ockovanie

debata o všetkom a pre všetkých

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 19 Júl 2011, 00:13

Etnicka,istym sposobom je nevedomost oslobodzujuca...chvala bohu su deticky neinf.matiek zdrave a relativne ok.,po tych clankoch co som precitala,ale naozaj verim,ze len relativne :-(
ale je to kazdeho rozhodnutie,takze neni co posudzovat...
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod vejula » 19 Júl 2011, 13:10

moniciak by si sa čudovala kolko farmaceutov ktory vedia o čo tam vlastne ide že je to jeden obrovsky biznis svoje deti nedava očkovať. Som sa rozpravala s kamaratkou čo robi v lige proti rakovine, a nemala na nich pekne slovo teda. Aj my hovorila ako ťažko sa da dostať rakovina krčka maternice, že vo fakt važnom stave to maju len ženy zanedbane ktore neboli roky na preventivke. Bežna žena nema šancu aby to prepuklo do štadia že by niečo hrozilo, lebo ked je nahodou tkanivo napadnute robi sa konizacia potom sa to sleduje... A taktiež je to prenosne ochorenie a prenaša to partner pokial maš staleho partnera a maš prehliadku ok tak sa nemaš čoho bať, a naši gynekologovia to je stale len rozmyšlajte o tom očkovani a strašne bububu... A velkí odbornici samozrejme, ale tak určite maju z toho proviziu z tych očkovani, čo si mysliš a tak je to zo všetkymi očkovaniami je to strašný biznis. JA som tiež maleho dala zaočkovoať hexou a aj prevenarom(ten by som už nedala) teraz odmietam len MMR. Asi treba zvažiť rizika a profity ktore ti očkovanie prinaša, určite by som sa nespoliehala že to su odbornici, v prvom rade su to biznismani a toči sa to okolo penazi strašne strašne strašne a zdravie ludi je až daleko za nimi.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 19 Júl 2011, 13:49

ahojte, tak mne syna kedze bol na Jiske ako predcasny, zaockovali ani som nevedela proti TBC, a Hexa dostal normalne, vtedy sa Prevenar este platil, no my sme ho ako predcasniatko dostali zadarmo, odporucili mi to vraj ked je predcasny.. ani som sa nad tym nezamyslala.Teraz pri dcere, mi ju zaockovali proti TBC v porodici, isla som na wc a ked som sa vratila mala nebola v postielke, spolubyvajuca mi len povedala,ze sestricka tu bola a odkazuje mi, ze ju zobrali na ockovanie, a ze mi ju za chvilku prinesu!!!Vcera dostala poslednu Hexa + Prevenar, som z tych neinformovanich ako pise bibiq.. ale chcem sa opytat kde sa teda mam docitat viac o tom ockovani, a konkretne teraz o MMR, ktore niektore z vas odmietaju?
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 19 Júl 2011, 13:55

Vejula, súhlasím s tebou do tej miery, že je nutné zvažovať riziká a výhody a ku všetkým umelým zásahom (napr. očkovanie) treba pristupovať obozretne a uvážlivo, ale totálne nesúhlasím s tým čo si napísala o rakovine maternicového krčku! Tá tvoja kamarátka, nehnevaj sa na mňa, je úplne, ale úplne mimo a to nech si pracuje v akejkolvek lige.
Ja som ako urológ osobne zavádzala nefrostómie (hadičky do obličiek) z dovodu útlaku močovodov v pánvy obrovským, už neoperovateľným tumorom gynekologického origa (zvačša krčok) , niekoľkým pacienkam. Posledná, čo si pred materskou pamatám bola sympatická baba s vysokoškolským vzdelaním, pekná, upravená. Jej anamnéza bola krátka, bola pravidelne sledovaná gynekológom, tumor bol zachytený relatívne skoro, bola po operácii, ožarovaní...neúspešne. Myslím, že bola ročník 1976, či 77.A určite to nebola nejaká zanedbaná asociálka!!! "Prenosné ochorenie" a spojitosť s promiskuitou je takisto veľmi odvážne tvrdenie,ale to sme už úplne off topic.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 19 Júl 2011, 14:31

http://www.sprievodcaockovanim.sk/povin ... endar.html
tu som nasla aktualny ockovaci kalendar na rok 2011 a tam ak som to spravne pochopila sa uz MMR nedava.Viem ze pri starsom bola este aj ta, ale kedze teraz ju nevidim v tych povinnych tak potom asi uz ju nedavaju?
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 19 Júl 2011, 14:32

len to je vlastne podla roku narodenia cize moja mala je r.2010 a ta spada do zaockovania MMR
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod didulka » 19 Júl 2011, 15:40

Mozno mi pomozete... Dcerka bola ockovana v stredu Infanrixom a Prevenarom 13. Ziadne teploty nemala, ani nic podozrive.... V piatok sme jej na miestach vpichu nahmatali hrce pod kozou velke skoro 3cm na oboch stehnach. V nedelu sme jej to na radu mnohych ludi rozmasirovavali. V pondelok sme zistili, ze jedna hrca je mensia, no ked som ju prezliekla, tak som jej na brusku nasla vela vyrazok. Su dost velke, v strede maju vriedok.Najprv som si myslela, ze kiahne. No doktorka to nepotvrdila. Uz sme mali vyrazky z alergie a takto naozaj nevyzerali. Doktorka z toho trosku znervoznela a predpisala fenistil. Tak som sa jej podakovala a povedala som, ze keby som si vybrala kazdy fenistil z lekarne, co mi predpisala, tak by som s nim uz mohla aj obchodovat. Dnes je utorok, vyrazky su snad este horsie. Zle sa na to pozera. Ako neziaduci ucinok Prevenaru je na nete aj vysyp, vyrazky atd. Stretol sa niekto s niecim podobnym?
Dost ma zarazilo, ze nic z toho si nezapisala a nechcela to ani ohlasit ako neziaduci ucinok po vakcinacii.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod estterka » 19 Júl 2011, 15:44

elinka27 pozor,z tej stranky by som necerpala ziadne info,pretoze je to stranka financovana predajcom vacin,teda o objektivite nemoze byt ani rec. ja by som zacala patrat napr. na slobodavockovani.sk a rizikaockovania.sk .MMR povinna zostava,ide sa od januara pravdepodobne rusit TBC vakcina. co mne osobne vadi na MMR vakcine,ze obsahuje zlozku,ktoru ta ista firma pouziva pri testoch na inzulin(ktory tiez vyraba) teda pouziju tu zlozku na potkanoch, im sa "zblaznia" nejake tie bunky v pankrease a mozu testovat inzulin. nie je to divne,ze toto svinstvo obsahuje aj vakcina,ktoru pichame nasim detom? a ze jedna firma vyraba vakcinu,co moze sposobit cukrovku a aj inzulin? vies,ono clovek s cukrovkou je zlata bana pre farma firmu,dozivotne odkazany na lieky..to len tak na zamyslenie.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 19 Júl 2011, 16:38

A neviete niekto nejaky oficialny link na max mozne rozostupy pri hexavakcine? Myslim, ze Kinsi pisala, ze medzi prvou a druhou hexa musi byt 6 mesiacov, da sa k tomu nieco vytlacit, aby som mohla argumentovat pediatricke? Dakujem
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 19 Júl 2011, 17:12

Tamoulik, je to na tomto linku, v tabulke pri odstavci promeškaný termín očkování:
http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/DTP.htm#7A

Opisujú sa tam rozne schémy, v SR sa využíva ten 2+1.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 19 Júl 2011, 17:27

Tamoulik, je to na tomto linku, v tabulke pri odstavci promeškaný termín očkování:
http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/DTP.htm#7A

Opisujú sa tam rozne schémy, v SR sa využíva ten 2+1.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod vejula » 19 Júl 2011, 17:37

kinsi, no neviem ona s tymito ludmi pracuje denne a ma taketo skusenosti zas, že sa doteraz nestretla so ženou s rakovinou krčka maternice v nejakej kritickej situacii ktora chodila pravidelne na prehliadky. ona tiež nieje odbornik ani ja len hovori zo skusenosti ktore tam nadobudla
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod etnicka » 19 Júl 2011, 18:22

didulka, moj syncek mal po druhej davke infanrixu hexa vysyp na celom tele, lekarka povedala, ze to ma zo stipnutia komarom a tiez nam predpisala fenistil. Trvala by som na tom, aby to nahlasili ako vedlajsi ucinok ockovania. Ja som vtedy Zoranka vela nosila koza na kozu a kojila a aj cele telicko som mu natierala mojim m liekom. Za 2 dni mu to zmizlo.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod didulka » 19 Júl 2011, 22:38

etnicka toto je sila... Zacala som okolo toho nieco studovat a je kopec rodicov, ktory tvrdia, ze deti mali nasledky po ockovani a doktori to zvalili na nieco ine, len aby to nemuseli ohlasit.
Spinavci...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 19 Júl 2011, 23:16

no ja ked som sa pytala lekarky, ze co si mysli o tom,ze niektore odmietaju ockovanie, povedala, ze to su "hlupe" matky, lebo vraj priebeh choroby ktoru by dieta mohlo dostat je horsi ako to ze bude mat par dni horucky a tak:-/ tak fakt uz neviem co si o tom vsetkom mam mysliet, maly bol ockovany a nastastie nemal ziadne reakcie okrem teplot, a mala dnes uz je tiez lepsie, len ma take chrasticky na nozickach a jednu ma taku zacervenanu, tak sa uz len budem modlit aby sa nic nestalo.A to MMR nas caka este len, ale neviem ako postupovat ak by som chela odmietnut
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod etnicka » 20 Júl 2011, 09:03

elinka27, co si ja mam mysliet o doktorke, ktora ma oznaci za hlupu? Urazanie a ponizovanie ma nepresvedci o jej pravde.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod didulka » 20 Júl 2011, 10:13

elinka27 ja mam dceru vyhadzanu velkymi uz pomaly vredmi, v nohach ma hrce a nikto mi nechce pomoct. Zaockovat to ano, ale riesit nasledny problem nechce nikto. Potom da lekarka ruky od toho prec.
Aj ja som dufala, ze nam sa nic take nestane a uz to tu mame.... Teraz si vycitam, ze som ju dala pichnut.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod etnicka » 20 Júl 2011, 13:24

didulka skusala si ju natierat Tvojim mlieckom? Nam to pomohlo.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod didulka » 20 Júl 2011, 15:13

etnicka dnes som volala do Pfizeru, ze chcem nahlasit negativnu reakciu po ockovani. Tak som ohlasila aj moju doktorku na ministerstvo. Minimalne bude musiet niekomu nieco vysvetlit. Odkazali ma vsetci na pohotovost a nasledne na kozne. Na koznom som myslela, ze vystrelim z koze. Zevraj stipance.... Neviem, ci niekedy videla take stipance v takom pocte, aby cloveka nesvrbeli. A navyse tie nase sa plnia hnisom.
Najviac ma vytocila, ked povedala, ze to nemoze byt zo stravy, lebo by to nebolo len na bruchu. Si zo mna asi fakt srandu robia... Tak ja tam tyzden s malou lezim a po tyzdni mi povedala, ze vyrazky na bruchu ma z mojej stravy. A teraz mi povie toto??????????
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod etnicka » 20 Júl 2011, 15:18

didulka, tak to je sila. Kurnik, som aj ja vtedy mohla kontaktovat Pfizer, mi to nenapadlo. Myslis, ze to ma zmysel este takto spatne?
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 20 Júl 2011, 22:05

Ahojte, prikladam link na "manual odmietnutia povinneho ockovania"
http://www.ockovanie.org/odmietnutie-po ... vania.html
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 27 dní
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 20 Júl 2011, 23:40

etnicka, no ved prave, uz aj ja som z toho mimo, a normalne mi je az do placu, co uz neviem kde je pravda... chcem sa rozhodnut spravne,ale to je ako?uz ani sama netusim

didulka, a ako to teda riesia?liecia ju nejak?nam na kozne vyrazky ktore raz mal maly ako nejaku reakciu uz ani neviem z coho, on to mal na chrbte, tiez mokvave pomoholo take mlieko vola sa Tanno-Hermal Lotio, ale neviem ci aj v tomto pripade by pomohlo.Skus sa opytat nejakej lekarky, aj ked uz neviem ci to ze je Dr. je nejaka zaruka :-)
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod estterka » 21 Júl 2011, 00:40

elinka a dala ti ta lekarka,co aj mna nazvala hlupou,precitat pribalovy letak k vakcine pred tym ako ockovala? v prvom rade musis zacat studovat materialy na tuto temu a to teda nie o stranok,ktoru sponzoruje vyrobca vakcin. ja ked som sa do toho zazrala,tak som zle spala nejaku dobu.a potom si MM,nemec,k tomu sadol tiez a pozrel nejake info v nemcine a rozhodli sme sa spolu.
poviem ti,na margo toho,co povedala tvoja lekarka,ze poznam dost vela ludi,co neockuju a vsetko su to velmi vzdelani a inteligentni ludia,urcite toho vedia o rizikach tej ktorej choroby viac ako vie mamicka,co ani len netusi,proti comu idu ockovat dieta o vakcine-ale ta hlupou nazyvana nie je.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod didulka » 21 Júl 2011, 06:45

etnicka tazko povedat. Ja by som to skusila.
Uplne najhorsia je ta bezmocnost. Nikto nam nechce pomoct. Uz som kontaktovala nejakych ludi, co sa ockovanim zaoberaju a odporucaju nasadit nejaku homeopaticku liecbu. Dnes obvolam nejakych homeopatov.
Clovek ma zdrave dieta, stat ho donuti zaockovat, potom z toho ochorie a nikto sa o to nechce starat.
elinka27 nic nerobia. Nikto nechce nic robit. Mozes stat v nemocnici, kricat kolko chces, nikto s tym nechce nic mat. Vsetci sa boja farmaceutickych firiem, alebo neviem co si o tom mysliet. Nikto nechce ani za svet priznat, ze to mame z toho. Hrce na nohach a nikto nic. Kazdy to len chyti a posle nas prec... Je toto normalne? Ze sa k tomu nechce nikto ani len vyjadrit? Jej nic nebolo, bolo to zdrave dieta, kym ju nepichli tym sajrajtom. Ja sa normalne bojim, co bude nasledovat. A este mi niekto povie, aby som ju sledovala, lebo moze dostat sok a zomriet? To uz kde sme????
V zivote uz moje dieta nikto pichat nebude.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 21 Júl 2011, 09:53

didulka, otrasny pristup ale bohuzial presne viem o com hovoris, syna mam predcasne narodeneho, coovek sme riesili a ver, ze toho nebolo malo, tak sa vsetko zvalilo na jeho nedonosenost! A nikto sa tym viac nezaoberal.Maly ma nabeh na astmu, nebol bohuzial dojceny, cize aj toto lekari argumentuju ako dovod +34gestacny tyzden, a hoci je zdravy sme sledovany tusim vsade/neurolog,kardiolog,imunolog,ocne,urolog.../ nijaka poistovna mi syna nechce posistit, a ak tak vylucia choroby ktore by mohli spadat do skupiny predcasniatok...Ak som chcela len urazove, ano moze ho mat,ale pokial by si zlomil ruku napriklad pri astmatickom zachvate tak smola.Takze absoluntne sa bohuzial necudujem,ze nikto neprizna chybu. Moj syn je zaockovany vsetkym co bolo povinne, dceru caka uz len MMR a rozhodla som sa ze nedam, ved deti narodene v roku 2011 to uz povinne nemaju a preco?Co maju lepsiu imunitu ci co?!!!
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron