Bludy o dojceni

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Bludy o dojceni

Neprečítaný príspevokod vejula » 21 Feb 2013, 21:37

baby myslite, že toto môže byť pravda? Môže až takto strava ovplyvnovať kvalitu a cholesterol v mm?

V Kanade merali, koľko cudzích transforiem mastných kyselín obsahuje materské mlieko dojčiacich žien. S hrôzou zistili, že dojčené deti dostávajú 7–8 percent týchto umelých tukov spolu s materským mliekom. V Kanade si totiž ľudia kupujú veľa polotovarov a hotových pekárenských výrobkov – vianočky, croisanty, bábovky, keksy, krekery a iné pečivo, ktoré sa tam (ako aj u nás) robia na báze lacných margarínov určených na pečenie. Výsledkom je, že v krvi detí sa už pred narodením objavujú umelé tuky a ich množstvo po narodení ďalej stúpa materským mliekom. Ako je to u nás, nevieme. Ale v susednom Česku sa denná spotreba priemyselne vyrábaných transmastných tukov vyšplhala až na 40 gramov za deň.

http://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/ ... predkovia/
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 16 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 21 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Bludy o dojceni

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Feb 2013, 22:22

Hladiny cholesterolu v MM sú približne konštantné. Ako je to s týmito tukmi nemám šajnu. Je však zrejmé, že deti, ktoré nie sú dojčené alebo sú dojčené krátkodobo mávajú v dospelosti vyššie hladiny cholesterolu a triglyceridov. Nehovoriac o tom, že ak by sme teda aj uvažovali o tom, že matka ovplyvňuje takto zloženie svojho mlieka, je to tak preto, že toto pravdepodobne je normálna bežná strava ich rodiny. Je preto lepšie dieťa odstaviť, vystaviť ho rizikám používania umelej výživy a stravy, ktorú bude dieťa konzumovať (a ktorá bude pravdepodobne podobná tej, ktorá "kazí" mlieko matke (ak sa to tak vôbec deje) a z ktorej nebude dostávať zďaleka len tých x málo percent, ale 100 percent toho, čo tam je zlé?
Umelé mlieko nie je podobné materskému. Za materské mlieko neexistuje rovnocenná náhrada. Ani náhrada, ktorá by bola aspoň zďaleka podobná materskému mlieku. Nehovoriac o tom, že dojčenie nie je len materské mlieko. Toto sa často neberie vôbec do úvahy.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Bludy o dojceni

Neprečítaný príspevokod vejula » 21 Feb 2013, 23:53

dakujem klemka.. tiež si myslim, a teda je mi uplne jasne, že mm je vždy lepšie ako UM nehovoriac o iných funkciach dojčenia. len som chcela vedieť či je vlastne možne že stravovanie matky sa môže tak vyrazne podielať na kvalite mlieka.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 16 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 21 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Bludy o dojceni

Neprečítaný príspevokod Klemka » 22 Feb 2013, 00:54

Materské mlieko sa tvorí z krvi. Krv má pomerne rovnaké hladiny väčšiny vecí, ktoré v nej sú, pri skoro každom človeku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Bludy o dojceni

Neprečítaný príspevokod didulka » 22 Feb 2013, 13:55

Najlepsie je transnasytene tuky vobec nekonzumovat. Nielen pocas tehotenstva a dojcenia.
Ak konzumuje matka potraviny s transtukmi, tak tym bude krmit aj svoje dieta. Mozno to blbo vyznie, ale cez dojcenie sa tak na ne pripravuje uz od narodenia. Bohuzial...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Bludy o dojceni

Neprečítaný príspevokod kinsi » 25 Feb 2013, 14:36

aj tu som zhodou okolností čítala čosi o tukoch http://ona.idnes.cz/margit-slimakova-ma ... ecnost_jup
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 14 dní

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron