Čo uvariť?

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod reanda » 14 Feb 2013, 19:42

ja davam zazvor piect ku kuratu, plus citron.. je to chutne a nie je to ani stiplave.. muz zazvor nema moc rad, ale toto mu chuti.. a este som davala do kapustnice podla svokrinho receptu, ona ju robi ako "vitaminovu bombu" :P skoro vobec ju nevari, len necha spolu vsetko prevriet a potom odstat..
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 16 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod zigi » 15 Feb 2013, 00:30

Ja len narychlo....skusala som minuly tyzden mrkvovo-zazvorovu polievku... fantasticka! Vsetkym odporucam. Na masle sa speni cibula (aj dve) a prida asi kilo mrkvy a 2-3 cm zazvoru (ako si kto trufne ;)). Vsetko sa to zaleje zeleninovym vyvarom (asi 6 salok) a vari do makka. Potom rozmixovat a kto chce moze pridat salku sladkej smotany...potom posolit, pripane pokorenit. Ja som robila bez soli, takze papala aj Hanka a veeelmi jej chutilo. :goodjob:
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 3 dni
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 10 mesiacov, 18 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod lulu » 15 Feb 2013, 09:21

Ďakujem dievčatá za nápady so zázvorom ;)
Dnes vyskúšam aspoň ten čaj. Robila som si ho niekedy zo sušeného, ale to nebolo ono.

quaxi, posadiť? To ma ani nenapadlo. Skúšala si? A ako sa to dá po kúskoch odoberať? Akože odhrabem trocha hliny a ulomím z neho, či? Aj nejakú vňať to vyženie?

Zigi, malinkú to neštípalo? No vyskúšam tú tvoju polievočku, radšej v menšom množstve, ak by som to náhodou mala jesť sama, lebo ten môj muž niekedy nevie, čo je dobré :mrgreen:

Renada, to ten zázvor tam nakrájaš na kura a poleješ citrónovou šťavou, či?
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 11 mesiacov, 15 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod reanda » 15 Feb 2013, 11:53

normalne kura na pekac, osolit, podlejem vodou a do tej vody nakrajam na kusky zazvor a na mesiaciky citron, ja davam aj so supou, ale mozes osupat, ked chces eliminovat chemiu ;)

a zasadit zazvor som kedysi skusala, lebo mi zacal klicit, ale nejak sa neujal.. ale videla som v zahradach u susedov, asi to bol zazvor, ono to ma take listy ako sachorina podobne a je to dost vysoke
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 16 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 15 Feb 2013, 14:12

lulu, ja som postupovala podla tohto navodu http://www.zazvor.info/pestovani.php
fungovalo, asi po 2-3 tyzdnoch nam zacal rast, potom rastol dost rychlo a uz tak 2 mesiace po posadeni sme mu skusili odhrabat kus korena a odseknut, v pohode to prezil. Potom sme tak sporadicky obcas kusok vzali, nakoniec tak ako je spominane v navode zacal schnut, ale potom sme cestovali na 2 mesiace prec a nemal by ho kto polievat, tak sme ho proste spotrebovali cely do caju, ku zopar jedlam, cast ususili. On je fajn vo vselicom, ale musi ho byt malo, a deti nam take veci nikdy nejedli. Davali sme aj na kurca, do niektorych polievok (napr. v cicerovej je vyborny), do ciny a indickych jedal.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod lulu » 15 Feb 2013, 21:25

ďakujem quaxi za link.
Robila som si čajík, mňamka aj s medíkom. Neporovnateľné s tým sušeným zázvorom. ;)
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 11 mesiacov, 15 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Feb 2013, 22:35

ja si robím aj sirup, nastrúham zázvor, zalejem vriacou vodou, potom dám med a citrón- aby to bolo poriadne silné, po vylúhovaní precedím do chladničky do fľaše, vydrží dosť dlho. dá sa využiť na ochutenie bežného čaju a taktiež zaliať studenou sódou alebo minerálkou je to super, takže dá sa piť na teplo aj na studeno a nadávkovať dieťaťu, koľko znesie, a je to vždy po ruke. Do varenia používam zázvor sušený, ale teda vyskúšam aj čerstvý - to ma nenapadlo.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 24 Mar 2013, 01:27

mate nejake tipy na "zdravšie" varenie a pečenie na Velku noc?
diks!
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod janka » 24 Mar 2013, 21:12

jej, mamickalenoca, to si ma predbehla. Vlani som tu riesila to iste, ze velkonocne menu, ale vela som nenariesila. Odporucili mi udieninu nahradit tofu, ale priznam sa, ze som sa k tomu neodhodlala, ze co mi na to povie manzel. Navyse bola u nas na sviatky aj svokra, tak sa mi nechcelo prilis experimentovat. Ze by som riskla toho roku?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Mar 2013, 22:17

že údeninu nahradiť tofu :mrgreen:
nie nie, veľká noc je veľká noc, so všetkým čo k tomu patrí
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod artemis » 25 Mar 2013, 04:43

mamickalenocka píše:mate nejake tipy na "zdravšie" varenie a pečenie na Velku noc?
diks!


netreba zdravšie, stačí zjesť len MENŠIE MNOŽSTVÁ toho nezdravšieho. Veď také nezdravé sviatky čo sa týka jedla sú len párkrát do roka, treba aj to, aby sme zvyšok roka vedeli, aký je rozdiel zdravo sa stravovať :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Mar 2013, 12:15

artemis, presne tak :-) ved nezdrave nie je samotne jedlo, ale jeho neprimerane mnostvo.
Na velku noc ani neviem ake su zvyky, su nejake nezdrave? My nemame nic take strasne nezdrave. Ved do sobotnajsej vecere je post, jedia sa zeleninove, lahke jedla. Potom veceru mame slavnostnu skor v tom smere, ze si doprajeme luxus, na ktory zvysok roka nemame - 1-2 kvalitnejsie syry, nejaka lepsia sunka (schwarzwaldska), udeny losos - stretavame sa dokopy 3 rodiny, kazdy prinesie nieco, ale take bezne balenie (okolo 100g), takze to ani nevyjde draho, a na kazdeho vyjde skor ochutnavkove mnozstvo, ale na dobry pocit ze mame nieco vynimocne to predsa staci.
V nedelu na obed mavame vyvar + pecene jahna alebo kacicu - je to sice mastnejsie, ale opat jedlo, co sa jedava raz za rok, a nie v mnozstve "na prasknutie" (jedna kacica pre 10 ludi). Vecera uz je vsedna - chleby s niecim, dojedaju sa zbytky. Pondelkovy obed byva pecene kurca, alebo ak chceme velmi slavnostne, tak spravime vonku ohen a na nom opecieme kusky vykostenych kuracich stehien (uzasna mnamka ale tam uz moze byt nezdravy ten dym).
Kolace ja moc nemusim, takze ani nepeciem, ani neviem co byva. Manzel ma velmi rad gastanove pyre, tak to si kupime jednu kocku mrazenu a mame ju na 2x akoze slavnostny dezert na olovrant. Este obcas pecieme spolu cela rodina chlieb v peci, to je zazitok hlavne pre deti. Deti maju v nedelu "zajacika", tak dostanu aj par sladkosti, ale to sa nezje naraz, tak myslim ze to nie je ziadna katastrofa, skor ide o ten zazitok z hladania.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Čo uvariť?

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 27 Mar 2013, 18:15

tak fajn :D
Prajem príjemné slávnostné chvíľky s rodinkami :love:
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron