(Ne)priateľ cumeľ

debata o všetkom a pre všetkých

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 12 Sep 2011, 11:37

No nam cumlik v prvom mesiaci velmi ublizil. Najhorsie bolo, ze maly bol vyhladovany az anemicky. Spal mi cez den aj sedem hodin. Okolie ma povzbudzovalo, ake dobre dieta mam, ze to je super. On trpezlive chudatko nevedel, ze cucka dudlik namiesto prsnika. Samozrejme nebol problem len v cumliku. Ja som bola dezorientovana informaciami. Krmila som kazde dve hodiny a pol. Stopovala som si kedy ho krmim, ako dlho a z ktoreho prsnika. Je mi az do placu, ked spomeniem na to aky bol nas prvy mesiac.Dudle sme zahodili. Dalsie mesiace boli velmi narocne, ale beriem to tak, ze to bola kruta dan za ten prvy mesiac. Teraz, ked sa na to tak pozeram, tak akeby som maleho strasne sklamala a dalsie 4 mesiace som mu potom musela neustale dokazovat svoju lasku prsnikom. Teraz moj maly T. vie, ze som mu vzdy k dispozicii a on je uplne super, pretoze vie, ze som tu pre neho. Ja by som ziadnej mamicke dudlik neodporucila, pretoze staci kombinacia jednej dojcenskej famy s dudlom a moze to mat katastrofalne nasledky. Som odstrasujuci priklad a teda reklamu dudlikom nerobim. Ked sa ma niekto nan opyta, jednoducho im poviem moju skusenost. Vacsinou su ludia prekvapeni, ze nieco zjavne tak nevinne moze napomoct k problematickemu dojceniu. Automaticky pochopia a nerobia nasledne ody nad tym, ake chudatko moj maly je, kedze nema dudlik. Vidia, ze je spokojny aj bez neho. Mam kamosky kt. detom davaju dudlik a priatelstvo nam klape :)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 12 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 12 Sep 2011, 12:42

Ja som pri prvom davala cumlik od narodenia, netusila som, ze je na tom nieco zle a presla som si krvavymi ragadami, upchatymi mliekovodmi, zapalom prsnika, odsavanim, flaskovanim, strajkom a nevedela som preco, mala som nastastie nadprodukciu a som som tvrdohlava na to, aby som sa pri strajkoch nevzdala, aj ked manzel do mna hucal, ze ako trapim to dieta a nedam mu flasu, ked ju chce, navyse som predtym nikdy nepocula o LP. Cumlik sme zrusili, ked mal 2 roky, bol usopleny a nevedel dychat a potom sme sa vyhovorili, ze spapalo babo v brusku. Pri druhom som cumlik nedala a uzivame si bezproblemove dojcenie. Preto viem z vlastnej skusenosti maminkam povedat o hrozbach cumlika, ale zaroven povzbudit, ze mozu samozrejme dojcit, aj ked sa cumlika vzdat nechcu.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 25 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod vejula » 12 Sep 2011, 13:17

zigi suhlas s tebou..
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 7 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod TIA » 12 Sep 2011, 15:20

Mam uz len jednu doplnujucu myslienku - moja dcera cumlik nikdy nechcela, vzdy som stravila pol aj tri stvrte hodinu, kym som jej ho nanutila a aj tak ho potom v kociari vypluvala (moje rozumne dieta :-)), a to nehovorim o tom, ze vobec nefungoval, ak zacala plakat na utisenie..., takze tie maminy, ktore mozno snivali o cumliku ako o zachrane - mozno by to aj u Vas bolo podobne a vobec by ste si nepomohli. Ale tie nasledky!! Aj keby zrovna cumlik nepokazil prisatie a vsetko by "fungovalo" krasne, presne ako pise Lenkaa, klamali by ste vlastne dieta a Vam poviem, sranda to nie je si tu doveru ziskat spat (a tie vycitky :-(). Cumlik radsej nie. Babatko potrebuju maminu. Ze ci je to narocne?! Samozrejme, ze je, ale verim, ze ta drina stoji za to, mne osobne staci, ked sa ta moja mala na mna tak mudro zadiva tymi svojimi kukadlami a ak sa k tomu este aj usmeje..no co moze byt lepsie? :-)
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod zigi » 12 Sep 2011, 15:53

Ludka,
LP mi poradila skusit to zvladnut s prikrmami, takze uz od 4. mesiaca papkame zeleninku a dnes prvykrat aj jablcko. Za posledny mesiac pribrala 700g, lenze ja uz od 3. mesiaca prikrmujem s cievkou. Predtym keď som neprikrmovala, tak priberala v priemere 100g tyzdenne, niekedy viac, niekedy menej. Prisatie mi LP v podstate ani nevidela, kedze sa mala nechce len tak lahko prisat, to, co videla, ale nebolo v poriadku. Ale nic s tym zatial neviem spravit, lebo som stastna ako blcha ak sa vobec prisaje. A ked to chcem upravit, tak sa zacne zlostit, odpoji sa a mozeme bojovat zase.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod annag » 12 Sep 2011, 21:14

Dôvodov, prečo je bábo večne nespokojné a nakoniec dostane cumlík je veľa. Nájsť ich stojí za to, lebo cumlík so sebou prináša riziká a načo ich zbytočne podstupovať. Chcela by som upozorniť na tie dôvody, o ktorých sa menej hovorí:

Stretávam sa, a práve u mamičiek, ktoré majú vytúžené bábätko, sú informované a chcú všetko robiť v záujme bábätka, že sa snažia až priveľa. Prílišná snaha venovať sa bábätku, uspávať ho, dávať mu non stop pozornosť .... ide deťom doslova na nervy :-D Dieťatko sa stáva súčasťou rodiny od narodenia, chce ju spoznávať , pozorovať rodičov pri práci, lebo ich činnosť považuje za hru. Prvé mesiace okolie sleduje z bezpečia náruče, neskôr ho túži objavovať samé na vlastných nôžkach a nabodobňovať svojich blízkych. I preto fungujú šatky, nosiče, vaky .... mamička, ktorá má bábo uviazané na sebe , logicky robí i čosi iné ... pohybuje sa, ide sa najesť, varí, upratuje , oddychuje, venuje sa svojim záujmom ... bábätko pozorovanie okolia zaujme, upokojí napokon možno i uspí. Bez toho, aby mu mamička nad hlavou hŕkala hrkálkou či natriasala ho s cieľom teraz musíš zaspať a hotovo. Toto využívali naše staré matere, keď s deťmi na chrbte okopávali na poli zemiaky, využívajú africké ženy , keď s deťmi v šatkách nosia ťažké nádoby , varia a starajú sa o svoju početnú rodinu. A aj preto je rozdiel nosiť bábo na holých rukách alebo v nosiči. Zapájanie dieťatka do bežných činností rodiny je prospešné pre bábo i mamičku. Tak, ako sa bábo dokáže samé zabaviť na prsníku (v jednom momente si stimuluje zrak, sluch, čuch, chuť, hmat), tak sa dokáže samé zabaviť i pozorovaním okolia . No keďže sa nedokáže presúvať, potrebuje na to pomoc dospelého. Tým, že je v nejakom nosiči, má slobodu v rozhodovaní - či sa bude hrať=pozorovať alebo bude trebárs spať (podobne ako na prsníku. Bábätko, hoci je malé , potrebuje tiež svoj kus slobody v rozhodovaní, pretože ono samé najlepšie vie, čo v danej chvíli potrebuje. Neustále "organizovanie života" ho rozčuľuje a keďže nevie rozprávať, brániť sa vie len mrnčaním. Mamičky majú pocit, že ak je bábo na prsníku, alebo ak sa len nosí, tak stagnuje, lebo nedostáva dosť podnetov - práve naopak, dostáva ich a akurát, lebo ak už má všetkého po krk, jednoducho zatvorí v správnej chvíli očká a zadrieme. Priznajme si, že podobne funguje i počítač - koľké z nás majú v jednej ruke bábo a druhou ťukajú do klávesnice a ach, ako ten čas beží, však ono mi zadriemalo :-D

Druhý dôvod večnej nespokojnosti je, že mamička nevníma signály bábätka,hoci sa o to snaží a žije v predstave, že ich vníma veľmi dobre alebo v podvedomí vytesňuje nejaký problém alebo má strach o bábätko, cíti tlak zodpovednosti , ktorý jej zväzuje ruky - a to sa stáva nielen u dobre informovaných, "prodojčiacich" prvorodičkách, ale i u viacrodičiek. Na to je dobrá poradkyňa - lebo sa dokáže na vec pozrieť s nadhľadom, ktorú rodina pri každodennom strese nevníma. Stáva sa napríklad, že mamička , hoci nedáva cumlík, nedojčí na požiadanie a tým je bábo plačlivé či náročné: napr. tvrdošijne ponúka pri jednom dojčení len jeden prsník, alebo si bábo "pýta" prsník každé 2-3 hodiny, hoci v skutočnosti sa potrebuje dojčiť častejšie. A naopak, ponúka prsník, hoci bábo v tej chvíli nechce. Cvičí s ním, lebo má koliku,hoci ono je len napäté z únavy a stimulov, kúpe ho, masíruje v čase, keď už nevládze a pred dojčením, lebo inak by predsa grckalo... rieši všetko ostatné, len pritom nedojčí na požiadanie. Keďže bábätko nedokáže prísť samé k prsníku, potrebuje, aby ho k nemu mamička priložila - takže platí pravidlo ponúkať prsník ak je nespokojné a bábo sa rozhoduje či sa bude alebo nebude dojčiť. :)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 28 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 9 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 13 Sep 2011, 09:00

nemám veľa času, tak odpoveď bude krátka.Za seba a z vlastnej skúsenosti neodporúčam riskovať cumlík.A ak by ste niekedy niektorá mali to pokušenie, pošlite mi správu a ja vám obratom pošlem foto, mojej mykozy a ragád:-)))
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 29 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 23 dní
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod janka » 13 Sep 2011, 22:29

ked tak rozmyslam, co mne pomohlo zvladnut tie prve mesiace a nedat cumel, tak to bolo akesi zbavenie sa zbytocne velkeho pocitu zodpovednosti. Ked som si povedala, ze to nie je moja chyba, ja nic nerobim zle, niektore deti proste nespia, mam jednoducho dieta, od ktoreho nemozem cakat hodinu spanku. Nie je to moja chyba, ze vela place, niektore deti proste dovedie k zufalemu placu podnet, ktori si ine dieta ani nevsimne, a neda sa len tak lahko utisit. Nie je to moja chyba, ze je tak strasne tazke ju uspat, niektore deti proste tazko zaspavaju, to nie je o tom, ze som si ju zle naucila, ako sa mi snazili vsetci natlct do hlavy. Ak mi nieco pomohlo, tak to bolo pochopenie od mamiciek s podobnymi detmi, ked mi niekto povedal, ze ano, to poznam, to je proste tak, nic s tym nenarobis, nie, nic nerobis zle, robis vsetko vyborne, mas proste take dieta. A to posledne, co som potrebovala, bolo, ked niekto stale riesil, ze co robim zle (ako napriklad svokra, ktora stale pochybovala, ci mam dost mlieka, kedze Miska chcela tak casto pit, a pochybovala o tom napriek tomu, ze Miska ukazkovo prospievala, to ma dost vytacalo). Preto neviem, luciole, ci je to to prave, posielat tvoju kamaratku za LP, aby nasli problem v dojceni - ak dieta pekne pribera, vobec by som dojcenie neriesila, skor treba, aby sa ta mamicka zmierila s faktom, ze nie vsetky babatka ukazkovo spinkaju. Kazde dieta ma iny temperament a ten je casto zjavny uz od narodenia. U nas sa ceni, ked sa babatko napapa a pekne zaspinka, neplace, a ak sa aj rozplace, matka ho lahko utisi. No v inych kulturach je to aj inak (to mam z knizky "Our babies, ourselves"), lebo prave tie deti, co sa neustale hlasno a nastojcivo dozaduju svojich potrieb, s omnoho vacsou pravdepodobnostou preziju, najma v zlych casoch, o ktore rozne kocovne kmene nemaju nudzu. Pre mna jednoduche zmierenie sa s tym faktom, ze nespave a vecne nespokojne dieta nema vyznam snazit sa prerabat na spave a pokojne, prinieslo velku ulavu. Unavena, nevyspata a vycerpana som bola, ale cele sa mi to znasalo omnoho lahsie.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 14 Sep 2011, 08:53

Janka, to si velmi pekne napisala ;)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 12 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod luciole » 14 Sep 2011, 09:00

Janka, ďakujem, super príspevok...s tou LP skôr, že možno je tam predsa len niečo, čo sa dá zlepšiť a čím pomôcť a ak nie, určite to neuškodí... ;) Ešte ju odnavigujem sem na fórum, nech prípadne naberie energiu z príspevkov o rovnakých detičkách
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 7 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod akdarka » 14 Sep 2011, 11:07

janka, bomba prispevok! :-) dakujem Ti zan...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Sep 2011, 12:11

Janka super.. my sme si s manželom povedali, že naše dieťa je také aké je, a čím skôr to prijmeme ako fakt a zmierime sa s tým, tým lepšie pre nás všetkých. problémom je, že sa mamičky snažia nepočúvať bábatko samé o sebe, ale stále ho vtesnávať do nejakých noriem a predstáv. pritom si stačí uvedomiť, že všetko by mohlo byť ešte omnoho horšie! budme radi za to, čo máme, zdravé dieťa je dar. mama mi kázala tiež dať cumel, ale ja som nenašla dôvod- podľa mňa máme perfektné dieťa s čitateľnými signálmi svojich potrieb.. spával mi na rukách celé denné spánky..no a čo, prispôsobila som sa. a čuduj sa svete, zo dňa na deň začal dávať po nadojčení a zadriemaní najavo, že sa potrebuje otočiť, natiahnuť.. nechápala som najprv, čo sa mrví, ale položila som ho na skúšku do postielky a on sa otočil na bruško a spokojne zaspal. a odvtedy takto spáva. všetko má asi svoj čas a vývoj... nebolo treba nijaké vyplakávanie v postielke... ani cumlík.. (aj ked v autosedačke by sa hodil :lol: :lol: :lol: :lol: )
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 14 Sep 2011, 15:08

Janka, super prispevok, len sa ma utvrdila v tom, k comu som sa dopracovala aj ja. Tiez ma rozculovalo, ked sa po 20 min zobudil vyspaty, ja neumyta, nenajedena, neucesana, starsiemu som stihla akurat dat ranajky a obliect ho, ked plakal napriek tomu, ze bol napapany, vyspaty, prebaleny, noseny, skakali sme na FIT lopte, potom sme si proste povedali, ze je uz taky a basta. Odkedy sa narodil, tak mi ho nikto ani nevzal na prechadzku. Teraz je to trochu lepsie, niekedy ked pospi 45 min v posteli, tak ujukam, ze co vsetko som stihla a ako milo ma prekvapil, ze mi dozicil tolko casu. Na okolie som prestala reagovat, maly je nacucnuty skoro cely den, nosi sa, obcas pomrnci, odkedy stvornozkuje, tak sa vie uz aj 30 min zabavit s tym, ze beha po byte, prip sa nahana za starsim...proste sa staci v hlave zmierit s tym, ze dietatko je uplakanejsie a nijako sa tomu neda predist, odvtedy som kludnejsia aj ja, tym padom som kludnejsia aj ked vystraja starsi. Je mi to niekedy luto, ked vidim, ako sestrina dcerka v tom istom veku ako moj prespi od 2. mesiaca celu noc (nedojcena), nikdy nezaplace, stale sa usmieva a svagrina ma 3 mesiaca a od narodenia v kuse iba spi a nik o nej este nevie...ale na druhej strane mal valibuka, ktory je sikovny, sedi, lozi, komunikuje s kazdym a vsetci o nom vedia!
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 25 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod TIA » 14 Sep 2011, 15:44

Annag, trefne napisane :-). Myslim si, ze tieto dovody nespokojnosti babatka su castejsie nez si myslime. Niekedy sa prilis snazime. U nas to tak bolo a obcas este je, ak sa pozabudnem. Ked vecer uspavam tak, ze idem do spalne a snazim sa ju nosenim uspat nikdy sa to nezaobide bez nejakeho mrnkania a nespokojnosti a zvacsa nam to aj dost dlho trva. Vcera k nam dobehla na chvilku kamoska akurat v case kedy uz mala bola unavena a chystala som sa ju ist uspat. Namiesto toho sme sa spolu zakecali a ja som ju popri tom drzala na rukach, par krat si cucla (ked mi zacala olizovat rameno, tak som jej dala prsnik), potom znova dvihla na rameno a zrazu mi kamoska hovori aka je mala rozkosna ked spinka :-). Ziaden plac sa nekonal a ja som si este aj dobre pokecala..

Mne teraz velmi pomaha si klast tuto otazku: "Co by spravila juhoamericka indianka alebo africanka?" Je sice pravda, ze ani jedna by neriesila autosedacku ci nakupovanie v obchode, ale mnoho inych situacii mame podobnych - varit, najest sa, oprat, upratat.. . Myslim si, ze tak ako spomina Janka, nie je normalne aby matka s babatkom bola cele dni sama, nemalo by to tak byt, aj preto, lebo sa nema ako rozptylit, stale sa zaobera babatkom a su obaja nervozni. Uz sa Vam stalo, ze by babatko bolo ine, "lepsie" ked ste niekde vonku, na navsteve, alebo ked je niekto u Vas? Nie je to len tym, ze sa babatko inak sprava a zabava ho okolie, nesprava sa nahodou aj maminka inak?
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod luciole » 16 Sep 2011, 13:35

som smutná...ďalšia kamarátka pred nedávnom porodila bábo.Ešte pred pôrodom sme sa veľa bavili o dojčení, nosení, všeličom, strašne chcela dojčiť a zaujímala sa o všetko okolo, tému cumeľ a jeho riziká sme preberali niekoľkokrát... teraz zverejnila foto a čo nevidím, na každej je bábo s cumľom :cry: nedajú si tí ľudia poradiť ani za nič :cry:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 7 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod Norika » 16 Sep 2011, 14:50

TIA, ja mam to stastie, ze nie som na maleho sama,....okrem toho, ze mam manzela kazdy den doma, byvame na striedacku u mojich rodicov, u svokrovcov...dva tyzdne tam, dva tam, takze maly sa furt prestrieda...,,
a mozem povedat, ze je to prenho lepsie, on sa normalne ,tesi hned rano po prebudeni, ked uteka ku dedkovi do postele, napr, ked sme u nasich, tesi sa ked pride svokra z roboty...

no s manzelom sme uz totalne otraveni zo spolocneho byvania, a aj nasi rodicia, takze len co to bude mozne a budeme mat na to financie, utekame do vlastneho...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 22 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod TIA » 18 Sep 2011, 12:27

Norika, verim, ze spolocne byvanie je narocne, aj ja som si to vyskusala, ked sme este nemali malu a za tych par mesiacov nam to so svokrovcami velmi naburalo vztahy. Nejaky cas som svokru nechcela ani vidiet :-). Ale co uz, vtedy sa inak nedalo. A neviem si predstavit ani to, ze by sme byvali u nasich. Ale si to uzivame ked su nasi u nas na par dni, alebo tu bola moja sestra a brat, bolo nam super. A hlavne mala si to uzivala, uplne vzdy ozila ked tu boli a aj celkova starostlivost o nu bola jednoduchsia, lepsie spala, papala..

Myslim, ze babatka ocakavaju, ze okolo nich bude viac ludi, aj deti. Mozu sa stale na niekoho pozerat a nieco sa ucit, netreba ich "umelo" zabavat nejakymi cinnostami. Takze, akokolvek je to pre Teba a manzela narocne, pre Vasho maleho je to asi dobre, ze ma vsetkych blizkych pohromade..

Drzim palce, aby Vam cim skor vyslo to vlastne byvanie, viem z vlastnej skusenosti, ze je to skvely pocit :-)
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod luciole » 06 Okt 2011, 18:56

Pridávam vývoj k situácii, ktorou som otvorila túto tému: dcérka mojej kamošky asi týždeň zaspávala s dudlom...potom na to rodičom prišla (múdre dieťa ;) ), zistila, že to je nejaký podvod a bolo po zaspávaní :D Takže je opäť bez, oveľa viac šatkujú a tým sa zvýšil aj počet denných spánkov :goodjob:

veeeľmi sa z toho teším!
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 7 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod janka » 06 Okt 2011, 22:45

luciole, vidis, parada, niektore babatka su velmi mudre. Su to myslim prave tie ukricane, nespokojne, nespave... presne vedia co chcu, co potrebuju a len tak ich neoblbnes... velmi zivotaschopne, vytlcu z tej matky presne to, co im treba :D
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Okt 2011, 23:19

:goodjob: :dojcenie:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 1 deň
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 07 Okt 2011, 00:21

Janka, to si super vystihla!!! Tiez mam take co presne vie, co chce doma :)
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 25 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 08 Jan 2012, 23:37

Baby, ďakujem za túto diskusiu :)
v posledných dňoch, čo intenzívne chodím na toto fórum, som totiž nadobudla pocit, že som "neschopná" matka, keď som svoju dcérku naučila ako mesačnú na cumeľ, dokonca som začala mať výčitky svedomia :? ...lenže ja som už nevládala, dcérka visela nonstop na prsníku, nemohla som sa ísť ani najesť ani osprchovať, ani na wc, stále mala prsko v puse, vonku na prechádzke plakala ako o život, ani pri nosení nevedela zaspať...bola som už zúfalá, cumlík odmietala, ale ako mesačnej som jej ho znovu ponúkla a odvtedy sa stal zázrak... nie je na ňom závislá, využívame ho len pri veľkom plači alebo keď nevie inak zaspať a zaberá to...v prvom rade vždy ponúkam prsník, našťastie cumlík dojčenie neovplyvnil, prisala sa krásne hneď po pôrode a zatiaľ sme nemuseli riešiť žiadny problém v tomto smere (klop klop klop) ani napriek cumľu... nie som nadšená tým, že ho používame, trochu sa pred vami za to hanbím, ale na druhej strane priznávam, že mi veľmi uľahčil život...
Veľmi sa mi páči názor Janky, v podstate sa s ním stotožňujem a som rada, že som si ho(samozrejme aj iné) mohla prečítať...akosi mi je ľahšie na duši, pretože hoci som dojčiaca mamička, mám naštudovanú stránku Mamily aj Annag, intenzívne sa o dojčenie a témy s ním súvisiace zaujímam, všade čítam o nevhodnosti cumlíka, čo ma spočiatku utvrdilo v tom, že som zlá matka, keď som tú situáciu nedokázala zvládnuť, ale teraz to už tak nevnímam

dúfam, že môj príspevok nie je príliš chaotický, len som cítila potrebu vyjadriť sa
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 15 dní

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 09 Jan 2012, 04:49

Cottoncandy, je super, ze vdaka forumu vies o dojceni viac a snazis sa to uplatnovat i v praxi. Je uplne normalne, ze nie si dokonala :D , to tu asi nie je nikto. Je vsak skvele, ze uz vies co je dobre a co nie a pokial to je v tvojich moznostiach, tak sa snazis nespravne navyky opravovat (co vobec nie je jednoducha zalezitost a niekedy sa dokonca ani nemusi podarit opravit). To, ze ti cumlik neovplyvnil dosial dojcenie je super, ale nie je to zaruka, ze sa tak nemusi udiat v buducnosti. Je dostatocne vela mamiciek, ktore dlhodobo dojcili a zaroven pouzivali cumlik, ale studie a bezna prax jednoznacne ukazuju, ze pouzivanim cumlika sa znizuje pravdepodobnost dlhodobeho dojcenia. Kazda tvoja snaha o znizenie potreby cumlika je preto velmi dobra.

A ze ani ja nie som dokonala: Pred par dnami som si uvedomila, ze moju najmladsiu som uz mozno i polroka nevidela s palcom v ustach. Podobne ako ty som si neskoro vsimla, ze som dojcenie nespravne manazovala a najmensia sa naucila pouzivat palec na ukludnenie. Sice to nie je cumel (ten nemali deti nikdy), ale ani palec nie je prejav spravneho citania dietata. Ten palec nastupil asi od troch mesiacov, ked po uspati na prsniku sa mi zdalo, ze mala sa uz dostatocne najedla, i pekne spi, a tak som predcasne davala prsnik von. Je to vsak pijavicka zo vsetkych najvytrvalejsia :dojcenie: , a tak si nasla nahradu. Nebolo to prilis intenzivne, ale vyskytovalo sa. Ja som bola dokonca i vcelku spokojna, ze mala absolvovala prve krocky ku samostatnosti (podla jednej state staruckej psychologickej knihy mojej sestry).

Az ked mala asi rok, absolvovala som mamilacky kurz, kde som zistila, ze palec nie je prejavom samostatnosti, ale zlym citanim poziadaviek dietata. Takze odvtedy som okamzite nahradzala prst v ustach prsnikom a pri zaspavani som ju nechala na prsniku omnoho dlhsie. Priznam, ze som i nadalej davala prsnik von, lebo inak by bola prisata celu dobu spania, co mi nebolo velmi prijemne. Zakazdym som ale pockala dostatocne dlhy cas, aby som videla, ci si ho este nevyziada. V minulosti si ho okamzite nahradila prstom a ja som to neopravila. Takze mne oducanie od nespravneho navyku trvalo asi rok a pol :mrgreen: .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 1 deň
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod Klemka » 09 Jan 2012, 09:32

Cottoncandy, myslím, že málokto rozumie matkám, ktoré robia veci, ktoré nie sú veľmi prospešné pre dojčenie, tak veľmi ako poradkyne pri dojčení. Dojčiť prirodzene nie je v tejto spoločnosti také jednoduché. Človek nemá vzory, nevie, čo má očakávať, nedostane podporu vtedy, keď ju potrebuje. Je veľmi pohodlné, zhodiť to na matku, že je "zlá", "neschopná". Ak sa pozrieme realite priamo do očí, matka je v tom celom posledná, koho treba obviňovať.
Každá z nás v ktoromsi bode urobila niečo, čo ľutuje prípadne bola dotlačená k niečomu, s čím nesúhlasila, ale nevidela iné východisko. Ak však človek zistí, že urobil/robí niečo, čo v skutočnosti nebolo úplne správne riešenie, dá sa z toho aspoň poučiť a porozmýšľať nad tým, ako ďalej. Cumlík vždy ohrozuje dojčenie, vždy ovplyvňuje spôsob prisávania a satia na prsníku. Je skvelé, že sa Vám podarilo obmedziť jeho používanie na minimum a časom sa Ti určite podarí zbaviť sa cumlíka aj pri tých situáciách, pri ktorých ho používate teraz. Mám mnoho mamičiek, ktorým sa to podarilo, cesta k tomu bola veľmi ťažká, náročná a obdivujem ich, že sa na to vôbec dali. A takisto by bolo skvelé, keby si si z tohto fóra odniesla informáciu, že keby nedajbože náhodou sa čokoľvek vyskytlo, čo môže hoci aj vzdialene súvisieť s cumlíkom, môže sa to dať riešiť a nemusíš v tom ostať sama. Ako som spomenula - poradkyne chápu, prečo matka používa cumlík, takže sa vôbec nemusíš obávať sa ozvať poradkyni s problémom, ktorý "si si spôsobila sama" (och, toto nenávidím). Držím palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: (Ne)priateľ cumeľ

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 09 Jan 2012, 10:40

K tym vzorom, Tobiasko dostal na narodeniny knižku o bobroch na ktorej je bobor v kociku s dudlom a našla som tam aj flasku. Na vianoce dostal sklenenú guľu v ktorej bol baby anjel a tiez mal dudel. Minule mu babka z inej knižky ukazovala a učila ho toto je dudlik, toto je fľaša. U svokrovcov maju nad pracovným stolom nástenku s fotkami a je tam aj pohľadnica na ktorej je dudel a pod nou je napisane "Moj prvy vážny vzťah" Mam album fotiek mojho drobca a dokonca i ram kde je vyzdvihnutá fľaša i dudlik. Začínam si taketo minidrobnosti všímať a popritom sa mi rozum zastavuje. Mamicky kt. nedajú drobatku dudel su čudné . Pred 2mesiami ked som bola u svokrovcov mi svokra povedala nech mu dam uz dudel. Tobiasko mal 10mesiacov. Videla ma totižto ako mu nechavam dudkat prsnik aj v spánku. V tom momente moj mm pustil babicke link s rozhovorom s Mudr. Danielou Miklovicovou :love: a babka uznala, ze na tom asi nieco bude. Vlastne som iba chcela povedat, ze dudlik nepotrebuje ani ziaden marketing. Je to uz hotové logo na nieco chutné babatkovske.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 12 dní

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron