Eko-domácnosť

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 21 Feb 2012, 13:45

mozem potvrdit, orechy su velmi slabe...mna zlakala informacia, ze vyvar z nich-vlasovy sampon, je vyborny na vlasovu pokozku a vlasy su po umyti hodvabne leskle...no tie moje jemne vyzerali horsie ako pred umytim, mastnejsie a otrasne ovisnute, lebo mastnota sa iba rozptylila. rovnako silno by asi posobila kvapka bezneho samponu s teplou vodou, a ekologicky by nebola asi o nic horsia, kedze sa dovazaju a su tak drahe... Prirodne mydlo vlasy odmasti dobre, ale asi az prilis..lebo aj ked som pouzila pri oplachovani kys.citronovu, neboli tak pekne, ako po dobrom sampone. Gulu som ani neskusala, to mi prislo len ako reklamny tah..
Mydla (a vsetky eco prostriedky) maju proste o nieco slabsiu ucinnost ako synteticke tenzidy, plus nevyhoda, ze pri tvrdej vode ak sa nezmakci sodou sa ucinnost este znizuje, plus treba zbytky, alkalitu odstranit preplachnutim v kyslom roztoku.... ale mne stacia ,, agresivne cistidla a prasky pouzivam len malo, napr. pri umyvani velmi mastneho riadu, prani velmi spinaveho pradla, ale vascinou len miestne na skvrnu necham posobit (ked nestaci mydlo na skvrny) a pradlo mam ciste
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 21 Feb 2012, 13:53

shira podla mna to s tou kvapkou v mori je to sice tak, ale keby koli tomu vsetci rezignovali, nikdy sa situacia nezmeni, je to vec principu... prikladu...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 21 Feb 2012, 20:06

nemyslím si. je to vec systému. my sme malé ryby. kvapka v mori nič nezmení. nikdy nebude dostatok kvapiek, pokiaľ nebude nariadené miliardám...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod estterka » 01 Mar 2012, 02:30

Anna píše:Shira, mne bola v robote vyčistiť s parným čističom od Zepter/ tiež asi 2000 EUR/ všetky vertikálne žalúzie, radiátory a miesta, ktoré majú také nevyčistiteľné miesta a zákutia, išlo to dobre, vyzeralo to super, ale tá zriaďovacia cena...ale naozaj super ECO. Ale neviem si predstaviť, že by som s tým mala čistiť všetko, to by som robila týždeň, frekvencia pohybu ruky za minútu je určite efektívnejšia z časového pohľadu. ja v domácnosti už nejako nebazírujem na super poriadku napr. okná som umyla raz za rok- aj to moja mama, lebo furt hundre...ale naoko poriadok samozrejme udržiavam, stále si hovorím, že moja kamarátka v Španielsku býva na pobreží Stredozamného mora a keď je púštna búrka na Sahare, tak piesok majú ako mi sneh všade, na autách, oknách, v skriniach,....takže oni by sa doupratovali, radšej si život užívajú...zaviedli také vyzúvanie ako u nás, lebo jej manželovi sa to páčilo, ale vydržali cca dva týždne, takže toto je pohľad z inej strany...príkladov určite každí pozná dosť, takže tie poriadkudržiavajúce predsudky sú v našich rodinách odstrašujúce...späť k veci: tiež požívam všade ocot, podlahy, vane,...aj kvôli tomu, že malý sa drží vane a potom šup ruky do úst alebo zo zeme, ale rada sa nechám poučiť.


tak u nas je to s tym pieskom rovnake,upracem a o pol hodku vsade rovnako-teda u nas prach z puste..a ked fukne z afriky,paradicka :mrgreen: inak to vyzuvanie,kazdy je tu z toho zhrozeny,ale kurnik,tuto vsade kakaju vonku psy a cikaju-to je ste nezazili take obkakane chodniky-a potom s tym ma niekto ist do bytu,kde je male dieta?? minule dosla kamoska s rocnou dcerou a prosikala ma,ze sa jej nechce vyzuvat-a to jej dcera len lozi..ved to co za humus sa donesie do domu,do vsetkych izieb a potom ked stupim rano bosou nohou z postele na dlazku tak uz ju nesmiem dat spat do postele,lebo ktovie na co som stupila..a to ze co vsetko zo zeme hanka zdvyhne s zje a podobne..no fuj
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod estterka » 01 Mar 2012, 02:36

inak nasa rodina v nemecku ma v garazi niekolko roznych smetiakoch,recykluje a separuje sa vsetok obal a aj zvlast k nim chodia po to smetiarske auta-maju kalendar na cely rok,kedy ktory kontajner vylozit. my separujeme tiez-hlavne plast,kedze nemame pitnu vodu ale musime kupovat a papier,sklo,ine sa tu neda.este rozmyslam,ze bio odpad-take zo zeleniny odrezky a podobne budeme nosit zajacikom na pust. muza dost vytaca,ze na olej tu nie su kontajnery.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod behulka » 01 Mar 2012, 16:46

sliz pouzivam "instantny" - nastruhane mydlo na pranie v krabicke plus sodu v sacku. Nemame skladovacie priestory na vedro so zarobenym.
Ku bielemu pradlu obcas pridam perkarbonat, v lete staci i slnko.
Na kupelnu mam rozmiesanu kyselinu citronovu vo vode v rozprasovaci - odstrani vodny kamen, dezinfikuje, nesmrdi to, ako cistice.
na zazraty kamen (odkvapkavac) kombinacia soda/kyselina citronova - nasypat jedno, druhe a pockat, co to došumí...

Viac navodov je i tu:
http://www.altermater.eu/ v zalozke odkazy
behulka
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 01 Jún 2011, 21:53

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 01 Mar 2012, 18:42

prosím vás, viete niekto, čo znamená "jadrové mydlo" ? a čo je žlčové mydlo? z čoho to je?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod estterka » 02 Mar 2012, 12:27

jadrove budu tie klasicke velke kockove na pranie,ale neviem,ci presne konkretne niektore. zlcove je zo zlce dakeho zvieratka-ja som,ked som zacala latkovat kupila zlcove mydlo a je to uplne to iste,ako tie kockove velke-ja som prala od narodenia v rukach-prepierala,hanka sa bezne pokakala az za usi a nebolo treba zlcove. ale zas mam zlcove tekute a to je parada,cely kocik bol od opalovacieho kremu,ako v nom bola hanka natreta-nicim to neslo dole,vyzeralo to hrozne a tym tekutym zlcovym to vyslo.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 02 Mar 2012, 13:49

mydlo sa vyraba reakciou nejakeho tuku/oleja a hydroxidu -bud sodneho (tuhe mydla) alebo draselneho (tekute), okrem mydla vznika este glycerin , kt. ma blahodarny vplyv na pokozku. Toto boli donedavna toaletne mydla… glycerin sa zvykol odstranovat a předávat samostatne, zbytok je jadrove mydlo – lacnejsie, pouziva sa na pranie
sucastne toaletne mydla uz obsahuju hlavne syntetické detergenty, kedze sú lacnejšie a ich výroba jednoduchšia :lol:
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 02 Mar 2012, 13:54

Zlcove mydlo: kokosovy olej, palmovy olej, hovadzia zlc, chlorofil
Marseilske mydlo: kokosovy olej, palmovy olej, v zelenom este olivovy olej, hydroxid sodny, glycerin, sol
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Mar 2012, 13:12

aha tak už rozumiem tomu jadrovému mydlu.
hlásim, že ocot mi v plastovej vani veru žiadne divy nenarobil, zato s mojím exémom ano, au
ale na keramiku, batérie a skolo je super. s tou kyskou citrónovou to bude lepšie lebo nesmrdí.
žlčové mydlo je teda aj tekuté ? nemáte nejaký spoľahlivý link, odkial to objednám? čistenie škvŕn savom každú chvíľu, mi ide riadne na nervy a nič iné mi nezaberá. chcem skúsiť ešte toto.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Mar 2012, 22:16

ja som ho kupila v bio obchode na slovensku,ale mavaju v eshopoch s plienkami.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 05 Mar 2012, 22:11

Viete mi poradiť, ako vyprať uteráky tak, aby voňali a boli fajnovo mäkké? Nedarí sa mi...použijem trochu prášku, aviváž, suším ich na vzduchu vonku, no po prvom použití mi uterák doslova smrdí akoby sa ani nepral a je drsný ako šmirgeľ :evil: periem ich na štyridsiatke spolu s iným farebným prádlom, robím chybu? Zdá sa mi to ekologickejšie, akoby som ich prala samotné, lebo ich mám vždy len pár...poraďte
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Mar 2012, 22:32

Nuz kym sme nemali susicku tak frote uteraky boli take ako pises. Teraz su makulinke, nadychane ako z reklamy na avivaz aj bez avivaze. Lenze predtym som sa snazila, pokial to bolo mozne co najviac vyzmykat, avivaz som davala asusila vonku na vetre ak bol,vietor. V zime z radiatora boli ako roh, neriesitelne... Baby tu spominali ocot ale to si netrufam, neznasam ten smrad. Pranie na nizsej teplote sa mi tiez viac osvedcilo, to je podla mna dobre. A este ma napada, dost zavisi od kvality uteraka, niektore proste nebudu makke
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 05 Mar 2012, 22:36

nuž ocot naozaj pomáha, veci voňajú a sú mäkšie:-)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Mar 2012, 22:38

Kolko toho octu? Davas do priehradky pre avivaz?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 05 Mar 2012, 22:47

Dávam rovno do bubna, asi deci.ocot po vypraní vôbec nie je cítiť:-)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Mar 2012, 23:01

Pockaj ako do bubna, to uz na zaciatku, nie len do posledneho plachania? Ja mam pracku spredu plnenu neda sa pocas prania otvorit. Musim to vyskusat. A este jedna otazka pomoze to aby neelektrizovali svetre a deky? To ked nedam avivaz tak slahaju blesky, inak by som avivaz nedavala vobec.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Mar 2012, 23:02

Pockaj ako do bubna, to uz na zaciatku, nie len do posledneho plachania? Ja mam pracku spredu plnenu neda sa pocas prania otvorit. Musim to vyskusat. A este jedna otazka pomoze to aby neelektrizovali svetre a deky? To ked nedam avivaz tak slahaju blesky, inak by som avivaz nedavala vobec.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 05 Mar 2012, 23:58

ten ocot dám miesto aviváže a nalejem priamo do bubna na prádlo? a nepoškodí mi ho?
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod andrejka » 06 Mar 2012, 01:32

Ja zase davam ocot do priehradky na avivaz, aspon doteraz som chapala tak, ze do posledneho plachania by mal ist, aby zneutralizoval pripadne zvysky pracieho prachu, ale teraz som zmatena :D No, nikdy ma nenapadlo dat to rovno do bubna... Co si pamatam, citala som, ze sa ocot pouziva namiesto avivaze, tak som ho naliala tam, kde by povodne mala ist avivaz :) A davam tiez asi deci? Niekedy aj viac, ako sa uleje :D
andrejka
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 23 Aug 2011, 18:49
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 12 dní
Môj status: Najkrajším a asi aj najodvážnejším rozhodnutím v živote človeka je mať dieťa - navždy necháte svoje srdce chodiť vedľa Vás :) ♥

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 06 Mar 2012, 11:44

hej,moze to ist aj do priehriadky na avivaz, aj do bubna, je to na vas:) ja som zacala ocot pouzivat,lebo mi pradlo casto smrdelo, tak som citala,ze ocot nici bakterie,takze z toho hladiska mi je jedno kedy ho pridam do prania...a naozaj odkedy ho pouzivam, pradlo mi nesmrdelo este ani raz ;) ale vyskusam aj ja dat do priehradky a uvidim,ci bude nejaka zmena :)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 06 Mar 2012, 11:45

cottoncandy ocot ti pracku urcite neposkodi, skor jej pomoze s odstranenim vodneho kamena ;)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Anna » 06 Mar 2012, 13:35

Ja tomu stále octu nerozumiem, podľa vašich rád som dávala do priehradky na aviváž, ale ako mám dať do bubna, na začiatku alebo dať odložené odstreďovanie a potom šup ocot do bubna a koľko do bubna?
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Mar 2012, 16:04

tak ked máš z vrchu plnenú práčku tak ho možeš dať hocikedy. ale ked máš z predu, tak len do priehradky alebo do bubna jedine na začiatku. či? tak ja ho idem skúsiť dať do tej priehradky na aviváž, tak mi to nejak logicky pasuje. dúfam, že deci sa tam zmestí.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron