Dojcenie a alkohol

debata o všetkom a pre všetkých

Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod estterka » 17 Aug 2011, 16:57

Ahojte,chcem sa spytat,ako to je..paave som docitala jednu knizku,nic odborne a tam bola dojciaca mamicka,ktora bezne po veceroch so susedou vypila flasu vina alebo si dala za poldecak slivovice,ked bola rozrusena :o no to je extrem,ale napriklad,ked si dojciaca mamicka da pohar vina obcas k veceri,co si o tom myslite? ja som to neskusala,len som olizla z vajecneho likeru na vianoce akoze pripitok,ale chcem vediet,ako sa nato pozerate vy.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod luciole » 17 Aug 2011, 17:16

dotycna mamicka mala zjavne s alkoholom problem bez ohladu na dojcenie ;) ale nedavno tu Klemka v jednom prispevku tak pekne napisala, ze dojciaca mamicka moze jest a pit co chce vratane spolocenskej konzumacie alkoholu...takze to zrejme bude v pohodke, ak to niekto neprehana... aj ked ja som si tiez myslela, ze sa nesmie vobec nic a na Velku noc som si odoprela jediny alkohol, ktory obcas konzumujem - moje oblubene likerove vajickaaaa :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod shira » 17 Aug 2011, 17:22

nuž vo všeobecnosti- alkohol v tele nie je potrebný a kto hovorí inak, chce si tým niečo ospravedlniť ;) tým nemyslím, že by bol v malom množstve pre dospelého človeka škodlivý. pre bábätko je podľa mňa škodlivý v akomkoľvek množstve, ale neviem, kolko asi toho prejde do mlieka napr. ked si dám deci vínka ked malý zaspí a dojčiť idem o nejaké 4 hodiny... možno ozaj zanedbateľné množstvo, neviem.. ja som ochutnala víno teraz nedávno, skoro po 2 rokoch, ale to bol iba dúšok, len som si chcela pripomenúť chuť ;) inak myslím že vydržím, kým dojčím, nepiť :D
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod estterka » 17 Aug 2011, 18:15

no mala som pri niektorych pasazach pocit,ze by bolo fajn sa skontatovat s autorkou,ci si to vobec uvedomila,co pisala..
tie si myslim,ze vydrzi be alkoholu,len ma to zaujimalo,ze ako to je:)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod Norika » 17 Aug 2011, 21:08

jeden poharik vinka je tiez jed, ale uskodit nemoze..... ak ho clovek nepije kazdy den....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Aug 2011, 21:40

Luciole dobre si pamätáš :)
Dojčiaca matka sa z hľadiska alkoholu má správať rovnako ako iná dospelá žena. Ak sa rozhodne, že napriek tomu, že alkohol je v podstate jed a teda škodlivina pre organizmus, že ho občas chce, pretože u nás sa jednoducho občas alkohol pije, nemusí toto kvôli dojčeniu vôbec riešiť. Spoločenská konzumácia alkoholu - teda niečo podobné, ako si, Estterka, čítala v tej knižke, ak ho žena k životu potrebuje, je pre dojčené dieťa omnoho menej škodlivá, než rôzne obmedzovania dojčenia kvôli tomuto, či dokonca predčasné odstavenie.
Mimochodom, dr. Newman uvádza, že po dvojdecke vína a dojčení má dieťa v krvi asi toľko alkoholu, ako sa mu vytvorí z cukrov po konzumácii jedného jablka. Podobne ako pri väčšine liekov prechádza do materského mlieka mizivé množstvo alkoholu. Netreba ani robiť časové obmedzenia - napr. dojčiť až po aspoň hodine, či viac.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 17 Aug 2011, 22:11

Zabite ma, ale ja zbožňujem chuť červeného vína, konkrétne modrej frankovky, iný alkohol nepijem, neznášam ho... doprajem si 2dcl jeden, niekedy aj dvakrát do mesiaca, večer si otvoríme s mužom fľašu, on vypije zvyšok... už som vypila aj dva poháre, s väčším časovým rozostupom, ale dopriala som si až asi po roku od pôrodu, po tom, čo som si o tom naštudovala od Newmana, ktorý presne tvrdí, že sa netreba obmedzovať, samozrejme všetko s mierou.. .. inak kým som výhradne dojčila, nepila som nič. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Aug 2011, 22:20

Carodejnica, lenže ono by to nebol problém z hľadiska dojčenia ani častejšie a ani v čase výlučného dojčenia. Skrátka toto netreba riešiť!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod estterka » 17 Aug 2011, 22:31

toto som sa vzdy cudovala,ked niekto na MK pisal,ze dala som si pohar vina,vsak dojcit budem az o 4 hodin. ze aky to ma suvis.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod didulka » 18 Aug 2011, 07:03

Ja sa tiez priznavam... Dam si s muzom kazdy druhy alebo treti den 3-deci frankovky modrej. Hlavne ked ma hlava boli. Lebo mam problemy s tlakom a jedine co mi ho zvysi je cervene. :-D
Tiez som citala, ze dojciaca matka moze kludne vinko, pivko v rozumnom mnozstve, ale tvrdy alkohol nie.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod shira » 18 Aug 2011, 08:56

no tak ja si s mužom nedám lebo je abstinent a mne škoda fľašu otvárať... ked sme mali návštevu tak som trochu ochutnala, čo za víno doniesli..inak ja som bývala taká vínna muška :D
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod ayshka » 18 Aug 2011, 10:00

norika a preco je jeden poharik vinka jed? ja som myslela, ze vino je zdrave, jasne, ze v malom mnozstve, v Taliansku ci Francuzsku si davaju bezne k obedu :) ja osobne z alkoholu len vino mozem, tvrdy alkohol som nikdy ani citit nemohla, teraz ked dojcim, tak si obcas chlipnem z manzelovho pohara, staci mi len ochutnat
tu je jeden clanok o dojceni a alkohole: http://www.provita.sk/site/node/46
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 3 mesiace, 10 dní

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod Klemka » 18 Aug 2011, 13:47

Tvrdý alkohol takisto - ak hovoríme o spoločenskej konzumácii, je omnoho lepšie, ak si matka občas dá aj likér alebo niečo iné, čo chce, ako to, aby sa rozhodovala štýlom, že bude dojčiť cca. rok, aby sa nemusela obmedzovať. Málokto si uvedomuje, aké závažné riziká predčasné odstavenie prináša. Ak budeme na matky vyvíjať tlak, že pri dojčení musia byť svätice, ktoré jedia len 3 dni staré rožky, nedotknú sa alkoholu, odolávajú fajčeniu (ak sú bývalé fajčiarky), neužívajú žiadne lieky a sú len citovo vyrovnané a spokojné (lebo už som sa stretla aj s tým, že je lepšie nedojčiť, ak je matka nervózna a vyčerpaná) atď., tak to sa dá pár týždňov, ale pár mesiacov už ťažko a pár rokov určite nie. Pritom dlhodobé dojčenie je absolútne normálne a čokoľvek mimo toho prináša riziká. Omnoho závažnejšie, než materské mlieko, v ktorom občas je stopové množstvo alkoholu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod estterka » 18 Aug 2011, 14:12

hej,ja poznam jednu muzovu znamu a ona po troch mesiacoch prestala dojcit,lebo sa chcela poriadne najest,pit pivo k vecery a fajcit..
a teda asi blba otazka,ale spytam sa,ja mam starsnu chut na pikantne veci a neviem preco mam blok,ze si nedavam,teda podla tohto co si pisala,mozem aj feferonky? :D
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod Norika » 18 Aug 2011, 14:22

ayshka, ja som to nemyslela tak, ze sa z jedneho poharika otravis....ale tak, ze aj ked je to len jeden poharik, neznamena, ze je to menej alkoholicke ako cele vino, neviem ako to vysvetlit.... alkohol je jed, cize aj jeden poharik vina teda je....

ja viem, ze bezne k jedlu si da hocikto......ale napr ja uz z jedneho poharika chytam taku farbu , ze hruza :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod Klemka » 18 Aug 2011, 14:57

Estterka a prečo by si feferónky nemohla? :lol: V Indii dojčia s dosť štipľavým jedálničkom, ktorý sa počas dojčenia nemení.
Ak matka odsleduje, že dieťa na niektorú vec v jej strave nejako reaguje, môže skúsiť eliminačnú diétu, v ktorej sa potvrdí alebo vyvráti, či je to naozaj od toho. A ak sa to potvrdí, tak by bolo asi lepšie sa tej potravine vyhnúť. Prípadov, kedy je toto skutočne realita, je tak málo, že sa veľmi ani neoplatí nad tým vôbec uvažovať.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod shira » 18 Aug 2011, 15:04

estterka ja som taká "azbestová huba" ja hlcem feferónky bežne ;)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod janka » 18 Aug 2011, 15:40

estterka, ja teda varim dost pikantne, my sme tak zvyknuti, feferonka je bezna sucast nasej kuchyne :D Spociatku ma sice mama a svokra varovali, ze by som take nemala (a orechy by som nemala a cokoladu by som nemala a kapustnica na vianoce? bozechran!...), tak som sa trochu stranila, ale potom som skusila a nic zle sa nestalo, tak sme davno naspat pri pikantnej kuchyni.
norika, myslim, ze o tom to je, aby clovek poznal svoju mieru. Ked vies, ze s tebou jeden poharik vina zamava, tak si nebudes davat ani ten jeden. Aj cukor vo velkom mnozstve je jed, aj sol vo velkom mnozstve je jed, ale nebudem sa im preto uplne vyhybat. Cokolada je droga svojimi ucinkami velmi podobna marihuane, akurat veeelmi slabucka. Cokoladu si dam, marihuanu neuznavam. Tak aj pohar vina je podla mna v pohode, stat sa pod obraz bozi uz v pohode nie je.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod shira » 18 Aug 2011, 15:46

no veru, ja čo som si dala minule ten hlt vína, len som vyvalovala oči, že čo to je za extra silné víno :o 8-) . ja by som už 2 deci tiež nemohla vypiť a to som v pohode také 3 roky dozadu pri večeri v reštaurácii stiahla fľašu. hold nezvyk je nezvyk.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod didulka » 18 Aug 2011, 22:45

U nas sa tiez je vela stiplaveho. Pestujem habanero, aj ked tento rok nemam ani jednu papricku. :-(
Fajcenie je urcite horsie ako poharik vina. Nie preto, ze to prechadza do mlieka. Matka dycha na dieta, chyta nikotinovymi rukami. Ja som byvala fajciarka, fajcila som dokonca mesiac a pol pocas tehotenstva. Viem, ze ten smrad z ruk sa neda tak lahko umyt.
Ked vidim mamicky s hlbokymi kocikmi s cigou v hube, tak mi je z toho zle.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod shira » 19 Aug 2011, 13:42

moj muž fajčí dosť veľa :( ale musí sám dojsť doho štádia, že prestane. ja verím že to príde. ja som bola niekedy taký príležitostný fajčiar, ale už sa k tomu asi nevrátim.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod charlie » 19 Aug 2011, 17:29

Ja si obcas davam Radlera. Fajcenie neznasam a neznasam, ked niekto okolo mna fajci a ja to musim dychat! :x
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Aug 2011, 21:21

Pri fajčení kohokoľvek, kto sa zdržiava v blízkosti dieťaťa je mimoriadne dôležité, aby nebolo kŕmené umelou výživou. Takže aj v prípade toho, že len otec je fajčiar, naberá dôležitosť dojčenia ešte iné rozmery. A dojčenie je natoľko dôležité, že ak matka nedokáže prestať fajčiť, je lepšie, ak popri fajčení v dojčení pokračuje. Viem, že toto je koncept, ktorý nie je dobre a ľahko akceptovaný na Slovensku, ale to len preto, že neberieme dojčenie ako normu, ale normou je umelá výživa, dojčenie je akýsi bonus a nevnímame aké riziká prináša nedojčenie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Aug 2011, 22:30

Klemka, a ako je so zvysenym rizikom pri spolocnom spani, pokial je matka fajciarka? Otec by nemal v noci az tak vadit, ci ano?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcenie a alkohol

Neprečítaný príspevokod Norika » 19 Aug 2011, 23:01

klemka, neviem,ci je vela hodin, ale akosi nechapem, co si napisala :D
akoze ked zena fajci, a dojci, tak to je mensie zlo, ako kedy fajci a nedojci??

jankamich, ak mozem ja odpovedat, co viem, tak by nemal pri dietati spat ani otec fajciar, lebo jeho koza vylucuje nikotin, a to potom dieta dycha,,,,
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron