Pecieme torty :)

debata o všetkom a pre všetkých

Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod estterka » 08 Aug 2011, 13:31

Ahote,peciete niektora torty? ja zacinam,len tak pre nas,piekla som minuly mesiac jednu coko a teraz rozmyslam,ci na oslavu malej nespravit potahovanu,ale nikdy som to nerobila..no mozno sa tu najde niekto,s kym o tom mozem pokecat,lebo na nete je sice vela informacii,ale ja v tom mam strasny chaos :)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod luciole » 08 Aug 2011, 13:49

estterka, ja som piekla torty ešte keď som chodila na strednú školu pre radosť rodine a príležitostne známym, vždy len 2-poschodové, lebo žiadne profi doplnky som nepoužívala. Rôzne vykrajované, napr. spodná bola okrúhla na bokoch krém a v ňom dezén pneumatiky a vrchná bola 3D autíčko. No poťahovať som si nikdy netrúfla, vždy som robila len s kémom, čokoládou, kokosom, cukríkmi a pod. Potom som mala dllllho pauzu a teraz by som sa tiež k tomu rada vrátila a to poťahovanie ma strašne láka, ale bojím sa toho :mrgreen: Ale asi treba proste skúsiť s nejakou už namiešanou hmotou, aby to neskomplikovala prípadne zlá konzistencia alebo tak. Tak si rada budem vymieňať skúsenosti ;) Pre inšpiráciu prikladám foto torty, čo nám piekla jedna známa (ona sa ale tomu venuje a robí normálne na zákazku), keď sme krstili Hanku (voláme našu Hanku žabička, preto ten motív)....

PS. cumlíky tu neuznávame, žabky ale prisatie neriešia, tak uznajte, že je s ním rozkošná :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Prílohy
ZabickaPreZabicku.JPG
(101.62 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod estterka » 08 Aug 2011, 14:19

tak snad nevadi,ze ja som uplny zaciatocnik.mna dost brzdi nasa kuchyna,mame len taku malu prenosnu trubu,v nasom pripade je mensia ako mikrovnka,ale pecie,zatial vsetko upiekla:)
ja mam kupenu hmotu,marcipan na potahovanie od otkera,z domu som si priniesla..tu je to potahovanie,to by som este snad mozno zvladla
http://www.akosatorobi.sk/video/1500/ak ... marcipanom
len ja mam problem,ze ta moja prva torta bola ako krtkova,taka kopcova,neviem preco sa vstrede dvyhla uplne:( teda potiahnut sa to nedalo..a zas potiahnem tortu a co potom? necham ju taku holu?
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod estterka » 08 Aug 2011, 14:20

a ta torta je strasne pekna,ale k takemu umeniu sa asi nikdy nedopracujem:) ja strasne obdivujem,ked niekto taketo modelovanie zvlada,musi to byt strasna makacka
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod luciole » 08 Aug 2011, 14:39

po potiahnutí by som určite potom ešte vyvaľkala dofarbenú hmotu alebo marcipán a povykrajovala ozdôbky - kvetinky, kolieska alebo čokoľvek tematické podľa potreby. A troškou krému nalepila. Príp. sa mne osobne veľmi páčia aj len také jednoduché, že sú len potiahnuté a trebárs previazané stuhou, príp. hore len živý kvet alebo nejaké výrazné ovocie, ja som robievala aj biele kokosové tak, že celé "okokosované" a hore v strede len veľký strapec ríbezlí aj s lístkami
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod venus » 08 Aug 2011, 16:48

[quote="estterka"]
len ja mam problem,ze ta moja prva torta bola ako krtkova,taka kopcova,neviem preco sa vstrede dvyhla uplne:( teda potiahnut sa to nedalo..a zas potiahnem tortu a co potom? necham ju taku holu?[/quote]

ahoj, mne ked sa piskotove cesto v strede dvihne tak robim to, ze kuchynsku cistu utierkunavlhcim, vyzmykam, prehodim na tortu a zatazim hrncom...ona klesne pekne a zostane rovnejsia ;)
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod luciole » 08 Aug 2011, 19:48

Ešte som chcela k tomu korpusu, mne sa osvedčilo, že cesto po naliatí do formy nahrniem stierkou trochu zo stredu na okraje. Ono samozrejme stečie späť, ale zostane také trochu prichytené a "šplhá" sa rovnomernejšie. Tiež som nedávno čítala v českom časopise apetit (inak odporúčam ;) www.apetitonline.cz), že piecť na menšej teplote, cca 140 - 150 stupňov a postupne zvyšovať až ku koncu na tých 170 - 180. To som ale ešte neskúšala. A dosť často som piekla korpusy po plátoch, ale to nepredpokladám, že by som už teraz často využívala, to je fakt babračka pre niekoho, kto má priveľa voľného času :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod estterka » 10 Aug 2011, 01:32

takze sa to stava,ze je taka kopcova torta? ja som rozmyslala,ze ten vrch zrezem,neviem,ci je to dobry napad.skusim najprv tu utierku:)

ta teplota,u nas v tej mini trube sa to tazko odhaduje:/ mas nejaky naozaj,ze oblubeny recept? co si najradsej piekla? tie ozdoby bez tych specialnych vykrajovaciek su take fadne,neviem stale,ako to vyriesim..
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod venus » 10 Aug 2011, 09:30

len bacha, to s to utierkou funguje len na cerstvo upeceny korpus este horuci
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod estterka » 10 Aug 2011, 11:14

aha,no dakujem:) a ak sa nepodari,mozem to odrezat? len potom to zas nebude rovne na potahovanie..
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod venus » 10 Aug 2011, 15:21

aj keby si zrezavala, stale mozes ten korpus otocit aj hore nohami....ked to bude potiahnute, nikto to nespozna ;)
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 10 Aug 2011, 21:23

estterka: čo sa týka pečenia... z vlastnej skúsenosti viem, že raz vidieť... je lepšie ako 1000 x počuť :mrgreen: . Prikladám foto mojej prvej potiahnutej torty. Naučila som sa to od sestry. Keď mal malý cca. 2 mesiace (tak mi prdlo v bedni :-)) a rozhodla som sa, že spravím mužovmu bratrancovi na prímanie tortu. Hodila som si do googla torty s touto tematikou... tuším mi vyhodilo tortu na nanicmama.sk a tam mala pani aj popis čo ako spravila. :D
Od sestry som vedela ako sa robí hmota a riskla som to. Hmota nie je marcipán... ale veľmi ľahká a lacná verzia - želé cukríky.. už ste asi o tom počuli.. ;)
Torta bola ananásová. Čo sa týka korpusov..keď som sa sestre posťažovala, že mi piškótový korpus vždy vyskočí a potom spadne, sestra mi poradila fintu, že bielka mám šlahať s cukrom aby boli dobré pevné a keď ich nakoniec vmiešavate do cesta.. tak dobre držia.. a celkovo korpus krásne vyskočí, je vysoký a nepadne.
Prílohy
IMG_1421.JPG
(216.42 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
IMG_1419.JPG
(239.48 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod luciole » 11 Aug 2011, 06:17

jeeeeej! :goodjob: sikula...ale o hmote zo zele cukrikov som veru nepocula...blizsie info??? ;)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 11 Aug 2011, 08:34

je to z jojo cukríkov. Ja som napr. túto robila z modro bielych šmólkov. Oddelila som modrú časť od bielej (odstrihla) a tým pádom som mohla mať bielu a aj modrú farbu. Misku som vymazala olejom.. do nej dala cukríky a šupla do mikrovlnky.. dáš pomaličky roztopiš.. ale len na max 10 sek. a stále to sleduješ...(príp. aj dlhšie podľa potreby) keď sa ti to roztopí vmiešaváš do toho práškov. cukor.. cca. 60 - 70 dkg na veľké balenie cukríkov. (a teraz si nepamätám či 150 alebo 200g.) to vmiešavanie je makačka... a kým som to vyvaľkala.. skoro som valček zlomila.. :-)) hehe Potom som to modré cesto ešte prifarbovala obyčaj. potravinárskou farbou... aby som získala viac farieb.. a to tak, že som si to stále hodila do mikrov. aby to trocha zmäklo.. a potom vmiesila.
Samozrejme modrá bola celá kuchyňa.. bez toho sa to neobyšlo.. :-)
S ozajstným marcipánom som tortu nejedla ani napamätám.. dokonca aj cukrárky... čo kúzlia torty od výmyslu svete.... nie je to marcipán ale buť kúpená hmota v špecializ. obchode alebo si ju takto vyrábajú. Skutočný marcipán je drahá záležitosť na takú tortu. :-))

kuk link: http://www.tortyodmamy.sk/
http://www.tortyodmamy.sk/cokoladova-cu ... -mmf-hmota

inak v sekcií fotopostupy... je všetko možné...
prajem príjemné kochanie a rozjímanie. :-)))
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod estterka » 12 Aug 2011, 01:31

venus,sranda,to by vobec nenapadlo,otocit korpus :D

gabika,uzasna torta,velmi si sikovna. tie ruzicky si robial podla nejakeho navodu? to by som mozno zvladla,nie? ja sa na tej stranke torty od mamy vobec nevyznam,nepreklikala som sa ani k jednej rade :/ ked som nasla co som hladala,tak si tam zeny nadavali,ako je ta autorka otazky neschopna,ze sa pyta taku hovadinu..

baby,ja sa bojim,ze potiahnem tortu(ak sa vobec podari),zapichnem sviecku do stredu a viac nezvladnem..ja mam marcipan na potahovanie,som doniesla z domu,predsa len,to lepsie chuti ako to cukrikove a je to hotove,teda jednoduchsie..ale rozmyslam,ze cez tyzden skusim tu cukrikovu hmotu a budem potahovat nejaku formu na tortu,nacvicit si trochu..modelovat si vobec netrufam,gabika,ty si uzasna,ze si taku tortu spravila..
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod luciole » 12 Aug 2011, 07:52

estterka, podla mna si musis len viac verit, ved o nic predsa nejde :) potahovanie urcite netrenuj na forme, ved upec nejaku jednoduchu tortu a trenuj na nej. Akokolvek sa to (ne)podari, tak je to len pre vas, urcite s chutou zbastite ci uz potiahnutu alebo nie a budes tak trenovat. A tie ozdoby - vela pomozu vykrajovacky na pernicky, tych je milion druhov roznych velkosti a ruzicky zacni jednoducho tak, ze si vyvalkas uzky pasik marcipanu a nie velmi napevno stocis do rulicky, na jednej strane stlacis k sebe, cim sa na tej druhej trochu roztvori a mas ruzicku :)

Prikladam jeden z mojich najoblubenejsich receptov na tortu, vzdy som z nejho piekla 3 platy vo velkej frome a pouzivala ju ako spodnu. Ale je super v tom, ze sa da jednoducho prisposobovat mnozstvo, lebo ako uvidite, vsetko su nasobky 3 :) Pecie sa sice po platoch, ale skusim ju upiect aj vcelku, hadam sa podari :)

Cokoladova torta

Cesto: 180g prask. cukru, 90g tuku, 1 vanilka (vanilkovy cukor), 90g hrubej muky, 9 vajec, 90g cokolady, 90g mandli, trocha kypr. prasku

Zmaknuty tuk dobre vymiesame s cukrom (cast si odlozime do snehu), vanilkovym cukrom a zltkami, potom pridame rozpustenu (nie ale horucu) cokoladu. Zaroven s tuhym snehom, do kt. sme zaslahali zvysnu cast cukru pridavame mlete mandle a muku s kypr. praskom. Z cesta postupne upecieme 3-4 platy, ktore povychladnuti spojime kremom a polejeme cokoladovou polevou a/alebo inak lubovolne dozdobime.

Krem: 250ml mlieka, 2 zltky, 100g cokolady, 1 cajova lyzicka kakaa, 2 polievkove lyzice hladkej muky, 50g praskoveho cukru do kremu, 180g masla, 100g praskoveho cukru do masla, troska rumu

Do mlieka dame zltky, nalamanu cokoladu, kakao, muku, cukor a za staleho miesania uvarime husty krem. Maslo vyslahame s cukrom, pridame vychladnuty krem a podla chuti rum.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod Norika » 29 Aug 2011, 21:57

ahojte zienky :)

uz dlhsie sa chystam napisat aj seeeem...

ja mam za sebou asi 3 4 torty, z toho len jedna bola potahovana, ale nebola moc najkrajsia...odvtedy som radsej uz torty nerobila....manzel mal tento rok 20, tak som mu dala upiect...

o mesiac ma drobec rok, a ja stale vymyslam, ako to oslavime...najprv som chcela aj jemu dat upiect..potom kamosky povedali,ze budu robit same smotanove torty...a ja som sa rozhodla, ze predsa len sama upeciem, ale taku tu pravu....podarilo sa mi najst super videopostup, tak sa idem dat na 3D tortu, bude to hrošík :)

neviete mi pls poradit, kde mam kupit farby?? da sa to kupit aj v drogerii,alebo papiernictve,ci len cez net??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 29 Aug 2011, 22:55

fijha si trufas :-)
drzim palce,ale neporadim,podla mna,su to potravinarske farby takze v papiernictve asi nie ;-)
u nas mame taky obchod pri pekarni,ze cukrarske pomocky,tak sa ti tam mozem spytat,ak teda este funguje :-) lebo tam je taky nie velmi standrdny sortiment,raz som tam nakukla a take speci veci tam mali,nie pre mna,ja gramblosko na pecenie a kazisvet za zdobenie :-D
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 17 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod luciole » 30 Aug 2011, 08:10

Norika, hej, sú to potravinárske farby, tak ak máte dobré potraviny, možno budú mať aspoň nejaké základné, príp. v drogérii to tuším kedysi naozaj mávali...ale skús sa asi poobzerať skôr po špecializovaných obchodoch v okolí, u nás v BA je napr. tento, čo funguje najmä ako online shop, ale dá sa tam ísť aj osobne http://www.cukrarskepomocky.sk/
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 30 Aug 2011, 22:18

http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=50094 pridávam link na lacný marcipán... :-)
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod Norika » 30 Aug 2011, 22:26

dnes sme kupili praskovu farbu v drogerii za cca 40 centov...zafarbila pekne :) ale je to len cukor + E110 ...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 30 Aug 2011, 22:40

na tie Ecka pozor,mozu byt skodlive a jedno zo skodlivych je aj E 110,nevhodne pre deti...
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 17 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod janka » 17 Nov 2011, 21:54

Vidim, ze ste tu riadne expertky na torty, tak si idem po radu. Ja som prave piekla jednu pre Misku k narodeninam. Chutna bola, je to osvedceny recept, aj manzel si pochvaloval, ze je vyborna. Len mne sa trochu nezdalo, ze ked som korpus vytiahla z rury, tak mi po chvili trochu poklesol, trochu ma to sklamalo. Je to normalne, alebo som to mala piect dlhsie? Piekla som to skoro hodinu a pol na 150 st, co sa mi zdalo celkom dost, aj spajdla ostala sucha, ked som ju do korpusu pichla. A potom, ked krajate korpus kvoli plneniu, krajate ho nozom ci nitou, co je lepsie? No a este aj na zdobeni treba popracovat, ale na to treba asi len cvicit, cvicit, cvicit. No ale s dietatom na svete a coskoro aj s druhym sa zrejme zacina era rodinnych oslav s tortami, takze prilezitosti bude asi dost :D
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod artemis » 17 Nov 2011, 23:41

janka píše:Vidim, ze ste tu riadne expertky na torty, tak si idem po radu. Ja som prave piekla jednu pre Misku k narodeninam. Chutna bola, je to osvedceny recept, aj manzel si pochvaloval, ze je vyborna. Len mne sa trochu nezdalo, ze ked som korpus vytiahla z rury, tak mi po chvili trochu poklesol, trochu ma to sklamalo. Je to normalne, alebo som to mala piect dlhsie? Piekla som to skoro hodinu a pol na 150 st, co sa mi zdalo celkom dost, aj spajdla ostala sucha, ked som ju do korpusu pichla. A potom, ked krajate korpus kvoli plneniu, krajate ho nozom ci nitou, co je lepsie? No a este aj na zdobeni treba popracovat, ale na to treba asi len cvicit, cvicit, cvicit. No ale s dietatom na svete a coskoro aj s druhym sa zrejme zacina era rodinnych oslav s tortami, takze prilezitosti bude asi dost :D


ahoj janka, ja nie som expert na torty, ale pečiem tiež. Tá teplotka asi bola dosť nízka...neuviedla si na akú tortu to bol recept. Ja pečiem obvykle na 180 stupňoch niekedy aj viac, záleží od druhu cesta.

Pokiaľ ide o horizontálne krájanie tak tam používám výlučne niť. Podľa druhu korpusu ak to vyžaduje tak narežem nožom len po obvode vodiacu čiaru, teda preruším tú chrumkavú štruktúru na povrchu a zvyšok už len niťou, raz, dva z oboch strán ťahám ako slučku až sa mi stretne a vyvlečie.

Tortu treba dať aj hneď na mriežku aby rovnomerne vychladla, na tanieri nemá zospodu ako dýchať a sa horúca para kondenzuje na vodu, nevhodne sa navlhne, ale to asi vieš.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pecieme torty :)

Neprečítaný príspevokod Norika » 17 Nov 2011, 23:56

janka píše:Vidim, ze ste tu riadne expertky na torty, tak si idem po radu. Ja som prave piekla jednu pre Misku k narodeninam. Chutna bola, je to osvedceny recept, aj manzel si pochvaloval, ze je vyborna. Len mne sa trochu nezdalo, ze ked som korpus vytiahla z rury, tak mi po chvili trochu poklesol, trochu ma to sklamalo. Je to normalne, alebo som to mala piect dlhsie? Piekla som to skoro hodinu a pol na 150 st, co sa mi zdalo celkom dost, aj spajdla ostala sucha, ked som ju do korpusu pichla. A potom, ked krajate korpus kvoli plneniu, krajate ho nozom ci nitou, co je lepsie? No a este aj na zdobeni treba popracovat, ale na to treba asi len cvicit, cvicit, cvicit. No ale s dietatom na svete a coskoro aj s druhym sa zrejme zacina era rodinnych oslav s tortami, takze prilezitosti bude asi dost :D

ani mne sa nedari upiect extra vysoke korpusy,co piskot, to iny :D ja tiez musim este vela ucit...ked peciem v klasickej tepsi ,co je na kolac, tak uz neprekrajujem...aspon na tortu som neprekrajovala, iba som si to rozdelila na take casti,ako som potrebovala, ale ak peciem klasicku okruhlu,tak s nitou, to ide lepsie...ale minule som chcela robit kolac, a som prekrajovala s nozom,no dopadlo to katastrofalne, ja neviem,ako to tie cukrarky robia....moj otec sa v tom vyziva, v prekrajovani korpusov,len ze on nebude vzdy pri mne,musim sa naucit sama :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron