Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

debata o všetkom a pre všetkých

Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod Norika » 03 Jún 2011, 13:03

S manzelom si uz konecne budeme zariadovat vlastne byvanie a tak by som sa chcela spytat na vas nazor, kedze sme obaja vychovani inaksie, a sme ovplyvneni svojimi rodinami.
My u nasich mame vsade koberce a vsade zaclony.....zas u manzela maju 80% plavajucu podlahu bez kobercov, a zaclony nikde, len zaluzie....
manzel sa so mnou hada, ze naco nam treba zaclony, ked su zaluzie...
a o kobercoch uz polemizujem aj ja....co je pre dieta lepsie?? ak stvornozkuje po koberci,alebo len po parketach??

ja uz isto neviem, ako je to u vas? :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Jún 2011, 13:25

Ahoj. Záclony by som už asi nedávala, kvoli prachu, ale osobne si myslím,že koberec (nový, udržiavaný relat.čistý) je v dobe, keď sa dieťa pohybuje po zemi vhodný. My máme nový dom, obývačka, kuchyňa, chodba drevené parkety, v spálni a budúcej detskej koberec. No a teraz sme i tak kúpili koberec do časti obývačky, lebo malá sa po tých parketách pohybovať moc nevedela a aj sa mi zdalo, že by jej mohla byť od spodu zima, keď sa na zemi dlhšie hrala. Kúpili sme len taký zbytok (4x2,5m). Ak máte psíky (ako píše tvoj manžel) von, tak si myslím, že 2-3 roky ten koberec až taký zdroj prachu a roztočov nebude, u nás to bude horšie, lebo odkedy ho máme tak si naše tri psice inde nelíhajú (aspoň je ale kde - tu voľné miesto na gauči :D ).
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 03 Jún 2011, 13:27

Norika, my máme tiež všade len žalúzie, podľa mňa je to vec názoru a vkusu. Mne sa to zdá praktickejšie a vzdušnejšie, pri umývaní len utriem a idem. Nevešiam, neperiem.. :))

Čo sa týka koberca, tak tu ti dám jednoznačnejšiu odpoveď. Pri malom batoľati jednoznačne ÁNO!!! Ja som doslova doplatila aj na to, že sme nemali koberec (len behúne na drevenej palubovke). Malá sa pri trénovaní plazenia a 4nožkovania na hladkej podlahe kĺzala, a určite aj to dopomohlo k tomu, že sme začali 4nožkovať neskoro, pretože ona mala k tomu aj problém - ľahkú axiálnu hypotóniu (5 týždňov sme v 11 mesiacov cvičili Vojtovku) a fyzioterapeutka povedala - koberec jednoznačne áno, je drsný a nešmýkajú sa kolienka, tak sme nakoniec kúpili aj taký detský s myšami do obývačky, aby mala priestor na rozvoj (teraz sme ho prehodili do spálne).
Možno pri deťoch, ktoré nemajú nejaký problém, je to jedno, ale ja by som už neriskovala. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod Ludka » 03 Jún 2011, 13:32

Koberce, urcite ano, ak tak aspon taky na prostriedok bytu, izby. Ten syndrom poznam, vola sa to syndrom plavajucej podlahy :lol: , deticky nevedia stvornozkovat, smyka sa im. Tak to nazvala jedna Dr.
Co sa tyka zaclon, my mame aj zaluzie, aj zaclony, kupila som take hotove. Na vysku okna...Mne sa to proste paci, nemam pocit, holeho okna, ale to je otazka vkusu.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Jún 2011, 13:33

No presne ako píše čarodejnica, naša začala plaziť a štvornožkovať až po kúpe koberca, i keď to malo tiež asi viac dovodov, dosť znechucujúce pre ňu zrejme bolo i to neustále šmýkanie...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Jún 2011, 14:09

my sme vynimka potvrdzujuca pravidlo :-) koberce ziadne a maly 4nozkuje, stavia sa bez problemov...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Jún 2011, 17:21

NO MY SME KúPILI KOBEREC PRáVE KVOLI MALéMU, MáME TOTIž KAMENNú DLAžBUv obývačke. od 3 mesiacov ho dávam na zem, aby sa váľal a myslím že ho to dosť posunulo dopredu. v izbách sú parkety a také menšie koberce, na ozdobu. mám rada útulné bývynie a textilné doplnky. záclony máme len v obývačke, bez toho je to pre mňa strohé a chladné...ja ten moderný minimalistický šzýl veľmi neuznávam, mám rada klasiku... závesy, prehozy, vankúše, kožky, koberčeky...prírodné materiály-kameň,drevo, kvetiny, klasický krb atďtaké vidiecke bývanie, ale sem sa to hodí...u nás chróm a sklo je max. v kúpelni a kuchyni. v práci nič také nesmiem mať, všetko umývateľné povrchy to asi preto chcem doma úplný opak.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod leelo » 04 Jún 2011, 00:17

sa smejem, lebo nam fyzioterapeutka povedala, ze najviac pomozeme ditatu, ked mu nebudeme pomahat a teda ani neulahcovat mu nic kobercami a protismykovym neviemcim. vraj sa nauci stvornozkovat vtedy, kedy ma :) u nas to fungovalo tak, ze sa velakrat smykol a ked sa ucil chodt, tak aj padol. ale neodradilo ho to, nebal sa. teraz ma velmi dobru stabilitu a ja nelutujem, ze som pocuvala tie aj pre mna vtedy zvlastne rady. dokonca chodi v ponozkach po podlahe uplne suverenne. papucky ma len take latkove, s tenkou protismykovou podrazkou. to j edalsi nazor, co sa tu razi - co najdlhsie bez topanok. takze tolko.
akdarka, Tomi je sikuliak ;)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod janka » 04 Jún 2011, 00:59

leelo, tak to sa mi paci, ze v nemecku sa detom davaju topanky tak neskoro. Ja som Miske kupila prve topanky az ked uz pekne chodila, a bola som dost za cudaka, ze preco ju chuderku nechavam bosu. Len take vlnene papucky ci ponozky som jej uplietla, ked bola na jesen na zahrade, nech nema hned zmacane nozicky.
My mame niekde koberce a niekde nie, ale nevsimla som si, ze by Miska nejak extra uprednostnovala lozenie po kobercoch. Koberce su teplejsie, takze v izbe, kde sme najviac, sme na zimu polozili aj na parkety dva kusove koberce. Teraz sa ich uz chystam dat prec, vytepujem ich a odlozim na dalsiu zimu, v lete to bude praktickejsie bez nich, ked sa bude vela chodit von a vlacit tak do domu viac spiny. Na oknach mame zaclony, mne to pride byt omnoho utulnejsie. Nezda sa mi to nejake narocne na udrzbu, zvesim, hodim do pracky a vyvesim. Mame aj zaluzie, a tie sa mi cistia omnoho horsie, vsetok ten prach odtial povytierat, ani sa mi to nechce nikdy poriadne urobit.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 05 Jún 2011, 13:53

Leelo, súhlasím s tým, že sa nemá dieťaťu nič uľahčovať, ale hladké povrchy ako plávajúca podlaha, to sa mi zdá dosť neprirodzené - nikde v prírode sa nič podobné nevyskytuje. Ale inak s tebou súhlasím, my ešte tiež nemáme nijaké topánočky.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 05 Jún 2011, 15:11

Leelo, presne ako hovorí kinsi, deťom netreba pomáhať, ale hladká šmykľavá podlaha nie je prirodzená (drsný povrch je prirodzenejší), neverím, že ti niečo také povedala fyzioterapeutka.... teda verím, ;) ale možno ste sa nepochopili, lebo je to nelogické a naša fyzioterapuetka, čo s dcérou cvičila Vojtovku zase tvrdila presný opak (koberec, alebo holé kolienka) a taktiež moja skúsenosť hovorí to isté. Ako som písala, možno v prípade detí, kde nie je skrytý problém, to nevadí (ako píše akdarka, ale čo som počula, aj tak väčšina detí sa naučila 4x4 na kúsku koberci niekde na návšteve, alebo aj doma), ale ak má dieťa slabučkú hypotóniu (ako napr. moja dcéra), tak to narobí šarapatu. :?
Ja som odstrašujúci príklad. Moja dcéra sa do 11 mesiacov len plazila (na klzkej podlahe to išlo ľahšie po bruchu), 4X4 začala začala až v roku, potom dlho len 4nožkovala, chodiť popri nábytku začala v 14 mesiacoch a chodiť začala v 17 mesiacoch. Behá teraz síce ako drak a v dospelosti sa jej to nikto nebude pýtať, ale užila som si nervov... :( Ja by som po tejto skúsenosti určite už neriskovala a určite trvám na tom a budem každému radiť koberec.

S topánočkami súhlasím, doma veľmi dlho chodila len v protišmykových ponožkách, vlastne donedávna, papuče (sandálky značky Santé) som jej dala asi pred dvoma mesiacmi a to bude mať za tri týždne 2 roky. :) 8-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod leelo » 05 Jún 2011, 22:18

kinsi, carodejnica, aj ja som tak uvazovala, ale zmenila som zmyslanie. my nie sme nasi predkovia a chodime po palubovke cely zivot, takze deti sa to mozu naucit uz v detstve. teraz hovorim o chodeni, nie stvornozkovani. stvornozkoval maly v tych kozenych capackach, takze mal iste brzdenie na priehlavkoch. B nemal ziadnu diagnozu, dokonca fyzioterpautka mi vravela, ze dnes sa vsetci len predbiehaju, div ze nestvornozkuju v 6 mesiacoch deti. ze im treba dat cas a uzivat si individualitu kazdeho dietata. B mal myslim viac ako 10 mes. ked zacal 4nozkovat a ja som z toho nerobila vedu, uzivala som si ho.
este si pamatam, ze fyzioterapeutka spominala, ze niektore deti maju kolienka, co im utekaju od seba pri lozeni, tak tym sa moze (ale nemusi) pomahat. my sme to nemali.
na jednej navsteve som videla babo, ktore 4nozkovalo s 1 chodidlom normalne a 2. malo vytocene dovnutra. bol to hrozny pohlad. pasivne ho posadzali a stavali za ruky a toto bol podla mna vysledok. ale tak aspon predbehli ine deti :?
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 06 Jún 2011, 14:01

Hej, presne - to predbiehanie aj mňa vytáčalo, pomaly 5 mesačné deti dajú do pavúkov a potom ťahajú za obe ruky a machrujú "ako krásne chodká", ja som mala na to strašné nervy. Aj mne "radil" kadekto, že mám kúpiť pavúka, aby sa naučila chodiť a keď som povedala, že najdôležitejšie je naučiť ju 4x4 tak sa len udivene na mňa každý pozeral...
Naša Naďa totiž navyše k tej hypotónii mala aj problém, že sa naučila plaziť asymetricky, zapájala len ľavú ruku a pravú nohu, ľavú nohu ťahala za sebou, a zrejme tento jej zlozvyk bol podľa fyzioterapeutky práve dôsledkom palubovky... :( Takže aj preto nás Vojtovka neminula. :( No a capačky nepomohli, keď ona nemala ani záujem ísť na kolienka... :(
Inak som neposádzala (preto sme sa ani neučili na nočník), nevodila za ruky, ani nič také, len mala svoj "výbeh" na koberci.. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 16 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Bytová otázka: koberce a záclony, ano ci nie?

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Jún 2011, 16:25

my sme dali koberec kvoli malému, to som písala, ale ako trojmesačnému. je to pre neho dobré ked sa mohol váľať neobmedzene po zemi. na dlažbu by som ho nepoložila ;) velmi sa mu potom zapáčila poloha na brušku, ktorá je velmi doležitá, dnes ani v žiadnej inej polohe sám nechce byť a celé telo sa mu rýchlo spevnilo. z pavúkov na chodenie mi stoja dupkom všetky chlpy a aj z detí, ktoré"sedia" ked ešte zjavne nesedia. ja som dovčerajška tvrdila, že tomáško nesedí ani zďaleka, až sme začali s príkrmami a posadila som ho detskej stoličky, a kukám že však on celkom slušne sedí... ale okrem jedla ho nedám sedieť, až kým sa sám neudrží v peknom sede. kočík aj tak nemá rád tak sa dovtedy nejak prenosíme v manduce. potom možno vytiahnem aj šporťák.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron