ockovanie

debata o všetkom a pre všetkých

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod vejula » 06 Nov 2011, 00:02

janka, takže mysliš, že maly ma tu imunitu vybudovanu? LEbo normalne som ostala zaskočena po manofovej odpovedi

manof tiež ako sa pyta shira by ma teda zaujimalo že ako prekona kiahne dieťa ktore dostane kaihne skôr ako ma jeden rok ak nieje dojčene
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod janka » 06 Nov 2011, 00:49

vejula, nie som bohuzial lekar ani nic podobne, takze mozem teraz len narychlo nieco vygooglit a vygooglila som napriklad toto:
http://pediatrics.about.com/cs/breastfe ... oddler.htm
Posledna otazka na tejto strane je presne o tom, co sa pytas ty. Odpoved je uplne jasna, kedze to nie je dlhe, kopirujem to cele sem:

"I have heard that the immunologic factors in breastmilk prevent the baby from developing his own immunity if I breastfeed past six months.

This is untrue; in fact, this is absurd. It is unbelievable how so many people in our society twist around the advantages of breastfeeding and turn them into disadvantages. We give babies immunizations so that they are able to defend themselves against the real infection. Breastmilk also allows the baby to be fight off infections. When the baby fights off these infections, he becomes immune. Naturally."

(rychly a neumelecky preklad pre menej zbehlych v anglictine:
"Pocula som, ze ak dojcim dlhsie ako sest mesiacov, tak imunologicke zlozky MM zabranuju dietatu vybudovat si vlastnu imunitu.

To nie je pravda. Vlastne je to absurdne. Je neuveritelne, ze tak vela ludi v nasej spolocnosti urobi z vyhod dojcenia jeho nevyhody. Davame detom imunitu, aby boli oni schopne branit sa proti skutocnym infekciam. Materske mlieko tiez pomaha detom vysporiadat sa s infekciou. Ked dieta infekciu prekona, stava sa imunnym. Prirodzene.")

Cize po prekonani kiahni ma imunitu, aj ked si ho dojcila. Praveze vdaka dojceniu si deti lepsie buduju imunitu. To nefunguje tak, ze s chorobou vdaka MM bojuje namiesto dietata jeho matka a robi tak robotu zan a dieta si nebuduje vlastnu imunitu. Naopak, to funguje tak, ze pomocou MM matka pomaha dietatu budovat si vlastnu imunitu a dieta pouziva tuto SVOJU imunitu sa boj s chorobou. Takze mne to skor znie, ze je lepsie pre dieta prekonat chorobu pocas dojcenia, telicko si buduje imunitu a vdaka MM sa tym tolko nevycerpa a imunita je kvalitnejsia. (Presne ako v biblii, zislo mi prave na um: hladnemu velmi nepomozes tak, ze mu das rybu. Lepsie mu pomozes, ked ho naucis chytat ryby. A presne to robi MM. Priroda nie je blba.) No mozno by bolo zaujimave obratit sa priamo na mamilu s touto otazkou, oni budu vediet urcite dodat aj nejake lepsie referencie.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 06 Nov 2011, 02:14

janka píše:Cize po prekonani kiahni ma imunitu, aj ked si ho dojcila. Praveze vdaka dojceniu si deti lepsie buduju imunitu. To nefunguje tak, ze s chorobou vdaka MM bojuje namiesto dietata jeho matka a robi tak robotu zan a dieta si nebuduje vlastnu imunitu. Naopak, to funguje tak, ze pomocou MM matka pomaha dietatu budovat si vlastnu imunitu a dieta pouziva tuto SVOJU imunitu sa boj s chorobou. Takze mne to skor znie, ze je lepsie pre dieta prekonat chorobu pocas dojcenia, telicko si buduje imunitu a vdaka MM sa tym tolko nevycerpa a imunita je kvalitnejsia.


Toto všetko by mohlo platiť, keby bábo malo povedzme rok a pol. Ale v 9 mesiacoch to neplatí.

Ako MMR vakcína (osýpky, mumps a ružienka), tak aj vakcína proti ovčím kiahňam majú uvedenú dolnú vekovú hranicu na 12 mesiacov a viac (Priorix dokonca 15 mesiacov):
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/sp ... 20912.html
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/sp ... 28164.html
To nie je z rozmaru výrobcu a ver tomu, že keby mohli, tak to narvú v čo najskoršom veku. Ale reálne sa zistilo, že pod 1 rok tá vakcína prakticky žiadnu imunitu nevytvára, alebo len veľmi mizernú a krátkodobú.

A v oboch menovaných vakcínach sú živé vírusy - presne také, akými sa človek môže na divoko nakaziť, len do istej miery oslabené, aby nevyvolali "plnokrvnú" chorobu, ale len nejakú slabšiu verziu.

To, že po očkovaní proti ovčím kiahňam pred 1. narodeninami nevzniká trvalá imunitná pamäť (a možno ani žiadne protilátky) je v podstate dôkazom, že nevznikajú ani pri divokej nákaze v tak nízkom veku.

A preto treba byť pripravený na to, že ak dieťa (zrejme hlavne vďaka MM) zvládne ovčie kiahne povedzme v 9. mesiaci života, tak si nevytvorí imunitnú pamäť a teda s veľkou pravdepodobnosťou ich dostane ešte raz v neskoršom veku (zrejme nie skôr než približne pol roka po odstavení).

Ja som veľmi za dojčenie, ale zase by sme nemali vyrábať mystifikácie okolo schopností MM. Dojčením sa NEPRENÁŠAJÚ pamäťové imunitné bunky, ale len hotové protilátky. Dojčenie teda NEMÔŽE NAUČIŤ dieťa lepšie sa brániť proti ovčím kiahňam, ale len pomôcť mu prenesenými hotovými protilátkami bez toho, že by ho to niečo natrvalo naučilo. Ak už sa nejakej obrane naučí, tak až cca po prvých narodeninách, ale naučí sa to samo, nenaučí ho to MM.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 06 Nov 2011, 02:31

vejula píše:manof tiež ako sa pyta shira by ma teda zaujimalo že ako prekona kiahne dieťa ktore dostane kaihne skôr ako ma jeden rok ak nieje dojčene

No s dosť vážnymi problémami. Podobne je to aj s čiernym kašľom. A u čierneho kašľa aj v prípade dojčeného dieťaťa, ak matka neprekonala čierny kašeľ, a takých je dnes už pomerne veľké percento. Ale ovčie kiahne drvivá väčšina dnešných matiek malých detí v detstve prekonala, takže pri tejto chorobe je (v priemere) dojčenie viac platné než u čierneho kašľa.

Samozrejme, protilátky nie sú jedinou pozitívnou vecou z hľadiska imunity, ktorú dieťa skrz MM získava. Takže dojčené dieťa na tom je v priemere lepšie než nedojčené i v prípade, že by matka dané ochorenie neprekonala a teda by nemala aké protilátky preniesť skrz MM. Tzn. MM posilňuje aj tú druhú zložku imunity - všeobecnú (bunkovú, nešpecifickú). Tú ale niektoré vírusy (a ovčie kiahne sú jedným z nich) vedia skoro vždy prekonať. Iné vírusy (napr. detská obrna) ju prekonajú len v malom percente prípadov (u detskej obrny len 1%).

Takže ovčie kiahne u nedojčeného dieťaťa pod 1 rok nemožno označiť za niečo žiaduce. Možno tak až od 2 rokov sú pre drvivú väčšinu bezproblémové, od roka do dvoch je to na vážkach... Ja osobne, kebyže chcem úmyselne nakaziť dieťa ovčími kiahňami, aby si ich odkrútilo v detstve, kým sú ešte v pohode, a nie až v dospelosti, kedy majú u 20% komplikovaný priebeh, tak by som si počkal až do 2. narodenín.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 06 Nov 2011, 02:46

janka píše:manof, to akoby si tvrdil, ze vejula svojmu dietatu uskodila, ked ho dojcila pocas kiahni, ked pises, ze keby ho nedojcila, tak si dieta samo vybuduje imunitu, no ona ho dojcenim o tu moznost pripravila.


To si ma teda veľmi zle pochopila.

Práveže tým dojčením ho uchránila od potenciálne dosť vážnych problémov. Bez dojčenia by si s ovčími kiahňami v 9 mesiacoch poradil veľmi ťažko (ak vôbec).

Opakujem: DO 1. NARODENÍN si dieťa proti vírusom, ako sú osýpky, mumps, ružienka či ovčie kiahne nevie vybudovať trvalú imunitu. Čím bližšie k 1. narodeninám, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa mu to podarí, ale v 9 mesiacoch to vidím ako sotva reálne. A PRÁVE PRETO by deti mali byť dojčené najmenej do 1. narodenín, ideálne aspoň do roka a pol, aby sa tým pokrylo to najrizikovejšie obdobie, kedy si ešte nevedia samé tvoriť protilátky proti niektorým vírusom.

To nie kvôli MM si nevie vytvoriť protilátky a pamäťové bunky. Ono by si ich v tom veku nevedelo vytvoriť ani bez MM. A MM je preňho záchranou, ak by nejakú z tých chorôb dostalo.

Ak by však dojčené dieťa dostalo ovčie kiahne povedzme v roku a pol, tak by si už malo vybudovať vlastnú dlhodobú imunitu, pričom MM v tom nie je vôbec žiadnou prekážkou. Rozdiel je v tom, že nedojčené dieťa by zrejme malo (v priemere) o niečo ťažší priebeh ovčích kiahní v tak útlom veku.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 06 Nov 2011, 03:00

shira píše:do roka si deti netvoria protilátky proti vírusom.takže to znamená, že akúkolvek vírusovú infekciu dojčené dieťa do roka zvládne len vdaka protilítkam z materského mlieka? potom si to imunitný systém nepamatá, lebo sa dotvára až po roku? ako potom zvládne vírus nedojčené dieťa?


Nie akúkoľvek vírusovú infekciu. Mnohé vírusy (vlastne drvivú väčšinu) zvládame bez toho, že by došlo na tvorbu protilátok. Zvládneme ich všeobecnými obrannými mechanizmami ako je kašeľ, kýchanie, sople, hnačka, niekedy aj zvracanie, teplota, prirodzené chemické látky na slizniciach, ktoré bránia prieniku vírusov a baktérií do krvi, a tak... A toto funguje (resp. rozvíja sa) už aj v 1. roku života.

Nuž ale niektoré vírusy sú tak šikovné, že väčšinou na ne ochorie aj inak úplne zdravý človek, a to je aj prípad ovčích kiahní.

No a dojčené deti majú tú výhodu, že si nedostatok vlastných protilátok kompenzujú protilátkami od matky. Nedojčené deti sú na tom oveľa horšie, lebo v UM sa im o protilátkach môže akurát tak snívať. No a toto je jedným z dôvodov, prečo sú V PRIEMERE dojčené deti (aspoň do roka dojčené) výrazne zdravšie než nedojčené. Ale zase nie každý vírus tie nedojčené deti odrovná, lebo mnohé vírusy zvládnu aj bez protilátok tou všeobecnou imunitou.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Nov 2011, 09:10

takžeked to vezmem z druhej strany, napríklad ja chytím silnú chrípku, alebo nejakú inú "virózu" kašlem, soplím, kýcham atď- mojmu dojčenému dieťaťu nie je "nič". znamená to, že dostane moje protilátky z mm a nemusí preto napr. bojovať s chorobou kýchaním, kašľaním, hnačkovaním atď?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Nov 2011, 09:14

nie je náhodou aj toto jedným z argumentov pre vznik kolektívnej imunity pri mmr, aby sa tieto choroby nezaniesli aj medzi nedojčené deti do 1 roka? aj ked vo vyššom veku sú tieto choroby neškodné? napr. mamina sesternica ked bola tehotná, niekto v rodine dostal rubeolu s banálnym priebehom, lenže jej syn sa narodil s vvch na srdci...napriek tomu, že ona neochorela. je to možné, alebo by musela byť chorá aj ona? a keby mala prekonanú rubeolu v detstve, jej doživotná imunita by chránila aj plod počas tehotenstva?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 06 Nov 2011, 14:40

shira píše:takžeked to vezmem z druhej strany, napríklad ja chytím silnú chrípku, alebo nejakú inú "virózu" kašlem, soplím, kýcham atď- mojmu dojčenému dieťaťu nie je "nič". znamená to, že dostane moje protilátky z mm a nemusí preto napr. bojovať s chorobou kýchaním, kašľaním, hnačkovaním atď?

Je to veľmi dobre možné. S istotou by sme to vedeli až po teste na protilátky u bábätka.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 06 Nov 2011, 15:09

shira píše:nie je náhodou aj toto jedným z argumentov pre vznik kolektívnej imunity pri mmr, aby sa tieto choroby nezaniesli aj medzi nedojčené deti do 1 roka? aj ked vo vyššom veku sú tieto choroby neškodné? napr. mamina sesternica ked bola tehotná, niekto v rodine dostal rubeolu s banálnym priebehom, lenže jej syn sa narodil s vvch na srdci...napriek tomu, že ona neochorela. je to možné, alebo by musela byť chorá aj ona? a keby mala prekonanú rubeolu v detstve, jej doživotná imunita by chránila aj plod počas tehotenstva?

áno, v zásade sú tu aj také argumenty. Lenže zvrátenosť toho celého spočíva v tom, že miesto masovej všestrannej podpory dojčenia a zákazu reklamy na UM, ako aj namiesto kŕmenia MM z laktačnej banky u tých detí, ktorých matky z nejakých dôvodov nemajú dosť alebo vôbec svoje vlastné MM, sa tu presadzuje úplne kontraproduktívne plošné očkovanie všetkých detí proti bežným detským chorobám, ktoré má najviac (priznaných) nežiaducich účinkov zo všetkých povinných očkovaní. To je úplne skrz naskrz padnuté na hlavu. A ružienku možno prekonať aj bezpríznakovo, takže daná matka mohla prekonať v tehotenstve ružienku aj bez toho, že by o tom vedela. Na bábätku sa to však mohlo podpísať. Keby tú ružienku prekonala matka cca 3 mesiace a viac pred otehotnením, nič zlé by sa nestalo (na 99,99%).
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Nov 2011, 16:18

to si klepol klinec po hlavicke.

mimochodom, vies aky je jesen zo zavaznych vedlajsich ucinkov ockovania (taka hexavakcina je par excellence), ktory sa nikde nespomina? Je to dojcensky strajk. T.j. babo sa odmieta dojcit a mamicky bez skusenosti ho vedia riesit jedine s flasou. A flasa vedie kam? - k odstaveniu. Teda vysledkom su vsetky rizika spojene s nedojcenim, a tych je velmi vela, a to nielen pre dieta, ale i matku.

To s tymi ovcimi kiahnami do 9.mesiaca neviem, skusim zistit, ale preco sa tym trapit, ked dieta potrebuje byt dojcene do 3-4 rokov, v priebehu ktorych sa s nimi urcite este niekedy stretne. A to UM - to nie je len reklama (ta je strasne agresivna), ale hlavne spolocnost. CO vidi dieta v slabikari pri pismenku B? Flasu, cumlik a samozrejme perinku, kocik a postielku. Pritom nic z toho na zdravi vyvoj nepotrebuje, naopak, kazda z tych veci prinasa vacsi ci mensi negativny vplyv na zdravy vyvoj dietata, po fyzickej i psychickej stranke. Ver mi, i mne nie je vzdy jedno, ked si mala potrebuje pit na verejnosti. Taka Africanka si take nieco ani nevie predstavit.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod vejula » 06 Nov 2011, 17:24

JankaMich dakujem bola by som ti vdačna keby si sa spytala :-)
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Nov 2011, 17:51

JankaMich píše: mimochodom, vies aky je jeden zo zavaznych vedlajsich ucinkov ockovania (taka hexavakcina je par excellence), ktory sa nikde nespomina? Je to dojcensky strajk. T.j. babo sa odmieta dojcit a mamicky bez skusenosti ho vedia riesit jedine s flasou. A flasa vedie kam? - k odstaveniu. Teda vysledkom su vsetky rizika spojene s nedojcenim, a tych je velmi vela, a to nielen pre dieta, ale i matku.

dojčenský štrajk po inak bezpríznakovej reakcii na očkovanie možem potvrdiť, bolo to mimoriadne nepríjemné.. ale nastúpil cca týždeň po očkovaní. žiadnu inú príčinu štrajku tam však neviem nájsť.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Nov 2011, 19:35

Este by som chcela k tomu dodat, ze dojcensky strajk nie je neriesitelny problem, ale bolo by velmi dobre, keby lekari o tom vedeli a vedeli poradit ako ho riesit. Alebo aspon poradili, aby sa obratili na nas :-). To je zalezitost, co mi tiez v tej knihe chyba.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 06 Nov 2011, 20:15

JankaMich píše:Este by som chcela k tomu dodat, ze dojcensky strajk nie je neriesitelny problem, ale bolo by velmi dobre, keby lekari o tom vedeli a vedeli poradit ako ho riesit. Alebo aspon poradili, aby sa obratili na nas :-). To je zalezitost, co mi tiez v tej knihe chyba.


Tak to by som Ti bol veľmi vďačný, keby si o tom trebárs napísala krátky článok. Tu už je súvislosť s očkovaním úplne jasná.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 06 Nov 2011, 20:22

JankaMich píše:Este by som chcela k tomu dodat, ze dojcensky strajk nie je neriesitelny problem, ale bolo by velmi dobre, keby lekari o tom vedeli a vedeli poradit ako ho riesit. Alebo aspon poradili, aby sa obratili na nas :-). To je zalezitost, co mi tiez v tej knihe chyba.


Inak mnohí lekári neznášajú napr. duly a ďalšie osoby bez titulu MUDr., keďže majú pocit, že človek bez tohto titulu nemôže byť v nejakej medicínskej oblasti vzdelanejší než oni (heh, viem o čom hovorím, mám to na stole skoro denne), takže sa obávam, že asi sotva budú vo významnejšom množstve posielať matky za poradkyňami dojčenia.

Nehovoriac o tom, že som zažil jeden rozhovor jednej poradkyne s novopečenou mamičkou, a celé to bolo v štýle:
- V nemocnici Vám povedali, že ...?
- Áno.
- Tak to je úplne špatne. V skutočnosti ...

A takto niekoľkokrát dokola.

Nuž, keď žijú v úplne bludných predstavách ako o dojčení, tak o očkovaní, veľmi sa obávam, či (až na pár výnimiek) budú ochotní posielať svojich zákazníkov ku (v podstate) konkurencii.

A môžeš autorovi knihy smelo poslať návrhy na vylepšenie. Myslím, že to uvíta.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Nov 2011, 23:14

Ano, mozno to vyznieva ako konkurencia. V skutocnosti chceme byt partnerom. Je na velku skodu, ze u nas nie je profesia laktacnej poradkyne bezne dostupna a platena poistnovnou. Totiz lekar ma na starosti ine veci a ma inu skalu znalosti. V tomto ho nikto nemoze nahradit. Co vsak vieme, je podpora mamicky priamo v domacnosti, odovzdavanie skusenosti, na co bezny lekar nema cas ani moznosti. Ak taketo partnerstvo funguje, tak je to skvele. A ak nie, tak sa budeme vsemozne snazit, aby tomu tak raz bolo.
Co sa tyka nemeckeho zdravotnictva (Hirte), tam myslim laktacne poradenstvo funguje, tam taketo odporucanie by malo byt bezproblemove.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 07 Nov 2011, 01:22

JankaMich píše:Ano, mozno to vyznieva ako konkurencia. V skutocnosti chceme byt partnerom. Je na velku skodu, ze u nas nie je profesia laktacnej poradkyne bezne dostupna a platena poistnovnou. Totiz lekar ma na starosti ine veci a ma inu skalu znalosti. V tomto ho nikto nemoze nahradit. Co vsak vieme, je podpora mamicky priamo v domacnosti, odovzdavanie skusenosti, na co bezny lekar nema cas ani moznosti. Ak taketo partnerstvo funguje, tak je to skvele. A ak nie, tak sa budeme vsemozne snazit, aby tomu tak raz bolo.
Co sa tyka nemeckeho zdravotnictva (Hirte), tam myslim laktacne poradenstvo funguje, tam taketo odporucanie by malo byt bezproblemove.


Tak zrovna Hirte by s tým odporúčaním snáď problém nemal, ale mal som na mysli skôr bežných praktických lekárov a gynekológov/pôrodníkov.

S tým partnerstvom LP a lekárov je to také všelijaké. Nechcem byť skeptický, ale keď väčšina našich lekárov vyznáva nejakú ideológiu, ktorá je jednoducho v rozpore s realitou (a priznajme si otvorene, že to tak naozaj je), tak to nevidím veľmi ružovo. Skôr môžeš očakávať od lekára reklamný letáčik na Prevenar 13 (a Silgard/Cervarix navrch k tomu) než odporúčanie k LP či dokonca letáčik o výhodách dojčenia a nevýhodách UM s nejakým kontaktom na LP či aspoň stránku Mamily, čo je koniec koncov oveľa lepší nápad než nejaký blbý Prevenar.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 08 Nov 2011, 00:38

Milí priatelia, známi i menej známi,


dovoľte mi pozvať vás na besedy o očkovaní, ktoré sa uskutočnia tento týždeň:

v utorok 8.XI.2011 o 16:00
v Starej Ľubovni
http://www.slobodavockovani.sk/news/bes ... 8-xi-2011/

v stredu 9.XI.2011 o 9:30
v Košiciach-Juhu
http://www.slobodavockovani.sk/news/bes ... 9-xi-2011/

v stredu 9.XI.2011 o 17:30
v Prešove
http://www.slobodavockovani.sk/news/bes ... 9-xi-2011/

vo štvrtok 10.XI.2011 o 10:00
v Košiciach-Nad Jazerom
http://www.slobodavockovani.sk/news/bes ... 0-xi-2011/

vo štvrtok 10.XI.2011 o 18:15
v Košiciach-Starom Meste
http://www.slobodavockovani.sk/news/bes ... 0-xi-2011/

Budeme radi, keď prepošlete túto pozvánku prípadným ďalším záujemcom.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 08 Nov 2011, 23:31

každému kto si chce na chvíľu zdvihnúť aspoň jeden orgán odporúčam prečítať si odpovede tejto milej pani, ktorá vyhlasuje: " a zatiaľ som vo svojej praxi nepozorovala nežiadúce vedľajšie účinky."

http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne ... venar.html viac tu.
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 16 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod manof » 09 Nov 2011, 06:51

gabika78 píše:každému kto si chce na chvíľu zdvihnúť aspoň jeden orgán odporúčam prečítať si odpovede tejto milej pani, ktorá vyhlasuje: " a zatiaľ som vo svojej praxi nepozorovala nežiadúce vedľajšie účinky."

http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne ... venar.html viac tu.

Dr. Špániková má úzke vzťahy s Pfizerom (výrobca vakcíny), o čom mám dôkazy. Ale ono lekári často bývajú slepí voči nežiaducim účinkom očkovania.
Obrázok užívateľa
manof
 
Príspevky: 1220
Registrovaný: 18 Okt 2011, 22:25
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 3
1. dieťa: nindžago - 11 r.
2. dieťa: slniečko - 6 r.
3. dieťa: mamomila - 4 r.
Môj status: Slobodne o očkovaní, za slobodnú voľbu v očkovaní!

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod vejula » 09 Nov 2011, 15:06

jankaMich pytala si sa už ohladne tych kiahni?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod didulka » 09 Nov 2011, 16:04

Ked ste uz nacali kiahne... Baby nemate niekto pozicat kiahne? :-D Kamoska zhana, mozno aj nam by sa zisli... :-D

Tej Spanikovej raz napisem.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Nov 2011, 01:08

Myslela som, ze Klemka odpovie, ale asi toho vela> Uz som tu otazku polozila inam, tak si pockam na odpoved.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: ockovanie

Neprečítaný príspevokod akdarka » 10 Nov 2011, 13:07

manof, ked rodic odmietne ockovanie dietata musi to pediater nahlasit RUVZ? vyplyva mu to z nejakeho zakona? alebo staci, ze to poznaci do chorobopisu s podpisom rodica?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron