(Ne)priateľ cumeľ

debata o všetkom a pre všetkých

(Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod luciole » 11 Sep 2011, 11:44

Úvodom sa hneď ospravedlňujem za ten kontroverzný názov, no výstižnejší mi nenapadol, ani neviem, kam tému zaradiť, tak dávam sem. Ide o to, že:

Pred pár dňami som v parku stretla kamarátku a skoro som z nôh spadla - aj s bábom spiacim v kočíku. Totiž nikdy ju nebolo inak vidieť len ako tlačí prázdny kočík a malú nesie na rukách. Keď som prišla bližšie pozrieť, aký zázrak sa to stal, zázrak sa volal cumlík. Sama bola z toho nešťastná, je totiž taká "naša" - prodojčiaca, anti-fľašková, anti-cumlíková, látkujúca atď. Lenže po 4 mesiacoch zároveň totálne vyčerpaná. Malá jej nechcela vôbec cez deň spávať a inde, ako na rukách bolo zle. Skúšali babyvak, nechcela tam byť, vydržala maximálne chvíľu, uspávali na fitlopte, na prse nechcela, nič proste nezaberalo. Pritom na nočný spánok zaspáva pri dojčení a spinká bez problémov. Takže kamarátka totálne fyzicky aj psychicky vyčerpaná rezignovala, skúsila cumlík a malá spokojne búva...

Tak som tak zneistela...žeby naozaj boli deti, ktoré ten cumeľ potrebujú? Alebo mali rodičia skúsiť ešte niečo iné/inak? Alebo čo poradiť takej mamičke, pre ktorú cumeľ znamená doslova vykúpenie? Máte takéto skúsenosti? Dá sa situácia riešiť nejako inak?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod akdarka » 11 Sep 2011, 12:42

ja som mala tiez dieta az do cca 5-6 mesiaca skoro nonstop na cicku...satka v uvaze koliska ma zachranila :-) podla mna je to individualne "co matka znesie"...nieco co ina polahky zvlada druha povazuje za neunosne. mne maly od narodenia spi aspon jeden denny spanok v satke/manduci (obcas mi toleroval kocik do cca 8.mesiaca a teraz sa necha kocikovat len mojej mame, ktora ale byva od nas dalej a nechodi tak casto)...no nevravim, ze som uplne nadsena z toho vzdy a privitala by som, ze polozim dieta a spi ale tak moj taky nie je a ja som matka, ktora dieta plakat nenecha a aby ma suploval nejaky kus gumy (cumel) ma nelakalo - takze nemam na vyber, resp toto som si zvolila... do 8mesiaca pri vecernom uspavani bol schopny dudlovat aj 2-3hod takze som mala povinny oddych - keby som mu dala cumel tak mam sice pokoj vecer ale vybrala som si tuto cestu...podotykam manzel ma podporuje a rodina nekomentuje
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Sep 2011, 14:51

Tak ja sa priznam asi do roka som tiež sem tam využila cumlik. Zo začiatku mi totiž maly nechcel zaspať pri ciciku, pretože už nechcel piť a kedže som zrejme mala nadprodukciu tak ako tak dudkal vždy nejake to mliečko vytiahol a to mu straaaašne vadilo hneval sa budil sa ked prehltol ale ked som vytiahla cicik nezaspal lebo chcel dudkať. Tak som mu dala cumlik a pri nom zaspaval. Tak sme mali take striedave obdobia až v približne roku proste pri cumli odmietol zaspať. Ja som sa tomu potešila hned som to využila zahodila ho a od vtedy mi pekne zaspava pri ciciku. Ale ja neviem niesom typ čo radikalne uplne odmieta všetko. Podla mna na všetko a každeho sa treba pozerať individualne, a napr v pripade tvojej kamošky by som jej isto nepovedala nič v negativnom zmysle. Myslim že je dostatočne vzdelana aj v oblasti kojenia a dobre si to premyslela kym pristupila k tomuto kroku. Viem že laktačne poradkyne maju isto iny nazor, ja nie som tak radikalna
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Sep 2011, 15:08

vejula, to znie trocha,ako keby poradkyne boli extremistky :P

my sme mali cumel do pol roka z podobneho dôvodu , ako vejula, ale potom som ho radikalne zahodila. kedze som sa dozvedela,ze to moze ohrozit dlhodobe dojcenie a maly mal soor...pred tym som si myslela, ze ved ked nam cumel neprekaza, tak nevadi, ale nie je to pravda.....a nevedela som si predstavit,ci to bez cumla zvladneme, a zvladli sme....

clovek ako jediny cicavec "potrebuje" k dojceniu aj cumel? ved to je trocha nelogicke....

kamaratka luciole mala pravdepodobne iny problem, a mala sa skusit obratit na poradkynu, aby zistili, kde je problem...preco nevyskusali ine nosice?? ine polohy na dojcenie, spolocne spanie....

nehnevajte sa na mna, ale ja si myslim, ze vzdy sa to da riesit inac...)

cumel prinasa mnoho negativ, dieta z cumla saje inak ako z prsnika, cim sa kazi dojcenie, cumel je umela nahrada, cim sa straca kontakt s matkou....cumel moze v konecnom dosledku viest k tomu,ze dieta sa predcasne odstavi, co obera mamicku a dieta o velmi vela....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod TIA » 11 Sep 2011, 16:53

My sme cumel pouzivali sest tyzdnov, presne kvoli zaspavaniu, ale mala ho nikdy moc nechcela, ja som jej ho nanutila, lebo "vsak nesmie zaspavat na prsniku".. . Ked som sa dozvedela co moze sposobit, tak som ho vyhodila a zacala som cumlik robit ja. Lenze to uz to take jednoduche nebolo, ten vyse tyzdnovy strajk dojcenia sme si "uzili" do sytosti. V zivote som nebola taka zufala. Velmi nam pomohlo klokankovanie a vobec staly kontakt, nosime sa 99% casu, ale aj tak mam pocit, ze cumlik zanechal svoje stopy. To nase prisatie je dost otrasne a nech robim co robim, nechce to byt lepsie. Mala pusinka uz zostala, akurat velmi pomaha asymetricke prikladanie, tak si aspon mala dokaze to mliecko vytiahnut. Ale sa mi zda, ze inak z toho prsnika nie je az taka nadsena, jak tu citam, nie vzdy sa nim chce nechat ukludnit a uspavame ju castejsie nosenim nez dojcenim. Neviem ci su aj to dosledky cumlika, ale je to o dost narocnejsie..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Sep 2011, 17:51

norika nemyslim to tak že LP su extremistky, ale viem že radikalne odmietaju všetky tieto veci ako cumel. Nikoho som nechcela uraziť.. Viem že len tak poradiť cumel ako riešenie nejakeho problemu ako najdostupnejšieho variantu je nezodpovedne. Ale rovnako viem že kopu deti ktore cumlik mali nemali žiaden problem s dojčenim. Preto si nemzslim že bz cumel v každom pripade musel niečo pokaziť. Ale ako som už povedala berem v uvahu že vo vela pripadoch tiež toho vela pokaziť može. To neznamena že By som niekoho nazor odsudzovala. LP maju pravo mať na cumel taky pohlad ako maju, tak isto ja mam na to taky pohlad aky mam a nemyslim si že by ma tu kvôli tomu niekto išiel odsudiť. Samozrejme tiež mi je zle ked vidim deti ktore vkuse žužlaju ten plast. Ale ked je to fakt len napr na to uspavanie, nebudem niekoho presviedčať že s cumlom sa neda dlhodobo dojčiť ked viem že sa da.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Sep 2011, 18:07

ale dlhodobo neznamena rok... len aby sme sa chapali.....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Sep 2011, 18:14

norika ja nevravim o roku. JA chcem dojčiť dlhšie. Moja mamina dojčila braškqa 3 roky a tiež občas dala cumel... teda pokial ho on sam nezačal odmietať.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Sep 2011, 18:21

ale vies, su deti, ktore si zvolia radsej cumel ako prsnik.....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Sep 2011, 18:29

norika, jj ja viem preto hovorim že by som nikomu neodporučila ako riešenie problemu cumel, ale pokial stretnem kamaratku ktora dava dieťaťu na zaspavanie cumel a popri tom krasne dojči, nebudem jej tlačiť do hlavy aku chybu robi s tym cumlom. Pretože by som patrila medzi tie ženy čo vodu kažu a vino piju, kedže som malemu prestala davať na zaspatie cumel až ked sa sam rozhodol že už mu stačilo. A jeho prisatie to vôbec nepoznačilo. Mam kamaratku LP s ona mi povedala že maly sa mi krasne prisava. Takže len tolko som chcela. Ešte raz vravim, nikdy cumel žiadnej kamaratke neodporučim, ale ani neodsudim, pokial jej dieťa napriek tomu s dojčenim problemy nema
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod katka » 11 Sep 2011, 19:03

Aj my sme boli dlho na cumliku :) proste som nedokazala zladit maleho a starsiu dcerku tak, aby som mala syna vzdy na prsku, ked chcel sat naprazdno a zaroven sa postarala a venovala aj dcerke. Nemala som satku, ale ergo nosic a tam som ho nevedela/doteraz neviem, naskladat tak aby dociahol na prsnik, takze sme dali cumlik...
Bohuzial sme schytaly vsetky negativa co len moze cumlik priniest- pokazilo nam to prisatie, maly zacal strasne vela grgat popri aj po dojceni, nastupil brutalny strajk (maly zrazu uprednostnoval cumlik pred papanim) a dostala som taku mykozu, ze keby ze ma nezachrani Annag s univerzalnou mastickou, tak som skoncila s dojcenim v 8. mesiaci, kedy sa to uz cez bolest nedalo vydrzat.. Takze chapem vsetky mamky, ktore daju cumlik, chapem dovody ale rizika ohrozujuce dojcenie su velke, preto si to treba este raz dobre zvazit. Cumlik ak si ho babetko oblubi je aj velka zavislost a zbavit sa ho je krizova cesta ;) .
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 15 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod Ludka » 11 Sep 2011, 19:07

Treba sa zamysliet v prvom rade, preco dieta nevie zaspat na prsniku....je dost pravdepodobne, ze matka ma nadprodukciu a nevie zaspat na prsniku, i keby veeeeeeeeeelmi rado chcelo, lenze matka nevie, co ma robit, a ani nic nerobi, aby znizila tvorbu, aby babatko zaspalo, krasne na prsniku. Plus asymetrickym dojcenim, babatko aj pri nadprodukcii, vie si regulovat tok mlieka....takze verim, a som presvedcena, ze ak by matka konzultovala svoj stav, tak by pochopila kde je problem a cumliku by sa vyhli. Ako pises, nechcela prso, pretoze mohla byt nadprodukcia, nechcela vak...je na mieste otazka ci sa skinovali doma, hocikedy pocas dna od narodenia...ak nie, dieta to vo vyssom veku odmieta a nechce vak, satku. Spavali spolu?
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 11 Sep 2011, 21:22

Tiez si nemyslim, ze sme extremistky...ked si ma nejaka maminka zavola kvoli akymkolvek problemom, poviem jej, ake su rizika cumlika a ze co vsetko to moze ohrozit. Ale su maminky, ktore mi na rovinu povedia, ze cumlik v ziadnom pripade nezrusia, ze su proti manzelia, svokry a neviem kto vsetko, nebudu s detmi spat, na ruky deti ucit nechcu, co ked si zvyknu atd a radsej su ochotne znasat nasledky...a pokial vidim, ze maminka radsej prestane dojcit ako zrusit cumlik, tak robim vsetko pre to, aby im to islo aj s cumlikom, poviem, co robit, ked sa to zacne kazit a aby ma hned kontaktovali. Niektore povedia, ze cumlik davaju iba vecer, ale ked ich nahodou stretnem, tak babo je vzdy s cumlikom, ja to nikdy nekomentujem ani nekritizujem, som predovsetkym rada, ze nadalej dojcia....
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Sep 2011, 22:01

tamoulik, nechcela som aby moj prispevok vyznel že z vas robim extremistky. JE i luto ak to takto vyzeralo.Ja si velmi važim čo robite.
ludka ja viem že som mala nadprodukciu, ale vobec som vtedy nevedela že to je zle že aj toto treba riešiť. Ja som praveže myslela že ake je to super, ešte som psikovi odsavala lebo ten sa išiel zblazniť po mojom mliečku.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod janka » 11 Sep 2011, 22:03

luciole, nemyslim, ze je to presne pomenovanie, ze niektore deti cumel potrebuju, skor by som povedala, ze niektore deti naozaj viac vycerpaju matku ako ine. Tiez si spominam, ze som bola prve mesiace neskutocne vycerpana, lebo Miska tiez toho vela nenaspala - ked niekedy v druhom mesiaci zacala spavat 12 hodin (den aj noc spolu), tak to uz bolo super, predtym spavala len 8-9 hodin. Bolo ju treba stale drzat na rukach, aj bdelu aj spiacu, stale ju ukludnovat, stale ju natriasat, polozila som ju, len ked som ju prebalovala alebo prezliekala. Ja som za prve mesiace zufalo schudla, lebo som sa nemala kedy najest, sice som mala v mraziaku nachystane jedlo, ale nemala som kedy si to z toho mraziaka vytiahnut a ohriat, stale som s Miskou pochodovala a nadskakovala, aby som ju uspala (fitloptu nemam). Vravela som si, ze ak pri tejto zufalej zivotosprave nepridem o mlieko, tak neverim reciam, ze o mlieko sa da len tak prist. Vecer som zufalo cakala na manzela, nech Misku aspon na par minut podrzi, aby som sa mohla ist osprchovat, a potom som sla s nou do postele. Po veceroch som plakavala od hladu a unavy, stavalo sa mi aj, ze som od vycerpania nemohla v noci spat - malu som nadojcila, ona zaspala a ja nic, len som cakala, kym sa zobudi na dalsie dojcenie, zaspala som, az ked som sa nad ranom rozplakala od unavy a zufalstva. Rano som sa vyvliekla z postele, kym bol manzel doma, tak som sa rychle prezliekla z nocnej kosele, lebo neskor uz nebolo kedy, zviazala spinave schlpene mastne vlasy do gumicky a cely kolotoc siel odznova. Styri mesiace som dospavala porod, az vtedy som si uvedomila, ze mam ten najhorsi deficit dospaty. Sama nechapem, ako som to vydrzala, a je mi jasne, ze keby som mala este jedno dieta, tak asi tiez siahnem po cumli. (Neviem, ci to tu neopisujem zbytocne rozvlacne, mozno ma kazda mamicka tuto skusenost, ja som mala len taketo dieta, akurat z pocutia viem, vraj to byva aj lepsie.) Takze ja by som po tejto skusenosti bola velmi opatrna s takym, ze mala este skusit hento a tamto, mohla sa tomu vyhnut. Styri mesiace skusala, to je fakt dlho, pri tak intenzivnom vypati. Myslim, ze skor ako rada laktacnej poradkyne v takomto pripade posluzi konkretna pomoc, keby mohol byt niekto pri nej, navarit jej, ponosit chvilu dieta namiesto nej, nech si moze aspon trochu vydychnut, aspon pol hodinka casu pre nu samu. Ked nikto taky nie je, tak nech ju ani nikto nesudi, ze to riesila cumlom, je to lepsie, nez ostavat v zufalom vycerpani, co moze viest akurat k nejakemu skratovemu konaniu - ja tomu naozaj rozumiem, ked matka zo zufalstva a vycerpania dietatu ublizi. Raz som kdesi pocula, ze kedysi ludia nikdy nenechavali matku s malym dietatom samu, vzdy bol niekto pri nej, presne kvoli takymto pripadom, ze od vycerpania moze urobit nejaku hlupost. Aky kontrast s dnesnou dobou, ked je casto matka takmer od porodu s dietatom doma cely den sama, nedivme sa, ze su cumliky take rozsirene.

Trochu odbocim od temy, ale je tu ista paralela - tiez nezdielam nijake romanticke nadsenie z dlhodobeho dojcenia. Dojcim a zatial neplanujem prestat, lebo vidim, ze Miska to velmi potrebuje, ale nevidim dovod pisat nejake ody na dojcenie batoliat. Verim, ze baby, co dojcia takto stare dieta tak 6-10 krat za den, tak si kazde dojcenie vychutnavaju. Lenze ja mam 6 dojceni za sebou, nez sa rano vyhrabeme z domu na ihrisko, a podobnym tempom to pokracuje do vecera, takze pre mna je to taka bezna rutina ako chodenie na zachod, ked som prechladnuta (alebo tehotna, to tiez niekedy chodim snad kazdy polhodinu).

Ospravedlnujem sa za dlhy prispevok, dufam, ze som sa nikoho nedotkla, chcela som akurat poskytnut pohlad z ineho uhla.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Sep 2011, 22:05

Ja napriklad nechapem, preco sa detom (nedojcenym) nasilu berie cumlik, ked su na nom zavisle. Len pre preto, ze ma 2-3 roky? Jednoducho take male dieta uz ked ma smolu a nedojci sa, ma stale potrebu sat a ako sa dieta potrebuje same odstavit od prsnika, to iste plati aj o cumliku.
Ale k veci - jasne, ze aj my LP pozname nejake mamicky, ktore v pohodke aj dlhodobo dojcia, pritom maju cumel, flasu, dokonca niektore i klobucik. Ale na rozdiel od ostatnych pozname aj velmi vela pripadov, ze staci jedno (!) pouzitie flase, ci cumlika (mamicka o tom ani nemusi vediet, sestricky v porodnici jej to ani nepovedia, ze dokrmili) a uz je problem s prisavanim a vysledkom je nedojcenie. Take klasicke su obdobia okolo 3 mesiacov a taktiez 9 mesiacov, kedy bolo vsetko ok, a zrazu je tu odmietanie. V tych 3 mesiacoch este pochopia, ze to strajk, ale v 9tich skoro vzdy povedia, ze babo sa odstavilo same.
Takze my vieme o rizikach, taktiez o vyznamnom vplyve na vyvoj chrupu a tvare, a preto nase jednoznacne odporucanie je nikdy cumlik nepouzit. Ked nieco nemam, tak nemam problem sa toho zbavit.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Sep 2011, 22:17

Janka pekne si to napisala, isto poradiť cumlik s tym že to može narobiť problemy je nezodpovedne. Ja som osobne velmi rada že mam take dieťa že si samo povedalo že radšej bude zaspavať pri ciciku. JA som vždy chcela na ciciku aj uspavať, ale ked maly nechcel ani s cicikom ani bez neho. Ale je pravda že cmumlik som dala malemu už v porodnici kedže som ho nemala stale pri sebe aby mal čo cuckať ked nieje pri mne
Inač tiež poznam viacero pripadov kedy mi kamaratky tvrdili že sa im dieťa prirodzene odstavilo pred prvym rokom
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod TIA » 11 Sep 2011, 22:39

Janka, velmi trefne si to napisala :-), tak podobne som fungovala aj ja a to v tych horucavach, bolo teplo mne aj malej, vecer som vzdy tak "fajnovo" vonala :-( a veceru mi manzel este stale nosi do postele, ked uz s malou lezim (lebo ona spi na mne tu prvu hodinku). Ale, toto mi az tak nikdy nevadilo, horsie bolo ked mala tie prve tyzdne vela plakala, hlavne vecer, to bolo na zblaznenie. Ja neviem, ale zda sa mi, ze riesenie cumlikom je take povrchne... mi to pripada asi tak ako ked si niekto dava tabletky od bolesti ak ho boli zub - tabletka pomoze, ale nebolo by lepsie ist k zubarovi, nech zub opravi..?
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod Ludka » 12 Sep 2011, 00:04

vejula, nemyslela som to nejak kriticky, alebo tak nejak...ok?

na kurze sme mali taku peknu vetu povedanu k cumlikom...naucme deti, ze nie veci, ale my ludia naplname ich potreby. Mnohe clanky, psychiatri naznacuju, ze drogisti, alkoholici atd...nejak zavisli ludia na materialnych veciach, mali svoje ranne potreby naplnane vecami....tak sa k tomu nie vedome, vratili :(
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod luciole » 12 Sep 2011, 08:51

dakujem vam za veeela prispevkov, vidim, ze cumliky nas vsetky tak nejako "ominaju" :) Urcite sa vsetky zhodneme na tom, ze mamicku s cumlikom nijako neodsudime, mne to pri kamoske tiez nenapadlo ani na chvilku. Skor jej ale chcem skusit este navrhnut stretko s LP, mozno by predsa len nasli spolu pricinu, preco malicka nechce spavat na prsniku (ale vecer ano, to moze byt, ze jej trebars nadprodukcia cely den vadi, ale vecer nie?) a samzorejme nepoznam uplne detaily, iba, co sa mi postazovala, ale netusim, ci niekedy skinovali, ci sa nosili od narodenia a prip. v inom ako babyvaku. Pokial viem, tak spolocne spavaju. Aby nahodou aj ona nebola z tych, co im cumlik sposobi vacsie, ci mensie problemy.

Janka, mas moj obdiv, oproti tvojej Miske je nasa Hanka naozaj anjel, nikdy neplakala a sice som tiez prve mesiace absolutne nic nespravila, ze ona iba nonstop cuckala a spala na mne, nehrozilo odlozit, ale aspon to bol taky rezim nuteneho oddychu, mohla som byt aspon na nete a "vykecavat" s okolitym svetom a ona tisko spinkala, tak ma nechytali nejake depresie z toho. To skor teraz stale menej zaspava na prsku a treba juu furt natriasat, chodit s nou, fitloptovat :mrgreen: prip. taku utrasenu ju potom este dat na prso a tam uz definitivne zalomi, hlavne vecery mame teraz take dlhsie, ze aj o pol jedenastej a v podobnych casoch ide spat.

Hoci, to je asi tiez scenar a cumel, preto moja mama tak vyvadza, ze mam Hanku stale na prse, ale kedze je to v takej pohodicke u nas, tak jej rada robim cumel ja, kedze si to pri jednom dietati, v malom byte, kde nie je problem udrzat poriadok a s plnou podporou a pomocou manzela mozem dovolit ;)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod zigi » 12 Sep 2011, 09:54

Tak Janka, nas pribeh je presne ako cez kopirak. Bola som unavena, hotova, kost a koza a plakavala som od unavy a zufalstva a nikto mi nevedel pomoct. Ani na zachod som nemala ako ist a presne ako ty som z toho vycerpania uz ani spat nemohla.Hanicka skoro vobec nespavala, non-stop som ju mala na rukach a prisatu a aj tak stale plakavala.Co som sa napocuvala, ze vsetko robim zle, ze je rozmaznana, ze preco nema cumel. Akurat u nas sa to cele odrazilo aj na mliecku a mala som ho malo (a stale mam). Vydrzali sme to nejako, ale ak mam pravdu povedat, neviem, ci to za to stalo. Kto take babatko nema, tak to nepochopi. Mozno keby mala cumlik a dost mliecka, bola by spokojnejsia a mala by aj spokojnejsiu maminu, ale to mi uz nikto nepovie. V kazdom pripade sme to nejako vydrzali a teraz ma Hanka 5 mesiacov a place sice menej, ale mrnci skoro furt . Stale je na mne, bud na rukach alebo v satke, stale nespokojna a do toho mi uz dva mesiace strajkuje, takze kazde dojcenie a zaspavanie je u nas boj. Na zaspanie totiz potrebuje dudkat, ale prisat sa nechce, lebo ma strajk. Takze skusame mozne aj nemozne, ale je to horor. Robim vsetko, co treba, s LP sa stretavam pravidelne a napriek tomu sa nic nemeni a nikto nam nevie pomoct. Poviem vam uprimne, keby chcela cumlik, tak jej ho sice so sebazaprenim, ale predsa len dam, pretoze viem, ze by to pre nas bolo vykupenie. Naozaj, kto to nezazil, tak to nepochopi. Preto si Luciole viem predstavit v akom rozpolozeni bola tvoja kamoska. Myslim si, ze okrem samotneho dojcenia, treba mysliet aj na psychiku a pohodu mamicky. Ak uz je toho na nu naozaj privela, treba ju podporit, ci uz s cumlom alebo bez. To nie je len o tom, ze niektora mamicka znesie viac alebo menej, to je hlavne o babatkach a uhle pohladu. Mam kamaratku, ktora mi tvrdila ake ma strasne narocne babo (ma 8 mesiacov) a ked sme sa stretli a videla moje, tak odchadzala stastna ako blcha, ze ake ma uzasne dobre dieta...no, ja som na tom bola s naladou horsie. ;)
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 3 dni
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 18 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod zuzanockamt » 12 Sep 2011, 09:56

[quote="JankaMich"]Ja napriklad nechapem, preco sa detom (nedojcenym) nasilu berie cumlik, ked su na nom zavisle. Len pre preto, ze ma 2-3 roky? Jednoducho take male dieta uz ked ma smolu a nedojci sa, ma stale potrebu sat a ako sa dieta potrebuje same odstavit od prsnika, to iste plati aj o cumliku.

JankaMich ... ani nevies, ako si ma potesila tym tvojim prispevkom ... ja mam totiz doma nekojenca, bude mat zajtra rok a ano ma cumlik ... tiez si stale hovorim, ze ked nema inu moznost sat, tak ten cumlik asi potrebuje, len som si nebola ista, ci mu ho teda nechavat aj po roku alebo mu ho zobrat alebo co s nim ... hlavne teraz, ked mu rastu zuby, tak som si vsimla, ze ho potrebuje castejsie ... ja mu ho neponukam nasilu, ma ho nadosah pocas dna, ked chce, tak ho zahodi, potom zase zoberie naspät a pri zaspavani ho zvycajne ma, ale ked uz tvrdo spi, tak ho sam vypluje
zuzanockamt
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 23 Apr 2011, 12:22

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod estterka » 12 Sep 2011, 10:18

baby,ja mam na kanaroch kamosku,ktora riesila koliky..nakoniec dala dudel(neviem preco tvrdila,ze to jedine pri kolike pomahalo..),dievcatko ma tri mesiace a co to spravilo s dojcenim..to dieta place strasne pre dojcenim,hneva sa na prsniku,pije strasne prerusovane,po dojceni zostava stale nervozne a uplakane-mne to bolo tak luto,ked som ich videla.a fakt najlepsie na celom je,ze to dieta v podstate ani ten dudel neprijalo,nasilu mu ho davala,ked plakalo v kociku a vypluvalo to. takze ja som to videla,teraz pred par dnami,co dokaze dudel :(
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod luciole » 12 Sep 2011, 10:28

Kočky, snažím sa vcítiť do rozpoloženia maminy, čo má také náročné dieťa. Cumlík fakt vyzerá ako vykúpenie, no zase keď pozriem, čo píšu LP, alebo napr. TIA, aké problémy môže spôsobiť, tak si predstavte, že by do toho celého vyčerpania a zúfalstva ste skúsili teda cumlík a mali to "šťastie", že by vám pokazil prisatie, začali by ste strácať mlieko, príp. by priniesol aj nejakú tú candidu, tak už si to môžete rovno hodiť. Potom by zrejme prišlo na rad etše väčšie zúfalstvo, že "prečo som jej ten cumlík len dávala", keby k dovtedajším problémom pribudli ešte ďalšie vážne. Plus ono zrejme ani nie je isté, že cumeľ naozaj vyrieši to, čo chceme. Možno ho dieťa odmietne, alebo ho má chvíľu a vyzerá spokojné, ale o pár dní zase začne štrajkovať, dovtedy stihne narobiť škody a už je všetko úplne celé zle :(
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod Ludka » 12 Sep 2011, 11:24

Zigi, a co LP...zaujima ma co povedala na prisatie a dojcenie....naozaj je na mieste to vidiet. Moze ist o znizenu tvorbu, alebo i ked sa to nezda aj o nadprodukciu.... a ako malinka pribera? a priberala?
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 17 hostia

cron