Eko-domácnosť

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Anna » 06 Mar 2012, 17:43

No mne sa nezdá, že hocikedy je O.K., asi najlepšie bude stponúť práčku pri plákaní, lebo ináč to asi nebude zmäkčovadlo prádla, keď sa ešte v tvrdej vode bude plákať...ja tiež ostanem pri priehradke na aviváž, lebo sa mi nechce sledovaťdokončenie prania, aby som mohla odstopovať plákanie...alebo sa mýlim?
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 05 Apr 2012, 22:28

chystam sa zarobit sliz, tusite niekto, kde zozeniem kokosove alebo marseillske mydlo (zneju sympatickejsie, nez zlcove :mrgreen: )? Ale su rovnako ucinne ako to "normalne" mydlo na pranie (napr. lanza) alebo zlcove? Mam v tych mydlach chaos :?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 08 Apr 2012, 19:43

kuk na predoslu stranu 9.prispevok
tu som narychlo nasla jeden prehlad http://medicinman.cz/?p=leky-latky/mydlo
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 08 Apr 2012, 19:56

ak chces, mozem ti odpisat zlozenie prac.mydiel Lanza a Kokos, co mam doma
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 08 Apr 2012, 22:33

fiha, zaujimavy prehlad, dakujem, tina...skusim teda zohnat to kokosove alebo marseillske a zarobim sliz s takym, ze co to da ;-)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 09 Apr 2012, 15:38

to pracie by si mohla najst v kazdom obchode s drogeriou... marseillske asi len v eko-predajni, alebo cez internet http://www.bionatural.sk/mydlo-marseill ... -1608.html , ale je ovela drahsie, a s glycerinom, teda ako toaletne, alebo na vlnu pouzivame...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod mamusia » 10 Apr 2012, 10:28

A co pouivate do umyvacky riadu?
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 25 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 10 Apr 2012, 11:48

tina a to mydlo na vlnu pouzivas pri prani v rukach, ci mas zarobenych viacero druhov slizu na rozne pradlo? :o
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 10 Apr 2012, 18:32

do umyvacky ekotablety Denk Mit(z DM) alebo Ecover,Sonett,... obsahuju okrem sody aj citraty, kt. brania zhlukom http://www.hamsa.sk/index.php?main_page ... ucts_id=44 -samotnu sodu by som sa bala dat, koli moznosti upchatia trysiek, ale neviem, mozno tu niekto da nejaky recept...
do nadobky na sol len kuchynsku sol (vraj sol do umyvaciek je ta ista, len sa neprida jod, a pouzije iny obal a vyssia cena :D )
do nadobky na lestidlo ocot

luciole, ja vela vlneneho pradla nemam, takze len v rukach... ale niekto spominal, ze skusal urobit sliz z marseill.mydla a nepodaril sa, ze to bolo hrckate
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod mamusia » 11 Apr 2012, 16:05

Akurat som kupila ten Denkmit na skusku,tak uvidim,ze aky bude :-)
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 25 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 04 Jún 2012, 10:40

konecne som nasla recepty na prirodne repelenty:
Prílohy
proti komárom.jpg
(212 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
proti kliestom.jpg
(215.64 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 11 Jún 2012, 12:24

prieskum tox. latok v skolkach + odporucania: (uzitocne info aj pre domacnost)
http://www.priateliazeme.sk/spz/files/s ... ok_0_0.pdf
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 11 Jún 2012, 12:46

prirucka enviromentalneho cistenia:
http://www.ekoporadna.sk/download/ciste ... na_web.pdf
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod babiola » 16 Jún 2012, 14:48

behulka píše:sliz pouzivam "instantny" - nastruhane mydlo na pranie v krabicke plus sodu v sacku. Nemame skladovacie priestory na vedro so zarobenym.
Ku bielemu pradlu obcas pridam perkarbonat, v lete staci i slnko.
Na kupelnu mam rozmiesanu kyselinu citronovu vo vode v rozprasovaci - odstrani vodny kamen, dezinfikuje, nesmrdi to, ako cistice.
na zazraty kamen (odkvapkavac) kombinacia soda/kyselina citronova - nasypat jedno, druhe a pockat, co to došumí...

Viac navodov je i tu:
http://www.altermater.eu/ v zalozke odkazy


ahoj, prosim porad, co je ta soda v sacku a v akom pomere to potom davas - kolko nastruh mydla do jednej pracky a kolko sody
nehce sa mi to skladovat cele a tiez ta konzistencia...mne sa to dobre nerozpustilo, zhrudkavelo.... :))
babiola
 

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod mamusia » 16 Dec 2012, 21:22

Baby,ked davate slz do pracky,tak sa Vam nesmya mimo? Mne sa stale splachne do tej medzierky,ako sa dvierka otvaraju,neviem,co s nim,asi ho budem musiet zamknut do vrecka a podprsenku :-D
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 25 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 17 Dec 2012, 11:53

mamusia, skus ho na druhy den po zarobeni rozhabarkovat, aby nebol ako zelatina v jednom kuse, ale taky tekutejsi...(pripadne ho radsej daj na spodok bubna) - ja odkedy to takto robim, sa mi to uz nestava :)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod mamusia » 17 Dec 2012, 17:49

Tina,dakujem,nakoniec som ho dala do tej sietky na podprdu :-D aj na spodku bubna sa mi tam dostal,proste sa tam vysmykne vzdy :-D
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 25 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 04 Feb 2013, 14:20

Baby, prosim vas, mate niektora skusenost s octovym (alebo nejakycm inym eko-) vycistenim pracky? V poslednej dobe mam vsetko pradlo otrasne potuchnute, uz neviem, co s tym. Filter je vycisteny, cize voda odteka. Mame v byte velmi vlhko, najskor som myslela, ze pradlo potuchne tym, ze sa dlho schne, ale pachne uz v pracke ako ho vyberam po oprati :( Bojim sa, ze kvoli tej vlhkosti je vnutri cela plesniva, alebo nieco take. Sice nikdy nie je zavreta, ale na viditelych plochach sa tiez casto robia plesne, takze nechcem vidiet, co je pod bubnom a vsade vnutri :( Niekde som citala, neviem, ci tu v niektorej teme, alebo inde, ze sa da naliat ocot do pracky a pustit program, ze to vydezinfikuje. Robili ste to uz niektora? Pripadne nejake ine skusenosti/rady? Dakujem! ;)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod mimuka » 04 Feb 2013, 14:35

ja raz za čas, tak prečisťujem práčku, že nalejem veľa octu aj z hora aj do bubna...pokojne tam môžeš aj celú fľašu vyliať...ja som dávala tak pol až trištvrte...a potom pustím na dlhý program na 90 °C...
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 9 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod lulu » 04 Feb 2013, 14:37

luciole:
Ja to robievam, raz, dvakrát do roka. Nadstavím program bez predpierky (aby to ten ocot hneĎ nevypustilo), na najvyšší stupeň (tuším 95°C) a nalejem liter octu do pračky. Pustím len tak naprázdno a hotovo. Používam to na odkamenenie a aj dezinfekciu. Potom by bolo vhodné vyčistiť aj filter a prefúknuť ten spodok von /asi podľa typu pračky/, lebo spústu kameňa to pustí a drží sa to dolu. (Ale to som robila len pri starej pračke, dlho išiel z nej potom sajrajt-mali sme vtedy hadicu vo vani, takže som to videla :o)
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 25 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 04 Feb 2013, 14:43

jej, parada, dakujem za rychle reakcie. A naozaj ta pracka potom nesmrdi octom? Ja som totiz strasny nepriatel octu, do varenia pouzivam vsade citron, kanvicu cistim kyselinou citronovou...Nedavno som prvykrat v ere mojej samostanej domacnosti (co uz je nejakych 13 rokov) kupila ocot, lebo peciem teraz chlieb a vela receptov je s octom, tak to uz som si netrufla citronom nehradzat. Ale mali by ste ma vidiet, ako sa pritom tvarim, ked otvaram flasu a nalievam lyzicu s rukami natiahnutymi, aby bola co najdalej od tela (a najma nosa) :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Feb 2013, 14:46

luciole - pustis prazdnu pracku na najsilnejsi program, teda asi 90-95C, pockas kym prebehne predpierka, ked uz ide hlavny program, otvoris kastlik na prasok a nalejes donho liter octu. Ak das ten ocot vopred, moze sa vypustit s prvou vodou po predpierke - niektore pracky vypustaju, ine nie, takze ak si si ista, ze tvoja pracka tu vodu nevypusti, mozes naliat ten ocot hned na zaciatku. Ale ocot je proti vodnemu kamenu, nie proti plesniam. Malo by sa to robit 1-2x rocne.
Na plesne mozes spravit to iste s flasou sava (alebo savo proti plesniam), ale to zostane smrdiet od sava, takze potom odporucam este dalsiu varku zase s octom, ktory aj vytiahne smrad.
Ale inac rovnaky problem ako opisujes mame aj my uz takmer rok. A to mame extra suchy panelakovy byt a nikde ziadne plesne. Tieto procedury nepomohli, uz som bola zufala, potom sme sli na cele leto prec, takze pracka stihla za 2 mesiace dokonale preschnut a po navrate domov uz nesmrdela. No a po 3 mesiacoch znovu smrad, to pradlo sa ani neda pouzit, hrozne smrdi. Davam pranie vo vacsom mnozstve vody a dvojite plachanie, menej pradla (asi 2/3 pracky) a viac prasku, ziadnu avivaz, po doprani okamzite vyvesiam - ak pocasie dovoli, tak na balkon. Takto dosiahnem aspon to, ze pradlo sice trochu smrdi po oprati, ale po vysuseni uz nie. Ak to nedodrzim, bude smrdiet aj po vysuseni.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 06 Feb 2013, 15:38

fiha, to savo mi znie hrozivo. Neznici to pracku? Alebo pradlo potom kazde, mam pocit, ze ten chlorovy smrad potom uz odtial nikdy nedostanem :o Kazdopadne ocot vyskusam, snad odkamenuje a aspon trochu vydezinfikuje. My nemame ani balkon, takze je to uplne otrasne :( Vsetko nam smrdi :( Prala som vela v lovele, skusila som aj sliz, no je to fakt uz neznesitelne. Tak som presla na normalny ariel, je mi jasne, ze je to lepsie len kvoli tomu, ze silna aroma prebije tu potuchlinu aspon trochu, no co narobim :( Avivaz nepouzivam.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod quaxi » 06 Feb 2013, 18:40

Savo by nemalo znicit pracku, ale ak sa bojis, daj len 30-40C - savo ucinkuje aj pri izbovej teplote, skor ide o to, aby sa dostalo uplne vsade, kde by mohli byt pripadne tie plesne. Ja som davala savo len raz, pracke to nic nespravilo, hned potom som pustila dalsiu s octom, a smrad po save nezostal, len z pracky ho bolo este asi tyzden trosicku citit, ale z pradla vobec. Ani smradlave pradlo chvilu nebolo, ale netrvalo to dlho. Ine metody boli uplne bez uspechu, tiez som uz skusala vsetko mozne, ine prasky, ocot namiesto avivaze, sliz, sodu, olejceky, aj avivaz, ci to aspon neprebije, specialne tabletky na cistenie pracky...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Feb 2013, 23:57

na plesnivú práčku jedine savo, to samozrejme nie je ekologické, ale pleseň je alergén a všeličo možné môže spôsobiť, je nebezpečná.. plus všetky časti pračky, čo sa dajú povyberať, mechanicky očistiť. my sme mali pokazenú pračku, išla do servisu a dostali sme zatiaľ náhradnú,akože bola som šťastná, že nám to dali lebo bez práčky som stratená, ale bola neskutočne plesnivá, smrdela celá kúpeľňa :evil:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron