To buy or not to buy

debata o všetkom a pre všetkých

To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 24 Sep 2014, 21:49

Mamicky, tu som nasla pekny a pre mna i prekvapivy zoznam produktov od firmy Nestle. ( Som netusila, ze im patri cela kozmetika a vsetky znacky slavnych mien)

Ak niekto chce podporovat dojcenie a drzat sa kodexu o marketingu nahrad MM, vlastne by nemal kupovat produkty tejto firmy. Ale myslim, ze nielen co sa tyka dojcenia su na adresu Nestle vselijake ktitiky. Spominam napriklad na povod kakaa do ich produktov - otroctvo a praca deti.


http://www.babynahrung.org/nestle-produktliste/

Ak mate aj Vy svojich "oblubencov", pridajte do zoznamu NO GO.

Len neviem, ci nakoniec budeme schopne nieco vobec kupit. Iba ak slivky od susedy.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 24 Sep 2014, 22:39

Najhorsie je, ze som na vlastne usi pocula vyrok sefa Nestle, ze je nezmysel, aby bola voda zadarmo. Voda je tiez len tovar...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod quaxi » 24 Sep 2014, 23:00

Otazka je, aka je alternativa. Vyrobkov, ktore nevyraba ziadny koncern, je v beznych obchodoch minimum. Na to, aby zasobovali velke retazce, musia mat dost velku vyrobu a take velke firmy uz su vacsinou odkupene nejakym koncernom. A v koncerne sa uz urcite najde aj vyroba UM...
Ja nekupujem kozmetiku, nejako som si nezvykla. Moja kozmetika je sampon a tuhe mydlo (som staromodna ale tie tekute mi vadia). A to kupujem vacsinou tu DM znacku, tam sa prilis neda zistit, kto to vyraba. Navyse alternativa moc nie je, nebudem si vlasy gebrit domacim zltkom, zas az tak mi tie koncerny nevadia :mrgreen: Sladkosti nekupujem, z tej stranky sme mali za posledny rok doma snad len Cini Minis, ktore deti zboznuju a ja neznasam (rozvlacia ten hnusny cukor z toho este aj do postele, navyse sa mi bridi davat im nieco, co je komplet obalene v cukre a tvari sa zdravo), na to obcas nahovoria svokru ked su s nou v obchode, aby im kupila. Tak 2x za rok. A tusim sme v lete na navsteve jedli Cailler cokoladu.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod snežienka » 25 Sep 2014, 21:50

Cailler je uz Nestle tiez :(
Pred x rokmi som u nich nasla uzasnu cokoladu s kuskami kakaovych bobov, stala jedinou cokoladou, ktoru som si obcas dala (nikdy som nebola na sladke). Ale odkedy je to Nestle, tak som s nou skoncila.
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 19 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Sep 2014, 22:27

Ano, bolo to v tom zozname. Na SK stranke sa da zistit, ze im patri aj kadeco ine, my sem-tam kupime nieco od Orionu, alebo na stanovacky tie sackove jedla - Maggi a Carpathia (naozaj nechapem preco tieto nevelmi chutne nudzove jedla ktore clovek za normalnych okolnosti do ust nevezme, nazyvaju "kulinarske vyrobky"), obcas deti od niekoho dostanu Jojo zelatinove cukriky, inac z toho co tam maju asi nic. Ale nemienim ich bojkotovat kvoli tomu, ze vyrabaju UM. Ovela viac zla u nas vyrobia ine firmy aj bez UM...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 30 Sep 2014, 21:58

Quaxi, jasnacka, kazdy kupuje podla uvazenia a vlastnych kriterii.
Len v ramci diskusie, tak prave o tej Tvojej poslednej vete by sa dalo polemizovat. Ze co clovek povazuje za to vacsie zlo. Ze agresivna a az bezohladna kampan na UM (napr. i pri prilezitosti svetoveho dna dojcenia) sposouje v mnohych krajinach prechod na UM, co sa odzrkadluje v detskej mortalite. Ak by sa zabezpecilo vcasne prikladanie a dojcenie v prvych hodinych zivota, znizila by sa novorodenecka mortalita o 20 %. (Zdroj: Unicef)
A to Nestle, ktore predava UM v Pakistane je to iste ako u nas.

Ja som tym len chcela povedat, ze POZOR, ak niekto chce bojkotovat Nestle, nie je to len cokolada a potraviny.

Inak ja som spozornela este davnejsie, nie koli UM, ale koli sposobu ziskavania cokolady, resp. kakaa. To bola pred par rokmi taka tema opradena skandalmi. V kratkosti tolko, ze kakao povodom z Afriky je s velkou pravdepodobnostou spojene s otroctvom na plantazach, pracou deti unesenych zo susednych krajin. A vedenie koncernov ako Nestle o tom vie, k teme sa nevyjadruje, kakao odobera, profit rastie.
Preto sa odporuca kupovat kakao, skor z juznej Ameriky, najlepsie s takou peciatkou Fair Trade, alebo s podobnym logom.


Tiez nekupujem ovocie DOLE. DOLE ako jediny producent bananov nedodrziava medzinarodne dohody o pouzivani karcinogennych pesticid. Nasledkom su chudaci chudobni tam robotnici z plantazi s rakovinou testes. Neodskodneni, bezdetni....
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 30 Sep 2014, 22:25

Quaxi, jasnacka, kazdy kupuje podla uvazenia a vlastnych kriterii.
Len v ramci diskusie, tak prave o tej Tvojej poslednej vete by sa dalo polemizovat. Ze co clovek povazuje za to vacsie zlo. Ze agresivna a az bezohladna kampan na UM (napr. i pri prilezitosti svetoveho dna dojcenia) sposouje v mnohych krajinach prechod na UM, co sa odzrkadluje v detskej mortalite. Ak by sa zabezpecilo vcasne prikladanie a dojcenie v prvych hodinych zivota, znizila by sa novorodenecka mortalita o 20 %. (Zdroj: Unicef)
A to Nestle, ktore predava UM v Pakistane je to iste ako u nas.

Ja som tym len chcela povedat, ze POZOR, ak niekto chce bojkotovat Nestle, nie je to len cokolada a potraviny.

Inak ja som spozornela este davnejsie, nie koli UM, ale koli sposobu ziskavania cokolady, resp. kakaa. To bola pred par rokmi taka tema opradena skandalmi. V kratkosti tolko, ze kakao povodom z Afriky je s velkou pravdepodobnostou spojene s otroctvom na plantazach, pracou deti unesenych zo susednych krajin. A vedenie koncernov ako Nestle o tom vie, k teme sa nevyjadruje, kakao odobera, profit rastie.
Preto sa odporuca kupovat kakao, skor z juznej Ameriky, najlepsie s takou peciatkou Fair Trade, alebo s podobnym logom.


Tiez nekupujem ovocie DOLE. DOLE ako jediny producent bananov nedodrziava medzinarodne dohody o pouzivani karcinogennych pesticid. Nasledkom su chudaci chudobni tam robotnici z bananovych plantazi s rakovinou testes. Neodskodneni, bezdetni....
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod quaxi » 01 Okt 2014, 10:55

Moj pohlad je taky: tym, ze nekupim cokoladu alebo kavu od Nestle, nijako neprispejem k tomu, aby boli deti v pakistane po porode skor prikladane. Krajiny tretieho sveta su pre taketo firmy novy neobsadeny trh. Keby aj jedna firma odisla, pride druha, tretia... Bojkot ma zmysel vtedy, ked sa spoji vela ludi. Lenze tema UM zaujima malu cast mamiciek deti do 1r, alebo mozno do 3r, NIKOHO ineho. Takato mala skupinka nedokaze vytvorit tlak formou bojkotu. Je lepsie si to uvedomit a zamerat sily inym smerom. A nie presmerovat nakupy na inu firmu, ktora robi to iste, len to na nu konkurencia este nezverejnila.
Okrem toho sa naozaj nevyznam do problemov tych krajin, tak sa nebudem pokusat ich riesit. Mna by to stalo neumernu namahu (keby sme mali zit z fair trade tak sme za chvilu bezdomovci) a oni maju 100x horsie problemy... Preco mna ma trapit novorodenec, ktory zomrel 10000km odtialto, ked miestnu vladu netrapi? Ano, zneje to kruto, ale nemam kapacitu na zachranu celeho sveta, tak radsej svoje prostriedky pouzijem na tych, ktorym viem realne pomoct v mojom okoli.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 04 Okt 2014, 21:12

Jejda, Quaxi, som Ta nechcela napajedit. Ani Ti to nevycitam, ani nikomu, ako sa rozhoduje.
Len som sa chytila vyjadrenie, ze "....su aj horsie veci...", ci ako to bolo. Chcela som tym povedat, ze v dosledku ich cinnosti su aj tie najhorsie veci, lebo smrt dietata za take cosi povazujem.
Mne zatial nebolo az tak zatazko sa im vyhnut a najst alternativne produkty v porovnatelnej cene.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 04 Okt 2014, 21:15

Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Okt 2014, 23:13

Ale ved ja vobec nie som napajedena ;-) (zneje to tak? fakt neviem). Tuto iniciativu povazujem za zbytocnu, lebo si vobec nemyslim, ze by realne mohla mat nejaky efekt.
Aj priamo na SK sa deje vela veci, ktore v dosledku sposobuju uplne zbytocne umrtia. Na rozdiel od tych v rozvojovych krajinach, tieto sa mozu tykat aj mna, alebo mojej rodiny. Preto ma trapia viac. Napr. radsej svoje peniaze a cas miniem na to, aby senior z mojej rodiny nemusel byt v "socialnom" zariadeni, kde zanho zhrabnu kopu penazi a je tam tyrany, nez by som ten cas stravila zhananim nejakych alternativnych zdrojov na nakupy a minula cely prijem na farmarske vyrobky...
V rozvojovych krajinach je vela podobnych problemov - detska praca, utrpenie ludi pri spracovani bavlny, rakovinove udolia v Cine, donicene zdravie a zivotne prostredie pri tazbe ropy napr. v guinejskom zalive, dalo by sa pokracovat urcite dlho. Ako sa mam k tomu postavit? Nemam sancu bojkotovat kazdu firmu, co niekde na svete sposobuje utrpenie. Mam si vybrat, ci mi je viac luto ludi z jednej oblasti, alebo z jedneho odvetvia priemyslu, alebo podla coho? Ovela jednoduchsie riesenie by bolo, keby sa proti tomu postavili ti, ktorych sa to tyka. A to so zvysujucou sa zivotnou urovnou pride, rovnako ako to postupne prislo aj u nas, len netreba cakat zmeny za rok.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Okt 2014, 23:43

Ja bojujem podporou dojcenia :-)
Inak Qauxi, akurat dnes som myslela na teba a svojimi slovami na to nahravas. Bola som dnes s kamaratkou, co ma svoje cerstve druhe vnuca v Holandsku (mimochdom domaci porod, kde tato chytal hlavicku, pokial sa ich starsia hrala vonku na ihrisku) a a dceru niekde v Skotsku, Muz jej akurat pred nejakymi 3 tyzdnami ochorel a zda sa, ze na dlhsie obdobie nebude moct byt vykonny v ich spolocnej firme. A o jej rodicov sa tiez tusim treba starat. Takze vo velmi kratkom case sa jej zmenil svet - deti, ktore by ju potrebovali ako staru mamu su daleko, je odrazu sama na ich firmu a aj o muza sa musi starat sama. Kebyze ma deti tu, tak si vzajomne pomozu - ona o vnucence, deti o otca (jej muza), prip. aj starych rodicov a mozno by sa aktivnejsie zapojili do ich firmy.
Vo svojom prispevku vlastne pises, ze to najdolezitejsie je v pomoci rodine - ako ten senior vas potrebuje. Zda sa ti stale realne ist niekam do zahranicia? Viem, ze ste na to dvaja. Tvoj manzel to mozno vnima jednoduchsie, ze kazdy problem sa da vyriesit. Ale fakt je ten, ze skutocny zivot nie je o biznise (vid Nestle nam to chce dokazat) a peniazoch, ale o laske a rodine.
Nejak mi ta kamaratka chodi cely vecer po rozume, ju i jej decka poznam dobre, pri prvom vnucati som robila i poradenstvo a teraz vidim ako zrazu zivot vie obratit celkom smer....
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod quaxi » 06 Okt 2014, 08:38

Janka, prislo nam to teraz necakane, doteraz bol vitalny, ale teraz mal uraz... Moje plany na pracu zatial padli, financne je to sice dost zle, ale nevieme najst lepsie riesenie. Ano, pre mna aj tato cast rodiny je jednym z dovodov, preco ma odchod do zahranicia nelaka. Aj ked v mojej rodine to zatial na nic take zdaleka nevyzera. Manzel je jedinacik, ziadni dalsi mladi ludia v rodine nie su, a su tam hned 4 kandidati na potrebu pomoci v najblizsich rokoch. Manzel nad tymto vobec nie je ochotny uvazovat, stale vidi len svoju predstavu, ze tam by sme sa mali lepsie. Lenze viac penazi zdaleka neznamena, ze sa mame lepsie... Ale to uz som riadne mimo temy :-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Okt 2014, 00:34

uz len odovzdat to vyssie :love:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 07 Okt 2014, 20:30

Quaxi drzte sa, snad sa to este zlepsi.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 22 Okt 2014, 11:23

Sorry, budem zase otravna. Ale to je pre toho, kto chce.


http://www.babymilkaction.org/nestle-free-week
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: To buy or not to buy

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Okt 2014, 12:14

Ma pravdu aj mamamima aj quaxi. Videla som komplet dokument o tych praktikach s kakaom....Mne sa paci myslienka organizovaneho bojkotu koncernov, avsak neverim ze ludia by dokazali byt natolko uvedomeli aby sa v tomto smere organizovali a nasledne aj dodrziavali predsavzatia. Ak by sa aj predsa zadarilo a firmy by to zacali citit, staci jedna akcia sup milka za tretinovu cenu a reputacia napravena zasoby predane. Cesta vedie len smerom k zredukovaniu konzumneho spravania t.j. kupovat naozaj len veci co nevyhnutne clovek potrebuje a vedome sa strazit aby clovek odolaval reklame.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron