mamila, kódex, modrý koník a iné portály

debata o všetkom a pre všetkých

mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Máj 2011, 00:43

Napriek tomu, že poradkyne mamily pred časom odišli z modrého koníka, keďže tento porušoval kódex o marketingu UM, pomaly akoby sa situácia utriasala do pôvodného stavu. Na MK sú mamičkám k dispozícii poradkyne, ktoré tvrdia, že radia podľa poznatkov dr. Newmana. Tak ako to naozaj je? Ide o poradkyne, ktoré v skutočnosti nie sú certifikované, len sa samé snažia radiť ako poradkyne vyškolené mamilou? Alebo došlo k dohode medzi Mamilou a MK? Alebo je to len o tom, že kódex nie je právne záväzný, takže poradkyniam, ktoré aj majú certifikát od mamily, vlastne nič (okrem vlasného svedomia, samozrejme) nebráni kódex nedodržiavať? Vie o tom niekto niečo?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Máj 2011, 08:18

Janka, tento komentár, ktorý bol v marci umiestnený ako argument prečo sa Annag sťahuje z MK, stále platí a odpovedá na všetky Tvoje nejasnosti:

Chcem sa pripojiť k stanovisku Annag a podporiť ju svojim odchodom z tohto fóra, hoci ja som tu bola len pár dní.
Táto téma je veľmi citlivá a chápem pocity mamičiek, ktoré toto vnímajú ako zradu a snahu o vydieranie portálov ako napr. MK. Skutočne si však dokážete predstaviť, že Annag, ktorá tu strávila tisícky hodín zadarmo, má v povahe robiť teraz nejakú rebéliu a robiť to preto, aby niekomu ublížila?
Žiada sa mi dodať:
1. väčšinu poradkýň na Slovensku vyškolilo o. z. Mamila, ktoré im poskytlo odbornú garanciu. Fakty a zručnosti, ktoré nám, poradkyniam, Mamila dala, sú preto také účinné, že vychádzajú z dôkladného preštudovania jednotlivých problematík súvisiacich s dojčením v odbornej literatúre a z mnohoročnej praxe svetovo uznávaného odborníka na dojčenie, dr. Jacka Newmana. Ja osobne som nadšená z týchto informácií, najmä z toho, ako v praxi vidím, že skutočne fungujú, že nejde len o rady na základe osobných skúseností a pocitov, ale o overené postupy. Úspešnosť tohto fóra potvrdzuje, že tieto informácie univerzálne pomáhajú mnohým mamičkám.
Bolo by dobré si uvedomiť, že ak sa nám páčia rady Annag či iných poradkýň pri dojčení, ktoré odborne zastrešuje Mamila, je to najmä preto, že nešíria rôzne neoverené informácie, ale ich odporúčania sú založené na odbornej pripravenosti riešiť problémy s dojčením. Túto odbornosť nám poskytla Mamila. A rešpektovanie správnosti tejto cesty vychádza z rešpektovania autorít v tejto oblasti, najmä dr. Jacka Newman. Medzi týmito autoritami, ktoré rešpektujeme, je aj WHO. To na základe dôkladného preštudovania si problematiky vydalo Kódex upravujúci marketing náhrad materského mlieka. Ja ako poradkyňa pri dojčení som sa rozhodla dôsledne tento Kódex rešpektovať. Uvedomujem si totiž, ako ďaleko zasahuje neetický marketing umelého mlieka a ostatných vecí do tejto spoločnosti.
Poradkyne pri dojčení vidia ako dôvody súčasného stavu dojčenia v našej spoločnosti mnohé súvislosti a prepojenia, ktoré bežná mamička nevidí, pretože sa o túto oblasť tak detailne nezaujíma. Aj ja som bola v rozpore s Kódexom (a ľutujem to), práve z pohľadu, že matky nemajú možnosť sa dostať k informáciám o dojčení, ktoré by skutočne fungovali a tak aspoň niečo urobím preto, aby sa k nim dostali. Verím, že v tomto môžem hovoriť za Annag, že ona to cítila podobne ak nie úplne rovnako, keď sa rozhodla poskytovať poradenstvo na tomto portáli. Annag tu za posledné obdobie odviedla množstvo práce na úkor svojho voľného času a bezplatne. Mamičky si zvykli, že sa tu dostanú k informáciám šitým na mieru ich konkrétnej situácii a majú väčšiu šancu úspešne dojčiť. Preto sa zvýšila čítanosť Modrého koníka. To priamo spôsobil záujem sponzorov a výsledkom je mesiac s firmami, ktoré hrubo porušujú Kódex. Mamičky, ktoré si medzičasom prečítali rady, vidia priamy výsledok - aj vďaka radám od Annag môžu dojčiť. Zisky sponzorov však spôsobujú, že táto spoločnosť naďalej zostáva spoločnosťou, kde je normou kŕmenie z fľaše a kde hneď po narodení dieťaťa zasahujeme do dojčenia tak, že väčšina mamičiek má problémy s dojčením.
Ak som kedysi rozmýšľala ako @demii - ak by poradkyne pokračovali v porušovaní Kódexu, príde mamička s problémom zapáleného prsníka a bielou bodkou, Annag napíše, čo to je a ako to riešiť a ona môže dojčiť ďalej. Ak Annag nenapíše, pre bolesť alebo nesprávnu radu lekára dieťa odstaví - komu to pomôže?
Dnes ale rozmýšľam naopak - ak nebudem podporovať zisky firiem porušujúcich Kódex, mamička už v pôrodnici dostane správnu podporu dojčenia a spoločnosť jej do dojčenia nebude negatívne zasahovať a ona nebude rady Annag potrebovať, pretože bude dojčiť bezbolestne a bez problémov.
Inými slovami, porušovaním Kódexu síce pomôžem svojim kvalitným poradenstvom Lenke, ale ohrozím dieťa Zlatke.
2. Navyše - jedna vec však je zrušiť poskytovanie takéhoto poradenstva a podpory zo dňa na deň a nechať mamičky, ktoré majú problémy s dojčením, v kaši len preto, aby som pomohla budúcim mamičkám. Ale takto to predsa nie je - Annag má svoju stránku, kde sa môžu mamičky pýtať naďalej. Existujú weby, ktoré majú možnosť diskusných fór a uvedomele nie sú v rozpore s Kódexom, hoci nie sú také populárne. Mamila samotná pripravuje novú webku, na ktorej budú nové možnosti. A okrem toho neúnavne školí nové a nové poradkyne, aby bolo čoraz viac prístupné poradenstvo formou osobných stretnutí, ktoré je omnoho účinnejšie, než internetové poradenstvo. Okrem toho Mamila robí mravenčiu prácu práve tam, kde je podpora správneho začiatku dojčenia najdôležitejšia - organizuje školenia a konferencie pre zdravotníkov a robí kopec ďalšej dôležitej práce.
3. Rada by som uviedla na pravú mieru to, že toto nie je momentálne marcové rozhodnutie Mamily a že Mamila nenúti teraz poradkyne, aby "poslúchli" ako nemé tváre. Mamila má vo svojich etických stanovách od začiatku svojho fungovania, že ak chce niekto byť odborne zastrešený Mamilou a fungovať ako poradkyňa pri dojčení vyškolená Mamilou, súčasne sa zaväzuje dodržiavať Kódex. Každá poradkyňa to vie, mnohé sme si ale neuvedomovali, nakoľko je to závažné a čo všetko to obnáša. Po poskytnutí podrobnejších informácií, sme mnohé pochopili, koľko škody sme napáchali, napr. ja osobne písaním kvalitných článkov do rôznych médií, ktoré sú v rozpore s Kódexom. Už za tým nevidím len mamičky, ktoré konečne dostanú správne informácie, ale aj deti mamičiek, ktoré v dôsledku neetickej reklamy na UM a ďalšie produkty zomrú (a to sa netýka len rozvojových krajín), majú menej či viac závažné poškodenia zdravia fyzického aj psychického. A toto znie ako extrémizmus, ale len to času, kým si človek k tomu nesadne a skutočne si to nenaštuduje.
4. Zákaz marketingu náhrad materského mlieka nijako nepoškodzuje matky, ktoré z objektívnych príčin dojčiť nemôžu alebo sa slobodbne rozhodnú, že dojčiť nechcú. Umelé mlieko bude dostupné, Kódex upravuje jeho marketing, nie výrobu a distribúciu.
5. Kódex nie je právne záväzný. Napriek tomu by sa spoločnosť mala správať morálne a eticky. Kódex je morálne záväzný aj pre portál Modrý koník. Dokumenty WHO dokazujú, že sa dá fungovať a prežiť aj bez reklamy v rozpore s Kodexom.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod leelo » 16 Máj 2011, 09:36

Klemka, takze Mamila to nechava na svedomi kazdej poradkyne a nechysta sa do toho nejako zasahovat... ok, len potom moze dojst k nejasnemu obrazu na verejnosti o tom, o co vlastne Mamile ide.
Mna by zaujimala aj rokmi preslavena poradna materstva a dojcenia MUDr. Viery Halamovej v casopise Dieta. bude pokracovat? v majovom cisle ju tam vidim a zaroven aj to, ze kazda 4.strana casopisu je reklama na umele mlieko.
Dakujem.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 7 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Máj 2011, 09:47

Leelo, neviem presne ako to je, pretože nie som vo vedení Mamily, takže oficiálne stanovisko nemôžem dať. Každopádne, myslím, že v tomto môžem povedať za Mamilu, že pri svojom založení si vytvorila etické stanovy, ktoré sú záväzné pre každého jej člena a očakáva od každého člena, že ak sa zaujíma o členstvo, tak automaticky súhlasí s podmienkami členstva.
Ja napr. som bola v rozpore s Kódexom, keď som napísala pár článkov na iný portál, ktorý ale v tom čase bol v súlade s Kodexom, akurát - teraz tam tie články visia ďalej a portál porušuje Kódex neustále. To som mohla predvídať a radšej to nerobiť vôbec...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod nonni » 16 Máj 2011, 16:22

ahojte, som tu nova, fungujem castejsie na MK,ale neda mi nereagovat, presne ako pise leelo, preco potom Mudr.Halamova ktora je v Mamile nadalej dava poradenstvo pre mamicky, aj napriek tomu, ze s v casopise kde figuruje objavuje reklama na umele mlieko?Tiez je to v rozpore, a prepacte ze rypem,ale potom vazene poradkyne nepozerajte ani televiziu,lebo aj tam pred vasim oblubenym serialom bezy reklama na UM. Ta tu bude vzdy a tym ze sa od toho distancujete iba strkate hlavu do piesku, to je moj nazor, nic v zlom samozrejme.Ako o sebe da mamila vediet ked ani v telke byt nemoze?Viete kolko tam je dezinformacii ohladom dojcenia?A kolko reklamy je v cakarni u pediatra?To nepojdete ani s detmi k lekarovi?A poradkyne ktore radia na MK nemaju problem v pripade potreby dat link aj na tuto stranku, ci dat priamo link na zoznam LP mamily, pomahaju vam aby sa o vas dozvedeli mamy co vas potrebuju ked vy ste sa stihli z mk prec
nonni
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 16 Máj 2011, 16:14

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod leelo » 16 Máj 2011, 17:36

Klemka, to predmetne valne zhromazdenie bolo niekedy v marci, tak odvtedy je to nami chapane ako nejaky "message", ktory Mamila vyslala a vsetci sledujeme dalsie posobenie jej clenov.

Nonni, vitaj na fore ;)
Ja si, naopak, nemyslim, ze postoj poradkyn je strkanie hlavy do piesku. praveze to ma vyznam a cim doslednejsie budu, tym vacsiu vahu bude ich konanie ziskavat. vaha sposobi tlak a ak bude mat nejake medium zaujem o ich odbornost, bude sa musiet cez kontakt s nimi zaujimat aj o Kodex. navyse, ten tu nie je len tak, nevymyslela ho annag, je to moralne zavazny dokument pre cely svet. a preco by moralka nemohla byt na urovni zakona? aspon v nasich svedomiach...
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 7 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod nonni » 16 Máj 2011, 18:14

leelo,ano plne to chapem,ale stve ma to ze sa jednoducho stiahli z MK len tak, dokedy tam boli a nevadilo im to?ved kodex bol aj predtym a UM na MK tiez, a zrazu po "rokoch" bum odhcadzame, a co tie mamicky ktore tam ostali a potrebuju pomoc?A tie co internet nemaju?ja si naopak myslim,ze tam kde je UM by mala byt osveta, ze dojcit sa da o to vacsia,aby maminy nepodlahli tomu tlaku vyrobcov UM.Mrzi ma ze som sa sem dostala len takto, ale nemam momentalne ziadny problem ktory by som tu riesila:-)len toto "halo" okolo mamily a mk zo zvedavosti sledujem,som dojciaca mamina adoptovaneho dietata, a prave bez LP som to urcite nezvladla, no rovnako zo zaciatku ani bez UM
nonni
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 16 Máj 2011, 16:14

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod leelo » 16 Máj 2011, 18:29

Nonni, tak ako Klemka pisala - vedeli to aj pred tym, ale snazili sa pomahat "aj napriek vsetkemu". ako sa asi musela citit annag, ked po rokoch, co makala na MK pride februar 2011 a akcia mesiac s nutradefence? ona tam bojuje, na dennej baze, zadarmo a prevadzkovatel namiesto podpory a praci na zviditelneni usilia LP, podpori vyrobcu UM a este na tom krasne zarobi.
mk nie je pupok sveta a to, ze sa z neho mamilacky stiahli - no a? zase pride ine forum, ktore bude podla Kodexu a mozno po case ziska vacsiu popularitu ako konik. taketo veci sa deju bezne. nechame sa prekvapit.
k tomu UM - tiez som maleho musela dokrmovat a dlho som proti tomu bojovala. mal totiz prirasteny jazycek a v nemecku sa to nekontroluje, tak to nikto nevedel. jeho nepriberanie brali ako chorobu a hladali diagnozu, postupne sa dostavali k tym najstrasnejsim. a ja som si este tym skor myslela, ze chore dieta by som mala praveze dojcit a nie prejst na UM. nakoniec som musela, ziadna diagnoza sa chvalabohu nepotvrdila, tak to zostalo na tom, ze "matka nema mlieko". UM mi tiez pomohlo, aj ked zase ma k nemu dohnala len doba, ktora nekontroluje uzdicky, ale priamo ponuka flasu v zmysle hesla:" dnes uz mame skutocne kvalitne nahrady MM, mila mamicka..."
pomohlo aj tebe, ale len ako LIEK a DOCASNE. tak by malo byt brane, ale vtierava reklama mu robi uplne iny image.
Citujem z reklamnej brozurky: "Nenechávajte sa chytiť do pasce a neponúkajte mu prsník vždy, keď zaplače" "Vo všeobecnosti si novorodenec vyžaduje prsník každé 3 až 4 hodiny, postupne čoraz menej " "Prechod na fľašu: Po skončení dojčenia sa jedným z nových potešení ostatnej rodiny stáva kŕmenie bábätka z fľaše. Oslobodilo mamičku a môže sa na tom zúčastniť každý, kto chce ... "Ďalšia nezanedbateľná výhoda: Vždy budete vedieť, aké množstvo vaše bábätko vypilo"...

No co uz na toto povies? nie je to humus?
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 7 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod nonni » 16 Máj 2011, 20:01

leelo to ano mas pravdu,ale aj tak si myslim,ze mohli trochu viac zabojovat kym sa stiahli, tot vse:-) a kde v akej brozurke sa toto pise?ja nezijem na Sk,ale nevsimla som si to :-o
nonni
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 16 Máj 2011, 16:14

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Máj 2011, 23:31

klemka, aha, jasne, cize je to len o tom, nakolko sa ktora poradkyna citi zaviazana kodexom.

nonni, ako pise leelo, tiez to vidim tak, ze strkanim hlavy do piesku by bolo, keby poradkyne ostavali na forach porusujucich kodex. Nemyslim, ze poradkyne mali o co zabojovat na MK, skoda sa totiz uz stala: vdaka kvalitnemu poradenstvu pritiahli na MK vela mamiciek, a vtedy nabehli vyrobcovia UM a vyuzili to na svoju reklamu. Poradenstvo tak vlastne pripravilo tymto vyrobcom skvele prostredie pre ich reklamu. Poradkyne nemali dovod o nieco bojovat, pretoze nie ony prosperovali z MK ale naopak MK prosperoval z nich. Urobili to najlepsie, co mohli, ked odisli a zalozili napriklad toto forum. Na MK su na vela miestach odkazy sem aj na annagin blog, takze mamicky, ktore hladaju radu, su velmi rychlo nasmerovane, nikto nie je ponechany v stichu.

Tie citaty o krmeni z flase su zo standardnyh priruciek, ktore fasuju mamicky pri odchode z porodnice. Ale nepoviem ti presne z ktorych, uz som ich davno vyhodila.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 17 Máj 2011, 01:07

Ja by som povedala, ani nie ako sa ktora poradkyna citi zaviazana kodexom, ale ako ho ktora pochopila. Zavazuje sa totiz k dodrziavaniu kodexu, ale prakticky navod chybal. Ku niektorym veciam si Mamila dala vypracovat stanovisko na svetovom vybore (neviem uz presne nazov institucie) a konkretizovali sa prave na zmienenom valnom zhromazdeni + boli o tom debaty. Az vtedy sme vlastne zacali chapat zmysel celeho tak, ako to podrobne rozpisala Klemka. Co sa tyka zdravotnickych zariadeni, ani oni nemaju porusovat kodex, samozrejme, ale kedze su verejny sektor nefinancovany vyrobcami UM (aspon nie priamo, vsakze) mozu tam byt info od Mamily. S TV je to velmi tazko, je to velmi silne medium potrebne pre obe strany. K tomu ale presne vyjadrenie este nie je. Pani Halamova je cestny clen, teda sama sa zrejme ku kodexu nezaviazala - nech je ako chce, ona bojovala o podporu dojcenia cely zivot a poradna v casopise Dieta bola velkym prinosom pre podporu dojcenia. Ja sama by som sa asi bez toho poradkynou nestala. Prechadzame ale k dalsiemu milniku boja za dojcenie a tou je odtrhnutie sa aj od takychto casopisov, co nie je jednoduche aby sa s tym vsetci stotoznili, a zvlast nie starsi clovek, co uz vselico preskakal. Treba hlavne trpezlivost a pomaly pracovat na tom, aby sme neboli pri podpore dojcenia marketingom UM ovplyvnovani , v idealnom pripade ho spolu s reklamou na lieky zakazat uplne (ako to maju v niektorych statoch vo svete).
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 26 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 19 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 20 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod akdarka » 17 Máj 2011, 12:29

bolo by fajn keby sa na UM vztahovali pravidla ako na liek - ved je to "liek" na dočasné použitie (v mizivom % to samozrejme bez neho nejde).
inak mamila - samotne vedenie, organizacia funguje? aktivna (!) osvetova cinnost existuje? lebo teda keby som nemala zdr.vzdelanie tak neviem kde hladat pomoc po navrate z porodnice. mmch - chcela som sa stat clenkou a prispiet takto trochu aj financne na fungovanie o.z. Vyplnila som prihlasku, zaslala som scan mailom. mail som oznacila, ze chcem info o precitani - to mi doslo uz pred vyse 2-3mesiacmi a odvtedy nic...aspon nejaka univerzalna sprava "mila pani...dakujeme za zaujem, bla bla..vasu prihlasku evidujeme, je potrebne este toto a toto..." . no zvlastne, ani obraz ani zvuk :-( bola som sklamana musim priznat
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 17 Máj 2011, 13:50

To je velmi divne, odvtedy su rozbehnute dve serie skoleni - aj na tom je vidiet, ze Mamila aktivne funguje. Bud tvoj mailik nepresiel alebo je mozne, ze vzhladom na strasne kvantum prace, ktore bolo koncom marca, nejakym sposobom zabudli odpovedat. Skus sa ozvat este raz, bolo by Ta rozhodne skoda :-). Ak by si chcela ist aj na kurz, tak pokial viem, na jesen by mohol byt novy kurz v Trnave.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 26 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 19 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 20 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Máj 2011, 14:22

Leelo, Mamila zaradila prednášku o Kódexe do programu Valného zhromaždenia preto, že poradkyne si túto tému pri príprave náplne Valného zhromaždenia samé vypýtali, pretože sme v tom nemali úplne jasno, ako Janka píše. To, že sme v tom nemali jasno, je v prvom rade chyba nás - poradkýň, pretože sme si to jednoducho nenaštudovali poriadne, aspoň, ak môžem za seba hovoriť. Nevedela som presne, čo Kódex obnáša a nechápala som súvislosti - prečo je síce pekné poradiť mamičkám na portáli, ktorý je v rozpore s Kódexom, aby sa dozvedela správne informácie, ale v skutočnosti to podstatu toho, prečo mnohé matky na Slovensku majú s dojčením problémy, ešte viac zhoršuje. Akonáhle sme toto plne pochopili, uvedomili sme si, že pokračovať v týchto aktivitách pomáha zhoršovať celkovú podporu dojčenia a tým ohrozujeme ďalšie deti. Annag na to reagovala tým, že sa stiahla z fóra MK, čo je vnímané negatívne len preto, že tam už bola a mamičky na to boli zvyknuté. Ona však neopustila tento svet, len portál, ktorý napriek tomu, že mu zásadne zvýšila čítanosť, využil túto jej bezplatnú službu na získanie sponzorov, ktorých práca problémy s dojčením priamo spôsobuje. Mohol zvýšenie čítanosti využiť na získanie sponzorov, ktorí by neboli morálne neakceptovateľní, ale neurobil to. Annag sa preto rozhodla odísť a jediné, čo sa jej dá vyčítať je, že na ten portál vôbec nemala v minulosti ísť, aby nenavnadila mamičky na svoje odborné poradenstvo na tomto portáli. Lenže - bohužiaľ, tak ako aj ja, ani Annag pravdepodobne nechápala podstatu Kódexu do detailov a nevidela nič zlé na tom, že pomôže mamičkám s problémami, okrem toho, vôbec neviem, nakoľko bol vtedy MK v rozpore s Kódexom, možno vôbec nebol a do rozporu sa dostal až potom, čo sa mu zvýšila čítanosť aj vďaka pomoci dojčiacim mamičkám. Annag odišla z MK, ale nenechala dojčiace mamičky bez pomoci - pracovala veľa hodín na vytvorení tohto fóra, ktoré funguje čisto na dobrovoľnosti, na fungovaní svojho blogu a podobne ako mnohé poradkyne s certifikátom od o. z. Mamila, poskytuje poradenstvo aj formou osobných návštev.
Nonni - ja som sa pomerne jasne vyjadrila už v prvom komentári v tejto téme, zo 16. mája, viac-menej v tomto komentári opakujem dokolečka to isté - Ty uvádzaš, že by si bez UM dojčiť nemohla - ale veď to je v poriadku - znova opakujem, že rešpektovanie Kódexu neznemožňuje výrobu a distribúciu UM. Matky, ktoré ho potrebujú, sa k nemu dostanú, aj v prípade, že by bol u nás Kódex právne záväzný. Kódex je o niečom úplne inom, mne je trochu ľúto, že tieto veci posudzujú mnohé čitateľky fór bez toho, aby sa oboznámili s tým, čo poradkyne vedie k tomu, že uznali dôležitosť Kódexu a to, že Mamila, ktorá od začiatku zdôrazňovala rešpektovanie Kódexu, má pravdu, že toto je podstatná a kľúčová časť podpory pre dojčenie v našej krajine, aby sme sa postupne odklonili od kultu umelej výživy.

Akdarka, je mi ľúto, že sa Tvoj mail nejako stratil, upovedomím o tom zodpovedné osoby, na ich obranu by som snáď len rada dodala, že začiatkom roka, až do apríla, riešila hŕstka ľudí tonu práce, ktorá vznikla a vôbec ich obdivujem, že to zvládli tak, ako to zvládli, hoci to, čo píšeš, je nepríjemné a iste to nikto neurobil naschvál. :cry:
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod akdarka » 17 Máj 2011, 14:38

tak som sa pripomenula mailom, hadam si ma "vsimnu" :)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod leelo » 17 Máj 2011, 15:04

Nonni, takych brozur existuju stovky a ja som v Nemecku od pediatricky dostala najmenej 5 plus flasu a zasobnik na praskove mlieko. a to pri 1. navsteve! najhorsie na tom je, ze som tu flasu nakoniec pouzivala. to je ten paradox spolocnosti vyznavajucej kult umelej vyzivy - vnuti ti zadarmo marketingove produkty a dalsim svojim postupom, onou pomocou-nepomocou ta este prinuti ich aj pouzivat, ba co viac, nakupit mnohe dalsie a to je pre nich ten ocakavany zisk. genialne to maju vymyslene! :x

Klemka, ja som asi jedna z mala tych, co sa od zaciatku stotoznuje s krokom annag a plne podporujem viziu mamily. to, co vysvetlujes chapem velmi dobre a aj ja to od marca verklikujem kazdemu, ked pride na to rec.
MUDr. Halamovu som spomenula z cistej zvedavosti, jednoducho ma zaujima ako to bude dalej s kauzou mamila vs. media. na poradni v casop. Dieta som sa naucila strasne vela, zacala som ju citat snad dobre 2 roky pred tym, nez som porodila. odtial vlastne poznam mamilu a vdaka tomu som sa aj s doverou obratila na annag, ked som potrebovala, lebo som vedela, ze to nie je len skusena mamicka, ale aj clenka mamila o.z.
mna by najviac potesilo, keby cas. Dieta prijal Kodex za svoje a vzdal sa tym ziskov z reklamy na UM. cize nie odchod pani doktorky z casopisu, ale praveze jeho vylepsenie ;) a myslim to uplne vazne, nemam pocit, ze by to bolo take nerealne...

Akdarka, mozno sa stretneme niekedy na kurze ;) ja som planovala tento rok, ale musim to nacas odlozit :D
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 7 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod katka » 17 Máj 2011, 15:08

Ja si myslim, ze stare zname "v jednote je sila", ma nieco do seba a ked samotne laktacne poradkine nekonaju jednotne ale jedna radi na MK, druha neradi na MK, tretia radi v casopise s reklamou, dalsia zase nie, atd- spolocensky tlak je malilinky ak vobec nejaky je. Nechcem byt za mudru ale aby sa rozputala spolocenska diskusia o reklame na UM asi by sa mali zapojit viaceri, trebars samotni rodicia, detsky lekari, odbornici na vyzivu...aspon ti by mali upozornovat kompetentnych, diskutovat v mediach proste byt videni na ociach verejnosti a tak vyvijat tlak. Ja to vnimam tak, ze tu u nas sa neurcite mnozstvo kvalitnych skusenych odborne podkutych sikovnych laktacnych poradkyn stiahlo z oci verejnosti a na ich miesto prisli sice z dobrym umyslom ale nie tak fundovane a skusene maminky, ktore radia, aby tak "zachranili situaciu". Ma potom snazenie Mamili vobec nejaky zmysel?
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 2 mesiace, 1 deň
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 16 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Máj 2011, 17:15

Katka, zmysel to má, z dlhodobého hľadiska. O dojčení nájdeš množstvo článkov na každom portáli venujúcom sa mamičkám. Podstatný rozdiel je ten, či tie články hovoria správne informácie alebo nie. Je jednoduché začať podávať správne informácie - škola dr. Newmana je svetovo uznávaná a jeho postupy a riešenia skutočne fungujú. To ostatne potvrdzuje aj úspech Annag na portáli MK. Ak však portál tento úspech "využije" na získanie sponzorov a nám záleží na celkovej zmene, aby sme opakovane nemuseli vysvetľovať dôležitosť postupov, ktoré zabránia vzniku problémov s dojčením, aby sme matkám nemuseli pomáhať s dojčením, keď už majú problém, ale im pomohli radšej od začiatku vôbec žiadny nemať, potom by poradkyňa nemala ďalej s takýmto portálom spolupracovať. Spolupráca s iným médiom, ktoré sa správa morálne a čestne a hľadá si sponzorov v súlade s Kódexom, je momentálne jedinou akceptovateľnou cestou. Mamičky majú možnosť navštíviť aj tieto alternatívne médiá a na rozdiel od médií, ktoré sa rozhodli pokračovať v porušovaní Kódexu, mravné a zodpovedné médiá budú v spolupráci s certifikovanými poradkyňami prinášať odporúčania pre dojčenie, ktoré skutočne fungujú a matkám pomôžu. A tak ako časom prilákalo práve toto množstvo čitateľov na MK, časom -hoci to bude chvíľu trvať - to pritiahne čitateľov do médií, ktoré nejdú na trh len kvôli zisku a je im jedno, že súčasne ohrozujú dojčenie a že niektoré deti toto stojí až život.
Samozrejme, toto nezjednodušuje :( fakt, že existujú poradkyne, ktoré na jednej strane súhlasili s členstvom v organizácii, ktorá považuje dodržiavanie Kódexu za dôležitú súčasť svojich stanov a na druhej strane Kódex porušujú a tak je zrejmé, že vlastne podstatu vzniku problémov s dojčením v skutočnosti nepochopili dostatočne. To, že na MK začali z pozície poradkýň radiť mamičky, ktoré v skutočnosti neabsolvovali žiadny kurz poradenstva, sa odrazí na kvalite informácií, ktoré sa tam objavia a po tom, čo som letmo preletela zopár tém, je to jednoznačne vidieť už teraz. Ja osobne som z toho dosť sklamaná...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod janka » 18 Máj 2011, 00:53

Asi budem vyzerat ako puk, ale aj ked tu o kodexe diskutujem, priznavam, ze som ho necitala, lebo... kde sa da najst? Zo stranky mamily som sa preklikala sem:
http://www.provita.sk/site/node/15
ale to vyzera byt len komentar ku kodexu. Na zaciatku stranky tam je sice linka, ktora sa tvari, ze ukazuje na kodex, ale nefunguje.

Keby som prispievala na MK do temy, ktora nesuvisi s dojcenim, napriklad "pletieme pre deticky", porusujem kodex? Ked akokolvek spolupracujem/komunikujem s niekym, kto porusuje kodex, porusujem uz tymto cinom kodex aj ja?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod leelo » 18 Máj 2011, 07:57

Jani, Kodex mozes pozriet aj priamo tu:
http://whqlibdoc.who.int/publications/9241541601.pdf

Vies, mne sa zda trochu smiesne, aby nam - uzivatelkam niekto pripominal: chodite na kona, podporujete tym porusovatelov Kodexu... ked zaroven clenka(y) Mamily tam vedu poradnu o dojceni. Tato skutocnost aj celkovo uplne zhadzuje krok annag a ostatnych poradkyn, ktore sa zjednotili, "pochopili" a odisli. Ja osobne nerozumiem, co sa na tom da "pochopit inak" a nepaci sa mi to.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 7 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod Klemka » 18 Máj 2011, 08:40

Janka, aby som bola úprimná, neviem. Kódex by mal byť morálne záväzný pre celú spoločnosť, úplne jednoznačne pre portál, ktorý sa chce venovať mamičkám a tak priamo ovplyvňuje ich dojčenie. Ak sa portál rozhodne (bohužiaľ navyše - úplne vedome), že mu to je jedno a bude Kódex porušovať, aby mal naďalej zisky z tohto porušovania, potom by mal zvyšok spoločnosti byť natoľko morálny, že ho v tom nebude podporovať. A portál podporuješ jednak návštevou portálu, potom ešte o to viac aktívnou účasťou na ňom - napr. aj v úplne inej téme, ale ak tam zaujmeš čitateľov a budú tam chodiť aj kvôli Tvojim príspevkom, tak určite, no a samozrejme, že ľudia pracujúci v sfére dojčenia by mali ísť príkladom.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod akdarka » 18 Máj 2011, 12:27

este ma napadlo - "prevychovavate" aj zdravotnikov? uz zdravotnikov v praxi asi tazko prevychovat, holisticky pristup 0 bodov :-( ale ja vidim moznost napr.na Lekarskych fakultach (medicina, osetrovatelstvo), Strednych zdravotníckych skolach v ramci nejakeho predmetu edukovat este "formovatelnych" studentov...aspon nejaka hodina, dve + diskusia v nejakom rocniku. v studentoch by to aspon vzbudilo zaujem. aj tak je skor velke mnozstvo dievcat na LF a tie by mohli mat prirodzeny zaujem ako buduce matky.
mozno mamila vyvija taketo usilie cez min.skolstva, zdravotnictva a ja som pozadu :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod Klemka » 18 Máj 2011, 12:32

Akdarka, mnoho zdravotníkov si uvedomuje neúnosnosť súčasného stavu praktickej podpory dojčiacim matkám, mnohí majú záujem o školenia, ktoré potom Mamila organizuje, prednedávnom tu bol samotný dr. Jack Newman a chodil po pôrodniciach, ktoré aktívne prejavili záujem, mnohí zdravotníci sa dokonca stali aktívnymi poradkyňami Mamily, ja mám z toho veľmi dobrý pocit. Kým sa zmení komplexne situácia na Slovenku, ešte to dlho potrvá, ale ten posun je už teraz jasne vidieť a je zrejmé, že na Slovensku je mnoho zdravotníkov, ktorí sú ochotní urobiť pre podporu dojčenie skutočne veľmi veľa.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod kinsi » 18 Máj 2011, 12:53

Videli ste "úvodník" k laktačnej poradni na MK? http://www.modrykonik.sk/forum/tema/lak ... ym-koniku/
Podla mňa je to neskutočne zavádzajúce - celé je to píané akoby to bolo prepojené s mamilou, je tam na ňu link, link na zoznam poradkýň... a potom sú tam vymenované poradkyne, ktoré pracujú pre tú ich konkrétnu MK laktačnú poradňu a medzi nimi je i tá elinka27, ktorá poradkyňa mamily nie je. Je to strašné, bovie, či tie ostatné vobec sú poradkyňami...Bežná maminka nemá šancu tušiť, že jej radia laici...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 29 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní

Re: mamila, kódex, modrý koník a iné portály

Neprečítaný príspevokod akdarka » 18 Máj 2011, 12:56

pozrela som, podla mna len strapco je mamilacka...je to smutne :-(
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 12 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia