Dojcenie a celkova anesteza

debata o všetkom a pre všetkých

Dojcenie a celkova anesteza

Neprečítaný príspevokod Norika » 28 Sep 2011, 22:24

Nasla som takuto otazku:
Kód: Vybrať všetko
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=132


Trosku ma zaraza odpoved, ktora tam bola dana.

Ja z vlastnej skusenosti viem, ze po celkovej anesteze sa moze/nemoze dojcit vzhladom na to, ake anestetika boli pri zakroku podavane. Vsetko je najlepsie konzultovat s anesteziologom. Tak (nic proti poradkyni ktora odpoved pisala) ako mohla byt podana takato odpoved, ked poradkyna ani nevie, aka to bude anesteza??

Ja som podstupila jednoduchy zakrok, a i tak mi musela byt dana najsilnejsia anesteza. Doktori mi tvrdili, ze nesmiem dojcit 24 h, zeby som malemuz mohla vazne ublizit, ze tych 24h trva, kym sa vsetky tie latky dostanu prec z mojho tela.

Tak ako to je?? Naozaj sa moze dojcit hned po operacii bez ohladu na to, aka anesteza to bola (slabsia, silnejsia), alebo predsa treba len davat pozor?? :-| :-| :-|
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 10 rokov, 8 mesiacov, 20 dní

Re: Dojcenie a celkova anesteza

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 28 Sep 2011, 22:31

Aj mne sa to zdá čudné, keď som bola ja na zákroku, tak mi chceli dať anestézu, po ktorej som nemohla dojčiť 12 hod, na sále som poprosila anesteziologičku, či mi nemôže dať takú, po ktorej by som mohla skôr dojčiť, a jasne som videla ako vymenila lieky a povedala, že môžem dojčiť po 6tich hod,... tak neviem.

Inak tu je celý môj prípad popísaný aj s radou od annag.. viewtopic.php?f=23&t=49
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 11 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: Matej
Rokov: 8 rokov, 10 mesiacov, 1 deň
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dojcenie a celkova anesteza

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Sep 2011, 07:12

Norika, pravdy sa dopátraš ťažko, ale vzhľadom na výskumy Thomasa Halea v tejto oblasti plus vzhľadom na dokázané závažné riziká predčasného odstavenia, je skutočne bezpečnejšou alternatívou dojčiť aj po celkovej anestéze. Toto nie je len otázka toho, či to niečo bábätku urobí alebo nie. Je to otázka aj zváženia závažných rizík nedojčenia plus použitia umelej výživy, tu dokonca hovoríme o trojmesačnom bábätku! Byť opatrný znamená v tomto prípade dojčiť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a celkova anesteza

Neprečítaný príspevokod Norika » 29 Sep 2011, 09:25

A tie anestetika nemôžu to bábätko zabiť ? Fakt, ja mám obavy o tu mamicku...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 10 rokov, 8 mesiacov, 20 dní

Re: Dojcenie a celkova anesteza

Neprečítaný príspevokod Klemka » 03 Okt 2011, 11:29

Norika, sorry, že dopisujem až teraz, akosi som na toto zabudla.
1. Nie je rozdiel, aká je to anestéza, matka môže dojčiť okamžite po prebudení pri akejkoľvek anestéze.
2. Akýkoľvek časový údaj o prerušení dojčenia na 6-12-24 hodín nemá žiadne odpostatnenie. Je len dôsledkom starých odporúčaní z čias, kedy o tomto neexistovali žiadne výskumy, tak si niekto imaginárne tipol, koľko by asi ten čas vhodný na nedojčenie mal byť.
3. Lieky používané na anestézu majú krátky polčas rozpadu, veľmi rýchlo sa odbúravajú z tela a v čase, kedy hovoríme o reálne možnom dojčení, sa už matka prebudila a prebudila sa preto, že už má z anestetika v sebe minimum, to je dôvod, prečo sa prebudí. V materskom mlieku sa preto budú nachádzať absolútne zanedbateľné, stopové množstvá tejto látky. Pri cisárskom reze anestéza v plnej dávke ide aj priamo k novorodencovi a napriek tomu sa toto bežne používa.
4. Treba si uvedomiť aj to, čo reálne odporúčanie prerušiť dojčenie na napr. 24 hodín pre trojmesačné dieťa znamená. Dojčenie v tomto čase tvorí hlavnú aktivitu dňa dieťaťa, čím ju má človek, ktorý sa oňho stará, zrazu nahradiť? Čím ma dieťa utíšiť, regulovať mu fyziologické funkcie a v neposlednej rade - čím ho má nakŕmiť? Umelým mliekom? Tu už hovoríme o neporovnateľnom riziku oproti materskému mlieku s absolútne zanedbateľnými množstvami nejakého lieku. A ako mu ho podáme? Fľašou? Tu už hovoríme o ovplynení prisávania a spôsobu satia dieťaťa, o zmätení dieťaťa rýchlym a stabilným tokom, o tom, že 24-hodinové kŕmenie fľašou môže znamenať mnohé mesiace boja s rôznymi problémami s dojčením a pri absencii účinnej pomoci o reálnej hrozbe predčasného odstavenia dieťaťa so všetkými závažnými dôsledkami pre zdravie dieťaťa aj matky.
Preto z hľadiska dojčenia toto skutočne nie je dôvod, aby matka kvôli anestéze prerušila dojčenie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron