KNIHY

debata o všetkom a pre všetkých

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Feb 2014, 20:05

reanda píše:artemis, myslim, ze toto si musi posudit kazdy sam


Ale určite nie podľa uvedeného kritéria :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod quaxi » 24 Feb 2014, 20:07

reanda, technicky sa sice zmenilo vela (prechod z prace na MD, zivot s dietatom), ale inac - zakladne zivotne postoje, sposob zivota, priority, vztahy, povaha a pod. takmer vobec.
Ja mam skor pocit, ze na priebeh prirodzeneho porodu ma dost velky vplyv povaha, prejavia sa najsilnejsie crty. A je to cas, kedy sa neda si rozumom nieco nahovorit, ak o tom nie som uprimne presvedcena.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Feb 2014, 21:14

quaxi píše:...
Ja mam skor pocit, ze na priebeh prirodzeneho porodu ma dost velky vplyv povaha, prejavia sa najsilnejsie crty. A je to cas, kedy sa neda si rozumom nieco nahovorit, ak o tom nie som uprimne presvedcena.


Ja zase si myslím, že prirodzený pôrod môžu mať len zvieratá a prírodné, tzv. necivilizované národy. Pokiaľ je žena "civilizovaná" môže sa jej podariť iba sa tváriť že prirodzene rodí :mrgreen:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod quaxi » 24 Feb 2014, 21:24

V porodnici sa ti to nestane ;-) Doma ano. Ale tieto veci sa prejavia aj ked porod nie je uplne prirodzeny. Pri cisarskom, epiduralke a pod. samozrejme nie.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Feb 2014, 22:43

quaxi píše:V porodnici sa ti to nestane ;-) Doma ano....
Myslela som to tak quaxi, že u človeka rozmýšľajúceho (na rozdiel od zvierat a "primitívov" ktorí konajú inštinktívne) nie je možný prirodzený pôrod v pravom zmysle slova. Preto som napísala, že je možné ak, tak iba sa tak tváriť, vždycky tam totiž úraduje racionálny rozum, alebo aj iracionálny "nerozum", nehovoriac o emóciách či na základe skúseností, alebo práve naopak - a to oboje rovnako v pozit. či negat. smeroch.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod reanda » 24 Feb 2014, 23:05

quaxi, pises, ze na priebeh porodu ma vplyv povaha.. a nezije clovek podla toho, aku ma povahu? tak teda rodi sa tak, ako sa zije? :)
nebudem to uz pitvat, lebo sme to tusim rozdielne pochopili.. mne ta veta napr. sadla ako rit na serbel
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 17 dní

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Feb 2014, 15:03

Reanda, vravela som o silnych povahovych crtach. Tie mozu byt pozitivne aj negativne a ty ich cely zivot vedome nejako korigujes, az mozu byt napr. zatlacene uplne do uzadia, alebo naopak dost vyuzivane, pripadne si ich ani neuvedomis. No aj ked ich mas stale velmi pod kontrolou, pocas porodu na kontrolu nie je kapacita. Je to kriticka situacia, kedy sa clovek prejavi, aky je. Poviem ti priklad z okolia - zena dost hysterickej povahy, ale velmi sa ovladala. Ja som ju poznala od detstva, tak som vedela ze ma take sklony, no ludia co ju poznali od dvadsiatky o tom ani netusili. Porod jej skomplikovala prave hysteria, dobrych 15 rokov utlacena do uzadia. Alebo za seba - odmalicka som bola velmi samostatna. Pritom tuto svoju povahovu crtu som si dovtedy vobec neuvedomovala. Prvy porod v porodnici sa zastavoval zakazdym v pritomnosti dalsich ludi, hrozili komplikacie, ktore zazracne zmizli, ked som sa na hodinu zavrela na wc a hned na to takmer porodila sama v sprche. Doslo mi to az neskor a druhy porod som tomu prisposobila. Rodila som sama doma - uplne bez problemov. Niekto by povedal, ze to je hrozny risk. V mojom pripade by bol risk cokolvek ine. Mam aj kopu inych povahovych crt, ktore sa ale neprejavili.
Mozno myslis to iste co ja, neviem. Nejaku spojitost medzi tym, ako zijes, a ako rodis, vie najst asi kazdy. Ale to iste by sa dalo povedat o hocicom, nielen o porode. To je ako ked si precitas horoskop - je tam napisanych tolko veci, ze nieco z toho uz na teba predsa len sadne. Je na tebe, ci budes verit horoskopom, alebo si povies ze je to kravina. Ako zijem - to by sa dalo charakterizovat tolkymi sposobmi, ze nieco z toho by sadlo na akykolvek porod. Ale keby si clovek akokolvek dobre rozanalyzoval ako zije, nevedel by z toho povedat dopredu, ako bude rodit.

Artemis, na prejavenie povahy nie je potrebny az tak prirodzeny porod. Skor ide o to, ze si v nezvyklej, kritickej situacii, tak sa neovladas. Prave naopak, pri tak prirodzenom porode, ktory je ovladany iba starsimi strukturami mozgu, by sa to uz asi neprejavilo. Zazila som pri druhom na par minut tento stav, ked telo nie je ovladane rozumom, bolo to fascinujuce. Ale to uz som nebola ja, islo to mimo mna, aj ked som vsetko vnimala nezvyklo dobre - tam povaha asi nezohrava rolu. V nemocnici ta mozu oblbnut tolkymi sposobmi, ze telo uz ani nema pocit, ze rodi. Potom sa to tiez neprejavi.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod artemis » 25 Feb 2014, 16:05

quaxi píše: Artemis, na prejavenie povahy nie je potrebny az tak prirodzeny porod. Skor ide o to, ze si v nezvyklej, kritickej situacii, tak sa neovladas. Prave naopak, pri tak prirodzenom porode, ktory je ovladany iba starsimi strukturami mozgu, by sa to uz asi neprejavilo.


Však to. Ja na to o tých povahách neverím. Keď si porovnáš kampfhunda pitbulla a trebárs nejakej pokojnej povahy rasu - nejakého slepeckého lebo čo psa - predpokladám, že rodí pitbull aj ten vodiaci pes rovnako... Z histórie keď si vezmeš keď ženy rodili aj zo 10 razy taká metresa Ľudovíta neviem ktorého - Madame de Montespan, aká sviňucha to bola a ako pekne sa jej rodilo a naopak kadejaké dobrácke a rozvážne princezné pri pôrodoch aj pozomierali...

quaxi píše: V nemocnici ta mozu oblbnut tolkymi sposobmi, ze telo uz ani nema pocit, ze rodi. Potom sa to tiez neprejavi.
Však hej.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Feb 2014, 19:20

na rozdiel od zvierat zeny i v hlbokej historii nezvykli rodit same, ale v spolocnosti inych skusenych zien. A tieto zeny by mali byt schopne zvladnut zenu samotnu i s jej povahou a spolocne nechat prejst to, co je prirodzene. Problem je samozrejme v tom, ze dnes je porod prilis institucionalizovany a na prirodzene procesy sa nespolieha, radsej su dane pod kontrolu liekom a rutinnym postupom, nie skusenostiam a neprisposobuju sa povaham matiek. A porod obvykle vedie muz, ktory i pri tych najlepsich lekarskych schopnostiach nikdy nenosil a nerodil svoje dieta a jeho hormonalna vybava mu jednoducho neumoznuje sa empaticky vcitit do matky.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 5 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod reanda » 25 Feb 2014, 23:35

quaxi, vidis, pisala si, ze ake boli tvoje dva porody odlisne a mne pripadaju rovnake - obe deti si porodila v podstate sama, aj ked tie vonkajsie okolnosti boli take rozdielne

mam v hlave vela myslienok ohladne tohto, neviem, ci to zachytim.. pri porode, ak su vhodne podmienky, tak by sa mala zena dostat prave do toho stavu, ze nie je ovladana rozumom, ale tymi prapovodnymi pudmi.. lenze so vsetkymi nasimi nanosmi sa to uz nemusi podarit, aj ked su vonkajsie okolnosti akokolvek priaznive.. a prave aj tie veci mozu "dobremu" porodu branit.. mozu sa pri porode ukazat.. preto to prirovnanie, ze rodime, ako zijeme, lebo veci, co nam robia problemy v zivote, nam mozu skomplikovat aj porod.. alebo aj ked nie skomplikovat, ale sposobia, ze ten porod nebude taky "idealny" ako sa to opisuje, ze ma byt :lol: ... ja som obe moje deti chcela porodit doma, ani raz mi to nevyslo a bolo mi to luto, lebo mi prislo, ze mi a mojim detom ten porod nedal, co mal, co mohol.. ale teraz si myslim, ze neboli "na vine" len vonkajsie okolnosti a ze mozno aj keby sa mi to bolo podarilo, tak aj tak by to nemuselo byt "ono" ... neviem, ci mi niekto rozumie :D

artemis, ty to beries tak detsky, ze zle zeny by mali mat zle, tazke porody a dobre zeny lahke :lol:
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 17 dní

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod artemis » 25 Feb 2014, 23:47

reanda píše:
artemis, ty to beries tak detsky, ze zle zeny by mali mat zle, tazke porody a dobre zeny lahke :lol:


A však tak som to pochopila, že to tak myslíte...veď vidíš, že neviem ja s tým nemám vlastne skúsenosť :D , mne odtiekla voda a 27 hodín okrem otrasnej bolesti sa nič iné nedialo :mrgreen: , ani som sa neotvorila nič... tak preto aj tá sekcia potom...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Feb 2014, 00:02

reanda píše:veci, co nam robia problemy v zivote, nam mozu skomplikovat aj porod.. alebo aj ked nie skomplikovat, ale sposobia, ze ten porod nebude taky "idealny" ako sa to opisuje, ze ma byt

Ano toto sedi.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod snežienka » 01 Mar 2014, 01:07

artemis píše:... metresa Ľudovíta neviem ktorého - Madame de Montespan...

Ludovit XIV. :)
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 11 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod shira » 01 Mar 2014, 10:23

quaxi píše: veci, co nam robia problemy v zivote, nam mozu skomplikovat aj porod.. alebo aj ked nie skomplikovat, ale sposobia, ze ten porod nebude taky "idealny" ako sa to opisuje, ze ma byt
Ano toto sedi.

ved len to, že na to dopredu neprídeš a nevieš, ako bude prebiehať porod. ja som netušila, aký porod budem mať. prostredie nemocnice ani personál som nevnímala ako cudzie, mali sme všetci dobrú náladu, veľmi som sa tešila na porod aj malého, ale napriek tomu som moje bolesti vnímala ako úplne neznesiteľné a všetko v tej chvíli sa podriadilo tomu - mať to čo naskôr za sebou. preto, napriek tomu, že sa snažím pripraviť prostredníctvom kníh alebo pozitívnych príbehov, stále neverím, že ja som z tých, čo môžu zažiť bezbolestný alebo príjemný porod. vobec netuším, ako budem rodiť druhý krát, ale neočakávam nijaké zázraky, chcela by som len zlepšiť nejaké detaily. výsledok tak či tak stojí za to..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 28 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 19 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod magdal » 16 Mar 2014, 08:47

Milé žienky ak máte záujem, vypredávame všetky detské knihy

http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/e ... i-VYPREDAJ
a
ešte http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/e ... e-Vypredaj
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Apr 2014, 19:36

Ked su taketo krasne Velkonocne sviatky, jedna uzasna kniha o realnej sile Ducha svateho v New Yorku u narkomanov, mala velkostou, velka obsahom, precitate na jeden dych. Vola sa Dyka a kriz od Davida Wilkersona, mozno ju s vas aj niekto pozna, kolovala samozdatom aj pocas socializmu. Najdete napr. na http://www.ver.sk/Dyka-a-kriz-_p-10805_

Pozehnane sviatky
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 5 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 24 Apr 2014, 23:04

Gill Rapley/Tracey Murkett: Baby-Led Weaning: The Essential Guide to Introducing Solid Foods and Helping Your Baby to Grow Up a Happy and Confident Eater, v AJ vyslo v r. 2008, 2013 v Nemcine, ako je to so slovanskymi jazykmi neviem.

Predstavuje BLW, odovodnuje, preco je to pre ludske mladatko prirodzene, ze je to normalne.....ze kasa je vymyslom posledych storoci, ze nie je povinna......
Myslela som na Carodejnicu, Snezienku. Myslim, ze toto citanie by povzbudilo nejednu mamicku, ktora zufalo bojuje s babatkom odmietajucim klasicke prikrmy, vymyslene podla nasich zvyklosti a pediatrov.
Odporucila by som do kniznice LP.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Apr 2014, 17:40

Nechce sa ti nahodou tu knizku spracovat do clanocku?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 5 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 25 Apr 2014, 19:47

SKusim Janka, ale nebude to zial obratom, idem malovat.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 25 Apr 2014, 19:48

Skusim Janka, ale nebude to zial obratom. Idem totiz malovat.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 1 deň

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod snežienka » 29 Apr 2014, 00:14

Mamamima, vdaka :)
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 11 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod snežienka » 16 Okt 2014, 21:54

Tento tyzden internetove knihkupectvo http://www.dary-zivota.sk prevzal novy prevadzkovatel, cim sa jeho ponuka zmenila. Obsahuje sice tituly z povodnej ponuky, ale pomenej. Aspon ja mam ten dojem. To 'stare' knihkupectvo mi velmi vyhovovalo a bola som vzdy maximalne spokojna. :love:

PS: Vdaka manof!
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 11 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Okt 2014, 20:19

NIeco pre nase dojcene deturence a prip. skolky, do ktorych chodia:

https://www.startovac.cz/projekty/o-dorotkinom-mliecku/
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 5 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod quaxi » 21 Okt 2014, 09:22

Fiha, to je celkom odvaha :-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: KNIHY

Neprečítaný príspevokod snežienka » 21 Okt 2014, 21:02

Super :)

Mame tu superzienky, stihat PhD, napisat knizku pre deti, ... a to popri dietati :)
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 11 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron