som mala zlomenú ruku- vtedy nastala veľká zmena, bola priamo viditeľná.. dovtedy bol len "otec-pozorovateľ", ako slon v porceláne s malým, ale odvtedy všetko ináč. jeho prínos pre naše dojčenie bol veľký- v prvých týždňoch vozil laktačnú hore-dole, kedže malý mal zlé prisatie a ja potrebovala jednu ruku na hlavičku bábatka a druhú na stláčanie prsníka, bradu ťahať a upravovať prisatie musel na začiatku on- tie prvé kritické dni, ked sme išli z fľaše na prsník. no potom, ked som zostala s jednou rukou, okrem komplet starostlivosti o malého mi ho musel aj priložiť, navyše správne :mrgreen: takže musel vedieť, ako má vyzerať poloha a prisatie :D :D
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 2 dni
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod philkarin » 10 Mar 2012, 21:15

Vdaka Janka za typ na citanie, pozriem sa na to.
philkarin
 

Re: dotaznik o dojceni pre otcov

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 11 Mar 2012, 00:17

shira, blahozelam Ti k uzasnemu a vnimavemu manzelovi a otcovi :goodjob:
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 23 dní

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia