STM a PPR

debata o všetkom a pre všetkých

STM a PPR

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Feb 2012, 22:58

Začala som s STM- symptotermálnou metódou. Sú tu mamičky, ktoré si tiež vedú záznamy??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod misulik » 27 Feb 2012, 00:24

Jej, Norika ahoj :) pre mna aktuálna téma. Ja som s tým tiež nedávno začala a snažim sa "spoznávať" robim si záznamy teploty a hlienu odkedy sa mi dostavila prvá menštruácia po pôrode. No zatial u mna boli ešte len dva cykly a je to stále rovnako aj hlien aj teplota, takže u mna je asi stále zatial neplodné obdobie..ty si ako na tom? inak máš to riadne naštudované? mne niektoré veci nie su jasné, hlavne okolo tej teploty...
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 2 mesiace, 17 dní

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Feb 2012, 09:42

ja mam menstruaciu uz hrozne davno,ale tiez som s tym zacala len pred dvoma mesiacmi,aj ked knizku a tabulky mam doma uz asi tristvrte roka :-/
ja som knizku precitala vtedy,ked som ju pozhanala, takze vela som pozabudala ..ak neviem,precitam v knihe...inak Ludka je odbornik, tak snad sa ozve,ak bude treba, preto som zalozila tuto temu,ze sa mozme o nej bavit...

Ja som bola najprv skepticka,neverila som,ze tie teploty sa naozaj menia vzhladom na hormony, a isto to funguje, aj ked mam celkom dlhy cyklus, a obcas uz neverim, ze sa vyskytnu tie tri zvysene, nakoniec pridu...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 27 Feb 2012, 15:20

Jeeeej my sme praktizovali stm pred otehotnenim a keď sa mi vráti menzes znova budeme:-) len si budem musieť oprášiť vedomosti.ak budem vedieť, rada poradím:-)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Feb 2012, 16:54

velmi túto metódu schvalujem, ja som antikoncepciu nikdy neužívala (teda iba ked som mala prvého frajera a bola neznalá vecí). neviem, či to platí všeobecne, ale po čase som presne už podľa pocitu vedela, čo prebieha- že sa blíži menzes, že mám ovuláciu atď.. stačí počúvať, vnímať, všímať si prejavy tela. takže potom fungovalo aj bez merania teploty (tá by všetko iba potvrdila)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod Ludka » 27 Feb 2012, 17:10

Pozeram, ze si nahodila temu :) no tak sup s otazkami :DD
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod misulik » 28 Feb 2012, 00:07

Jaj, tak to vám závidim, ja sa akosi v tomto neviem spoznať....tiež pred otehotnením som sa snažila riadiť podobnu metodu, no bezuspešne, asi ešte stále nemám tie presné a správne info... ale mám otázočku, pod zvýšenou teplotou sa rozumie nad 37´? ja som zatial taku teplotu ani nemala... a mala by trvať kolko dní? vtedy su plodné dni ano?
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 2 mesiace, 17 dní

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 28 Feb 2012, 01:51

Misulik a akou metodou si sa riadila predtym? Z vlastnej skusenosti viem,ze telo neklame ;)
Na teplotu 37 cakat nemusis, to nie je smerodajne... bazalnu teplotu si mas meriat kazde rano, v rovnakom case, na rovnakom mieste (usta-pod jazykom alebo posva alebo konecnik). pouziva sa teplomer,ktory meria na dve desatinne miesta, teda nas zaujima predovsetkym zvysenie teploty za desatinnou ciarkou (cize v skutocnosti ide o velmi male zvysenie teploty) Ked si takto tu teplotu merias kazde rano, cakas na trojicu teplot, ktore maju byt vyssie ako 6 predchadzajucich. Z tychto siestich teplot si urcis dolnu hladinu,ktora zodpoveda najvyssej teplote z tych siestich a pripocitas k nej +0.2 a to bude tvoja horna hladina. Potom ked mas uz aj hornu hladinu, zhodnotis svoj hlien a podla niektoreho z pravidiel si urcis v akej faze cyklu si- ci si uz naozaj v neplodnej poovulacnej faze ;) Aby som zodpovedala na Tvoju otazku,ze kedy su plodne dni- tak v podstate v okoli zvysenia teplot je vacsinou ovulacia+musis ratat s tym,ze spermie preziju niekolko dni (max je tusim 5),cize to k tomu musis priratat+ nejake dni naviac "pre istotu" ,takze u nas napriklad vychadzalo,ze sme mali plodne obdobie od nejakeho 7.dna cyklu po 17.Cize zhruba 10 dni abstinencie, niekedy ale aj viac,zalezalo,ci som mala sucho po menstruacii alebo hned som si nasla hlien. Toto je ale len velmi skromne zhrnutie a na zvladnutie celej metody to ani zdaleka nestaci...idealne by Ti bolo kontaktovat niektory ucitelsky par na www.lpp.sk a dohodnut si s nimi na absolvovani kurzu (ak sa to nezmenilo,mal by trvat 3dni- jeden den v mesiaci,3 krat po sebe- je to fajn,lebo medzitym si to uz skusas a ak mas nejake nejasnosti a otazky, tak sa s nimi na dlasom stretnuti mozes poradit). U nas boli Tonka a Martin Lichmanovi,uzasny prijemny manzelsky par, naozaj fantasticky ludia :) Popripade ak nemas zaujem o kurz, objednaj si aspon z ich stranky Prirucku STM a nastuduj si ju :) no a potom Ti to bude jasnejsie. Mne trvalo asi 2-3 cykly kym sa so tak lepsie zorientovala, potom to bolo lepsie z mesiaca na mesiac. Metoda naozaj funguje a Tvoje telo Ti jasne ukaze kedy mas plodne a kedy neplodne dni. Mna to fascinovalo ked sa teoria overila v praxi :goodjob:
Misulik a ako Ti to ide s rozpoznavanim hlienu?
Ak mas z toho momentalne velku hlavu, neboj, staci tomu dat nejaky cas a zacne sa Ti to vyjasnovat ;)
No dufam,ze som to nenapisala velmi chaoticky a Ludka ma snad doplni a vylepsi moju odpoved ;)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod Ludka » 28 Feb 2012, 12:39

misulik, v prvom rade, je potrebne zacat. mnohym zenam sa meranie v posve nepaci, tak im oporucam a naozaj staci meranie v ustach pod jazykom. takto je to na teba vela informacii, co napisala julka, ja zene vacsinou odporucam, merat si jeden cyklus a potom jej na vlastnom cykle, ked mi ho zasle, vysvetlujem pojmy a co sa deje s telom.
Ci teplota 37°C staci, je tazke povedat, neviem ti teraz povedat ake mas hodnoty pocas plodnych dni :) to vieme az po jednom cykle.
Ale metoda urcite funguje na kazdej zene, aj s nepravidelnymi cyklami. Dokonca sa da krasne vycitat, co zene je ak nevie otehotniet, ci naplanovat presnejsie styk :love: , ake ma zdravotne problemy, ci dochadza k ovulacii, ci sa staci uhniezdit a pod....je toho vela co sa da vycitat.
Viem ze dr.Laznickova gynekologicka v Brne, sa riadi len tabulkami a odhalila rakovinu v rannom stadiu na zaklade zapisovania teplot a sledovania hlienu.
Urcite odporucam zakupit knihu, a teplomer na 2 desatinne miesta. A ak by sa dalo absolvovat kurz, ako mi mnohi potvdili, ze su mudrejsi po kurze, ako ked citaju len prirucku, predsa vizualne ak to vidis je to lepsie.

Tak ak zacnes merat, mozes sa pytat co ti nie je jasne, a v priebehu cyklu sa to vysvetli ;) aby si teraz z toho naraz nemala velku hlavu 8-)
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod Norika » 28 Feb 2012, 12:49

chcem sa opytat,cimoze teplotu ovplivnit plac? mala som take dva dni, a prave vtedy teplota stupla o 0.2 ,...bola to asi druha faza, a potom zas klesla....tak neviem,ci ich ratat,alebo nie
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod vejula » 28 Feb 2012, 12:49

Ahojte dievčata, ja som si merala prvy cyklus, ale dlho mi to nevydržalo kedže hned po ovulke som dostala horučky a nemohla som merať. Ale ak vam mam poradiť tak pošlite mail na ligu par paru, konkretne Eve Šarkozyovej.. JE užasna poslala mi mnoho podkladov a tiež tabulku ktoru som si mala vyplnať a posielať jej. Ona potom zhodnotila a obratom poslala v tabulke zaznačene plodne neplodne dni a odporučanie kedy sexovať ak chceš/nechceš otehotnieť. Je važne velmi ochotna dala mi aj vela rad čo a ako. Vrele odporučam tam napisať :) :goodjob:
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod Norika » 28 Feb 2012, 12:54

ja som si objednala knihu , tabulky, a teplomer...to je podla mna prvy krok, precitat si tu knizku, kde je vsetko zrozumitelne popisane a az potom klast otazky,ked clovek nerozumie..a zacat s meranim, moje tabulky vyzeraju trocha kostrbato....ako pride na tretiu fazu sa mi nechce merat :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod vejula » 28 Feb 2012, 13:05

hihi ja celkom v poho, a aj napriek častemu nočnemu dojčeniu moje teploty davali zmysel a vystihli ovulaciu, som si to kontrolovala ovu testom... Ja som tomu ani moc nerozumela a ked som jej napisala a posielala tabulku, všetko mi super vysvetlila... Bolo to menej namahy :-D
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod akdarka » 28 Feb 2012, 13:13

vejula, takze uz mas ovulaciu? tak mas asi radost, ze to pojde s dojcenim, nie? :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod vejula » 28 Feb 2012, 13:33

akdarka to som :-) nečakala som to
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod luciole » 28 Feb 2012, 13:53

vejula, supeeer! :goodjob: tak už sa tešíme na hlásenie, kedy príde nový človiečik ;)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod vejula » 28 Feb 2012, 13:59

luciole dakujem :D :D snad čoskoro :P
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod misulik » 29 Feb 2012, 11:56

julia, ludka velmi pekne ďakujem za odpovede, naraz je to dosť informácii, ale idem si pozhánať aj tu knihu a mala by som záujem určite aj o ten kurz, tak sa skusim s niekym poblízku dohodnuť... ja som sa najprv pokušala naučiť Bilingsovu metodu, no vela som toho nestihla, lebo som zakrátko otehotnela. teraz by sme chceli druhé bábätko, len zatiaľ mám asi ešte stále neplodné obdobie...hlien si pozorujem, v podstate ho mám každý den rovnaký - biely a hustý, ak mám správne info, tak by to mal neplodný hlien..? neviem, aký čas potrvá, aby som mohla otehotnieť..
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 2 mesiace, 17 dní

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod Ludka » 29 Feb 2012, 12:03

Eva Sarkozyova?? taku z Ligy par paru nepoznam :) kto to je?

misulik, to ze mas staly hlien, mne to nic nepovie. Ak ho mas dlhsie ako 21 a je nemenny, tz. nemeni sa na plodny typ (natahovaci, vajecny bielok, pocit mokra) tak ano da sa povedat ze si v neplodnom obdobi. prve je zacat merat teplotu, pretoze teplota nam ukaze ze co sa deje s plodnostou po porode. takto je to tazko povedat na com si.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 29 Feb 2012, 13:17

Ludka mam aj ja otazku... v case ked som bola na kurze, som sa velmi nezaoberala tym ako to bude po porode, kedze sme vtedy este neboli ani manzelia... ale ak si dobre pamatam, prosim oprav ma, ak sa mylim... nemusim sa sledovat pokial sa znovu neobjavi nejaky hlien? Aka je percentualna sanca, ze otehotniem pred prvou menstruaciou? co by som si hlavne mala vsimat,aby som rozoznala navrat plodnosti? :D dakujem :)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod akdarka » 29 Feb 2012, 13:26

ja sa teda obavam, ze som plodna zasa. mavam obdobia hlienu par dni uz nejake 2-3 mesiace ale menzes nikde...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod Ludka » 29 Feb 2012, 14:39

ano nemusis sa sledovat, pokial nemas priznaky plodnosti a to je hlien, spinenie, krvacanie. ale pozor je potrebne zacat, ak nastane nahly pokles dojcenia, obdobie prikrmov, dietatko prespi celu noc a po 9.mesiaci od porodu, uz odporucame s meranim a sledovanim. 80-85% zien nema ovulaciu pred prvou varovnou menstruaciou.

akdarka, ak sa vyskytuje hlien, je to mozne ze sa plodnost vracia, ale tazko povedat, hlien moze byt aj prejavom unavy. preto ak sa objavi je potrebne si zacat merat teplotu a sledovat zmeny hlienu.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod misulik » 29 Feb 2012, 15:37

Ludka, začala som si merať aj teploty asi cca. vyše mesiaca, no ked sa na to pozerám, su strašne rozhádzané, rozdielne. nenašla som tam ani raz ten sulad ako popisala julia že trojica teplôt musi byť vyšia ako šesť predchádzajucich...

ešte mám otázočku, aké máte skusenosti s teoriou, že oplodnenim pred ovuláciou bude dievčatko a po ovulácii chlapček.. funguje to skutočne takto, dá sa to tiež naplánovať?
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 2 mesiace, 17 dní

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod Ludka » 29 Feb 2012, 15:47

misulik tabulku mi posli na mail. sa na to pozriem.

no nie je to na 100%, ale parkrat to uz vyslo ;)
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: STM a PPR

Neprečítaný príspevokod vejula » 29 Feb 2012, 18:53

ludka ja som napisala mail na <eva@elep.sk> a došla mi odpoved od evy šarkozyovej. Vôbec neviem kto to je :-) osobne ju nepoznam

jjjulia ak už maš menštruaciu a nechce otehotnieť tak by som si radšej merala tu teplotu aby si vedela či nemaš plodne dni. Hlienu môže byť niekedy tak malo že si ho proste nevšimneš a možeš otehu
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron