Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

debata o všetkom a pre všetkých

Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod estterka » 02 Nov 2011, 11:49

Ahojte,zakladam temu snad plnu inspiracii;) a hned pridavam recept,co poradila Klemka a strasne malej chuti,teda konecne z niecoho zje poriadne na obed:)
tak pseno so zeleninou-pseno uvarim podla navodu na obale,ja si zvlast na pare podusim zeleninu . na troske olivoveho oleja oprazim cibulku alebo por,pridam pseno,zeleninu a ja pridavam aj rajcinu alebo papirku(aby lepsie chutilo) a zeleninu co som udusila. trochu podlejem vodou a podusim,nech sa spoja chute. dochucujem oreganom a susenym petrzlenom.
obces pridam aj sosovicu do toho,kusok telacieho masa na drobno pokrajaneho.

mna osobne budu tesit recepty bez vajicka a mliecnych vyrobkov,kedze nedavame. napriklad na nejake cestoviny alebo potom co davat mimo obeda,lebo tam sa v posledne dni ako sa rozjedla trochu stracam. rano zje jablko nastruhane s melasou a pomletymi semienkami.obed a potom zje poobede banan a na veceru neviem co jej dat. skusala som jedlo ako na obed,nezjedla,kase nechce takmer vobec, vacsinou za mnou chodi s bananom v ruke,ze mnam mnam,tak neviem,ci moze dva banany denne.

inak jej davam cez den do rucky kusok papriky,uhorky,cukiny alebo ma rada surove spenatove listy a salat :mrgreen: ,mesiacik jablcka alebo hrusky a melon. a najnovsie jej strasne chudia uvarene zelene fazulky. ryzove chlebiky som kupila,moc uspech nemaju. zje spaldlove pukance,to su akoby burizony a chlieb-ten chuti vzdy.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 03 Nov 2011, 13:28

pridavam stranku na celkom fajn zdrave papkanie, mozno sa aj tam najde inspiracia, recepty sa daju pozriet pekne podla surovin, co je super, lebo ked mate napr vela mrkvy doma, kliknete na mrvu a vyhodia sa vam mrkvove recepty http://www.zdraverecepty.cz/seznam-receptu

a este jedna overena: http://www.varimezdrave.cz/
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod Anna » 05 Nov 2011, 20:53

Ja tiež využívam internet...a tiež horeuvedené stránky, oplatí sa pozrieť si recepty , lebo niekedy uvedené korenie a kombinácia dodá jedlu takú chuť, že si povevieš: " Presne toto mi chýbalo."
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 6 dní

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 05 Nov 2011, 22:48

este som objavila aj, tam je tiez fajn vyber: http://naturlenka.webnode.sk/products/recepty/

ospravedlnujem sa, ze nedavam konkretne recepty , ale ja sa len teraz ucim varit zdravo,aby mohlla mala s nami jedavat a nemusela som jej zvlast varit, takze nemam zatial ziadne overene a tak cerpam z netu:-)
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod akdarka » 25 Nov 2011, 16:11

dnes som robila cviklove rizoto (inspiracia podla http://leblogdepipi.blog.cz/1108/rizoto ... enou-repou ) to vam bola dobrota! vyborne, stavnate. maly zjedol zatial najviac z jedneho jedla :-) otvaral usta ako keby tyzden nejedol. a mne teda chutilo tiez velmi...arboriu ryzu nemali tak som kupila v tescu ryzu na rizoto.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Nov 2011, 21:11

ja som asi nejaká divná, ale z týchto jedál sa mi ježia všetky chlpy :lol: ;) v predchádzajúcom linku sú prímesi, ktoré som jakživ nejedla, ani netúžim.. zrno, zrno :lol: asi bude ochudobnené aj moje dieťa, no ale nikdy nehovor nikdy :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 9 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 1 deň
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod janka » 26 Nov 2011, 21:40

Tiez musim priznat, ze sa mi medzi tymi super zdravymi jedlami tazko da najst nieco, co by naozaj oslovilo. Skusala som kuskus na niekolko sposobov, Miska navela co-to zjedla, potom uz odmietla a radsej sla spat hladna. Ja ked som to po nej dojedala, tiez som to tlacila len tak nasilu, takze sa jej ani nedivim. Skusala som aj pseno ako ho popisala estterka, v podstate take zeleninove rizoto, len namiesto ryze pseno, ale tiez to nemalo velky uspech. Na veceru najviac fici rizoto a cestoviny, aj tie cestoviny len take obycajne, kadejake spaldove ci celozrne nie. Z pre mna nestandardnych veci prijala len polentu.

Tak mi to vychadza, ze take ako pseno, pohanka a kuskus najviac zaberu ako zavarka do polievky, na spestrenie namiesto cestovin alebo jacmennych krup. Podla mna to vobec nie je nahoda, ze popularitu ziskala z tych zrn akurat ryza. To ostatne mi pride byt tazke chutne pripravit. Ale skusala som uvarit pohankovu polievku s mrkvou podla jedneho linku tu a ta kupodivu Miske chutila.

To rizoto s cviklou vyzera dobre, urcite vyskusam, presne takym stylom (talianskym) pripravujem rizota aj ja :D Vcera som robila rizoto s cuketou, tak pridavam navod:

Na oleji (najlepsie olivovom), podusit cibulku do sklovita, pridat nadrobno posekany cesnak, poprazit, kym trochu chyti farbu, pridat nakrajanu cuketu (v recepte je ze na kolieska, ja som nakrajala na tenke palicky, nech je to dobnejsie) a zase posmazit (tak zo 10 minut). Pridat trosticku soli a smazit dalej (10-15 minut). Pridat trochu masla, prisypat ryzu, dobre pomiesat, prilievat vyvar, kym sa ryza neuvari. (Vyvar mi slabucko vrie v hrnci vedla, nech prilievam horuci. Ked sa minie, dolievam vodu.) Na zaver nenechat vyvarit vodu uplne dosucha, trosticka jej tam nechat. Po odstaveni primiesat zas trosku masla a nastruhaneho parmezanu (ja som dala obycajny eidam). Pri papani sa zase moze podla chuti posypat parmezanom. Ja na rizoto ziadnu specialnu ryzu nekupujem, pouzivam najviac natural, alebo potom obycajnu bielu, pokial to ma jest aj manzel, on natural nejak moc nemusi.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod estterka » 27 Nov 2011, 02:12

tak zajtra opat kupim cviklu an trhu a tentokrat ju po nejakej dobe nevyhodim,ale skusim to rizoto. ja mam pred cviklou nejaky respekt,ze sa okvapkame a nejde potom vyprat :D taky moj blok voci nej :D

janka,moj muz robieva rizoto vzdy s cuketou a mrkvou a v podstate,co da potom chladnica-brokolica,karfiol a tak. taka nezdrava verzia,prepacte mimo temu,je ked je uz hotove rizoto,naliat do nho jednu slahackovu smotanu. robievame to malokedy ale je to dobre. a my syru hodne teda davame do toho.

a baby,ved nemusite tie zrna jest :D ale zalozila som temu,lebo mna bavi nove veci vymyslat a zdravsie skusat zit teraz a potrebujem rady ;)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Nov 2011, 14:24

ale estterka, ved to je v pohode, téma je dobrá a správna! ja tu frflem na zrno a hned za tým som zjedla za misku naklíčenej mungo fazule, normálne mi to prišlo smiešne :lol: ja mám tiež niekedy záchvaty. Včera sme mali s manželom vážnu debatu, že pomaly budeme musieť začať normálne variť, stravovať sa doma a raňajkovať (!) kvoli Tomáškovi.. žiadne fast-foody za behu a bagety na pumpe, ked sme nemali malého, tak sme mali dosť hektický život. často sme síce robili zeleninové šaláty, ale to nevie malý jesť, a ešte to asi aj dosť dlho potrvá. pomaly sa to všetko aj u nás mení. manžel dnes urobil skvelý obed, skoro som padla na zadok :o ale v prípade Tomáškových chutí to vidím jednoznačne na polievky všetkého druhu, rizotá, cestoviny, prívarky..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 9 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 1 deň
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod estterka » 27 Nov 2011, 21:58

recept dna:spenatove halusky..spenat som uvarila na pare,mixla,zmiesala s celozrnnou mukou a vyvarila vo vode z toho halusky. hannah odkazuje,ze mnam :D a ja sa tesim,lebo som netusila,ze sa daju halusky bez vajicka.


shira,ja by som potrebovala poradit s mungom..mam kupene uz dlhsie,ale nemam odvahu ho spravit. nemam nadobu na klicenie a neplanujem kupit,viem,ze sa to da aj bez toho,len som si nei celkom ista postup.
a pekne si to napisala. je to tak,ze clovek si uvedomi,ze chce byt nejaky ten vzor pre dieta,ktore po nom opakuje a zacne aj sam inak sa stravovat. my sme napr postupne uplne prestali kupovat zeleninu v supraku a kupujeme len bio. muz,co je u nas osoba,ktora vacsinou vari,nedavno priznala,ze rozdiel vidno,ze ta bio zelenina uplne inak chuti aj vyzera,tak sa tesim,lebo strasne frflal zo zaciatku.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod janka » 27 Nov 2011, 23:32

estterka, ved ja sa tiez velmi tesim tejto teme, prave preto, ze sa mi nedari uvarit vsetko to "zrno", ako to nazvala shira, nejak chutne, tak hladam osvedcene recepty. Ta suprakova zelenina naozaj nie je to, co si clovek napriklad dopestuje sam. Aj chutovo, a tiez to nic nevydrzi. Neviem, ci je to nejak zufalo rychlene ci co, ze to hned zacne gegnut, ak to clovek okamzite nespracuje. No smola, ze toho roku som sa o zahradu nestihala nejak starat, lebo mi byvalo dost nanic, takze velke zasoby na tuto zimu nemame. A u nas na dedine nejake bio v obchode nehrozi.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod estterka » 28 Nov 2011, 18:44

akdarka,uzasne je to rizoto!!! hannah tiez chuti,co sa strasne tesim,sama si chodila pytat,co sa este snad ani nestalo,zvycajne ju ja s jedlom nahanam. a repa je super na anemiu a konecne mame chutny recept s nou. a dalsie plus,ze je to strasne jednoduche jedlo;)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod akdarka » 28 Nov 2011, 22:03

estterka, som rada :-) este skus toto: ocistenu cviklu na take hranolceky mensie nakrajat, vlozit na 30min do rury (200 celzia), potom pridat na take iste kusky pokrajane bataty a piect este spolu 20 minut. bolo to mnam - nie som si ista ci som uz niekde nedavala tento tip :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod luciole » 29 Nov 2011, 11:11

Vcera som aj ja kupila drobcovi nejake to "zrno" :D teda take, co bezne nejedavame. Viete mi, prosim, poradit, kolko treba varit pseno a kolko cervenu lupanu sosovicu? Este som kupila kukuricnu kasu, ta sa len zaleje horucou vodou, velmi jej chutila, nastruhala som do nej jablcko.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 23 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod estterka » 29 Nov 2011, 12:23

luciole,no pseno ja varim podla navodu na sacku,teda najprv 3-4krat zalejem vriacov vodou a necham par minut stat-vraj strati horkost a potom varim uplne od oka,kym nie je uplne makka. a sosovica cervena tiez tak,kym nie je az rozvarena pre hanku,rychlo sa vari dost. asi som ti nepomohla :)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod akdarka » 29 Nov 2011, 12:58

luciole, ja dam pseno na sitko a prelievam vriacou vodou z rychlovarnej konvice - uplne staci aby nebola horka potom. skus najprv varit pomer pseno:voda 1:2, potom pripadne dolej vodu. takto si to otestujes a nabuduce budes vediet. cervena sosovica - 10minut staci, max 15. ja som ju davala malemu s batatmi :-) a vyskusaj kuskus, bulgur...vyborne aj pre dospelakov ku grilovanemu kuriatku ako priloha ("zrno" zmiesat so susenymi paradajkami, petrzlenovou vnatou)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod didulka » 29 Nov 2011, 14:16

Minule som urobila na oslavu bulgur a jedla som ho sama. :-D
Vyborna je aj pohanka. Sare velmi chuti.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod luciole » 29 Nov 2011, 14:52

dakujem, jaaaaj, to so psenom je taka ostara? som netusila, na obale nie je ziadne varovanie :mrgreen: tak budeme skusat...kuskus mam tiez uz doma, pozera na mna z policky,z e kedy sa konecne odhodlam ho uvarit :lol:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 23 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod shira » 29 Nov 2011, 20:20

estterka, ja doma naklíčiť nedávam, kupujem to už hotové. skúšala som to len raz, ale bolo to "fuj", už na pohľad. asi som to spravila zle...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 9 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 1 deň
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 29 Nov 2011, 22:46

kocky, ktore ste robili cviklove rizoto - aku stolicu mali potom deturence? dnes som som robila, mala zjedla tak 4 lyzicky, jej obvykla davka a mala 2x hnacku...tak len zo zaujimavosti, ci aj z toho mohla mat alebo klasicka univerzalna odpoved "idu jej zubky" :-) inak je ok.
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod akdarka » 29 Nov 2011, 22:51

U nás bez zazivacich problémov :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 29 Nov 2011, 23:03

ta som vcera dala malej tiez 1.x cviklu s batatmi a maskom...zatial nekakala :-/
uvidime,ake prekvapko bude,asi tmavsie :-)
pseno a kuskus ee,ale taka sosovica.,vyskusam...kde ju kupim?v bio obchode?a varit sa da aj na pare?
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 13 rokov
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod estterka » 29 Nov 2011, 23:44

jedine nam trochu zafarbilo plienky,ale inak v pohode.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod luciole » 30 Nov 2011, 10:01

Bibiq, ja som ju kupila v bioobchode, ale tesi sa v poslednej dobe vseobecnej oblube, sa mi zda, tak predpokladam, ze ju budu mat aj v beznych obchodoch. Ale ci sa da varit na pare, to netusim, moje schonosti parit zacinaju a koncia na zelenine, teoreticky viem, ze sa da aj maso, ale strukoviny veru netusim, dufam, ze sa ozve nejaky skuseny "paric", som zvedava ;)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 23 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Zdrave recepty a inspiracie pre deticky od prveho roku

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 30 Nov 2011, 10:14

no ja parim aj masko,zeleninku a zo zaciatku som aj jablcko a hrusku...ale mam kamku co ma taky speci paric a tam pari aj ryzu...ale ja som neni ochotna nat 150eur na taky stroj ;-)
dakujem ale za sosovicu,dnes mame spenatik,mnam...
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 13 rokov
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia