Čo uvariť?

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 14 Mar 2012, 12:42

Ja robim natural ryzu v kuchte. vecer namocim do vody, v tej vode ju dam rovno do kuchty, pridam bio vegetu a varim asi hodinu, nechavam prikryte este aj 2h ak je teda cas. Tiez je vyborna.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 29 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 14 Mar 2012, 13:15

shira, ja som tiez zvykla na oleji poprazit cibulu, ryzu a zaliat vodou. najnovsie len naraz ryza+voda bez oleja, soli...inak, poslem ti potom tu bio naturalnu (minule som objednala viac), vyskusas - mne sa zda lepsia ako tie naturalky co su bezne dostat

tamoulik, ja som bola presvedcena, ze kuchta (to je tlakovy hrniec?) ma setrit cas a ty ryzu varis dlhsie ako ja :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 28 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod Anna » 15 Mar 2012, 16:39

No mňa to tiež prekvapuje, ja ryžu natural nevarím v normálnom hrnci dlhšie ako 25 minút.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 15 Mar 2012, 18:36

To potom aku natural ryzu varite? Ja ked som prvkrat varila v normalnom, tak aj po dvoch hodinach bola tvrda...
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 29 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Mar 2012, 21:08

akdarka píše:shira, ja som tiez zvykla na oleji poprazit cibulu, ryzu a zaliat vodou. najnovsie len naraz ryza+voda bez oleja, soli...inak, poslem ti potom tu bio naturalnu (minule som objednala viac), vyskusas - mne sa zda lepsia ako tie naturalky co su bezne dostat

tamoulik, ja som bola presvedcena, ze kuchta (to je tlakovy hrniec?) ma setrit cas a ty ryzu varis dlhsie ako ja :-)

jej dakujem, vyskúšam.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod Anna » 16 Mar 2012, 12:52

No tie pred rokmi som aj ja varila aj hodinu a viac, ale tie terajšie aj z obchodu asi Lagris alebo sáčková Uncle Bens sú naozaj rýchle, teraz objednávam z internetu, takže je to rôzne, ale nie je určite ani 45 min., viem porovnať, lebo ich kupujem dlho, takže po namáčaní a v tlakovom hrnci by to malo byť rýchlejšie, akú kupuješ ty Tamulík?
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod luciole » 16 Mar 2012, 14:37

Ja varím naturalku zatiaľ len Hanke, ale tiež ju ráno postavím, aby ju mala k obedu uvarenú :mrgreen: Kúpila som v bioobchode zn. Kroner
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 11 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 16 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 16 Mar 2012, 16:57

Kupujem tu Lagris
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 29 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod Anna » 16 Mar 2012, 20:11

Tamulík, ja tú Lagris naozaj varím nejakých 25 minút, dám vody podľa návodu na obale, nechám zovrieť a potom na strednom plameni asi 25-30 min. Je potom taká al dente, nemám rada ryžu rozvarenú, ani cestoviny, radšej trochu sypké ako lepivé a je to aj zdravšie, lebo čím viac rozvarené, tým vyšší glykemický index a všetko s tým súvisiace.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod Norika » 12 Apr 2012, 21:53

ahojte, potrebujem poradit. Ako pripravujete baklazan?? kupila som ho kvoli natierke, ale nejako ma prechadza chut, radsej by som vyskusala nieco ine. Este som to nejedla, mam obavy ze mi to nebude chutit :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 26 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod luciole » 13 Apr 2012, 10:11

Norika, ja nie som nejaky supermilovnik baklazanu, ale ked ho mam, tak ho pripravujem vacsinou este s ostatnou zeleninou velmi jednoducho - nakrajam na cca rovnake kusy, hodim do plechu, pokvapkam olejom, osolim, prip. bylinky podla chuti a dam upiect (vacsinou tam mam zemiaky, baklazan, cukinu, paradajky, cibulu, petrzlenovu vnat... baklazan mavame len v sezone zo zahrady, takze dam vsetko, co je k dispozicii). Ale da sa aj obycajne vyprazat ako cukina, alebo ho robim len na grilovacej panvici s trochou oleja a cesnakom. Pred pripravou je dobre ho nakrajany nasolit a chvilu pockat, aby pustil horkost. No neotalaj dlho, lebo celkom rychlo vyschne a vzniknuta spongia je uz nepouzitelna ;-)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 11 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 16 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 13 Apr 2012, 19:38

Norika, ja baklažán milujem a robievam dosť často...aj tak ako spomínala luciole, alebo robievam plnený baklažán či baklažánové lasagne...baklažán plním rajčinovou plnkou napríklad = prekrojím ho pozdĺžne na polovicu a dám na 200 stupňov piecť do rúry, kým zmäkne, potom ho vydlabem...na cibuľke opražím rajčiny bez šupky nakrájané na kocky, môžeš dať aj kocky slaninky prípadne nejaké iné mäsko, pridám pretlačený cesnak, vydlabanú dužinu z baklažána, čerstvé bazalkové lístky, osolím, okorením, potom ešte horúce nalejem do vydlabaného baklažánu, navrch dám kolieska mozzarelly a zapečiem na 180 stupňoch... podobne robím aj lasagne, len do zapekacej misy vrstvím plátky cestovín, bešamel, spomínanú rajčinovú omáčku, na kolieska nakrájaný a na panvici opečený baklažán a na vrch dám plátky mozzarelly
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 19 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod Norika » 14 Apr 2012, 10:31

urobila som len kolieska, kolieska baklazanu , na to kolieska paradajok, a syr...jedli sme to nasilu a nedojedli :( este aj ta paradajka,ktoru mam rada v tomto stave nebola chutna :( mozno som to zle urobila, neviem....ale nezachutilo.....cerstvy baklazan mi celkom fajn vonal, ale v takejto zapekanej podobe mi moc nesiel..

Som uz trocha nestastna. hrozne by som chcela skusat zdravu stravu, ale vela veci je pre mna novych, hlavne chute, a akosi mi to nechuti...co nam zachutilo,aj malemu, bolo udene tofu :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 26 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod Anna » 14 Apr 2012, 17:42

Norika, to je úplne normálne...ja som sa musela naučiť variť pre troch, vždy keď som navarila, tak manžel to jedol aj na raňajky piaty deň, lebo vyhodiť sa nesmie a ja so synom to už radšej nemám jesť...a poviem ti, že mi to trvalo dlho, nie som rodený talentovaný kuchár, ale po čase si napr. pospájaš niektoré koreniny s príslušnými potravinami a skúšaš, čo je horké, kysle, koľko toho pridáš , aby to nepokazilo výsledok, keď sa nepodarí, nabudúce si zapamätáš, varím často podľa kníh, ale ani tie nie sú dokonalé, takže vždy si pri opakovaní daného jedla niečoho pridáš, niečoho uberieš....ale je to aj o tolerancii partnera, môj manžel neúctivo nekritizuje, lebo vie, že pre nás robím všetko a hlavne vie, že dobre navariť nie je moja povinná genetická výbava ani rodová povinnosť, vie, že som začala variť teraz , preto keď nevyjde, zamrzí, ale chlieb sa dá jesť stále / ten nám pečie švagriná/ a šalát je do desiatich minút.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Apr 2012, 18:36

norika, baklažán je podľa mňa nechutný takže ked ho nezamaskuješ niečím, tak nič moc... nie je to tvoja chyba. ja a moj malý ho z neznámych príčin máme veľmi radi nakrájaný na kocky, posolený a uvarený na paráku...ale ja mám dosť divné chute a nikomu inému by som to neponúkla :mrgreen:
ja varím normálne jedlá. akurát vyprážam veľmi zriedka, alebo len pre muža. inak úplne obyčajné veci- krémové polievky sa dajú z každej zeleniny, slepačiu alebo morčaciu nedeľnú rezancovú polievku milujeme, taktiež cestoviny, ryžu s mäsom, ryby, zemiaky... u nás v malom meste a tobôž v dedine nekúpim nijaké mimoriadne veci, ale aspon menej miniem ;) zeleninu jeme často surovú vo forme šalátov, ovocie je na dennom poriadku, jeme aj mliečne výrobky. sme obaja s mužom dosť chudí, tiež bielu múku neriešim a jem aj rožky s maslom ;) malý sa stravuje tak, ako my, len tie šaláty nejak nevie. ale dnes sme boli na záhradkárskej výstave v trenčíne a tam som si kúpila krájač na zeleninu, konečne bude príprava šalátov jednoduchšia, to sa strašne teším. lebo krájať cviklu, mrkvu alebo kaleráb na tenulinké rezančeky ručne ma moc nebavilo.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod tina » 16 Apr 2012, 12:58

ja velmi nemam vztah k vareniu, celu domacnost sa snazim vyvynut tak, aby zabrala postupne cim menej casu, ale zas zalezi mi na tom, aby sme ako rodina jedli kvalitnu cistu stravu, takze ma to varenie neminie :lol: hlavne kym byvame tu a musim vyvazovat svokrovcov, ktori nam casto tlacia vyzivovo prazdne jedla... uz sa mi podarilo par kuskov, napriklad spenatova fasirka - rychle prakticke jedlo, co sa da zobrat aj na cestu... mne tofu nechuti vobec, ale zato sojove mlieko ano, cakala som nieco nechutne a bola som prekvapena tou chutou, zacala som ho vyrabat, lebo je to velmi jednoduche a lacne.. plus mame domacu pekaren, pecieme cz chlieb s ozajstneho kvasku, velmi nam chuti
,
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod shira » 16 Apr 2012, 13:46

tofu som chcela dať malému, akože zdravé jedlo. takou rýchlosťou ešte nič nevypľul, ako toto.. a to dáva do pusy všetko možné aj nemožné.. a celkovo s jedením nemá vobec problém. normálne som dostala záchvat smiechu a moj muž že múdre dieťa :mrgreen:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 16 Apr 2012, 13:51

shira, ja mám podobnú skúsenosť ako ty, ale s avokádom...keď som ho malej ponúkla, vypľula ho do diaľky takou rýchlosťou, že dodnes neviem, kde skončilo :D pokúsila som sa jej ho dať aj druhýkrát, zmenila som taktiku a natrela ho na koliesko rožka, no to bol pohľad, ako ju len z neho napínalo, chúďa...pokus viac neopakujem :D
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 19 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod estterka » 16 Apr 2012, 15:20

my baklazan nakrajame na drobne kocky aj s ostatnou zeleninou a pecieme. ono sa ta zelenina ale musi poriadne upiect,aby bola chutna,tak scvrkut az. potom odoberam hanke a nam davam vela syru na to a dopiect a mame to radi vsetci. take kolieska vacsie by mi asi ale nechutili tiez.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 28 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod Anna » 16 Apr 2012, 16:23

Avokádo nemá žiasdnu chuť, ja ho dávam ako súčasť napr. šalátu- mrkva, ľadový šalát, avokádo, mrva na drobno načuchaná, šalát na rezance, avokádo na kocky...zálievka.mix olejov, ale tých sladších ako mandľový, slnečnicový alebo repkový, olivový je trošku pre deti horký, ale vynikajúce aj citón s medom a oleje, vlastne avokádo je do počtu....s tofu je to rovnaké....neutrálna chuť...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod estterka » 16 Apr 2012, 16:43

inak ja neviem preco,ale mne sa mala ide zblaznit za avokadom,ja ho nosim aj von a na kusku odlupnem supku a potom lyzickou davam a zje zakazdym sama cele.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 28 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod tina » 16 Apr 2012, 20:40

aj nas maly je s tym tak, som sa tesila, ze konecne ho presiel bananovy osial... no co uz, radsej takto, ako by nejedol ziadne ovocie. Ma totiz dost priebercive obdobie.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod Anna » 17 Apr 2012, 10:03

Môj malý tiež už banán nechce, ale popravde, mne tiež tak osamotený akosi nechutí...asi sme sa ho prejedli, lebo to bola prvá pomoc vonku, avokádo teraz kupujem denne, má takú nevyráznu chuť, ž ho môžem dať všade, mne tiež chutí aj do ruky, ale ja mám divné chute, takže ťažko manželovi vnucovavať zdravie nasilu...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod janka » 02 Máj 2012, 18:55

Mate niekto skusenost s pouzivanim cerstveho drozdia namiesto suseneho? Ze kolko cerstveho treba dat napriklad namiesto lyzicky suseneho, a tiez ako sa sprava cesto, ci kysne pomalsie, ci rychlejsie a vobec ake su tam rozdiely?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Máj 2012, 21:22

fíha, ja som nerobila nikdy zo sušeného :o tak neporovnám. ale som neporiadna, droždie dávam "od oka"- ale väčšinou jednu celú kocku na kilo múky :? alebo aj ked robím z menej múky tak je mi ľúto vyhodiť zvyšok droždia, aj tak dám celé (ked sa mi nechce dojesť ten zvyšok- trauma z detstva :mrgreen: :mrgreen: ). pomrvím, trochu cukru, zaliať mliekom a do tepla. kvások vykysne raz-dva. ale sto rokov som nerobila kysnuté cesto :-|
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron